IVOREN SCHAT Het geheim van de Radioprogramma Hooge prijs aan de communistische vrienden Neutraliteit zou schande brengen Fransche regeering uit goed hout gesneden Aflossing der Duitsche duikbooten? Het Meisje uit den exprestrein Koop thee voor je geld Voor wolverkoop toestemming noodig Delfzijlsche haven normaal bereikbaar Zeeland zal de vluchtelingen herbergen Geleerde pakjesdrager aangehouden doorA. PANDOR Stroomen roode propaganda door Moskou uitgezonden. Bron van moeilijkheden voor Duitsch- land. DE TIMES OVER HITLERS KOERSVERANDERING. De diplomatieke correspondent van de „Times schrijft over dien politieken toe stand van Duitschland, dat liet vormen van een rijksraad voor de verdediging betee- kent, dat de banden tusschen Hitier en het leger nauwer zijn aangehaald, en dat sotn- nuipre extremisten in die partij op den ach termond zijn geraakt. Wel bekleedt van Ribbentrop nog een vooraanstaande positie als persoonlijk raadgever, doch in welinge- lichte kringen wordt vernomien, dat radi cale leden van de partij, zonder geheel over boord te worden gegooid, toch hun eerste rangsplaats hebben moeten prijsgeven. De bijzondere troepen van Himmler zijn grootendeels bij het leger ingelijfd en de propaganda van dr. Goebbels is onvermijde lijk onderworpen aan militaire controle. De correspondent is van meening, dat het verdrag met Rusland, da.t door den ge- neralen staf en de industrie werd gewensoht een concessie van don Fuehrer aan bet le ger is. Het heeft de nationaal-socialisten die het rassenevangelie en de politiek van „Meim Kanupf" ernstig namen, geschokt, doch zij hebben geen gelegenheid critiek uit te oefenen op het verdrag, dat de positie van Engeland heeft versterkt. Vooral in de neutrale landen wint de rmeening veld, dat Duitsohland een hoogen prijs zal moeten betalen voor- dit verdrag. Tenslotte merkt de correspondent op, dat de stroomen van Marxistische propagan da, welke iederen nacht door Moskou wor den uitgezonden, slechts een bron van moeilijkheden zijn voor de Duitsche regee ring. MINISTER REITZ OVER HET ZUID- AFRIKAANSCHE STANDPUNT. HANDELDE HERTZOG ALS EEN Zij wil het land tot een defini tieve en totale overwinning voe ren. anzeifsprekond geeft de samenstelling van het Fransche oorlogskabinet de bladen veel stof tot commentaar. Ten aanzien van de nieuwe regeering schrijft Bidauit in de „Aube," dat, niette genstaande de persoonlijke teleurstellingen en verrassing, welke in een dergelijk ge val niet te vermijden zijn, het nieuwe mi nisterie uit het goede hout is gesneden. Men kan op de mepschen rekenen, dat zij met al Ie kracht voor het algemeen welzijn zullen werken en dat is het voornaamste. De lei der van do regeering heeft de openbare meening achter zich en liij heeft eerlijk en vastberaden medewerkers. De „Époque" steit vast, dat nu Daladier behalve landsverdediging ook buitenland- sche zaken op zich heeft genomen, eenheid van beslissing en snelheid van uitvoering tot stand is gekomen op militair en diplo matiek terrein. De „Mat.in" brengt hulde aan Daladier, die de verantwoordelijkheid niet vreest. Hij toont Frankrijk tot de definitieve en totale overwinning te 'willen voeren. Voor de aanvallen op de Brit- sche koopvaardijschepen. De scheepvaart-redacteur van de „Daily Express" heeft vernomen, dat een tweede groep Duitsche onderzeeërs op weg is naar den Atlantischen Oceaan om die eerste groep duikbooten af te lossen, dlie den eersten aanval hebben gedaan op de koop vaardijschepen. De redacteur veronderstelt, dat de eerste groep tusschen 