Postzegels ter waarde van tien mille verduisterd IVOREN SCHAT Indische regeering chartert schepen Nachtelijk Den Haag Dc zaak Oss cn het Nationale Dagblad Amerikaansch schip gekapseisd Finland wil weten Radioprogramma Het geheim van de Dc Koningin naar Amsterdam uit den exprestrein Typhoon op Indische tabaksonderneming Doodelijkc val van een wagen doorA. PANDOR Het Meisje Behoudens onvoorziene omstandigheden is Hare Majesteit de Koningin voornemens, Zaterdag 30 dezer een bezoek aan Amster dam te brengen, ter inspectie van hetgeen op het gebied van de organisatie der luchtbescherming is bereikt. Bijzonderheden ter zake worden nader medegedeeld. KONINGIN GEDENKT DE MILITAIREN. H. M. de Koningin heeft een aanzienlijke gift geschonken aan den Raad van Advies voor Ontwikkeling en Ontspanning van Militairen. Kostbare verzameling behoorde toe aan Joodschen emigrant. De Enschedesche politie heeft aan gehouden een zekeren G. L T. uit Oldenzaal en zijn broer H. T. uit Enschede. Zij worden er van ver dacht een verzameling zeldzame postzegels, waarvan de waarde op pl.m. 10.000 gulden wordt geschat, te hebben verduisterd. Deze verzameling was het eigendom van een Joodschen emigrant die via Nederland en Engeland uit Duitschland naar Palesti na was vertrokken. Hij had de postzegel verzameling in Duitschland achtergelaten. In Enschede had hij een kennis opgezocht aan wien hij vroeg te trachten de verzame ling, welke een cataloguswaarde had van meer dan 50.000 R.M., over de grens te bren gen. De Enschedeër ging daarop naar den 38.jarigen G. L. T. te Oldenzaal, die beloof de, de collectie te smokkelen tegen beloo ning. De verzameling werd den man te Gronau ter hand gesteld, maar nadien hoorde men er niets meer van. De Enschedeër, die de belangen van den emigrant behartigde, ging tenslotte naar de politie. De Oldenzaler deelde echter mede, dat de verzameling in beslag was genomen en toonde zelfs het bewijs van de Duitsche douane. Daar verschillende omstandigheden verdacht waren, lette de politie er voortdu rend op, of ook getracht zou worden, zegels, overeenkomende met de verduisterde van de hand te doen. Dezer dagen hoorde de re cherche, dat enkele zeer zeldzame zegels van de Duitsche koloniën, precies dezelfde als welke zich in het verduisterde album hadden bevonden, ten verkoop waren aange boden. Men stelde bij den verkooper een onder zoek in en deze deelde mede, ze te hebben gekregen van H. T. te Enschede met het doel de zegels te verknopen. Deze H. T. bleek een broer van den Oldenzaler te zijn. Na een nauwgezet onderzoek werden zestig van de tachtig verdwenen vellen postzegels in een perceel te Oldenzaal aangetroffen. Het bleek, dat G. L. T. eerst alle zegels over de grens had gesmokkeld. Later had hij twintig vellen met de minst kostbare zegels naar Duitschland gebracht en ze daar aan de douane ter hand gesteld, met de mede- deeling dat iemand uit Enschede hem had willen overhalen deze zegels te smokkelen. Hiervoor kreeg T. een bewijs van de Duit sche douane, terwijl de Enschedeër werd gedagvaard door de Duitsche justitie, we gens poging tot deviezensmokkelarij. De beide broers T. zijn ter beschikking van de justitie gesteld. FEUILLETON. Naar het Engelsch bewerkt door J, van der Sluys 16. Als die oude, springerige druktemaker en de Londenaar eens bondgenooten waren! Aangenomen voor een oogenblik, dat dit zoo was, wat was dan hun doel? Laten we zeg gen diefstal. Misschien was hun uitgangs punt, dat de tasch van de oude dame dingen van waarde bevatte. De Londenaar schaduwt haar van af Liverpool Street en de oude springer komt er in Norwich bij. Nieuwe vraag: Waarom? Antwoord: om de feiten ten voordeele van den Londenaar te kunnen uitleggen als het mis gaat. Tot zoo ver klopt het. Maar als de Londenaar van zins is de tasch van de oude dame te stelen, waarom houdt hij zich dan niet koest, in- plaats dat hij zijn aanstaand slachtoffer al begint te prikkelen vóór de 5.18 vertrok? „Dat klopt niet," redeneerde Freddy. „Dus we beginnen opnieuw. Waarom tergde de Lon denaar de oude dame drie uur lang, voordat hij probeerde haar te berooven Dat doet geen dief. Hij maakte