IVOREN SCHAT Bollen gekweekt zonder vergunning R^e grapjes Wat beteekent de Poolsche olie voor Duitschland Radioprogramma Het geheim van de Het Meisje uit den exprestrein Onze Oost Dames willen leeren schieten 10'. door: A. PANDOR 11200— BOETE OF 200 DAGEN TEGEN BOLLENKWEEKER UIT ANNA PAULOWNA GEëlSCHT. In de zitting van het Heldersche kantongerecht diende Dinsdag de zaak van een bollenkweeker uit An na Paulowna, W. S., wien ten laste was gelegd, dat hij in Mei 1939 bol len van narcissen en tulpen kweekte zonder te zijn aangesloten bij de Ned. Sierteeltcentrale en zonder teeltvergunning. Bekl., die door mr. D. H. Buiskool als raadsman werd bijgestaan, verklaarde, dat hij toen hij de bewuste bollen plantte, wel een vergunning had. Dat werd bevestigd door den controleur van de Landbouwcrisis- wet, den heer A. Roozen uit Heemstede en den chef van de Ned. Sierteeltcentrale J. J. Bosman uit Haarlem. Het bleek een lastige geschiedenis, welke op het volgende neerkwam. Toen bekl. de bewuste bollen plantte, was hij nog steeds in afwachting van een uitspraak in hooger beroep van een vonnis van de Commissie voor Crisis-Tuchtrechtspraak, waardoor hij in 1938 veroordeeld was tot f 2000 boete; daar hij deze boete niet betaalde naar hij zei, omdat hij daartoe niet bij machte was werd hij voor 2 jaar geschrapt door de Sierteeltcentrale; deze uitspraak viel 29 Maart 1938, terwijl de uitspraak in hooger beroep eerst 10 Nov. 1938 afkwam. Hij had nog getracht de teeltvergunning te verkoopen, doch toen hij hierin niet slaagde, riskeerde hij het, hopende op een gunstige uitspraak, zijn bollen weer te planten. Toen de bollen er in zaten, in Maart, kwam de uitspraak, die hem in het ongelijk stelde. Zoowel in het seizoen 19361937 als in 19371938 had hij c.a. 200 Are bloembollen geplant; ditmaal betrof het 130 Are, waar van op last van de Justitie 75 Are in be slag genomen werd. Get. Bosman, daarbij geassisteerd door get.. Roozen, verkaarde, dat de in beslag ge nomen bollen een waarde van c.a. f 3000 vertegenwoordigden; het restant c.a. van f 2000., waaraan bekl. dan f 1000.zou heb ben verdiend. Bekl. zei nog, dat als hij spoediger een Uitspraak had gekregen, hij zeker niet tot het planten van de bollen was overgegaan. De Ambtenaar van het O.M., Mr. de Breuys Tack wees op de vele ge vallen van telen zonder vergun ning, die zich hebben afgespeeld; hij wilde tegen deze economische overtredingen scherp optreden, in dit geval mede om de recalcitrante houding van bekll Menschen, als deze, aldus spr., kunnen het gehee- le bedrijf verknoeien. Hij eischte f 1200.boete of 200 dagen hechte nis, met verbeurdverklaring van de opbrengst der in beslag genomen bollen. Mr. D. Buiskool betoogde, dat bekl. niet anders kon doen, dan met gebruikmaking van zijn vergunning de bollen te kweeken, ook al wist hij nog niet de uitspraak in Hoo ger Beroep; zijn vergunning had toch ook geld gekost. Tot Febr. '39 handelde bekl. rechtmatig; na deze critiek op de tenlaste legging oordeelde pl. de boete aan den hoo- gen kant, daar bekl. de resteerende bollen op een klein gedeelte na, dat al verkocht is, niet meer kan verkoopen; de bollen zijn waardeloos door den algemeenen toestand. FEUILLETON. V Naar het Engelsch bewerkt dooi J, van der Sluys 18 ,,'t Is geen slecht plan; het is altijd goed de strijdkrachten te verdeelen." ,,U blijft dus hier tot de politie komt. Ik mag uw fiets zeker wel even leenen?" De vraag was in de gegeven omstandig heden heel natuurlijk, maar Freddy