De Brabantsche Briei De derby in Den Helder van N. H.V. B. Na ruim drie jaar weer Helder-HRC Zaterdag 30 September 1939 Vierde blad [^Het Meisje uit den exprestrein Succes begint met thuiswedstrijd tegen Z.VW. Ook de vierde klassers vangen hun programma aan In Hollands Noordpunt Ulvenhout, 28 September 1939. Amico, Gradus Bogers, ge wit, den oudsten stiefzeun van den Blaauwe, is ook motten opkomen veur de mobilisatie. Enne... dat was nog al erg! Ge wit, den Gradus is getrouwd mee Mie- neke van den Heuvel, den Jaan z'n tweede dochter. 't Jonge spanneke was samen nog ging veertig ja ren op den trouwdag; 't eerste kindeke was rap present, toen, na elf maanden kwam er 'nen tweeling ('nen kleinen Tiest en 'nen kleinen Jaan!) bij, zoo dat ze daar, binnen" anderhalf jaar, gezegend waren mee drie dreutels. Ze zijn nou dik drie jaren getrouwd en 't vijfde schip staat op stapel! Als hier prijzen wierden gegeven veur „opvoering van 't zie lental", lijk in sommige andere landen, dan won den Gradus ze allemaal, zoowel in den sprint als op den langen afstand! Maar allee, daarover wou ik 't nie hebben g'ad. Den Graad begost 'n klein boerderijke, ach ter Ulvenhout, onder Notsel; en 't liep den gaauwerik mee! Den eersten worp gaf 'm 'n kot vol biggen. En mee den steun van z'n vader, den Blaauwe, die van den verkens teelt jarenlang z'n werk mokte, kwamen den Graad zijn kuuskes (biggen) ferm op de pooten te staan. Ginnen plazieriger spaarpot veur 'nen jongen boer, dan 'n tierig verkens kot! Zekers, dat krulsteertgedierte frit 'm de ooren van zijnen kop af. Maar van den ande ren kant, als ie op z'n eigen uitzuinigt, dan groeit 't spek aan den balk. En als 't Slachtmaand wierd, November, dan beurde- n-ie z'n eerste brieven van honderd pop, hield eigens 'n verken in de kuip en d'eerstvolgende voorjaarsveemarkt trok ie mee mij en den Blaauwe naar Etten en kocht daar zijnen eer sten „veestapel", 'n Volwassen melkbeest en 'n vèers. We hadden allemaal leut in den fermen knuppel en z'n Mieneke! Den Jaan was er geregeld om te bakeren en z'n Mieneke bij te staan in 't huishouwen en mee de dingen, die in de schuur, op den erf en binnenshuis gedaan kunnen worden. Den Blaauwe droeg 't zijne bij in de verzurging van 't vee, 't tim meren van hokken, de voeiing, den slacht ook en van alles wat daar bij te schaften valt. Ik eigens gaf m'n aanwijzings veur den verbouw van zijnen grond en zoo kwam 't jonge span neke van jaar tot jaar gèèf vooruit. Den Graad werkte als 'nen trek-os, Mie neke is 'n pront wefke, dat, al trekt ze veul op den Jaan, toch veul pienter is! Ze wonen diep in 't land, wijd van den weg af. Lastig veur 't bedrijf, maar, vaneigens ze zitten daardeur op 'nen schappelijken pacht! In 't zand, over de akkerpaaikes van 'nen voet bridte, kunde mee de fiets nog al licht ieverans komen en bij nie te sturmig weer is den Graad 's Zondags toch rpee 'n minuut of twintig wel in de kerk. Mieneke, die meestal zwaar gaat, vijf kinderkes binnen vier jaren vallen nie uit de maan, is gaauw drie kwartier onder- weuge, maar allee, ze hebben jonge beenen en eiken gank, motte maar rekenen, is bezuini ging op den pacht. 