84 millioen voor de gemeenten DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN-HOLLANDS NOORDERKWARTIER Russen en Duitschers Wat Engeland in beslag nam Revolutie Wijziging posttaricven? Pati-Slavisme Pan-Germanisme? in het Duitsche Protectoraat? Positie der Sovjets in Oost-Europa zeer versterkt Grimmige houding van de bevolking KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1939 67e JAARG. No. 8727 tegenover Dc „Nieuw Amsterdam" vaart uit Amcrikaansche mailschepen varen niet uit Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTt Dc schatkist moet 1'|2 millioen meer hebben HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-MiJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder WEDLOOP tusschen Het verdeelen der huid van den geschoten Poolschen beer tusschen Duitschland en Rusland is begonnen en belangstellend kijkt de wereld toe of de beide partijen op vreedzame wijze tot het afbakenen van een grenslijn tusschen de wederzijdsche Invloedsferen zullen kunnen komen. Zoowel uit de rede van Hitier als uit het vertrek van een viertal hooge Duitsche officieren naar Moscou meent men te mogen afleiden, dat de grenslijn niet tot in détails is uitge stippeld en zich nu moeilijkheden voordoen. Deze opvatting wordt bevestigd door een bericht in het Italiaansche blad „Stampa" waarin wordt medegedeeld dat de opmarsch der Russische troepen in Oost-Galicië wordt ten uitvoer gelegd, alsof er een wedstrijd werd gehouden, wie het eerst aan de Hon- gaarsche grens zou komen. Er wordt, aldus het blad, een groote wedstrijd gehouden tus schen degemotoriseerde Duitsche divisies van het leger in Galicië en de snelle colon nes van het Russische leger, die de Dnjestr waren overgetrokken. Deze wedstrijd is ge wonnen door de Russen, die het gebied waar de grenzen van Hongarije, Polen en Roemenië bijeenkomen, bezetten. Uit nevenstaand kaartje, dat een over zicht geeft van de gebieden waaruit de Re publiek Polen 1939 was opgebouwd, blijkt zonneklaar, dat een Duitsch—Russische wrij ving zijn oorsprong zal kunnen vinden in het vroeger tot Oostenrijk behoorende Ga licië. Hier botsen de Russische en Duitsche be langen, want niet alleen is het land rijk aan ertsen en olie, maar Stalin zal, on danks Hitler's verzekeringen, zich toch wel des Führer's woorden uit „Mein_ Kampf herinneren, en dus niet graag zien, dat Duitschland door te ver opdringen en be zetting van geheel Galicië een ideaal op- marschgebied naar de Oekraïne krijgt. Zeker, Duitschland heeft geen verlangens in die richting! Maar smaken kunnen ver anderen en hiermede zal Molotof bij zijn onderhandelingen zeker rekening houden. In de Baltische landen is men van mee ning, dat geen verdere Russisch Duitsche samenwerking in Oost-Europa zal plaats vinden. Men is van meening, dat de opmarsch van het roode leger in Polen den invloed van de Sowjetunie heet vergroot en dien van Duitschiand belangrijk heeft vermin derd in het. Baltische gebied, met het resul taat, dat Moskou veeleer dan Berlijn een overheerschende rol speelt onder de Balti sche landen. Ook gelooft men, dat Duitschland zijn invloedsfeer in Roemenië bezig is te vel" liezen, aangezien de Sowjettroepen thans aan de Roemeensch-Poolsche grens staan. Intusschen ontkennen politieke Sowjetkrin gen, dat er eenigerlei bedreiging met agres sie is tegen de Baltische landen. Ook uit Londen komen berichten, die wij zen. oj) het belang, dat aan de verdeeling van Galicië wordt toegekend. Men wijst er op dat over het gebied Wit- Rusland en Posen, alsmede