Agenda De Zilvermeeuwen gaan feestvieren WEK UW LEVER-GAL OP HERMAN NYPELS H»R*C* en Helder in één afdeeling! Vacantie - rhapsodie Humaniseering van den oorlog? DEN HELDER Vrijdag 15 September 1939 Tweede Blad Mijn ontploft Twee mijnen aangespoeld achter het Postkantoor Opbrengst van de „Witte Engel" f 462.10 Het aangespoelde slachtoffer Bestuurswijziging „Bond van Barmhartigheid" Beëediging aan boord van H. Ms. „Heemskerck" voor de Kon. Marine en Landmacht Verschillende kwaliteiten vanaf Naar maat gemaakt onder voilodige garantie Burgerlijke Stand van Den Helder Steunt „Zonnestraal" yiadAnieuwJ Gistermiddag werd heel Den Helder opge schrikt door een hevigen slag, waarvan alles een oogenblik dreunde en de vensters ram melden. Een of andere ontploffing moest van dit gedreun de oorzaak zijn en velen spoed den zich in de richting van het geluid, dat des te duidelijker werd gehoord, daar de wind krachtig uit Noordelijke richting woei. Een groote stroom menschen spoedde zich in aller ijl naar den dijk, want het geluid moest ergens op zee zijn oorzaak hebben. En dit bleek ook inderdaad juist te zijn. Want wat was het geval? Uit het Nederlandsche mijnenveld was een mijn losgeraakt van haar ankers en door de zeestroomingen naar de Texelsche kust ge dreven. Gezien het gevaarlijke van deze situatie werd de mijn door Marinepersoneel een flink eind zee op gesleept, waar het gevaarlijke voorwerp tot ontploffing werd gebracht. Een groote waterzuil steeg op, een enorme rook wolk werd zichtbaar. Overigens viel er van den dijk af weinig van waar te nemen. Onschadelijk gemaakt. Gisteren zijn ter hoogte van het Postkantoor een tweetal losgeslagen mijnen aangespoeld. Oogenblikkelijk werden door de marine maat regelen genomen, opdat de gevaarlijke appa raten onschadelijk gemaakt konden worden. Dijk en havenhoofd werden afgezet. Naar wij vernemen is een der projectielen naar een plaats achter fort De Harssens gebracht, waar het verankerd is. Verheugend resultaat voor Marine Rampen Fonds. Het was een feestelijke aanblik, dien giste renavond het Rialto-theater bood met z'n meer dan 800 bezoekers. Het was ei vol. Zóó vol, dat er om 8 uur letterlijk geen bezoeker meer in kon. En dat was voor velen nog een teleur stelling, want zelfs tusschen half 8 en 8 uur deden verscheidenen nog moeite een plaats machtig te worden. Hetgeen dan niet meer ge lukte. Het was eveneens prettig te zien, dat praktisch de geheele Heldersche gemeen schap vertegenwoordigd was. Wij zagen daar o.m. burgemeester en mevrouw Rit meester, tal van marine- en landmacht- officieren, wethouders en raadsleden van het gemeentebestuur, ambtenaren van rijk en gemeente, onderofficieren en minderen. Kortom, een zoo geschakeerd mogelijk publiek had z'n offertje voor deze film voorstelling willen brengen. Om 8 uur precies ving de voorstelling aan. Het voorprogramma was al direct pakkend. Na het journaal toch kreeg men een ,;Van Ewijck"-film te zien, vervaardigd door den heer Angenent van het Comité „Onze Marine". Een film van klemmende actualiteit. Men ziet den mijnenveger hier nog varen en de be manning op dek. Daarna zag men opnamen van de plechtigheid bij het Monument „Voor hen die vielen" op j.1. Zaterdag en tenslotte van „Polygoon" het journaal van de teraarde bestelling. Nog eens ziet en hoort men beelden en klanken van dit onvergetelijk ceremonieel, welke velen ontroerden. Na nog enkele andere voor-films kwam dan „De Witte Engel", de film van de eerste liefde zuster van het Roode Kruis. Een film, waar mede men intens heeft meegeleefd en waarvan men kan aannemen, dat zij naar iedere smaak geweest is. Overigens het geheele filmische pro gramma was uitstekend voor elkaar en daarvoor past den heer P. van Twisk, die dit persoonlijk geregeld had, ongetwijfeld een woord van zeer hartelijken dank. Dan ook voor al het andere wat hij be langeloos voor het „Marine Rampen Fonds" deed. Want niet alleen dat hjj de netto baten afdroeg, hjj droeg zelfs de bruto inkomsten van dezen avond af. Met inbegrip van bespreekgeld en zonder af trek van eenigerlei kosten. D&t is helpen! Hieronder laten wij de af rekening volgen: 143 kaarten 60 cent 85.80 296 50 i 148. 