20 en 28 Augustus uit KieJ en Wilhelmshaf en is vertrokken, hoewel men naar aanleiding van Duitsche radio berichten had kunnen veronderstellen, dat eaniige duikbooten reeds begin Augustus op weg waren naar de westkust van Ierland om de Britsche reservevloot in het oog te houden en om vervolgens speciale oefenin gen te maken. DICTATOR? De Zuid-Afrikaansche minister voor de aangelegenheden der gekleurde bevolking, Reitz, die als veteraan in den Boerenoorlog liever naar Madagascar ging, dan zich te onderwerpen aan de Engelschen, heeft in een rede verklaard, dat handhaven van de neutraliteit niet mogelijk zou zijn zonder schande te brengen over Zuid-Afrika. Hij voegde hieraan toe, dat het besluit van Hertzog inzake de neutraliteit is geno men zonder overleg met het kabinet, of de partij. Hertzog heeft gezegd: „Ik ben minis ter-president en ik heb dit besloten", een beroep van de andere ministers op dit be sluit bleef vruchteloos. Reitz sprak over het dramatische oogen blik, waarop Smuts zeide, „dit is de meest vitale beslissing van mijn leven". Reitz noemde Smuts de grootste man, die uit de crisis is voortgekomen. DOOR DUITSCHE DUIKBOOT GEPRAAID. Het s.s. „Westernland" van de Holland Amerika Lijn is, naar de gezagvoerder, de heer Kster, bij aankomst te New York me dedeelde, onderweg door een Duitsche duik boot gepraaid. De kapitein verklaarde, dat de duikboot in de nabijheid van het schip aan de oppervlakte verscheen. Nadat groe ten waren gewisseld, kon de „Western- land" de reis vervolgen. FEUILLETON. v Naar het Engelsch bewerkt door J. van der Sluys 7. Diens oogen schenen gesloten. Stilletjes liet de Londenaar het tweede sigaretteneindje In zijn zak glijden. Toen staarde hij, langs den ander heen, uit het raam. „Dat is Manningtree," deelde hij mede. „Hé?" De oogen van den man in het bruine pak knipperden langzaam open. „Dat was Manningtree, maat," herhaalde Londenaar zijn inlichting. „Het duurt niet lang meer voor we In Ipswich zijn. Moet je er daar uit?" „Neen," antwoordde de andere passagier. „Niet?" mompelde de Londenaar en zijn gezicht kreeg ineens een nadenkende uit drukking. „Neen, ik moet er daar niet uit," herhaalde de man in het bruine pak geprikkeld. „U schfjnt niet goed te weten wanneer uw gezel schap hinderlijk is." „Hartelijkheid is toch maar alles!" pro testeerde de Londenaar. Het landschap tusschen Manningtree en Ipswich is vol afwisseling en ongetwijfeld het bekijken waard. Maar noch de man in het bruine pak, noch de ras-Londenaar bekommer den zich om de aantrekkelijkheden van wat zich als een bewegelijke film langs de trein- vensters ontrolde. De eerste lag in zijn hoek gedoken, wanhopig worstelend tegen zijn ge veinsden slaap, terwijl de ander zijn tweede Gold Flake rookte en lui voor zich uit staarde. Toen veranderde heel plotseling de atmos feer in het compartiment. De Londenaar gooi de zijn sigaret weg en zijn tanden klemden zich opeen achter zijn grove lippen. „Over een paar minuten zijn we in Ipswich," gaf hij te kennen. Vervolgens stond hij op en liep naar het raam: het raam van het portier, dat zich aan de zijde van het perron in Ips- Tegen winkelier en 18 klanten proces-verbaal opgemaakt. De Haariemsche politie treedt den laat- sten tijd zeer streng op tegen winkeliers, die de wet tegen prijsopdrijving en het hamsterverbod overtreden. Hoewel reeds verscheidene processen-verbaal zijn opge maakt, blijkt dit voor anderen nog geen roden te zijn om met hun ongeoorloofde practijken op te houden. Zoo heeft de po litie thans ern winkelier