Het bezoek van onze Koningin aan de Marine Onverzettelijkheid Ponderdag 21 September 1939 Tweede Blad De Koningin onderhoudt zich met de gewonden en overlevenden van H. Ms. „Van Ewijcken bezoekt in den middag het vliegkamp „De IWok}} Hare Majesteit voldaan over Haar bezoek Bijzonder filmprogramma in Rialto HM. de Koningin inspecteert de eerewacht aan het Havenhoofd Slachtoffer der „Van Ewijck" ter aarde besteld Toonkunst Slagkruisers voor Indië aanbevolen Oorlogswinstbelasting in Indië? In aansluiting op ons verslag van gisteren, over het bezoek van Hare Majesteit de Ko ningin, kunnen we nog mededeelen, dat de Koningin, tijdens haar tocht langs de haven, bizondere belangstelling aan den dag legde voor de nieuwste aanwinsten van de Kon. Marine, de Willem v. d. Zaan, de v. Kinsber- gen en de O 20. Het eerste bezoek, dat de Vorstin aan de Marineschepen bracht was dat aan H. Ms. O 20, die geheel achter in de haven lag. Naast deze nieuwste onderzeeboot van de Marine lag de O 15. Beide schepen rij- beschilderd met de vaderlandsche driekleur, ten teeken, dat ze vandaag of morgen de groote reis naar Oost- en West-Indië zullen aanvaarden. De Koningin op de O 20. De Koningin liet zich, door de Comman danten van beide schepen voorstellen aan officieren en chef d'equipage en toen kwam voor Commandant en opvarenden van de O 20 de verrassende mededeeling dat de Koningin prijs stelde op een bezich tiging van de onderzeeboot. Hare Majes teit daalde in dit technisch wonder af en bleek de grootste belangstelling te heb- be- voor alle mogelijke bizonderheden van het schip. Zij werd voorgelicht door den commandant van de O 20, luit. ter zee der le kl. A. J. Gussemaker. Na dit voor onze Vorstin ook zeker inte ressante bezoek, begaf de Landsvrouwe zich wandelend naar H. Ms. v. Kinsbergen, welk schip voor de excercitieloods lag. Het weer hield zich uitstekend. Het was een uitgezoch te herfstdag. In het Noorden stapelen zich geweldige wolkgevaarten op, op het haven water trilde het licht van de zon, de flanken van de schepen glansden en de vlaggen klap perden op een niet te sterke bries. Aan boord van het artillerie-instructie schip werd de Koningin ontvangen door den commandant, kap. luit. ter zee J. L. K. Hoeke. Door overste Hoeke werden officieren e:i chef d'équipage aan Hare Majesteit voorgesteld, terwijl de Koningin nog speciaal bij zich ontbood de eerste officier, het hoofd van de machinekamer, de oudste onderofficier machinist en de chef d'equipage. De Koningin liet zich, door den comman dant, inlichten over de moderne bewapening en inrichting van het schip. En ook hier weer bleek Hare Majesteit groote interesse te heb ben voor tal van bizonderheden. Van de v. Kmsbc gen begaf de Koningin zich toen naar de mijnenvegers en mijnen- leggers. waarvan de bemanningen stonden opgesteld op den steiger voor de schepen. En bij hen stonden ook de overlevenden van de v. Ewijc'-. De Koningin liet zich weer voor stellen aan officieren en de chefs d'equipage en onderhield zich in het bizonder met de overlevende bemanning van den verganen mijnenv ger. De Vorstin sprak eenigen tijd met den eenig overlevenden officier, den luit. ter zee der 2e kl. M. R. S. Visser en onder hield zich met den sergeant machinist Steen- haard, wien zij vroeg, waar hij zich bevond, toen het ongeluk gebeurde. De Koningin sprak met en korporaal en met verschillen-' de manschappen, bij wien zij met belangstel ling informeerde naar de toedracht van het tragische ongeval. Met den divisie-commandant van de mijnen vegers, den luit. ter zee der le kl. F. H. M. v. Straelen, onderhield de Koningin zich ge- ruimen tijd. Hierna gaf Hare Majesteit te kennen een bezoek te willen brengen aan de „Willem v. d. Zaan", de jongste aanwinst van onze Ma rine. In het mijnenruim liet te Koningin zich door den commandant, luit. ter zee der le kl. H. D. Lindner, inlichten over verschillende technische