IVOREN SCHAT K L M. weer driemaal per week naar Indië? President Ned. Handel Mij. treedt af Japan ziet Italië aan Duitsche zijde Het geheim van de België zal zich nimmer buigen Radioprogramma Duitsche K.L.M.-piloot weer terug Het Meisje j uit den exprestrein Spanje zendt een lichting naar huis Wil Italië een neutraal Balkanblok? Duitschland gaat weer op den Balkan vliegen Sigmund Freud overleden door: A. PANDOR Extra vliegtuigen naar Napels via een speciale route. Zooals men weet vormt thans Napels het eindpunt van de luchtlijn NecL' IndiëNeder land. Het geheele traject AmsterdamBata via wordt daardoor nu in 8'A dag afgelegd. Doordat de K.L.M. tusschen Napels en Ba tavia over zes Douglas DC-3 vliegtuigen be schikt, kan de dienst slechts tweemaal in de week worden uitgevoerd. Thans wordt overwogen om nog drie vliegtuigen van Amisterdam. naar Napels te brengen, welke dan voorzien worden van extra benzine tanks om Napels te kunnen berei ken via een route, welke gebieden mijdt, waarvoor moeilijk een toe stemming tot overvliegen kan wor den verkregen. Zijn dez evliegtuigen daar aangekomen, dan zal worden nagegaan wanneer de drie maal wekelijksche dienst weer kan worden ingesteld. Een voorwaarde is dat voor deze verbin ding voldoende passagiers en lading worden geboekt. Dr. E. Heldring bereid de plaats van Mr. Crena de long in t*e ne men. Naar wij vernemen heeft Mr. D. Cre na de long den wensch te kennen gegeven zijn functie van president der Nederlandsche Handelmaat schappij N.V. neer te leggen. Verder vernemen wij, dat Dr. E. Hel dring zich op verzoek van het be stuur der Nederlandsche Handel- maatschappy bereid heeft verklaard een eventueele benoeming tot presi dent te aanvaarden. Het aftreden van Mr. Crena de Iongh is waarschijnlijk een nasleep van de ban kiersaffaire Mendelssohn en Co. In deze af faire zijn de namen van verschillende hooge bank-autoriteiten in den lande genoemd. Zooals wij dezer dagen hebben gemeld, zal de Regeering de kwesties, die in verband met deze affaire ter sprake zijn gekomen, na der onderzoeken. De nieuwe president. Dr. Ernst Heldring is geboren te Amster dam op 21 September 1871. Van 1899 tot 1937 was hij directeur van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-maat schappij. Bovendien was hij in de jaren 1922 1932 voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam. De heer Hel dring is commissaris van verscheidene scheepvaartmaatschappijen, alsmede van de Nederlandsche Bank. In 1932 werd hem het eeredoctoraat in de handelswetenschappen verleend door de Amsterdamsche Universi teit. Zal hij hij de K.L.M. blijven? Met de Gier die Vrijdag uit Europa te Bata via is aangekomen, kwam onverwachts me de de Duitsche K.L.M.-vlieger Klein, die, zoo- als men weet, bij 't uitbreken van den oor log te Culcutta werd aangehouden. De heer Klein verklaarde nog niet te we ten welke plannen er bestaan omtrent zijn verdere werkzaamheid bij de K.L.M. FEUILLETON. Naar het Engelsch bewerkt doot J. van der Sluys 15. Dit was het oogenblik. Freddy liet de fiets los, bukte en sloeg. Zijn vuist raakte doel. Het was een glorierijk moment. Ongelukki gerwijze echter was het even kort en ook even verbijsterend als de bliksem, die weer om hem heen lichtte. De tweede gestalte kwam uit het duister om den wagen e voorschijn. „Dat is voor nu en de volgende is de laatste!" hoorde Freddy bij zijn oor. Toen volgde de heftigste van alle bliksem flitsen, een die hem getroffen moest hebben. Dansend zilver werd gevolgd door diepzwarte duisternis. Het was nacht in Freddy Reeve's geest. XVII. De bekeering van den werkman. Toen Freddy de oogen opende, stond de werkman op hem neer te kijken. Naast hem lag de fiets. Van de auto geen spoor. „Zoo, daar hebben we je dan", hijgde de werkman dreigend. „Daar ziet het tenminste wel naar uit," mompelde Freddy. ,,'n Mooie jongen ben je!" ging de werk man op denzelfden toon voort. „Als je niet al op den weg hé.d gelegen, zou ik je d'r op