368 ft 40 147.20 791 besproken plaatsen ad 10 ct. 79.10 Een familie die verhinderd was 2. Voor de kas van het Fonds 462.10 En tenslotte: dank aan allen, die dit ver blijdend succes mogelijk maakten. Zoowel de bezoekers en bezoeksters, het personeel van het Rialto-theater, den heer Angenent en, last but not least: den heer Van Twisk. Naar wij vernemen is het Woensdag aan gespoeld stoffelijk overschot van een der tot nu toe vermiste slachtoffers van de „Van Ewijck", dat van den hofmeester-milicien G. C. van Steenkiste. Het zal te Vlissingen wor den ter aarde besteld. VECHTPARTIJ OP DEN KAN AAL WEG. Gisteren werd aan de politie assistentie ver zocht, aangezien het in een café op den Kanaalweg heet toeging. De zoon van den eigenaar bleek in een strijd gewikkeld te zijn met een bezoeker der inrichting. Toen de politie de partijen scheidde, bleek, dat de zoon verwond was aan hand en gelaat. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stelllen. De alcoholica bleek aan een en ander niet onschuldig te zijn. Zaterdag en Zondag. Den Helder bezit verscheidene wandelsport- vereenigingen; want onze Jutterbevolking zou geen Jutterbevolking wezen als er niet ge wandeld zou kunnen worden. Een van deze 'nu, de „Zilvermeeuwen", gaat morgen op ouder- wetsche wijze feest vieren. Ondanks de moei lijke tijden, ondanks het feit, dat verscheidene hunner prominente krachten door de mobili satie verhinderd waren hun schouders onder dit jubileum te zetten. Morgen en overmorgen dan zullen onze „Zil vermeeuwen" hun eerste lustrum vieren. En nu zal men misschien wel zeggen, wat is nu vijf jaar; kijk eens naar de voetbalvereenigin- gen, die zijn al in hun twintigste en dertigste! Maar wie in het bestuur van een wandelsport- vereeniging zoo het wel en wee eens heeft meegemaakt weet wat voor zorgen en moeilijk heden in een dergelijke club opgesloten zitten. Daarom is voor de „Zilvermeeuwen" dit eer ste lustrum een feest in de ware beteekenis van het woord. Onder leiding van hun energie ken voorzitter, den heer Lastdrager, die zeer, zeer veel voor de wandelsport in Den Helder al heeft gedaan, en nog zal doen, is er een pro gramma samengesteld, dat klinkt als een klok. Het feestprogramma. Zaterdagmiddag om twee uur vangt de eer ste wandeltocht aan. Van den Casino-schouw burg zal dan gestart worden voor den 30 km- loop, terwijl om half drie de 15 km loopers zullen aanvangen. Om drie uur is er receptie in den foyer van Casino, waar de gelegenheid openstaat om de jubileerende vereeniging te komen feliciteeren. Des avonds om a"ht uur zal de feestavond worden gehouden, die natuurlijk het zijne zal bijdragen om de feeststemming te verhoogen. Ook Zondags zijn er dan nog twee marschen, die eveneens voor Casino zullen beginnen. Hiervan vindt de start plaats om pl.m. elf uur en om pl.m. tien uur. Na afloop van de Zondagsmarschen is er wederom bal in Casino. Veel inschrijvingen. Reeds vele deelnemers hebben zich opge geven. En dit zijn niet alleen Helderschen, want van heinde en ver zullen de wandelaars opkomen naar Hollandsch Noordpunt, om daar de bewoners te laten zien, dat er in andere streken van het land ook nog wel gewandeld kan worden. Tot vijf minuten voor de #start is men welkom, dan kan men nog meetippelen, om daarmede de prachtige belooning te krijgen, die de Zilvermeeuwen uitgeloofd hebben. De geschiedenis van de YV.S.V. Het is wel interessant om even met een kort woord de geschiedenis van de Zilver meeuwen weer te geven. Oorspronkelijk