onder sombere omstandigheden GEJUICH ROND DE GOUDEN KOETS DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER r 'w i£Jl 'u Prinsjesdag feestelijk ingezet LL/eerbericht Bevordering normaal bedrijfslev en bestrijding werkloosheid en Nog minder eten in Duitschland? Engeland blijft Polen steunen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 19 SEPTEMBER 1939 67e JAARG. No. 8725 Gestreefd, zal worden naar handhaving van onze neutraliteit Engelands strijd tegen de duikbooten Nieuwe uitvoerverboden Koninklijke familie in de Ridderzaal Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: Poolsche ambassadeur verlaat Moskou HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.Mt). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG Een Troonrede H. M. de Koningin opende heden de Staten-Generaal met de .volgende rede: Leden der Staten-Generaal, Onder sombere omstandigheden kom Ik heden in Uw midden. Andermaal wordt ons werelddeel geteisterd door de verschrikkin gen van een oorlog. Dankbaar, dat ons land den vrede bewaren mocht, vervult Mij nochtans deernis met de velen, die elders onder het oorlogsleed gebukt gaan. Het verheugt Mij, dat onze vriendschappelijke betrekkingen met alle mogendheden onverzwakt voortduren. In het bijzonder geldt dit ook onze verhouding tot die neutrale Handen, met welke reeds in een vroeger tijdperk nauwere aanraking was verkregen. De gezamenlijke vredesoproep, kortgeleden door Zijne Majes teit den Koning der Belgen mede namens zes andere Staatshoofden gedaan, heeft aan dien zin tot samengaan opnieuw uiting gegeven. Dat deze oproep, evenals het aanbod van goede diensten van Zijne Majesteit en Mij, in breeden kring instemming heeft gevon den, bevestigt Mij in de overtuiging, dat, ondanks ondervonden teleurstelling, velen de hoop blijven koesteren, dat door vreedzaam overleg betere internationale verhoudingen kunnen worden in het leven geroepen. Ter handhaving van de volstrekte onzij digheid, waartoe ons land geroepen is en waaraan het zich met inzet van alle krach ten wijdt, heb Ik Mij genoopt gezien bevel te geven tot de mobilisatie van Zee- en Landmacht. Tot Mijn groote voldoening heeft die mobilisatie, evenals de daarop volgende concentratie, zich op voorbeeldige wijze vol trokken. Beide deelen onzer weermacht ver vullen, met den besten geest bezield, hun moeilijke en soms gevaarvolle taak. Het economisch leven van ons land, dat zich den laatsten tijd in belangrijke mate had hersteld, wordt door den uitgebroken oorlog in al zijn geledingen zwaar getrof- j fen. Het verkeer ter zee is ontwricht, waar van in de eerste plaats de scheepvaart en de visscherij den terugslag ondervinden. Tai van ondernemingen missen den aanvoer van noodzakelijke grondstoffen. Land- en tuinbouw, reeds vóór het uitbreken van het internationaal conflict in een moeilijke po sitie, ondervinden nieuwen tegenslag door de stagnatie van den uitvoer. Bij deze beproevingen ontbreken gelukkig ook de lichtpunten niet. Van een ernstigen schok bij ons geld- en bankwezen is geen sprake geweest. Hoewel prijsstijgingen niet konden en kunnen uitblijven, is prijsopdrij ving niet in verontrustende mate voorgeko men, terwijl, waar noodig, van wettelijke bepalingen met goed gevolg gebruik wordt gemaakt. Ten behoeve van de regelmatige voedselvoorziening zijn reeds maanden ge leden zoodanige voorbereidingen getroffen, dat er voorloopig geen enkele reden tot on gerustheid behoeft te bestaan. Maatregelen voor bodemproductie, voor- raadvoiming en distributie vormen hier een aaneensluitend geheel. Voorts zijn voor de industrieele productie rijksbureaux inge steld, waarin het bedrijfsleven met de Overheid samenwerkt bij de regelmatige verdeeling van die artikelen, waaraan een tekort kan ontstaan. Het beleid der Regeering