geslagen hebben..." „Ja, laten we het daar nu liever niet over hebben", onderbrak Freddy hem, terwijl hij overeind ging zitten. „Een ander heeft u die moeite bespaard! Waar het op aan komt, is u in den kortst mogelrjken tijd uit te leggen, dat ik geen dief ben..." „Geen dief?" „Natuurlijk ben ik geen dief! Ik heb uw fiets genomen om te probeeren die auto, die juist is weggereden, te pakken te krijgen." „Jawel, dat zag ik," knikte de werman, Benzinetekort "houdt deelname aan den oorlog nog tegen. Wach ten is op de leverantie van Rus land. De bladen van de Nitsji Nitsji Sjimboen- groep verwachten, dat Italië in den Euro- peeschen oorlog aan de zijde van Duitsch- land mee zal vechten. De militaire waarne mers zijn evenwel van oordeel, dat het voor Italië moeilijk is reeds dit jaar aan den oor log deel te nemen, aangezien zijn benzine voorraden nog niet zijn aangevuld. In Fe bruari heeft Italië een overeenkomst geslo ten met de Sovjet Unie tot levering van schepen tegen betaling in benzine ten be drage van een milliard lire. De Nitsji Nitsji, is van oordeel, dat Italië niets heeft te winnen wanneer het zich zou voegen bij de geallieerden, zelfs wanneer dezen zouden winnen, terwijl Duitschland een machtige vijand zou zijn, die niet alleen de kust van de Adriatische Zee zou kunnen bezetten, doch door zou kunnen dringen in Noord-Italië. Verder acht men Italië in staat, wanneer het de zijde van Duitschland zou kiezen, Zuid Slavië en Griekenland mee te nemen. Opnieuw bevestiging der neutra- liteitsverklaring. De Spaansche ministerraad die Zaterdag te Burgos is bijeengekomen, heeft besloten tot demobilisatie van lichting 1937. Door dit besluit zullen ongeveer 50.000 soldaten af zwaaien. Er blijven nog slechts onder de wapenen de lichtingen 1938, 1939 en 1940. De Spaansche regeering bevestigt hiermede haar formeele voornemen om neutraal te blijven. Bericht over terugtrekken van troepen van de Dodecanesos. Een bericht uit Londen, dat Italië troepen van de Dodecanesos zou terugtrekken, wordt in politieke kringen, hoewel het nog steeds niet bevestigd is, beschouwd als te beteekenen, dat, indien het waar mocht zijn, een kostbare bijdrage wordt geleverd voor de handhaving van den vrede in de Middel- landsche Zee. De Dodecanesos neemt een krachtige stra tegische positie in het Oosten van de Mid- dellandsche Zee in. Na het terugtrekken van de troepen aan de Grieksch-Albaansche grens is dit opnieuw een bewijs dat Italië alle nervositeit in het nabije Oosten wil voorkomen. Men acht het mogelijk, dat Ita lië een neutraal Balkanblok wil vormen en eerst alle wantrouwen jegens Italië, dat in de Balkan heerscht, uit den weg wil rui men. Geen exploitatie der Zuidslavi- sche wouden. De berichten uit de Duitsche pers, volgens welke de regeering van Zuid-Slavië Duitsche boschbouwkundigen zou hebben uitgenoo- digd naar Zuid-Slavië te komen om een plan uit te werken tot rationeele exploitatie der Zuid-Slavische wouden, wordt formeel tegen gesproken. Dè Lufthansa heeft besloten met ingang van heden geleidelijk de luchtlijnen van Duitschland op de Balkanstaten te herstel len. De Bulgaarsche regeering bestudeert thans de kwestie der instelling tot twee luchtdien- sten tusschen Bulgarije en Zuid-Slavië, al dus wordt uit Sofia gemeld. Generaal Osdev, de directeur der Bulgaarsche luchtvaart, be geeft zich naar Moskou. In de Bulgaarsche economische kringen spreekt men ook over de sluiting van een handelsovereenkomst tusschen de beide landen. Een der bekendste geleerden van dezen tijd. In zijn woning te Londen is de bekende geleerde professor Sigmund Freud, overle den. De grondlegger van de psycho-analyse, (ontleding van den menschelijken ziel) die nu op ruim 83-jarigen leeftijd is overleden, werd op 6 Mei 1856 te Freiburg in Moravië geboren. Voor hij, als gevolg van den Anschluss van Oostenrijk met het Duitsche rijk, zijn geboortegrond verliet, heeft hij het groot ste gedeelte van zijn lang leven in Wteenen