Zingende iiimslerren Poolsche leger vernietigd bekampen Hitier Nog rust aan het Westelijk front Vrijheid ter zee geknecht Roosevelt dient heden zijn neutraliteitsontwerp in Drie schilderijen verduisterd Drieduizend Duitsche vliegtuigen naar het Westelijk front? Eerste filmopname in de Ridderzaal Een blok van vier? Scherpe Japansche koers tegen Amerika Shaw over de Russische inmenging Tramtrein ontspoord Stilte voor den storm? Steeds meer Duitsche troepen. Ook de Britsche hulp wordt krachtiger. DUITSCHE OPPERBEVEL HEBBER IN DE LINIES. Het Fransche legerbericht van gisteravond omtrent de operaties aan het Westelijk front luidt: Activiteit van de vijandelijke artillerie op verschillende punten van het front. Fran sche en Duitsche jachtvliegtuigen hebben verscheidene gevechten geleverd. Een vijan delijk vliegtuig is in onze linies neergescho ten. De opperbevelhebber van het Duitsche le ger, overste generaal von Brauchitsch, heeft zich op 19 Sept. naar het Westelijk front begeven. Na een bespreking bij een hooge- ren staf bezocht de overste generaal ver scheidene troependeelen in de voorste linies. Hij liet zich door den commandant rapport uitbrengen en stelde zich diepgaand op de hoogte omtrent den toestand. Zoon van oud-president Frankrijk gesneuveld. van Volgens een Duitsche radiobericht is Louis Deschanel, een zoon van den vroegeren Fran schen president bij de Saar gesneuveld. Hij is te Ottweiler bij Neunkirchen met militai re eer begraven. Steeds meer Duitsche troepen arriveeren in de Siegfriedlinie. Volgens de berichten van gisteren is men aan het Westelijk front gekomen tot een periode van strategisch afwachten. De volkomen kalmte wordt zelfs niet meer verstoord door het schieten der wederzijd- sche artillerie, welke in de laatste dagen bijzonder actief is geweest. Deze kalmte lieerscht aan het geheele front, behalve in den sector ten oosten van de rivier Blies, die het tooneel blijft van aanvallen der Duitschers, welke gevolgd worden door eeni- ge wederkeerige beschietingen. Het feitelijke transport van troepen met het bijbehoorende materiaal van 70 divisies van Polen naar het Fransche front is reeds begonnen. Reizigers uit het Zuid-Oosten van Duitschland meldden, dat zij gedurende de twee laatste dagen troepentransporten in Westelijke richting hebben waargenomen. Er wordt volgens U.P. in het geheel geen uitleg van gegeven, waarom de stilstand in den oorlog aan het westelijk front nu reeds drie dagen duurt. Het is echter mogelijk, dat deze rust ieder oogenblik in het tegen deel verkeert. De vervanging van de ver moeide door versohe troepen is aan beide zijden voltooid en de Britsche strijdkrach ten arriveeren nog van uur tot uur op Franschen bodem. Zij worden onmiddellijk haar de Maginot linie gebracht, waar zij met de Franschen de verschillende stellin gen bezetten. Er zijn reeds evenveel Britsche vliegtui gen aan het front als Fransche of Duitsche en de Engelsche artillerie vult de openin gen tusschen de Maginotvestingen. Het gebied tusschen den Rijn en Parijs en Londen wordt bezet door Britsche iuchtaf- weerbatterijen met luister en signaaluit rustingen. Een en ander dient ter bescher ming van de hoofdsteden der geallieerden voor het geval Hitier een grooten aanval in het Westen op touw wil zetten op dezelfde schaal als hij in Polen heeft gedaan. Aldus generaal von Brauchitsch Warschau blijft weerstand bie den. De Deutsche Dienst meldt: Na de vernietiging van den vijand bezet het Duitsche oostelijke leger thans de linie, die tusschen de Duit sche en de Sowjetregeering is over eengekomen. De Witrussische en Oekrainsche deelen van Polen zul len door het Sowjetrussische leger bezet worden. Daarmede komen de Duitsche