Turksch Russisch VOOR UITBREIDING werkverschaffing WARSCHAU stand houden DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Engeland tegenover onoverwinlijken kolos Bregman Poolsche buit van tevoren verdeeld Ditmaal in Engeland Inlijving dienstplichtigen- Dr. v. d. Tempel vraagt 20 millioen Bestrijding werkloosheid Verzoek om landbouwverlof Geen Britsche vrees voor duikbooten ZATERDAG Opperste oorlogsraad der geallieerden weer bijeen vindt krachtig voortgang blijft Bombardement eischt 700 dooden Dit nummer bevat 12 pgalna's EERBERICHT DE BILT SEINT: Anti-Sovjetboeken in Duitschland verboden HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Uitg.-Mlj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 23 SEPTEMBER 1939 67e JAARG. No. 8729 Reuter verneemt uit Stamboel, dat Saragoglu, de Turksche minister van buitenlandsche zaken, gisteren naar Odessa is vertrokken op weg naar Moskou, waar hij waarschijnlijk tien dagen zal verblijven. Uit Stamboel wordt nog gemeld, dat de onderhandelingen te Moskou be trekking zouden hebben op een pact van wederzijdschen bijstand. Men is in Turkije van meening, dat een TurkschRussisch pact de positie van Tur kije als beheerscher van de Dardanellen zeer zou versterken en de veiligheid in de Zwarte Zee zou verzekeren, hetgeen een waardevolle aanvulling van de Turksche overeenkomsten met Frankrijk en Engeland, die de veilig heid in de Middellandsche Zee tot voorwerp hebben, zou blijken te zijn. Saradjogloe roem de, voor hij zich inscheepte, de oprechte vriendschap tusschen Turkije en de Sovjet- Unie en voegde daaraan toe, dat de interna tionale onrust van den laatsten tijd de iden titeit van hun belangen en het wederzijdsche vertrouwen versterkt had. Gisteren is een bijeenkomst van den oppersten oorlogsraad der geallieer den in Engeland gehouden. De ver gadering werd bijgewoond door Da- ladier, Dautry, Gamelin en admiraal Darlan voor Frankrijk en Chamber- berlain, Halifax en Chatfield voor Engeland. Er werden twee vergaderingen ge houden, een des morgens en een des middags. De ontwikkelingen sedert de bij eenkomst op 14 Sept. werden bestu deerd en er werd van gedachten ge wisseld over haar gevolgen voor den toekomstigen loop der gebeurtenis sen. Er bestond volledige overeenstem ming over den te volgen koers, zoo wel om het hoofd te bieden aan deze ontwikkelingen als om de geallieer de plannen uit te voeren. De Raad bestudeerde de kwestie der munities en ravitailleering en er werd overeenstemming bereikt over de werkwijze om te komen tot een coördinatie en vervolmaking van de door beide regeeringen te treffen re gelingen. Daladier en de overige Fransche vertegen woordigers zijn per vliegtuig naar de bij eenkomst van den oppersten oorlogsraad ge komen. De vergadering geschiedde in een stad in het graafschap Sussex. Ofschoon de bijeenkomst geheim was gehouden, bracht een groote menigte Chamberlain en Dala dier na de bijeenkomst een ovatie. De volgende ploegen dienstplichtigen der lichting 1939 zullen worden ingelijfd als volgt: Korps le, 2e en 3e luchtv. reg., ploeg 3, tijdvak van inlijving 1-10 Oct. 1939, korps waarbij de le oef. aanvangt: detachement v. h. dep. luchtstrijdkrachten: Bet. geneesk. troepen, ploeg 2, 1—10 Oct. 1939, le oef. depot geneeskundige troepen, Comp intond. troepen, ploeg 3, 1—10 oei. 1939, le oef. depot intend. troepen; le reg. huz. motorrijders, ploeg 1, 1—ïu Oct.. 1939, le oef. depot cavalerie. Datum van inlijving voor al deze dienst plichtigen 2 Oct. a.s. De beschikkingen, waarbu de minister van defensie aan dienstplichtigen van deze ploegen uitstel van eerste oefening of vrij stelling van den dienstplicht heeft verleend blijven van kracht. Deze personen worden dus op den voor hen vastgestelden datum van inlijving buiten hun tegenwoordigheid ingelijfd. De beschikking, waarbij de minister van defensie aan den dienstplichtige \an ge noemde ploegen uitstel