HONGAARSCH-RUSSISCHE betrekkingen hersteld Feestgang doodenrit DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Italië als tegenspeler van Berlijn? werd Warschau aan de Russen? voor liet Roemenië slechts door vijanden omringd Duitsch vliegtuig boven ons land Plechtige teraardebestelling van Calinescu Rusland zet het anti- Kominternpact op zij Verdeeling van Polen Noodlottig ongeluk bij Oudesluis Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT; Britsch patrouillevaartuig op mijn geloopen HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Uitg. Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG 25 SEPTEMBER 1939 67e JAARG. No. 8730 Officieel wordt medegedeeld, dat de diplomatieke betrekkingen tussrhen Hongarije en de Sovjet-Unie zijn hersteld. Kristoffy, raadsheer van de legatie te Warschau, is benoemd tot Hongaarsch gezant te Moskou, de regeering van de Sovjet Unie heeft haar agrement verleend. Het herstel van deze betrekkingen moet het verkeer tusschen beide landen, die tengevolge van de aankomst van de Sovjettroepen aan de grens van Polen en Hongarije buren zijn geworden, verge makkelijken. De Russische troepen bezetten alle grensposten tot aan de San, niet ver van de Hongaarsche grenspost Uzsok. De moord op Koning Carol's meest ver trouwden en energieken medewerker, mi nister-president Calinescu en niet minder de daarop gevolgde slachting uit wraak van 300 leden der nationaal-socialistische IJze ren Garde, werpen wel een schril beeld op de spanningen, waaraan het politieke leven yan Roemenië ten prooi is. Het gist en kookt in dit ongelukkige land, dat. na den val van Polen, nog slechts het kleine stukje Joego-Slavische grens on bedreigd mag noemen, doch overigens zich geheel door vijanden omgeven ziet, die elk voor zich, het door den vrede van Versailles, zoo bevoordeelde Roemenië, de toenmaals gemaakte buit weer afhandig willen maken In het zuiden loert Bulgarije op de Do- broeds ja, Hongarije n het westen op het rijke Zevenbergen, terwijl de nieuwe noor delijke buruman, Sovjet-Rusland, er nim mer een geheim van heeft gemaakt, dat het Bessarabië terugwenscht. Koning Carol ziet zich dus voor groote moeilijkheden geplaatst en kan slechts ho pen, door de onderlinge tegenstellingen tus schen zijn belagers, zijn land in tact te hou den. Hij werd daarin onlangs onverwacht gesteund door Duitschlands non-agressiever drag met Rusland, dat de verbazing en woe de opwekte der Hongaren. Zoo heftig was de reactie van het volk der Magyaren, dat de regeering de meest drastische censuur- maatregelen moest afkondigen, teneinde wrijving met het bevriende Berlijn te voorkomen. Geen goede Hongaar immers is het roode schrikbewind van Bela Kun vergeten en de haat tegen het communisme zit sindsdien de bevolking in het bloed. Hier lag de kans van Roemenië! Ruzie, althans 'n gespannen verhouding, tusschen Hongarije. Rusland en Duitschland, welk laatste land al jarenlang de binnenlandsche toestand met zijn propaganda vergiftigt, kon mogelijk de verhoudingen in evenwicht houden. Blijkbaar heeft de aan Hongarije zoo be vriende Italiaansche diplomatie hier echter ingegrepen en den hoogen heeren te Buda- pest er op gewezen, dat mèt Rusland het zoo vurig begeerde Zevenbergen binnen be reik kwam, tegen Rusland van herstel geen sprake kon zijn.. Het herstel der diplomatieke betrek kingen tusschen Hongarije en de Sovjet-Unie beteekent dan ook de toeneming van gevaar voor Roeme nië. Maar is de veronderstelling juist, dat Ita lië de bemiddelaar is geweest tusschen Bu- dapest en Moskou, dan beteekent dit tevens, nederlandsche toestellen