LINODYNE AFSTEMMING Duitschlands fout Niemand wil het Westen onderwerpen" RADIO tegenover Japan Kristalhelder geluid 0 Ongeluk op bewaakten overweg Zaterdag 23 September 1939 Derde blad Ga ze zien en hooren bij Uw radiohandelaar PROGRAMMA Nog meer ontploffingen te Berlijn Cijfertelegrammen door de radio Nederlandsch schip aangehouden Onze Oost Het mijnengevaar bij Singapore i^—- in prijzen vanaf tj, 92.50 In 1914 begon Duitschland de gcoote worste ling met een ernstige fout: de schending van de Belgische neutraliteit. In 1939 begaat het een even groote fout: het verraad, gepleegd aan Japan, door het niet-aanvalspact met Rusland. SJANGHAI. De laatste weken zijn ook hier weken van groote spanning geweest. De gebeurte nissen in Europa hielden de geesten der Europeanen met angstige belangstelling be zig, want hoe vreemd dit ook schijnen mo ge, de onmiddellijke gevolgen hadden voor de Europeanen hier nog tragischer kunnen zijn, dan voor de bewoners van Europa. Een aigemeene onzekerheid heerschte hier. Hardnekkige geruchten liepen, dat de Ja panners, sterk door hun vriendschap met Duitschland, de internationale nederzetting en de Fransche concessie wilden bezetten. „Zullen de Franschen en de, Engelschen Sjanghai tegen de Japanners verdedigen? Dat is ten zeerste de vraag. Wat kunnen zij met hun enkele duizenden manschappen doen tegenover een Japansche overmacht van tien, twintig, dertig maal zoo veel. De Japanners rukken binnen en dan volgt „le massacre" (aigemeene moord), zooal niet door de Japanners, dan toch door de befte van het Chineesche volk". De man, die me deze woorden zeide, was een Vlaming, een Gentenaar, die ruim een kwarteeuw geleden naar China gekomen is. Toen kende hij alleen Vlaamsch, dat hij nu zoo goed als vergeten heeft, maar thans spreekt hij vloeiend Fransch, Engelsch en Mandarijnen-Chineesch. Van de gebeurtenissen in Europa hing het leven en welzijn van duizenden Euro peanen hier af, tot een kleine week geleden hier het bericht ontvangen werd van het non-agressie-verdrag van Duitschland met Rusland en een volkomen verandering in den toestand bracht. Reactie bij de Europeanen. in Europa kan dit verdrag onmogelijk zoo'n grooten indruk gemaakt hebben als hier. Nadat de Europeanen van hun eerste verbazing bekomen waren, hoorde men een luid gelach opgaan. Het oordeel over de Duitsche diplomatie was vrijwel algemeen vernietigend. Een der hier verschijnende bladen om schreef op komische wijze den draai, die Duitschland genomen heeft, in korte woor den: „Rusland heeft zich bij de anti-Komin tern aangesloten." Een Zwitser, die vijf-en- dertig jaar „China" achter den rug heeft, vloeiend Chineesch spreekt en leest en den geheelen ontwikkelingsgang vanaf den RussischJapanschen oorlog heeft mede gemaakt, zeide mij: „Dit DuitschRussisch verdrag is van de Duitschers een ongeloof lijke domheid, maar wij Europeanen in China kunnen voor deze domheid niet dankbaar genoeg zijn." Echter dit geldt niet voor alle Europea nen, niet voor de hier vertoevende Duit schers (en er zijn er nogal wat), die tot nu toe tegenover de Japanners een bevoor rechte plaats innamen. De indruk', die dit verdrag op de Japanners heeft gemaakt, is vernie tigend. Zij zijn niet alleen verraden, maar gevoelen zich ook gekrenkt in hun trots, al uiten ze dit niet sterk'. „We zijn door Duitschland weggegooid als een paar oude schoenen," zeide een Japanner in een particulier gesprek, dat ik toe vallig hoorde. Nederlaag voor Jonge Japansohe militairen. Te Tientsin, waar de Engelsche concessie 'door de Japanners geblokkeerd wordt, wer den tot nu toe de Duitschers door de Ja panners vriendelijk en tegemoetkomend be handeld. Daarin is plotseling