't Is werken van den vroegen mergen tot in den avond, tijd veur 'n krantje lezen schiet er nog gineens op over. Nouja, wie zou ook dèar heelegansch, veur twee dubbeltjes per week, eiken dag 'n krant bezurgen...? Neeë, veur 't leste nuuws in... eh... in 't „Politieke Conflict", lijk ze de weareldkeet noemen, daarveur mot ge bij den Graad nie zijn! Die hee wel iets anders aan den kop; z'n Mieneke, z'n kinders, z'n kiepen, z'n ver- kens, z'n runders, zijnen grond, den gank van 't bedrijf, kortom, den heelen opbouw van 'n klein stukske weareld. Veur de rinnewatie van de weareld hee den jongen boer gin oog en ginnen tijd; daarveur ..zurgen" de ouwe heeren uit de stad wel! Daarveur zurgt de... Beschaving, die zoo ge ren neerziet op den jongen, vromen boer, die leeft en werkt naar Gods wetten, daar een zaam op den wijen buiten, waar de stilte sui zelt over den vruchtdragenden eerde. Toen den Blaauwe den Graad dan ook zeg gen gong dat er pampieren waren aangeplakt, „prokklematies", zee den Triest, dat den Graad weer naar de soldaten moest, den Fielp had 'm onderlest vrij gekregen, dan vroeg den Gradus, mee 'n ongeloovig ge zicht: „alweer?" Den Blaauwe knikte. „Enne... wanneer?" „Daljjk, Graad, Nou". „Ge... ge wit 't zékers? Vader?" „Ja, Graad, 'k Ben zékers. Ge mot daljjk weg". „We... we... waar toe?" „Da staat tocth in oew zakboekske, jonk". „Da... da's... naar Limburg?!" „Da zal dan... ja". Toen begost Mieneke te simmen. Maar 'n uur later was „dienstplichtige Bo- gers" vertrokken, heel z'n hebben-en-houwen, waaraan ie mee heel z'n zielement verknocht is, achterlatende «n wie wist veur hoelang? Toen zijn den Blaauwe, den Jaan en ik maar bjj malkaar gekrojen en hebben wij 'ns over leed, hoe we deus jonge spanneke, dat tel kens opnuuw veur de onmogelijkste moeilijk- hedens wordt gezt deur dieën vergrimden weareldkonkelfoes, leur den kwajen tijd zou- wen trekken. Den Jaan was ra gereed mee z'n gedacht. „Ik trek weer bij lieneke in", zee-t-ie. En in allen ellend, ke< den Blaauwe mij 'ns leutig aan en kipte 'loogske. Want dat den Jaan liever ieverans «Iers is dan bij z'n Tonia, en vooral bij z'n ftineke! da's r.ou daljjk gin staatsgeheim bkend aan anderhalven diepelmaat. „Ik," zee den Blauwe: „neem al 't vee veur m'n rekening: ,p onzen Giel mot den maar veul heele dagemij Mienekes gaan wer ken, maar krijg ik daanee den oogst binnen, want onzen Gradus all<ti werkt veur drie vol- Er mot pulp opgedaan worden, voor het win- tervoejer voor de runders. Praat eens met den Dré maar vraagt ook prijs aan boer Steenstraten. Ge wit nie wat ik uitstaai als zie. En als ik dan denk aan mijn eigen be- drijf. Ik heb gisteren mijnen rijkszakdoek in twee stukken gedraaid van zenuwelen. Denk erom den pacht te betalen mee Bamis. Vraagt ik den boer' van mjjn kwartier in den arbeid kwitansie. Mee eenen zegel! En vraagt ook om afslag. Zegt de baas is bij de soldaterij, ik hou diejen pacht niet vol. Bie vijftig gulden minder. Doet hij het niet, bie dan vijfentwin tig. Zegt maar wij leggen zoo wijd van den weg. Doet hij het dan nog niet laat hem dan den pip krijgen. Want het is goeden grond en een goed huis. Laat vader, de mijne want de Uwe heeft daar geen verstand van, eens in- fermeeren naaar den koopprijs. En de iepteek. Ik heb een bedrag in mijn harses, maar laat vader eerst eens infermeeren. Zoolang ik geen eigen boer' ben is het maar centen wegbren gen naar den eigenaar. Stikt eerst een kaars aan voor het H. Hart. Helpt dikkels en 't kost een kwartje. Zegt dat ik soldaat ben, misschient doet Stoffers het