stegen op. De regeeringspersdienst deelt mede: Gis termiddag is boven een deel van Gelderland een vreemd vliegtuig gesignaleerd, dat naar de aanwijzingen van Duitsche natio naliteit was. Nederlandsche jachtvliegtuigen zijn opgestegen. Het vreemde vliegtuig heeft in de richting Emmerik ons rechtsgebied verlaten. onze oost. De Padangsche „Suni. Bode verneemt uit betrouwbare bron dat Donderdagochtend i September, te 7 uur en te 10 uur 25 ter hoogte van de Westkust vreemde vliegtui gen gesignaleerd zijn, waarvan de nationali teit niet kon worden vastgesteld. Bovendien werd een vreemd oorlogsschip waargenomen met het type van een kruiser, dat evenals de vliegtuigen gcruimen tijd in de buurt der eilanden voor Emmaha- ven Poeloe Njamoek en Poeloe Toren bleet rondkoersen. De kruiser bevond zich buiten de territo riale wateren. dat Rome een fijn diplomatiek spel speelt, dat geen ander doel kan hebben dan de ver sterking van Romeinschen invloed op den Balkan. Dat Missolini, door Roemenië over te le veren aan zijn buren, Hitier in de kaart speelt, valt te betwijfelen. Immers Berlijn heeft steeds zeer groote belangstelling ge koesterd voo het rijke land aan de Donau- delta en het moet voor den Führer een hard gelag zijn, na het prijsgeven destijds onder Italiaansche druk van de KarpathenOe kraïne, thans resoluut Rusland en Hongarije zich met een: handen af!, onze prooi!, vóór Roemenië fe zien plaatsen. Engeland, dat de onafhankelijkheid van Roemenië, evenals die van Polen, garandeer de ziet blijkbaar eveneens de toekomst vap Roemenië somber in, althans volgens een IJ. P. bericht heeft de Britsche legatie in de Roemeensclie hoofdstad Boekarest allen En- gelschen kinderen en vrouwen, die ziek zijn, aangeraden Roemenië ie verlaten. Zij, die niet over voldoende middelen beschikken, zullen door de Britsche legatie geholpen worden. Waarschijnlijk zullen de Britsche onderdanen gezamenlijk uit Constanza ver trekken. MEER DAN 300 LEDEN DER IJZEREN GARDE TERECHT GESTELD. Overeenkomstig de laatste wilsbe- beschikking van den Donderdag j.L door leden van de IJzeren Gar de vermoorden minister-president Calinescu, werd diens stoffelijk over schot gisteren volgens de boerenze den ter aarde besteld in zijn ge boorteplaats Curtea de Arges, na dat het 's morgens in tegenwoordig heid van den Koning en het gehee- le diplomatieke korps van het Athenum was overgebracht naar het Noordstation. De zware baar was met een extra-trein uit Boekarest vervoerd. Op een boerenwa gen, bedekt met sparretakken en gedekt door de Roemeensche vlag, werd de kist verder vervoerd. Zes witte ossen trokken de kar. Vier oud-premiers begeleidden de baar. Kroonprins Michael, gekleed in den uni form van de jagers, liep direct achter de fa milieleden van den overledene. Hij verte genwoordigde den koning. Tal van hooge autoriteiten volgden de baar. Langs den ge- heelen weg stonden boerenjongens en boe ren meisjes met ontstoken kaarsen en hon derden bloemen opgesteld. De stoet maakte een diepen indruk. Bij den grafkelder van de familie Calinescu stond een eerewacht opgesteld. Een boer, een vriend uit de kin derjaren van Calinescu, sprak nadat de kerkelijke plechtigheid door patriarch Me tropoliet Nicodemus was verricht, een korte rede uit. Vervolgens sprak een vertegenwoor diger van de Hongaarsche minderheid en en een vertegenwoordiger van de Duitsche minderheid, die na hun leedwezen te heb ben betuigd, de verzekering gaven van hun volkomen verknochtheid jegens den Roe- meenschen staat. Meer dan 300 leden der IJzeren Garde terechtgesteld. Officieel wordt medegedeeld, dat meer