Half millioen Cor Kint triomfeert Tsjechië is kalm artilleriestrijd Steun boter-export Een droevig verlof Over de grens ontsnapt In het Westen Rust ia Roemenië zegt Duitschland Poollicht boven ons land Onderzeeër door treiler geramd? Finland kan zich lang redden voor middenstandscredieten Tien nieuwe lagere Land- en Tuinbouwscholen Geraamd op ruim 33 millioen Het schaarsche zeebanket Voedsel voor den werklooze Vreemde duikbooten voor Amerikaansche kust Postvluchtcn op Indië Fransche vliegtuigen boven Zwitserland GELD VOOR UITBREIDING EXPORT WORDT ALLEEN DAN UITGETROK KEN, ALS DIT BESPAARD KAN WORDEN OP DEN OVERHEIDS STEUN AAN WERKLOOZEN. Voor het dienstjaar 1040 wordt voor den gewonen dienst van de bogroo- ting van Economische Zaken in to taal meer geraamd f3.074.411. Op den Kapitaaldienst werd een post ad 1500.000.— opgenomen ten diensto van credieten ten behoeve van den ambachtdrijvenden middenstand. Nader overleg tusschen den minister en zijn ambtgenoot van financiën leidde inmid dels tot de overweging, dat het de voorkeur zon verdienen, dat niet het departement zelf de gelden verstrekte, doch slechts betalin gen op dezen post zouden plaats vinden, voor zoover eventneele verliezen op deze, door de Nederlandscbe Middenstandsbank te verstrekken, voorschotten zouden moeten worden gedeclareerd. Diensvolgens is thans deze post als een memoriepost opgenomen in den gewonen dionst. Het maximum van het uit dezen hoofde te verstrekken crediet blijft echter beperkt tot f500.000. Bevordering export. Het bevorderen van den export is door de regeering reeds meerdere malen uitdrukke lijk naar voren gebracht als een van die complexen van maatregelen, welke zouden kunnen dienen tot verruiming van de werk gelegenheid. Onder d'e abnormale economische omstandigheden, welke wij thans doormaken, kan van pogingen om tot uitbreiding van den exüort te ■geraken wel geen sprake zijn en komt het verleenen van financieelen steun derhalve niet aan de orde. Niettemin komt het gewenscht voor om met het oog op een toe komstige verbetering van den toe stand voor het vorenomschreven doel een post pro memorie ad f 1.000.000 op de begrooting te bren ■gen, teneinde te zijner tijd in wer king te worden gesteld. In de omschrijving van het met dit toe komstige doel voor oogen opgenomen be- grootingsartikel is tot uitdrukking gebracht, dat tot de maatregelen ter bevordering van den export, welke de regeering alsdan denkt te nemen, alleen zal worden overge gaan, indien naar redelijkheid verwacht kan worden, dat de kosten daarvan zullen worden gedekt door besparing op den over heidssteun aan werkloozen. Economische belangen in Ned.- Indië. In verband met de verdere ontwikkeling der economische samenwerking met Neder- landsch-Indië wordt het noodzakelijk geacht over te gaaii tot oprichting van een insti tuut voor Nederlandsche economische belan gen in Nederlandsoh-Indië. Stichting landbouwscholen. Gelden zijn aangevraagd voor de stichting van 10 nieuwe lagere land en tuinlxniwscholen, terwijl voor de subsidieering van cursussen een hooger bedrag is uitgetrokken. Eenige artikelen zijn verhoogd en in ver hand met een voorgenomen aanzienlijke uit breiding van het instituut der ruilverkave ling.. Verbetering wereldrecord 100 m. rugslag. Voor de tweede maal in deze week heeft Cor Kint in liet Sportfondsenbad aan de van Maanenstraat te Rotterdam een wereld recordpoging ondernomen. Ditmaal slaagde zij er in het wereldrecord op de 100 meter rugslag, dat