De visschersvloot ligt stil VOOR SLECHTS I CENT 'n TOPPRESTATIE EN ^kVERUÜflRfTlING De leugen campagnes 6 Juttertjes ff 1.- Treurige toestand als gevolg van den oorlog Amandel speculaas! De Vries, Alkmaar De Broodoorlog Zaterdag 23 September 1939 Tweede Blad £tcuilrueiuu4 Risico aanmerkelijk toegenomen COR KRIGEE Tien millioen voor Hellevoetsluis! „Gortertrein" behoort tot het verleden Scheepstijdingen „Van Ewijck"-slachtoffer begraven Dr wrcLrrr rerre WERNER CRONE, Koningstr. 29 H.R,C. I—Alcm. Victrix I Het is een bedroevend feit, dat de zee- visscherü, die de laatste jaren voortdurend noodlijdend is geweest, opnieuw zwaar wordt getroffen door de omstandigheden. Deze omstandigheden zyn oorzaak, dat bijna het geheele bedrijf is lamgeslagen. Het zal ieder duidelijk zijn, dat de weinig rooskleurige toestand, waarin dit bedrijf verkeert zijn directen invloed doet gelden op de nevenbedrijven en daardoor indirect op het geheele economische leven. De hoe veelheid die nog gevangen wordt, is te ge ring om in de behoefte van een heel land te kunnen voldoen en de prijzen, die door den geringen aanvoer geweldig zijn geste- gen, zijn van dien aard, dat zij de gemid delde beurs niet meer zijn te betalen. Dit klemt des te meer, daar het vischverbruik in Nederland vooral in de kustplaatsen aanzienlijk is geweest. Wie er nog visschen. Gaan we na wie er nog visschen en waar er nog gevischt wordt, dan blijkt dat door het groote risico, dat aan de vischvangst op het oogenblik is verbonden, zich geen enkel vis- schersvaartuig meer op de Noordzee waagt. De vischrijke gedeelten van de Noordzee, die in den zomer gevonden worden nabij de Dog- gersbank, zijn in den winter meer Noordelijk gelegen, zoodat de schepen om de Noord zou den moeten varen, wat, met het oog op de daar liggende mijnenvelden, geheel onmogelijk is. Immers in den winter gaat de visch „de wal uit" en wordt de meeste visch in het Noorde lijk deel van de Noordzee den Atlantischen Oceaan gevangen. Ook achter de gronden, achter de Noorder en Zuiderhaaks, is aan de vischvt ngst door de daar voorkomende mijnen, te groot risico ver bonden, zoodat geen visscher zich op het oogenblik meer op de gronden waagt. Een kot ter, die het onlangs nog riskeerde om in dit gebied zijn netten uit te goöien merkte wel een zestal los drijvende mijnen op. Dit demon streert voldoende de groote mate van gevaar aan het uitoefenen der visscherij achter deze gronden verbonden. Zoodat er ten slotte slechts is overgebleven de kustvisscherij. Deze wordt door een aantal kotters, zoowel uit Den Helder als van Texel, uitgeoefend ter hoogte van Petten, in de kustzone, zonder dat zij zich daarbij ver op zee durven wagen. De botters varen in het geheel niet uit om dat deze vaartuigen niet over voldoende motor kracht beschikken om wanneer een plotseling opkomende bui hen overvalt, bij stormachtig weer en sterke zeestroomingen een zoodanigen koers te houden, dat zij zekerheid hebben om zich eenerzijds uit de branding te houden en anderzijds de mijnenvelden te kunnen mijden. De garnalen visscherij. Ook de garnalen visscherij ondervindt van den tegenwoordigen toestand groote tegenslag. Deze visscherij, werd voor het overgroote deel 's nachts op de reede uitgeoefend. Dit biedt het voordeel, dat de garnalen dan versch aan den afslag komen, en nog frisch op de Am- sterdamsche markt kunnen worden aange voerd. Want het is een vreemd, maar desniet temin vaststaand verschijnsel, dat de Amster- damsche huisvrouwen niet anders dan versche ongekookte garnalen willen zien geleverd. Op het oogenblik is het niet mogelijk deze