Onderwijs, voetbal en kunst Göbbels verdedigt de eer der Duitsche Staatslieden Duitschers actief aan het Westelijk front Koffie voor Hitier in beslag genomen Oorlogsrisico voor den staatsburger Ontspanning voor de soldaten Kapitein Paters en de heer Lotsy aan het woord Bezoek aan gemobiliseerden „Knickerbocker is een leugenaar en vervalscher" Brifscbe burgervliegers worden opgeroepen Courageousramp eischte 518 dooden Voerman doodelijk verongelukt Op brok basalt gereden Eikels als veevoer Postvluchten op Indië Decnschc miliciens eerder in diensi Hoe de eenige honderdduizenden mi litairen, die nu onder de wapenen zijn, zich in hun vrijen tijd kunnen ontwikkelen en ontspannen, hebben de kapitein van den generalen staf, J. D. S. Paters en de heer K. J. J. Lotsy dezer dagen verteld op een bij eenkomst, die de heer D. J. Lam- booy, sous-chef van den Regeerings- persdienst presideerde in een zaal van het departement van Algemeene zaken. Sectie V van het algemeen hoofd kwartier. Enkele dagen nadat de mobilisatie was vol trokken, zoo begon kapitein Paters, heeft de Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht het initiatief genomen tot het in studie ne men van het vraagstuk der vrije tijdsbestee- ding van de eenige honderdduizenden mili tairen, die waren opgekomen. Opgericht is toen een nieuwe sectie V van het Algemeen Hoofdkwartier, waaraan het ontwikkelings- en ontspanningswerk werd opgedragen. Ka pitein Paters kwam aan het hoofd dier af- deeling, die in verschillende subbureaux is gesplitst. Dat zijn de subbureaux voor sport, onderwijs, kunst, film, lectuur en admini- stratie. Wat de lectuur betreft, verzamelt o.m. het hoofdbestuur van den nationalen bond „Het Mobilisatiekruis" nog steeds boeken met behulp van ophaaldiensten van het Natio naal Jongeren Verbond. Het onderwijs wordt grondig aangepakt, er wordt nl. gelegenheid gegeven tot alge meene ontwikkeling, practisch en theore tisch, technisch onderwijs. Militairen als artisten. Er zijn al een 50-tal ensembles (cabaret, tooneel en revue), die de militairen zullen bezig houden. Op 1 October beginnen, naar men hoopt, de tournec's, die centraal wor den geleid: Eens in de veertien dagen wil men in een kantonnement een amuseiraents- avond geven. Afgescheiden van een dergelijk optreden dient er in elk kantonnement een militair gezelschap te worden gevormd. Ook aan de inschakeling van militaire muziek korpsen en de oprichting van orkesten is gedacht. Eigen filmdienst? De oprichting van een eigen film dienst is in voorbereiding. Deze filmdienst zou zich dan vooral kunnen toeleggen op het maken van militaire, documentaire films en „shorts" van het leven van den ge mobiliseerde te velde, mede met het doel de band tussohen volk en weer macht te versterken. De financiering. De minister van Defensie, die in dit werk veel belang stelt, is bereid gelden ter be schikking van het bureau van kapitein Pa ters te stellen om de uitvoering van deze plannen te steunen. Het meeste geld moet echter van de parti culieren komen en daartoe doet het Bureau Ontwikkeling en Ontspanning een dringend beroep op iedereen. Het gironummer is 359988! De sport. De heer Lotsy die zooals bekend be last is met leiding te geven aan de sport en lichamelijke ontwikkeling der militairen, in den meest ruimen zin, heeft., nadat kapitein Patere het zijne gezegd had, over zijn plan nen het een en ander vertelt. „U weet hoe achterlijk we zijn met de lichamelijke ontwikkeling van onze jongelingschap", aldus de heer Lotsy, die zich voorstelt vooral de lichamelijke ontwikkeling te propa- geeren. Ook wordt gedacht aan tak ken van sport zooals athletiek, zwemmen en voetballen. Het Neder- Iandsch Olympisch Comité en vele erkende sportbonden hebben hun medewerking toegezegd. Van goede adviseurs is de heer Lotsy dus zeker. Over de organisatie van de lichame lijke opvoeding heeft hij overleg gepleegd met het ltijkscollege voor Lichamelijke