waarschijnlijk over de streek om Wilna wel gemakkelijk overeenstemming zal kunnen worden be reikt, maar dat het Zuidelijk deel van I - len, Galicië, nog wel zeer goed tot gekrakeel tusschen de beide wapenbroeders aanleiding zal kunnen geven. Waarschijnlijk, zegt men te Londen, heeft het pact tusschen Berlijn en Moskou de aan spraken van Rusland op Wit-Rusland en een deel van de Oekraine erkend, doch Ga licië en in het bijzonder Lwow vielen vrij wel zeker buiten de strekking van de ovei- eenkomst. Men meent, dat deze opvatting evenzeer bevestigd wordt door het feit, dat de Duitsche pers klaarblijkelijk uit liet veld geslagen was, toen de algemeene Russische mobilisatie werd aangekondigd, als door de haast, die de Russen maken bij hun opruk ken langs de Roemeensche grens, oni dit voorportaal tot den Balkan voor de Duit schers af te snijden. Indien Rusland, zooals waarschijnlijk is aldus de redacteur van Reuter de geheele Curzonlijn wil bezet ten, zal het door Rusland bezette gebied niet alleen grenzen aan Hongaarsch Roethenie, doch ook een breedc strook ten Oosten van Lwow omvatten. liet is nog niet duidelijk, wat de Duitsche plannen ten aanzien van den toekomstigcn Poolschen staat zijn. Men heeft het gevoel, dat Hitier het uiterste zal doen om een gemeenschappelijke grens met Rusland te vermijden. Hitier heeft verklaard van de Oekraine af te zien. Zal hij in staat zijn weerstand te bieden aan de gebiedende noodzaak van een „Drang nach Suedosten?" In dit verband is de Russische diplomatieke activiteit in den Balkan van beteekenis. Niet alleen brengt de Turksche minister van bui- tcnlandsche zaken een bezoek aan Moskou, doch er is ook sprake van Russische delega ties in Zuid-Slavië en Roemenie. Er wordt hier en daar gesproken over een Russisch- Zuidslavisch niet-aanvalsverdrag. Het be richt over het terugtrekken van Grieksche en Italiaansche troepen aan de grens van Albanië is, aldus Reuter, ook iets, dat wijst op meer stabiele omstandigheden in Zuid oost-Europa. Het ziet er naar uit dat ondanks alle mooie woorden en gebaren, welke tusschen Moskou en Berlijn worden gewisseld het Pan-Slavisme vertegenwoordigd door Rus land den weg voor Duitschland naar de Zwarte Zee voor goed wil afsluiten door de Slavische saamhoorigheid ook in den Bal kan te versterken. Meer dan 100.000 ton, bestemd voor Duitschland, onderschept. Het Engelsche ministerie van voor lichting deelt mede, dat in de week eindigende op 16 September, door de Britsche contrabandecontrole een hoeveelheid goederen van 110.000 ton, waarvan bewezen was, dat zij voor Duitschland bestemd waren, onder schept en in beslag genomen is. De waarde wordt geschat op een half millioen pond sterling Het totaal der in beslag genomen hoeveelheden mangaan, een product, dat van groo te beteekenis is voor de bereiding van speciale staalsoorten, is gestegen tot 30.000 ton, ongeveer 7 procent van den jaarlijkschen Duitschen in voer. Het onderschepte molybdeen vertegenwoordigt een nog grooter percentage van den Duitschen invoer Verder bevinden zich onder de aan gehouden producten 20.000 ton pe- troleumproducten, 15500 ton ijzererts, evenveel alluminiumerts en 10.000 ton phosphaten. Bepaald in den nacht van Don derdag op Vrijdag. De Holland—Amerika-lijn maakt be kend, dat het vertrek van de „Nieuw- Amsterdam" is vastgesteld in den nacht van Donderdag op Vrijdag. De inscheping zal vanavond tusschen acht en tien uur geschieden. De „Johan van Oldenbarnevelt" thuis. De „Johan van Oldenbarnevelt" is gister avond om half