haar zóó bang, dat het bijna een wonder was, dat ze niet eerder aan de noodrem trok. Toen een bliksemschicht de duisternis van den weg verlichtte, verlichtte een andere flits Freddy's geest. Niemand, die de opwinding van de oude dame gezien had, was verbaasd, dat ze aan de noodrem getrokken had. Het voorval maakte op iedereen den indruk van een volkomen natuurlijk incident, geboren uit de agitatie van die vrouw! Die geagiteerdhe.d was ten toon gespreid om als explicatie te dienen voor het tot stilstand brengen van den trein; op zoodanige manier, dat de schuld van den Londenaar buiten beschouwing kon blijven. Iedereen gou het gebeurde aan „zenu wen" toeschrijven, zooals de druktemaker onmiddellijk had gedaan. Hetgeen beteekent, stelde Freddy vast, dat Voor vracht naar Nederland. De „Sumatra Post" verneemt, dat de In dische regeering, behalve de „Garoet" en de „Kertosono" van de Rotterdamsche Lloyd, nog verschillende andere schepen zal charteren voor speciaal goederenvervoer naar Nederland, thans rubber, copra en suiker. Aneta verneemt in dit verband nog, dat besprekingen hierover momenteel gaande zijn. Hierbij zijn ook de contrabande-lijsten van de oorlogvoerende landen van groot belang. De beslissing in deze zaak kan deze week via Holland worden verwacht, zegt de N. R. Crt. Ook de „Tarakan" van de Stoomvaart Mij. Nederland is door de regeering gecharterd voor speciaal goederenvervoer naar Ne derland. Relletjes op verschillende plaatsen. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 2 uur wilden twee surveilleereü- de agenten en een dronken man in de Boek horststraat te Den Haag arresteeren. De broer van den dronken man ging er zich me^ bemoeien en belemmerde de politie in haar taak, evenals het publiek, dat met leege bierflesschen de agenten bekogelde. Onder het publiek was een 29-jarige ser geant S. N„ die het de politie vooral lastig maakte. Tenslotte trok een der agenten zijn revolver en loste een schot ter waarschu wing in de lucht. De arrestant J. de G., diens broer en de sergeant zijn naar het bureau gebracht. Toen de dronken man nuchter was is hij op vrije voeten gesteld. De broer wordt voorloopig vastgehouden en de sergeant mocht, nadat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt, vertrekken. Nog meer rumoer. Terzelfder tijd was het bij het uitgaan van de cafés in de Wagenstraat zoo ru moerig dat e§n paar agenten met de sabel en de gummistok de orde moesten herstel len. Niemand werd gearresteerd. In den vorigen nacht om 1 uur maakte de politie met de gummistok een einde aan een vechtpartij in de van der Venne- straat, tusschen burgers en militairen. Ook hier werd niemand gearresteerd. Do procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft gisteren geconcludeerd tot ver werping van het cassatieberoep van Mr. M. M. Rost van Tonningen tegen de beschik king van het Haasche gerechtshof. Bij deze beschikking is afgewezen het verzoek om te worden toegelaten tot het bewijs der waarheid van de in het Nationaal Dagblad van Woensdag 13 April 1938 voorkomende artikel, „de beruchte zedenschandalen te Oss" aan den minister van Justitie te laste geleg de feiten. Tevens concludeerde de Hooge Raad tot verwerping van het cassatieberoep tegen het arrest van genoemd gerechtshof, waarbij Mr. Rost van Tonningen naar aan leiding van bovenbedoeld artikel wegens smaadschrift is veroordeeld tot een geld boete van 200 gulden subs. 50 dagen hech tenis. De Hooge Raad zal op 23 October arrest wijzen. Vier en twintig opvarenden ver mist. De „Spray", aan boord van welk schip zich 26 personen bevonden, de op eenigen afstand van de kust hadden gevischt, is tengevolge van de woelige zee gekapseisd. Twintig minuten na het ongeluk waren twee personen gered. Vier-enrtwintig personen worden vermist. de oude dame ook in het complot was en van het begin af aan zich nooit werkelijk angstig had gemaakt over den Londenaar en er uit sluitend aan de noodrem getrokken werd om, als de trein stopte, de algemeene aandacht te concentreeren op een compartiment waarin niets bijzonders voorviel. Gevolg: de attentie werd afgeleid van een ander compartiment, waar wèl iets