dan voor vijftien centen. Hoe maakt U het, Mieneke? Ik wou dat ik weer thuis was! Maar ik krijg 2 X 24 uur. Over tien dagen. Uw vader mot dan maar thuis gaan slapen. Zijn de knollen al gerooid. Let er op dat zij goed drogen. Als 't regent legt z* dan in de schuur, luchtig, en laat de deuren open. An ders verrotten ze. Afijn, den Dré wit dat wel, maar let op dat het gebeurt het zijn ons knollen. Als ik over tien dagen thuis ben, zal ik eigens den terwe en den rog uitzaaien. Laat onzen Giel de akkers klaarmaken. Vooral veel terwe want die zal goed opbrengen mee de dutstrebusie die komt als het langer duurt. Laat uw vader het zaaigoed ontsmetten. Laat den Giel de stokken opbergen van de erten en boonen. Hij legt ze maar op den vliering van 't stalleke. Als rooie bulten opzitten, vuur, die mot ie dan opstoken. Anders gaan al mijn stokken naar de pinnen. Gij wit nou zoo iets. Ik wou dat ik er bij kost zijn. Allemaal gegroet van mijn. Mieneke! Ons vaders, moeders, den Dré, den Eeker, den Giel en allemaal veul bedankt, mot U zeggen. Mieneke zegt ook ons kinders gedag van mijn. Ik zal kontent zijn als ik ze gezond verom zie over tien dagen. U ook namelijk gegroet van die zich noemt Gradus Bogers". Ge ziet, amico, den Graad zit daar in (geheim) te boeren uit de verte. Z'n hart is op zijn gedoeike, bij vrouw en kinders, bij den akker en 't heele bedrijf. Maar hij hoeft z'n eigen ginnen kopzurg te maken, wij rooien 't wel! Tonia is minder goed te spreken. Kwam een van deus dagen 'ns oploopen bij Trui. Toontje is veul alleen, ziet den Jaan alleen 's Zaterdagsavonds, als ie z'n eigen komt ver- schoonen! Zoo is iedereen gemobiliseerd. Maar den Graad toch 't ergste. Die zit z'n zakdoeken tot 'nen frut te draaien En nou schei 'k er af. Veul groeten van Trui, Dré IH, den Eeker, en als altij gin horke minder, van oewen t.a.v. Dré. FEUILLETON. Naar het Engelsch bewerkt door J. van der Sluys 20. „Er is hier een auto langs gereden, mijn heer", deelde de werkman plotseling mede. Hij had op den zijweg naar aanwijzingen gezocht. Maar Freddy gaf geen antwoord. Hij had zijn aandacht gewjjd aan de poort en iets veel beiangrijkers dan autosporen had zijn oog getroffen. Iets kleins en wits, een stukje ver frommeld en doorweekt linnen leek het, dat wenkte uit een greppel naast een der poort stijlen. Hjj glipte er heen en bukte. Daar had hij de kleine, witte prop in zijn hand en zijn hart klopte in zijn keel. Want die prop was een dameszakdoekj en toen hij het uit elkaar haalde vond hij... een stukje papier. Gretig zochten zijn oogen naar schrift. Geen spoor eivan te ontdekken! Teleurstel ling haalde een streep door de aanvankelijke vreugde. De teleurstelling duurde echter slechts 'n oogenblik. Er mocht dan niets op het papier geschreven staan hij kende dat papier! Het was dezelfde soort als dat, wat zij op den weg naar Aylsham gevonden hadden en dat de hem te volgen route had aangewezen Om zeker te zijn haalde hij dat stukje papier uit zijn zak. Ja! Elke twijfel was uitgesloten. Toen begon zijn hart heftig te bonzen. Beide stukken hadden een afgescheurden kant en toen hjj ze tegen elkaar hield, vormden ze één geheel... •Hé, er is hier een auto langs gegaan," waarschuwde de weikman opnieuw. „Ziet u sporen?" slagen arbeiers! „Dan staai ik veur <n oogst onzen Eeker af," stel-n-ik voor: „endan zal Dré III, die