Op voeding, dat een leidraad zal opstellen. Militaire leiders zijn intusschen aangezocht, maar aangesteld is er nog niemand. W£1 Rapers wenden zich tot de re geering. Er heerscht thans op de Vuluwe grooter activiteit in het opkoopen van eikels en kastanjes dan jarenlang het geval is ge weest. Aan den minister van oeconomische zaken, zoo meldt de N.R.Ct., is namens Apel- doornsche ingezetenen een adres gezonden, waarin in verband met de tijdsomstandig heden op de beteekenis van deze boomzaden als veevoedsel wordt gewezen. Het beschot ervan is dit jaar overvloedig. De verzame ling zal alleen dan volledig geschieden als het werk loonend is en de rapers dus ten minste drie ren! per kg. zullen krijgen. De adressanten vragen hiervoor de medewer king der regeering. Na de onttrekking van de schadelijke zu ren kunnen de eikels en kastanjes tot meel voor kippen en eenden worden verwerkt. KAREL LOTSY. zijn in vele plaatsen al commissies werk zaam. Natuurlijk juicht ook de heer Lotsy het particuliere initiatief op dit terrein toe. Gebrek aan voetballen! In de groote steden, zoo deelde hij mede, zijn reeds velden, voetballen en shirts af gestaan. Stelt u in verbinding met het bu reau van kapitein Paters, want er is groot gebrek aan voetballen en andere materiaal Plaatselijke en gewestelijke bonden kunnen in dit opzicht nog veel doen, want een competitiesysteem tusschen burgers en militairen lijkt den heer Lotsy zeer aan te bevelen. Misschien brengen we het nog wel tot een Olympischen dag, zei hij. Er kan, zoo besloot de heer Lotsy, heel veel goeds gedaan worden en misschien kan uit dit werk ook een beter verstaan tusschen de verschillende sportbonden tot stand komen. Tenslotte vernamen wij, dat alles wat den soldaten geboden zal worden, op hoog peil zal staan en men, wat het muzikale genot betreft er zelfs aan denkt groote orkesten zooais er in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zijn, in te schakelen. Werkgevers- en werknemersbon den doen pogingen voor een pu blieke voorziening. Een gemeenschappelijk schrijven, namens de groote werkgevers- en werknemersorganisaties is gericht aan den voorzitter van den Raad van Ministers, jhr. mr. D. J. de Geer. Daarin wordt de aandacht van de regeering gevestigd op het feit, dat in ons land tot dusver ontbreekt eenige voorziening met betrekking tot de schade, die staatsburgers kun nen lijden door gewelddadigheden bij een gewapend conflict, waarbij Nederland al dan niet betrokken is. De adressanten geven, naar de Tel. meldt, aan de regeering in overweging op korten termijn over te gaan tot de instelling, ten einde over het vraagstuk zoo spoedig moge lijk de regeering van advies te dienen. Naar de nneening der organisaties gaf in dertijd de regeering terecht te kennen, dat het wenschelijk en noodzakelijk was het oorlogsrisico (schade door gewelddadighe den) niet te doen vallen onder de gewone sociale verzekering. Een wetsontwerp tot uitschakeling van dit risico uit de Onge vallenwetten ligt thans bij de Eerste Kaïner ter behandeling. Komt deze op zichzelf juiste wijziging in de Ongevallenwet en straks ook in de Ziektewet tot stand, dan zal de arbeiders bevolking ten aanzien van bovenbedoeld oorlogsrisico in dezelfde positie verkeeren als het overige deel van de burgerbevolking, voor wat betreft het oorlogsgevaar, voor zoo ver geen vrijwillige voorzieningen (levens verzekeringen, pensioenregelingen enz.), zijn getroffen. Dezen toestand achten evenwel de organi saties voor ons volk als geheel genomen ech ter onbevredigend. Het beginsel door de En- gelsche reoeering gesteld, lijkt hun juist, n.1. dat het ongewenscht is de schade te laten liggen daar, waar deze schade toevallig wordt toegebracht), wijl het redelijk en wen schelijk is, dat de volksgemeenschap als ge heel voor de geleden schade zal opkomen, waarbij ook te denken is aan de nabestaan den van het slachtoffer voor zoover deze kostwinner was. Bussen