zes van New York te IJmui- den aangekomen en een half uur later van daar naar Amsterdam gevaren, waar het motorschip omstreeks negen uur ligplaats heeft genomen aan de etablissementen der Nederlandsche Dok-Maatschappij aan de overzijde van het IJ. Overeenstemming in de scheep vaart. De Bond van Wergevers ter Koopvaardij heeft met de contactcommissie der werkne mers ter koopvaardij gedurende de laatste dagen onderhandeld over bijslagen op de gages in verband met den oorlogstoestand. Hierover is thans overeenstemming bereikt en voor de verschillende vaarten zijn de bij slagen vastgesteld. BOVENSTAAND KAARTJE GEEFT DE GEBIEDEN WEER, WAARUIT DE REPUBLIEK POLEN 1939 WAS OPGEBOUWD. PRAAGSCHE ARBEIDERS VROU WEN GAAN DE DUITSCHERS MET BESPIJKERDE PLANKEN TE LIJF. GEEN KWARTIER VAN BEIDE ZIJDEN. I.n gezaghebbende kringen wordt vernomen, aldus een mededeeling van het Britsche ministerie voor de voorlichting, dat op 17 September een revolutionnaire beweging is be gonnen in Bohemen en Moravië, Deze beweging was eenige dagen vroeger voorafgegaan door arbei- dersbetoogingen in Praag, welke te gen Zaterdag zich ontwikkeld had den to t ernstige botsingen tus schen de bevolking en de Duitsche autoriteiten, hoofdzakelijk S.S. Aan beide kanten werd gebruik gemaakt van vuurwapens en gezegd wordt, dat een aanzienlijk aantal dooden en gewonden is gevallen. Deze mededeeling bevestigt geruchten hieromtrent, waarvan wij reeds melding maakten. Tusschen 17 September en 19 September hebben zich relletjes voorgedaan in een aantal plaatsen in Bohemen en Moravië, o.a. in Pardubice. Pribrin, Pil- sen, Tabor, Pisek en Brno. In Brno maakt een deel van de Duitseh-Tsjechische bevol king gemeene zaak met de Tsjechen. Op 19 September verspreidde de beweging zich naar West-Slowakije. De Slowaaksche garnizoenen te Ruzomlberok, Zilina en Tren- cin revolteerden en ongeveer 1500 man troe pen* werden ontwapend. Toen de Duitsche autoriteiten er zich van bewust werden, dat zij niet stond tegenover sporadische uitbarstin gen, maar tegenover een georganiseerde be weging, werden onmiddellijk meedoogenlooze maatregelen genomen. De lijst der arrestaties loopt in de duizen den en honderden werden terechtgesteld. De ze onderdrukkingsmaatregelen schijnen niet het beoogde effect te hebben gehad. De strijd tegen de sterkere strijdkrachten en de onmeedoogende tyrannie wordt met moed en vastberadenheid voortgezet. Dat het hier niet gaat om een storm in een glas water, wordt bewezen door de eensgezind heid van doel, de hardnekkigheid en de displine van de betrokkenen. Wie geen vuurwapens bezat, greep ieder voor de hand liggend wapen. Arbeiderevrouwen in Praag stelden zich tevreden met bespij kerde planken, waarmede zij op den vijand insloegen. Zoolang de strijd duurde was er geen mededoogen, er werd grimmig gevoch ten en aan geen van beide zijden werd kwar tier gegeven. Honger. Vluchtelingen uit Bohemen en Moravië vertellen te Belgrado, dat gebrek aan le vensmiddelen, o.m. vleesch, zich doet gevoe len. Suiker, koffie en melk zijn bijna van de markt verdwenen. Iedere critiek op de organisatie der ravitailleering stelt bloot aan de maatregelen van de Gestapo. Uit Praag wordt vernomen, dat onder de pereonen, die kortelings zijn gearresteerd om politieke redenen, zich ook bevinden Ferdinand Peroetka, een publicist die vroe ger beschouwd werd als een woordvoerder van president Benesj, de geestelijke Zavo- ral, en Strahov, een vurig patriot. Meer loon voor oorlogsrisico zeg gen de zeelieden. Zeven Amcrikaansche