telt ook veur twee, z'r^jgen ook nie heele- gaar onbetuigd laten." Dat, amico, was 'n gqe afspraak en ik kan oe nou zeggen: daaïs ginnen graankor rel van den Graad verlog gegaan en 't ge doeike tiert! Maar goed beschouwd:rjjf man is noodig gewist om den Gradus t vervangen, want zoaols dieën knuppel te Ier gaat bij den arbeid, i at hebben we ou pas goed ge morken, da's..., allee, ds peerdewerk! Daar is éenen strop aan-den Graad krijgt gin kostwinnersvergoeiing, -ndat zijn vrouw 't bedrijf voortzet...! Neeë, dè.t mot gezeed zijnjaar wordt deur den Staat mee onze belast^centen nie ge smeten, als... nouja, als 't gigroote, dubbele pensioenen aanbelangt! Dfrmee is piepa Staat veul scheutiger. Den Graad schrijft aan i Mieneke elke week 'nen brief. Uit... Oneeëja's geheim. Maar uit z'n stiekume indplots dan, schrijft Gradus eens per weeHn Driek Frij- ters, die elke week 'n half;ur wijd mot stampen om op de fiets dieër>rief bij Mie neke te bestellen, hee al gezeeaat ie O. L. H. danken zal, als al dat oorlo^esalamander weer van de baan zal zijn. Daar in dieën brief alderhan aanwijzings staan veur 't bedrijf, meugen 't allemaal lezen van Mieneke. Gradus schrijft dan: Sept. 1939. Beste Vrouw en Kinders, Ik laat uw weten alsdat ik goigezont zij, hopende van U van hetzelfste. ;nkt erom Mieneke, dat Gij meel inslaat vt 't voejer van de beesten. Vraagt maar Cvader, de mijne, het wilt bestellen bij Jaco daar heb ik altij van tegen zeven centenaar niet zoo'n rommel als leste najaar to was het meer zand als meel en van zand kr ik geen melk en geen spekverkes. Den Dré heeft goed prijs gemaalvoor den terw. Den boer waar ik in kwartieeg heeft het niet gekregen. Ik zij content >neke. Zeg aan vader dat Louwloenes, t verke mee 't zwart oor, bestemd is vooie kuip. Aan dat lamstraal groei tog geen ek. Hij is een doorjager en het beste motirkocht worden. De mart van de eiers loopnhoog. Hout daar rekening mee, Mieneke. mt er nou en dan een af voor uw eigen uwen toestand want wij motten stevige jr zien te krijgen. Dat zee den boer van mijiwar- tier ook. Dat is sjuust een man als frnaar rijker. Maar zijn vrouw is minnekes. den spienazie gezaait? En de aardappels giiid? Succes opent haar programma met een thuiswedstrijd tegen ZW uit Zaandam. Ook voor deze club is dit haar eersten wedstrijd, zoodat we wat dezen wedstrijd betreft, maar het resultaat zullen afwachten. Verder worden hier nog gespeeld K.V.V. Purmersteijn en ZaandijkQ.S.C.; ook voor deze 4 Zaansche elftallen worden dit de eerste wedstrijden. Af deeling E is de nieuwe naam voor de oude vierde klasse A, aangevuld met enkele reserves nl. H.R.C. 2, Helder 2 en, blijkens de allerlaatste bondsbe- schikking ook H.R.C. 3. De afdeeling is dus gegroeid tot negen clubs. Zondag a.s. worden hier vier wedstrijden ge speeld. H.R.C. 2 heeft vrij-af. De kampioen van vorig jaar, B.K.C., start met een thuiswedstrijd tegen Helder 2. Willen de Polderschen hun rol van beteekenis bljjven spelen, dan verwachten we sterker spel als Zondag tegen de militairen. Oudesluis vangt haar loopbaan in den K.N.V.B. aan met een uitwedstrijd tegen H.R.C. 3. De Oudesluizers schijnen er met de mobilisatie nogal goed afgekomen te zijn. De racers moeten derhalve geducht oppassen. AtlasSchagen en WieringerwaardWater vogels zijn ontmoetingen tusschen oude tegen standers. Ware er niets gebeurd