met 1 min. 12.9 sec. op naam stond van Irene van Feggelen, gevestigd op 26 November van het vorige jaar te Ant werpen, met precies twee seconden to ver beteren en te brengen op 1 min. 10.9 sec. NEDERLANDSCHE RECORDS ERKEND. De recordcommissic van den Kon. Ncd Zwembond heoft o,m. de-volgende Noder- 'andsche records erkend: S00 meter borstcrawl dames 12 min. 0.7 sec. Rie van Veen (R.D.Z.) to Schiedam op !9 Aug. '39 gevestigd; 1000 meter borstcrawl dames 15 min. 2.2 -ec. Rie van Veen (R.D.Z.) te Schiedam op (9 Aug. '39 gevestigd. Steun aan garnalen- en zoetwater- visscherij blijft. De begrooting van het Landbouw Crisisfonds voor 1940 draagt een zeer voorloopig karakter, omdat men nog niet weet, of de landbouw crisismaatregelen ook in 1940 zullen worden gehandhaafd, nóch of de overneming dezer maatregelen door de bedrijfsgenooten doorgang zal vinden. Geraamd wordt, dat In 1940 ongeveer 25.000 kleine boeren voor steun in aanmer king zullen komen, terwijl de steun ge middeld f 100 per kleinen boor zal bedragen Boter-export. Aangenomen wordt, dat in 1940 55 milli oen kg. boter zal worden geëxploiteerd, waarvan 35.000.000 kg. met een uitkeering a f 0.55 per kg. en 20.000,000 kg. mot een van f 0.70 .per kg., hetgeen dus in totaal een bedrag vordert van f 33.250.000. Geraamd wordt dat in 1940 voor het de- parlement van Socialo Zaken pl.ro, twee millioen blikken tomaten, snij-, pronk-, spek- en sperciebooncn zullen worden ge conserveerd. Vischaanvoer. Er zal worden getracht te geraken tot een moer rogclmatige vischaanvoer en een verruiming van den afzot, meor in' het bij zonder ook op do binpenlandsche markt. Op het oogenblik laat het zich aanzien, .dat voor 1940 de steunmaatregelen voor de garnalonvisscherij nog niet kunnen worden gemist. De afzet van zoetwatervlsch en meer spe ciaal de export, is nog zeer slecht. Tenzij de omstandigheden wel zeer zouden verbete ren, zullen de regelingen van steun aan drijf- want- en zoetwatervisschers voor 1940 met eenige wijzigingen dienen te worden gehandhaafd. Pluimveehouderij. Het voor de pluimveehouderij geraamde bedrag van f 13.275.000 wordt als volgt ge- specificeerd 1.100.000.000 kippeneieren a f 1.12)4 per 100 f 12.375.000 75.000.000 eendeeieren a f 0.75 per 100 f 562.500; 2.750.000 kg. geslacht pluimvee f 213.500 500.000 kg. eievproducten a f 0.22 1/1 per kg. f 112.500 levend piviim- vee f 11.500. De geheelc dienst van het fonds sluit met een voordoeiig saldo van f 25.804.000, be staande uit een vooideolig slot van den ge wonen dienst van f 20.282.000 en een nadee- lig slot van den kapitaaldienst van f 478.000 Soldaat treft zijn neef door pistool schot. Gisteravond omstreeks acht uur heeft zich een tragisch ongeval voorgedaan in een wo ning aan de Korsjespoortsteeg te Amster dam. Een ongeveer 20-jarig militair was met verlof op bezoek bij familie en toonde zijn neef, van denzelfden leeftijd, het automatisch pistool dat hij "uit den dienst had meege bracht, Plotseling ging het pistool af. De neef werd getroffen. Met een zware verwon ding in de rechterborst werd hij door den G.G. en G.D. naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. NEUTRALE WAARNEMERS CONSTATEE- REN GUERILLA-OORLOG. In stille straten wacht den Duit- schen soldaat een dolksteek in den rug. Het Duitscho Nieuwsbureau blijft catego risch alle berichten omtrent onrust in het protectoraat tegenspreken. Volgens dit bu reau stelt de speciale correspondent van Ste- fanie te Praag