WARSCHAU geeft zich over liet Poolsche land Saarbrücken ontruimd Militair bivak afgebrand Olie- en benzine-prijs Beste bondgenoot tegen Hitier is de tijd Morgen wordt de stad bezet Het Duitsche zwaard slaat bliksemsnel toe Frankrijk vreesde de Sovjet-laars Koolzuurcylinders ontploft Voor dc ouderlijke woning overreden Oranje roer aan onze vliegtuigen Alle uitrustingsstukken in vlammen opgegaan De dag van den postzegel Tien militairen gewond Genevcrstokers voor het gerecht Vredesboodschap daalt op het Witte Huis Brifsche zeelieden van Zweedscb schip gehaald Nienwe kenmerken op vleugels en romp Postvluchten op Indië Onze Oost bevestiging van zware Geheime oefening der Amerikaansche vloot BOEREN VERDEELEN OP EIGEN GELEGENHEID DE BEZITTINGEN VAN DE GROOT-GRONDBEZIT TERS. ARBEIDERSRADEN LEI DEN FABRIEKEN EN BANKEN. Het Zwitsersche blad, de „Basler Nachrichten" verneemt uit Cernauti, dat de Sovjetiseering van Polen voortgaat en uit Helsinki worden na dere bijzonderheden dienaangaande vernomen. Te Wilna en Lwow zijn de eerste communistische- kranten verschenen. In de steden worden de communis tische eigendomsbegrippen toegepast Op het land heerscht een chaos. De boeren hebben op eigen gelegenheid de bezittingen van de groot-grond bezitters verdeeld. De fabrieken en banken worden door arbeidersraden geleid. Men maakt geen onderscheid tusschen Polen, Joden en Oekrainers. Uit Moskou wordt gemeld, dat Prins Leon Radziwill door de Russische troepen gevan gen is genomen op zijn landgoed Bazano- vitsji, waar hij in gezelschap van graaf Tys- kievitsj verbleef. Ivhrouschrchey, de secretaris van de Oe- krainsche partij, heeft zich gisteren naar de petroleum-centra van Borislav en Drohobitsj in de door de Russische troepen bezette Wes telijke Ockraine begeven. Reeds zijn 140 bronnen te Borislav weer in bedrijf gesteld en wordt hard gewerkt, om op de petroleum- raffinaderijen weer het werk te doen her vatten. Hevig artillerieduel aan de Luxcmburgsche grenzen. Volgens de Fransche legerberichten hebben de Duitschers Saarbrücken geheel ontruimd. De Franschen be dreigen ernstig Zweibrücken, dat onder voortdurend artillerievuur ligt Het gisteravond uitgegeven commu niqué meldt dat de dag gekenmerkt was door activiteit der verkennings detachementen. Sedert gistermiddag vier uur is een hevig artilleriege vecht begonnen aan gene zijde van de Moezel, in de streek van Perl, Besch en Berg. Van gezaghebbende zijde wordt medege deeld, dat er in drie sectoren ten Z. van Pir- masons, ten Zuiden van Zweibrücken en ten Noorden van Wissenbourg, een zwaar artil lerievuur plaats vindt. Volgens onzen zegs man hebber, do Duitschers voor het eerst se dert het uitbreken van de vijandelijkheden hun batterijen over de Fransche achterhoede heen gericht en dorpjes getroffen, welke vier tot vijf kilometer achter het front liggen. Geweldige militaire overwinning niet noodig! Frankrijk en Engeland blijven vol ver trouwen, dat zij den oorlog zullen winnen, aldus U. P., maar zij zijn eveneens de mee ning toegedaan, dat dit niet behoeft te ge schieden door een overweldigende militaire overwinning. De geallieerden zijn van mee ning, dat de tijd hun beste bondgenoot te gen Hitier is, daar zij over een doorslagge vend overwicht op financieel en industrieel gebied beschikken, terwijl zij toegang heb ben tot alle grondstoffen. Men is ervan over tuigd. dat wanneer de Duitsche .massa zich eenmaal begint te realiseercn, dat er geen hoop bestaat op een snelle Duitsche over winning, terwijl het gewicht van de blok kade zich steeds drukkender doet gevoelen, zij zelf iets zal doen om den prijs voor den vrede; de afschaffing van het nazi-regime, aan to bieden. Dat is een van de redenen, waarom de En- gelscho propaganda via de radio en door middel van hot uitwerpen van pamfletten wordt voortgezet. Do Fransenen cn Engelschen voelen zich achter de Maginotlinio volkomen veilig. De ze vertegenwoordigt immers een