mogen rijden. De autobus-ondernemers, die het vervoer ter hand wenschen te nemen van personen, die hun gemobiliseerde verwanten willen be zoeken, kunnen thans, naar wij vernemen, van de regeering een gunstige beschikking op hun aanvragen verwachten. Buitenge sloten zijn echter ritten naar plaatsen, waar op openbare vervoermiddelen reeds een dienst onderhouden. Er is geen geld door hen naar het buitenland gesmokkeld. In een onderhoud met de buiten- landsche journalisten heeft de Duit- sche minister van propaganda, Dr. Göbbels de werkwijze van sommige journalisten van wereldnaam rond uit vervalsching genoemd. Na op nieuw betoogd te hebben dat Duitsch- land vastbesloten is de neutrali teit van Nederland, België en Luxem burg in acht te nemen, kwam hij te spreken over de moeilijkheden in het protectoraat. De journalisten hebben zich ervan kunnen overtuigen, dat de toestand geconsolideerd was. Het meest smadelijke vervolgde Göbbels is, het verwijt, dat een staatsman in den oorlog van zijn eigen volk niets beters weet te doen dan geld naar het buitenland te smokkelen, in het vooruitzicht, dat hij dien oorlog zal verliezen, om zich dan in het buitenland te dekken en te verzekeren. De „verdienste" dit verwijt te hebben in gebracht tegenover de leidende Duitsche mannen komt toe aan den bekenden Ameri- kaanschen journalist Knickerbocker. De heer Knickerbocker heeft via een Ameri- kaansch persagentschap den laster ver spreid, dat zes leidende nationaal-socialisten groote vermogens naar het buitenland heb ben gebracht en hebben gedeponeerd bij neutrale en ten deele vijandelijke banken. Eerst werd 900.000 pond genoemd, later werd het vijf honderd milliocon mark. Natuurlijk, zooals steeds in dergelijke ge vallen, heeft de Engclsche pers jle gelegen heid te baat genomen over deze zaken pathe tische hoofdartikelen te schrijven. Verweer. De heer Knickerbocker heeft in zijn eer ste bericht beweerd, in het bezit te zijn van papieren, die uitwijzen, dat wij deze gelden hebben gedeponeerd op Engelsche en Zuid- Amerikaansche banken. Ik heb nu hem via den Engelschcn dienst van de Duitsche radio-omroep met klem verzocht, deze papie- Dr. GÖBBELS. ren in een toonaangevend Engelsch of Ame- rikaansch blad te publiceeren. Ik zou er dan persoonlijk voor instaan, dat hij van ieder bedrag, dat hij als door Duitsche staatslieden in den vorm van deviezen of verzekeringspo lissen naar het buitenland gesmokkeld be wijst, tien procent zal ontvangen. Wanneer de heer Knickerbocker dus door papieren of documenten kan be wijzen waar het bedrag van vijf honderd millioen mark zich bevindt, dan zou hij van vandaag op morgen vijftig millioen kunnen verdienen, Indien u den heer Knickerbocker kent, zult u er, evenals ik van overtuigd zijn, dat hij, indien hij de papieren zou bezitten nicti zou dralen in één nacht zooveel te verdie nen als hij door zijn leugcnjournalistiek in zijn heele leven niet kan verdienen. De: heer Knickerbocker heeft evenwel gezwe-t gen en zich naar Amerika ingescheept.! Thans lees ik tot mijn groote verwondering dat de Londcnsche radio een nieuwe ge-i schiedenis heeft weten te vertellen. Volgens- deze lezing zou ik mijn sommatie hebben! verbonden aan een termijn, welke reedst was afgeloopen op het oogenhlik, dat het' bericht daarover werd gepubliceerd. Aan) dezen gang van zaken heb ik niets toe te> voegen. Ik herhaal: Het onjuiste bericht, verscheen Woensdagmiddag voor het eerst.i Donderdag in den namiddag heb ik deni heer Knickerbocker reeds door de Duitsche radio laten oproepen en hem een termijn! gesteld van 12 uur. De heer Knickerbocker) heeft van dezen termijn geen gebruik ge maakt, doch zich inmiddels naar Amerika' ingescheept. Vandaag laat hij door de I-onj densche radio verklaren, dat ik den termijn1 zoodanig had vastgesteld, dat hij reeds was1 afgeloopen eer er zelfs over was gesproken.' Ik geloof niet te veel te zeggen, wanneer ik' hiermede