aangekomen, vast, dat alle berichten van de Fransche en Engelsche bu- reaux over onlusten in het protectoraat van a tot z onjuist zijn. Het is, aldus deze cor respondent van Stofani, in het protectoraat volkomen rustig. Het leven te Praag gaat zijn gewonen gang. In de straten ziet men niet meer politieagenten dan anders. Het zelfde beold vertoont geheel Bohemen. Ove rigens bevestigt de correspondent, dat eenige dagen geleden talrijke personen gearresteerd zijn, die tot de oude aanhangers van Benesj behoorden. Het Duitschc Nieuwsbureau meldt voorts dat in verband met Engelsche borichten over muiterij in Westslowaakscho garnizoe nen van officioelc Slowaaksche zijde wordt geconstateerd, dat in Slowakije volkomen rust hecrscht en dat het niemand invult om on grond van dc instructies der Benosj-emi- grantcn on hun Joodsche bondgenooten te guan muiten. Zelfs een Kngolschman zal niet denkon, wordt gezegd, dat de Tsjechen zoo dom zijn zich in een kansloos avontuur te storten, juist op oen oogenblik, dnt do zegevierende Duitscho legers voor nieuwen arbeid vrijge komen zijn. Maar in flagrante tegenspraak mot deze berichten is een mcdodcoling van den Lon- denschcn correspondent van de Maasbode. Deze schrijft pertinent het volgende: WAARGENOMEN TE ALKMAAR EN DEN HELDER. Koninklijk Nederlandsch Meteoro logisch Instituut meldt; In de afgeloopen week werd in het Westen en Noorden van ons land op enkele avonden Noorderlicht waargenomen. Berichten kwamen binnen van den 17den uit Alkmaar, waar de verschijnselen waren ge zien te omstreeks 23 uur, uit Oegst- geest, waar het verschijnsel was waargenomen te 20.35. Te Utrecht werd het gezien van 22.30 tot 23 uur. Verder werden van dien avond be richten ontvangen uit Egmond, Den Helder en Oranjewoud. Dc magnetische instrumenten te de Bilt vertoonden op den I7den sterke storingen van 18.40 tot 20.20, van 21.40 tot 23.20 en omstreeks 2 uur van den 18den. Blijkens later ontvangen berichten werd op den lOdeu wederom Noorderlicht gezien te Wassenaar tusschen 21 uur en 21.30. Het magnetisme vertoonde op dat uur zwakke, later in den nacht vrij sterke storingen. Men verwacht van de visscherij te IJmuiden in 1940 geen bijzon- re resultaten. In de Memorie van toelichting tot de be grooting van het Staatsvisschershavenbe- drijf te IJmuiden voor 1940 lezen wij: Hoewel met voldoening mocht worden ge constateerd, dat de omzet op den rijksafslag van het staatsvisschershavenbedrijf tenge volge van den grooteren aanvoer van ha ring ih do eerste maanden van 1939 eenige toename deed zien, vergeleken bij het vorige jaar, werd nochtans in deze omstandigheid geen voldoende vrijheid gevonden om op een blijvende verbetering van de uitkomsten te rekenen. De nog steeds bestaande belemme ringen van handelspolitieken aard en de internationale verhoudingen zijn veeleer re den om ook bij de raming van de voor 1940 te verwachten resultaten voorzichtigheid te betrachten. Deze raming bedraagt thans niet moer dan in 1938 en 1939, n.1. 