honderdtal Verduns cn in 101G waren een milliocn Duit schers niet in staat één Verdun to nemen. Dat de Engelschen intusschen niet op een spoedig ineenstorten van het moreel der Duitsche massa rekenen kan men wel af leiden uit liet feit, dat Engeland zich kalm voorbereidt op ccn oorlog van drie of meer WAPENSTILSTAND VAN 24 UUR GING AAN DE CAPITU LATIE VOORAF. Een bericht van het Duitsche nieuws bureau, dat Warschau zich onvoor waardelijk heeft overgegeven, en morgen bezet zal worden, werd aan vankelijk door de Polen in zooverre ontkend, dat slechts van een wapen stilstand van 24 uur sprake zou zijn. Aangenomen kan echter worden, dat de moedige bezetting capituleert en het 100.000 man tellende garnizoen zich op genade of ongenade aan den vijand overgeeft. Of de stad War schau aan Duitscrland. dan wel aan Rusland zal komen, wordt in Moskou beslist. Voor een beschou wing hierover zie men elders in dit blad. HET POOLSCHE LEGERBERICHT. In een met vertraging ontvangen bericht van de verdediging van Warschau lezen wij: Amerikaansche vrouwen aan he% werk. Een door een vrouw bestuurd vliegtuig heeft boven het Witte Huis een proclamatie met pacifistischen inhoud uitgeworpen. De autoriteiten hebben dit feit gerappor teerd en hier aan toegevoegd, dat deze pro clamatie afkomstig was van een organisatie van vrouwelijke pacifisten. DOOR DUITSCHEN TORPEDOJAGER AANGEHOUDEN. Het Zweedsche passagiersschip Kron- prinssessan Margareta is op 7 mijl van Gotenburg door een Duitschen torpedo- bootjager aangehouden. Zeven Britsche zee lieden, die door het Zweedsche schip waren gered, nadat hun vaartuig, de treiler Cal- dew, op de Noordzee getorpedeerd was, werden van boord gehaald. De gezagvoerder van het Zweedsche schip moest aan den Duitschen eisch voldoen, daar hij zich bui ten de Zweedsche territoriale wateren be vond. Het schip werd een uur opgehouden. Toen een Zweedsch vliegtuig en een Zweed sche torpedobootjager verschenen, verwij derde zich het Duitsche oorlogsschip. Dagorder van Goering aan de luchtmacht. Het Duitsche nieuwsbureau meldt: „Op den dag der capitutalie van War schau heeft generaal-veldmaarsohalk Goe ring een dagorder tot de luchtmacht gericht waarin hij. zegt: Het Poolsche leger, dat een door den Engelschen grootheidswaan be ïnvloede oorlogshetze de taak had toege dacht naar Berlijn op te maroheeren, is in enkele dagen verpletterd. Met dit leger moest het Poolsche luchtwapen, nog voor het een doeltreffende actie kon voeren, denzelfden weg gaan. Bliksemsnel heeft het Duitsche zwaard toegeslagen. Ik ben er trotsch op dat het Duitsche luchtwapen aan dit resultaat op beslissende wijze heeft medegewerkt. Door zijn vastbesloten strijdvaardig heid heeft het van den eersten dag af het vijandelijke luchtruim be- heerscht. Het is geen Poolsch vlieg tuig gelukt over Duitsch grondge bied te vliegen. In een weergaloo- zen triomphtocht heeft het luchtwa pen een tegenstander vernietigd, die groot Duitschland had getard met een misdadige roekeloosheid. De prestaties der Duitsche weermacht zijn eenig in de geschiedenis. De mannen van het luchtwapen hebben met doodsver achting bewezen, dat zij banierdragers van den ouden Duitschen soklatengeest en te gelijkertijd van de allen tegenstand over winnende gedachte van 't nationaal- socia listische soldatendom zijn. In eerbiedige rouw nijgen wij ons voor de slachtoffers, die bij het luchtwapen moesten vallen. Naar Duitsche soldatenwijze binden wij thans na de behaalde overwinning den helm vaster. Voor welke taak wij ook mogen ge steld worden, welke bevelen onze Fuehrer ook geeft: voorwaarts voor ons eeuwige Duitschland." Warschau en Modlin blijven zich heldhaf tig verdedigen tegen de sterke aanvallen van de Duitschers. Op den linkeroever van de Weichsel heeft de stad zeer heftige Duit sche aanvallen weerstaan onder moeilijke omstandigheden. 