Duizend dooden in Warschau Moskou op het vinkentouw Wij lazen voor U Moeilijk leven in de Siegfried-linie Italië's houding niet gewijzigd Nieuw Japansch offensief in China Tuinhoekje Uadlat De neutraliteit van de N.SJ5* Neutrale schepen tot zinken gebracht Druk diplomatiek verkeer op het Kremlin Mussolini wenscht niet gestoord te worden ZIEKENHUIZEN VERWOEST. De leiding van de Verdedigings- raad van Warschau heeft draad loos medegedeeld: Zaterdag hebben de Duitschers de binnenstad bijzonder heftig en hard nekkig gebombardeerd. Meer dan duizend personen, behoorende tot de burgerbevolking, werden gedood. Vier kerken en drie ziekenhuizen werden verwoest. De verdediging van Warschau en Modlin duurt voort en zal worden voortgezet. Gisteren heeft de Poolsche hoofd stad weer een bombardement te lij den gehad. De kerk van den Verlosser werd tijdens de Mis getroffen. Vele geloovigen werden gedood of gewond, doch de priester bleef voortgaan met het opdragen van de Mis. Verder zijn de zijvleugels van een zieken huis, dat met het Roode Kruis gekenmerkt was, verwoest, waarbij vele soldaten, vrou- en en kinderen gedood zijn. De technische hoogeschool, de nationale schouwburg en andere gebouwen staan in vlammen. Infanterie teruggeslagen? Volgens een bericht van de Duitsche radio zou 'n Duitsoh infanterie-detachement na 'n verkenning in een voorstad van Warschau gedwongen zijn geworden terug te trekken. „Een hopelooze post". Een der communiqué'» van de Duitsche weermacht noemt de Poolsche weerstand te Warschau een hopelooze post en zegt, dat daar het minimale restant van het Poolsche leger strijdt. „Het Poolsche millioenenleger is verslagen" aldus dc Duitschers. Slechts in Modlin en op het schiereiland Hela wordt nog stand gehouden. Volgens bet Poolsche legerconimando werden alle Duitsche aan vallen op Hela afgeslagen. Trein 72 maal bestookt. Biddle, de Amerikaansche ambassadeur te Warschau, is te Parijs aangekomen en heeft daar een vreeselijk verhaal gedaan van de gruwelen waaraan do Poten worden blootgesteld. Een trein, die gezinnen van ambtenaren vervoerde, werd 72 maal gebombardeerd. Voortdurend moesten vrouwen en kinderen in de bosschen vluchten en, wanneer zij naar den trein terugkeerden, werden zij niet machinegeweervuur bestookt Volgens zekere schattingen werden 5000 vliegtuigen voor dit doel gebruikt. Drie da gen voor zijn vertrek waren minstens 300 toestellen 'neergeschoten. Polen vluchten naar Hongarije. In welingelichte Hongaarsche kringen schat men het aantal naar Hongarije uitge weken Poolsche soldaten op ongeveer 20.000 man. Zij zijn terstond ontwapend en naar intemeeringskampen overgebracht. Duitsche duikbooten doen hun vernielend werk. PROTEST DER FINSCHE REGEERING. IN BERLIJN. Een Zweedsch schip en 2 Finsche schepen zijn door de Duitsche mari ne tot zinken gebracht. Van alle drie zijn de bemanningen gered. Het Zweedsche schip was de vrachtboot Gertrud Bratt, geladen met cellulose (hout- pulp) voor Engeland. Het werd in het Ska- gerrak bij de Noorsche kust, naar men ge looft door een Duitsche duikboot, welke door een vliegtuig werd geassisteerd tot zinken gebracht. Het eerste Finsche schip was de Martii Ragnar, een vrachtboot van 3800 ton. Deze is door een Duitschen duikboot op zes mijl van de Noorsche kust buiten Viksoey, nabij Bergen, tot zinken gebracht.. Ook dit schip had een lading cellulose in en wel van Ke- mi in Finland op