7.5 milli oen guldon. Nederlandsche arbeider werd in Duitschland gearresteerd. Gistermiddag heeft zich bij de Nederlandsch Duitsche grens te Denekamp een incident voorgedaan. De bewoners van de grens strook werden plotseling opgeschrikt doqr schoten. Bij onderzoek bleek, aldus het Alg. Hsbl., dat Duitsohe soldaten hadden gcscho ten op den Nederlandsche arbeider Van Os uit Denekam p. Deze was werkzaam op een textielfabriek in Nordhorn, maar hij wensch te daar in verband met den oorlogstoestand niet langer te werken. Hij had zich gister over de grens begeven om zijn papieren uit Nordhorn te halen. Toen hij van Nordihorn aan de grens te rugkwam, moest hij, naar de geldende ge woonte zijn werkkaart toonen en nadat-mon ook zijn pas had gecontroleerd, deelde men hem mede, dat hij onder arrest stond. Er verscheen onmiddellijk een soldaat om hem te bewaken, Naar men aanneemt, werd Van Os gearresteerd, omdat het momonteol don arbeiders in Duitschland niet toegestaan is Op grond van wat ons van welin gelichte Tsjechische zijde is medege deeld, kunnen wij verzekeren, dat de Duitsche logenstraffing van de be richten omtrent den opstand in Tsje cho Slowakije volkomen in strijd is met de waarheid. In het Duitsche dementi wordt o.a. gezegd, dat dr. Benesj, twee dagen na het uitbreken van den oorlog van Londen uit de Tsjechen tot verzet heelt aangespoord en dat, in ant woord daarop, door de Duitsche auto riteiten in Bohemen en Moravië een aantal arrestaties zijn verricht. Dit is absoluut onwaar. Dr. Benesj heeft niet twee dagen na het uitbreken van den oorlog, doch eerst drie da gen geleden den opstand geprocla meerd. De in de eerste dagen van den oorlog door Benesj afgelegde verklaring heelt met opstand in het minst niets te maken. Wij kunnen verder verzekeren, dat alle pogingen, om den omvang en de verbittering der nationale agitatie in Tsjecho Slowakije te verkleinen, in de hoogste mate misleidend zijn. De Duitsche overheden zouden ove rigens onmogelijk ook maar een deel van de waarheid omtrent het geen daar gebeurd is, kunnen toe geven en aan de Duitsche publiciteit meedeelen. Guerilla. Goheel afgezien van do uitbarsting in de laatste dagen heorscht er in Tsjecho Slo wakije een guerilla, welke slechts kun ver geleken worden met dc Spaanschc guerilla tegen Napoleon, den gruwelijkstcn strijd van dien aard, die ooit gevoerd is. Deze strijd is niet alleen gericht tegen de Duitsche troepen, doch tegen iederen Duitsehon militair persoonlijk, die den Tsjechen in handen valt of in een stille zijstraat ondier het bereik van zijn mes of revolver komt. Het aantal slachtoffers on der dc Duitsche spldaten en officiereu is reeds hoog. fgy2 MILLIOEN VOOR 1840 UITGETROKKEN. Voor de kosten van de levens middelen-distributie aan werkloo zen en armlastigen is voor 1940 ge raamd f8.500.000, waarvan voor: vleesch in blik f2.750.000; voor onvermengde margarine 12.800.000; voor hak en braadvet f 1.600.000, voor zeevisch f 150.000; voor groenten in blik f 220.000; voor tomatensoep in blik f 190.000; en voor omzetbelasting voor diver se producten 1140.000. het werk neer te leggen, zulks in verband met den oorlogstoestand. Dat hij anderen tot staking zou hebben aangezet, schijnt bo vendien een motief te zijn geweest. Van Os voelde zich niet bijzonder op zijn gemak, vooral niet toen hij hoorde, dat een officier den soldaat, die hem bewaakte, ge lastte zijn karabijn met scherp te laden. Hij zag kans om te ontvluchten en pro beerde op Nederlandsch gebied te komen. De officier vuurde onmiddellijk zijn revolver op den vluchteling af, maar deze werd niet .geraakt. Hij rende over het veld en wist vervolgens door de Rammelbeek Neder landsch gebied te bereiken. Kogels uit re volver en karabijn vlogen hem om de ooien, maar hij kwam behouden op het Nederlandsche gebied. Daar werd echter opnieuw van Duitsche zijde op hem geseho ten. De autoriteiten zijn van het gebeurde in kennis gesteld en een onderzoek zal worden ingesteld. Na