dan 300 leden van de IJzeren Garde Donder dagnacht en gisteren werden gedood tenge volge van muiterij in de gevangenkampen, toen het nieuws van de moord op Calinescu werd vernomen; Hitler's knieval Bolsjewisme De Fransche pers constateert met een zekere genoegdoening, vermengd met verbazing, welk een hooge prijs Hitier aan de Sovjetheeren heeft moeten betalen voor hun breken met Engeland en Frankrijk. De Duitschers, die toch het Pool- sche leger versloegen, hebben twee derde van Polen met daarbij de rijke olieterreinen van Galicië aan de Rus sen moeten laten. Daarnevens moet bet moreele effect op vele van zijn medestanders, die het steeds zoo gevloekte communisme het hart van Eu ropa zien naderen, funest zijn. Met krachtige hand heeft Stalin het anti-kominternpact, het verdrag van Duitschland, Italië en Ja pan tegen het communisme, dus feitelijk te gen de Sovjets, opzij gezet. Lucien Bour- guès schijft volgens het Hdbld. hierover in het Petit Parisiën o.a.: „Dit is de daad van een wanhopige, die bewijst, hoe hij in de war is en die de af keuring verdient van alle Europeesche lan den, die een geheel nieuwe bedreiging aan hun zijde zien opkomen. „Vooral de Balkannaties zijn daar zeer ongerust over. De Turksche minister van buitenlandsche zaken gaat naar Moskou om ingelicht te worden aangaande de ware be doelingen der Sowjets. Door de politiek der Tsaren weer op te vatten en hun rijk tot Hongarije uit te breiden, hebben de Bussen de ongerustheid van de leiders te Ankara opgewekt. Het bezit van Konstantinopel was vroeger een axioma van deze politiek, en de Turken vragen zich af of dat naar voren dringen tenslotte de zee-engten niet bedrei gen zal. Roemenië is niet minder ongerust en overal ziet men in dat de „Drang nach Os- ten", die vele tientallen jaren de groote am bitie van Duitschland geweest is thans heeft afgedaan en dat het Sowjettistische Panslavisme zal trachten vorderingen te maken in den geheelcn Balkan en aan de oevers der Adriatische Zee' Pertinax („L'Ordre'h schrijft: „Om aan Rusland zulk een hoog losgeld te betalen heeft Hitier waarlijk er aan moeten wan hopen weerstand te bieden aan de En- gelsch-Fransch-Russische coalitie, die gedu rende het voorjaar en den zomer hein be dreigd heeft. Na zooveel aan Rusland te hebben gegeven is hij t.hans gedwongen zich op het Westen te storten. De nederlaag, die hij Duitschland bereidt, zal heel wat erger zijn dan in 1918. Duitschland dreigt ineen te storten aan de voeten van een machtig Rusland. Nooit nog is een riik er in ge slaagd zich uit te breiden zonder slag of stoot., zooals het Stalinistische rijk daarin geslaagd is. Tal van historische posities zijn onderste boven geworpen." MET DE AUTO ONDER DEN TREIN. WINKELIER UIT WIERINGEN OM GEKOMEN. Zaterdagmiddag omstreeks half drie is bij den onbewaakten overweg spoorbrug Oudesluis een vreeselijk ongeluk gebeurd. De 37-jarige heer Jb. Kuyt, winkelier aan de Stroe te Wieringen is met zijn auto onder den van Schagen komenden trein ge raakt en vrijwel op slag gedood. Vier overige inzittenden de moeder van den heer Kuyt, zijn zwager Land man en echtgenoote met hun 11-ja- rich dochtertje bekwamen wonder boven wonder geen letsel. De auto was van voren geheel vernield. Met 13 minuten vertraging zette de trein de reis naar den Hel der voort. Naar wij vernemen waren de families Kuyt en Landman op weg naar een ver- jaarspartijtje ten huize van liun zwager, den heer Nic. Raven te Schagen. De heer Kuyt, die als een voorzichtig automiblist bekend stond naderde met een matigen gang den overweg, zag den trein iets te laat aanko