verklaar, dat de heer Knicker-' boeker als een internationale leugenaar en vervalscher aan den kaak is gesteld. Tegenaanvallen der Duitschers vielen samen met een bezoek van Hitier aan het Westelijk iront. HIJ ZAG WEINIG MOOIS. BE WEREN DE FRANSCHEN. Het Fransche legerbericht van 24 Septem ber des avonds zegt: „Er valt een plaatse lijke bedrijvigheid van onze verkennings luchtmacht op verscheidene deelen van het front te melden. De reactie van de vijande lijke artillerie is buitengewoon levendig in de streek ten zuiden van Zweibruecken, On ze jagers hebben met succes verscheidene luchtgevechten geleverd om den observatie- arbeid te beschermen". RUDOLF HESS AAN HET WESTFRONT. Rudolf Hess, plaatsvervanger van Hitier, ziet men op onze foto in gesprek met een frontsoldaat. Volgens de Duitsche berichten kwam op afzonderlijke plaatsen een versterkt artille rievuur voor. Plaatselijke aanvallen van den vijand werden afgeslagen. Aangenomen kan dus wel worden dat het Duitsche oorlogsapparaat zich aan het West font in steeds sneller tempo in beweging gaat zetten. Er komen ook nog steeds ver sterkingen uit Polen in de Siegfriedlinie aan. Een niet-officieel bericht uit Berlijn aan het Japansche blad Nitsji Nitsii Ejinuboen meldt, dat de Duitschers thans zeventig divisies tezamen 1.500.000 man langs de Siegfriedlinie hebben geconcentreerd en dagelijks meer troepen en voorraden der waarts zenden. Een neutrale waarnemer, die terugge keerd is van het Poolsche front, verklaart dat duizenden militaire vrachtauto's, tanks, pantsenvagens en gemonteerde kanonnen naar de Siegfriedlinie gezonden zijn, aldus dit bericht, dat hieraan toevoegt dat on danks de geweldige wapenkracht aan beide zijden en het innemen van gevechtsposities Berlijnsohe bronnen van gevoelen zijn, dat een groote aarzeling aan beide kanten be staat om het offensief te nemen op groote schaal. Beide weten dat degene die zichzelf tegen de ijzeren muur van den ander werpt, ver liezen zal. Het burgerverkeer per spoor en boot langs den Rijn gaat normaal voort, zoo meldt dit bericht) verder. De afstand tusschen de Maginot- en Siegfriedlinies, waar op het oogenblik gestreden wordt, bedraagt mins tens 20 mijl. Toegegeven wordt dat de Franschen in één sector door de vooruitgeschoven Duitsche machinegeweerposten gebroken zijn en opge rukt zijn door de Duitsche mijnvelden. Hier echter hebben zij een catastrophe ontmoet, zoo verklaren Duitsche bronnen. Mijnen, die van verre tot ontploffing gebracht konden worden, hebben heele gansche compagnieën vernietigd. Britsche luchtmacht in Frankrijk. De Engelsche luchtmacht heeft zich reeds in Frankrijk opgesteld. Het ministerie voor de voorlichting verklaart, dat de manschap pen overal vriendelijk en gastvrij zijn ont vangen. Zij betrekken hun levensmiddelen van het Fransche leger en kort geleden zijn Engelsche koks aangekomen om de nationale gerechten te bereiden. Hitier aan het front? Vernomen wordt dat de activiteit van de Duitsche artillerie samenviel met de aan wezigheid van Hitier aan het Westelijk front. Volgens de Fransche berichten heeft hij wei nig moois gezien. Ook Rudolf Hess was aan het front. De Duitsche aanvallers toonden groote hardnekkigheid, maar faalden volkomen, ie dere volgende golf ontmoette het vernietigen de vuur van de Fransche artillerie en de machinegeweren. Medcdeeling zich gereed te hou den. liet personeel behoorendc tot de eerste ca tegorie der burgerluchtvaart, d.w.z. alle vlie gers beneden 28 jaar, die in het bezit van brevet A zijn, hebben inededeeling ontvangen dat zij binnenkort zouden kunnen worden opgeroepen om bij de koninklijke luchtstrijd krachten te dienen. Op de uitreis bereikte de „Buizerd" Bandoeng en de „Nandoe" Karachi. Op de thuisreis bereikte de „Wiele waal" Napels en de „Pelikaan" Ka rachi. 