van eerste oefening of vrijstelling van den dienstplicht nee verleend, blijft van kracht. Het eindcijfer der begrooting van Sociale Zaken is bijna f 12 millioen hooger dan in 1939. Van de verhoogingen worden genoemd: Kapitaaldienst (kosten, ver bonden aan de uitbreiding van de werkverschaffing) f 20.000.000. Bestrijding van de jeugdwerk loosheid f 500.000. Distributie van levensmidde len f 3.000.000. Bijdragen voor wederopneming van arbeiders in het bedrijfsle ven f 800.000. Bijdrage ter zake van het ver vroegde pensionneeren van ar beiders ter bestrijding van werk loosheid f 200.000. Controle op overwerk. Het ligt in het voornemen om, méér dan tot nu toe geschiedde, ter zake van aanvragen om overwerk- vergunningen een grondig onderzoek in te stellen, ten einde na te gaan, of het niet mogelijk is, door aanstelling van nieuw personeel, al dan niet na scholing, herscholing of omscholing, het overwerk overbodig te maken of althans te beperken. Verplaatsing arbeidskrachten. Ter bestrijding van de werkloos heid kan, nog méér dan in de laatste jaren het geval was, gebruik worden gemaakt van het middel van ver plaatsing van arbeidskrachten, ten einde werkloozen daar te brengen, waar behoefte aan arbeiders bestaat. Om dit te stimuleeren heeft de mi nister de bestaande regeling betref fende financieele tegemoetkoming in de kosten van zoodanige verplaatsin gen herzien. Ten einde de kansen voor emigra tie naar overzeesche gewesten zoo veel mogelijk te kunnen benutten, is het gewenscht, dat voor 1940 op dit artikel een bedrag van f 43.400 wordt beschikbaar gesteld. Afvloeiing van ouderen. Een van de vormen tot bestrij ding der werkloosheid door so ciale maatregelen ligt in het be vorderen van afvloeiing van ou deren, waardoor jongeren aan het werk kunnen komen. In die richting heeft de staat reeds medegewerkt bij de maatregelen tot vervroegde pensionneering in het boekdrukkersbedrijf. Uiteraard zal verder gaan in deze richting alleen in die gevallen mogelijk zijn, waarin door het bedrijf de noodige voorwaar den voor vroegtijdige pensionneering zijn of worden vervuld. Herscholing. In verband met de thans veelvul dig voorkomende verschuiving van arbeidskrachten is het van het groot ste belang, dat de bezetting van open plaatsen niet afstuit op een gebrek aan bekwaamheid of geoefendheid van de beschikbare arbeidskrachten. Daarom zal zooveel mogelijk met kracht worden voortgegaan in de met name in den laatsten tijd reeds in belangrijke mate gevolgde rich ting, om in voorkomende gevallen behulpzaam te zijn bij de scholing en training van arbeiders. Het kwartje van minister Romme Verwacht wordt, dat als ge volg van de voorgenomen maat- Dr. J. v. d. TEMPEL, Minister van Sociale Zaken. regelen tot werkverruiming het aantal gezinnen, dat voor deel name aan de spaarregeling in aanmerking zal komen, in 1940 aanzienlijk zal zijn verminderd. In verband hiermede is dit arti kel f 450.000 lager geraamd dan voor 1939. Voor cultureele en sociale jeugd zorg is f 500.000 meer uitgetrokken dan voor 1939. Boeren kunnen thans noode gemist Namens den Nationalen Boncl Landbouw en Maatschappij is aan den minister van Defensie een adres gericht, waarin den minister wordt verzocht zoodanige maatregelen te willen bevorderen, dat aan gemobi liseerde boeren, die thuis bij de oogst- en zaaiwerkzaamheden noo de gemist kunnen worden, een zoo genaamd Landbouwverlof wordt verleend. Tevens wordt verzocht verbe tering in de kostwinnersvergoeding aan te brengen, daar gebleken is, dat talrijke zelfstandige onderne mers niet in staat zijn daarvan een plaatsvervanger te betalen. „DE BLOKKADE KAN ALLEEN DE WESTERSCHE MOGENDHEDEN ZELF SCHADEN." Door het DuitschRussische niet- aanvalspact hebben de twee grootste staten van het continent, zegt de Na tional Zeitung, de gemeenschappe lijkheid van hun belangen voor el kaar bevestigd. De wereld zal zich thans voor de