WAT @!WIIM Pi ®0®SC©P1IM1? Voor MEUBELEN uit Urk k prebihbeurteti k prebihbeurteti slaagt U Nog tegen oude prijzen bij Première van „Alleen Engelen hebben Vleugels" „Ik ben geen misdadiger Melodie uit het verleden VTsscherij Burgerlijke Stand van Texel Ingekomen personen Vertrokken personen Uit het politie-rapport Visscherij Gary Grant, Jean Arthur en Thomas Mitchell in de film, „Only Angels have Wint/s" Alleen Engelen hebben vleugels" J, waarvan deze week in het Rialto-theater de Nederlandsche première draait. Vliegfilm zonder sentiment en mèt realiteit. Onvergetelijk spel van Gary Grant. Ergens is een vergeten nest in Zuid-Ame- rika, precies gezegd de bananenhaven Bar- ranca, bevindt zich een nederzetting van een postvliegdienst. Een aantal vliegeniers, die blijkbaar niet al te veel waarde aan het veege lijt hechten, ziet men hier opstijgen en,, wonder boven wonder, doorgaans nog terugkeeren ook. Een wonder, ja, omdat het vliegveld meer heeft van een badkuip dan van een grasmat, en om dat de vliegeniers steeds door nauwe kloven moeten vliegen, teneinde hun doel te bereiken. En in die kloven is het de helft van het jaar potdicht van den mist, en de andere helft staat er een orkaan. De vliegeniers zijn stuk voor stuk, en wie zou zich daarover verwonderen, rare kerels. Op gezette tijden komt er een niet meer terug en dan pogen de kameraden hun verdriet te maskeeren door een groote mate van onver schilligheid. Een wonderlijk milieu, waarin ons deze Columbia-film brengt. De film, waarvan wij gisteravond de première mochten zien. Een film, die reeds direct op uitnemende wijze haar ouverture laat inzetten, waaruit men Concludeert, dat hier iets geboden wordt, dat ver boven de middelmaat is. En zoo is het dan ook. Een film, die men niet spoedig vergeten zal en die eens te meer bewijst, waartoe deze verduivelde Amerikanen toch maar in staat zijn. Neem alleen dat vliegen. Er wordt ge zegd, dat verreweg het meerendeel der stunt, die men vliegeniers op 't doek der schaduwen ziet maken, truckage is. Wel nu, als de ongehoorde stukjes vliegerij, die men in deze rolprent ziet, eveneens tot truckage behooren, is dat een compliment op zichzelf waard. Het is ongehoord. In dit milieu, onder omstandigheden, dat men zelfs geen levensmoe persoon onder deze „vliegers-des-doods" zou wenschen, komt een jongedame. Haar boot, waarmee zij naar New- York reist, heeft enkele uren oponthoud en dus gaat zij eens een kijkje nemen op de vlieg- haven, of wat men zoo noemt. Wat ze daar ziet, bepaalt terstond den ver deren loop van haar leven. Het eenvoudige meisje, dat als koriste in de musis halls op trad, wordt dermate gevangen gehouden in de ban van wat zij hier aanschouwt, dat ze blijft. En zich bindt aan den leider van den post, welke persoon gespeeld wordt door Gary Grant. Gary Grant en Jean Arthur, wie beiden deze rol op het lijf geschreven bleek te zijn. Men moet deze film niet verzuimen. Men zou er een harde, rauwe, cynische avonturen film aan missen. Een film, zonder een sprankje sentimentaliteit. En waar nog sentiment door gloort, daar is het op het doodsbed dezer vlie gers, die hun plicht doen en voor het overige... afwachten en op hun geluk rekenen. Een spannende film. Spannender dan de meeste vliegfilms. En dat is te begrijpen, om dat men hier dit onderwerp