25 September werden der tien Duitsche vliegtuigen in het gebied van Warschau neergeschoten. Op het oogenblik is de stad volkomen in puin en ligt zij on der voortdurend artillerievuur. Sedert eenige dagen zijn de reservoirs en waterfiltcrs ver nield en de bombardementen makpn het zeer moeilijk de burgerbevolking to helpen. Negen ziekenhuizen vol zieken werden ver nield door granaten en bommen, alle histo rische monumenten zijn vernield, de rook en stof in de stad beletten de ademhaling. In verband met den huidigen wan- hopigen toestand van de burgerbevol king en de onmetelijke schade, het gebrek aan water en het gevaar voor epidemieën, heeft de bevelvoering in Warschau het Duitsche opperbevel voorgesteld ehn wapenstilstand van 24 uur te sluiten. Het antwoord hier op is nog niet ontvangen. De toestand van de burgerbevolking en de stad heeft het commando genoopt spoedig te handelen, teneinde te vermijden, dat de bur gerbevolking verdere verliezen leed. Besluit communistische vartij te ontbinden niet alleen voor bin- nenlandsch gebruik. In Fransche en huitenlandsche diploma tieke kringen gelooft men, dat het besluit der Fransche regeering om de communisti sche partij te ontbinden meer dan een zui ver binncnlandsche beteekenis heeft. Het besluit is genomen op een oogeniblik, waar op vele landen in Europa en zelfs in Ame rika ongerustheid toonen over den opmarsch van het Sowjetleger naar de Karpathen en over de snelle Sow.jetiseering van een be langrijk deel van Polen. De door Moskou op de Baltisohe staten uitgeoefende druk cn de vlugheid, waarmede plaatselijke Sow- jets worden gevestigd vlak achter de op rukkende Sowjettroepen hebben een gevoel van bezorgdheid gewekt in de landen van Centraal en Zuidoost-Europa. De Duitsche propaganda heeft het de geheele wereld doen voorkomen, dat Frankrijk een prooi is van het roode gevaar. Thans is de toestand omgekeerd. In het bijzonder de Balkanlan- den beginnen van gedachten te wisselen en vergeten hun geschillen om een grondslag te zoeken voor solidariteit tegenover de Sowjetexpansie. Vrachtauto met gevaarlijke la ding in brand geraakt, Slechts verwrongen geraamte bleef over. Gistermiddag kort na twaalf uur is op den nieuwen Haagschen weg tusschen het eerste en het tweede viaduct nabij Sloten te Amsterdam een groot vrachtauto, welke ge laden was met ongeveer tweehonderd kool zuurcylinders. op onbekende wijze in brand geraakt en geheel door het. vuur vervVoest. De koolzuurcylinders kwamen voor het grootste deel tot ontploffing zoodat op dezen drukken verkeers weg tusschen Amsterdam en Den Haag groote consternatie ontstond. Zware rookwolken ontwikkelden zich, zoodat de brand tot ver in den omtrek waarneembaar was. Het ver- keer kon door het explosiegevaar geen doorgang vinden en werd door de politie van de gemeente Haar lemmermeer verlegd. De chauffeur van de auto, welke toebe hoorde aan de maatschappij tot exploitatie van Rommenheellersche Koolzuur- en Zuur- stofwerken te Rotterdam en op weg was naar de hoofdstad, liet den wagen onmid dellijk in den steek, nadat hij den brand had ontdekt, daar aan blusschcn toch niet te denken viel. De auto heeft langer dan een uur in vol len vlam gestaan, zoodat slechts het ver wrongen geraamte is overgebleven. De brand schijnt in de olietank van den tractor te zijn begonnen en daarna te zijn overgeslagen op den aanhangwagen, waar op dc koolzuurcylinders geplaatst waren. Tienjarig meisje steekt onvoor zichtig den weg over. Gistermiddag om ongeveer kwart voor vijf heeft zich op den Oostcrhoutsoheweg onder de gemeente Toteringen een ernstig ongeval voorgedaan. Het tienjarig dochtertje van den heer Th. van den Berg aldaar werd, bij het oversteken van den weg, tegen over de ouderlijke woning, door een auto gegrepen, tengevolge waarvan zij een boen breuk en een ernstige hoofdwonde kreeg. In zorgwekkenden toestand is zij naar het St. Ignatiusziokcnhuis te Breda overgebracht, waar zij gisteravond om half tien is overle den. De regeeringspersdienst meldt: Met ingang van 1 