aangelegenheden. In het Marine Hospitaal. In afwijking van het aanvankelijk op gestelde programma, gaf de Koningin toen te kennen aan den schout bij nacht, dat ze een bezoek wenschte te brengen aan het Marine Hospitaal bij den eenig over gebleven gewonde van de v. Ewijck", de korporaal-adelborst V'. A. Maraux en de gewonde van het vliegtuigongeluk met de R 5, de sergeant P. Buynink. De Koningin werd ontvangen door den chef van het Marine Hospitaal, den hoofd officier van gewondheid der 2e kl. P. de Mooij. Het was een verrassend bezoek, verras send voor de p-tienten en voor het verple gend personeel. Het was juist tijd van eten voor de patiënten en de verpleegsters liepen ijverig af en aan om hun patiënten te ver zorgen. Dat verschillenden zich hoogst ver baasd en wel -vat ontdaan toonden, wanneer ze plotseling tegenover de Koningin stonden, laat zich gemakkelijk verstaan. Met belangstelling informeerde de Vorstin naar den toestand van de gewonden en bij dokter v. Driel informeerde Hare Majesteit nog naar een tweetal patiënten, die op de kamer van f'e gewonde va de R 5 lagen en voor wie de vorstin een vriendelijk woord had. H. M. de Koningin bezoekt het Vliegkamp „De Mok". Gisterenmiddag om tw *e uur wenschte de Koningin nog een bezoek aan het vliegkamp „De Mok" te brengen. Zoo ongekenu mooi als het weer zich des morgens gehouden had, zoo snel was het na den middag betrokken. Reeds om 1 uur begon het te druppelen en om 2 uur sloeg de regen kletterend op den weg, die H.M. de Koningin met haar gevolg te nemen had, in verband met een bezoek aan vliegkamp „De Mok" op Texel. Daa, dit bezoek buiten het offi- cieele programma viel waren er slechts wei nigen, die zich langs de route en op de haven hadden opgesteld. Aan den steiger van de Texelsche boot lag de snelle motorboot van De Mok te dobberen. Nijdig striemde de v;nd het havenwater en donkere wolkbanken dreven over het Mars diep. Neen, er ware be^er weer te bedenken voor een oversteek naar het vliegkamp, hoe wel dit voor Hare Majesteit blijkbaar geen bezwaar geweest was. De auto's reden tot aan den steiger, de Koningin stapte uit en begaf zich aan boord van het vaartuig, dat haar in enkele minuten naar het eiland zou overbrengen. Zij was vergezeld van get. schout bij nacht C. Baron de Vos van Steenwijk, van scfhout bij nacht H. Joli s en diens adjudant, van gen.-maj. Jhr. W. G. M. de Jonge van Ellemeet. Direct werd losgegooid en even later kliefde de uiterst snelle boot het Marsdiep-water. De motorboot maakte een vlotte overtocht. Op het vliegkamp „De Mok" werd de Koningin met de gebruikelijke honneurs ontvangen. De gewapende wacht stond aangetreden en de parademarsch werd gespeeld. Op het vlieg kamp was de burgemeester van Texel, de heer A. F. Kamp, aanwezig. De Koningin werd ont vangen door den commandant van het vlieg kamp, luit. ter zee der le kl. J. J. Hoogen- doorn, terwijl ook burgemeester Kamp de Landsvrouwe begroette. De geheele bemanning van De Mok en een detachement van de Kon. Landmacht stond aangetreden. Hare Majesteit toonde bizondere belangstelling voor verschillende objecten op het vliegkamp en liet voor zich demonstreeren op welke wijze een vliegtuig te water wordt gelaten en weer op het droge wordt gebracht. Verscheidene' demonstraties met vliegtuigen hadden plaats en de Koninging toonde zich zichtbaar voldaan over het bezoek aan de Ma rine. Zij gaf aan de Marine-autoriteiten te kennen, dat ze het een buitengewoon mooien dag had gevonden en deze kennismaking met Haar Marine Haar /.eer bevredigd had. Om kwart over drie werd de terugtocht naar Den Helder aanvaard. Het weer was ondertusschen wat opgeklaard en de mo torboot maakte den terugtocht van De Mok naar de .haven van Nieuwediep in een kwartier tijds. Aan het Havenhoofd van Nieuwediep stond de Burgemeester van Den Helder ter begroeting van de Koningin. Een groote massa menschen had zich in de na bijheid opgesteld