dan zouden de Schagers en Wieringerwaarders als favoriet moeten worden aangemerkt. We bepalen ons nu evenwel tot een rustig afwachten. Afdeeling F. SportersStrandvogels; Hollandia 2M.F.C.; AndijkWest-Frisia 2. Afdeeling G. Bergen opent de competitie thuis tegen Uit geest, een der oude tegenstanders. D.T.S. dat thans in andere omgeving uitkomt toert naar Castricum, om C.S.V. partij te geven. We zien het optreden van de Langedijkers met be langstelling tegemoet in deze afdeeling. Ten slotte nog: Alcmaria 2Alcmaria 3, Morgen wordt de noodcompetitie van den K.N.V.B. voortgezet over alle liniën. Verschei dene interessante wedstrijden staan weer op het programma, en ook in onze afdeelingen worden meerdere belangrijke wedstrijden ge speeld. Het is verleden week gebleken, dat de meeste ploegen vrijwel compleet aan den start waren verschenen, waardoor het aspect „gewone competitie" heel dicht benaderd wordt. Zoo kan bijv. in Den Helder de derby HelderHRC gespeeld worden door twee geheel volledige ploegen, waardoor deze kamp voor het eerst na vier jaar in het volle licht der belangstel ling is komen te staan in de Jutterstad. DE EERSTE KLASSERS. In de eerste klasse van afdeeling I beleeft Amsterdam de sensatie van DWSBlauw Wit. Deze wedstrijd, die in het Stadion gespeeld wordt, zal natuurlijk wel de noodige belang stelling trekken, temeer daar zoowel DWS als Blauw Wit Zondag J.l. goed van start zijn ge gaan in hun resp. uitwedstrijden tegen 't Gooi en KFC. 't Gooi krijgt een kans om zich te herstellen van haar nederlaag tegen Blauw Wit, nu Haarlem op bezoek komt. De IJmui- densche Stormvogels spelen andermaal thuis nu tegen het Zondag zoo goed uit den hoek gekomen DOS. Dat kon wel eens spannen in onze visschersstad. Ajax krijgt het alweer moeilijk, want de trotsche overwinnaar van ADO kom; op bezoek. En het spe: van VSV heeft de Ajaxieden altijd nogal moeilijk ge legen, reden waarom we een gelijk spel ver wachten. ADOKFC zal wel een overwinning voor de Hagenaars worden. AFDEELING II. Het verleden week zoo goed van wal gesto ken DFC krijgt morgen gelegenheid o;n te toonen wat ze waard Is. Want niet minder dan Feyenoord komt haar in Dordt opzoeken. We vreezen voor DFC. dat de Rotterdammers met de eer zullen gaan strijken. Sparta zal, gesterkt door het fraaie resultaat van vorige week, ongetwijfeld haar wedstrijd tegen CVV winnen, waardoor ze aan de leiding zou tornen in Afdeeling II. Het Haagsche VUC, dat Zondag j.l. Feyen oord gedeeltelijk bedwong, krijgt Xerxes op bezoek. Dat kon wel eens een aardige wed strijd worden met VUC als favoriet. HBS gaat wederom haar heil in een uitwedstrijd zoeken, nu ze naar Schiedam trekt om aldaar HDVS te bestrijden. Hier zit wel een klein kansje voor de ex-Kraaien in. DHC zal haar tweede over winning kunnen behalen op het bezoekende RFC, indien deze tenminste nog niet hersteld is van haar débacle tegen Sparta. HET OOSTEN. Ook in het Oosten komen reeds dezen Zon dag tal van belangrijke wedstrijden op het programma voor. Zoo zal EnschedeAGOVV een wedstrijd worden, die voorloopig beslist over het vraagstuk, wie van de twee no. één wordt in haar afdeeling. IN AFDEELING IV krijgt de kampioen van vorig jaar gelegenheid zich te herstellen van haar nederlaag tegen Willem II, nu MVV op bezoek komt. De beide pas gepromoveerde eerste klassers Helmond en Limburgia