East London Frankrijk krengt nieuwe tanks in den strijd DE ADVERTENTIE De „peperstrooiers" voor den rechter Arabieren omgekocht? Brieven uit Zuid-Afrika drukke havenplaats bekoorlijk vacantie-oord badplaats bij uitnemendheid Hertog van Windsor bij den Koning Misère in Berlijn Blinkende juweelen op de groene tafel Mijn laatste schrijven verzond ik vanuit Komtata, waar ik in mijn verblijf van vier maanden zonder de mogelijkheid mijn gezin in Johannesburg te bezoeken, steeds naar middelen zocht om mijn gezi-n te laten ko men of terug te keeren, doch gezien de ge ringe grootte van de plaats en de over- groote meerderheid der kafferbevolking, achtte ik dit niet de juiste plaats als werk gelegenheid en voor schoolbezoek van mijn beide zoons, daar zij in Joburg beiden werk hadden en de avondschool bezochten. Tevens was het voor mij een duur leven, daar ik mijn intrek had genomen in een hotel en mijn vrouw in Joburg nog huishuur moest betalen. Na veel wikken en wegen en gedreven door mijn tegenzin om in die kaffercountry te blijven, zegde ik mijn dienst op om naar Joburg terug te gaan. De patroon vroeg mij naar de redenen van mijn vertrek en bood mij aan een vriend van hem in East- London op te bellen als ik zin had daar heen te gaan. Daar deze plaats veel grooter is en te vens een ideaal oord voor vacantiegangers, greep ik dit met beide handen aan. Dit was Vrijdags en er kwam antwoord, dat als ik wilde komen, ik den daaropvolgenden Maan dag aanwezig moest zijn. Naar East-London. Ik trof het, dat er iemand met de motor- car naar East-London ging, dien volgenden dag. Ik zou hem dan om 3 uur ontmoeten in de bar, doch toen ik daar aan kwam was de man reeds tamelijk aangeschoten en ik was wat huiverig om mij bij dezen gevaar lijken tocht aan zijn rijkunst toe te vertrou wen. Toch was ik niet zoo goed of ik moest eerst ook nog een dronk op den goeden af loop nemen. Het kostte mij heel wat moeite om met 'n heele woordenschat aan Engelsch hem te overreden om nu toch eindelijk maar eens te gaan, daar inmiddels de trein ook al was vertrokken, dus dit mijn beste kans was zoo vlug mogelijk over te komen. Wij vertrokken om 5 uur. Na korten tijd was ik reeds wagenziek door de vele kronkelende passen rond de ge bergten en langs diepe afgronden; herhaalde lijk moest de wagen stoppen, omdat ik mij onpasselijk gevoelde. 's Avonds om 10 uur arriveerden wij in East-London en nam ik voor dien nacht mijn intrek in het Strand-Hotel om den Zondag daarop een geschikt boarding house te zoeken. Zoo bevond ik mij dus na een verblijf van bijna drie jaar in Zuid-Afrika weer eens nabij de zee, die ik al dien tijd niet meer had gezien, 's Morgens al heel vroeg, na breakfast, .ïaar het strand om daar mijn jutterhart weer eens op te halen Eigenlijk is het winter, doch het klimaat is hier van dien aard, dat nog velen in zee baden. Het strand is niet breed, ongeveer gelijk ian dat bij Den Helder. Ook hier heeft men de bekende gevaarlijke stroomingen, zoodat het voor ongeoefende of daarmee on bekende baders zaak is de waarschuwingen, die op het strand staan aangegeven ter harte te nemen. Langs het strand loopt een breede boule vard, met groote hotels en mooie beplantin gen met een pracht van bloemen. Een groote wandelpier strekt zich ver uit in zee. Deze pier en een lange zeebreker duiden den ingang tot de haven aan, waar vele sche pen van verschillende naties gemeerd liggen. Ik ben al eenige malen op een Hollandsche boot geweest en ik kwam al spoedig tot de ontdekking, dat ik soms naar woorden moest zoeken om mij in mijn eigen taal verstaan baar te maken en kwam ik tot wat de En- gelschen hier noemen een „mixing" van En gelsch, J'rikaansch en Hollandsch, Bij mijn wandelingen langs het strand