en juichte de Vorstin zeer hartelijk toe. De Koningin neigde vriendelijk voor deze aardige hulde en stapte toen, met Haar gevolg in de gereed staande hofauto's, om den terugtocht naar de Re sidentie te aanvaarden. Aardige momenten. Een tweetal aardige momenten moeten het voor de Koningin geweest zijn, toen zij giste renmorgen de stad binnenkwam en op de Weststraat honderden schoolkinderen ston den opgesteld, die Hare Majesteit hartelijk toejuichten en toen de Koninklijke stoet gis terenmiddag om half een via Ankerpark en de Binnenhaven naar het terrein van de On- derzeedienstkazerne reed, stonden eenige dui zenden kinderen en volwassen op de Binnen haven. De meisjes van de Huishoudschool in vlekkeloos wit gestoken, voorzien van oranje. Het werd een daverende hulde. Spontaan ge juich en hartelijk gewuif. De Koningin dankte vriendelijk voor deze aardige hulde. Een Nederlandsche première <Ie plechtigheid bij het Monument en het bezoek van H.M. de Koningin Indien er ooit sprake geweest is van een spectaculair filmprogramma, dan is dat deze week het geval met het Rialto- theater. Van a.s. Vrijdag af wordt daar namelijk een serie films gedraaid, die on getwijfeld een groote toeloop van publiek tengevolge zal hebben. In de eerste plaats is het den heer P. van Twisk dan gelukt de hand te leggen op een film, getiteld „Alleen Engelen hebben vleu gels", met in de eerste rol de vermaarde Ame- rikaansche acteur Gary Grant, en waarvan het Rialto-theater de eer heeft de première in Nederland te brengen. Het Heldersche pu bliek ziet dus deze film voor het eerst in ons land. Het is een uiterst spannende avonturenfim, waarover ongetwijfeld gesproken zal worden. Doch er is meer; daarnaast zal men de fil mische reportage kunnen aanschouwen van de plechtige kranslegging op Maandag j.1. op het monument „Voor hen die vielen". Voorts hoort en ziet men den Commandant der Ma rine zijn rede daarbij uitspreken en tenslotte is het gelukt reeds van morgen af in Rialto de film te vertoonen van het bezoek van H.M. de Koningin aan Nieuwediep. Het behoeft ze ker wel geen betoog, dat dit inzake snelheid van werken der hedendaagsche filmindustrie een record is. Al met al een zeer bijzonder _n zeer inte ressant programma, waarvoor wij gaarne de aandacht vragen. Bjj het laatstgehouden examen slaagden te 's-Gravenhage voor 3en stuurman groote handelsvaart de heeren J. Dalmeyer en J. van Hoven, alhier Met militaire eer en onder enorme belang stelling is gistermiddag op de algemeene be graafplaats te Dordrecht ter a..rde besteld het stoffelij overschot van den zeemilicien Hofman, een van de omgekomenen bij de ramp van de „Willem van Ewijck". Hte militaire gedeelte van den stoet be stond, behalve uit een vuurpeieton ponton niers. enkele secties ongewapende ponton niers en een detachement matrozen, uit een pijper en een tamboer der marin.ers. Als slippendragers fungeerden twee der geredde z riiliciens. Nadat de kist op de baar geplaatst was. werd zij met de Nederlandsche vlag bedekt en bedolven onder bloemstukken. Bij de ge opende groeve werd de stoet opgewacht door een detachement pontoniers, die den over ledene een laatsten groet brachten. Onder zacht geroffel van de omfloerste trom daalde de kist langzaam in de groeve, waarna een geweersalvo weerklonk. Lt.-kol. der mariniers F. Lugt trad hierna naar voren en sprak namens den minister van Defensie, den chef van den marinestaf en den commandant van de marine te Willemsoord. Ds. Ten Kate richtte woorden van troost tot de nabestaanden, waarna namens de fa milie dank gezegd werd voor de betoonde belangstelling. Te Weesp is in de H. Laurentiuskerk gis termorgen een plechtige uitvaartdienst ge houden voor den 29-jarigen L. P. C. Soede, die bij de ramp van H.Ms. „Willem van Ewijck" om het leven kwam. Dir. A. J. Leewens Verwijzend naar de in dit blad geplaatste advertentie, kunnen we mededeelen, dat bo- vegenoemde gemengde