heette zij „Tuindorp" en stond toen onder de aus piciën van de Speeltuinvereeniging. In Septem ber 1934 kwam men tot de oprichting van een aparte vereeniging met een eigen bestuur, waarvan namen als J. Bakker, J. Dienaar, J. J. P. Christiani en J. Eelman ons zeiden, dat de kern van de W.S.V. nog steeds aan wezig is. In 1936 kwam men na veel ups en downs tot een bestuur, dat nu nog aan het bewind is, en dat we daarom wel een eeresaluut mogen brengen voor de manier waarop dit de Zilvermeeuw gemaakt heeft tot een vereeniging, die tot een van de bloeiendste van Den Helder gerekend mag worden. Vanaf 1936 ging alles crescendo, men kreeg een eigen clublokaal, het contact tusschen de leden werd daardoor niet weinig versterkt en ook kwam er een eigen clubblad, terwijl de Burgemeester het beschermheerschap op zich nam. In Mei 1937 trad men toe tot de N.H.W.B., terwijl men datzelfde jaar met gun stig resultaat aan de Vierdaagsche deelnam. Het jaar 1938 was het „gouden" jaar voor de Zilvermeeuwen. Het ledental bereikte een ongekende hoogte, terwijl verscheidene orga nisaties van wandeltochten, o.a. die van de Herinneringswandeltocht, op zich kon worden genomen. De Vierdaagsche bracht de zoo be geerde groepsprijs, en het diploma van waar deering kwam ook in handen der nijvere Zilvermeeuwen. Het lid J. Bakker volbracht den tocht Rotterdam-Brussel. Nu is het 1939, steeds meer leden komen zich nog aanmelden, en we kunnen dan ook gerust besluiten met de gedachte, dat dit eerste lustrum gevolgd zal wqrden door een tweede, enz., want zoolang het bestuur uit menschen bestaat, die ieder minuutje benutten om hun geliefde vereeniging te steunen, dan kan men in Den Helder gerust wezen over het beheer van de Wandelsport. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet. het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Het nieuwe seizoen met optimisme ingezet. Woensdagavond is door den Bond van Barm hartigheid een bestuursvergadering belegd in het gebouw van het Leger des Heils aan de Spoorgracht. Deze vergadering stond onder leiding van den luitenant-kolonel J. P. Ravi, den maatschappelijken secretaris. Door hem is een nieuw bestuur van den Bond geconsti tueerd. Dit bestuur ziet er thans als volgt uit: J. van Zwijndrecht, Zuidstraat 60, voor zitter; J. van Engelsdorp Gastelaars, v. d. Duyn van Maasdamstraat 20, secretaris; Mej. Majoore S. Kroese, Spoorgracht 60, penningmees teresse. Toegevoegd zijn voorts de heer Van der Hoop, mevr. Warnar, mej. Boer en mej. Everhardus. Een nieuw bestuur gaat dus een nieuw sei zoen in. Gaarna maken wij weder van deze gelegenheid gebruik, onze lezers er op te wij zen, dat men in den Bond een prachtige afne mer heeft voor kleeren, huisraad, schoeisel en andere nuttige zaken. Als U iets over heeft... welnu, gedenk dan eens dezen Bond. Hij doet prachtig werk en U kunt er staat op maken, dat van uw goederen een uiterst dankbaar ge bruik wordt gemaakt. Even een briefje of tele foontje aan het adres van een der bovenstaan- den, en de zaak komt voor elkaar. Hielp U mee het nieuwe seizoen tot een goed seizoen te maken? Aan boord van H. Ms. „Heemskerck", lig gende in IJmuiden, zijn gisteren de luitenants ter zee derde klasse A. van der Moer, F. L. Schuijl, J. G. Colijn en L. C. Ie Poole, in tegenwoordigheid van familieleden, een aantal officieren van de landmacht, commandant, officieren, onderofficieren en minderen van de „Heemskerck" beëedigd. Na de eedsaflegging werden de officieren toegesproken door den positie-commandant, in wiens handen zij de vereischte eeden hadden afgelegd. Spreker wees op de moeilijke tijden voor de Koninklijke marine in verband met de omstandigheden. Aan luitenant ter zee derde klasse Van der Moer overhandigde spreker namens den minister van defensie een gouden horloge wegens zijn bijzondere ijver en be kwaamheden, bij de opleiding aan den dag gelegd. Met een driewerf hoera op de Koningin werd de plechtigheid gesloten. 