troepen, die daar stonden, voor andere taken vrij De opperbevelhebber van het Duitsche le ger, generaal von Brauchitsch, heeft een dagorder aan het leger uitgevaardigd, waar in hij o.m. zegt: „Soldaten, de groote slag in het Weichselgebied is geëindigd. Het Poolsche leger is vernietigd. De operaties tegen Polen zijn daarmede ten einde Warschau gebombardeerd. Van Poolsche zijde geeft men echter de vernietiging van het leger niet toe. Men spreekt daar van .leugenachtige berichten, verspreid door de vijandelijke propaganda Warschau zou nu het centrum van den strijd vormen. De zender Warschau 2 deelt mede, dat de stad gistermiddag hevig is gebombar deerd. Er zijn talrijke slachtoffers, vooral onder de vrouwen en kinderen. De Poolsche strijdkrachten zouden vor deringen hebben gemaakt aan den westelij ken rand der stad. Er is een tegenaanval gedaan op de tanks. De Poolsche cavalerie was actief. Kolonel Lipinski heeft de zijnen krachtig opgewekt stand te houden, in het geloof van de overwinning. Zaleszczyki door de Russen be zet. De stad Zaleszczyki werd Maandag door Russische troepen bezet, die zelfs tot aan Roemcensch grondgebied zijn opgedrongen. De stad heeft haar normaal aanzien nog niet herkregen. Men verzekert,, dat zich in den nacht van Maandag op Dinsdag bij Herswenka botsingen hebebn voorgedaan tusschen Po- Ion on Russen. De boeren der grensdorpen zeggen geweervuur te hebben waargenomen dat afkomstig zou zijn geweest uit Za- leszczijki en naaste omgeving. Er werd geen enkele roode vlag opgemerkt, doch de Pool sche kleuren die tevoren de brug hadden versierd, werden verwijderd. Reeds gisteren in de bioscopen. Met alle respect voor de uitenmende ra dioreportage en de geïllustreerde dagblad verslagen van de „Opening der Staten-Ge- neraal" moeten wij vaststellen, zegt de Tel., dat Polygoon met haar geluidsfilm van deze plechtigheid waarbij voor het eerst toestemming werd verleend met de cinema lens en microfoon dooi te dringen tot de def tige Ridderzaal alles heeft geslagen. Reeds gisteren draaide deze film in ver schillende theaters. DuitschlandRuslandJapan Italië! Terwijl Hitier te Dantzig aan de wereld verkondigde, dat hij zich voorbereidde een jarenlangen oorlog tot liet bittere einde te voeren, werd, volgens United Press, in de Wilhelmstrasse verder gewerkt aan het „grondwerk" voor een nadere samenwerking met de Sovjet-Unie. In goed-ingelichte Duit sche diplomatieke kringen acht men in de eerste plaats in de komende weken Duitsch- Italiaansch Russische besprekingen mogelijk en in de tweede plaats houdt men rekening met de mogelijkheid, dat een permanente commissie van vertegenwoordigers van Duitschland, de Sovjet-Unie, Italië en Japan opgericht zal worden, waarin alle kwesties die deze mogendheden betreffen, behandeld zullen worden. De aankomst van den Japanschen generaal Teraoetsji te Berlijn wekt het vermoeden, dat Japan zal uitgenoodigd worden deel te nemen aan de besprekingen. De Vereenigde Staten thans waak hond in het Verre Oosten. Het Japansche Telegraaf Agentschap Do mei bericht, dat binnenkort een minister van Buitenlandsche Zaken benoemd zal worden, die een actieve vorm aan de Japan" sche politiek tegenover Amerika zal moe ten geven. Minister-president Abe heeft voor deze functie het oog laten vallen op admiraal Nomoera. De Japansche bladen oefenen de laatste dagen scherpe critiek op de houding der Ver. Staten. „Nu Groot-Brittannië en Frank rijk in beslag genomen worden door den oorlog tegen Duitschland, heeft Amerika de rol op zich genomen van bewaker van de belangen der democratieën in het Verre Oosten" schrijft b.v. de Nitsji Nitsji Sjim- boen". Het blad baseert deze meening op het feit dat het