weg naar Eplesmere in Engeland. De Finsche gezant in Berlijn heeft opdracht gekregen te protesteeren bij de Duitsche regeering tegen het tot zinken brengen van de „Martti Ragnar." Het tweede Finsche schip was de Walma, metende 1340 ton. Het is ten westen van dc Zweedsche kust door twee Duitsche duik booten tot zinken gebracht. Dc uit achttien koppen bestaande bemanning werd gered. Volgens Fransche berichten geven Duitsche gevangenen toe, dat de gezondheid der Duitsche soldaten slecht is. Havas bericht, dat de koude van den laatsten nacht en de vochtigheid reeds hun invloed hebben doen gelden op de gezond heid van de verdedigers van de Siegfried- linie. Terwijl de Maginot-linie beschikt over kazematten en een volledige ravitail- leeringsdicnst, bieden dc haastig opgewor pen stellingen van de Siegfriedlinie niet dit comfort. De Siegfriedlinie bestaat vooral uit kleine blokhuizen, waarin slechts een groep onderdak kan vinden, of dikwijls slechts een mitrailleur met de bcdienings- manschappen, hiervan telt men dikwijls 30 of 40 op een vierkante kilometer. Militair is dit zeer sterk, doch het leven van de bezettingsmanschappen is zeer moeilijk. Er is geen luchtverversching, wanneer de gepantserde deuren gesloten zijn; er is weinig plaats en de manschappen moeten, wanneer een beschieting lang duurt, bijna staande slapen. Bovendien dringt de voch tige lucht van buiten door. De gevangenen, die de laatste dagen zijn gemaakt, hebben dit toegegeven, doch het was moeilijk hun militaire mededeelingen te ontwringen. Bijna steeds drukken zij zich in dezelfde termen uit, hetgeen den in druk maakt van een opzeggen van een uit het hoofd geleerde les. In welingelichte militaire kringen te Pa rijs is de vraag gesteld of de Duitschers aan het westelijk front gebruik maakten van sneciale troepen met helmen, voorzien van een vizier en een schild, dat hen on kwetsbaar maakte voor de kogels der auto matische wapens. Hierop kreeg men een geamuseerde glimlach ten antwoord. „Wij weten van een dergelijke uitrusting niets", zeide men. Molotoff heeft het druk. Np steeds duide lijker wordt, dat Moskou een groot diploma tiek succes heeft behaald en Berlijn duur, zéér duur heeft laten betalen voor een slechts betrekkelijke veiligheid aan zijn oost grens, maken tal van buren zich op naar Ruslands hoofdstad teneinde eens poolshoog te te halene dan wel hun toegenegenheid te betuigen. De kleine Balkanstaten hebben hun mi nisters van buitenlandsche zaken reeds naar Moskou gestuurd, Hongarije knoopt diploma tieke betrekkingen aan en wel liet meest op vallend bezoek is dat, wat dc Turksche mi nister van buitenlandsche zaken, Saracogloe, aan Moskou gaat brengen. Steeds heeft Ankara hartelijke diplomatie ke betrekkingen onderhouden met de Sovjets, maar ook met Engeland en Frankrijk,, zoo wel als Roemenië, bestaan zeer nauwe vriendschapsbanden, die ten aanzien van Brittannië zelfs zijn vastgelegd in een, nog nimmer behoorlijk geratificeerd verdrag van wederzijdschen bijstand. Welke is de taak van Saracogloe? Allereerst natuurlijk om de Turksche be langen tc beschermen. En dan herijst, nu Rusland in Europa machtiger schijnt te worden dan ooit, de vrees voor het bezit dor Dardanellcn, voor Constantinopei. waar voor ook het Tsaristische Rusland reeds zulke zware offers bracht. Zeker zal Saracogloe dus naar Ruslands bedoelingen in zuidelijke richting vragen. Maar daarnaast is het