Abonneert li op dit blad SALON Slyenda De Poolsche tragedie Maandag 25 September 1939 Inaugureele rede gep. kapitein ter zee J* C. M. Warnsinck Tweede Blad Speeltuin Tuindorp bestaat 10 jaar De militairen gaan weer naar de bioscoop 2-1-44 R.L is dankbaar Mijn aangespoeld Burgerlijke Stand van Den Helder Leger des Heils JwceJUcfi nieuwJ Texel-comb.-Tex.Boys2-2 Landbouwcursussen Een kans voor flinke kerels Oost Indië Roode Kruis-cursussen Groote drukte in de haven van Soerabaja MANSHANDEN L Uit het politie-rapport -De zeeoorlog van Holland en Zee land tegen de Wendisehe steden der Duitsche Hanze (14381441)." Utrecht 25 September. Bij de aanvaar ding van het ambt van bijzonder hoogleeraar in de maritieme geschiedenis aan de rijksuni versiteit te Utrecht. heeft de gep. kapitein ter zee J. C. Warnsinck een rede uitgesproken over. „De zeeoorlog van Holland en Zeeland tegen de W endische steden der Duitsche Hanze (1438—1441)." ^uuscne Na, op eigen verzoek zoo begon spr. eerst in Amsterdam en spoedig daarna in Lei- aen, te zijn toegelaten om aan de universiteit aldaar onderwijs te geven in zeegeschiedenis, was het mij uiteraard een groote voldoening thans te worden aangezocht ook aan deze hoogeschool maritieme historie te doceeren. Niet slechts uit persoonlijke ijdelheid, niet louter om het voorrecht na 's Konings blauw- met-gouden rok veilig in blikken trommels te hebben geborgen, mij met het statige zwarte gewaad der geleerden te mogen omhangen verklaarde ik mij bereid. Ook andere, hoogere beweegredenen speelden een rol. Dikwijls be merkte ik zoo ging spr. verder dat jeug dige, niet bevaren historici zich weliswaar be wust waren van de belangrijkheid van de rol, die de zee gespeeld heeft in de geschiedenis van ons land, doch tevens, dat zij zich de kloof, die hen scheidde van het zeemansbedrijf zoo diep en zoo breed dachten, dat zij 'zelfs niet trachtten haar te overbruggen. Voor hen blij ven de meest bloeiende bladzijden uit het boek van onze geschiedenis ongelezen en hun leer lingen blijven later gespeend van een juist be grip van het leven en het bedrijf der mannen, die, op zee en op verre kusten, aan ons land zijn plaats in de wereld verzekerden. Groot is de achterstand van onze mari tieme geschiedschrijving, zoo groot, dat buitenlandsche historici hun ongeduld niet langer weten te bedwingen, onze archieven doorsnuffelen en de journalen en brieven van Tromp, De Witt, Evertsen en De Ruy- ter in hun taal publiceeren, omdat er geen Nederlandsche uitgaven van bestaan of geen Nederlander ze verwerkte. Het is daarom, dat spr. thans voor de derde maal een beroep doet op de belangstelling en werklust van Nederlands jeugdige histo rici en het is daarom, dat hij zich er op verheugt ook in Utrecht zeegeschiedenis te doceeren. In het vervolg van zijn rede zeide spr., dat hij het jaar 1938, waarin de Koninklijke Ver- eeniging „Onze Vloot" een verzoekschrift richtte aan H. M. de Koningin tot het vesti gen van dezen bijzonderen leerstoel, bij uitstek goed gekozen acht. Spr. voelt de indiening in dit jaar als een drievoudige herdenkingsdaad. Allereerst was het twee en een halve eeuw geleden, dat onze oorlogsvloot, ondanks de aan wezigheid van een Britsche scheepsmacht voor den mond der Theems, in zee stak om den stadhouder Willem 3 naar Engeland over te voeren, opdat het staatkundig evenwicht in Europa zou kunnen worden bewaard. Voorts herdachten wij in 1938 ons aandeel in de mis lukking, voor juist 350 jaar, van de plannen van Philips 2 om met een vloot, zoo machtig als de Atlantische Oceaan nog nimmer op zijn weg gedragen had, een leger naar het rijk van Koningin Elisabeth te begeleiden, om Engeland Spaansch en katholiek te maken en de Ver- eenigde