niet romanti seerde, doch er een brok realiteit van maakte, zooals men dat zelden zag. De regie van dit werk is uiterst geraf fineerd. Wat men hier bereikt heeft, is ook in technisch opzicht meesterlijk en de suggestieve opnamen van het doodsver- achtend werk der piloten zal men niet spoedig kunnen vergeten. Een film van bijzondere kwaliteiten, die men zeer zeker niet mag verzuimen. Het voorprogramma. Het voorprogramma, dat ditmaal ge boden wordt, kan men welhaast niet an ders noemen dan illuster. In de eerste plaats toch is daar de plechtigheid der kranslegging aan den voet van het monu ment „Voor hen die vielen", waarby men Schout-bij-nacht Jolles zyn rede hoort en ziet uitspreken. Een bijzonder suggestief opgenomen journaal met tal van aangrij pende momenten. Voorts... het bezoek van H. M. de Ko ningin aan onze stad. Een kort, doch even eens uitstekend opgenomen filmpje, dat kenneiyk in den smaak viel van het groote publiek, dat gisteravond het theater vulde. Al met al een programma, hetgeen onge twijfeld eenige duizenden stadgenooten zullen willen zien. tt EERST WEIFELDE HIJ maar nu, hij weet het zeker naar „De Toelast" JxJLudi-tfieateA, In de Warner Bros-film „Ik ben geen Mis dadiger" They made me a criminal") wor den de hoofdrollen vertolkt door Claude Rains, Ann Sheridan, May Robson en Gloria Dick- son en van hen kan gezegd worden, dat zij, dank zij een voortreffelijke regie, een film het licht deden zien die zeer zeker het aan zien waard is. Een boeiende film, door zuiver menscheiyke en ongekunstelde momenten ge kenmerkt en die een bijzonder sterke climax bezit. Deze ongedwongenheid is wel de beste ver dienste der film. Daarbij ziet men hier de eer ste rol gespeeld door John Garfield, den jon gen filmspeler, die iedereen, Claude Rains In cluis, in de schaduw stelde. Hij speelt zijn rol met hetzelfde intuïtieve vermogen tot uit drukking van de werkelijkheid, waarvoor we hem in „h our Daughters" bewonderden. Hij zal een dergelijke rol misschien nog vele ma len met hetzelfde uitdrukkingsvermogen spe len. Daarbij kan men zeggen dat dit werk ingewikkeld genoeg is cm spannend te zijn, romantisch genoeg om te boeien en dwaas genoeg om amusant te zijn. Een aantrekke lijke film, in ieder opzicht. Wij laten hieronder enkele gegevens van het 'uhaal volgen. Johnnie Bradfield, een linksche bokser, viert in zijn woning feest, daar hij het wereldkam pioenschap lichtgewicht heeft gewonnen. Een verslaggever komt er achter, dat de praatjes, welke Johnnie en zijn manager Magee over Bradfields moeder hebben rondgestrooid, op onwaarheid berusten. Bang, dat de wereld achter de waarheid zal komen, ontstaat er een hevige vechtpartij tus- schen Johnnie, diens manager en den verslag gever, die in dit verzinsel prachtige copie ziet. In het heetst van den strijd wordt de ver slaggever door Johnnie's manager doodelijk getroffen. De promotor en Johnnie's meisje brengen Johnnie naar het trainingskamp, waar zij hem bewusteloos achter laten. Ver volgens vluchten zij per auto, achtervolgd door de politie; na een woesten rit slaat de wagen over den kop en vliegt in brand. De politie denkt, dat Johnnie de misdaad beging en bij het auto-ongeval om het leven kwam. Wanne' Johnnie dit later in een krant leest, vlucht hij naar Arizona, waar hij ten slotte op een afgelegen