zullen voor het eerst voor eigen publiek spelen, hetgeen de gang van Willem II en PSV, die beiden de competitie zoo goed hebben ingezet, tot een zware taak maakt. IN HET NOORDEN. In Groningen gaat hier de derby Velocitas Be Quick, nog niet zoo heel lang geleden d e wedstrijd in het Noorden, nu een kamp tus schen twee ploegen, die, naar hun eerste resul taten te oordeelen, geen rol van beteekenis zullen spelen. In Assen moet Achilles kunnen bewijzen, dat ze weer van plan is een ernstigen gooi naar het kampioenschap te maken. Of echter Heerenveen zich zoo gemakkelijk zal laten kloppen is nog de vraag, en voor ons zelfs een heel groote vraag. HSC, dat Zondag de competitie goed inzette, krjjgt de sterkste Groninger club op bezoek, n.1. GVAV. Toch wil het er bij ons niet in, dat HSC bij voorbaat reeds geslagen is. Het debuteerende WW zal zoo goed als zeker weer niet het zoet der over winning kunnen smaken, nu Sneek, de club van De Bock, op bezoek komt. Veendam en Leeuwarden tenslote gaan elkaar in Veendam te lijf, waarbij de thuisclub de beste kansen heeft. gaat morgen de derby HelderHRC. Reeds dagenlang is deze wedstrijd het onderwerp van gesprek geweest in de Marinestad, en men kan er dan ook van overtuigd zijn, dat het op het Helder-terrein Zondagmiddag zal spannen. We willen echter hopen, dat het bovenal een sportieve strijd mag worden en dat het beste elftal zal mogen zegevieren. Alkmaarsche Boys spelen Zondag reeds hun tweeden thuiswedstrijd, en wederom zal men aan den Westerweg een Alkmgarsche over winning kunnen begroeten, ofHollandia, dat op bezoek komt, zal uit haar slof moeten schieten. Intusschen gelooven we niet, dat de Horinee- zen zich zonder meer zullen laten slachtofferen. Alcmaria Victrix, dat verleden week zoo ver dienstelijk het seizoen inzette, krijgt alweer een zware „klus" op te knappen, nu in Enk huizen West-Frisia een bezoek moet worden gebracht. Toch gelooven we. dat de Alkmaar ders, indien er net zoo gevoetbald wordt als verleden week, niet kansloos zijn. Van tal van vereenigingen zijn de gelederen gedund. Het is duidelijk, dat de lagere bonden, zooals de N.H.V.B., hiervan nog meer de dupe zijn dan de K.N.V.B. De clubs toch heffen een voudig hun lagere elftallen op, om de hoogere die in den K.N.V.B. spelen, althans volledig te kunnen laten uitkomen. Het rapport van den N.H.V.B., wat betreft zijn vertakkingen in onzen Noordkop, vertoont dan ook een zeer vreemd beeld, waaraan we nog wel even aan moeten wennen. Het spreekwoord indachtig, moeten de clubs van deze „nood" maar een „deugd" trachten te maken. Afdeeling E. Wat er van de vanouds zoo roemruchte eerste klasse D is overgebleven, is evenwel droevig! Daar H.R.C. 3 toch weer in den K.N.V.B. is op genomen, moeten we het dit jaar met zes elf tallen doen, te weten: Petten, J.V.C., Helder 3, H.R.C. 4, Watervogels 2 en Succes 2. Wanneer er dus geen dubbele competitie zal worden in gesteld, speelt elk maar 5 thuis- en 5 uitwed strijden. Voor Zondag a.s. staan op de agenda: Helder 3—H.R.C. 4 (10 uur) en J.V.C.