Provinciën van een krachtigen bond genoot te berooven. En in de derd plaats een half millen nium, vijf lange eeuwen scheiden ons van de geboorte van een nationale zeemacht van Holland en Zeeland, van een lichaam, bestemd, niet om kruisvaders naar het heilige land te voeren, of om in te grijpen in de Hoeksclie en Kabeljauwsche twisten, doch om onze vermeende rechten te verde digen, onzen overzeeschen handel te be schermen, uit te breiden, te vestigen en een vrije vaart te verzekeren en daardoor den bloei van onze steden en de welvaart van haar bewoners te bevorderen. En April 1438 verklaarde de Raad van Holland op een toon en met een heftigheid, zooals wij die thans alleen uit den mond van moderne dicators hooren, dat de goede ouder- zaten van Holland en Zeeland gedurende volle drie jaren groote, verderfelijke schade hadden geleden aan lijf en goed door de zes steden van de Wendisehe hanze: Lubeck, Hamburg, Lu- neberg, Kostock, Wismar en Straslma, dat alle pogingen om door gemeenschappelijk overleg recht te verkrijgen hadden gefaald, dat de Wendisehe steden even wreed en hoovaardig waren gebleven, dat de ridderschap en de ste den van Holland, en Zeeland eindelijk hadden verzocht haar schade te mogen verhalen op hen, die haar beschadigd hadden en dat ten slotte de genadige heer van Bourgondië en Graaf van Holland, Philips de Goede, den raad oorlog en cousent had gegeven, nu op zijn •beurt, die van de Wendisehe steden te Svangen, te beschadigen en te krenken aan lijf en goed, waar zij zich ook bevonden. Spr. gaf hierna een boeiende beschrijving van de algemeene mobilisatie in die dagen en vervolgens eveneens een hoogst belangwek kend relaas van den daarop volgenden oor log. Spr. legde daarbij den nadruk op het feit, dat het lang niet van algemeene be kendheid is, dat de bemanningen van Hol- landsche en Zeeuwsche schepen het waagden en er in slaagden ook, in 1441, dus meer dan twee en een kwart eeuw voor de Ruyter de Theems op voer, de Elbe en de Weser op te zeilen om onder den rook van Hamburg en Bremen de rijkgeladen Hanzekogger weg te sleepen. Het doel van den oorlog zoo zeide spre ker een ongestoorde handel op de Oostzee, werd ten volle bereikt, vooral dank zij het juiste gebruik, dat de raad van Holland in trouwe samenwerking met de vroedschap van Amsterdam Van hun navale macht hadden weten te maken. Spr. eindigde zijn rede met het gebruikelijke woord van dank. Zich rich tende tot zijn aanstaande leerlingen, merkte spr. nog op, dat de ervaring in Amster dam en Leiden hem heeft geleerd, dat de studente meer dan de student belangstelling toont voor maritieme geschiedenis en dat het meestal de 9tudente is, die dit vak als examen bijvak kiest. In den beginne zoo zeide hij heeft mij dat verwonderd: ik meende, dat bij uitstek tot den modernen ,,he-man" het bedrijf onzer zeelieden zou spreken en ik ver gat, dat de kans op het verkrijgen van een extra-onderwijs-bevoegdheid, en die bestaat voor zeegeschiedenis niet voor den aan staanden kostwinner vaak meer gewicht in de schaal legt. De studente daarentegen voelt zich in vele gevallen juist aangetrok ken tot de romantiek van de zeevaart, voor al die uit den zeiltijd en de zorg voor het latere gezin drukt bij haar minder zwaar, Voordrachten over krachtige, gezonde en fer me mannen als Piet Hein, Tromp of Evertsen hield spr. wel eens voor een louter vrouwelijk gehoor en eerst wanneer spr. de politieke of economische gevolgen van het optreden onzer vloten of den invloed van het bemannen onzer eskaders of smaldeelen met tienduizenden matrozen en soldaten op werkloosheid of ar- beidersloonen behandelde, betrad de aan staande leeraar zijn collegezaal. Hoe ernstig spreker ook hoopte bij den Utrechtschen