vliegtuigmoederschin „Langley" naar Manilla is gezonden, vijftien zware bombardementsvliegtuigen eveneens naar deze plaats zijn gestuurd en besloten is vijf tien oude onderzeebooten te vervangen door een zelfde aantal nieuwe in de Aziatische wateren. Andere feiten wijzen er eveneens op, aldus het Japansche blad, dat Amerika de rol gaat spelen van waakhond in het Verre Oosten. Zoo is besloten de manoeuvres van de Stille Zuidzee-vloot met verscheidene maanden in 1940 te vervroegen. Ook zou onmiddellijk een aanvang worden gemaakt met den bouw van vliegtuigbases in Alaska, Midway-eiland. Hawai en Johnston-ciland, terwijl het Panamakanaal zal worden ver breed. Avontuur van een Nederlandscli schip. Ergens op den Atlantischen Oce aan heeft de Engelsche Admiraliteit een station gevestigd, van waar uit een zeer groot deel van de scheep vaart op den Atlantischen Oceaan kan worden gecontroleerd. En dat dit inderdaad grondig gebeurt, blijkt wel uit de feiten, die een duidelijke taal spreken. De vrijheid van de zee is in dezen hoek geknecht, onderwor pen aan den wil van het Britsche Rijk. De gezagvoerder van één der aangekomen N'ederlandsche schepen, de „Colombia" heeft een verslaggever van het Hsbl. het relaas verteld van het oponthoud op den Oceaan. Op 24 Augustus dan was de „Colomibia". na een rondreis door de Caraïbische Zee, van Curacao vertrokken met bestemming Amsterdam. Dagenlang gebeurde er nu echter niets. Totdat de „Colomibia" de plaats naderde, waar de Engelsche Admiraliteit haar con trolestation had gevestigd. Er lag ongeveer een dozijn oorlogsschepen. Zoodra het groote passagiersschip in de buurt kwam maakte een kleine snelle torpedojager zich los van de groep. Het vaartuig kwam langszij, waar na een Engelsch marineofficier van boord af de mededeeling naar de brug gaf, dat de „Colomibia" had op te varen naar de haven van Southampton. De gezagvoerder ant woordde: Allright! Hij kon niet anders doen dan het bevel opvolgen. Wat kon hij anders doen dan de onaangename waarheid, dat de zee in oor logstijd niet vx-ij is, aanvaarden? Naar Southampton. De „Colombia" stoomde op naar Southamp ton, zonder dat dit overigens van Engelsche zijde werd gecontroleerd. De officier achtte blijkbaar het eerewoord van den Nederland schen gezagvoerder een voldoende waar borg. Het schip kwam aanvankelijk op stroom te liggen, kort daarop evenwel langs de kade. De scheepspapieren waren toen al van boord gehaald om naar Londen te wor den opgezonden. Zoodra het schip aan den wal lag, begon nen Engelsche havenarbeiders op aanwijzin gen van de militaire autoriteiten de lading uit de ruimen te halen. Al het goed, dat voor Duitschland bestemd was, werd er uit gehaald, ongeacht den aard. Maar ook al het goed, w aarvan de bestemming nog niet vast stond de z.g. optie-lading dus verdween uit de ruimen. Alleen bleef in de ruimen een hoeveelheid tabak, die voor Amsterdam be stemd was. Wél viel het gisterochtend op, dat het schip hoog lag, zoodat liet vrijwel ongeladen moest zijn binnengekomen. In onwetendheid. Gedurende de lossing, die eenige dagen in beslag nam, werd contact met den wal te eenen male belet. Bij de valreep was een militaire wacht geplaatst. Niemand van de opvarenden of de passagiers mocht van boord. Alleen de acht Duitsche en ex-Oosten- rijksche leden van de bemanning en de Duit sche passagier werden naar den wal ge bracht, waar liet intcrnceringskamp hun wachtte. Zij zagen er bij het verlaten van het schip niet naar uit alsof zij deze vrij- heidsberooving erg tragisch opvatten. Te vroeg gejuichd. Vrijdag jl. nu, toen de lossing ten einde liep, werd bekend gemaakt, dat liet schip nu weldra zou vertrekken. Met gejuich werd de mededeeling