gedoceerd. Professor Freud heeft bij zijn arbeid veel tegenstand moeten ondervinden van hen, die zich op hetzelfde terrein bewogen, doch hij kon zich verzekerd achten van de mede werking van ruim tweehonderd specialisten hetgeen hem de nooddge stimulans tot door zetten gaf. Ter gelegenheid van zijn zeventigsten ver jaardag heeft de geleerde mogen ervaren hoezeer zijn langdurigen onderzoekingsar- beid in kringen van geleerden en vrienden der wetenschap werd gewaardeerd. Na zijn uitwijking uit Oostenrijk vestigde hij zich te Hampstead in Engeland, waar de dood een einde aan dit vruchtbaar leven maakte. Herdenking van de martelaren van 1830. Gisteren is de jaarlijksche bedevaart ge houden naar het monument voor de dooden van 1830, tijdens den opstand tegen het Ne derlandsche gezag dus, dat staat op de mar- telarenplaats te Brussel. Tal van burgerlijke en militaire autoritei ten waren aanwezig. De stoet, bestaande uit tal van delegaties van vaderlandsclie vereenigingen, heeft voor de autoriteien die zich tegenover het monument hadden opge steld, gedefileerd. Minister van binnenlandsche zaken, Albert Deveze, en de burgemeester van Brussel Adolf r.'ax hebben toespraken gehouden, waarin zij, na te hebben herinnerd aan de dagen van eptemher 1830, gewezen hebben op den wil van het land zich nooit te la ten onderwerpen. Minister Deveze zeide: „Indien het mor gen weer noodig zou zijn, zouden de Bel gen van Vlaanderen en het Walenland, zon der onderscheid van maatschappelijke klas sen afstamming en geloof, zich als één man verzetten om ons vaderlijk erfdeel van vrij heid en eer ongerept te houden. Zeker van onszelf, doordrongen zoowel van onze rech ten als onze plichten, betuigen wil de on deelbare solidariteit van alle Belgen in hun onverzettelijken wil: de algeheele eerbiedi ging van onze onafhankelijkheid te- hand haven voor de wereld met kracht overeen stemming en vrede. DINSDAG 26 SEPTEMBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Eventueel: Berichten ANP, Orgelspel. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.55 Concertgebouw-orkest en solisten (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Rentmeester. 11.00 Causerie „De vrouw en het wereldbeeld". 11.10 Huishoudelijke wenken. 11.35 Ensemble Rentmeester. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Eventueel: Berichten ANP, AVRO-Amu- sementsorkest. 1.15 Het Lyra-Trio. 2.00 Omroeporkest. 2.45 Declamatie. 3.05 Jetty Cantoris ensemble en gramofoon muziek. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 AVRO-Amusementsorkest. 6.15 Gramofoonmuziek. 7.00 AVRO-Dansorkest. 7.40 Causerie „Allereerste hulp bij luchtaan vallen". 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. Eventu eel: Vraag en antwoord. Hierna: Causerie „De bewegelijke wereld". 8,35 Verkorte opera „Les Saltimbanques". 9.35 Declamatie. Een avontuurlijke reis naar de ontoegan kelijke oerwouden van Afrika, op zoek naar de plaats, waar de olifanten hun laatst*<- vensdagen slijten. Hij vuurde. Een der dieren sloeg achterover en kwam in het kreupelhout terecht. Op dat oogenblik kwamen de beide andere dieren naar voren en de eerste van de twee greep den loop van het geweer beet. De tweede sprong op de vliegmachine en wandelde op het dak zijn krassende voetstappen waren in de cabine duidelijk te horen. 94. „Kazimoto! Vader! gilde René plotseling. „Hij heeft mijn geweer te pakken". Terwijl hij vocht om het bezat van het wapen, had René de ijdele wens, dat Boo-loo-la daar mocht zijn met zijn sterke armen of met zijn ma gische toverkracht! Mijnheer Hendrikse en Kazimoto kwamen René vlug te hulp. Mijn heer Hendriks hield, samen met René het ge weer stevig vast. Kazimoto, belemmerd in zijn bewegingen door de kleine ruimte, kon niet veel uitrichten. Het zweet stond René op het voorhoofd van de inspanning, die het hem kostte om zijn geweer uit handen van het vreselijke dier te krijgen. 