ranch terecht komt. Daar bevinden zich behalve Oma, ook de „Dead End"-kids, die indertijd door wijlen haar broeder, een priester, wiens stokpaardje het was onverbetelijke jongens" onder zijn hoede te nemen, uit New-York gezonden wa ren Johrnie wortd al spoedig verliefd op Peggy, een nichtje, eveneens op de ranch werkzaam en neemt een baantje als dadelplukker aan. Ziende, dat zijn nieuwe vrienden geld noodig hebben om de hypotheek op de ranch af te lossen, besluit Johnnie tegen een rondreizenden beroepszwaargewicht bokser te gaan boksen, die voor elke ronde, welke een tegenstander het tegen hem uithouit, 500.uitlooft. Johnnie gaat onmiddellijk op de ranch in training. Te New-York krijgt Phelan, een achterdoch tige detective, die nooit wilde aannemen, dat Johnr'e gedood werd, een vermoeden en ver trekt naar de stad, waar de wedstrijd zal plaatsvinden. De detective heeft Johnnie reeds buiten de arena vóór den wedstrijd verteld, dat hij hem aan zijn stijl herkend heeft. Johnnie tracht nu zijn tegenstander in een andere stijl te bevechten tei. einde den de tective om den tuin te leiden. Hij krijgt een flinke afstraffing, maar weet het toch vijf ronden uit te uden en wint 2500. Peggy, totaal onwetend, verzoekt Johnnie en Phelan, die haar voorgesteld wordt als zijn „manager", mee naar huis te gaan. Laatst genoemde beveelt haar echter alleen terug te gaan. Phelan bemerkt hoezeer de twee op elkaar verliefd zijn en neemt plotseling een resoluut besluit. Juist als zij op het punt staan den trein naar New-York te nemen, keert hij zich tot Johnnie, ruw zijn gevoelens verbergend en beveelt hem terug te keerei en goed voor het meisje te zorgen. Phelan is er van overtuigd, dat de slag op het hoofd van den verslagge ver alleen door Iemand, die rechtsch was, Witte Bio-iucxw-p De film, welke deze week In de Witte Bioscoop gedraaid wordt, luistert naar den naam „Melodie uit het Verleden" en zal zon der twijfel een groot publiek weten te boeien. Het is een sterke speelfilm, rijkelijk voorzien van romantiek. GRATIS ONDERRICHT SCHAKEN. In een advertentie in dit nummer deelt de Schaakclub '.Schaakmat" mede, dat gratis onderricht in schaken wordt gegeven en dat gemobiliseerden tegen halven prijs lid kun nen worden. URK, 21 Sept. Door 26 vaartuigen werd heden aan de Gemeentelijke Vischafslag alhier aangevoerd: 1895 pond kuilpaling, van 30409 pond per vaartuig, prijs 1316 ct.; 180 pond lijn- of beugaal, 1518 ct. en 250 pond snoek baars, 56 ct. per pond. VERANDERDE RICHTING. Thans is het oogenblik gekomen, dat de doorvaart door den N.O.-Polder is afgesloten en de verlichting gedoofd. Sedert dat moment is de scheepvaart buiten de Meerdijk omge legd. Nu gaat dan ook de veranderde richting UrkLemmer om de Westelijke zijde van het eiland. Bij K.B. is aan den luit. ter zee der 3e kl. bjj de Kon. mar.-res., W. M. A. van Rossum, op zijn verzoek, eervol ontslag uit den dienst bij die reserve verleend; benoemd tot officier- vileger der 3e kl. bij de Kon. Marine W. M. A. van Rossum, voornoemd. Aangenomen in den Zeedienst. Mariniers 3e klasse: 1 Augustus 1939: :S. J. Blokzijl, R. Duif en L. J. v. den Oever. 2 Augustus 1930: J. Koehoorn, J. de Koster, C. J. Roest, J. Roos, C. Verbaas en F. Ver heul. 3 Augustus 1939: H. de Groot, J. B. Laan en H. Slabbekoorn. 