noodzakelijkheid zien geplaatst om de DuitschRussische overeenstemming als een vaststaand feit van groote beteekenis te aan vaarden, waarmede men rekening moet houden en waar tegenover men een standpunt moet innemen. De vooruitzichten die zich hieruit ont wikkelen, gaan ver uit boven alles, wat de wereld heden reeds tracht te geven aan begrip voor de wereldpoli tieke gebeurtenis van het samengaan der grootste continentale mogendhe den. Als randstaten van Europa hebben de westelijke mogendheden steeds weer getracht zich een monopoliepositie voor de wereld handel te reserveeren en iedere gezonde deelneming van het continent aan de eco nomische ontsluiting van de overzeesche we reld verhinderd. Zij hebben de» overzeesche landen niet tot organische en zelfstandige staatsvormen, maar tot filialen voor de mas sa-productie van enkele koloniaal economi- NOG DRIE HAARDEN VAN VERZET IN POLEN. De burgemeester van Warschau, Starzynski. heeft in een radiorede hulde gebracht aan de heldenmoed van de bewoners van Warschau in hun strijd tegen den aanvaUer. Gisteravond zij zeventig bommen op de stad gevallen, zevenhonderd personen werden gedood. De strijd om Warschau duurt nog voort, de verdedigers bevinden zich nog op dertig kilometer van het centrum der stad. Het leger van generaal Rummel is in de hoofdstad aange komen en generaal Rummel heeft generaal Czuma, die bij het bom bardement werd gewond, vervan gen. In Lwow bestaan nog haarden van tegenstand in het centrum Ver der werd nog heitig gestreden hij Kutno. In het Oosten rukt het roode leger langzaam op, doch zonder emstigen tegenstand te ondervin den. Luitenant Lipinski heeft voor radiozender Warschau 2 verklaard, dat er buiten War schau nog verscheidene centra van weer stand zijn, waarvan de belangrijkste liegen in den sector WarschauModlin, waar de troepen van generaal Borlnowski strijden en in den sector ZamoscZawaruska, waar de troepen onder bevel staan van gene raal van Biermnacki. Een andere groep van weerstand zou in Lwow zijn, maar War schau heeft geen bijzonderheden over dit punt. Op het oogenblik, waarop Lipinski zijn uiteenzetting beëindigde, om 21 uur 20, werd do ontvangst van den zender gestoord door Duitsche stations, die eerst muziek uit zonden en vervolgens anti-Poolsche berich ten gaven, inhoudende, dat geheel Polen reeds in handen van Duitschland was. Nog drie haarden van verzet. In Polen bestaan nu nog drie haarden van tegenstand van het Poolsche leger, niettegenstaande het feit, dat de Duitsche en Russische legers elkaar zijn genaderd. De aan val van de Russen heeft evenwel een hereeniging van de Poolsche le gers onmogelijk gemaakt. Twee Poolsche legers staan onder com mando van do generaals Sosnokowski en Sikorski. Het eerste strijdt bij Grod.no en het tweede in het zuiden. Het gebied van het laatst genoemde leger is vrij vaag, het is een vierhoek, welke steunt tegen de Karpathen en de Poolsch-Hongaarsche grens en zich uitstrekt tot Lwow en Lublin. Toch bevinden zich binnen dit gebied Duitsche en Russische gemotoriseerde af- doelingcn, zoodat in dit gebied een mengel moes van troepen bestaat. De Poolsche tegenstand in het Noorden, onder leiding van generaal Sosnokowski, wordt geboden door de troepen, die oor spronkelijk den rechtervleugel van het Pool sche leger vormden, versterkt door de troe pen, die na den aanval van de Duitschers bij de Narew werden teruggeslagen. Hierbij bevindt zich veel cavalerie. Het gebied, waar generaal Sosnokowski strijd, die geldt voor een der beste leerlingen van Pilsoeds- ki, is gunstig voor de Polen, het is een bosch- en waterrijk land. Het derde centrum van tegenstand is Warschau en Modlin. sche producten ontwikkeld. Zij hebben ge poogd de groote staten van het continent, op welker verbruik zij aangewezen waren, tot volkomen afhankelijkheid te brengen van hun tusschenhandel. Ook de blokkade komt den democratieën klaarblijkelijk