95. Plotseling stak de aap een grote, harige, bruine poot door de patrijspoort naar bin nen. Deze sloot zich om René's arm en wilde hem toen bij de keel grijpen. Krak. Het goede geweer l.ad gesproken en de harige poot ver slapte zijn greep. Even later verdween hij door de patrijspoort. Nauwelijks waren de inzittenden van het vliegtuig even bekomen van de schrik, of aan den anderen kant van de cabine weer klonk een luid gestamp. De derde gorilla sloeg als razend tegen den romp van het vhegtuig aan. Mijnheer Hendriks opende de patrijspoort aan den anderen kant, maar het dier was boven op het vliegtuig gesprongen, buiten het bereik der menschen. Onverschrokken opende René de cabinedeur en sprong uit de vliegmachine. Bij het zien van de vijand, brulde de gorilla en knarse tandde. 10.20 Het Renova-septet. 11.00 Berichten ANP, hierna tot 12.00 Jascha Trabsky's dansorkest. KRO-TJitzending, Hilversum II. 301.5 m. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (1.001.20 Gramofoonmu ziek). 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.15 „La Traviata", opera (gr.pl.). 5.00 KRO-Melodisten en solist. (5.456.05 Fe- licitatiebezoek). 6.35 Sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Friesche causerie. 7.35 Gramofoonmuziek. 7.40 Reportage. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Stedelijk orkest van Maastricht en solist. je probeerde die waarschijnlijk ook te ste len." ,Dat spreekt vanzelf," antwoordde Fred dy schamper. „Daar heb ik immers mijn zak ken voor! Ik steel een fiets en stop die in een zak, en dan pak ik een auto en die stop ik in den anderen! Gebruik je verstand toch, man!" Terwijl hij sprak krabbelde Freddy op de been hij was stijf en gekneusd, maar had verder geen letsel. En toen hij weer op den weg stond, vervolgde hij: „Luister nu eens goed hoeveel moet je voor die fiets hebben?" De werkman staarde hem In achterdoch tige verbazing aan. „O, ik snap het al; u probeert me om te koopen, is dat zoo niet?" vroeg hij na enkele oogenblikken. „Als ik je aanbied je fiets te koopen, is dat omkooperij pleitte Freddy. „En bewijst dat niet tevens hoe hard ik hem noodig heb? Ik heb die rammelkast van je genomen om een paar schurken in een auto te pakken. Ze heb ben een meisje b(j zich, dat ze hebben ont voerd." De oogen van den werkman verwijdden zich. „Nou ik vraag d'r drie pond voor", sprak hij langzaam. Hij had het karretje tweede hands gekocht voor twee. Freddy bood vier. Dit ging de rekenkunde en het psychologisch begrip van den werkman te boven. Maar toch was het resultaat, dat zijn humeur verbeter de en hij Freddy uit een nieuwen gezichts hoek ging bekijken. „Wat is dat met dat meisje?" vroeg hij. „Dat heb ik je gezegd. Ze wordt ontvoerd." „Wie heeft dat gedaan?" „Hè?" „Waarom?" „Dat doet er niet toe..." „O ja, toch wel," verzekerde de werkman, die belangstelling in het geval begon te too- nen en met meer schranderheid dan Freddy hem toegedacht had. „Veronderstel dat ze gevlucht is? Da's geen ontvoering. Da's wet tig, zie je. Waar blijf je dan?" „Maar het is d'r vader niet, kerel!" viel Freddy uit. „Hier, pak die duiten aan en schei uit met je gepraat". ,Waar ga je heen?" informeerde de man toen. „Goeie hemel! Waarheen dacht je wel?" riep Freddy. „Ze achterna natuurlijk..." „Och meneer, het is gekkenwerk om op een avond als dezen op een fiets 'n auto achterna te zitten, als je niet weet waarheen die ge gaan is". Er volgde een korte pauze. Een oogenblik vroeg Freddy zich af, of de werkman mis schien een handlanger van de bende was en tot taak had hem op te houden. Juist toen hij weer wilde beginnen te spreken, zag hij dat de ander gespannen naar den weg tuurde. „Wat 's dat?" vroeg de werkman. „Daar op den grond?" Freddy vdgde zijn blik. In het lange gras lag een klein stukje papier. Onwillekeurig bukte Freddy zich er naar; de werkman hield nog steeds het zadel van de fiets vast. Het stukje papier was niet veel meer dan een snipper, van een grooter vel of 'n enve loppe afgescheurd en op het eerste gezicht leek