bekeurd, die naar 18 adressen in verschillende deelen des lands te groote hoeveelheden koffie en thee had verzonden, waarvoor bovendien geen afleveringsbewijs was verstrekt. De boeken van den winkelier zijn in beslag genomen en tegen de 18 afnemers zal even eens proces-verbaal worden opgemaakt. Dispensaties ingetrokken. De minister vain economische zaken heeft bekend gemaakt, dat hij overeenkomstig het bepaalde bij het derde lid van artikel 6 der wolibesohikking 1939 no. 1, zooalis deze thans is gewijzigd, de-in dat lid bedoelde dispensatie met ingang van heden intrekt voor zoover betreft ruwe (gewasschen en ongewassohen) wol. Van heden af is het derhalve ook aan bij het rijksbureau voor wol ingeschreven ondernemingen verboden ruwe (gewas schen en ongewasschen) wol te verknopen, te koopen, te verwerken, te bewerken, te doen verwerken, te doen bewerken of af fe leveren zonder daartoe van den dirocteur van dat rijksbureau verkregen schriftelijke vergunning. wich zou bevinden. Het raam was half open. Hij maakte de riem los, opende het venster geheel en boog zijn hoofd naar buiten. „Hallo," riep hij, „nou komen we door de tunnel!" Het kleine, zwarte gat nam in omvang toe, kwam op hen af, bereikte en verzwolg hen. De Londenaar ging weer met zijn hoofd naar binnen. „Nu zijn we er," constateerde hij. „Als we uit de tunnel komen zijn we te Ipswich. O, maar u gaat niet naar Ipswich, wel?" De trein boorde zich door de duisternis van de tunnel. Hjj arriveerde in Ipswich. En toen hjj vaart minderde om er te stoppen, zat de Londenaar alleen in zijn compartiment en stak z(jn derde sigaret op. VUL Diner voor twee personen. De 5.18 expres blijft in Ipswich vijf minu ten staan. Dat wil zeggen, wanneer ge boft en de trein op tijd is. Tusschen 6.51 en 6.56 kunt ge uw coupé verlaten, met volle teugen de vrijheid inademend, langs een ruim perron slenteren, en u zelfs haastig te goed doen aan een kop veel te warme koffie. Dien middag was de trein iets te laat en de koffie-enthousiasten bedachten zich twee maal. Een van hen wipte met een verrassende energie uit zijn coupé het was de reverend maar werd op het beslissende moment zenuwachtig, veranderde van besluit en blies ongelaafd den aftocht naar zijn compartement. ,,'n Tegenvaller, hè,' merkte de imposante mijnheer, die den reverend van de aangren zende coupé uit onverrichterzake zag terug- keeren, niet zonder medegevoel op. De reverend voelde zich blijkbaar te zeer teleurgesteld voor een discussie over het onder werp en verdween in zijn compartiment. De De inspecteur voor de Scheepvaart maakt bekend, dat de geruchten, als zou het aan doen van de haven van Delfzijl in den tc- gemvoordigen tijd niet bijzondere moeilijkhe den gepaard gaan, van allen grond zijn ont bloot. Evenals voor andere Netterlandsche zeegaten is voor deze haven eet» onderzoe- kingsdienst ingesteld, waaruit echter geen oponthoud van eenige beteekenis is te duchten Eilanden aangewezen. In aansluiting aan het gisteren gegeven bericht omtrent het voornemen enkele Zeeuwsche eilanden in te richten voor in- terneering van eventueele oorlogsvluchtelin gen, kan worden gemeld, dat het in de be doeling ligt hiervoor de eilanden Schouwen en Duiveland, Tholen en Zuid-Beveland te bestemmen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft de voorbereiding van deze aangele genheid opgedragen aan een kleine com missie, bestaande uit staatsraad mr. J. B. Kan, voorzitter, mr. dr. K. J. Frederiks. secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, den