verandering gekomen. Van onschatbare internationale beteekenis is evenwel, dat dit verdrag een ernstige nederlaag vormt voor de partij der Jonge militairen in Japan, die nog enkele weken geleden voorstanders waren van een algemeen verhond met Duitschland, hetzelf de Duitschland dat thans Japan plotseling alleen Iaat tegenover zijn ernstigsten vij and, Rusland. Een der onmiddellijke gevolgen van dit DuitschRussisch verdrag is. dat de door Japan opgehitste campagne tegenover En geland in China is in elkander gezakt. Hongkong, de Engelsche kroonkolonie in China, kan ook verlucht adem halen Hongkong is van de zeezijde uitstekend te verdedigen. Van de landzijde is Hong kong echter zwak. Nooit is er rekening ge houden met de mogelijkheid van een aan val van de landzijde. De laatste weken concentreerde Japan er echter troepen. Vrouwen en kinderen van Engelschen verlieten reeds de stad, evenals Amerikanen en vele Europeanen. In de haven van Hong kong ligt thans een Nederlandsch passa giersschip, dat zoo noodig de te Hongkong wonende Nederlanders in de gelegenheid zal stellen, die stad te ontruimen. De toe stand te Hongkong was uiterst gespannen, dooh ook daar is tengevolge van het Duitsch Russische verdrag eensklaps een verbetering ingetreden. De groote massa der Japansche troepen wordt van de grenzen van het Hong konggebied teruggetrokken. Japan zal zijn politiek opnieuw moeten orienteeren en daarom heeft er in Japan een ministerie-wisseling plaats gehad. Blij met een doode musch? Do- anti-Japansche nationalistische Chi- neezen zijn eveneens in de hoogste mate verheugd "Over het Duitsch-Russische ver drag,, waardoor Rusland de handen vrij krijgt tegenover Japan. Verblijden ze zich echter niet met een doode musch? Is Rus land werkelijk in staat om in het Verre Oosten iets van beteekenis tegen Japan te ondernemen? Dezelfde Chineezen hopen ook op een oor log in Europa. Zij mcenen, dat dan Europa alle voorradige oorlogsmateriaal zal opkoo- pen en er voor Japan niets meer zal over blijven. Scheurtje in de as. Grooten indruk heeft hier ook ge maakt de mededeeling van Italië te Tokio, dat niettegenstaande het Duitsch-Russische verdrag, de vriend schap tusschen Italië en Japan blijft bestaan. Men ziet hierin een scheur, zij het nog een klein scheurtje, in de as Rome-Berlijn en men vraagt zich af of Jtalië werkelijk voorne mens is met Duitschland door dik en dun te gaan. Italië zal ook wel weten, wat ik hier vernam namelijk dat Djiboeti niet vol is niet Fran sche soldaten, maar vol met wapens en munitie, die onder de Abessi- niërs verdeeld zullen worden zoodra Italië een oorlog aanvangt tegen Frankrijk. Italië loopt bij 'n oorlog een slechte kans zijn armzalig kolo niaal rijk te verspelen, zooals in den wereldoorlog Duitschland zijn koloniën verspeelde. Engelands meest kwetsbare plek. Van hier, uit Azië gezien, kan men het Duisch-Russische verdrag niet beschouwen, als een fatalen misslag der Duitsche diplo matie, die de positie zijner voornaamste te genstanders, ook in Europa aanzienlijk heeft versterkt. De voornaamste kracht van En geland ligt niet in de Engelsche eilanden in de Noord-Zee met hun veertig millioen inwoners, doch in de Engelsche overzeesche gebieden met hun onschatbare rijkdommen en hun honderden millioenen bewoners. Daar ligt ook Engelands meest kwetsbare plek. Door de as Berlijn- Rome-Tokio werd het Engelsche rijk daar zeer ernstig bedreigd.Wer den de krachten van Engeland door een oorlog in Euopa grootendeels in beslag genomen, dan kon Hongkong als verloren, Singapore als ernstig bedreigd worden beschouwd, wat een gevaarlijken terugslag kon heb ben in Britsch-Indië. Het werkelijke gevaar voor het Engelsche rijk