zeker niet gewaagd om te veronderstellen dat de Turksche mi nister als boodschapper gaat van Roeme nie. ja mogelijk zelfs van Engeland. De Britse» diplomatie zou zich geen be tere pleitbezorger bij het Kremlin kunnen denken dan dezen Turkschen. staatsman, die immers, evenals Engc'and groot belang heeft bij de handhaving der status quo in do Midd'ellandschc Zee en do inperking van Duitschlands drang naar het Oosten. MEN MOET DEN LOODS NIET STOREN. ALS HIJ DOOR DE BRANDING STUURT. Mussolini heeft eindelijk zijn stil zwijgen verbroken en een rede ge houden te Rome voor de fascistische leiders uit Bologna. Hij heeft be toogd dat Italië's houding ongewij zigd is, doch on alle gebeurlijkheden is voorbereid. In Fransche zoowel als in Engelsche kringen wijst men op de gematigdheid van Mussolini's rede en opnieuw brengt men hulde voor zijn pogingen den vrede te be waren. Na gezegd te hebben, dat de kleinste hoekjes nog gereinigd moeten worden van de overblijfselen van het maconieke, en Joodsche antifascisme, zeide de Ducej Wij zullen niet toestaan, dat door de een of an der de physieke en moreele gezondheid van het Italiaansche volk wordt geschaad. Het Italiaansche volk weet. dat het den lood§ niet moet storen, vooral niet, wanneer hij bezig is te sturen in stormachtig weer en het weet ook, dat het hem niet elk oogen- blik vragen moet stellen over den koers. Indien ik op het balcon zou verschijnen, en het Italiaansche volk bijeen roepen, dan zou dit niet zijn om het den toestand uiteen te zetten, doch om het zooals is geschied op 2 October 1035 en 9 Mei 1936, beslissingen, ik zeg beslissingen, mede te deelen, welke histo rische beteekenis hebben. Op het oogenblik is dit niet het geval. Onze politiek is vastge steld in de verklaring van 1 September en er is geen reden om dit te wijzigen. Bovendien, nu Polen geliquideerd is, is Europa in werkelijkheid niet in oorlog. De massa's van de legers zijn nog niet in con tact geweest. Het is zeker met de wijze bedoe ling het conflict niet uit te breiden, dat de regeeringen van Londen en Parijs nog niet hebben gereageerd op bet Russische voldongen feit, doch door zoo te handelen, hebben zij hun morccle rechtvaardiging, welke ten doel had het Duitsche voldongen feit te herzien, gecompromitteerd. In een toestand als de huidige, vol van on telbare onbekenden, is spontaan onder de massa van het Italiaansche volk een leus ontstaan, zich militair voor te bereiden voor iedere eventualiteit, zooveel mogelijk de vredespogingen steunen en waakzaam en zwijgend tc arbeiden. Ziedaar de fascistische stijl, dit moet zijn en is ook stijl van het Italiaansche volk, Volgens een Japansch legerbericht heb ben de Japansche troepen groote vorderingen gemaakt bij het algemeene offensief, dat zij Zaterdagochtend hebben ingezet tegen de Chineesche stellingen over een afstand van 100 K.M., die Tsjangsja, de boofstad van Hoenan, verdedigen. De Japansche afdeelin- gen, die aan den oostelijken oever van het Toengting-meer waren geland, hadden gis termiddag een punt, vijftien kilometer ten Zuidwesten van de landingsplaats bereikt. De linkervleugel van de Japansche troe pen, die naar Sjangsja oprukken, heeft de hardnekkige Chineesche verdediging gebro ken en is tot 70 k.m. van de stad genaderd. Gistermorgen is een nieuwe afdeeling Ja pansche mariniers geland aan den noorde lijken over van Toengtingmeer. Volgens Japansche luchtverkenners