vangst op de ree 's nachts uit te oefenen, van wege het groote gevaar, dat daaraan verbon den is door de ronddrijvende mijnen. De garnalenvisschers zijn hierdoor genood zaakt deze visscherij overdag uit te oefenen, waardoor de garnalen een heele nacht over moeten blijven staan, zoodat zij niet versch meer op de Amsterdamsche markt kunnen wor den geleverd, en de kwaliteit aanmerkelijk vc mindert. In dit verband zou het gewenscht zjjn om een intesieve propaganda te voeren om de afzet van gekookte garnalen op deze markt te vergrooten. Di' biedt bovendien het groote voordeel, dat gekookte garna len makkelijk te zeven en daardoor in aller lei sorteering en kwaliteit kunnen worden geleverd. Het gevolg van dezen gevaarlijken toestand op de Noordzee en op de Waddenzee is, dat bijna de geheele vloot binnen ligt. Andere oorzaken. Maar er zijn nog andere oorzaken buiten het groote risico der vaart aan te wijzen voor het feit, dat de visschersvloot niet uitvaart. Daar is in de eerste plaats de hooge premie, die betaald moet worden voor de Casco- en Vanaf heden onze heerlijk gekruide Molestverzekering, die van dien aard is, dat bijna niemand haar betalen kan vanwege de groote lasten, die het bedrijf reeds drukken. De meeste vaartuigen zijn bovendien in het geheel niet in de zeerisicoverzekering opge nomen. Een andere reden is gelegen in het feit, dat de reeders der visschersvaartuigen van regeeringswege verplicht zijn geworden om, mocht zich op zee een ongeluk voordoen, waar bij een lid of meerdere leden der bemanning om het leven komen, aan de nabestaanden een zoodanige uitkeering te doen, dat zij niet aan het hoognoodige gebrek zouden hebben. Dat de meeste eigenaars daaraan, gezien de slechte resultaten der laatste jaren en de groote financieele nooden waarin zij in deze jaren zijn geraakt, niet kunnen voldoen, is te begrijpen. Niemand kan op zich nemen om aan eventueele nabestaanden een uitkeering van twaalf, dertien gulden te doen. Vaart hij toch uit, dan stelt de eigenaar zich dus voor een zoodanig risico, dat doet zich een dergelijk geval op zee voor, hij voor zijn heele leven onoverkomelijke lasten op zich nemen zou. Zelfs de meest energieke en kapi taalkrachtige visscher staat hier volkomen machteloos en is gedoemd om in de haven te blijven liggen. per half pond f 0.25. van Galenstraat 71 Tel. 399 Bovendien zijn de premies van de Molestver zekering der regeering voor de kleine kust vaartuigen nog niet bekend, zoodat vooralsnog een afwachtende houding wordt aangenomen. Want van het bedrag dezer premies zal voor een groot deel het al of niet uitvaren af hangen. Men vreest in visscherijkringen, dat deze premies hoog zullen uitvallen. Over het uiteindelijk resultaat van de des betreffende besprekingen is nog niets te zeg gen, daar zij nog aan den gang zijn, maar wel is zeker, dat het uitvaren van de visschersvloot ook daarvan voor een groot deel afhangt. Ten aanzien van deze definitieve vaststelling van de premies spreken we de hoop uit, dat deze door de regeering niet al te hoog zullen worden gesteld, daar, wanneer zulks wel het geval zou zijn, de schippers onder dubbele las ten zouden zuchten. Immers worden de premies hoog gesteld, dan zal het tweemaal zoo moeilijk zijn deze op te brengen, daar de bedrijfsonkosten aanzienlijk zijn gestegen. Dat blijkt wel overduidelijk als men in aan merking neemt, dat reeds nu de prijzen van de visscherijbenoodigheden, zooals touwwerk en dergelijke, met minstens twintig procent zijn gestegen. Daarbij worden deze onmisbare artikelen niet meer op crediet geleverd, maar kunnen zij niet anders