keek toch even op zijn neus. Terwijl hij aarzelde, stak de reverend den weg over. „Dat zal me een heelen tijd schelen," merkte hij op, „en we hebben al zooveel tijd verknoeid." „Wacht even!" riep Freddy, naar voren schietend. Maar de reverend zat al op de fiets. Hij was er op gesprongen op een wijze, die men van iemand van zijn ambt niet verwacht zou hebben. Hij wuifde Freddy toe en op het moment dat hij het deed, kliefde een bliksem straal de lucht. Hij verlichtte de hand, waar mee de reverend wuifde, zoodat Freddy die nu voor het eerst duidelijk kon zien. Er zat bloed aan! XXI. In het huisje. De normale actie van een man, wanneer hij iemand met een met bloed bevlekte hand ontdekt, die tracht te ontsnappen van een huis, waarin zich een vermoorde bevindt, is den vluchteling na te zetten. Freddy Reeve had echter verschillende redenen daarom hij dit niet deed. In de eer ste plaats had hij pas een inspannende en teleurstellende jacht achter den rug. Verder had de plotselinge ontdekking van de met bloed bevlekte hand zijn reactiesnelheid ver lamd. Dat probleem van die hand kon hij niet direct verwerken. Het wees er op, dat de reverend betrokken was in het drama, dat zich daarbinnen had afgespeeld. Opeens herinnerde Freddy zich, dat de Als bekl. dez eboete moet betalen raakt hij lieelemaal aan den grond. Nadat de Ambtenaar opgemerkt had. dat itekl. met een ongunstige uitspraak in H. B. rekening had moeten houden, zei de kanton rechter over 14 dagen schriftelijk vnnnis te zullen wijzen. Oud fuselier gaf nagemaakte guldens uit. Clemente straf geëischt. Een oud-Indisch militair stond gisteren voor de Amsterdamsche rechtbank terecht, wegens het uitgeven van nagemaakte gul dens. „Het was maar een grapje, ik bedoelde er niets kwaads mee" verdedigde de oude fu selier zich. Maar U hebt dat „grapje" drie maal uit gehaald, repliceerde de president, mr. Boon. Verd. had in een slijterij jenever gekocht Reeds twee maal had de winkeljuffrouw een valsche gulden in haar toonbanklade ge vonden, het waren slecht nagemaakte geld stukken, klaarblijkelijk het werk van een dilettant op liet gebied van de valsche mun- terij. De maker had vrijwel uitsluitend tin gebruikt en een kind kon zien, dat het een „pseudo-gulden" was. „Zou je me nu niet eens een echte geven?" Toen de rustende miilitair voor de derde maal een maatje jenever haalde en met zijn privé betaalmiddel zijn alcoholische genoe gens poogde te voldoen, merkte de winkel juffrouw heel kalm op „zou je me nu niet eeniB een echte geven?" De zonderlinge klant lachte, mompelde iets over een grapje en liet rinkelend een echten gulden op het toonbankzink vallen. De juffrouw had intusschen een wenk ge geven en de man vond de deur gesloten. Even later kwam de politie binnen en verd. deed op het politiebureau het verhaal over zijn „grapjes". In een roes. Ter zitting vertelde hij, dat hij onder in vloed van alcohol was, toen hij de nage maakte guldens had uitgegeven. Samen met een neef, die een erfenisje van f 600.had gehad, was hij dagenlang in een feeststemming geweest. Indertijd had iemand hem de tinnen gul dens gegeven en in den feestroes had hij ze „voor de grap" uitgegeven. De officier van Justitie, mr. C. J. van Ar- kel vorderde een voorwaardelijke gevange nisstraf van acht maanden met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van het me disch consultatiebureau voor alcoholisten. Voorts zal verdachte schadevergoeding aan den winkelier moeten betalen. De rechtbank zal 11 