vluchten de Chi neesche troepen in wanorde. Driekwart van een divisie, die hardnekkig tegenstand te gen de Japansche landingstroepen had ge boden, is gesneuveld of gewond volgens een gevangen genomen Chineesch officier, die verder mededeelde, dat de divisiecomman dant naar Tsjangsja gevlucht was. De Japansche marine-autoriteiten melden, dat de aan het Toengtingmeer gelande troe pen strategisch stelingen rondom Loetsjo be zet hebben. Japansche vliegtuigen hebben de militaire inrichtingen te Sjiangjin ten zuiden van het meer vernield. Hevige strijd in Zuid-Hopeh. Volgens de laatste te Hankau van het Chi neesche front ontvangen berichten, loopcn zestig divisies van het leger der Centrale regeering van Tsjoenking gevaar na het Za terdag bij het aanbreken van den dag van het meer van Toengting (Zuid Ilopeh) en Kauan (West Nantsjang) in Kiangsi) uit ingezette offensief bij Japansche strijdkrach ten te worden vernietigd. Volgens deze berichten is het Japansche offensief in zijn omvang vergelijkbaar met de operaties van verleden jaar in de buurt van Mochan. De Japanncezen zouden thans verscheide ne groote Chineesche eenheden, die reeds ernstige verliezen zouden hebben geleden, achtervolgen. NARCISSEN IN HUIS EN TUIN. Wanneer September is aangebroken, vraagt de tuin reeds weer meer zorg. Véle vaste planten worden dan haast groote struiken. Ze bloeien nog om strijd, maar toch .weten wij, dat het einde spoedig zal komen. Dan gaan onze gedachten naar planten, die in donkere, koude dagen ons oog zullen verkwikken. Na tuurlijk behooren hierbij ook de bolgewassen, die zoowel in den tuin als in huis voorkomen. Onder die bolgewassen is de Narcis wel een zeer belangrijke. Jaren lang kan ze zich handhaven op plaatsen, waar andere gewas sen reeds lang verdwenen zouden zijn. Men plant de Narcis bij voorkeur in Sep tember. Haar plaats is in den border of in k'eine groei jes voor heesters. Buiten zet men de bol ongeveer 8 a 10 cm onder den grond. Voor een goede ontwikke ling der plant plaatst men de bollen ruim een dm uit elkaar. Met het oog op het. gure jaar getijde worden ze liefst iets toegedekt. Dit werkt een goede ontwikkeling in de hand, vooral in het eerste jaar. Voor het planten moet de grond eerst goed omgespit en bemest 'worden. Op een opper vlakte van 10 vierkante meter is een kg ge mengde kunstmest voldoende. Wil met na- tuurmest gebruiken, dan moet deze vooral bij bollen wel een paar jaren oud zijn. Soms ziet men de Narcissen staan In boschjes of op gazons. Staan ze in een gazon, dan mag bij het afmaaien van het gras de Narcis niet afgemaaid worden. De bladeren moeten afsterven. Zij zorgen er mede voor, dat de bol, die door den bloei erg heeft ge leden, nieuwe krachten verzamelt. Boven dien trekken bij het verwelken de sappen uit de bladeren weer in 'de bol en helpen ook op die manier mede, dat er weer een flinke bol voor het volgende jaar ontstaat. Wie Narcissen buiten wil planten moet esen probeeren de grootbloemige trompet narcis de Tresserve, die heldergele bloemen heeft. Naast deze kan men nemen de Glory of Sasheimer met witte dekbladeren en een gele trompet Dubbele Narcissen behooren wat dichter gezet te worden. Ze steunen dan elkaar en blijven meer een geheel. Wie een dezer dagen Nareisbollen in den grond zet, heeft in het vroege voorjaar bloemen. In huis ziet men meer en meer de eenigste soort, die vroeg in bloei kan worden getrok ken