gep. gene- raal-majoor IL de Iongh, en den chef van de afdeeling Armwezen van het departe ment van Binnenlandsche Zaken, mr. A. J. Rosman. i Deze commissie heeft reeds verscheidene besprekingen te dezer zake gehouden. Volwassenen een gulden, kinderen hall geld voor de medicijnen! De recherche van het bureau Raampoort te Amsterdam heeft een 25-jarigen expedi tieknecht van een warenhuis daar ter stede aangehouden, die in zijn vrijen tijd in zijn woning aan het Beiiamyplein een dok terspraktijk uitoefende. Hij had in de buurt den naam van een groot geleerde, die voor alle kwalen een afdoend middeltje had en hij genoot het volle vertrouwen. Hij dokterde er dan ook lustig op los, legde bezoeken af, voelde polsen, keek vakkundig in de oogen van zijn patiënten, trok dan een strenge rimpel, dacht even na en schreef een medicijn, welke hij zelf leverde, voor. Volwassenen een gulden, kinderen half geld. Thans heeft de politie aan deze bloeiende praktijk een einde gemaakt en hij zaïl binnenkort voor don kantonrechter moeten verschijnen, wegens overtreding van de wet op het onbevoegd uitoefenen \>n de geneeskunst. ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414.4 m, VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m, en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek (ca. 8.16 Ber.). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Filmpraatje. 2.15 „The Kilima Hawaiians" en orgelspel. 3.00 Reportage. 3.30 Zang, piano en gramofoonmuziek. 4.00 Mannenkoor „Zang en Vriendschap" en gramofoonmuziek. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Esmeralda. 5.30 Filmland. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Uit de roode jeugdbeweging. 6.45 Berichten. 6.47 Kinderleesclub. 7.00 VAR A-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cyclus „Langs steden en dorpen" 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.20 VARA-orkest. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Puzzle-uitzending. 9.15 John de Mol and his Swing Specials. 9.40 Toespraak „Juist nu". 9.50 VARA-orkest. dikke heer, die inmiddels op het perron ge stapt was, slenterde, enkele meters van zijn coupé verwijderd, keek naar de reizigers, zonder iemand over het hoofd te zien. In het compartement, dat hij zoo juist ver laten had, sloeg een ander eveneens het ge haaste publiek gade en zag ook niemand over het hoofd. Het meisje was even geïnteresseerd als haar imposante coupégenoot en even vaar dig als hij in het verbergen van haar belang stelling. Maar als iemand van de passagiers van de 5 uur 18 genoeg beteekenis bezat om deze belangstelling gaande te maken, moest hij zich öf heelemaal vooraan, óf heelemaal achteraan in den trein bevinden. In het mid dengedeelte van de express was geen spoor van zulk een bijzondere persoonlijkheid te be kennen. „Dineert u voorbij Ipswich, Miss Leve- ridge?" vroeg Freddy plotseling, een minuut voor de trein zich weer in beweging zette. Ze keek hem verbaasd aan, maar haar oogen waren het volgend oogenblik weer op het per ron gericht. „Hoe kent u mijn naam?" vroeg ze rustig. „Uw vrienden hebben dien bij het afscheid gebruikt," was het antwoord. „En u ontleent daaraan toestemming..." „O neen heelemaal niet. Ik vrees dat ik de dirgen zonder toestemming begin te doen. Ik heb nog iets veel brutalers gedaan, dan u met uw achternaam aan te spreken." „Ik veronderstel, dat u van me verwacht dat ik vraag wat dat is?" „Ik heb een tafeltje voor twee personen in den restauratiewagen geserveerd," deelde Freddy mee, „wat zegt u van zoo'n onverge lijkelijke vrijmoedigheid?" „Het is onvergelijkelijk vrijmoedig." beves tigde ze, maar er was geen verwijt of afkeu ring in haar stem. Een avontuurlijke reis naar de ontoegan kelijke oerwouden van Afrika, op zoek naar de plaats, waar de olifanten hun laatste le vensdagen slijten. 