20 balen door Engeland verbeurd verklaard. DISTRIBUTIESTELSEL HEDEN INGEGAAN. Naar te Londen wordt medegedeeld, be staat de laatste voorraad in beslag geno men contrabande uit 20 balen koffie, we gende meer dan twee ton en geadresseerd „Aan Z. Exc. Herr Hitier, président der Groot-Duitscher republiek vracht betaald". De koffie was op 12 Augustus verzonden uit Aden met bestemming Hamburg. Niet meer scheren zonder kaart, Ilavas meldt, dat de Duitsche radio-omroep heeft bekend gemaakt, dat men zich in Duitschland niet meer kan laten scheren zonder speciale kaart. De strekking van de uitzending van 18.30 uur was te bewijzen, dat alles beter is dan in 1914 en dat de organisatie beter is omdat ales reeds nu is gerantsoeneerd. Alles heeft men geordend, zoo werd in de uitzending volgens Havas gezegd, tot zelfs de kleinste details, zooals scheerkaar- ten. Het nieuwe stelsel van levensmiddelen kaarten begint heden in Duitschland. De bevolking is ingedeeld in verschillende ca tegorieën overeenkomstig het werk dat ver richt en den gezondheidstoestand, maar het normale rantsoen is verminderd. Alleen aardappelen, fruit, groenten, visch, en tapte melk kunnen vrij verkocht worden, indien deze middelen beschikbaar zijn. Het weke- lijksch rantsoen bestaat uit 24Ö0 gram brood 80 gram boter, 120 gram margarine of sur rogaten, 60 gram reuzel, 62 gram kaas, 100 gr. marmelade en 250 gram suiker. Melk is niet beschikbaar behalve voor kinderen beneden de 6 jaar, die driekwart liter per dag kunnen krijgen en kinderen een kwart liter per dag. Moeders kunnen een halye li ter krijgen, evemals menschen, die in speci ale beroepen werkzaam zijn. De distributiekaarten vormen een ware kleurencombinatie. Voorts is er een stroven alle plooitjes en pofmouwtjes van de dames japonnen te verwijderen om stof te sparen. Ook vervroegde oproeping van. vrijwilligers? In de eerstvolgende weken zullen 10.000 dienstplichtigen, die in normale omstandig heden eerst in den volgenden zomer had den moeten opkomen, onder de wapenen geroepen worden. De Rijksdag heeft de door den minister van Defensie gevraagde wijzigingen in de bepalingen van de Militiewet van 1937 be treffende oproeping en opleiding van man schappen en oficieren goedgekeurd, zoodat thans o.a. de recruten voor het volgende jaar reeds nu kunnen worden opgeroepen. De oficieele lijst gepubliceerd. De Britsche admiraliteit publiceerde gis teravond de volledige lijst met de namen van de 518 officieren en manschappen, die, naar men aanneemt, zijn omgekomen bij het zin ken van het vliegtuigmoederschip „Coura- geous", dat door een Duitsche duikboot is getorpedeerd. De eerste man op de lijst is die van den commandant, kapt. Makeio Jo- nes, die als laatste op de brug bleef, de vlag salueerende. Paard sloeg op hol. De 35-jarige handelaar in Landbouwwerk tuigen L. Colle uit Sittard is Zaterdagmid dag onder de gemeente Saeffelen (Duitsch land) doodelijk verongelukt. C. was op een wagen gezeten, waarvan het paard plotse ling op hol sloeg. De man sprong van den wagen en viel met 't hoofd tegen het weg dek. Met een hersenschudding en een her senbloeding werd hot slachtoffer later op den weg gevonden. De dood was toen reeds ingetreden. Het paard liep met don wagen achter zich aan naar Isebruch, waar C. des middags bij familie op bezoek was geweest. Het slachtoffer laat een vrouw cn een kind achter. Motorrijder in de hoofdstad doo- delijk veronaelukt. Gisteravond om ongeveer zeven uur is op den Durgcrdammcrdijk in het Noordelijk stadsdeel van Amsterdam een ernstig onge luk gebeurd. Een motorrijder, uit Durgcr- dain afkomstig, is met flinke snelheid tegen een groot stuk basalt gereden, dat op den weg lag, tengevolge waarvan bij over den kop sloeg cn oen zeer ernstige bersenschud ding opliep. Per autobus werd liet slachtof fer naar de woning van dokier Bokslag in SchelHngwoude vervoerd, waar hem de eerste hulp werd verleend. De man is daar na naar de ziekenverpleging aan de Prin sengracht overgebracht en daar opgenomen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2