October 1939 zullen de militaire vliegtuigen van de Koninklijke Marine en van de Koninklijke Landmacht de volgen de kenmerken voeren: a. Op eiken vleugel (bij het bo- vendraagvlak op de bovenzijde, bij het benedendraagvlak op de onder zijde en bij eendekkers op de bo ven- en onderzijde) alsmede op bei de zijden van den romp van het vliegtuig een Oranjekleurige gelijk zijdige driehoek met zwarten rand, deze laatste ter breedte van tien centimeter; op de vleugels wijst de driehoek met een punt naar achte ren, op den romp naar beneden. b. De verticale roeren geheel oranje, omlijst door een tien centi meter breeden zwarten band. De verhoogingen komen niet onverwacht. In een groot gedeelte van onzen oplaag konden wij gisteren nog rne- dedeelen, dat de prijs van benzine met ingang van 27 September voor levering ex-tankauto met 1% ct. per liter is verhoogd, ten gevolge waar van de benzine geleverd aan de pompen thans 15 H ct. per liter kost. De prijzen van petroleum, gasolie en huisbrandolie zijn, zooals men weet met lK cent per liter verhoogd. Deze prljsverhoogingen komen niet onverwacht, daar reeds dadelijk na het uitbreken van den oorlog de zee vrachttarieven en de molestpremiën sterk zijn opgeloopen, terwijl boven dien de wereldmarktprijzen van pe- troleumproducten zijn gestegen. OOK DE EIGENDOMMEN DER SOL DATEN IN DE ASCH HON DERDEN MUD KOREN DOOR VUUR VERTEERD. Gistermiddag heeft een hevige brand ge woed in een stroosohuur gelegen aan den Rijksstraatweg LeidenUtrecht. De schuur brandde geheel uit en slechts door het krachtdadig ingrijpen van de ge alarmeerde brandweren uit Wéerden, Riet veld en Nieuwerbrug kon uitbreiding wor den voorkomen. In de schuur waren ongeveer 200 militai ren ingekwartierd. Vrijwel alle uitrusting stukken en eigendommen van deze mili tairen gingen in de vlammen verloren. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De schade is aanzienlijk. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek inge steld. ZWARE BRAND TE BEESD. Gistermiddag is te Beesd brand ont staan in een hooiberg, staande ach ter de boerderij van de wed. Be- verloo. Door den sterken wind sloe gen de vlammen weldra over naar de naastgelegen boerderij van den heer J. van Kampen, welke in een oogwenk brandde als een fakkel. Slechts enkoio op het land werken de personen zagen den brand woe den, snelden te hulp en slaagden er in den inboedel naar buiten te dragen. Een zware vonkenregen vloog over de rond de boerderij staande hooi- cn korenmijten en zotte alles in vlammen. Woonhuizen gedeeltelijk behouden. De brandspuit uit Beesd was vrij spoedig ter plaatse. Ondanks baar optreden vatte ook een gevulde hooiberg vlam en werd een prooi van het vuur. Hierna wist men verdere uitbreiding te voorkomen en ble ven de woonhuizen voor een deel behouden Enkele honderden mud koren alsmede vele landbouwgereedschappen en een drietal nieuwe fietsen gingen door den brand ver loren. De oorzaak van den brand is tot noa toe onbekend. Verzekerine dekt gedeeltelijk de schade. Do nablussching vorderde ge- ruimen tijd. De positie van onze Indië-vliegtui gen was gisteren: op de heenreis Torenvalk te Basra en Nandoe te Bandoeng; op de terugreis Gier te Calcutta. Met ingang van heden is de reis- duur op 't traject BataviaNapels vastgesteld op 6 dagen en op het traject NapelsBatavia op 5Vé dag De vertrekdagen blijven Maandag en Donderdag. DE BRITSCHE AANVAL BINNEN ONS RECHTSGEBIED. Nederlandsche regeering wendt zich tot Londen. Naar aanleiding van het gepubliceerde in de Indische pers betreffende het gebeurde met het Duitsche stoomschip „Franken", waarboven, volgens den gezagvoerder, een Britsch vliegtuig twee waarschuwingsbom- men heeft laten vallen, toen het zich bin nen de territoriale wateren van Neder- landsch-Indië bevond, is het A.N.P. op zijn informatie het volgende medegedeeld: De Nederlandsche regeering heeft, in af wachting van nadere gegevens die uit Indië moesten komen, op 20 September j.1, Hr. Ms. Gezantschap te Londen opdracht gegeven de aandacht van de Britsche regeering op deze aangelegenheid te vestigen en haar te verzoe ken, een grondig onderzoek naar het gebeur de te willen instellen. Speciale afstempeling op 9 Oct. a.s. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar in ons land den dag van den postzegel worden gevierd. Als datum voor deze herdenking is 9 October gekozen, namelijk de datum, waarop in 1874- door onze regeering de stichtingsacte der Union Generale des Postes mede' werd onderteekend. In verschillende steden zullen herdenkin gen worden gehouden, terwijl te Amsterdam en Utrecht.op 7 October en te Breda op 8 October tentoonstellingen worden georgani seerd. De Nederlandsche Bond van Vereeni- gingen van postzegelverzamelaars heeft we derom een speciale driecents briefkaart uit gegeven, welke tegen den prijs van vijf cent verkrijgbaar is. Bovendien is 't hoofd bestuur der P.T.T. zoo welwillend geweest zijn medewerking te verleenen, opdat de correspondentie, welke gepost wordt op een der tentoonstellingen te Amsterdam, Utrecht of Breda, voorzien zal worden van een bij zondere afstempeling. OP WEG NAAR ONTSPANNINGS AVOND. Gisteravond is op de Generaal van Heutszlaan te Baarn een ernstig on geluk gebeurd met een militaire vrachtauto, waarin tien militairen waren gezeten, die op weg waren naar een ontspanningsavond. Vermoedelijk doordat met te groote snelheid werd gereden, is de wagen, bij het uitwijken voor twee personen auto's, in dé berm van den weg te recht gekomen en gekanteld. Alle in zittenden werden gewond. Drie o£ vier van hen verkeeren in ernstigen toestand. Per ziekenauto's uit Soest en Hilversum zijn de slachtoffers naar het ziekenhuis te Baarn en de militaire hospitalen te Amersfoort en Utrecht vervoerd. De vrachtauto werd zwaar bescha- digd. STRAFFEN GEëlSCHT. Op Overflakkee is in het begin van dit jaar door de politie een bende ontmaskerd, welke zich bezighield met het op grootq schaal clandestien stoken van jenever. De hoofdpersoon, de 22-jarige arbeider C, J. van G. en de eveneens 22-jarige transport arbeider A. de R., beiden te Dirksland, stonden gisteren in hooger beroep voor het Haagsche gerechtshof terecht. Hadden de beide jongemannen aanvankelijk getracht., de schuld op anderen te schuiven, gisteren legden ze een volledige bekentenis af. De advocaat-generaal eischte bevestiging van de opgelegd straffen (tegen van G. vij maal drie maanden en tegen de B. vier maal twee maanden gevangenisstraf. „Ik dacht, dat het voor melk was". Hierna moest nog een „bij-figuur" terecht staan, n.1. de 29-.jarige smid C. M. T. te Someisdijk, die voor verdachten een dis- tilleertoestel had gefabriceerd. Hij bekende dit, doch voegde er aan toe, dat hij niet wist, waarvoor dit toestel g®"1 bri.iikt zou worden. n President: „Waarvoor dacht u dan? Verdachte: „Ik dacht, dat het een steriliJ scerketei moest worden om melk te sterih-1 seeren." De advocaat-generaal geloofde hier niets van en eisehte< eveneens bevestiging van het vonnis (vier maanden celstraf). De verdediger bepleitte een voorwaardehjka straf. Op 11 October a.s. zal dc bende haar loü vernemen. 1 jaren. Japansche officieren in de Sieg- iriedlinie. De Japansch generaal Teraoetsji en hooge officierer. van zijn staf hebben aisteron in gezelschap van den Jnpnnschen ambassa deur, Osjima, een bezoek aan bet Westelijk front gebracht. De Jnpanneezcn werden in de gelegenheid aesteld, aldus het D.N.R., liet modernste vestingwerk der. wereld grondig te bezichtigen. 10t Eenheden van de Amerikaansche vloot zijn van de vloothnsis van San Pedro uitge varen voor geheime manoeuvres, die vier dagen zullen duren. Bij deze eenheden be vinden zicli tien jiantserscliepen, drie vlicg- kampschopen, tien zware kruisers, elf lichte kruisers, 43 torpedojagers, elf duikbooten, drie hulpschepen en mijnenlcggers.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2