October vonnis wij zen. Talrijke aanvragen gericht aan de organisatie van vrouwen te Soerabaja. Het „Soer. Handelsblad" informeerde naar den voortgang van het werk der kort geleden te Soerabaja opgerichte organisatie van vrouwen, die zich ten doel stelt zooveel mogelijk voorbereidende maatregelen te treffen, opdat de burgerij in tijden van wer kelijk oorlogsgevaar paraat zal zijn. Het blijkt thans, dat men naast den Roo- de Kruis cursus en een opleiding tot chauf- feuse nog behoefte heeft aan een cursus, waaraan men nog niet had gedacht. Talrij ke dames hebben zich namelijk tot de orga nisatie gewend met het verzoek om te lee ren... schieten. Het bestuur der organisatie zal thans trachten om contact te vinden met een schiet-vereeniging, teneinde een schiet-cur- sus voor vrouwen tot stand te brengen. Het blijkt dus, dat de Soerabajasche vrouwen zich reeds thans op het allerergste wensch- ten voor te bereiden: de daadwerkelijke be scherming van het gezin. deur van het huisje openstond, toen hij op de plek arriveerde, en onmiddelijk daarna ge sloten was geweest. Had de reverend die deur gesloten, na zich aan het slachtoffer daar in de kamer te hebben ergrepen en naar buiten te zijn gegaan Eensklaps drong een gekreun uit 't huisje tot Freddy door. Zou die man op den grond toch niet dood zijn of bevond er zich nog iemand anders Freddy Reeve rukte zich los uit zijn ver bijstering. Hjj sloop terug naar het raam en keek door het venster neer op het lugubere schouwspel van den op den vloer uitgestrekte gestalte. Niets wees op de aanwezigheid van een tweeden persoon. De eenige aanwezige in het vertrek lag nog steeds op den grond, bewegingloos... Maar het geluid kon heel goed uit een andere kamer gekomen zijn in een wip was hjj bij de voordeur. Hij probeerde de kruk. Stijf gesloten! De eenige weg was dus door het raam. Luttele minuten later stond Freddy in de kamer, waar het lichaam lag. Hij doorzocht de kleine kamer vlug en grondig. Niets... Toen ging hij naar de deur, die op een kier stond. Voorzichtig pakte hij den knop vast en trok de deur naar zich toe. Daarbuiten lag een donkere gang. Met be hulp van zijn sigarenaansteker zag Freddy, dat zich daar niemand bevond. Aan de over zijde bevond zich een deur. Hij wierp haar open en riep: „Wie is daar?" Zijn stem klonk hol en spookachtig. Niemand antwoordde. Hij staarde in een leege keuken. Toen keerde hij zich om, sloot de deur en glipte de trap op. Door de vaart waarmede hjj liep, ging de sigarenaansteker uit. Freddy stond boven aan de trap in het De productie zou slechts 1% be dragen van de totale Duitsche behoefte in vredestijd. In welk opzicht zou de Poolsche olicpro- ductie voor Duitschland, welke in normale omstandigheden dit jaar op ongeveer 520.000 ton wordt geschat, van belang kunnen zijn? vraagt de „Financial Times". Indien men aanneemt, dat de productie van alle Pool sche olievelden op het recente peil zou blij ven, dan zou zij slechts 7 procent bedragen van de totale Duitsche behoefte in vredes tijd, dus slechts van ondergeschikt belang zijn voor de Duitsche behoeften. Het is ech ter verkeerd te veronderstellen dat de ge- heele productie door Duitschland zou kun nen worden overgenomen. De handhaving van een deel der Duitsche gemotoriseerde troepen in het bezette gebied eischt, naast de voorziening in de behoefte van de bur gerlijke bevolking een aanzienlijk deel der olie op. Bovendien is het nog lang niet ze ker, dat Duitschland de beschikking zal krijgen over alle Poolsche olievelden. De vastgestelde demarcatielijn brengt na melijk vele van de voornaamste olievelden onder Russische controle. Moeilijk is op dit oogenblik te zeggen, in hoeverre de petroleumvelden en de raffina derijen (welk aantal ongeveer 28 bedraagt) geleden hebben onder de gevolgen van den oorlog. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de Polen zelf verwoestingen hebben aangebracht bij het oprukken der Duitsche en Russische legere. Bronnen een jaar onbruikbaar? f De Russen hebben volgens te Boedapest ontvangen berichten het geheele petroleum- bekken van Oost Galicië bezet, waaromtrent de bladen eenige dagen geleden nog hadden gemeld, dat zij door Duitsche troepen waren bezet- Volgens te Boedapest aangekomen Poolsche vluchtelingen, die tech nisch uitstekend op de hoogte zijn, zijn de bronnen een jaar onbruikbaar Hoewel men niet over juiste inlichtingen beschikt, over het feit, dat de Russen het monopolie voor de exploitatie dezer bronnen aan een andere natie zouden afstaan, moet toch worden opgemerkt, dat in andere lan den van Midden- en Zuid-Europa dergelijke monopolies voor mineralogisch onderzoek nimmer aan buitenlandsche mogendheden werden gegeven. VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1939. tv; - Hilversum I. 1875 en 414.4 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Eventueel Berichten ANP. Gramofoon- muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Pianovoordracht. 11.10 Declamatie. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 AVRO-Amusementsorkest. 12.45 Eventueel berichten ANP, gramofoon muziek. 1.15 De Palladians. 2.30 Viool en piano. 3.00 Het Puszta-orkest. 3.30 AVRO-Dansorkest. 4.00 Gramofoonmuziek met toelichting. 4.305.00 Cello en piano. 5.05 Voor de kinderen. 5.30 Zang met pianobegeleiding. 5.50 Orgelspel. 6.30 Letterkundig overzicht. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Causerie: „Het probleem van de vaste lasten in de land- en tuinbouw". 7.23 Berichten ANP. 7.30 Berich en. 7.35 Cyclus: „De boeken van den Bijbel". 8.00 Zang en piano. 8.30 Cyclus: „De boodschap van het Vrijzin nig Protestantisme". 9.00 Vraag en antwoord. 9.15 Fragmenten uit de operette „Eva". 10.15 Puzzle-uitzending. 10.30 Gramofoonmuziek. stikdonker... dat wil zeggen, een flauwe lichtglimp viel door een spleet in de deur van de benedenkamer, waar de roerlooze gestalte lag en in de duisternis klonk het kreunen opnieuw. Freddy kon niet vaststellen waar het van daan kwam. Toen hij zijn sigarenaansteker weer liet opvlammen, kwam een heftige blik semflits hem te hulp en onthulde in witten gloed twee deuren. Kwam het gekreun van achter één van deze? Hij draaide den knop van een der deuren om. De geopende deur onthulde een slaap kamer. Het bed was leeg. Nu de tweede deur. Deze stond aan. Al wat hij te doen had, was haar een zachten duw te geven. Toen hjj op het punt stond het te doen, schrok hij hevig. Daarbinnen bewoog iets... Beroerd, dat h(j zich zoo lamlendig voelde... Die opstopper was blijkbaar harder aange komen, dan hjj gedacht had, en dan die door natte kleeren, die je huiverig maakten tot op je gebeente... Hij stiet de deur verder open. Twee glin sterende oogen keken hem aan. Van uit 't bed. Glinsterende groene oogen, met groote pupillen. „Vervloekte kat," siste Freddy, met een koude rilling langs zijn rug. Weer was het kreunen er, en nu, terwijl het onweer even bedaarde, kon hij hooren waar het vandaan kwam. Het kwam van beneden, uit de kamer waar de doode man lag... Een schrikwekkende, benauwende vraag kroop in Freddy's bewustzijn op: wës die man daar in de kamer beneden wel dood Met die vraag in zjjn hoofd spokend, op alles voorbereid, rende hij de trap af. Hjj be- Een aiontuurlijke reis naar de ontoegan kelijke oerwouden van Afrika, op zoek naar de plaats, waar de olifanten hun laatste le vensdagen slijten. 