begroet. Maar de stemming daalde weer beneden peil, toen de passa giers bemerkten, dat zij nog niet dadelijk naar Amsterdam gingen. De „Colombia" moest den weg van alle schepen gaan d.w.z. dien naar de reede van Duins. Daar in de baai lag het vol schepen Nauwkeurige waarnemers telden er maar liefst 178! De scheepspapieren, die van Southampton uit naar het departement van Marine waren gezonden, waren er nog niet. Die zouden hier teruggegeven worden. Weer duurde het eenige dagen. Tot ein delijk te langen leste de barkas langszij de „Colombia" kwam. Groot was het gejuich aan boord. Het anker werd gehieuw d en de reis naar Amsterdam kon nu voortgezet worden. Dinsdagavond kwam de „Colombia" te IJmuiden aan en gisternacht tegen drieën meerde het schip aan de. Surinamekade in de hoofdstad, waar de passagiers van boord gingen... tien dagen later dan zij hadden gemeend te zullen debarkeeren! DEMOCRATEN EN REPUBLIKEINEN CONFEREEREN. Op het Witte Huis in de Ver. Staten heeft Roosevelt gisteravond geconfereerd met de leiders van democraten en republikeinen over de wijziging der neutraliteitswet. In een verklaring over deze conferentie, die aan de pers verstrekt is, wordt gezegd: „De conferentie heeft, eensgezind van op vatting, het vooropstaande doel. de neutra liteit en de vredespositie der Ver. StatpfT te handhaven, besproken. Men was het er volkomen'over eens. dat het congres en de uitvoerende macht het geheele onderwerp met zijn vele vertakkingen moeten behan delen in een absoluut onpartijdigen geest. Den nadruk is erop gelegd, dat het belangrijkste puntA de herroeping van hel embargo en de terugkeer tot de procedures van het interna tionale recht zijn. ROOSEVELT DIENT HEDEN ZIJN NEUTRALITEITSONTWERP IN. President Roosevelt zal heden zijn ont werp voor de neutraliteitswet bij het Con gres, dat in speciale zitting bijeenkomt, in dienen. A ms Ier daim ch e kunsthandelaar ging geraffineerd te werk. Een half jaar celstraf gcëisclit. Het Amsterdamsohe hof behandelde gis teren de strafzaak tegen den Amsterdam- sohen kunsthandelaar L. S. verdacht van verduistering van drie schilderijen, een Mauve en twee Laguna's welke schilderijen eigendom waren van de familie M. te Hil versum. Subsidiair was hem de verduiste ring van de opbrengst van de schilderijen ten laste gelegd. De familie M. was van Hilversum naar Wassenaar verhuisd en ter gelegenheid van die verhuizing had de heer M. drie schilde rijen aan S. afgestaan, om voor hem te ver- koopen tegen vooraf vastgestelde prijzen. Toen het geruimen tijd later op afrekenen aankwam, diende de kunsthandelaar een fantastisch hooge rekening in voor het ver nissen van eenige andere schilderijen van den heer M. Deze diende een klacht in we gens verduistering en de kunsthandelaar, die reeds eerder met de justitie had ken nis gemaakt, werd door de rechtbank tot zes maanden gevangenisstraf, veroordeeld. Requisitoir. De procureur generaal, mr. J. Versteeg, was verontwaardigd daar het weer den kunsthandelaar S. betreft., die reeds eerder wegens bedrog ten aanzien van cliënten is veroordeeld. Verd. heeft zich ingedrongen in het ver trouwen van den heer M. Toen er over de schilderijen gesproken werd, zeide hij voor de Mauve minstens f 130.te kunnen ma ken. In goed vertrouwen gaf M. den han delaar drie schilderijen mede cn thans kan hij naar zijn schilderstukken fluiten. Uit drukkclijk stelde de eigenaar een prijs vast en verd. ging daar ver benedon. Aanvanke lijk verzweeg S., dat hij de schilderijen ver kocht had. Ten slotte gaf hij dit toe, doch tevens diende hij een zeer hooge rekening in voor verrichte herstelwerkzaamheden. De onbetrouwbare kunsthandelaar zeide op grond van deze rekening, dat de heer M. niets