meer worden verkregen dan a contante betaling. De toestand op het oogenblik. Door de groote onkosten van het bedrijf, het risico, verbonden aan het zich wagen op de vischgronden, en het wachten op de definitieve Regeeringsmaatregelen is dus op het oogenblik zoo, dat een groot deel der Heldersche vis- schers zijn aangewezen op steun. Voor het grootste deel wordt deze steun uit gekeerd uit het Zuiderzeesteunfonds. Voorzoo ver de visschers geen uitkeering. krijgen van wege dit Zuiderzeesteunfonds zijn zij aange wezen op Rijkssteun en Maatschappelijk Hulp betoon. En wel, de schippers op Maatschappe lijk Hulpbetoon en de knechts op Rijkssteun. Daarbij doet zich het eigenaardige en in zeke ren zin onrechtvaardige feit voor, dat een schipper, die bovendien nog voor aflossing van rente en voor onderhoud van zijn schip heeft te zorgen, minder steun krijgt uitgekeerd, dan de knecht. Vergelijken we den tegenwoordigen toestand met die in het begin van den vorigen oorlog, dan zien wij hetzelfde zich voordoen. Toen ge lukte het den heer Staalman, Tweede Kamer lid, om een voor de schippers gunstige premie regeling te verkrijgen, waardoor gedurende het geheele verdere verloop van den oorlog kon worden uitgevaren en verdiend, omdat de aanvoer niet geheel voldoende was om de aan vraag op de binnenlandsche markt geheel te bevredigen en de prijzen dientengevolge goed waren. Helaas zijn er ook toen slachtoffers ge vallen, slachtoffers, wier nabestaanden ook thans nog uitkeeringen krijgen. Van welk een geweldig belang het is, dat de vloot weer uitvaart, blijkt wel als men even bedenkt, welke nevenbedrijven door het stilliggen der visscherij worden gedupeerd, namelijk nettenfabrieken, kui perijen, handelaars in visscherijbenoodigd- heden en niet te vergeten de vischhande- laren en -venters, die door het stilstaan van den aanvoer werkloos en broodeloos zijn geworden; de vischventers zijn bijna zonder uitzondering op steun aange wezen. Wordt er doorgevischt, dan kan er goed worden verdiend, zoowel door visscher als venter en handelaar. Dit blijkt wel uit het feit, dat onze correspondent te Urk ons eenige dagen geleden (18 Sept.) schreef: „Slechts enkele vaartuigen hebben op de Noordzee durven visschen. Deze vaartuigen hebben slechts één etmaal gevischt In dit etmaal werden er zeer goede besommingen ge maakt. Aangezien er zeer weinig aanvoer van versche visch van de Noordzee was, zoo maak te dit den prijs van deze visch zeer duur. In dit etmaal varieerden de besommingen dan van van 175 tot 200 gulden per motorvaartuig. Wij lezen in „Het Volk": Z Van de bedragen, die op de begrooting Z van het departement van Waterstaat zijn n 3 geraamdten behoeve van onderhoud en j; Z verbetering van kustverdediging noemen z wij het bedrag van ruim f 10 millioen 2 voor het uitvoeren van bestortingen bij 3 z de zeemerken te Hellevoetsluis en f 15.9 millioen voor de voorziening van de duin- S Z voet bij het Flauwe Werk op Goedereede. 3 Z Het onderhoud van zeemerken op Vlie- z Z land vraagt 30.000 en de Heldersche Z 3 zeedijk f 10.000. De rijkszeewering te 3 Vlissingen vraagt 12.000 voor bestor- 5 Z ting en vernieuwing en de bebossching jj 3 van de duinen op Ameland f 14-000. Ook waren er voor de kust van IJmuiden nog maar enkelen aan het versche garanen vis schen. Op de Waddenzee werd niet gevischt." De ellendige toestand in het bedrijf der vischverkoopers werd wel zeer duidelijk belicht op de 20 Sept. gehouden vergadering van de Vischhandelaarsvereeniging „Vrede" te Scheveningen. Uit het voorgaande blijkt duidelijk hoezeer de oorlog ons visschersbedrijf