4 Augustus 1939: K. I. Bakker, P. J.'Bon- frére, H. Heegen en P. Sies. 14 Augustus 1939: K. Aelbers, H. M. Bak ker, J. Barendregt, J. Bignell, H. Broekema, P. A. van Dijk, H. J. Faas, A. J. Hovens, A. M. A. van de Kerkhof, A. Poleij, D. Rei- nink, A. Ridder, K. de Roos, S. Schaaper, A. H. Sjamaar, A. van Someren en J. H. A. Vlemmings. 15 Augustus 1939! J. P. Bruijn, H. de Kruijff, J. W. Spijkerman, P. Verhoeven, H. van Zanden en H. Zeelenberg. 16 Augustus 1939: C, Hissink, J. Hissink, H. Oosterhuis, C. van Rumpt, H. Steen en F. J. Valkenburg. 17 Augustus 1939: H. Disberg, W. Nieuwen- huizen en W. Suk. Bevordering. Leerl. hofmeester y. J. Kokelaar, 1 Sept. '39 tot hofmeestersmaat. Stoker 3e kl. F. Leendertse 1 Sept. '39 tot stoker 2e kl. Matrozen 3e kl. L. van der Struis, M. Vleugels, C. P. van der Zwan, A. P. de Visser, 1 Sept. '39 tot matroos 2e kl. Stoker 3e kl. W. F. Faber 1 Sept. '39 tot stoker 2e kl. Met ontslag uit den Zeedienst. Marinier le kl. H. Kraaijeveld, 16 Sept, '39. Matroos le kl. F. J. Gaal, 1 Oct. '39. Overbrenging in andere kwaliteit. Stoker le kl. H. J. Driesen 1 Sept. '39 tot stoker-olieman. Matroos 2e kl. S. J. Kooij, 7 Sept. '39. Matroos 2e kl. M. W. ter Hoor, 3 Sept. '39. tiieuuiï van 16 t.m. 22 Sept. 1939. GEBOREN: Cornelis, z. v. C. Boon en B. Klaassen; Douw, z. v. L. Beijert en W. Me- dema; Maria Wilhelmina Hendrika, d. v. W. C. de Rooij en G. Bakker; Frederik Adrianus, z. v. A. A. van der Wilt en A. M. Bloemen- berg. OVERLEDEN: P. K. Kikkert, oud 64 jaar; Willem Krijnsen, oud 85 jaar, W. Vlas, oud 70 jaar. Gevonden: 4 rijwielplaatjes, 2 rozen kransen, een zilveren sluiting beursje, een halsketting, een portemonnaie, een spatlap. BOUWVERGUNNINGEN. Aan mevr. Wed. J. G. Kooiman: bouwen van een woonhuis aan de Wilhelminalaan, Den Burg. Aan het bestuur Doopsgezinde Gemeente, Den Burg, bouwen van een dakkapel op Doopsgezinde Pastorie, Den Burg. Grietje Braak, De Koog 9, van Bergen, Verspijkweg 1. Vokertje Wortel, Kerkplein 5, Oosterend, van Terschelling, Langestraat 36. P. de Vries, Wilhelminalaan 15, van Hem Oldenbuurt, Warns 291. Henderkien Nieboer, De Cocksdorp 19, van Zandvoort, Zeestraat 8. Jan A. van Aggelen, Nieuwstraat B4. Den Burg, van Amsterdam, Passeerderstraat 21II. Irène Nyssztor, Den Burg, Weverstr. 48, van Engeland. Maria van der Ley, van K. 35, naar Grijpskerk, Visvliet E 104. Van de Mok naar N.-I.: J. F. Slager. D. v. d. Kooij en J. F. Hammer. J. C. Hoogenbosch, van B. 20 naar Berk hout, Spierdijk. Rennetje de Smit, van O. 110 naar Haar lem, Frederikspark 4. Cornelia Plaatsman, van Waal 75, naar idem. Maria G. van Boven van C. 68 naar Am sterdam 109. ZONDAG 24 SEPTEMBER 1939. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Visser. Oosterend v.m. 10 u., Ds. Kok. De Waal n.m. 7.30 Ds. Visser. Den Hoorn n.m. 8 u. Ds. Kok. De Cocksdorp v.m. 10.30 u. Ds. Salrn, Maancollecte en H. Doop. De Koog n.m. 7.30 uur, Ds. TinholL Oudeschild v.m. 10 u. Ds. Tilholt. Doopsgezinde Gemeente. Burg-Waal en Oosterend: geen dienst. Geref. Kerk. Den Burg (Gebouw Fanfare) v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer, n.m. 3 u. Cand. Wouda. Oosterend v.m. 10 u. cand. Wouda, n.m. 3 uur Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H.V. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u., Ds. Buskes, van Rotterdam: Voorbereid. H. Avondmaal. Leger des Heils. Zondagsamenkomsten worden geleid door Kapiteine D. Postmus. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 n.m. Openluchtsamenkomst. Den Burg. 8.— uur n.m. Verlossingssamenkomst. S&detiken en, v-elq.eieti Ook deze week is voorbijgegaan. Een bijzondere week, omdat zij ons het be zoek bracht van de Koningin. En ware het dan geen officieel bezoek, wel dege lijk „officieel" was de hulde, die een niet gering deel onzer stadgenooten aan Haar brachten, die onze Landsmoeder is. Vroeger was dat wel eens anders. Er is een tijd geweest, dat de spon taniteit machinaal opgevoerd moest worden. Of dat de befaamde Noord- hollandsche nuchterheid was, dan wel de veelgeroemde zakelijkheid, wij weten het niet. Wèl weten we. dat het nu anders is. Dat het gejuich van thans gemeend is. Dat de jubel niet gezwollen, maar recht uit het hart komt. Dat de vreugde over het verschijnen van de Koningin inderdaad eerlijke vreugde is. Zoo ziet men, dat de tijden verande ren. Wat men vroeger voor ondenkbaar gehouden zou hebben, gebeurde n u. De Koningin, die een onderzeeboot be zoekende, niet aarzelt af te dalen in de nauwe schacht die naar het inwendige van het vaartuig voert. Als heer-der schepping heeft men reeds last om dat steile trapje rechtstandig te te dalen, laat staan een vrouw. Het was buiten gaats brakkig weer. Regen en een stijve bries. Maar voor Haar was dat alles geen beletsel in een kleine motorboot zee te kiezen en naar De Mok te gaan. Waar ook militairen waren, die het op prijs zouden stellen als hun hoogste bevelhebber bewijs van belangstelling zou geven. Eenvoud en verantwoorde lijkheid, ziedaar, twee eigenschappen, die deze Koningin in belangrijke mate eigen zijn en die verklaren de liefde van dit volk voor zijn Landsvrouwe. Het leek ons goed hierop eens te wijzen. Overigens draait de wereld nog en zijn enkele volken nog steeds bezig elkaar klein te krijgen. Een verheffen de sport, waarbij de neutralen (tot nu toe) toeschouwers zijn. Gelukkig dat alles zoo spoedig went en dat men het oorlogsnieuws al weer zoo min of meer gaat beschouw.en als hoorend bij het dagelijksche nieuws-menu. Ook Den Helder is verre van uit het lood geslagen. De abonnementsvoor stellingen gaan net als ieder jaar door, de voetbalcompetitie zal met meer luister dan ooit ingezet worden, de speeltuinvereenigingen gaan feesten en jubileeren, de hengelaarsvereenigingen steken elkaar de loef af in het organi- seeren van concoursen (altijd prijs), de tuinliefhebbers komen hun belooning in ontvangst nemen voor het mooiste tuintje, dansmeesters breiden hun par ketten uit, de bioscopen geven premiè res en de modehuizen luiden „het" seizoen in. Natuurlijk gebeurt dat alles. We moeten ons verstrooien en we moeten trachten te vergeten, datgene wat geen van ons allen eigenlijk precies weet, maar waarvan hij vermoedt dat het zoo ontzettend is, zoo menschonteerend laag en gemeen, dat men er beter niet over moet spreken en er niet aan moet denken. En daarom trachten wij allen den oorlog uit onze gepijnigde hersenen te bannen en aan andere zaken, die lusti- ger zijn, te denken. Misschien heeft men gelijk. Ned Herv. Gein. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Westerkerk (Helden dfr Zeeplein) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. PoeL Bediening van den Doop. Geref. Kerk (Julianapark) V.m. 9 u., Cand. Y. Feenstra. 