lag bij een oorlog in Europa niet in dat werelddeel, maar in Azië, waar men erop kon rekenen, dat Japan, met of zonder militair verbond met Duitsch land, van de omstandigheden ge bruik zou maken om Engeland een gevoeligen klap toe te brengen. Dit zag men te Londen zeer goed in en was een reden van de grootste zorg, al was de Engelsche pers zoo verstandig daarop niet te wijzen. Hoe de twee gevaren, in Europa en Azië tegelijk het hoofd te bieden dat was voor de Engelsche machthebbers een beangstigende vraag. Hulp van onverwachte zijde. Toen kwam hulp van de meest onver wachte zijde .namelijk van Duitschland, dat door het sluiten van het verdrag met Rus land in Azië den toestand ten gunste van Engeland grondig wijzigde. De gevaarlijk ste vijand van Engeland in het Verre Oos ten, de Japansche partij der jongere offi cieren, werd door dit Duitsch-Russische verdrag „buiten gevecht gesteld." Een nieuw ministerie werd "(tengevolge van dit ver drag) in Japan gevormd en, indien alle teekenen niet bedriegen:, zal dit ministerie trachten naar een betere verstandhoudng met Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten. Engeland krijgt in Europa de han den geheel vrij en behoeft zich geen zorgen meer te maken over zijn positie in Azië. In 1911 begon Duitschland de groote wor steling met een ernstige fout: de schending van de Belgische neutraliteit In 1939 begaat het een even groote fout: liet verraad, ge pleegd aan Japan. J. K. BREDERODE. Intusschen wijzen drukke diplomatieke besprekingen tusschen Japansche en Duit sche autoriteiten er op, dat Berlijn den wensch heeft, zijn fout, ten opzichte van To kio gemaakt, te herstellen. (Red.) Daarom: geen tweede nuttelooze oorlog, aldus de „Popoio d' lta- lia". De „Popoio d' Italia" publiceert een hoofd artikel waarin eerst wordt gezegd, dat de democratische commentaren beoogen heen te loopen over de inmenging van het leger der Sovjet-Unie in Polen, alsof het een te verwaarloozen gebeurtenis was, terwijl het een nieuw feit is van enorme en beslissende beteekenis. Het land doet uitkomen, dat de valsche décors, welke de werkelijkheid ver- l>ergen, moeten worden vernietigd. De wer kelijkheid is, dat al hetgeen tegen Duitsch land wordt ingebracht bij de verdediging van het overleden Polen van Versailles, zich ook kant tegen Rusland. Om het Polen van Versailles weer overeind te zetten, zou men niet alleen Duitschland moeten ver slaan, waarbij eenige millioenen dooden op het slagveld zouden moe ten worden achtergelaten, doch zou ook een nieuwe campagne tegen Rusland moeten worden geleid en tot een goed einde gebracht. Het is eenvoudigweg absurd en grotesk te beweren op een toon van groote stel ligheid, dat men van zins is Polen te reconstrueeren zooals het was. Het blad doet uitkomen, dat het dilemma, dat zich voor de democratieën voordoet, ook Rusland wegens dezelfde misdaad moet ver- ooreelen, indien zij van plan zijn Duitsch land te veroordeelen als schuldige van een agressie. De conclusie, waartoe het gezonde ver stand van het volk moet komen, is, dat, indien men geen oorlog voert tegen Rus land, men niet het recht heeft oorlog te voeren tegen Duitschland, Indien Rusland de kans schoon heeft gezien, op te marchee- ren om gebieden te heroveren, welke vroeger den Russen toebehoorden, marcheert ook Duitschland om Duitsche gebieden te her overen. Het gezond verstand van de vol ken is van oordeel, dat er een noo- delooze oorlog is geweest, doch dat het onmenschelijk en valsch zou zijn, Europa een tweeden nutteloo- zen oorlog op te leggen. De vastberaden en afgemeten redevoering van Hitier is niet gehouden voor Duitsche soldaten, maar voor die andere soKlaten, welke verzekerd en gewaarborgd en over tuigd dat een nieuwe wereldramp nonsens zou zijn, toch veroordeeld moesten worden, niet om nationale belangen te pletter te loopen tegen onoverwinnelijke muren. Het blad besluit met te zeggen, dat nie mand het westen wil onderwerpen. De Siegfriedlinie is een defensieve versperring, maar zij is ook een grens naar het westen voor het Duitsche volk. ZONDAG 24 SEPTEMBER 1939 Hilversum I. 1875 en 414.4 m. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VAR/. 8.0012.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten. 9.05 Tuinbouwhalfuur. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Causerie „Van Staat en Maatschappij". 9.59 Berichten. 10.00 Voor de kinderen. 10.30 Kerkë-'enst. 12.00 FiL.ipraatje. 12.25 AVRO-Amusementsorkest en soliste. (Ca. 12.45 Eventueel: Berichten ANP). 1.05 Reportage. I.30 Cause.ie „De Mailboot". 2.00 Boekbespreking. 2.30 Omroeporkest en solist. In de pauze: Gramofoonmuziek. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.20 AVRO-Dansorkest. 4.50—5.00 Sportnieuws ANP en eventueel: Gramofoonmuziek. 5.05 Meisjeskoor „De Krekels". 5.30 Voor de kinderen. 6.30 Sportpraatje. 6.55 Sportnieuws ANP. 7.00 VARA-Kaiender. 7.05 „...en och ben ik van meening, dat...", debat. 7.30 Sylvia-Amusementsorkest en soliste. 8 00 Berichten ANP, mededeelingen, even tueel: Vraag en antwoord. 8.25 Gevarieerd herfstconcert (opn.). 9.45 hersengymnastiek. 10.15 Orgelspel. 10.30 AVRO-Amusementsorkest. II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Dans muziek (gr. pl.). Hilversum II. 301.5 m. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijd muziek (gr. pl.). 10.20 Doopsgezinde Kerkdienst. Hierna: Or gelconcert. 12.15 Causerie „Sobriëtas-werk". 12.35 Gramofoonmuziek. 1.00 Boekbespreking. I.20 Gramofoonmuziek. 2.00 Godsdienstonderricht voor ouderen. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 KRO-Melodisten en solist. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 KRO-Orkest. 4.33 Ziekenhalfuurtje. 4.555.00 Gramofoonmuziek. 5.05 Ge wij o e muziek (gr. pl.). 5.50 Nederlandsch Hervormde Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr. pl.). 7.45 Berichten. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Vroolijk programma. 9.15 Matrozenkoor „Hofstad's Koorknapen". 9.30 KRO-Orkest. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. II.00—11.30 Esperantolezing. MAANDAG 25 SEPTEMBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. 8.00 F\ entueel berichten ANP, Gramofoon- muzie,.. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Viool en piano. 11.10 Gramofoonplaten. 11.20 Orgelspel. 12.00 Gramofoonplaten. 12.15 VARA-Orkest (Om 12.45 eventueel be richten ANP). 1.15- -1.45 en 2.00 Gramofoonplaten. 3.00 Decla >atie. 3.30 „Carmen", opera (gr. pl..) 4.305.00 Voor de kinderen. 5.05 Gramofoonplaten. 6.00 Org '„pel. 6.30 Zang en piano. 7.00 VARA-kalender. 7.05 Lezing „De atoom-splitsing en haar ge volgen voor de menschheid" en gramofoon platen. 7.30 VARA-Orkest met toelichting. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.15 Vraag en Antwoord. 8.30 Esmeralda en solist. 11.00 B richten ANP. 11.10 Gramofoonplaten. 11.20 Het Vmsterdamsch Joodsch koor en solisten. 11.3512.00 Gramofoonplaten. Hilversum n. 301.5 m. NCRV-Uitzen^ing. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Gramofoonplaten (9.309.45 Gelukwen- schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ. lectuur. 11.30 Gramofoonplaten (12.0012.15 Berich ten. 12.30 Damesensemble van Eden en gramo foonplaten. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonplaten. 3.00 Voor tuinliefhebbers. 3.40 Gramofoonplaten. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonplaten. 