105. Na onderzoek besloten mijnheer Hendriks en René, dat ze niet zouu-n trachten de scha de te repareren, en daarbij, ze hadden geen benzine, het zou dus tijdverspilling wezen. Voor een of twee maaltijden hadden ze nog genoeg provisie en ze aten met smaak. Ge durende den middag onderzochten ze het eiland grondig, maar het was te groot om dat in zoo'n korten tijd goed te doen. René en mijnheer Hendriks besloten den volgenden dag een soort van vaartuig te maken. Na verloop van verscheidene minuten van stilzgwijgen trad een van de wilden, 'n grote gespierde kaffer naar voren en sprak enkele woorden in hun eigen taal. Kazimoto keerde zich tot René en vertaalde: „Ze zeggen, dat ze vrienden zijn". Daarna geraakte Kazimoto en de vreemden in een levendig gesprek. Grinnekend keerde Kazimoto terug tot Re..é en zei, dat de wil den hem verteld hadden van een grote stoom boot, die regelmatig het eiland passeert en nu ongeveer in een half uur verwacht kon worden. Men kon een groot vuur aanleggen om de aandacht van het schip te trekken. 10.40 Avondwijding. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbekche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Paul Wijnappel's strijkensemble (1.00 1.20 Gramofoonmuziek. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.00 Orgelconcert en gramofoonmuziek. 3.00 Declamatie. 3.20 KRO-orkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.15 KRO-Melodisten en solis 6.00 Dansmuziek (gr.pl.). 6.20 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. reikte de gang, duwde de kamerdeur een eindje open en luisterde. Een zacht gemom pel kwam van binnen. Eerst kon Freddy de woorden niet ver staan. Ze waren verward en onbegrijpelijk. Na luttele seconden werd het gemompel meer samenhangend en op het punt de kamer binnen te stappen, bedacht de luisteraar zich. „Dacht je, dat je leep was?" murmelde de stem, die Freddy het laatst in een derde klas compartiment gehoord had. „Maar je bent een beetje t e leep, eerwaarde heer, of liever gezegd, nagemaakte eerwaarde heer! En als je bijkomt, heb ik nog een beetje meer voor je in 't vet. Haha! Een schamper lachje volgde. Toen een stilte. Daarop begon 't gemurmel opnieuw. „Hé? Hallo? Waar ben je? Nu, denk er om, verroer je niet! Als je het doet, krijg je er nog een, die beter aankomt! Als ik alleen was geweest, had ik je wel direct in de ga ten gehad en zou ik je nooit in de auto heb ben meegenomen. Jammer, dat het je niet voldoende was, dat je mocht meerijden... Gekken! Allemaal gekken! Nu dan, hoor je? Hou op... stil! Om hier te komen en te ver wachten. dat je zult uitvinden, waar we haar heengebracht hebben..." Freddy's vingers spanden zich. Het was hem of zjjn hart even stilstond. Een nieuwe stilte; langer dan daarnet. Zou de kerel nooit doorgaan? Ah...! „Hier! Wat ga je doen?" De mompelstem sloeg nu over in geschreeuw. „Voor den drommel, wat ga je doen? Laat los! Laat los! Goed dan... als je niet wilt... Gooi dat weg... laat dat vallen... ik... ik zal je nek breken..." Thans kvvam er een ander geluid uit de kamer. Iets had zich opgericht en was weer gevallen. Daarop een gereutel. 