belangrijks gebeurde. Freddy werkte de consequentie van deze theorie uit. „Als dit juist is, wil het zeggen, dat de geagiteerde oude dame, de Londenaar, het drukke, springerige heerschap, de groote dikke mijnheer en de man met den paarden kop allen samenwerkten! Met z'n vijven! Brr! Het was werkelijk een verbijsterende ge dachte. Ze hield, behalve het feit, dat er buitengewoon hoog spel was gespeeld, en dat het plan wel overdacht en uitnemend voor bereid moest zijn, tevens in, dat de vijand over een uitgebreide legermacht beschikte. Bepaalde die zich overigens tot het vijftal, vroeg Freddy zich af. „De reverend," riep hij eensklaps uit. „Is die misschien nummer zes?" En dan is er nog iemand. De man In 't bruine pak. De man die verdwenen was! Nummer zeven? Daarna kwam de meest ontstellende ge dachte van alle over hem en een gewaar wording van hopeloosheid maakte zich van Freddy meester. Lydia Leveridge, 't meisje dat ringen wegtooverde en andere deed ver schijnen, wier portret het eene oogenblik in een krant stond en het volgende eruit ver dwenen was, het meisje, dat werd ontvoerd, maar dat hem verboden had tusschenbeide te komen, omdat zijn bescherming een bedrei ging zou zijn... wat was haar rol? Schade van f 20.000 De tabaksondernemling Kwalaniëntjirim van de Deii maatschappij, werd Zaterdag in den namiddag om half vijf door een typhoon getroffen. Hierdoor werden 23 'droogschuren, benevens verscheidene wo ningen vernield. Slechts een zeer gering partijtje tabak is vrijwel intact gebleven- Een fermenteerschuur is beschadigd. De totale 9chade wordt volgens de N.R.C., ge raamd op f 20.000.Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor, behalve twee in- landsche kindeien in een bijgebouw van een assistententshuis, die slechts zeer licht door een vallenden boom werden gewond. Uitlegging gevraagd over torpedee ring. Gewoon oorlogsgebruik zegt Duitschland. Finland heeft Duitschland uitlegging ge vraagd over de torpedeeringen. De Finsche gezant te Berlijn heeft zich naar het mi nisterie van Buitenlandsche zaken begeven om er te informeeren naar de redenen der torpedeeringen. De minister, ald'us Havas, heeft verklaard dat de actie tegen schepen welke cellulose vervoeren, een gewoon oorlogsgebruik is Hij voegde hier aan toe, dat de torpedeering een waarschuwing beteekent voor de neu tralen, die handel drijven op Engeland. Paard sloea op hol. Doordat zijn paard op hol sloeg is de 73- jarige landbouwer ten B. uit Borne, Zater dagmiddag van een mestwagen gevallen. De man is des nachts aan de kwetsuren be zweken. WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO. 6.307.00 RVU. 7.308.00 VPRO. 8.00 Eventueel berichten ANP, gramofoon- platen. 9.30 Causerie: „Onze keuken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelspel (Om 12.45 eventueel berichten ANP). I.151.45 Gramofoonplaten. 2.00 Kniples. 2.30 Gramofoonplaten. 2.35 VARA-Orkest en solist. 3.20 Voor de kinderen. 5.30 VARA-Orkest. 6.30 Cursus: „Graphologie, middel tot men- schenkennis". 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Vocaal concert met orgelbegeleiding. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varla. 8.15 Vraag en antwoord. 8.30 VARA-Orkest. 9.00 Radiotooneel. 9.40 VARA-Orkest. 10.15 Causerie: „...en toch ben ik van mee ning, dat..." 10.25 Gramofoonplaten. 10.40 Medische vraagbaak. II.00 Betrichten ANP. 11.1012.00 Dansmuziek (gr.pl.). Hilversum II. 301.5 m. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds v. d. Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Gramofoohplaten (9.30—9.45 Gelukwen- schen) 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonplaten. 11.15 Ensemble v. d. Horst. (12.0012.15 Ber.) 1.00 Gramofoonplaten. 1.30 Hollandsch kamermuziekensemble en gramofoonplaten. 3.00 Christ. lectuur. 3.30 Pianovoordracht en gramofoonplaten. 