5.15—6.15 Kinderuur. 6.02 Gramofoonplaten. 6.30 Vragenuur (7.007.15 Berichten). 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten. 8.15 Orgelconcert. 9.00 Declamatie. 9.30 Con Grazia. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Con Grazia. 11.15 Gramofoonplaten. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Dertig personen gearresteerd. Volgens uit Berlijn ontvangen berichten zijn eenige arrestaties verricht in verband met de ontploffing, welke Zaterdag schade heeft aangericht aan het Duitsche ministe rie van luchtvaart Thans wordt onthuld, dat ongeveer te- zelfder tijd nog twee ontploffingen zijn voorgekomen en wel bij het hoofdbureau van politie en een gasfabriek. Gemeld wordt, dat ongeveer dertig per sonen zijn gearresteerd. Het verluidt, dat zij in betrekking heb ben gestaan met volgelingen van Otto Stras- ser, den leider van het Zwarte front, de or ganisatie van anti-nationaal-socialistische vluchtelingen. Geheimzinnige uitzendingen in Mexico. De Mcxicaansche autoriteiten zoeken actief naar een geheimzinnigen radiopost, welke sinds het begin van den oorlog cijfertele grammen naar Europa zendt. Men gelooft, dat de uitzendingen geschieden door een agent van den Duitschen spionnagedienst. Tot nu toe is het nog niet mogelijk ge weest de juiste plaats van den zender te bepalen, daar het waarschijnlijk een ver plaatsbaar station betreft. Toch weet men, dat de uitzendingen nog steeds "-eschieden in de buurt van Chapultepec, een deftige voorstad van Mexico. Voorloopig zijn alle uitzendingen door amateurs verboden. Deel der lading te Gibraltar in beslag genomen. Uit Gibralthr wordt gemeld, dat de auto riteiten een gedeelte der lading van het Ne- derlandsche vrachtschip „Juno" van de K. N.S.M. in beslag hebben genomen. De geconfiskeerde lading bestond uit 312 zakken looiextract, 120 zakken uien, tien kisten drop, 5 zakken sinaasappelen en 4 vaten wijn. Voorts werd beslag gelegd op een lading van 3000 ton ruwe olie van het Noorsche vrachtschip „Motorina", dat door Britsche oorlogsschepen was aangehouden. Overwegwachter haalt den boom op, terwijl trein nadert Eén doode, één gewonde. Op den bewaakten spoorwegovergang aan de Bootjessteeg te Zwijndrecht is gister ochtend omstreeks zeven uur een ongeluk gebeurd, waarbij één persoon het leven verloor en een ander ernstig werd gewond. Aan weerszijden van den overweg stond een met paard bespannen melkwagen te wachten tot een lange goederentrein uit de richting Rotterdam gepasseerd was. Nadat deze trein voorbij was, haalde de overweg wachter de hoornen op, in de veronderstel ling dat de electrische trein, die om 6.42 uur uit Dordrecht naar Amsterdam vertrekt nog niet in aantocht was. De trein was evenwel den overweg reeds genaderd. De beide melkwagens, die zich toen midden op de rails bevonden, werden gegrepen en om ver geworpen. De 15-jarige van Herwijnen uit Zwijndrecht, die op den eenen wagen: zat, was vrijwel op slag gedood. Op den an deren wagen zaten drie personen, van wie de 23-jarige mejuffrouw Visser, eveneens uit Zwijndrecht, ernstig werd gewond. De beide andere zich qp dezen wagen be vindende personen, o.w. een achtjarig jon getje,- bleven ongedeerd. Reeds zeven Chineesche Jonken vergaan. Het „Bat. Nieuwsblad" deelt mede, dat ge zagvoerders van koopvaardijschepen, die te Tandjong-Priok aankwamen, meldden, dat reeds verschillende ongelukken zijn voor gekomen met Chineesche jonken in de om geving van Singapore. Reeds zeven van deze jonken zouden op een mijn zijn ge- stooten en met man en muis zijn vergaan. De Britsche autoriteiten laten niet na dfi scheepvaart zooveel mogelijk te waarschu wen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 9