zal er op gericht blijven de opkomende nooden der bevolking naar vermogen te lenigen en in het bijzon der een tekort aan de noodzakelijke levens middelen te voorkomen. Distributie van verbruiksartikelen zal niet op het bestaan van zulk een tekort behoeven te wijzen, doch zal reeds plaats hebben, wanneer een rechtvaardige verdeeling gevaar zou kun nen loopen. Daarnaast zal de regeering alles in het werk stellen om het normale verloop van het bedrijfsleven te bevorderen. De Regeering hoopt hierdoor tevens zoo veel doenlijk te voorkomen, dat de werk loosheid, waarvan zij ook overigens de be strijding krachtig en onverdroten wil voort zetten, uit den ingetreden oorlogstoestand nieuw voedsel ontvange. Ook in Nederlandsch Indië, Suriname en Curacao heeft de internationale toestand het treffen van een aantal bijzondere maatrege len noodzakelijk gemaakt. Op maritiem en militair gebied zijn voor zieningen getroffen om, wanneer zulks noo- '<;g mocht blijken, de plichten der neutrali teit stipt na te komen, terwijl daarnaast maatregelen zijn en nog zullen worden ge nomen op economisch terrein, in het bijzon der in het belang van de voedselvoorzie ning. Belangrijke stoornissen op dit of an der gebied kwamen tot dusver gelukkig niet voor. Met groote dankbaarheid heb ik kennis genomen van den geest van toewijding en dienstvaardigheid, die in dezen ernstigen tijd, zoowel in Nederland als onder alle be volkingsgroepen in de overzeesche gebieds- deelen, op zoo verheffende wijze tot uiting komt. Ik verwacht, dat dit besef van saamhoo- righeid tot het einde zal worden bewaard. Ook indien de tijden nog moeilijker worden, zal dan de toekomst met vertrouwen kun nen worden tegemoet gezien. Met de bede, dat God Mijn Volk moge ze genen in de beproeving en aan ieder van ons de kracht zal geven tot datgene waartoe hij thans geroepen is, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. HOE EEN U-BOOT TEN ONDER GING. Het Britsche ministerie voor de voorlich ting deelde gisterenavond betreffende de campagne tegen de duikbooten mede: „Vele duikbooten zijn waargenomen en vele zijn aangevallen. Sommige hunner zullen nooit weer te voorschijn komen van den zeebodem, waar zij thans liggen. Andere zijn zwaar beschadigd". Hoe een duikboot vernield werd. Een jong officier der Engelsche lucht macht heeft een aanschouwelijk verhaal ge geven van het bomibardeeren en tot zinken brengen van een Duitschen duikboot, terwijl hij een patrouillevlucht maakte. „Ik zag de de duikboot voor het eerst op ongeveer 2 mijl buiten de kust. De onder zeeër voer vrij snel aan de oppervlakte. Ik naderde de duikboot van achteren en identi* ficeerde haar als DuitsCh. Toch vuurde ik eenige schoten af om haar een kans te ge ven zich te identificeeren. Daarop dook ik omlaag en vuurde mijn voorste stukken ge schut af. De duikboot begon te duiken en was reeds half onder water, toom ik mijn eerste bommen neerwierp. De explosies stuw den den onderzeeër terug naar de opper vlakte. Ik keerde terug en de dichtbij neer komende bom van mijn tweede salvo was een reohtstreeksche treffer op zes voet van den toren. Er volgde een geweldige ontplof fing en de geheele achtersteven werd uit het water gelicht. De onderzeeër dook om laag onder een hoek van dertig graden. Ik bleef twintig minuten rondcirkelen en keek naar den grooten draaikolk, die veroorzaakt werd door de ontsnappende lucht. Toen nam ik aan, dat de duikboot buiten gevecht gesteld was en keerde terug naar mijn ba sis." Nieuwe beperkingen in de le vensmiddelenvoorziening ver wacht. Volgens berichten uit de Duitsche hoofdstad werden deze week nieuwe beperkingen in de levensmiddelen- voorziening venvacht. Het wekelijk- sche rantsoen voor vieesch is reeds beperkt tot een pond per persoon en boter tot 90 gram ook brood