50 EIGEN COUPEUR EN ATELIERS MILITAIRE KLEEDERMAKERIJ Sedert jaren weer een derby Zooals men elders ia dit blad kan lezen, zijn alle vier Heldersche clubs in één afdee ling ingedeeld. En nu mag men zeggen, het is toch maar een noodcompetitie, iedereen zal toch moeten toege en, dat door deze indeeling onze stad getuige kan zijn van menig interessant par tijtje voetbal. Daar zijn allereerst de derby's tusschen Atlas en Watervogels en de wed strijden van deze beide vereenigiggen tegen hun „groote broers" H-lder en H.R.C. Nie mand zal kunnen ontkennen, dat ook deze kampen met belangstelling zullen worden tegemoet gezien, vooral in de gelederen der vierde Vlassers, die natuurlijk hun beste beentje zullen voorzetten tegen de derde en t\ eede kla ser. die we bezitten. Maar als klap op de vuurpijl krijgt men dit seizoen de beide groote derby's tusschen H.R.C. en Helder, wedstrijden, die immer het hoogtepunt van het seizoen waren, die dui zenden bezoekers naar 't voetbalterrein trok ken, wedstrijden, die, zelfs al werden ze vriendschappelijk gspeeld, interessant waren door de spanning, waaronder ze gespeeld- werden. En nu, nu is deze kamp er weer. ïert vie- jaren ontbrak zij op het pro- 0.amma, sedert vier jaar ontbrak er iets aan h voetbalmenu, dat de Heldersche voetbal liefhebber werd voorgezet. Noodcompetitie 19391940 is voor Den Hdder geen noodcompetitie, dat wordt een seizoen, zooals men er in jaren geen gehad heeft, een seizoen met HelderH.R.C. op het programma. Met belangstelling wachten we de resul taten af. van 14 September 1939. GETROUWD: L. Krosenbrink en A. Maar- sen; H. Porte en M. Hofstra; A. G. Oosten dorp en H. C. Haak; D. Makelaar en A. Pluij- mers; J. Leeuwenstein en W. C. E. S. van Zandbergen; G. Kramer en A. Hoogendonk. BEVALLEN: M. E. van LoonBroerse, d.; P. C. RenckensHes, z. OVERLEDEN: A. J. de Jong, (m.), 65 jaar. JOURNAAL BEGRAFENIS SLACHT OFFERS „VAN EWIJCK". In de „Tivoli". Wij vestigen er de aandacht op, dat het journaal van de militaire begrafenisplechtig heid deze week gedraaid wordt in het Tivoli- theater. Het is daar, dat men dit onvergetelijk schouwspel op de film nog eens kan aan schouwen. VOEDER VOOR PLUIMVEE- EN ANDERE DIERSOORTEN. Gemeenschappelijke inkoop. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie van de Pluimveever. „Den Helder en Omstreken" kan men zich opgeven voor het gemeenschappelijk inkoopen van voeder, een vereischte, die momenteel noodig is. Men moet uiterlijk voor Maandag zijn aanvrage indienen bij Snel, Keizerstraat 74. Zie de advertentie. WAAR IS DE PORTEMONNAIE F,en stadgenoot deed aangifte, dat te zijnen nadeele ontvreemd was een portemonnaie met inhoud benevens een rijbewijs. WIN KELSLUITIN GS WET. Een winkelier ging gisteravond op de bon terzake overtreding van de winkelsluitings wet. FIETS GENEPT. Iemand deed bij de politie aangifte, dat zijn fiets, die hij onbeheerd op de Laan gedepo neerd had, verwenen was. Een onderzoek wordt ingesteld. DE „SQUALIS" GELICHT. Naar Havas meldt, is de Amerikaansche duikboot „Squalis" die op 23 Maart gezon ken was, gisteren aan de oppervlakte ge bracht. Het schip wordt naar de vlootbasis van Portsmouth gesleept. Jan Mens Slot-accoord Mijn eerste speelplaats was de zee; Ik ben een zoon van Hollands Noorden, O land vol gloed.' waar vind ik woorden Die schetsen hoe mijn ziel bekoorden Huisdninens strand en Tessels rêe. H. IV. J. Schouten. Bovenstaande dichtregelen vormen het slot- accoord van mijn vacantie-rhapsodie. Want vanmorgen hebben wij in alle stilte afscheid genomen van Den Helder. Een vlugge tax bracht ons naar de Esona-boot en wij zijn weer afgezakt naar Amsterdam. Eerst leek 't, of er die dag niets van zou komen, want op de