—Petten. Afdeeling K. De oude tweede klasse is eenigermate terug te vinden in de afd. K. Een feit is echter, dat er enkele derde klassers en zelfs een vierde klasers zijn ingedeeld. Atlas 2 ontvangt B.K.C. 2 (10 uur), Schagen 2 bezocht Watervogels 2 (10 uur) en Helder 4 speelt tegen Helder 5 (10 uur). J.V.C. 2, het zevende elftal in deze groep, is vrij. A dspiranten. Deze hebben met den toestand gelukkig nog niet te maken en wat dit gedeelte betreft, draait de N.H.V.B. al voor de tweede Zondag op volle toeren. Afd. O: Succes a krijgt een zware tegenstan der op bezoek, n.1. H.R.C. a (10 uur), terwijl Helder a thuis wel met H.R.C. b zal afreke nen (12 uur). Afd. P: Veel krachtsverschil laten de eerste uitslagen nog niet zien. Var veel belang is o.i. dan ook het resultaat van Jen eenigen wed strijd hier: Helder cSchagen a (12 uur). Afd. R: B.K.C. b toert naar Wielingen, om revanche te nemen op Succes b (11.15). Of het gelukken zal is de vraag H.R.C. f klopt H.R.C. g (10 uur). „Je hebt gelijk," bevestigde Freddy jjer is een auto gepasseerd.de auto, wom het ons te doen is." „Hoe weet u dat zoo zeker?" inforn-de de werkman. „Kijk!" luidde het antwoord. De werkman keek. „Wel verdraaid!" viel hjj uit, „dat nje is ook een bij-de-handje!" „Ze is méér dan bij-de-hand", prote». de Freddy; „ze is wonderbaarlijk!" De werkman dwong den enthousiai Freddy zich weer te concentreeren op. practische eischen van het oogenblik. „En wat gaat er nu gebeuren?" vroeg zakelijk. „Trachten in huis te komen", was het derwoord. „Dat spreekt nogal vanzelf!" Zeker. Maar hoe?" lag in het duister. Uit geen enkel venster viel ook maar een glimpje licht. Freddy trok zijn begeleider bij den arm en trok hem naar den kant van de oprijlaan. Beschut door struikgewas kropen zij verder in de richting van het huis. Tenslotte waren zij aan het eind van het beschermend gebla derte en lag het gebouw voor hen. „Blijf hier even wachten", vermaande Freddy zacht. Hij glipte snel naar de portiek, maar het duurde niet lang of hij kwam terug. „De deur is potdicht en open ramen zijn er aan deze zjjde ook niet", luidde zijn be richt. „Laten we aan den achterkant een kijkje nemen". „Dat is goed", stemde de werkman toe. „Als er tenminste geen hond is". Er was geen hond en gedurende de vol- Freddy tuurde een moment peinzend vogende minuten voltooiden zjj hun onderzoe- zich uit. kingstocht rondom het huis. Het leek een beginnen, hoe zit het met donneembare vesting. Een zwak licht glim- po°rtmerde in een der achterramen, hoog boven De werkman probeerde het hek en kwanun hoofden en een gootpijp bood mogeliik- tot de ontdekking, dat het niet gesloten waseden. Maar een reis langs deze waterbuis Achter ae poort lag een verwaarloosde, dooou eindigen bij een klein onverlicht ven onkruid en struiken overwoekerde oprijlaanter, dat naar het zich liet aanzien süjf ee- die naar een even verwaarloosde en dicht-oten moest zijn. begroeide portiek leidde. „Als dat raam nu maar open was", zucht- „Kom mee", commandeerde Freddy op ge- Freddy. dempten toon. Niet alleen dat de ijzeren poort hun zon der moeite toegang verleende, maar zij deed dit zonder knarsende geluiden, die hen had den kunnen verraden en zij sloot zich weer zonder klip of klap. In den druipenden, ver- j n. „We zullen een uitvlucht moeten be wilderden tuin van het buitenhuis gekomen ten om aan te bellen, dat is het eenige hielden zy in. De voorkant van het gebouw i er op zit. De moeilijkheid is, dat ze Het was Freddy aan te zien, dat zijn her- s koortsachtig werkten, om een andere [ossing te vinden. Eindelijk verhelderde zijn icht. Hij scheen een idéé te hebben, tk zie maar één kans", begon