ontmoette ik vele hengelaars, alle gewa pend met een grooten hengel, waaraan een soort haspel is verbonden, die gele genheid biedt de lijn ver in zee uit te werpen en dan nog een eind te laten vie ren, zoodat de dobber buiten de branding komt te liggen. Er waren er zelfs die een kite (vlieger) aan de lijn hadden verbon den, welke aldus de lijn op afstand en diepte houd. Sommigen visschen met enorm groote haken en aas. Het gaat dan uit een oogpunt van sport wie de grootste „shark" (haai) kan vangen. Deze worden dan weer aan moten gesne den om daarmee de volgende, misschien nog grooLer exemplaar te verschalken. De hengels zijn natuurlijk van solied ma teriaal vervaardigd en voorzien van ver sterkingen en met rchroefoogen bezet, waardoor de lijn naar de haspel loopt. De hengel rust in een lederen koker, die aan een gordel om het lichaam is gegespt, als bij een vaandeldrager. Iets verderop langs het strand heeft men een groot aquarium met diepzeebewoners, zeeleeuwen, pinguins, enz. Voor slechts 1 shilling kan men dit interessante geval gaan zien. Nog verder langs het strand verheffen zich hooge rotsen, die hier en daar met zand be stoven eenigszins op onze duinen gelijken. Doch het is slechts een dunne laag zand en de ondergrond is rotsachtig. Hier kan men ook alikruiken en mosselen vinden. De alikruiken, hier kokkels genaamd, zijn grooter dan in Holland, daarentegen zijn de mosselen van kleiner formaat. De haven en omgeving. Keert men terug langs het strand, dan komt men aan de haven, waar reusachtig groote kranen zijn opgericht voor het lossen en laden der schepen. Het is daar een groote bedrijvigheid. lederen dag ko men er groote schepen van verschillende naties uit en in. Gisteren lagen daar de „Durban" van de Union Castle line, een zeekasteel van groote afmetingen, de „Ruis" van de KJ.M. van Batavia en nog een Duitsche boot van Bremen. Wanneer men tot het einde der haven doorwandelt komt men bij the Buffalo rivier, die in de zee hier uitmondt, een prachtig breede rivier begrensd door hooge bergen. Hier over is een groote brug gebouwd waarop zich twee brugdekken bevinden, boven is het brugdek voor voetgangers en autoverkeer en onder is een dek waarover de trein zich voortbeweegt. In de bergen is hiervoor een tunnel gemaakt, zoodat de trein vanuit de tunnel rechtstreeks over de brug gaat. Hier bevinden zich ook vele pic-nicplaatsen en het is een genot hier een dag te vertoeven, daar het bijna altijd mooi zomerweer is en de zon zich maar zelden een dag schuil houdt. Dan heeft men hier aan de andere zijde nog de Nahoonrivier waar ook veel ook veel natuurschoon te zien is en het altijd wemelt van dagjesmenschen en vacantiegangers. Er zijn hier dan ook enorm veel Hotels en logies- huizen, zoowel voor den burgerman als voor de rijken. De plaats zelf is niet zoo groot als Johan nesburg, doch tamelijk uitgestrekt maar de wolkenkrabbers mist men er ook en de meeste gebouwen zijn niet hooger dan 6 4 7 verdie pingen. Men schijnt hier niet zoo bevreesd voor den oorlog te zijn als aan den Witwatersrand, want er wordt hier nog volop gebouwd en het is hier niet zoo'n wedloop van werkzoekende als in de goudstad. hier niet zoo'n wedloop van werkzoekenden als organiseerd voor weinig geld. Er zijn ook mooi aangelegde parken. Een er van, het Queenspark, is tevens een soort van dieren tuin met een mooie vijver en verschillende soorten vogels zooals flamingo's, groote zwa nen, reigers en vele soorten eenden en ganzen. De apen bewegen zich vrij in de boomen en als er iets valt te eten bij de bezoekers komen zij naar beneden en gaan desnoods op je schou der of knie zitten om je iets af te bedelen. Zij zijn in het geheel niet schuw. Slangen, bevers en jakhalzen hebben