het, in het licht van de fietslantaarn, onbeschreven. Maar bij nauwkeuriger onder zoek bespeurde Freddy, dat er flauwtjes en kele letters op stonden. Potloodschrift, bijne uitgewischt door den regen! Hij keek nog scherper. „Verdorie", riep hjj opgewonden; „aan de letters die leesbaar zijn gebleven zou je zeg gen een naam! „sham" staat daar, als ik me niet vergis. Zegt je dat iets... sham...?" „North Walsham," opperde de werkman. „Warempel!" riep Freddy uit. Toen be trok zijn gezicht. Neen, dat kan niet, zoo lang is het niet. Kan het niet Walsham zijn zonder North?" De werkman schudde het hoofd. „Walsham alleen beteekende niets. „Verdikkie. Is er dan geen ander „sham" in de buurt?" drong Freddy. „Ziet u, ze zouden onder het viaduct door moeten..." „Ja, ja. En wat ligt er voorbij het viaduct?" „O, daar zijn heel wat zijwegen, mijnheer. Maar als u rechts afslaat, krijgt u Ayl- sham..." „Aylsham!" Freddy boog zich over het vage schrift, terwijl de werkman mompelde: „Ja het zou Aylsham kunnen zijn „Hoe ver is Aylsham van hier?" infor meerde Freddy. „Een mijl of negen". „Mooi! Ik zal het probeeren." Hij greep de fiets weer. Maar de werkman was nog niet heelemaal klaar met hem. „Kijk eens hier", sprak hjj. „Dit meisje is ontvoerd, zegt u?" „Hoe vaak heb ik je dat nu verteld!" „En ze heeft zeker dat stukje papier uit het raampje gegooid om u op een spoor te brengen? „Dat vermoed ik!" „In orde. U hoeft mijn ouwe karretje niet te koopen, dacht ik zoo. Ik leen 't u." Hij stopte het geld weer in Freddy's zak. „Als u 't niet meer noodig hebt, mijnheer, kunt u me laten weten, waar u het hebt ge- 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 De Meesterzangers (9.409.50 Gramo foonmuziek). 10.00 KRO-orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Melodisten en solist. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. laten. Naam en adres staan op het zadel- taschje." Hoewel het een paar seconden vertraging beteekende, keerde Freddy zich om en drukte den werkman de hand. „Waarachtig, je bent een fideele kerel!" riep hij. „Neen, daar gaat het niet om," verklaarde de werkman, „maar ik heb een zuster, ziet u..." XVIII. Overpeizingen in de duisternis. De rit door de donkere, vochtige lanen naar Aylsham, in den nog steeds stroomende regen en met onophoudelijke begeleiding van donder en bliksem, was, sinds den ruk aan de nood rem, voor Freddy Reeve de eerste gelegen heid om rustig na te denken. Alles daarna was in een onthutsende verwarring gegaan; slechts één gedachte had zijn geest geboeid gehouden: het inhalen van de auto. Nu, op deze nieuwe étappe van de expeditie, had hij tijd om onder het fietsen de gebeurtenissen de revue te laten passeeren. Hij probeerde ze tot een samenhangend geheel te vereenigen en zijn eigen plaats in dat geheel nauwkeurig te bepalen. Zijn overdenkingen gingen terug naar 't be gin van de reis, toen hij in een jubelende va- cantiestemming langs het 9de perren van Li- verpool Street Station geslenterd was. Dat was vier uur geleden... Verbazingwekkende gewaarwording! Kon er in zoo'n korten tijd zooveel gebeurd zijn? Wel, om bij de laatste episode in den trein te be ginnen, het trekken aan de noodrem; waarom had die oude dame daaraan getrokken? Haar eigen uitleg w-s geweest, dat de Londenaar had gepoogd „haar aan te randen". Dat leek niet bijster waarschijnlijk en de Londenaar had het inderdaad ook ontkend. Maar het sprak vanzelf, dat die ontkende... Zijn ontkenning word echter ondersteund door de verklaring van dat beredderige, oude heerschap in den hoek. Waarom zou die Lon denaar hem dekken, als hij de waarheid niet sprak? En waarom zou de Londenaar zoo gek zijn te tr .chten een oude dame te molesteeren,, terwijl een andere passagier naar hem keek? Misschien had die oude druktemaker zitten soezen. Maar dan zou hij het wel gezegd heb ben. Een nieuw idee werd met een schok in Freddy's brein geboren. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6