Zangvereeniging haar poorten aarne wijd openzet, teneinde de ge mobiliseerde zangers van Land- en Zeemacht, die lust gevoelen mooie en uitgebreide werken mee te zingen, op de repetitie te ontvangen. Deze wekelijkscne repetitie's, welke in een gezelligen sfeer worden gehouden, zijn eiken Maandag van 810 uur op de bovenzaal van Café Centrral, Kanaalweg. Van de gemobili seerde zangers wordt gee. contributie ge vraagd. Voor de le uitvoering, welke in dit seizoen tegen Kerstmis zal plaats hebben, is in studie genomen het „Weihnachtsoratorium van Bach, alsmede fragmenten uit de groote Mis van Bfuckner, een en ander voor solo en koor. Het spreekt vanzelf dat de betrokken mili taire autoriteiten, wier medewerking gaarne door het bestuur van Toonkunst zal worden geapprecieerd, bereids met dit plan in kennis zullen worden gesteld. Burgerlijke Stand van Den Hekier 20 September 1939. ONDERTROUWD: J. Röge en M. A. Ver ver; J. Hoefnagel en A. Pasterkamp; S. Overhand en P. A. van Trierum; G. E. Ko- ger en A. W. Grommel; K. Bijl en P. M. Witters; L. Okel en P. Vreeswijk; P. P. van Oosterum en F. Slot; W. H. Zuuring en J. Schong. BEVALLEN: M. E. eul-Smits z.; H. Th. J. Kaan-Luinstra d. Hetgeen wij dezer dagen reeds als waar schijnlijk aankondigden, zoo schrijft „De Telegr.", kunnen wij thans met stelligheid bevestigen: de gemengde maritiem-finan- cieele commissie, welke verleden week haar rapport betreffende de verdere versterking van de maritieme verdediging van Neder- landsch-Indië aan den minister van Defen sie heeft aangeboden, heeft daarin geadvi seerd tot uitbreiding van de vloot in Indië met in ieder geval eenige zware en snelle, zwaar bewapende slagkruisers. De nieuwste aanwinst van de Holl. Amerika Lijn Het m.s. „Sommelsdyk". Rotterdam, 19 September. De Odenske Staatsskibvaerft wed. A. P. Möller te Odense in Denemarken heeft de vorige week Zater dag het nieuwe, voor den dienst van New- York op Java bestemde dubbelschroef-motor- vrachtschip „Sommelsdijk" aan de Holland Amerikalijn overgedragen. Een zusterschip, dê „Sloterdijk", bestemd voor denzelfden lijn dienst, in aanbouw bij dezelfde werf, zal om streeks de jaarwisseling in dienst worden gesteld. Suggesties in afdeelingsverslag. Verschenen is het afdeelingsverslag van den Volksraad omtrtent de aanvullende begrooting voor het departement van Oorlog. Het verslag bevat o.a. opmerkingen betref fende de wenschelijkheid van een uitvoeriger uiteenzetting, ook ten aanzien van de wijze van financiering. Hierbij wordt gewezen op de wenschelijkheid van een tijdige invoering van een oorlogswinstbelasting, opdat de regeering niet achter de feiten aanloopt, zooals in 1914—1918. Verscheidene leden meenen te moeten aan dringen om het defensie-vraagstuk, althans betreffende de groote lijnen, opnieuw in be schouwing te nemen en hierbij ten volle reke ning te houden met de huidige internationale situatie, die in zoo menig opzicht na de vast stelling van de begrootingen voor Oorlog en Marine voor 1940 ingrijpende veranderingen ondergingen, en zelfs nog elk oogenblik aan groote veranderingen onderhevig zijn. In dit verband werd opnieuw de wensch uit gesproken om de Inheemsche bevolking actief te doen deelnemen aan de landsdefensie, o.a. door de oprichting van vrijwilligerscorpsen, terwijl de opleiding voor hoogere betrekkingen bij leger en marine in Ned.