hier ook een huis vesting, doch groote dieren als leeuwen, tij gers of olifanten mist men hier. Ons verblijf in East-London. Nadat ik eenige weken hier was vond ik ook werk voor mijn oudsten zoon bij een Elec- triciteitsbedrijf. Nu is hij ook naar East Lon den overgekomen en vinden wij een flatwo ning, dan is de tijd nu aangebroken, dat wij allen weer bij elkaar zijn. 1 Augustus komt er een flat leeg en trekken wij er in en ik hoop dat wij hier een beetje geluk zullen hebben. Wat de werkgelegenheid- betreft zal het wel gaan. Danspartij. Wij z;jn nu samen in pension in een groot Hotel, waar wij ons best vermaken, want de gasten zijn allemaal als het ware een gezin en iederen avond is er iets te doen. Er is een groote lounge met piano, en wordt er gezon gen of gedanst of gekaart. Zaterdagavond zijn er meestal groote dansparties, waar ieder een sl.Tling bijdraagt voor de consumptie. Ook waren er enkele meisjes, die tapdansen uit voerden. Dit leeren zij op de scholen, er wor den hier ook diploma's voor uitgereikt. Het schijnt mij voor die kinderen zeer vermoeiend want na eiken dans vallen ze hijgend naar adem op hun stoel neer. Het kafferpersoneel. Over het algemeen besteden de dames veel zorg aan hun uiterlijk. Het kan hier ook. want over het algemeen wordt door de vrouwen weinig gewerkt, zij hebben meestal kafferpersoneel om het huis werk en de wasch te doen en vermaken zich meestal met handwerken of het lezen van een boek. De kaffermeiden zijn met een klein loon tevreden. Bij de meeste woningen bevindt zich een verblijf voor hen, zoodat ze weinig noodig hebben. Verder zijn zij blij met wat afgedragen kleeding van de witmenschen en overgebleven eten. Voor de kinderen heeft men ook meestal een kaffermeid, die ze den geheelen dag op past en bezighoudt. Ook wordt dit wel door kafferboy's gedaan, daar sommige menschen liever een boy hebben dan een meid. Toch verwonder ik mrj daar dikwijls over, dat iedereen met afkeer over een kaffer spreekt en hem vies vindt, doch het zal wel het gemak zijn dat hun dit laatste doet ver geten. De menschen kunnen niet begrijpen, hoe wij het in Holland redden zonder kaffers en dat die witmenschen daar al het werk zelf doen en zelfs vuile baantjes opknappen en dat er blanke meisjes dienstbode zijn. Als zij hooren, dat een Hollander ook paarden- vleesch eet, vinden zij dat verschrikkelijk. Sommigen vragen: eet jullie dan soms ook katten Ook hoort men hier vaak beweren, dat wij zeker geen bijbel lezen, omdat deze toch alleen spreekt over het consumeeren van tweehoevige dieren door den mensch. Laatst was hier een Hollandsche boot „de Boschfontein". Ik begaf mjj aan boord om te zien of daar misschien niet eens een jutter aanwezig was onder het per soneel en zoo ontmoette ik iemand uit Huisduinen. W(j hebben natuurlijk veel gepraat over ons jutterland. Overigens zijn hier ter plaatse hoegenaamd geen Hollanders en wordt er weinig Afri- kaansch gesproken, wat mij wel bevalt, daar ik nu meer mijn Engelsch verbeteren kan en het spoedig vlot zal kunnen spreken. Hiermede is mijn epistel weer ten einde en tot volgenden keer. Alle vrienden en beken den de 1 artelijke groeten. East London, 29-7-39. J. v. W. ELECTRISCH VURENDE MITRAILLEUR- NESTEN DER DUITSCHERS WAARDE LOOS. De 70 ton Fransche tanks van Britsche makelij, voortwaggelend als enorme voor historische monsters, hebben het Duitsche opperbevel thans evenzeer verrast, zegt Daily Express, als de eerste Britsche tanks, die in 1916 in den strijd werden gebracht. Het bestaan van deze 70-ers was een ge heim van de Britsche Generale Staf, dat angstvallig bewaard werd. Deze enorme gevaarten zijn vier maal grooter dan elke andere tank, kunnen klimmen als de beste en voeren een kanon van