schaadt. Dit is voor een stad als Den Helder, waar een aan zienlijk gedeelte der bevolking direct of in direct van de vischvangst leeft,een groot na deel (al zal dit nadeel niet zoo sterk worden gevoeld door buitenstaanders als in een stad als IJmuiden). Wy kunnen er daarom niet genoeg op aandringen, dat van Regeeringswege spoedig het noodige wordt gedaan om de vloot weer te laten uitvaren. Wy hopen, dat de regelingen, die zij ten aanzien van de visschery treft, zoodanig zyn, dat de vloot niet alleen uitvaren, maar ook 1 o o n e n d het bedrijf uitoefenen kan. Door het vertrek van Gorter uit de stad kwam einde aan de verbinte nis met de Ned. f poorwegen. Zooals men gisteren in een advertentie in ons blad Leeft kunnen lezen, is er een einde gekomen aan den verkoop van goed- koope plaatsbewijzen voor den trein op .Voensdag, welke trein door den volks mond reeds sedert verscheidene jaren den naam van „Gorter-trein" gekregen had. Bij informatie bij de Spoorwegen deelde men ons mede, dat door vertrek van Gor ter naar elders, automatisch een einde was gekomen aan de verbintenis tusschen genoemde Gorter en de Spoorwegen. Dit was nameiyk een uitzonderingstoestand, waaraan thans voor goed een einde is ge komen. De speciale week-end kaarten waren reeds pe I Augustus j.1. vervallen. Deze hadden geen zin meer, toen vanwege de Spoorwegen zelf het billijke week-end re tour voor meer dan één dag ingesteld werd. Thans is echter tevens de goedkoope Woensdagsche trein komen te vervallen en het kan wel haast niet anders, of de handeldrijvende middenstand zal dit feit met vreugde begroeten. Want onder de passagiers van dien Gortertrein, in den zomer soms een 250-tal, in den winter een 150-tal bedragende, was steeds een groot percentage, dat Amsterdamwaarts toog teneinde aldaar hun inkoopen te doen. Het komt ons overbodig voor er op te wij zen, dat deze handelwijze een verkeerde was. Het moge toch bekend zijn, dat men in de hoofdstad zeker niet goedkooper kan inslaan, dan in Den Helder. Gezwegen nog van de kos ten die men maakte gedurende de reis. Er waren ook menschen in den „Gorter-trein", die een dagje naar hun familie gingen of naar een specialen dokter. Voor die categorie is het een strop, nu die goedkoope gelegenheid tot het verleden is gaan behooren. Sedert ongeveer 8 jaar heeft deze merk waardige vervoergelegenheid, die in Neder land uniek was, bestaan, en nog vele jaren zal men stellig over dezen „Gortertrein" hoo- ren spreken. Ook de Heldersche middenstan ders, waarvan men overtuigd kan zijn dat zij dit vertrek van Gorter met groote blijdschap zien. De evangelist Sevensma spreekt In een advertentie in dit nummer wordt bekend gemaakt, dat de bekende evangelist, de heer J. Sevensma. morgenochtend om half elf en mogenavond 8 uur in het Evangelisatie gebouw, Vijzelstraat, hoopt te spreken. Burgerlijke Stand van Den Helder BEVALLEN: H. M. de Boer-Luider z.; A. Kwast-Josée z.; A. A. Lutzke-Beukers d.; J. Groenhard-Stolt d. OVERLEDEN: A. C. van Dalen-Giebel 67 jara. Een leuke Foto van U in zakformaat GA NAAR Jionln^iU. 29 er laag kolen- - verbruik en weinig A onderhoudskosten Het einde van den strijd nog steeds niet in zicht. Men verzoekt ons van de zijde van den Hel- derschen Broodbakkers Patroonsbond opname van het volgende: Werd er reeds gedurende langen tijd door de Heldersche broodbakkers met verlies gewerkt, erger wordt dit, nu de prijzen der grondstoffen zich in stijgende lijn bewegen. De verliezen worden dus steeds grooter. In verband hiermede heeft zich een bestuurs lid van den Bond naar den heer Bruin, den directeur van de