student in de geschiedenis deze afzijdige houding niet te zullen be speuren, toch moedigde spr. gaarne ook bij de studente de studie onzer zeegeschie denis aan, vooral bij haar, die lust en aanleg gevoelen bijdragen te leveren tot onze maritieme historiografie. De Kindermiddag. Ter herdenking van dit feit, werd er Zater dag een feestmiddag voor de kinderen gehou den. Het was een zaal vol van kinderen tus- chen 5 tot 13 jaar, En door een aantal uit het midden dezer kinderen werden verschil lende voordrachten gehouden, die inderdaad, neemt men den leeftijd der spelertjes in aanmerking, heel aardig werden gespeeld. De heer Slager, de organisator van het programma, leider van T.S.V., hield met zijn somnambule als Ben Ali Boko de kinderen langen tijd in spanning. Tenslotte vormde de opvoering van een sprookje, Asschepoester, het hoogtepunt van den middag, een sprookje, des te aardiger omdat het werd afgewisseld door een aantal liedjes. De kinderen hebben inderdaad genoten, want een kinderhand is gauw gevuld. De feestavond. Zaterdagavond werd er voor de ouders der kinderen en de leden van de Speeltuinver- eeniging „Den Helder", afdeeling Tuindorp, een feestavond gehouden, die door hetzelfde tooneelgezelschap werd verzorgd. In zijn openingswoord heette de voorzitter van Tuindorp allen, in het bijzonder de com missie van toezicht hartelijk welkom en gaf het woord aan meester Hoek, de voorvechter van de Speeltuinvereenigingen, die, hoewel oud en grijs, naar uiterlijk, jong van hart is gebleven. Als eerelid sprak hij tot de aanwezigen en vertelde uit de geschiedenis van den speeltuin. Vijftien jaar geleden stonden de kranten vol over de misdadige jeugd. En aan wie de schuld? Aan de maatschappij zelf. Zij maakte wel wetten, maar uit zichzelf konden de kin deren er niet aan voldoen, zij moeten geleid worden. Toen werden er in A'dam speeltuinen ge opend en met de opheffing van de werf in die plaats kwamen vele voorstanders in Tuin dorp te wonen. Tuindorp kreeg zijn speeltuin. Honderden kinderen werden nu aangenaam en nuttig bezig gehouden. Spr. vertelde ver der hoe men gekomen was tot de groote speeltuinvereeniging. „Den Helder" en wekte allen 6p om mee te strijden tot heil van de maatschappij en tot nut van het kind. Daarna werd T.S.V. de leiding gegeven om de aanwezigen aangenaam bezig te houden. Maken we de balans van den avond op, dan kan het niet anders of de aandacht valt in de eerste plaats op de één-acter „Arme Rijken", een vlot, populair-geestig tooneel- stukje, waarmee inderdaad succes werd ge oogst. En dat succes dankt het stuk in de eerste plaats aan den heer J. W. Slager en mevr. Manshanden, die de beide hoofdrollen in het stuk vervulden. Ware het spel der andere medewerkers be- zielender geweest, hadden zij meer „gespeeld", dan zou het geheel levendiger geweest zijn en de indruk verhoogd geworden zijn. Voor Mevr. Peters, in de rol van Elise, de dochter van het echtpaar de Fergeron, gespeeld door den heer Slager en Mevr. Manshanden, maken we op bovenstaande opmerking een uitzondering. Ook haar spel had inderdaad kwaliteiten. Dat het stuk werd gewaardeerd, bleek over duidelijk uit het lang applaus. Over het voorprogram zullen we kort zijn. Het is o.i. een tactische fout om een tweetal als de Heesbeenen voor een zaal te laten optreden, omdat wel de doorsnee cafébezoeker, maar niet de feestavond-bezoeker daarvan geniet. Wel bood het aardige momenten, maar de opmerking dient gemaakt, dat wil men inder daad met succes optreden, een gedegen voor studie gewenscht is, en het program met zorg dient te worden gekozen en samengesteld, zoo dat niet alles wat groen en rijp is voor het voetlicht komt en schetsen als „Zoo groen als gras", lang uitgerekte