meer te vorderen heeft. Op geraf fineerde wijze heeft verdachte zijn cliënt be drogen, spr. vorderde bevestiging van het vonnis (zes maanden gevangenisstraf). De verdediger, mr. Cahntcr, bepleitte clc mentie. Arrest 4 October. Stalin laat Hitier de kastanjes uit het vuur halen." In een brief aan de „Times" zet Bcrnard Shaw uiteen, dat het nieuws betreffende Rusland goed nieuws is voor Groot Brittan- nië. Sprekende over de bezetting van Oos'. Polen door Rusland verklaart Shaw: Stalin heeft er geen enkel bezwaar tegen Hitier te Bernard Shaw. gebruiken om de kastanjes uit het vuur te halen. Ongelukkigerwijze is Hitier evenwel gedwongen de helft van zijn buit terug te geven cn thans een nieuw leger toe te voe gen: „Tot hier en niet verder!" WAT ZIJN HITLER'S BEDOELINGEN? Er wordt veel gegist over de bedoelingen van Duitschland aan het Westelijk front. De jongste operaties hadden duidelijk ton doel de Franschen te verdrijven van de hoogten aan de Saar, de Blies, een kleine rivier ten oosten van Saarbrueckcn, welke door bosschen is omzoomd, en het plateau ten westen van de rivier de Nied. van wel ke plaatsen de Fransche kanonnon uitge strekte industriegebieden beheerschcn en waar zij in aanraking zijn met de Siegfried linie zelve. De raag is of de Duitschers, die ondank! de grootspraak van Ilitler niet lang in een oorlog zullen kunnen standhouden, zullen probceren over te gaan tot een bliksem- oorlog, welke voor hen in Polen zoo succes rijk is geweest. De Duitsche mededeeling, dat de lucht macht haar taak in Polen heelt vervuld en thans gereed is voor andere plichten, voor spelt de spoedige komst van mogelijk wel drieduizend vliegtuigen aan het Westelijk front. Het zal niettemin wel eenige weken duren eer het leger met zijn geheele zware uitrusting zal kunnen zijn overgebracht. Eén ernstig en twee licht gewon den te Sassenheim. Gistermiddag is tengevolge van verkeer den wisselstand nabij het viaduct over de Klinkenberg te Sassenheim een tramtrein van de Noord-Zuidhollandsohe Xtamweg Maatschappij, welke uit de richting Haar lem kwam, ontspoord. Het voorste gedeelte bleef in het goede spoor, doch het achterste gedeelte liep op het verkeerde spoor. De wa gen sloeg tegen een bet-onnen paal, die ge heel afknapte, waardoor de leiding buiten stroom geraakte. De rails werden ontzet Van de passagiers werd een dame ernstig gewond, twee anderen kregen lichte verwon dingen. Nadat de ernstig gewonde door een mili tairen dokter de eerste hulp was verleend, is zij per ziekenauto naar het ziekenhuis in Leiden vervoerd. Het verkeer ondervond veel stagnatie, doch met bussen werd het reizigersvervoer onderhouden. TWEE KINDEREN GEWOND. Gisterochtend heeft een tweejarig jonge tje in de ouderlijke woning aan de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam een tobbe met kokend water over zich heen getrokken. Het ventje is met brandwonden overdekt naar het Emma Kinderziekenhuis overge bracht. Een dertienjarige jongen had gistermor gen in de speeltuin aan het Henrick de Keijserplein het ongeluk van een glijbaan te vallen. De knaap liep verwondingen aan het hoofd en vermoedelijk een hersenschud ding op. Hij is ter observatie naar het O.L. Vrouwe Gasthuis vervoerd. JAN KIEPURA EN MARTHA EGGERTH IN DE POOLSCHE AFDE-ELING VAN HET FRANSCHE LEGER. OOK GRACE MOORE NEEMT DIENS.T Drie niet Fransche filmsterren heb ben dienst genomen bij Fransche le- gerafdeelingen. Nu wil het toeval, dat deze filmsterren bovendien alle drie zangsterren zijn. Het Fransche leger zal dus wel eens vergast worden op eerste klasse aria's. Grace Moore, die momenteel in Frankrijk vertoeft, heeft dit land een ambulance-auto aangeboden, compleet met chauffeuse: zij zal