N.V. „De Volharding" be geven, teneinde wederom een poging te wagen om tot een onderling geregelden redelijken prijs te komen. Het resultaat van dit onder houd was wederom nihil. Weliswaar was de heer Bruin niet on geneigd den broodprijs te verhoogen, doch slechts alleen onder de voorwaarde, dat zijn prijs 1 cent onder dien van de overige bakkers in Den Helder zou blijven. Op deze voorwaarde wilden de bakkers niet ingaan. Het bestuur meende, dat een dergelijk aanbod niet voor aanneming in aanmerking kon komen. Uit het onderhoud bleek voorts, dat er bij de N.V. „De Volharding" geen sprake is om den strijd op te geven. Integen deel, men zal er nog wel een jaartje tegen op gooien. Uit deze mededeelingen, die wy van be stuurszijde van den Bond ontvingen, biykt dus wel zeer duideiyk, dat ëen oplossing in dit broodconflict binneö afzienbaren tjjd nog steeds als illusoir beschouwdkan worden. In verband met de tijdsomstandigheden zullen door ons geen posities van schepen meer worden bekend gemaakt, behoudens enkele berichten, die ons nog eventueel met goedvinden van de betreffende reederyen ter publicatie worden medegedeeld. Plechtigheid te Utrecht. Op de Tweede Algemeene Begraafplaats te Utrecht is gisterenmiddag om vier uur het stoffelijk overschot van den bij de- ramp van de „Van Ewijck" omgekomen milicien J. Krul, met militaire eer begraven. Het stoffelijk overschot van het lid der be manning was Woensdag j.1. bij West-Terschel ling aangespoeld. Na een rouwdienst in de woning van den overledene aan de Oudwijker- veldstraat, welke dienst geleid werd door ds. D. Zwart, gereformeerd predikant te Utrecht, stelde de stoet zich onder enorme belangsteling op. Voorts gingen twee tam boers en een vuurpeleton onder leiding van luit. ter z je Jongeburger en een deputatie van het opleidingsschip te Amsterdam, met luit. ter zee Hootsen. Namens den minister van Defensie was aanwezig kapt. W. C. Kamman en kapt. Mauenbrecher, prof. Bard et, dr. Bos en prof. Nieschoels vertegenwoordiger der veterinaire faculteit der rijksuniversiteit te Utrecht. Het Natuurhistorisch Museum Het uitbreken van de mobilisatie en de daar mee gepaard gaande bezetting van de school in de Oostslootstraat, maakte het noodzakelijk, dat het museum gedurende korten tijd geslo ten werd. Na het vertrek van de militairen bleken de collecties, door het vele stuiven, der mate vervuild te zijn, dat een grondige schoon maak aan de heropening vooraf moest gaan. Na enkele weken van ingespannen werken is het museum echter weer geheel in orde en zelfs in vrij belangrijke mate uitgebreid, zoo dat het vandaag weer voor het publiek open gesteld kan worden. Buiten de uitgebreide collecties vogels, zoog dieren en dieren van onze kust, bezit het mu seum thans een vrij groote collectie visch- modellen, die speciaal voor het museum ver vaardigd werden door den Wetenschappelijk Assistent van het Gem. Museum voor het On derwijs in Den Haag. Bovendien werd de gedwongen rusttijd be steed om het herbarium van de omgeving van Den Helder geheel in orde te maken, zoodat ook dit nu voor publieke bezichtiging gereed is. De velen in onze stad, die belangstellen in het leven van planten en dieren, raden wij ten zeerste aan eens een kijkje in het museum te gaan nemen. Heldersche schaakver. „Morphy" In een advertentie in dit nummer deelt de Heldersche Schaakver. „Morphy" mede, dat zij, ter opening van het winterseizoen een si multaan seance zal houden door de heeren K. Geus, J. C. v. Epen en Dr. P. Feenstra Kuiper, op Dinsdag a.s. in de bovenzaal van het Kegelhuis, Julianapark. Belangstellende bezoekers