veterdrop van zoute loosheden achterwege blijven. Wij hebben deze opmerkingen gemaakt, niet om af te breken, maar om op te bouwen. Om „T.S.V." aanwijzing te geven waar zij verbe teren kan en hopen daarom, dat deze vereeni- ging, die over goede, maar nog te weinig ge schoolde krachten beschikt, steeds meer zal worden tot een vereeniging ,die er zijn mag. Namens de drie afdeelingen werden door den heer Lücker gelukwenschen aangeboden, die vergezeld gingen van een bloemenmand der Afd. Oude Helder, en een couvert met inhoud van Centrum en Vischmarkt. Ten bate van het Marine Rampen Fonds had een collecte plaats. Dit sympathiek gebaar der Speeltuinvereeniging had natuurlijk ieders in stemming. De avond werd met een gezellig bal besloten. En... dank z(j den heer van Twisk; gratis! Ingaande a.s. Woensdag worden de reeds uitermate populair geworden gratis bioscoop voorstellingen ten bate van de militairen weder voortgezet. Wederom zal de Tivoli tot de nok gevuld worden met kijkgrage landsverdedigers die speciaal a.s. Woensdag zullen kunnen ge nieten. Want dan wordt niet minder gedraaid dan de onvergetelijke film „Muiterij op de Bounty". Een program om van te watertanden, hetgeen de heer Van Twisk gratis aanbiedt. A.s. Donderdag- en Vrijdagmiddag vinden in de Witte Bioscoop eveneens voorstellingen voor de soldaten plaats. Dan zijn de jongens van Callantsoog en omstreken aan de beurt. Ook hun wordt een program geboden dat klinkt als een klok. De jongens van 2-1-44 R.I. Veldleger, bren gen hierbij hun hartelijken dank aan de Redac tie van de Held. Courant en geefster of gever van de koffergrammofoon met platen. Deze was vorige week Maandag aan ons adres verzon den en na 11 dagen (vandaag) aangekomen. Nogmaals dank namens ons allen. Rozenboom. Hedenmorgen te omstreeks half zeven zag de heer Kwinkelenberg op den Dijk, ongeveer ter hoogte van den Windwijzer, dat zich een mijn op circa 10 meter afstand van de glooiing bevond. Zonder zich te bedenken sprong de man na zich van zijn bovenkleeren ontdaan te hebben, te water. Inmiddels werd kennis ge geven van deze gevaarlijke ontmoeting, zoo even later een politieagent verscheen. Deze haalde een lijn en anker uit een vlet en het was hiermede, dat men de mijn verankerde. Voorloopig was het gevaarlijke voorwerp dus onschadelijk gemaakt. Van 23 Sept. 1939. BEVALLEN: N. E. CornieljeWallast, d.; A. GerssenKapitein, z.R. Ottenvan den Berg, d.B. BregmanOosterbaan, z.; C. J. UijlBaaij, z.; D. C. HermesBeezemer, z. OVERLEDEN: P. Vinken—Spoor, 68 j.; J. Krul (m.), 26 jaar. RECTIFICATIE KRUISWOORDRAADSEL. In de oplossing van het vorige raadsel staat bij verticaal 12 „Belag", moet zijn: „Lelang". AANRIJDING. Een personenauto, die gisteren de Spoor straat uit kwam rijden en zich in de richting van de Weststraat begaf, werd even voordat hij de brug over het Heldersche kanaal had bereikt, door een motor, die in tegenoverge stelde richting kwam, aangereden. Het gevolg was, dat de auto licht beschadigd, werd en de motor aan het voorwiel een ernstig manque- ment opliep. Tot overmaat van ramp verloor de bestuurder van den motor, een militair, zijn kwartièrmuts, die, hoewel er ijverig naar werd gedregd, niet meer „boven water kwam". BRAND IN MSCHROOKERIJ. Gisterenavond om ongeveer 10 uur brak er brand uit in een der rookhokken van de visch- rookerij aan den Ruijghweg, een brand, die van weinig beteekenis bleek te zijn, want in minder dan geen tijd was hij door de brandweer be dwongen. Stichter: William Booth. De vacantie-tijd is voorbij! De tallooze verlofgangers zijn weer tot den arbeid en de werkelijkheid van het dagelijksche leven te ruggekeerd. Het is alsof daarmede ook met een weer de oogen zijn geopend voor de