namelijk zelf chauffeeren. Deze beroem de Amcrikaansche zangeres is de vijfde dochter van een kolonel te Tennessey. Zal zij er in slagen de muzikaliteit van de sol daten op een hooger peil te brengen? In ieder geval is het wel een feit, dat Grace Moore veel heeft bijgedragen tot de cultu- reele toenadering tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten. JAN KIEPURA. Het echtpaar KiepuraEggerth, de twee zingende filmsterrên-echtgenooten, hebben hun diensten eveneens aangeboden aan Frankrijk. Kiepura heeft dienst genomen in de Fransche afdeeling van het Poolsche le ger. Hij verklaarde, te willen strijden aan de zijde van zijn landgenooten. Martha Eg gerth, zijn vrouw van afkomst een Duit sche heeft zich aangemeld om dienst te nemen in het Fransche Roode Kruis. Een muzikale familie. Jan Kiepura komt uit een muzikale fa milie. Zijn ouders en grootouders hadden, ai een uitstekende stem. Jan Kiepura en zijn broeder Wladislaw zijn echter de eersten in de familie, die voor geld zingen, want de ouders hebben eigenlijk niet zoo'n hoog denkbeeld van dit beroep. „Trouwens, wan neer de jongens geen goede stem gchacl hadden", zeide hun moeder eens vol trots, „dan zouden zij toch in hun onderhoud kun- GRACE MOORE. nen voorzien, want Jan is eigenlijk advo caat en Wladislaw philoloog." Nadat Wladislaw zijn zangstudies in Mi laan beëindigd had, ging hij naar War schau terug, om daar voor de eerste maal in het openbaar op te treden. Hij had veel succes, naar een criticus schreef, dat de naam Kiepura daar evenveel toe bijgedra gen had als zijn goede stem. Wladislaw was woedend cn veranderde zijn naam in Ladis. Na dien tijd is hij dan ook altijd op getreden onder den naam „Wladislaw La- dis". Tusschen de beide broers bestaat de beste verstandhouding. Jan Kiepura is zelfs zeer trotsch op zijn broer, want volgens zijn meening zal deze eens een grooter zanger worden dan hij thans zelf is. Jan Kiepura, de zakenman. Zooals bekend is. heeft Jan Kiepura een groot hotel in Krynica, waar 2J4 jaar gele den het Prinselijke Paar gedurende de hu welijksreis vier weken verblijf heeft gehou den. Dit prachtige hotel was naar de laatste eischen van den modernen tijd ingericht; Jan Kiepura was namelijk niet alleen een uitstekend zanger, doch ook een goed zaken man. Door zijn tallooze reizen gedurende negen jaar over de geheele wereld, weet hij nauwkeurig, aan welke eischen een goed hotel moet voldoen en op deze wijze heeft hij dan ook zijn hotel ontworpen en laten bouwen. Zijn ouders, die oorspronkelijk zelf reeds een klein hotel in Polen hadden, heeft hij dit hotel gegeven, om het bestuur voor hem waar te nemen tijdens zijn artis tieke arbeid. Doch zoodra hij eenige dagen vrij had. trok hij met zijn vrouw Martha Eggerth naar zijn hotel, om daar rust te ne men en te genieten van de heerlijke berg achtige omgeving. Een tweede Lotsy. Kiepura is hijzonder populair bij zijn land genooten. De bezoekers van de Olympische Spelen te Berlijn in 1936 hebben kunnen zien. hoe „der Jan" vol geestdrift een span nende voetbalwedstrijd van zijn landgenoo ten volgde. Na de eerste speelhelft stond Polen met 2—1 achter en in de rust begaf Kiepura zich als een „Poolsche Karei Lotsy" naar de kleedkamers om er zijn landge nooten moed in te spreken. Of hij daar in die kleedkamer aan zijn gloeiende rede nog een aria heeft toegevoegd, is onbekend ge bleven In ieder geval hadden de Polen aan het einde van den wedstrijd gewonnen. Hoewel Grace Moore, Jan Kiepura en Martha Eggerth reed* lang vóór de spreken de film groote zangsterren waren, volgde hun wereldberoemdheid pas. toen het pu bliek hen op de film had zien spelen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3