63. „Dan zullen we werkelijk de plek zien, waar de olifanten sterven!" „Ja, ik denk, dat hij bedoeld, dat Tippoo Tib zijn kaart heeft verstopt in deze eigenaardige rotsformatie, bekend als de muil van den leeuw", stemde mijnheer Hendriks toe.. „Maar waar is de leeuw?" wilde Koen weten. Het watervlieg tuig vloog nu om den hoogsten heuvel heen. ,,Ik denk, dat die rots voor een leeuw wordt aangezien," verklaarde mijnheer Hendriks. Kijk maar eens naar de vorm ervan." 10.30 Berichten ANP. 10.45 Vroolijke voordracht. 11.05 Community-Singing en toespraak (opn.). 11.2012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. KRO-uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 Ber.). I.00 Gramofoonmuziek. II.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Meiodisten en solist. 1.00 Gramofoonmuziek. (ca. 1.15 Berichten). 1.20 KRO-orkest. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuur. 4.00 Verkorte operette „Die Fledermaus" (Gr.pl.). 4.50 Gramofoonmuziek. 5.15 Filmpraatje. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht (ca. 6.45 Be richten.) 6.45 Gramofoonmuziek. „En het was bovendien ook heel verstandig," vervolgde Freddy, thans, evenals zij naar het perron kijkend en bemerkend dat de rug van den grooten mijnheer in beweging kwam. „Toen ik voor mijzelf een plaats ging bespre ken en dat was op mijn expeditie naar den armen kerel wiens toestand U zoo interes seerde kwam ik tot de ontdekking dat vrij wel alle plaatsen al weg waren. Er was alleen nog maar een klein tafeltje vrij en daarop heb ik toen maar gauw de hand gelegd." „Dat was zeker heel attent van u. Maar hebt u er wel aan gedacht, dat lang niet alle reizi gers in den trein dineeren, dus dat u geen zekerheid had dat ik het zou doen?" „Daar heb ik het maar op gewaagd!" „En bovendien, het was toch mogelijk, dat ik zelf al een plaats had besproken?" „Ik heb mij vergewist, dat geen plaats op naam van Miss Leveridge reresseerd was." De gelaatsuitdrukking waarmee ze hem aan keek, was bepaald grappig. „U schijnt ervan te houden de dingen gron dig te doen," stelde ze vast. Freddy's stoutmoedigheid nam toe. „Eh... ik geloof dat ik mij nog niet heb voorgesteld... mijn naam is Freddy Reeve." „Aangenaam. En nu, denk ik, moet ik wel met u dineeren?" De dikke rug begon zich om te keeren. „Alleen als het met uw bedoelingen strookt," antwoordde hij snel zijn stem dempend. „Van eenige verplichting is geen sprake." De rug had zich thans geheel omgewend en de indrukwekkende mijnheer kwam langzaam hun richting uit. De stem van 't meisje klonk even zacht als die van Freddy, toen ze zei: „Ik weet het nog niet zeker; ik zal met u dineeren... als het met uw bedoelingen strookt. Ga vooruit zoodra de trein in beweging is. Wacht niet..." 64. „Het lijkt op een leeuw met zijn muil open," gaf René toe. „Is hier plaats op dat rots plateau om te landen, vader?" „Ja," zei mijnheer Hendriks, die ook nu de vliegmachine bestuurde, „laat het landings gestel maar uit, René." Het grote water vliegtuig daalde langzaam en landde veilig vlak bij de heuvel. Terwijl mijnheer Hendriks de motoren tot stilstand bracht, hoorde men plotseling een geratel, alsof er met kleine steenen naar de Zilveren Albatros werd ge gooid. Vlug keek René uit een van de patrijs poorten. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie namens de R.K. Artsenvereen. 7.3o Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Causerie „Het onvergankelijke Rijk" (met muzikale omlijsting). 11.1012.00 Gramofoonmuziek. De groote mijnheer klom naar binnen. „Vijf minuten voor zevenen," bromde hij een seconde later, toen de hoofdconducteur schreeuwde: „Achter klaar?" En op denzelf den brom toon vervolgde hij: „Nog een uur naar Norwich! Een heele tijd om door te komen..." „Nu, ik ben van plan mijn tijd te vullen met dineeren," kondigde Freddy aan, eensklaps opstaande. „Ik ben blij dat ik er aan gedacht heb, mijn plaats te reserveeren. Het was net de laatste." Hij stapte den corridor in, terwijl de dikke heer een beetje bedrukt keek. „De laatste plaats," sputterde hij, „wel, dan visch ik achter het net. Ik had gehoopt... „Hallo!" viel hij zichzelf in de rede: „Hij is weer den verkeerden kant uitgegaan." „Ja, hij maakt niet den indruk dat hij vee' hersens heeft," oordeelde het meisje, met eer schamper schouderophalen. „Ik hoop maar dat ze mij niet aan zijn tafeltje hebben gezet." Haar buurman keek haar nieuwsgierig aan. „Hebt u ook een plaats besproken?" „Aha. Hm! Nu, laten we hopen dat uw vrees ongegrond is." „Ja we moeten er maar het beste van hopen Hoewel, ik ga toch niet direct." Een oogenblik keek de dikke mijnheer af wezig voor zich uit. Toen zei hij, op opgewek ter toon dan waarop hij zooeven gesproken had: „Och, dat is de krijgskans, zal ik maar den ken, wanneer ik het straks zonder diner moet stellen! En ik heb tenminste één kleine troost. Ik kan de plaats van onzen jongen vriend in nemen, terwijl hij weg is." Hij ging in den hoek tegenover 't meisje zit ten en glimlachte: „Daar u de eerste minuten toch nog hier blijft, zooals u zegt, misschien... eh... wilt u dan wel een lichtstraal ln mijn eenzaamheid laten schijnen en wat met een vervelenden ouden man praten?" Hij zweeg even. „Rookt u gerust weer, als u zin hebt! Laat Ik u een sigaret aanbieden!" Hij haalde een sigarettenkoker voor den dag. „Ja, ja, ik weet wat u denkt! Ik heb beweerd, dat ik nooit rookte en niet tegen rook kon. Die kwestie is, dat onze jonge vriend me tot die kleine jokkernij prikkelde. Want inderdaad rook ik wel eens... maar hoogst zelden hoogst zelden..." Hij knipte den koker open en hield haar dien voor. De inhoud was van hetzelfde merk als de onopgerookte sigaret, die de Londenaar onder zijn zitplaats gevonden had... (Wordt vervolg'' 61. Enkele minuten later bevond de Zilveren Albatros zich weer hoog in de lucht. Weer stond Boo-loo-lo naast den piloot om hem de richting te wijzen. Na een uur vliegen stak de Olifantsman zijn arm uit en wees naar een punt. Daar beneden, ongeveer een mijl ver der, zag men twee heuvels, de ene veel gro ter dan de andere. Op de top van de grootste stond een eigenaardig gevormde steen. „De leeuw kijkt naar ons," zei Zoo-loo-la, alsof hij een zeer belangrijke mededeling deed. 62. Lopez gaf een kreet van verbazing. „De leeuw kijkt op!" herhaalde hij. „O, dat is de kaffernaam voor een poel in de jungle waar de olifanten gaan drinken en baden. Ik schoot daar olifanten op mijn laatste reis in Afrika." Boo-loo-la wees naar beneden naar het grote rotsblok. „Leeuw", zei hij weer. „Hij kijkt omhoog. U kunt hem zien. Kaart bin nen in leeuw, in groote muil, U zult zien". „Bedoelt hij, dat de kaart van Tippoo Tib daar is?" vroeg Bep, terwijl haar ogen schit terden van opwinding.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7