nooden, welke in het komende koude jaar getij weer het doel zullen zijn van onze min der bevoorrechte medemenschen. Dit alles plaatst de jaarlijksche Nationale Aanvrage van het Leger des Heils weer in het middelpunt van de belangstelling van allen, die den omvangrijken arbeid van het Leger uit eigen aanschouwen of wel „van hooren zeggen" kennen. Voor dit werk, dat in den loop der jaren uitgegroeid is tot een onmisbare schakel in ons sociaal volksbestaan, d.w.z. voor de hon derden verpleegden in de maatschappelijke Inrichtingen voor dakloozen, in de Kinder huizen en Reddingshuizen, op de Landkolonie, in de Tehuizen voor Ouden van Dagen en Ongeneeslijke Invaliden, voor het bekende, zoo uitnemende georganiseerde, Reclassee- ringswerk, kortom voor geheel den breeden stroom van practisch socialen arbeid, die het Leger des Heils in nauwe verbondenheid met zijn zuiver geestelijk werk in Nederland ver richt. vraagt het ook U, een bijdrage, groot of klein, te offeren. Bijna onnoodig, nog eens te zeggen, dat deze inzameling uitsluitend den arbeid in Nederland, dus Uw eigen land- genooten, zonder onderscheid van ras of godsdienst, ten goede komt. Laat dan Uw bijdrage ditmaal een bijzon der goede zijn! Giro 120120. Hoofdkwartier te Amster dam. Collectanten moeten in het bezit zijn van een volmacht, onderteekend door Komman- dant Bouwe Vlas. Deze Aanvrage zal in Den Haag in Sep tember, en in de andere plaatsen van ons land in de maand October worden gehouden. De datums voor onze stad zijn als volgt: 25, 26, 27, 28 en 29 September plus 2, 3 en 4 October. 'Gisteren zijn de eerste wedstrijden gespeeld van de Tex. competitie, die op dit eiland wordt gehouden, in verband met het feit, dat de Texelsche clubs niet deel kunnen nemen aan de competities van K.N.V.B. en N.H. Voetb. Op het Sportterrein te Den Burg had een span nende match plaats tusschen een Texel-comb. en de Tex. Boys I. De rust kwam met een 21- voorsprong voor de Texel-Comb. In de tweede helft wisten de Boys den achterstand in te halen. De match eindigde met gelijk spel 22. Op het Boys-terrein speelde de Boys-adsp. A tegen de Texel-adsp. A. Deze wedstrijd ein digde ook in gelijk spel 11. Het Bestuur van de Texelsche Landbouw school heeft het initiatief genomen tot het hou den van verschillende cursussen, waaraan de hier gestationneerden militairen gratis zul len kunnen deelnemen. Wanneer zich genoeg personen aanmelden zullen de volgende cursussen worden gehouden: 1. Een cursus in Paardenkennis in Den Hoorn. (Te geven door den dierenarts E. Noordijk te Den Burg). 2. Een cursus in gezondheidsleer voor het vee, in verband met de voeding (door den Die renarts H. Koens). 3. Cursus in Grondkennis, Bemesting en veevoeding door den heer v. d. Ban, Directeur van de Landbouwschool alhier). 4. Korte cursus Pluimveeteelt (4 lessen) door denzelfden. 5. Landbouwboekhouden, idem. 6. Bijenteelt, door nader te noemen leeraar. 7. Fruitteelt, idem. De cursussen worden (met uitzondering van eerstgenoemden) gegeven in de Landbouw school te Den Burg, of in dat deel van het eiland waar zich de meeste leerlingen opgeven. De dienstneming in het Kon. Nederl. Ind. Leger. Het kan zijn nut hebben op deze plaats te verwijzen naar een in een vorig nummer opge nomen advertentie betreffende de dienst neming in het Kon. Nederl. Ind. leger. Voor flinke jongelui mag hier ongetwijfeld gesproken worden van een levenskans. Indien men er voor voelt, indien men meent zich aan den dienst te kunnen geven, is het zeker aan te bevelen zich eens in verbinding te stellen met de Koloniale Reserve te Nijmegen, die gaarne alle mogelijke inlichtingen zal verstrekken. Speciaal geldt dit voor jeugdige werkloozen. Hoewel een strenge selectie wordt