en wel de trosnarcis Paperwhite. Hoe kan de cuhuur van deze planten zijn? In een schaal wordt een laagje grint gelegd, dat eerst goed is gereinigd. Hierop plaatst men de bollen, terwijl de ruimte rosschen de bol len weer met grint wordt aangevuld. Daarna wordt zooveel water in de schaal gegoten, dat dit tot aan den onderkant der bollen komt. Om dit goed te kunnen zien is een glazen schaaltje wel verkieselijk boven een a^der. Hiermee heeft men alles gedaan. Men zet het schaaltje op een rustig plekje een dressoir of een vensterbank en kan nu eiken dag vooruitgang constateeren. Naast de w'.tte Paperwfiite wordt in huis ook wel de gele Narcis gekweekt. Dit is de Grand Soleil d'or. De naam zegt reeds welk een indruk deze bloem in de komende donkere dagen op ons maakt. De behandeling is de zelfde als die van de Paper White. Is de bloei der Narcissen in huis afgeloopen, dan kan men ze evenals andere Narcissen in den tuin planten. Ze worden ook als deze behandeld. A. v. d. LIJN. N.H.V.B. Adsp. O.: B.K.C. aSucces a, 1—1 H.R.C. a—Helder a uitgesteld H.R.C. bHelder b 0—3 Adsp. P: II.R.èV. d.Helder c 2—1 Schagen aOudesluis a 41 VVierin.gcrwaard aW.S.V. a 11 Adsp. R: B.K.C. b—Succes b 2—4 Helder d—H.R.C. 7 uitgesteld. De eerste uitslagen zijn er; men trekke er zijn conclusie uit. Beschouwingen zijn er nog niet wel aan te verbinden. Jammer genoeg ging het belangrijkste treffen niet door: H.R.C. aHelder a, waar van de uitslag doorgaans de beste aanwij zing geeft voor dc toekomstige kampioens kwestie. B.K.C.-NIEUWS. De militairen uit Breezand, waartegen BKC 1 thans opnieuw speelde, liadden een tamelijk wat sterker elftal dan vorige week. Met name de verdediging had heel wat meer in den mars, terwijl BKC. waar nu ook Van Teulingen Hz. ontbrak, geen beste dag had. Met de regelmatigheid van een klok wisten de militairen te scoren, zoodat de eindstand tenslotte 50 in het nadeel van BKC. was. Een afdoende revanche. BKC 2 versloeg daarna het tweede elftal soldaten met 61. BKC. a speelde 's morgens gelijk tegen Succes a (11), terwijl de b-adspiranten te gen Succes b het onderspit moesten delven. (2-4). ANNA PAULOWNA FLORALIA- EN MIDDENSTANDS TENTOONSTELLING. De mobilisatie drukte wel erg haar stem pel op de tentoonstelling, die Zaterdag en Zondag in de zaal van den heer Slikker is gehouden. Vooral de deelname van de mid denstanders had er onder te lijden. De heer Cornelissen, nu over meer ruimte schikkende dan in andere jaren, had extra werk gemaakt van z'n planten- en bloemen- stand cn zorgde daarmee voor een flinke aanvulling van de andere ingezonden bloe men en planten. De laatsten waren door tl dames Baken, De Graaf, Keijzer en Van der Waal gerangschikt en door don heer Post» mus van Wielingen beoordeeld. Hij kende d prijzen als volgt toe: Inzendingen, van aan schoolkinderen ten opkweeking uitgereikte planten: Boode geranium: le prijs M. Vergaay, 2 T ter Burg, 3. Liefhebber; eerv. verin Mosk. dau> Roode begonia: le prijs A. Baken, 2 r Kuys, 3. T. Visser; eerv. verm. C. w'aiboer" J. van Kessel. Donkere Colea: le prijs: Kuys, 2. Vergaav 3. A. Cornelissen; eerv. verm.: Liefhehw' Philipsen. er> Aan ouderen uitgereikte planten: Fuchsia: le prijs Th. Kos, 2. Van der Waal 3. P. Ilezelman: eerv. verm. Meuleveld Witte begonia: le prijs Naastcpad—Van Dalen, 2. TauberSleutel, 3. Langedijk-! Strand; eerv. verm. Van der Waal en De Lange. Lichte Colea: le prijs Th. Kos, 2 Tenvoldp 3 inz. onbekend, eerv. verm. A. de Jonsr at van I.Tzendoorn. 