mailschepen, o.m. de Washington, die dringend noodig zijn in Europa voor het evacueeren van Amerikaan- sche onderdanen, kunnen niet uit New York uitvaren, omda' de zeelieden staken. Zij eischen een extra-toelage voor oorlogsrisico. De onderhandelingen met de reeders hebben klaarblijkelijk een dood punt bereikt, aan gezien de reeders er op staan, dat de sche pen uitvaren, alvorens dc besprekingen met de vakvereeniging der zeelieden worden her vat. Het eeuwfeest der Nederlandsche Spoorwegen. Het gips-model van het door het personeel aan te bie den huldeblijk is gisteren in te genwoordigheid van minister Al- harda en vele andere autoriteiten in de hall van het Centraal Stati on te Utrecht onthuld. Een over zicht van de plechtigheid. Verwachting: Hier en daar ochtendmist, overdag ge deeltelijk bewolkt, enkele plaatselijke regenbuien, wei nig verandering in tempera tuur, zwakke tot matige meest N.O. wind. De cijfers voor 19401941, Het totaal bedrag der uitkeeringen aan de gemeenten wordt iri. de be grooting van het Gemeentefonds v. 1940-1941 geraamd o*p f 84.931.325. De opbrengst van de dekkingsmid delen wordt geraamd op f 81.667:000 zoodat als bijdrage van den kapi- taaldienst van het gemeentefonds gerekend moet worden op f 2.274.325. Ter dekking van deze bijdrage is een ten laste van den kapitaaldienist der rij ksbegrooting te verleenen ren teloos voorschot aangewezen. TENZIJ DE RAMING VOOR HET KOMENDE JAAR WORDT VER WEZENLIJKT. In de memorie van toelichting op de Postbegrooting lezen wij het volgende: Bij de afweging van de belangen van de gebruikers, het bedrijf en de schatkist, wel ke drie factoren steeds bij de samenstelling van de begrooting een rol spelen, heeft tot leedwezen van den minister als gevolg van de tegenwoordige tijdsomstandigheden het belang van de schatkist nog zwaarder ge wicht in de schaal gelegd dan over vorige jaren het geval is geweest. Dit heeft er toe geleid de uitkeering aan de schatkist van f 8.500.000 te verhoogen tot f 10.000.000. Dit is overigens nog niet gepaard gegaan met een aanpassing van de cijfers der be grooting aan de verwachtingen, die de thans ingetreden oorlogstoestand medebrengt. Met name zijn de opbrengstcijfers nog niet ver minderd. De volstrekt onoverzichtelijke ge volgen, die uit de huidige internationale ver houdingen met betrekking tot post-, tele graaf- en telefoonverkeer kunnen voort vloeien, maken het onmogelijk te schatten, hoe het verloop van het verkeer zal zijn. De minister ontveinst zich noch tans niet, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat hij door thans nog niet geheel te voorziene invloe den. In tegenstelling met vorige ja ren. er niet in zal slagen de raming geheel te verwezenlijken» Mocht zulks in den loop van het begroo- tingsjaar noodig blijken, dan zal de minister niet nalaten de wensche- lijkheid en mogelijkheid van tariefs wijzigingen te overwegen. De totalen der lasten en baten, vermeld in deze begrooting, zijn f9.368.000 hooger dan die voor 1939. o.m. veroorzaakt door de toenemende verkeersomvang. Posterijen. Bij voortduring zal worden gestreefd naar het verschaffen van gerief aan de gebruikers tegen zoo laag mogelijke tarieven. Telefoonverkeer stijgend. De ontwikkeling van het interlo- cale telefoonverkeer blijft bevredi gend. In 1938 werd ruim 1/3 van het aantal gevoerde telefoongesprekken langs automatischen weg afgewik keld. Ook dc postchèque- en girodienst blijft zich nog steeds in sterke mate ontwikkelen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1