men, doch zou zijn wagen nog gemakkelijk tot stilstand hebben kunnen brengen. De remmen schijnen echter op het laatste mo ment geweigerd te hebben, zoodat de auto, een Chevrolet 1931 door den trein werd gegrepen. Toen wij op de plaats van het ongeval kwamen, stond de auto met den kop schuin in de richting Schagen, dus is door den trein geheel omgezwaaid. Motor en het voorste gedeelte van carosse- rie en chassis waren geheel vernield Dokter van Slooten van St. Maartensbrug was spoe dig ter plaatse, doch kon slechts den dood van den heer Kuyt constateeren. Het slachtoffer was oogenschijnlijk wei nig verminkt, toonde slechts een schram aan het hoofd. Dat de overige inzittenden geweldig over stuur waren, laat zich begrijpen. De heer Kuyt was ongehuwd en dreef de zaak van zijn moeder. Tragisch is het wel, dat de laatste het bezoek Zondags, dus gisteren had willen afleggen, maar op ver zoek van den omgekomen zoon, van plan veranderde en besloot voor een nacht te gaan. De heer Kuyt zou haar dan Zondagsavonds wel even halen. Verwachting voor het geheele land: half tot zwaarbewolkt met enkele regenbuien, gelei delijk iets kouder. Meest matige wind uit noordelijke richtingen. Nadat het lijk door de politie was vrijge geven, is het door de Fa. Raven en Linge- rnan uit Schagen per auto-brancard naar het lijkenhuisje te St. Maartensbrug ge bracht. Gistermorgen is het naar de ouder lijke woning te Wieringen vervoerd. Gemeenteveldwachter Homan van Schager- brug leidde het eerste onderzoek, waarbij ook de heer Zonnenberg, stationschef te Schagen, aanwezig was. De situatie ter plaatse. Wat nu de plaats van het ongeval be treft, nog het volgende: Komt men van de richting Schagen, is het zicht vrij goed, behalve dat men door de hooge kluft, welke naar de rails leidt, zijn tegenligger niet kan zien aankomen en botsing niet is uitgesloten. Wanneer men echter, zooals de heer Kuijt, uit de richting Oudesluis komt. moet men met de situatie wel zeer goed op de hoogte zijn. wil men een ongeluk voorkomen. Aan de rechterzijde loopt de Groote Sloot, en is het uitzicht vrij, doch aan dc linker zijde sluit de eene boerderij met hoog ge boomte zich aan de andere en is er slechts af en toe een gat, waardoor men op den spoorweg kan zien. Is men tot ongeveer 50 meter van de kruising genaderd dan is alle uitzicht weg door den boomgaard van de boerderij van den heer Kaashoek. Eenige verbetering zou het zijn, als in dit hout werd gekapt. Het is en. blijft geweldig oppassen, men kan daar niet te voorzichtig zijn. Vijf opvarenden vermist. Het Britsche ministerie van marine deelt mede, dat het 500 ton metende Britsche pa trouillevaartuig „Kittiwake" op 20 Septem ber in het kanaal op een mijn is geloopen. Vijf opvarenden worden vermist, waarschijn lijk zijn zij omgekomen. Twee anderen zijn in het hospitaal opgenomen. De „Kittiwake" is voor herstel naar de haven teruggekeerd. De Kittiwake was bewapend met een vier- duimskanon en had een normale beman ning van zestig koppen aan boord. OPMARSCH NAAR DE DEMARKATIELIJN STELSELMATIG VOORTGEZET. WAAROM DRIJVEN DE RUSSEN NAAR DE WEICHSEL? Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: De bewegingen der Duitsche troe pen bij de demarkatielijn zijn aan het geheele oostelijke front stelsel matig voortgezet. In het gebied van Tomaszow-Zamosc en Rudco werden utieengeslagen vijandelijke strijd krachten bij de poging in zuidelijke richting door te breken, bestreden. Afdeeling'en van deze vijandelijke strijdmacht werden ten zuidwesten van Zamosc ingesloten, andere trek ken naar het oosten terug en zullen daar op Russische troepen stooten. In de laatste dagen is het aantal overloo- pers uit Praga en Modlin toegenomen. Ook de Russen marcheeren op. Ook het Sovjet-Russische legerbericht van 24 September maakt melding van den op- marsch naar de demarcatielijn. Het roode legre heelt, aldus het bericht, dc steden Seiny, Augoestof en Groebesjof en de lijn Augoestof—Knjisjin Briansk—RasnoPisj- chatsLioebomlGroebesjofLanoef bezet. Ten zuidwesten van Lwow zijn Comarco, Dogobitsj en Borislaf bezet. Bij de voortge zette zuivering: van westelijk Wit Rusland en de westelijke Oekraine van de overblijf selen van het Poolsche leger, hebben de roode troepen ten zuidoosten van Brestli- towsk meer dan 10.000 Poolsche soldaten en officieren ontwapend en gevangen genomen. Ten zuiden en zuidoosten van Groebesjof zijn een infanterieregiment en een gemacha- niseerde brigade gevangen genomen. Plechtige aflossing. De „Deutsche Dienst" schrijft over boven staand legerbericht: Bij de voortzetting van de Duit sche troepenbewegingen naar de de- markatielinie werd te Brest Litowsk een bijzonder plechtige vorm van af lossing gekozen. Op dit militair be langrijke punt, wa r in 1795 de Rus sische generaal Suworow voor de derde deeling van Polen het Pool sche leger vernietigde, hielden de Duitsche troepenafdeelingen en af- deelingen van het roode leger een parade. Zij trokken met muziek langs de plaatselijke militaire lei der der beide legers. Bij de operaties in de Karpathen heeft het jonge Slowaaksche leger op waardeerende wijze medegewerkt bij velerlei moeilijkhe den. Moesten Duitschers voor Russen wijken? Het orgaan van het Vaticaan, de Osserva- tore Romano, constateert in een beschou wing over de demarcatielijn, die tusschen het Duitsche en Russische leger in Polen is vastgesteld, dat ongeveer tweederde van het Poolsche grondgebied in Russische han den is en dat de Duitschers op verscheidene punten zich meer d:an tweehonderd kilome ter moeten terugtrekken. Het blad is van meening, dat de definitieve staatkundige grens tusschen deze beide landen in Po len niet belangrijk van deze nieuwe lijn zal afwijken en schrijft: „Moskou kan zich erop beroemen, iets meer te hebben verkregen dan een eenvoudige overwinning op een verslagen leger." De Duitschers moeten niet alleen afstand doen van Bialystok en Brest Litovsk, maar ook van Warschau en Wilna en zelfs van Lemberg, dat nooit aan Rusland behoorde zelfs niet in het tijdperk, dat bijna geheel Polen aan het Tsarenrijk was on derworpen. Het voorwendsel der Sovjet-Unie om haar acties in Polen te rechtvaardigen, de bevrij- din& der wit-Russen en de Oekrainiers, ver- liest al zijn waarde, aldus het Pauselijk blad, omdat de Russen thans willen opruk ken tot Warschau, het hart van Polen, en omdat de demarcatielijn, die is getrokken over Pisia, Narev, Weichsel en San, een gebied onder hun souvereiniteit brengt, dat uitsluitend bewoond wordt door Polen. De Russen hebben nog niet de ware mo tieven onthuld, welke hen naar dien Weich sel drijven, de historische rivier vanwaar de Poolsche helden hen in 1920 verdreven daardoor niet alleen Polen, maar geheel' Europa beschermend tegen het bolsjewis tisch gevaar. Verbazing in Duitschland. De „Basler Nachrichten" verneemt uit Berlijn dat de verdeeling van Polen ten gunste van Rusland onder de Duitsche be volking verbazing heeft gewekt. In officieele kringen poogt men het te rechtvaardigen met opport un iteitsredenen en militairo noodzakelijkheid. Verder merkt men op, dat de strijd tegen Warschau dc taak blijft van het Duitsche leger.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1