wordt gerantsoeneerd. Alle autobanden zijn gerequireerd. Eige naars van autos, die vergunning hebben ge bruik te maken van hun wagen, moeten een rood nummer doen aanbrengen op het nummerbord. De verduisteringsmaatregelen veroorzaken tal van ongelukken. De regeering heeft een beroep gedaan op jonge lieden en op de vrouwen om zooveel mogelijk brandnetels te verzamelen, daar deze dringend noodig zijn als vezels voor de textiel. Koningin Wilhelmina Bij Koninklijk Besluit zijn wederom eeni ge uitvoerverboden afgekondigd, o.a. van ijzeren en metalen voorwerpen, melk trans portkannen, koper- en bronswerk, werken van lood, zink, tin, nikkel en platina, thee, koffie en koffie-extract. Niets kan wijziging brengen in de Britsche vastbeslotenheid. Met betrekking tot den aanval der Sowjets op Polen, wordt officieel ver klaard: „Niets van wat er is gebeurd kan wijziging brengen in de vastbeslo tenheid der Britsche regeering met volledigen steun van het land haar verplichtingen jegens Polen ten uit voer te leggen". Volgens inlichtingen in diplomatieke krin gen zou de Britsche regeering hebben be sloten te Moskou te protesteeren tegen den inval van het Roode Leger in Polen. Onder wel zeer bijzondere omstan digheden heeft de Koningin zich he den weder naar de aloude Ridder zaal op het Binnenhof begeven voor de plechtige opening van de nieuwe zitting van de Staten-Generaal. Aan de plechtigheid werd ditmaal bijzondere luister bijgezet door het feit, dat de Koningin vergezeld was van Prinses Juliana en van Prins Bernhard, die voor de eerste maal de opening der. Staten-Generaal bij woonde. De belangstelling van buiten de residentie is niet minder dan in meer normale tijden. Reeds in den vroegen morgen komen uit alle oorden des lands feestgangers de residentie binnenstroomen om zich te voegen bij de talrijke Hagenaars, die er eveneens reeds vroeg op zijn uitgetrokken om zich een goed plaatsje te verzekeren, hetzij achter de rui ten van een of anderen winkel, hetzij in de open lucht. In de binnenstad zijn talrijke vlaggen uitgestoken. Uiteraard is reeds zeer vroeg een talrijke menigte aanwezig in de naaste omgeving van het koninklijk paleis. Het sprookje van de gouden koets. Ter opening van den stoet is een comman do caveierie aangewezen van het res. Ie es- cadron huzaren onder bevel van een rit meester, sterk 60 ruiters, voorafgegaan door een viertal marchaussee's Onmiddellijk ach ter dit eere-escorte rijden in gala-livrei een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard. Daarachter komt een groep galakoetsen en eindelijk de gouden koets, met acht paarden bespannen, waarin H. M. de Koningin, ver gezeld van H. K. H. Prinses Juliana der Nederlanden en Z.K.IL Prins Bernhard der Nederlanden, prins van LippeBiesterfeld, plaats zullen nemen. Op het oogenblik, waarop de Koningin het paleis verlaat, wordt door het uitsteken van vaantjes van het Paleis tot het Malie veld het sein gegeven voor het lossen van het eerste der minuutschoten, welke van het verlaten van het paleis, omstreeks één uur, tot den terugkeer aldaar werden af gegeven uit de op het Malieveld opgestelde batterij van het 2e regiment artillerie be staande uit vier vuurmonden. Onder het dreunen van het eerste schot presenteert de eerewacht het geweer en zet de Koninklijke Militai re Kapel het Wilhelmus in, terwijl de Koningin, de Prinses en de Prins, allen getooid met het breede lint van het Grootkruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, in de gouden koets stappen, welke zich vervolgens onder het gejubel der menigte statig eging zet De Prins is gekleed in gala-tenue van luitenant ter zee der eerste klasse, met de gouden nestels van adjudant in buitengewo nen dienst van H. M. de Koningin. W Verwachting: Gedeeltelijk be wolkt, droog weer weinig