-Indië krachtig ter hand dient te worden genomen. (Aneta). Als er iets duidelijk wordt uit de redevoe ringen en uit de perscritieken van de oor logvoerende landen, dan is het de onverzette lijkheid, waarmee men den aangevangen oor log, tot het bittere einde wil uitvechten. Hitier deed geen enkele concessie, geen en kel gebaar in de richting van een mogelijken vrede. Engeland reageert scherp en cynisch op de w-oorden van den Duitschen Führer. De Times schrijft, dat op de rede van Hit- Ier niet met woorden, maar met daden moet worden geantwoord en de Daily Mail merkt laconiek op, dat Hitier niets belangrijks ge zegd heeft en dat Gr. Brittannië en Frank rijk hem in een passende taal zullen beant woorden. In dienzelfden geest heeft Cham- berlain zich gisteren in het Lagerhuis uit gelaten en getuigd van den vasten wil van Engeland en Frankrijk om Europa te verlos sen van den steeds terugkeerenden angst voor Duitsche aanvallen. Zoo getuigt Europa dus van de ver nietiging die het van plan is zichzelf toe te brengen, want hoe het zjj, oorlog is onherstelbaar verlies zoowel voor den aanvaller als aangevallene en het is niet te gelooven, dat ons geslacht de ellende en ontreddering, die een Europeesclien oorlog zal brengen, nog weer te boven komt. Ontreddering en vernietiging op alle terreinen van het leven, zoowel op dat van den geest als maatschappelijk. In Engeland heeft men de tegenstrijdigheid van de beloften van Hitier nog weer eens duidelijk aangetoond. Zijn herhaalde toezeg gingen aan Polen, heeft hij gebroken, zijn afkeer van Rusland heeft hij, met zijn ver bond met Moskou geloochend. Zoo zijn er in de houding van den Duitschen leider zooveel on waarachtigheden, zegt Londen, dat men op het woord van Hitier geen enkel vertrouwen meer heeft. Met rustige vastberadenheid zullen Enge land en Frankrijk nu hun offensieven op Duitschland openen. Wanneer de groote strijd zal aanvangen, daarvan is niets te zeggen, maar dat het, binnen afzienbaren tijd, tot een ernstig treffen aan de Westgrens zal ko men, is zeker. Drie jaar, heeft Engeland ge zegd, kan de oorlog duren. In drie jaar kan een zee van ellende over onze wereld gaan. In achttien dagen werden duizenden men schen in Polen gedood, werden steden en dor pen vernield, wat kan er dan niet in drie jaar tijd gebeuren. De bedoeling van Engeland is het nationaal-socialisme te vernietigen, een wereld op te bouwen, waarin naar recht gehandeld zal worden. Maar of dit de weg is? Neen, onze wereld is op het hel lend vlak, nooit zal uit een oorlog een maatschappij te voorschijn komen, die gegrond is op een rechtsorde, die allen zal bevredigen. Oorlog zal slechts haat kweeken, zal slechts tot verbittering bij millioenen oorzaak zijn, zal de menschen straks opnieuw doen zinnen op wraak en dan gaan we weer denzelfden weg. Een gezonde maatschappij kan alleen ge bouwd worden op sympathie, op begrijpen van elkanders belangen, op wederzijdsche waardeering en samenwerking. Daarom i3 oorlog altijd te veroordeelen, omdat hij een product uit de hel is. Uit het politie-rapport NAAR ALKMAAR. Naar Alkmaar werd, op verzoek van den Officier van Justitie, overgebracht een stad genoot, die nog een 2-tal maanden gevange nisstraf had uit te zitten. VERSCH BROOD VOOR 10 UUR VERKOCHT. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen een bakker, die zich verstout had versch brood te verkoopen voor 10 uur 's morgens. Helaas.., zoover zijn we nog steeds niet. ONGEVRAAGD BEZOEK. Gisteren verschaften zich onbekende perso nen toegang tot een alleenstaand gebouwtje in de Janzendwarsstraat. Voor zoover was na te gaan bleek niets vermist te zijn. Ook hier naar stelt de politie een onderzoek in. JAVANEW-VORK LIJN. Kota Radja, 19 Sept. te New-York. Siantar, 19 Sept. v. New-York. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Johan van Oldenbarneveld, 29 Sept. te A'dam Sembllan, 20 Sept. te Batavia. Pennland, 1£ Sept. te R'dam. Bintang, 19 Sept. v. Sabang. Enggano. 19 Sept. v. Sabang. Kota Radja. 19 Sept. te New-York. Siantar, 19 Sept. v. New-York. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. Colombia. 29 Sept. te A'dam. Pygmalion, 20 Sept. te A'dam. KOTTERDAMSCHE LLOYD. Brastagi. pass. 19 Sept. St. Helena. Garoet, 20 Sept. v. Makassar. Indrapoera, 20 Sept. te Londen. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART MIJ. (HollandAustralië Ljjn). Springfontein, u., pass. 20 Sept. Vlissingen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5