het kaliber „75", het beroemde Fran sche geschut. Ze zijn volgens een zeer apart principe gebouwd en beschermd door een speciaal soort staal, waardoor anti-tank geschut, mitrailleurkogels, ja zelfs landmijnen niet de minste invloed op hen hebben. Het is hoofdzakelijk aan het groot aantal van deze vechtwagen te dan ken, dat de Franschen in staat waren de voorversterkingen der Siegfriedlinie op te ruimen. De Duitsohers hadden namelijk een enorm aantal electrisch vurende machine Toen onze Mop een Mopje was geweerposten ingericht, die vanuit een cen traal punt werden bediend. Hierdoor zou elke tank- of infanterieaanval in vuur zijn gesmoord, ware 't niet dat de stalen mon sters, die de Franschen in het gevecht braoh ten alle berekeningen der Duitschers om verwierpen. De monsterachtige 70-er tanks waggelden ongestoord voort te midden van het hevige kruisvuur en vernielden met hun kanon de betonnen mitrailleurposten of reden ze kalmweg tot puin. Men neemt dan ook algemeen aan, dat het in den strijd werpen van deze verschrik kelijke wapens, de Duitsohers er toe heeft gebracht een groot aantal troepen uit Polen naar het. Westfront te dirigeeren, daar de Duitsche Generale staf vreest, dat de te ver wachten groote Frainsoh-Britsche aanval daardoor eerder zal komen dan men te Berlijn had berekend. Ent/eland spreekt deze beschul diging tegen. Het Engelsohe ministerie van voorlich ting bericht, dat in de Duitsche radio de beschuldiging is geuit, dat de Arabische steun aan Engeland iis verkregen door om- koopen en intimidatie. Deze beschuldigingen werden geuit naar aanleiding van het stand punt, dat is inge nomen door het Arabische blad in Palestina „Falastin." Deze beschuldiging kan eenvoudig worden verworpen door te wijzen op het hoog staand peil van genoemd blad. Het andere Arabische blad „Aldifaa" ver klaart, dat de Palestajnscihe Arabieren vast besloten zijn Engeland te steunen. Het ligt niet in den edelen aard van de Arabieren in dergelijke gevallen chantage te plegen. Wanneer de oorlog ten einde is, is het tijd te spreken, nu moet een waardig zwijgen in acht worden genomen. öni koM. v-thhaal: door Peter Pampaville. Op de frontpagina van alle groote bladen verscheen, door een dikken rand omgeven, en zeer opvallend gezet, een advertentie: K. keer terug! alle moeilijkheden opge lost. B. De menschen die de advertentie lazen, en dat waren er zeer velen, schudden dien avond meewarig het hoofd. Wie zou kunnen vertellen, welk een vreeselijk drama zijn ontknooping vond in deze advertentie, wie zou kunnen vermoeden, hoe misschien vóór dien tijd twee levens verknoeid werden door ruzie en misverstand? Men ging zich te buiten aan gissingen. „Enfin, natuurlijk is het een liefdesgeschiedenis", was de alge- meene opinie. tusschen zijn chrysanten onder aan de trap. Boven sloeg de deur dicht.., Ook Karei Koerlemans las de advertentie in zijn courant. Met een kreet van blijd schap sprong hij op. Betsy hield weer van hem! Natuurlijk, hij twijfelde er geen oogen- blik aan, of zij zou haar dwaling inzien. Gauw, gauw. zijn Zondagsche pak. zijn bes te schoenen. Nachtenlang had hij reeds niet geslapen, hopend op een brief, een bood schap. En nu... Betsy hield weer van hem. alles zou weer worden als het geweest was! In een bloemenwinkel korht hij een enor me hos chrysanthen. hij sprong in een taxi en klom de portiektrap naar Betsy's wo ning op. Met bevende handen drukte hij op het belletje, trappelend van ongeduld. Betsy deed open. Daar was zij. Karei strek te zijn armen naar haar uit „Betsy einde lijk". riep hij. Maar Betsy gaf hem een Hinken duw, en Karei bevond zich eenige oogenblikken later, gehavend en gedeukt, De trein raasde door de vlakke polders. Ongedurig zat Kolijn op