veerpont bij de Kooij was een maai- machine gestrand, en scheen de eerste uren niet los te willen komen. En eerlijk: ik vond t niet erg! Want 't is met een soort weemoed, dat ik afscheid van Uw stad genomen heb. Natuur lijk: ieder mens is weer blij, als hij naar z'n vertrouwde huis, z'n bekende omgeving terug gaat. Waar het werk weer wacht, waar de bekende gezichten zijn, maar waar men ook weer in de sleur van 't alledaagse onderduikt. En nergens zo goed kon ik 't verschil in at mosfeer proeven, dan toen onze boot het IJ invoer. Daar was het lawaai van de scheeps werven, daar bonkten de klinkhamers, daar zag ik weer de balen lossen uit de schepen, daar was het lawaai en geroezemoes van een grote stad, dat op me toesprong en zich vast beet in m'n oren. Ik zag de Tolhuispont z'n klep neerbonken op de steiger, ik zag de wrie melende mensenkluit zich wringen en duwen om maar asjeblieft gauw in de stad te zijn, en ja daar zag ik m'n dierbare tram komen aanglijden... En nu ik weer thuis ben, nu kan ik de balans gaan opmaken. O ja ik heb m'n mooie tuin weer terug, en alles was in die ene maand zóhoog opgeschoten, dat Jan en ik direct aan de gang moesten, om de boel wat te snoeien. Want 't moet me tóch van 't hart: hier in Amsterdam is veel meer groen dan bij U... Maar er is iets, dat ik heel érg mis, waar ik naar loop te zoeken als een kat naar haar jongen... Ik mis de zee! Ach ja ik weet zeer wel, dat jedere Hel- derling niet elke dag van Huisduinen naar 't Nieuwediep wandelt, zoals wij dat meestal gedaan hebben. En dat niet elkeen dag aan dag in de zilte baren duikt. Maar onmisken baar was 't, dat we ov.eral de aanwezig heid van de zee konden bemerken! Want ik wil 't U bekennen: ik heb haar lief gekregen, die zee. En al heb ik haar al leen gezien glimlachend; en ik verlang er naar, haar te aanschouwen toornig. Ik ver lang er naar, tegen de Noordwester op te tornen, ik verlang er naar, de zilte schuim koppen te horen donderen tegen het dijkba- zalt, ik verlang er naar, die prikkelende zout- smaak op mijn lippen te proeven... En dan verlang ik de witte wiggen van Huisduinens vuurtoren te zien zweven over de zee. Ik verlang dat licht te zien tegen een inktzwarte donderhemel, waar de meeuwen krijschend langs scheren, flapperend in de wind. Ik verlang naar de tonnen en bakens, sche merlampen van de zee, en naar het flikker licht dat ik aanschouwde in de nacht. Ik ver lang... Dat, wat je niet hebt, daar waar je niet bent... Welk mens is tevreden met dét, wat hem geboden wordt? Wij dwingen ons in 't gareel, wij trekken weer 't oude karretje hoelang nog? Vanmorgen ben ik gaan zwemmen, voor 't eerst na onze badinage in Huisduinen. In Am sterdam mag je nergens zwemmen dan in een omheind zwembad. O, die zijn prachtig inge richt, dat is hier in orde. Ik ontkleedde me en dook. Akelig; wee, flauw! Géén pit, géén smaak, géén reuk. En géén golven. Ah! wat verlangde ik naar die gevaarlijke maar heerlijke zee! Waar ik de branding als met scherpe naald jes voelde prikken in m'n bast, waar ik mij kon werpen in de golven, waar ik begraven werd onder het zeewater. Ik poedelde in het 22 graden lauwe Schinkerwater bijlo, het leek wel bokkepies! Ik mis de zee. Zal ik haar b 1 ij v e n missen? Zal zij zijn mijn Lorelei, zal zij mij trekken, onweerstaanbaar? Vragen, vragen Maar wat gebeurd, zal gebeuren. Als de zee b 1 ij f t trekken, als het verlan gen té sterk wordt, dan keer ik terug, kost wat kost. Wat zegt Oscar Wilde in zijn wonderlijk-gevaarlijke boek: „Dorian Gray?": „Er is maar één middel om aan je harts tocht te ontkomen dat is door er aan toe te geven!" Beste Helderse vriendinnen en vrienden; Het ga U wel! Het is eigenlijk een tegenstelling om bij oorlog van humaniteit te praten. Er is geen oorlog,die humaan gevoerd kan worden om de doodeenvoudige reden, dat de hel