4.25 Kinderkoor „Lenteleven" met pianobege leiding. Onder de regen op zijn voorhoofd begon zich een ander vocht vast te zetten. Was Lydia Leveridge Nummer acht? „Luister Freddy", hield hij zichzelf voor. „Er is één ding, wat je glad vergeten schijnt te zijn, mijn jongen. Haar oogen. Kan een meisje met zulke oogen op een of andere manier in een complot van schurken betrokken zijn?" Zijn wanhoop week en zijn plan om de politie te Aylsham te waarschuwen, stond niet meer zoo vast als zooeven. Was het wel heel zeker dat de politie Miss Leveridge's belangen zou dienen Zoozeer was hij aan twijfelingen ten prooi, dat hjj de gevaren van den glibberigen weg vergat, tot hij op eens uit zijn overpeinzingen opgeschrikt werd, doordat hij opzij slipte, welk ongeval hem een hap uit zijn broek kostte en de waarde van een werkmansfiets met minstens drie shilling deed verminderen. Maar het had niets te beteekenen! Hij was nu vlak b(j zijn bestemming. In een paar minuten zou hij er zijn, als hij de aanduidin gen van zijn vriend goed begrepen had. „Hé!" riep hij plotseling, toen uit de duis ternis een gestalte in den lichtkring van zijn lantaarn kwam. „Dat is toch de weg naar Aylsham. nietwaar?" Pas toen de woorden over zijn lippen wa ren, bemerkte hij, d.t hjj de vraag had ge richt tot den rug van iemand in de kleeding van een reverend... XIX. Wat het venster onthulde. Freddy Reeve 1 in het laatste uur het noodweer menigmaal verwenscht, maar nu zegende hij het eensklaps, want zijn vraag was in het onstr .xiig gev.-„ld der elementen verloren gegaan en de reverend gaf geen Een avontuurlijke reis naar de ontoegan kelijke oerwouden van Afrika, op zoek naar de plaats, waar de olifanfen hun laatste le vensdagen slijten. 97. Woedend sprong de gorilla op René af, doch middenin zijn sprong trof hem de kogel uit René's geweer en het dier viel als een blok op den grond. Grommend trachtte de grote aap op te staan, doch hij zakte bewusteloos ineen. Terwijl hij zijn geweer opnieuw laadde, wachtte René tot de anderen zich bij hem zouden voegen. Allen kwamen naar buiten en wensten René geluk met den goeden afloop. De rest van den dag werd gebruikt voor on derzoekingen. 99. „Het is geteekend door Tippoo Tib en het is een Arabische boodschap. Er staat: „In den naam van den profeet: Vrede! Maar voor hem, die zoekt naar de plaats waar de olifan ten sterven, zal geen vrede zijn tot hij gevon den zal hebben „Het Kasteel dat roept" en waar de opgaande zon den weg wijst". Een diepe stilte volgde op het lezen van deze geheimzinnige boodschap. De kleine groep stond aan den 'ngang van de grot, die met een sprookjesachtige glans verlicht werd door de volle maan. „Het kasteel dat roept", mompelde René, „dat is een plaats, die ook op de kaart voor komt, /ader". Ze keerden nu naar de vlieg machine terug en bleven daar dien nach veilig in de cabine. Toen René den volgenden morgen wakker werd, bemerkte hij, dat de geweerkist open gebroken was en dat er een geweer uit ont brak. Een plotseling vermoeden deed hem rond zien. „Vader!" schreeuwde hij, „Vader, wordt wakker! Lopez is er van door!" 98. Uren verliepen het zonlicht maakte plaats voor het maanlicht en nog steeds was men op zoek naar het dal der olifanten. Eindelijk, toen ze vermoeid in een van de vele grotten binnengingen, die zich in de ber gen bevonden, verlichtte de straal uit René's lantaarn een inscriptie in den kalksteenen muur. „Arabische letters," zei mijnheer Hen driks. Uitroepen van verbazing weerklonken. René en Koen hielden hun lantaarns op den muur gericht, terwijl mijnheer Hendriks ver taalde wat er stond. HOOFDSTUK 8. Verraad. 100. Eerlijk gezegd waren ze allemaal blij, dat Lopez verdwenen was. „Ik vind, dat wij dit moeten vieren", zei Bep verheugd. De Zilve ren Albatros vertrok met één reiziger min der en mijnheer Hendriks zette koers naar „het kasteel, dat roept", aangegeven op de kaart var. Rene. „We zullen over het Victoria Nyanzameer vliegen", zei hij tegen de anderen. „Het is op één na het grootste meer van de wereld". De motoren van 't vliegtuig bromden regelmatig, terwijl het zich door de lucht bewoog en het duurde nie lang of ze zagen het water van het uitgestrekte meer, glinsterend in de zon. neschijn. „We zullen in Kisumu stoppen om proviand en ammunitie te kopen", zei mijn heer Hendriks. „Dat is een stad aan den Noordoosthoek van het meer". 4.45 Felicitaties. 5.00 Vo.r de jeugd. 5.455.55 Gramofoonplaten. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.30 Causerie: „Het nut van de Binnenvaart- scholen speciaal in dezen tijd" en causerie over het Binnenaanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over Sophie Hedwig. 7.45 Causerie: „De wereldoogst van kunst foto's in 1939". 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Ber. 8.15 Molto Cantabile en orgelspel. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Chineesche liederen (opn.). 11.00 Gramofoonplaten. ch. 11.5012.00 Schriftlezing. teeken, dat hij haar verstaan had. Maar de weinige aandacht, die de genoem de persoon aan de vraag schonk, kwam niet alleen op rekening van het onweer. Zelf was hij in een of ander probleem verzonken. Zijn rug bleef onbeweeglijk, elke zenuw er van scheen gespannen. Wat deed hij hier? Hoe was hij hier ge komen? Wat was de oorzaak van zijn gecon centreerde aandacht? Nieuwe geheimen om te ontsluieren. Voorzichtig en zooveel af stand bewarend als mogelijk was, stapte Freddy af en zocht een schuilplaats onder overhangend gebladerte. Terwijl hij den rug van den reverend bleef gadeslaan, doemden uit de duisternis andere dingen op. Een muur. Een deur in een muur. De flauwe omtrek van een dak. Een paar doode vensters, en één, vagelijk levend. Ja, achter die blinden was licht. Een zwak schijnsel. De blik van den reverend scheen erop gericht te zijn. Maar Freddy's blik had meer belangstel ling voor de deur. Hij had het gevoel, dat die aanstond, toen hjj den reverend voor het eerst zag, hoewel hjj zich van dat gevoel geen rekenschap kon geven. Vaak hebben onze hersens de dingen in zich opgenomen, voordat we ze bewust gewaar worden. En zoo wist Freddy, dat de deur van het huisje, waarnaar de reverend stond te kijken, een paar seconden geleden had opengestaan en dat ze nu dicht was. De reverend bevond zich heel dicht bij de deur. Had h ij haar misschien dicht gedaan Of misschien iemand, die nu achter dat half levenlooze venster stond? In dat geval, waarom bleef de reverend hier? Waarom ging hjj niet verder, zooals een gewoon be zoeker zou doen... Ah! Daar ging hij! Hij bewoog zich lang zaam naar links naar den zijkant van het huis. Hij bleef een oogenblik bij het raam staan. Toen ging hij weer verder, bereikte den hoek van het huisje en glipte langs den kant. Freddy zette zijn fiets vlug tegen de heg en sloop iets naar voren. Hij wilde niets van de bewegingen van den reverend missen. Thans kon hij zien hoe de ander opzij langs het huis liep ook dat hij weer stil stond en naar een ander raam keek. Dit raam liet evenzeer een flauw schijnsel door. Blijkbaar was het een zijvenster van dezelfde kamer, waaruit aan den voorkant dat flauwe licht viel, maar het verschilde op twee belang rijke punten van 't andere venster. De blin den waren niet gesloten en het raam was open. Wel een halve minuut lang keek de reve rend door het open raam naar binnen. Iets wat hij zag scheen hem te fascineeren. Toen keerde hij zich om en keek naar de plek waar Freddy stond. Freddy had er geen vermoeden van of hij te zien was; het was onmogelijk iets van de uitdrukking op het gelaat van den reverend te onderscheiden. Hij keek beslist in Freddy's richting, maar zien deed hjj Fready niet. Hij zag heel andere •ingen. Toen lichtte het opeens fel. De weg de bosschen, de hut, de lucht, alles werd ver blindend wit en eveneens de beide gestalten die met het gezicht naar elkaar stonden. Een oogenblik later verzonken ze weer in het niet. Maar elk der beide gestalten wist thans dat de ander bestond... Freddy kwam een paar stappen naar vo ren, de reverend eveneens. „Is het onbescheden te informeeren hoe u hier gekomen bent," begon Freddy uitdagend „Toen ik u 't laatst gezien heb..." „Zat ik in een trein. Om precies te zijn in dien. welke om 5.18 uit Liverpool Street ver- trekt. Maar u ook. En ik heb niet gezien dat u aan 't station uitgestapt bent" „Bent u er dan aan een station uitge gaan? informeerde Freddy met een onge- loovigen klank in zijn stem. Zeker. Ik ben uitgestapt aan het station even voorbij de plek, waar de trein stilstond. (Wordt vervolgd.) V

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7