zijn bank. Telkens raadpleegde hij zijn horloge. Dorpen en ge huchten suisden voorbij. „Vlugger, vlugger", mompelde Kolijn. Alle moeilijkheden opge lost. Een nieuw leven lag voor hem, Bar- tels had hem teruggeroepen: „Keer terug! alle moeilijkheden opgelost". Als een razen de schoot de taxi door de stad. Kolijn be taalde. rende de trappen op naar het kan toor. Kolijn en Bartels, in Effecten. De groote koperen plaat. De vertrouwde deur. Kantoorbedienden keken verwonderd op. Kolijn terug? Een week geleden was hij weggegaan zonder één enkele boodschap. Het privé-kantoor. Kolijn werd plotseling heel kalm. Langzaam draaide hij den deur knop om. Daar zat Bartels achter zijn bu- reua, een sigaret slap in zijn mondhoek. „Mórgen. Bartels!" „Wel verd Kolijn! Terug! En de twin tig mille, die je verduisterde?" „Zijn er door gelapt", zei Kolijn, zijn stem was bijna toonloos „Maar je had alle moei lijkheden opgelost?" Bartels keek hem aan, niet begrijpend. „Enfin, we praten er over. Koffie?" „Graag". Even ging Bartels in het kantoor, smoes de wat men den boekhouder. Kolijn stak een sigaret op. „Tja, ik ben er een week tusschenuit ge weest, Antwerpen. Parijs, Maar je hebt alle moeilijkheden... Kerel, hoe kan het? Tien mille stort ik terug, de rest..." Twee heeren traden binnen. „Kolijn?" De man toonde een politiepenning. „U bent ge arresteerd. Wilt U mii volgen?" Op dezelfde plaats stond in alle bladen den volgenden avond weer een advertentie „Kees is teruggekeerd. Bertha had geen moeilijkheden meer. Hun huwelijk wordt gelukkig, wantBertha kocht een X.Y.Z. stofzuiger. Eerste ontmoeting na drie jaar tusschen de Britsche Koninklijke broeders. De hertog van Windsor is gisteren door den Britsohen Koning ontvangen. Dit was de eerste ontmoeting tusschen de Koninklijke broeders sinds drie jaren. De Koning en de Koningin hebben giste ren onverwacht een bezoek gebracht aan de Londenseh© haven. Dagelijks droefgeestiger In Berlijn wordt het dagelijks droefgeesti ger volgens berichten uit de eerste hand, die volgens Reuter te Brussel langs verschil lende wegen zijn ontvangen. Bijna iederen dag vinden de Berlijners in hun kranten kleine paragraphen, welke nieuwe offers aankondigen, die zij bevel krijgen te brengen voor de verdediging van het vaderland. Het vooruitzicht drie jaren of langer te moeten leven op de tegenwoordige voedselrantsoe nen is deprimeerend genoog. Van het ont vangen van gasten is vrijwel geen sprake, de twee nieuwe vleeschlooze dagen, Maan dag en Vrijdag, hebben den chaos in de res taurants wat minder gemaakt, maar toch is het nog waarschijnlijk dat de klant een half uur moet wachten voor hem iets wordt opge- discht, dat hij niet besteld heeft, met de op merking „dat hebben wij". Visoh is thans veel gewoner da.n vleesch De mededeeling, dat Duitschland voorne mens is de steenkoolexporten naar de neutra le landen voort te zetten, heeft de menschen zich doen afvragen wat de binnenlandsche steenkool rantsoenen zullen omvatten. Ter wijl de Saarmijnen vermoedelijk niet geëx ploiteerd zullen kunnen worden en een ge weldige oorlogsindustrie moet worden be diend, is het niet waarschijnlijk, dat de hoe veelheid die overblijft, voor den gewonen man, groot zal zijn. Daarbij komt nog, dat de synthetische textielproducten, waarmede de Duitschers thans gekleed gaan, er bekend voor zijn, dat zij geen warmte geven. De benzine wordt voortdurend kostbaarder en gemeld wordt, dat vanaf 20 September al leen voertuigen met een speciaal officieel kenmerk nog zullen mogen rijden. GESCHENKEN VOOR UITVOER VRIJ GEGEVEN. De uitvoer naar het buitonland van post pakketten, welke het karakter van een ge schenk dragen en door particulieren aain particulieren worden verzonden, is thans