8' n* Vrije inzendingen: Bladplanten: le nrii* Van der Woude, 2 I. Slikker, 3 G. Visser Eerv. verm. A. Dekker, Vorstman. Bloeiende planten: le prijs, Groet, 2 ,T. Ken pel, 3 Van der Waal. Eerv. verm. Vorstman Van der Waal. Cacteeön: lc prijs Maars, 2 P. Rezelman 3 Klomp. Eerv. verm. Van der Wloudc Van' der Waal. Vetplanten: le prijs Dekker— Crumi, 2 Sie- werts. Eerv. verm. Van der Waal (2X). Groepen: Meeldijk-Vader, Dekker-Crum. Vermelden we tenslotte, dat de door cien; burgemeester met den naam Marine gedoop te pop, werd gewonnen door mevr. Stelling, werfHovenier, die Marine geraden had en daarmee de gekozen naam. het dichtst be naderde. SLECHTE DAG VOOR DE FAMILIE BAARS. „Vischlust" hield gister een vischwedstrijd waarvoor de prijzen bestonden uit. hengel sportartikelen. In totaal werden 63 baarsjes gevangen. De uitslag was: lc prijs, grootste baars, 27 cm., P. Smit; 2e pr. grootste aantal, P. Glim, 3e pr. Paul Win- nubst, 4e prijs Th. van Bunderen; 5e prijs D. de Wit; 6e prijs R. Gcerligs; 7e prijs H. Kal ter; 8e prijs J. Kalter; 9e prijs H. Naaste- pad; 10e prijs J. Wiegman. Het is de bedoeling van „Vischlust" bin nenkort ook een vischwedstrijd voor de hier gelegerde militairen te organiseeren. Voor prijsjes wil men een beroep op de burgerij doen. WIER1NGEN OP HOL. Vrijdag ƒ.1. sloeg het paard waarmede de heer W. Lont Jz. in de Elft reed op hol. Hier door bekwam de heer L. eenig letsel en wel in die mate dat de dokter overbrenging naar het ziekenhuis adviseerde. NOGMAALS OP HOL. Geraakte Vrijdag het paard van den heer W.LontJz. op hol; Zaterdag was het 't paard waarmede zijn vader reed, dat de beenen nam en zoodoende do driewieler van den heer Waltcrs beschadigde. ALKMAAR. 25 Sept. 4 paarden; 141 vette koeien 120320; 55 graskalveren 3464; 28 nuchtere kalveren 614; 71 vette schapen 17.50—26; 323 vette varkens 0.600.65; handel goed. BROEK OP LANGEND IJK, 25 Sept. BIJ eigenheimers 2240; uien 260—270; drielingen 260; gele nep 290310; peen A 150; B 110120; spercieboonen 10.5011.80; kroten 80270; roode kool 120210; witte kool 0.90; Savoyc kool 210—260; gele kool 190—230; N OORD S CII AR WOUD E25 Sept. 11000 kg. aardappelen; grooten 170; hl. eigenheimers 2—210; bevel. 160; 13400 kg. uien 240270; drielingen 130140; grove 250270; gele nep 310340; 2000 kg. peen 120130; 7600 kg. spercieboonen 81013.90; 48500 kg. witte kool 90—1; 1300 kg. gele kool 170—180. ECONOMISCHE NEUTRA LITEIT. Uit het Volk (s.d.a.p.): De officieuze „Deutsche Di- plomatisch-Politische Korres- pondenz" heeft de vorige week met opvallende stellig heid uiteengezet, wat het be grip „economische neutrali teit" naar de opvattingen van de Duitsche overheid zooal inhoudt. Het betoog kwam hierop neer, dat een neutraal land verplicht zou zijn, de „norma le" handel met een oorlog voerende staat te handha ven; dit zou zoowel gelden voor de uitvoer van eigen producten, als voor de door voerhandel. Men begreep in Berlijn wel, dat het niet zoo gemakkelijk zou zijn, aan dezen eisch te voldoen in ver band met de contrabande- maatregelen van de mogend heden, die nu eenmaal de zeeën beheerschen. Daarom bevatte het artikel van het officieuze orgaan enkele pas sages, die blijkbaar de strek king hadden, de neutrale re geeringen onder druk te zet ten; zou een neutraal land zich beperkingen ten aanzien van uitvoer en