hij lang- mij gezien hebben en me zouden herkennen. „Maar mij hebben ze niet gezien", viel de werkman prompt in. „Wat zou u ervan zeg gen, als ik brutaalweg aanbel, vertel dat ik verdwaald ben en onderdak vraag voor den nacht „Dat is een koninklijke inval", prees Fred dy. „Ze hebben geen reden om argwaan te gen jou te koesteren, behalve dan", dat ze geneigd zullen zijn iederéén te wantrouwen. „Maar het is toch heel aannemelijk, dat iemand verdwaald is in een nacht als deze", meende de werkman. „Volkomen juist", knikte Freddy. „Maar ze laten je nooit binnen!" „In ieder geval zou het moeite waard zijn te weten, wie openmaakt". „Je hebt alweer gelijk!" Er volgde een pauze. Toen hernam Fred dy: „Je bent werkelijk een buitengewoon sportieve kerel, maar ik weet waarempel niet of ik wel het recht heb, jou in dit avontuur te verwikkelen." „U verwikkelt me er niet in, ik bén er in". En daarop, als vreesde hij, dat Freddy hem zou tegenhouden, verdween hij om den hoek van het huis en sloop naar de portiek. Freddy was het niet met zichzelf eens. of deze stap op stuk van zaken niet overijld was. Maar per slot van rekening konden ze hier niet den heelen nacht blijven delibe- reeren Freddy verschool zich achter een boschje om den verderen loop der gebeurtenissen af te wachten. De bel zond haar gedempten galm door den nacht Als een donkere schaduw stond de werkman in de portiek. De bel ging voor de tweede maal. De schaduw in de portiek bleef onbeweeglijk. Als er eens niemand kwam! Verdraaid. Daar kwam iemand. In de hal verscheen ljcht. Het glinsterde achter het bijna ondoorzichtige glas in de deur. Daar ging de deur open, even, op een kier. „Wie is daar?" De vraag werd gesteld op een korten, scherpen, haast blaffenden toon. En de klank van de nijdige stem droeg een zonderling visioen naar Freddy's geest; het visioen van een geagiteerde oude dame, die op het Lon- densche Liverpool Street Station trachtte te ontkomen aan een opdringerigen en onbe- schoften ras-Londenaar. En van een door op gewonden lieden omgeven oude dame, die het „op haar zenuwen" had in een spoorweg coupé, waarin zoo juist aan de noodrem ge trokken was. „Ik ben verdwaald, juffrouw,"' mompelde de schaduw in de portiek deemoedig. „Dan zou ik je aanraden te probeeren den weg terug te vinden," snerpte de bitse stem van binnen terug. Freddy verwachtte dat de kier kleiner zou worden en de deur het volgend oogenblik ge sloten zou zijn. Maar het tegenovergestelde geschiedde. De spleet verwijdde zich abrupt, toen de werkman zwaar naar voren strom pelde. „Ikikvoel me 'n beetje d duizelig," stotterde hij. De deur was thans bijna geheel open. Freddy kreeg een korten glimp van een door een flikkerend schijnsel verlichte hal, met de onzekere gestalte van den werkman die naar binnen wankelde en een oude vrouw, die een stap achteruit ging. Toen werd de deur dichtgeslagen en zag hij niets meer. Doodsche stilte volgde op deze pijlsnelle episode, een stilte, die zenuwsloopend werkte. Freddy kroop uit zijn boschje te voorschijn en zette koers naar de deur. Hij had geen omlijnd plan, het eenige wat hem helder voor oogen stond was het feit, dat hij niet langer werkloos mocht blijven. Hij bereikte de deur echter niet. Een geluid deed hem met een ruk stilstaan. De scherpe pang van een kogeL (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 11