vrijgegeven. Voor zulke pakketten is dus geen uitvoennae.htiging meer noodig. Dezelfde vrijstelling geld't voor monsters zonder handelswaarde, mits de hoeveelhe den niet grooter zijn dan de normale tot nu toe gebruikelijke en tenzij misbruik wordt vermoed. INBRAAK BIJ DEN HAAGSCHEN JUWELIER M. GEFINGEERD? De publieke tribune in de Haag- sohe rechtszaal w>as gisteren goed bezet, en zelfs eenige veldwachters moesten er orde houden, toen de zaak van de „peparstroodeirs" voor kwam. De „peperstrooiers" zijn de inbrekers, die onder de juweliers van de hofstad einde 1938 en begin 1939 een ware terreur hebben uitge oefend en hun naam danken aan 'het feit, dat zij in de geplunderde perceelen peper strooiden om het speurwerk door politiehonden on mogelijk te maken. Van de gearresteerde bende stonden gis teren terecht M. D. en zijn zoon J. D. Aan beiden is heling, subs. schuldlheling ten las te gelegd. De buit van de diverse „kraalt jes", een groot aantal juweelen, werd in een koffer, verstopt onder water in den kei der van M. D. gevonden. Een groot aantal getuigen is opgeroepen. Een incident De zitting begint reeds met een incident. Er ontstaat tuschen de verdediging en den president eenige discussie over het niet- verschijnen van acht getuigen a decharge, zijnde de acht opgeroepen leden van het Haagsche politie-corps. Juweelen op de groene tafel. Men zal zich herinneren, dat de bestolen juwiliers uit den buit de vermiste kostbaarheden herkenden. De gedupeerden getuigen om de beurt en op de groene tafel, voor het oog der rechters, zijn de blinken)- de juweelen uitgestald De herkenning der sieraden door één der firma's wordt door de ver dediging in twijfel getrokken. Bijzonder interessant is het getuigennils décharge van drs. J. Dolman, directeur van het Bureau voor Wetenschappelijk On derzoek naar Edclstconen van het Geolo gisch Museum te Leiden, die als deskundige wordt beëedigd. Drs. Balman deelde mede, dat voor het herkennen van edelsteenen een door hem uitgevonden toestel, de zjg. refractograaf, vrijwel noodzakelijk is. Dit toestel legt de doorstraling van de vlakken van edelsteenen fotografisch vast en op deze wijze zijn de edelsteenen te herkennen. Wetenschap tegenover practijk. De steenen op de groente tafel worden nu aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen. De juwelier M. moet van elke steen het herkenningsteeken aangeven, welik toeken dan door den deskundige werd getoetst en hierover ontstaat een levendig debat tus schen de beide heeren. De heer M. bleef volhouden, dat de getoon de steenen de zijne waren, doch de heer Bolman acht de opgegeven herkenningstee kenen daarvoor te weinig overtuigend. De man van de practijk en de man van de wetenschap staan hier lijnrecht tegen over elkaar. Inbraak gefingeerd? Het getuigen-verhoor a décharge wordt ver volgd met het hooren van den behanger de G. en den monteur van W. die indertijd op denzelfden dag als J. D. zijn gearresteerd, doch later werden vrijgelaten. Beiden verklaren dien indruk te hebben dat de inbraak bij den ju welier M. gefingeerd is. Ten laatste komt J. D. nog voor zijn va der getuigen. Deze vertelt hoe alles bij den café-houder aan wien twee der gestolen ringen zijn verkocht, in zijn werk is gegaan. De ge- heele transactie is door hem, niet door zijn vader gedaan. De oude D. heeft aan deze transacties niets verdiend. Verdachte zelf verklaart een zaak in meubelen, goud, zilver en bank van lee- ningbriefjps te drijven. Van de smeltinstal- latie in Den Helder weet hij niets af. Dat alles behoorde aan zijn zoon toe. Mot liet oog op het vergevorderde uur wordt de zaak voor requisitoir en pleidooi tot Zaterdag 16 September geschorst,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6