doorvoer naar Duitschland laten opleggen, dan zou men dit willen be schouwen als een „onneutra le houding." Zien wij het wel, dan kan juist in verband met deze druk de innigst mogelijke sa menwerking met de andere Oslostaten van groote betee kenis zijn. Staan deze staten aaneen- gesloten, clan zal het minder bezwaarlijk zijn, naar alle zijden juist terzake van het economisch beleid zoo groot mogelijke zelfstandigheid tc bewaren. Nu immers Engeland direct met kracht zijn contrabande- politiek heet ingezet, rijzen ook van die zijde moeilijkhe den.. Officieel heeft de Brit- sche regeering laten weten, dat zij voort zal gaan, „alles te doen wat in haar macht is om rekening te houden met de behoeften van den handel van de neutrale staten." Wat ministerpresident Chamiber- lain hieromtrent Woensdag in het Engelsche Lagerhuis heeft verklaard, wijst in de zelfde richting. Engeland streeft ernaar, het „onge mak," dat het tegengaan van handel in contrabande voor de neutralen moet opleveren, zooveel mogelijk te beperken Voor de gezindheid, die uit deze uitlatingen spreekt, kun nen wij erkentelijk zijn, doch vast staat, dat ten deze, ook op grond van volkenrechte lijke regelen, nog vele mee- ningsverschillen kunnen rij zen. Naar alle zijden zal onze regeej-jug, geleid door de verantwoordelijkheid voor de behoeftenvoorziening van het eigen volk, zelfstandig op treden. EEN ONNATIONALE HOUDING. Wij lezen in de Nieuwe Rotterd. Crt. (lib.: Dezer dagen is een strooi biljet van den volgenden in houd verspreid: „Benzine Thee Suiker zooveel wij zelf willen. Nog altijd behoort Neder- landsch Indië aan ons. Nog altijd spuiten millioenen hec toliters petroleum uit den bodem. Nog altijd kan daar thee en suiker worden geprodu ceerd zooveel wij zelf willen. Nog altijd is er een Neder- landsche koopvaardijvloot, om de Indische producten naar Nederland te vervoe ren. Dus staat het zoo vast als een paal boven water, dat nóch aan benzine, nóch aan thee, nóch aan suiker in Ne derland een tekort behoeft te zijn. Er kan alleen een tekort ontstaan, wanneer Engeland met geweld belet, dat Neder land met Nederlandsclie krachten uit zijn eigen kolo niën haalt, wat het voor zijn eigen volkshuishouding noo- dig heeft. Is dit duidelijk of niet?" De opstellers van dit fraaie pamflet hebben zich in ano- nymiteit gehuld, hetgeen be grijpelijk is, als men zich van lage verdachtmakingen voor zijn actie wenscht te bedienen. Doch niet lang is onbekend gebleven, wie ver antwoordelijk is voor den in houd van dit strooibiljet- Naar ons wordt gemeld, heeft de politie tc Hillegcrs- berg drie personen aange houden, die het bewuste pamflet verspreidden De drie aangehoudenen bleken le den te zijn van de N.S.B. Er is proces-verbaal tegen hen opgemaakt, terwijl de nog aanwezige pamfletten in be slag zijn genomen. Het bedenkelijke van dit strooibiljet is, dat daarin een voorstelling van zaken wordt gegeven, welke met onze no* sitio van neutraliteit beslist striidig is. Met deze verspreding van gruwelberichten toont de N. S.B. opnieuw, dat zij op be slissende oogenblikkcn. wan neer het Nederlandschc be lang in het geding is, epn on nationale houding aanneemt. Een dergelijk nus bruik van onze vrijheid niag niet. worden geduld. De regee ring trede met alle middelen, welke de wet haar verschaft, tegen dit ondermijnende et1 onnationale gedoe op!

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8