krachtig ingrijpen der regee ring. Na de eerste opgewondenheid over den moord op den Roemeenschen minister-presi dent Calinescu, heerscht thans in Roemenië •weer volkomen rust. Met ijzeren hand heeft de regeering ingegrepen, 24 uur lang heeft men de lijken van de terechtgestelde daders op het trottoir laten liggen, tot afschrikwek kend voorbeeld voor anderen. Ook in de kampen, waar leiders der ijzeren garde ge vangen werden gehouden, hebben executies plaats gevonden. Semi-officieel wordt verklaard, dat het onderzoek naar den moord op Ca linescu heeft uitgewezen, dat de mis daad geen bultenlandsche ot inter nationale beteekenis heeft. De Roemeensche pers zegt, dat Dnmestricu, de leider van het complot, dat den moord op Calinescu heeft georganiseerd, onlangs naar Praag teruggekeerd Is. In Duitschland zou hij in verbinding gestaan hebben met groepen legionarissen, die sedert een jaar op een gelegenheid zouden hebben gewacht om op sensationeele wijze in Roemenië binnen te rukken. Dumestricu heeft zich, aldus de pers, veertien dagen in het dorp Apsa bij de Roe meensche grens opgehouden en is daarna met een groep buitenlanders over de grens gekomen. Hij wist van den vluchtelingen stroom gebruik te maken om de politie te ontwijken en in Boekarest aan te komen. De militaire medewerker van de „Daily Telegraph" hecht groote beteekenis aan de uitbarsting in Tsjecho Slowakije. Dit land is voor de Duitschers een gebied van poli- tie-operaties geworden, zoodat het er sterke troepen op de been moet houden. De waarde van de groote Tsjechische be wapeningsindustrie voor Duitschland kan sterk verminderen. Bovendien moet men af wachten, welke de uitwerking zal zijn op Oostenrijk, Polen en de ontevreden elemen ten in Duitschland zelf. Verhaal van een Engelschen schip per. De schipper van een Brltschen treiler, die gisteren te Grimsby is teruggekeerd, heeft verklaard, dat hij meende een duikboot te hebben geramd on tot zinken gebracht. Hij had van twee'Britsche oorlogsbodems ver nomen, dat een duikboot ln de buurt was en stoomde op volle kracht naar huis. Plotse ling werden drie schokken govoold, voor, midscheeps en achter, waardoor de treiler tot stilstaan werd gebracht. Uit zee stegen luchtbellen op, gevolgd door olie. De treiler kwam in de haven met een lek en eon be schadigde schroef. Nationaliteit niet bekend. Roosevelt heeft tegenover vertegenwoordi" gers van de pers verklaard, dat twee bui ten landsche duikbooten gezien zijn op zee, één buiten de Zuidelijke grens van Alaska en een op 50 tot 70 mijl buiten de Zuidpunt van Nieuw Schotland. De nationaliteit de zer duikbooten is niet geidontificeerd. Roo sevelt weigerde de bron te noemen van deze inlichtingen der regeering. Wel ver klaarde hij, dat de bron volkomen betrouw baar was. Op de uitreis bereikten de „Gier" Batavia, de „Buizerd" Rangoon en de „Nandoe" Alexandrië. Op de thuisreis bereikten de „Wie lewaal" Basra en de „Pelikaan" Bangkok. ■■av De dorpen tusschen de beide versterkte linies waarvandaan reeds alle burgers ver trokken zijn, werden gister den geheelen dag gebombardeerd door de vesting- en veld- batterijen van Franschen, zoowel als van Duitschers, zegt U.P. De activiteit van de artillerie aan het Westelijk front is dus weer iets toegenomen, maar geen van beide legers heeft een zware aanval gewaagd. Het zwaarste kanonvuur was geconcen treerd in de Blies-vallei, waar de Duitschers den gemakkelijksten toegang tot de Sieg- friedlinie trachten te blokkeeren