's Morgens 10.45 uur. Ds. Veenhuizen. 's Namiddags 4 uur: Ds. Tollenaar. N.m. 6 u.: Cand. Y. Feenstra. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur: Ds. Tollenaar. Heilig Avondmaal, 's Avonds 6 uur: Ds. Veenhuizen. Voorzetting H. A„ Dankzegging. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur: de heer J. Rebel, 's Avonds 5 uur: Ds. H. Velema, Veld prediker. Bediening H. Doop. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) V.m. 10.30 uur, den eerw. heer G. C. Dun, van Alkmaar. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) 's Morgens 10 uur: Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur Kerkdienst Pastoor H. J. Verheij. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Ds. J. H. Jansen. Gebouw Middenstraat 117 's Avonds 8 u. Evangelisatie-samenkomst, Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 10 uur samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Molenplein. 's Avonds 8 uur, Samenkomst Leger der Heils 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia* napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. JULIANADORP v.m. 10 uur Res. veldprediker Ds. Velema, 's Avonds 8 uur Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope" Niet ontvangen. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden voorwerpen: Een hond (spaniel), een kinderkleedingstuk, een vulpotlood, een étui met vulpen en potlood, een rood regenkapje, een autoped, een kinder kussentje, een hond, wit met bruine vlekken, een autoped. Verloren voorwerpen: Vulpen merk Cordeal, zilveren kruisje met kettinkje, belastingmerken in zwart étui, twee portemonnaies, zilveren armband, damestasch met inhoud, zilveren broche, een kinderbril, vulpen (Osmia), een zwarte regenjas, een bruine mantel, een hoornen bril, een zwarte gymn. schoen, portefeuille, inhoud P.T.T.papie- ren, een kindertuigje, een vloerkleedje, een vul potlood, een rand van een autolamp, vulpen merk „Tamaca". OVERTREDERS. Een tweetal personen werd verbaliseerd wegens overtreding van de rytydenwet, terwijl ook de Arbeidswet een tweetal slachtoffers maakte. FIETS „GEGAPT". Aangifte werd gedaan, dat een transport fiets na eenigen tijd onbeheerd te hebben ge staan verdwenen was. MAJESTEIT-SCHENNIS. Een niet al te gunstig bekend staand persoon werd in het Huis van Bewaring opgesloten, om dat h(j zich aan Majesteit-schennis had schul dig gemaakt. URK, 22 Sept. Door 18 vaartuigen werd heden aan de Gemeentelijke Vischafslag alhier aangevoerd: 2150 pond kuilpaling, van 40 tot 330 pond per vaartuig, prijs 16 tot 18ct.; 210 pond lijn- of beugaal, 21 tot 22% ct-l 300 pond snoekbaars, 5 tot 6 ct., alles per pond. DE „SIBAJAK" IN INDIE. Batavia, 22 Sept. (Aneta/A.N.P.). De „Siba- jak" is vanmorgen, na een weinig emotievolle reis, te Tandjong-Priok aangekomen. OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Zomertijd Zon Sept. op: ond,: Hoogwater Laagwater Z 24 6 47 6.57 4.35 17.35 11.05 23.20 M 25 6.49 6.54 5.45 18 40 12.20 24.15 D 26 6.50 6.52 6.35 19.25 13.15 W 27 6.52 6.49 7.10 20.00 1.10 14.00 D 28 6.54 6.47 7.45 20.30 1.45 14.30 V 29 6.56 6.45 8.20 20.55 2.20 15.00 Z 30 6.57 6.42 8.50 21.20 2.55 15.25

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6