verandering in temperatuur, meest matige Noordoostelij ke wind. Personeel der ambassade Roemenië. naar De Poolsche ambassadeur te Moskou heeft van zijn regeering opdracht gekregen de Sovjet Unie onmiddellijk te verlaten. Het personeel van de ambassade en de consu laten te Moskou, Leningrad, Minsk en Kief en de correspondent van het Poolsche tele- graafagentschap zullen heden met hun ge zinnen in totaal ongeveer 100 personen, naar Roemenië vertrekken. Naast elk van de acht paarden, waarme de de koets bespannen is, gaat een koetsier en aan elke zijde van de koets loopen vier lakeien. Eenigszins achter het portier ter rechterzijde van de staatsiekoets rijdt de chef van het Militaire Huis van de Konin gin, de gep. vice-admiraal F. Bauduin, ter linkerzijde de waarnemende gouverneur der koninklijke residentie, de generaal-majoor jhr. J. Th Alting von Geusau, commandant van het eerste legercorps, de gouverneur der koninklijke residentie, luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, kan als commandant van het veldleger ditmaal in verband met de tijdsomstandigheden dezen eerepost niet bekleeden. Gejubel klinkt op. Naast en achter de gouden koets rijden te paard eenige officieren der Landmacht en tot sluiting van den stoet volgt hierop nog een commando cavalerie ter sterkte van 50 ruiters onder bevel van een luitenant, ge volgd door een viertal marecjiaussee's. Hartelijk toegejuicht door de menschen- menigte aan weerszijden van den door mi litairen van de regimenten grenadiers en jagers afgezetten weg rijdt de stoet door de Heulstraat, het Schelppad van het Lange Voorhout over den Korten Vijverberg naar het Binnenhof, dat door een detachement van ongeveer 70 man politietroepen, onder commando van een officier, was afgezet. Op het Binnenhof. Daar staat een afdeeling van het Korps Mariniers met vaandel ter sterkte van 80 man en het muziekkorps van de Kon. Ma rine onder bevel van een kapitein ais eere wacht bij de Ridderzaal opgesteld. Bij deze eerewacht bevindt zioh de commandant van de afdeeling Mariniers, luitenant-kolonel F. Lugt. Onder de tonen van het Wilhelmus, ge speeld door de marinekapel, bestijgen de Koningin, de Prinses en de Prins de treden, leidende naar den ingang der Ridderzaal, waarvan de peristyle overhuifd was door een rood-fluweelen baldakijn met gouden franjes, terwijl de eerewacht de militaire honneurs bracht en de vaandeldrager zijn vaandel deed buigen. Op het bordes wordt de Koningin begroet door de officieren der Zeemacht van Haar Militaire Huis, t.w. de adjudanten i.b.d. de gep. vice-admiraals Jhr. J. C. F. von Müh- len en J. J. Rambonnet, A. ten Broecke Hoekstra, en Jhr. G. L. Schorer, den schout bij nacht C. Baron de Vos van Steenwijk en den kapitein ter zee N. A. Rost van Tonnin gen, alsmede den adjudant in gewonen, dienst den kapitein-luitenant ter zee ihr. E. J. van Holthe. Bii het afdrukken van dit blad worden de vorstelijke personen bij het binnentreden van de Ridderzaal ontvangen door de ge mengde commissie van in- en uitgeleide uit de beide Kamers der Staten-Generaal. De Koningin zal straks plaats ne men op den Troon, rechts van haar H.K.H. Prinses Juliana der Neder landen en links van haar Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden, Prins van Lippe Biesterfeld. terwijl de leden van Haar gevolg de plaat sen achter en terzijde van den Troon innemen, hun in het offici- eele programma aangewezen. On middellijk daarop vangt dan de Ko ningin met voorlezen van de Troon rede aan. Terug naar het paleis. Naf?at.de Plechtigheid in de zaal zal zijn beëindigd wordt om half twee met het zelfde eerbetoon als hij de komst van de Koningin de terugtocht naar het paleis in het Noordeinde ie^~t rien7oif.i„n onder nomen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1