toegepast, heeft iedere jongeman hier een kans. Daarbij moet met de mogelijk heid rekening gehouden worden, dat hier te lande een dienstperiode van 2 jaar zal worden ingevoerd. In Indië moet men voor 3 jaar tee kenen. Het verschil bedraagt dus slechts 1 jaar. Na deze 3 jaar kan men bijteekenen. Voor velen kan in dit opzicht een eervolle loopbaan weg gelegd zijn, met de mogelijkheid op promoties. Voor bijzonderheden hieromtrent stelle men zich in verbinding met de desbetreffende auto riteiten in Nijmegen. UITBREIDING VLIEGVELD VLISSINGEN. B. en W. van Vlissingen stellen den gemeen teraad voor aan het rijk voor uitbreiding van het luchtvaartterrein te Vlissingen een aantal gronden te verkoopen voor een bedrag van 14.413. Door dezen verkoop zal de bekende boerderij „Baskenburg", eigendom van de ge meente, verdwijnen. De cursussen van het Roode Kruis zijn ge heel stopgezet, aangezien geen enkele marine dokter en officier van gezondheid meer werd beschikbaar gesteld. De leiding van het Roode Kruis is thans in bespreking met vrouwelijke artsen, waarvan zich reeds verscheidenen heb ben opgegeven, om dit werk voort te zetten. Ook gewezen verpleegsters kunnen zich voor dezen dienst opgeven, hetgeen in enkele geval len reeds is geschied. De politie te Soerabaja is ook voornemens om cursussen in te stellen voor het besturen van motorrijwielen, zulks voor jongens boven de 16 en beneden de 18, die dus nog niet dienst plichtig zijn. Deze jongens kunnen zich in tijden van nood dienstbaar maken als bericht gevers, etc. Vooral voor de verscheping van voedsel. Opgelegde schepen in de vaart. Het uitbreken van den oorlog in Europa heeft de drukte aan de haven van Soerabaja zeer doen toenemen en een groot aanbod van lading doen ontstaan, daar de exporteurs er alles op zetten om de voorraden te versche pen, verkocht, of niet verkocht, aldus het Soer. Hbl. De maand September was al reeds druk door den grooten afscheep van suiker en daarbij is nu de oorlogsdrukte gekomen. De groote vraag blijft, of men over vol doende schepen zal kunnen beschikken om alles weg te krijgen; de vraag naar lading ruimte concentreert zich thans op de hier ge vestigde scheepvaartmaatsschapijen. Alreeds tijdens de dagen van de toespitsing van het conflict na 27 Augustus ging het voedingsmiddelenfonds over tot het nemen van voorzorgsmaatregelen en besloot tot ver scheping van rijst en gabah naar de Buiten gewesten, om in de aangewezen havens nood voorraden aan te leggen. Alleen reeds van Soerabaja worden 25.000 ton gabah en 6000 ton r(jst verscheept. Voor deze verscheping werden 6 booten van de K. P. M„ één vracht boot van de Nederland en één boot van de J. C. L. gecontracteerd; dit verklaart dus waarom de K. P. M. opgelegde schepen in de vaart bracht. MARINE-FILM. Batavia. 22 Sept. Gisterenavond had, in tegenwoordigheid van den Gouverneur-Gene raal, mevrouw Van Starkenbourgh en zeer vele autoriteiten uit marine-, militaire en civiele kringen, alsmede van andere genoodigden, de eerste voorstelling plaats van de marine-pro- paganda-film ,,'t Sal waerachtig wel gaen". De film geeft een goed beeld van het leven aan boord van marineschepen en van de pa raatheid van de vloot in Ned.