kunnen tegen een der spelers uitkomen. PORTRET ATELIEP JAGCE ESOEP 1 In dezen weinig nuchteren tijd de nuchterheid te betrachten, is een zaak van gezond verstand. We hebben het al eens eerder gezegd: in oorlogstijd moet men de berichten, die van de fronten ko men en die door de strijdende partijen worden uitgezonden, niet al te serieus nemen. De leugen ligt er soms dik op, maar ook vaak is de samenstelling van het bericht zoo, dat men het voor waar aan wil nemen. Men neme b.v. eens kennis van de lezing over den aanslag op den Roemeenschen minister-president, door leden van de Gar disten, een organisatie, die nationaal-socia- listische sympathieën heeft. Hoewel .de Roe- meensche regeering zelf zegt, dat de moord niet van internationale beteekenis is en zij hem dus als een uitsluitend binnenlandsche aangelegenheid beschouwt, grijpt het Duitsche Nieuwsbureau deze misdaad aan om Enge land te beschuldigen, terwijl Havas, het Fransche persbureau, Duitschland beschuldigt in Oost-Europa en op den Balkan een nieuw centrum van agitatie te scheppen. Zoo beschuldigt men elkaar en dit is een van de typische bewijzen van de oorlogspro paganda, een propaganda, die ten doel heeft de neutrale landen zoo mogelijk te be ïnvloeden. Met dezelfde bedoelingen kunnen ook berichten uitgezonden worden over op stand in het Duitsche protectoraat. Duitschland heeft zich van de week ge haast de geruchten over guerilla's in Bohemen en Moravië tegen te spreken. Mag men, den Londenschen corr. van de „Maasbode" echter gelooven, dan heerscht er in Bohemen en Moravië een toestand, welke slechts vergeleken kan worden met de Spaansche guerilla tegen Napoleon, den gruwelijksten strijd van dien aard, die ooit geweest is. Deze strijd is niet alleen gericht tegen de Duitsche troepen, doch tegen iederen Duitschen militair persoonlijk, die den Tsjechen in han den valt of in een stille zijstraat onder het be reik van zijn mes of revolver komt. Het aantal slachtoffers onder de Duitsche soldaten en of ficieren is reeds hoog. De leiders van de guerilla stellen zich op het standpunt, dat zij geen oorlog voeren, maar een nationalen opstand tegen een vreemden indringer, dien zij niet op hun bodem dulden. In hoeverre deze berichten dus waar zijn, is moeilijk te controleeren, maar de mogelijkheid van een opstand in de geannexeerde landen is lang niet buitengesloten. De ontevredenheid bij velen is groot en nu Duitschland zijn handen vol heeft, zoowel in het Oosten als in het Westen, is de kans van verzet gemakkelijk. Ook het scherp optreden van de Duitsche re geering tegen de daders schijnt de opstandige beweging niet te kunnen onderdrukken. Is Uw verloofde gcmobUiiecid Laat dan nu een goede FOTO voor hem maken 6 Juttertjes f I.- Apotheken Van hedenavond 9 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van D. W. de Baa, Binnenhaven. Van 25 September tot 2 Oct. wordt avond en Zondagsdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Westraat. H.R.C. begint de nood-competitie a.s. Zon dag tegen haar alouden tegenstander Alcm. Victrix. Het H.R.C.-elftal is als volgt samengesteld: Dijkshoorn Leavy Buitenhuis v. Dok Stolk v. d. Dungen Sanders D" Jong Zymny Roomeyer Dissel De aanvang is half drie en de entrée voor het terrein is gesteld op 40 cent, tribune 20 cent extra; dienstplichtif'en beneden den rang van onderofficier 10 cent. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 762.8 Temperatuur lucht: 15.5 Maximum temp. lucht: 17.1 Wind: richting: N., kracht 4 Temperatuur zeewater: 17.3 Licht op: 7,09 u.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5