ook thans voor als de bekroning van haar politiek. Het grootste vastelandsblok der wereldgeschiedenis staat thans in rustige vastbeslotenheid tegenover haar. De Engelsche blokkade kan de zen kolos niets meer maken. Zij kan slechts het ontstaan van nieuwe in dustrieën bevorderen, en uiterste concentratie op de geweldige eigen krachten van het continent verster ken, het ontwaken van dit blok be spoedigen.. De blokkade van do westelijke mogendhe den zal zich derhalve op den duur alleen keeren tegen haar eigen overzeesche bezit tingen en tegen de neutrale staten. Een oor- logsduur van drie jaren moge den rekenaars aan de Theems nog juist dragelijk lijken, een nog langere duur wordt echter door de groote mogendheden van het continent met koelbloedigheid onder oogen gezien. Een dergelijke oorlog zou het economische orga nisme van het vasteland ontwikkelen tot geweldige scheppingsenergie, zou den we reldhandel onherroepelijk vernietigen. Verwachting: Zwaar tot half bewolkt, enkele plaatselijke regenbuien, weinig verande ring in temperatuur, zwak ke tot matigen wind uit Noordelijke richtingen. Accountantskantoor lid N. I. v. B. LEERAAR M. O. Lid Ned. Gen. v. Acc. Loodsgracht 72 - Tel. 560 Grensafbakeningslijn stond reeds in Augustus vast. VAN BEIDE ZIJDEN WAT NEMEN EN GEVEN. Van welingelichte Duitsche zijde wordt bekend, dat de kwestie der gepubliceerde DuitschSowjet-Russische grensafbakenings lijn principieel reeds voor het begin van de Duitsche militaire maatregelen tegen Po len, voor het geval dat deze noodzakelijk mochten worden, was geregeld. Daarbij is men van Duitsche zijde uitge gaan van de stelling, dat het niet de taak van het Duitsche leger was zooveel moge lijk Poolsch gebied te bezetten, maar veel eer het Poolsche leger zoo spoedig mogelijk te vernietigen. Dat doel is bereikt. De Duitsch-Russische demarcatielijn geeft zooals gezegd, aan Rusland ongeveer de helft van het Polen van Versailles maar laat het gebied ten W. van de Weichsel, dat vóór den Wereldoorlog Russisch was, in Duitsche handen. Als compensatie hiervoor krijgt Rusland evenwel het grootste deel van Galicië, dat tot 1918 Oostenrijksch was. De lijn is slechts een grens tusschen de twee legers en zal waarschijnlijk niet de de finitieve DuitschRussische grens vormen, waarover thans nog te Moskou door eeu Duitsche en een Rusische delegatie wordt onderhandeld. Men gelooft echter dat het onwaarschijn lijk is dat met het terugtrekken van de Duitschers in de richting van de Weichsel de nieuwe politieke grens van Rusland ver oostelijk van deze lijn zal worden getrokken. In wélingelichte Duitsche kringen gelooft men aan de mogelijkheid dat Duitschland en Rusland in het thans bezette gebied een of meer kleine buffer-protectoraten zullen vestigen. Zij worden herzien. Zelfs „Mein Kampf" herzien? Havas meldt uit Bazel: Uit vrees voor de reactie, die de Duitsch- bolsjewistische politiek op de Duitsche be volking heeft, hebben de nationaal socialis tische autoriteiten voorloopig het uitleenen van anti-bolsjewistische boeken door open bare boekerijen verboden. Deze boeken moe ten worden onderworpen aan een nieuw onderzoek door een commissie onder leiding van den Fuehrer en den chef der uitgaven van de N.S.D.A.P., Bouhler. Op grond van dit besluit mag ook „Mein Kampff" niet door de openbare bibliotheken te Essen wor den uitgeleend. Nieuwe methoden vergemakke lijken den strijd. De diplomatieke medewerker van Reuter schrijft: Er bestaat goede technische reden voor het officieele vertrouwen in de bekwaamheid cm doeltreffend op te treden tegen de duik bootbedreiging. Ingevolge de nieuwe metho den is het geen overdrijving te zeggen, dat terwijl in den vorigen oorlog veertien tor- pedobootjagers gebruikt konden worden voor de jacht op duikbooten. thans twee dezer schepen het werk doeltreffender kunnen ver richten.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1