-Indië. Oorzaak en gevolg Over het lot van Polen, althans voor loopig, behoeft men zich geen illusies te maken. Ook al ziet men de zaken uit den meest optimistischen gezichtshoek, dan nog zal men moeten toegeven, dat Duitschland in recordtijd het Poolsche leger heeft ver nietigd. Weliswaar wordt er op het schier eiland Hela nog hardnekkigén tegenstand geboden en blijkt Warschau herschapen te zijn in een vesting, dat alles doet niets af van het feit, dat binnen enkele dagen, op z'n hoogst enkele weken, den laatsten actieven tegenstand gebroken zal worden. Men kan dat betreuren, doch het heeft geen zin dit feit te verbloemen. Het is logisch, dat men voor deze beslissing in het nadeel der Polen een oplossing zoekt. Welnu, deze oplossing is er. En dan kan het niet anders of men moet op de ernstige fouten wijzen die vrijwel het geheele bestuurssysteem van de Poolsche regeering kenmerkten. Ten eerste schijnt het Poolsche leger vrijwel mach teloos gestaan te hebben tegen de oprukkende Duitsche troepen. Vrijwel nergens heeft men effectieven tegenstand kunnen bieden en vrij wel nergens heeft men zich met eenig over tuigend succes kunnen weren. Buitenlandsche waarnemers schrijven dat voor een belangrijk deel toe aan de wanorde in het leger. De mobi lisatie schijnt uiterst langzaam geschied te zijn. Daasbij vernemen wij, dat tienduizenden Polen in het geheel niet opgekomen zijn. Dat waren voornamelijk de Wit Russen en Oekrai- ners. Deze twee volken, minderheden in het Pool sche land, werden onderdrukt. Dit is een on loochenbaar feit. En dat deze onderdrukten weinig zin hadden zich met hart en ziel aan do Poolsche zaak te geven, dat is iets waarover men zich tenslotte niet zoo bijster behoeft te verwonderen. Voorts kan een land in dezen tijd alleen dan een oorlog met succes voeren, indien het er economisch niet al te ongunstig voorstaat. En dat is iets wat met Polen niet het geval was. Hier een uiterst arm onontwikkeld volk, dat onder den duim gehouden werd door rijke in- dustrieelen en grootgrondbezitters. Millioenen verkeeren in dit land onder uiterst moeilijke omstandigheden. Het spreekwoord „Het zijn er Poolsche toestanden" is in dit opzicht ken schetsend Dat alles bij elkaar genomen: de ondeugde lijke voorbereiding der mobilisatie, de slechte economische toestanden en het feit, dat enkele millioenen inwoners van het land geweigerd zullen hebben een hand uit te steken voor de zaak van Polen, geeft eenig begrip van deze uiterst snelle nederlaag. Polen is verloren. Daaraan valt niets te veranderen. Daartegen over staat, dat men aan het woord van Hitier, dat het Polen van Versailles nooit meer zal verschijnen, slechts betrekkelijke waarde moet hechten. Na dezen Europeeschen oorlog zal er weer vrede komen en eerst bij dezen vrede zal men kunnen zien hoe Polen uit den strijd komt. Niet eerder. In dien tusschentijd zal het Poolsche volk zich de overheersching van Duitschland en Rusland moeten laten welgevallen. Deze druk zal zwaar zijn, maar men mag zich troosten met de'wetenschap, dat deze Polen eeuwenlang onderdrukt zijn en dat zij in dit opzicht niet voor iets nieuws staan. Zij zijn er op ingesteld. Evenzoo als op de revolutie. DAMES KAPPER HEEREN Stakmanbossestr. 65 Tel. 514 BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Alleen Engelen hebben vleugel". Krans- legging Havenplein en rede commandant der Marine. Bezoek van HM. de Koningin aan Den Helder. Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Ik ben geen Misdadiger". Witte-Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Melodie uit het verleden. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 770.1 Temperatuur lucht: 12.3 Maximum temp. lucht: 15.5 Wind: richting: N., kracht: 3 Temperatuur zeewater: 16.1 Licht op: 7.14 RIJWTELBEZITTERS OPGEPAST! Er schijnt weer een „hausse" te zijn in het stalen van fietsen. Niet minder der vijf per sonen, waaronder een tweetal militairen, kwamen hun vehikel aangeven als spoorloos verdwenen. RIJWIEL TERUG TE BEKOMEN. Op de Keizersgracht 132 is een rijwiel te rug te bekomen. BOERENKOOL MET WORST? Een snoodaard, die zeker trek had in boerenkool met worst, heeft Zaterdag een bouwland kaal geplukt.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5