niet humaan is. Oorlog is de meest verdierlijkte uiting ('t is eigenlijk een beleediging voor de dieren om zooiets te zeggen) van het oplossen van geschillen. Oorlog is een uitvinding van den duivel zelf en daarom is het Godslastering om den zegen daarover af te smeeken, zooals in 19141918 en ook nu weer gedaan wordt. Maar om op de „humaniseering" van dit duivelsch gedoe terug te komen. De mogend heden hebben indertijd de ernstige afspraak gemaakt, dat in geval van een gewapend con flict men er nimmer toe zou overgaan om de burgerbevolking, vrouwen, kinderen en ouden van dagen, aan te vallen. Men voelde, dat dit wel de meest laffe en intens gemeene wijze zou zijn om successen te bereiken, om de mi litairen aan het front te demoraliseeren. Maar als de hel eenmaal is losgebroken is er gee i rem meer en nu reeds is Duitschland ertoe overgegaan om steden en bevolkingscentra te bombardeeren, waarvan men weet, dat er geen militaire objecten zijn. Het is dezelfde methode, die Italië in Abessinië toepaste, toen er van de bevolking van de veroverde steden verzet kwam. Er zijn geen woorden genoeg om hierover zijn verontwaardiging te kennen te geven. Menschen, die onschuldig zijn aan heel dit satanisch bedrijf, die ook geen moge lijkheid hebben zich te verweren, waarvan er velen nauwelijks den vader- of moedernaam kunnen uitspreken en waarvan anderen zich door den last der jaren moeilijk meer kunnen bewegen. Het is Chamberlain geweest, die gisteren nog eens verklaard heeft, dat Engeland tot een dergelijke methode nimmer zou overgaan. Militaire doeleinden, goed, we kunnen begrijpen, dat men die vernielt, fabrieken die oorlogstuig fabriceeren, het is te verstaan, dat men ze met den grond gelijk maakt, maar dat men moedwillig slachtoffers maakt onder de burgerbevol king, die volkomen onschuldig is, dat is bestiaal. Behalve de verklaring van Chamberlain, ten opzichte van de tactiek van Engeland, hebben we vandaag ook nog een beroep van den Paus op de oorlog-voerende landen, om zich te hou den aan de bepalingen van het volkenrecht, zoodat de burgerbevolking gespaard wordt, de gevangenen geestelijken bijstand ontvangen en het gebruik van gifgassen vermeden zal wor den. Over den strijd zelf vindt men elders bizon- derheden. De Duitschers maken inderdaad be langrijke vorderingen, Frankrijk en Engeland oefenen een sterker druk uit op het Westen, Rusland houdt zich nog steeds afzijdig en Italië geeft zijn pogingen nog niet op, een weg te vinden tot beëindiging van den strijd voor dat hij in alle hevigheid zal losbarsten. Zaterdag a.s., 16 September, komt de „Zon- nestraal"-auto in Den Helder. Een aantal lotenverkoopers(sters) zal hierbij aanwezig zijn om te trachten de „Zonnestraal"-loten aan den man te brengen. De loten kosten slechts één kwartje. De hoofdprijs is een landhuis ter waarde van 4000.Daarnaast heeft U kans één van de 1000 andere fraaie prijzen te winnen. Steunt het mooie werk van „Zonnestraal" door loten te verkoopen en te koopen. Verkoopers(sters), die bereid zijn Zaterdag te helpen, kunnen zich aanmelden: Fazanten straat 22, Parallelweg 25, le Emmadwars- straat 3, Smidstraat 38, Paardenstraat 22 of bij het Secretariaat Laan 3. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30— 1' u. Zaterdags van 912 uur Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Je kunt 't toch niet meenemen." Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De Kroegbaas" en „Neen mijn dochter, neen',' Witte-Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Elgato, de galante bandiet" en „Cowbov- taai". Opgenomen om 8 uu» hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 754,8 Temperatuur lucht: 13,4 Maximum temp. lucht: 17,9 Wind: richting: O.Z.O.; kracht: 1. Temperatuur zeewater: 18,4 Licht op: 7.43

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5