106. Terwijl ze naar de prachtige zonsondergang keken over het water, besloten ze hun avond maaltijd te gaan nuttigen en ze wilden juist beginnen, toen ze1 opeens het geluid van vele voetstappen hoorden. Dadelijk daarop verna men ze het gemurmel van stemmen achter het dikke onderhout. Toen kwamen plotseling een twingtigtal wilden te voorschijn, hun zwarte lichamen glansden in het maanlicht als gepolijst eboniet. „Rustig blijven", fluisterde mijnheer Hen driks. „Laten zij de eerste aanval maar wa gen". 108. „Bedank hen", zei René, „en zeg hun, dat ze echte vrienden zijn". Haastig sleepten de vier mensen droog hout, dat ze konden vin den bij elkaar. Ook Kazimoto en de vriende lijke kaffers hielpen mee en spoedig hadden ze een grote brandstapel. Bep zag de lichten van de stoom' oot en René hield een lucifer bij het hout en stak het vuur aan. Dit werd opgemerkt, want het schip kwam langzaam nader, terwijl een kleine boot uitgezet werd, die naar de kust werd geroeid. 7.15 Causerie; „Het Nederlandsche visschers- leven". 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-New Style Artists en soilst (9.00 9.45 Radiotooncel). 10.30 Berichten ANP. 10.40 Lajos Veres en zijn orkest. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Freddy stiet de deur open en ging naar binnen. De man had zich bewogen, maar zijn gezicht lag nog naar den vloer gekeerd. Hi) gaf geen teeken dat hij de deur had hooren opengaan, maar toen Freddy op hem toe vloog, barstte hij uit: „Mooi! Goed zoo! Ik zal het je zeggen! verdraaid... laat los... ik zal het je immers vertellen! Ik kan toch niet praten als ik ge wurgd word... Een huis op Thetford Heath... bewesten Thetford... daar hebben ze d'r heen gebracht. Ga haar daar maar zoeken! Het is een onbewoond huis en misschien zal de huis bewaarder je wel een klein souvenir..." De adem stokte Freddy haast in de keel. Thetford Heath! Een onbewoond huis be westen "Tietford! Daar was ze dus! En toen wrong zich uit de keel van den ij lenden man op den grond een woeste lach los Een lach, zoo verschrikkelijk, dat Freddy onwillekeurig een stap achteruit deinsde. „En nu ben je weg. verduivelde gek!" trijschte de man. „Dan zal ik je eens wat an ders vertellen! Je dacht, dat je me te pakken kon nemen, hè? Nou, ga dan maar naar Thet ford! Amuseer je! Maar je zult er niets vin den... Want het is toevallig niet Thetford, eerwaarde heer. Het is HoltHa ha! Je dacht dat je een loopje met mij kon nemen... dat dacht je, hè? Ha ha ha! Ha ha...!" De krankzinnige lach brak in gerochel. De gestalte verhief zich plotseling op de knieën en opende de oogen. die recht in die van Fred dy staarde. Thans zag Freddy het voorhoofd van den man... er was een diepe, gapende wond in. Daarop zonk de p-estalte terug en de be weeglijke oude man. die in Norwich in den trein van 5 uur 18 was gestapt, lag thans werkelijk heel stil. XIXI. De race naar Holt. In een leunstoel, met een dooden man aan zijn voeten, in een onbewoond huis en bulde rend noodweer buiten, stak Freddy Reeve een sigaret op. Een paar minuten lang rookte hij zonder dat hjj probeerde na te denken, genie tend van de rust. Toen kwam hij een beetje op zijn verhaal en begon te trachten de stuk ken van de legkaart bij een te voegen. De vijf schurken waren hier samengekomen Hier hadden zij hun definitieve plannen vast gesteld en zjj zouden waarschijnlijk juist naar Holt vertrekken, toen de reverend ten too- neele verscheen. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7