en in de beboschte heuvels bij Saarbruecken, waar de Fransche kanonnen zijn opgesteld. Van het front in Polen komt steeds meer materiaal naar het Westen. Blijkbaar uit vrees voor een Fransche bezetting van Saar bruecken en een aanval op de Blies-vallei hielden de Duitschers zonder onderbreking alle wegen, waarlangs een aanval onderno men zou kunnen worden, onder vuur. Eer het Duitsche materiaal volledig van Polen naar het Westelijk front zal zijn over gebracht, zullen nog wel een paar weken verloopen, gezien het feit, dat de Polen nog steeds op enkele plaatsen tegenstand bie den. Bovendien hebben de spoorwegen in Duitschland te kampen met gebrek aan rol lend materiaal, noodig om de groote troe penverplaatsingen snel uit te voeren. Fransche vliegtuigen boven den Pruntrutcr top? Het Duitsohe nieuwsbureau meldt uit Bern dat Woensdagmiddag naar eerst thans bekend wordt, twee Fransche vliegtuigen, die uit evrschillende richtingen kwamen gevlogen hebben boven den Pruntruter top, op 20 k.m. ten Zuidoosten van Belfort De eene machine, naar men aanneemt een bom bardemeatstoestelverscheen boven Prunt- rut komende uit de richting Alle, dus uit het Noordoosten en verwijderde zich in de richting van Besancon. De tweede vloog van Belle naar den Pruntruter top. Dit toestel werd bij den Zwitserschen douanepost Bon- court beschoten, waarop het terugvloog. DUITSCHE GEVANGENEN IN ENGELAND. Zij vinden het geen pech. Een groep Duitsche krijgsgevangenen, of ficieren en manschappen is in Engeland aangekomen en is overgebracht naar de ge vangenkampen. Slechts enkele menschen zagen de gevangenen aankomen en er werd geen betooging gehouden. Toen evenwel de gevangenen een spoorwegstation passeer den, riep een vrouw: „Pech, kameraad", waarop eon gevangene antwoordde; „Niet zoo heel erg." Voedsel en brandstof genoeg. De minister van financiën en voorzitter van de coöperatieve vereeniging „Elanto" heeft voor de radio een uiteenzetting gege ven van de economische bronnen van Fin land. De minister deed uitkomen, dat hoewel het uitbreken van den oorlog in Europa eenl zenuwachtige stemming onder de bevolking had teweeggebracht en bovendien geleid had tot een run op de levensmiddelenwinkeliers er toch geen gewettigde reden bestaat voor een pessimistische houding. Het land bezit overvloedige voorraden melk, kaas, boter, eieren en vleesch, van welke producten voorheen groote hoeveelheden werden uitge voerd, terwijl de voorraad aardappelen zoo groot is, dat iedereen zich in ruime mate hiervan kan voorzien tot den volgenden oogst Daar er een tijdelijk tekort kan ontstaan van suiker en anthraciet, zoo ging de minis ter voort, moet met suiker spaarzaam* il'or- den omgegaan, terwijl de ontzaglijke hoe veelheden hout in Finland de mogelijkheid van een strengen winter zonder brandstof geheel uitsluiten. DUITSdHE BURGERLUCHTVAART HERVAT. Er is benzine voer. De Duitsche benzinevoorziening veroor looft de hervatting van het passagiersver- verkoer met Duitsche vliegtuigen voorzoo ver dat mogelijk is op grond van den Euro- peeschen oorlogstoestand. Nadat als eerste Duitsch-binnenlandsche lijn de luchtlijn Berlijn-Dantzig-Konings- bergen is hervat, kan venvacht worden, dat het vliegverkeer ook op andere trajecten binnenkort zal worden hervat. Ook lijnen nnnr het buitenland zullen weer in bedrijf worden genomen, aangezien een aantal landen van Duitschland uit onge hinderd kan worden beroikt.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2