EEN STOUTMOEDIGE RIJNTOCKT Voorstel tot vredesconferentie te verwachten Frankrijk niet bevreesd voor zeeoorlog Cor Kint onweerstaanbaar! Gestolen fietsen in pakhuis verborgen Brand in geheimzinnige villa Zijn verloofde beroofd Postvlucbteo op Indië Kostwinnersvergoeding Garen genoeg Herstel van den Poolschen Staat als lokaas? Hoe staat het met onze suiker? Boefje op avontuur Tegenligger niet opgemerkt Britten haalden post weg van de „Nieuw Amsterdam" Wat ontploft er? Russisch Duitsche overeenkomst vaag Quumnuri Politie te Groningen arresteert twee dieven. Nadat de Groningsche recherche in het begin van deze maand een paar rijwieldie- ven, die zich tientallen rijwielen wisten toe te eigenen, had opgespoord, kwain er eenige stilte in de „zwijntjesjacht". Half September begonnen de aangiften van gestolen rijwielen opnieuw te loopen. Het hoogtepunt werd in den nacht van Donderdag op Vrijdag bereikt, toen bleek, dat fietsen bij drietallen gelijk waren ontvreemd. De recherche, die niet stil had geze ten, volgde een spoor naar een pak huis in de Raamsteeg en hier trof zij meer dan twintig rijwielen in tact aan, alsmede een groot aantal onderdeelen van uit elkaar gehaalde fietsen. De meeste karretjes werden door hun eige naars herkend. De recherche had daarna vol doende reden om over te gaan tot arrestatie van twee Groningers, t.w. den 23-jarigen W. S., een oude bekende van de politie, en den 19-jarigen H. B., die het pakhuis had ge huurd. B. legde een bekentenis af. Beiden zullen ter beschikking van den officier van Justitie worden gesteld. Amstcrdamsch meisje geloofde de fantastische verhalen van haar minnaar. DE JONGEMAN GEARRESTEERD. De recherche van bet bureau Marnixstraat te Amsterdam heeft gisteravond een 27-ja- rigen Amsterdamschen kantoorbediende ge arresteerd, verdacht van oplichting van het meisje, waarmede hij reeds geruimen tijd verloofd was. Onder allerlei voorwendselen wist hij haar geld afhandig te maken, dat hij zoogenaamd ter leen kreeg. Zoo had hij aldus vertelde hij haar borg gestaan voor iemand. Deze had zijn schuld niet be taald. zoodat hij aangesproken werd om deze vordering te voldoen, waardoor hij in groote moeilijkheden kwam. Het meisje hielp hem aan het gevraagde bedrag. Schuld hij zijn hospita. Korten tijd later kwam hij weer met een nieuw verhaal. Hij zou schuld hebben bij zijn kostjuffrouw. een schuld, die dringend voldaan moest worden. Ook nu hielp zijn meisje, maar zijn fantasie op dit gebied was echter nog niet uitgeput. Een paar we ken later dischte hij een verhaal op over een zielige oude tante, die bij zijn ouders thuis woonde en die op haar ouden dag dringend in het ziekenhuis moest worden opgenomen om te worden geopereerd. Weer wist hij fl. 50.— los te krijgen, zoodat het totaal bedrag van zijn „leeningen" tot fl. 325.was opgeloopen. Tenslotte merkte het meisje, dat bij het geld, dat hij onder diverse voorwendsels had weten los te krij gen, o.a. met andere vrouwen op maakte. De man is in het politiebureau opgeslo ten en heeft reeds een gedeeltelijke beken tenis afgelegd. Binnenkort zal hij voor den officier van Justitie worden gelei"' BAARNSCHE STATIONSCHEF MAAKT ALARM. In den afgeloopen nacht, omstreeks 2 uur hoorde de dienstdoende sta tionschef van het station Baarn een hevigen knal en kort daarop zag hij dat de villa staande aan de Spoorweglaan no. 8 brandde De knal was zoo hevig, dat deze tot ver in den omtrek hoorbaar was. Onmiddellijk rukte de brandweer uit om het vuur te blusschcn, doch zij kon niet verhinderen, dat de villa, welke eigendom is van mevrouw Meindersma uit Den Haag, geheel afbrandde. Sinds korten tijd was de villa in gebruik bij een familie, die een gedeelte daarvan als showroom had in gericht. Men kon niet te weten komen wie deze familie was, daar het soms gebeurde dat er dagen lang niemand thuis was. Ook de naaste huren wisten niet wie de eigen lijke bewoners waren. GAS OF DYNAMIET? Volgens de brandweerautoriteiten moet de brand aan gasontploffing te wijten zijn, evenwel gelooft men, omdat de knal zoo hevig was, dat men ook met een dynamiet- ontploffing te doen kan hebben. Ruiten en vensters werden tot op verren afstand weggeslingerd. Bij het blussehingswerk verleenden mili tairen, die in een nabij gelegen villa gebi vakkeerd ineen. assistentie. De burgemees ter van R-iarn alsmede de commissaris van polilie veren tijdens de blussching aanwezig. DRIE SLEEPBOOTEN DREVEN MET DE NEDERLANDSCHE VLAG IN TOP TUSSCHEN DE VIJANDELIJKE LI NIES DOOR. De wijze, waarop een drietal Rotterdam- sche eigenaren van Rijnschepen er in ge slaagd is hup bezit veilig uit de oorlogs zone te halen, mag zeker gelden als een kenmerkend staaltje van Hollandsche stout moedigheid, aldus lezen we in de Msb. Bij het uitbreken van de vijandelijkheden tusschen Duitschland en Frankrijk lagen, evenals vele andere, ook hun Rijnschepen geladen in de tegenover Straatsburg gele gen Duitsche Rijnhaven Kehl. Om voor deze schepen een veiligen uit tocht te verkrijgen, moest zoowel van Fran sche als Duitsche zijde hiertoe eene bewil liging verleend worden. De onderhandelingen hierover door ons departement van Buitenlandsche Zaken ge voerd vlotten niet erg. Duitschland stond het transport wel toe, doch van Fransche zijde bleef de toezegging uit. dat het trans port ongehinderd over het gedeelte Rijn, dat aan Frankrijk grenst, kon geschieden. Zoolang deze toezegging uitbleef, zou het natuurlijk uitermate riskant zijn. om met schepen dit gedeelte van den Rijn te be varen. Mon stelde zich immers gedurende het geheele traject bloot aan beschieting vanaf de oevers. Door dit gevaar lieten de drie Rotter dammers zich niet weerhouden. Zij trokken gezamenlijk naar Kehl en troffen daar hun schepen, gelost en zonder bemanning aan boord, in de haven aan. Toen zij van de Duitsche regeering toestem ming hadden gekregen om geheel voor eigen risico het hachelijk avontuur te wa gen, begonnen zij eerst hun schepen op zeer duidelijke wijze te voorzien van de kenteeke nen, dat het Nederlandsche Rijnschepen wa ren. De Nederlandsche vlag ging in top om van verre reeds de nationaliteit kenbaar te maken. Dit was evenwel niet de eenige moeilijk heid, welke overwonnen moest worden. Want zij stonden eveneens voor het pro bleem, hoe deze sleepschepen, welke door sleepbooten moeten worden gterokken, nu Rijnafwaarts te krijgen zonder assistentie van sleepbooten. Zij vormden van de drie Rijnschepen een drijvend geheel. De grootste der drie sche pen werd achterste voren tusschen de twee andere bevestigd. Zoodiende kreeg men een soort van drijvend vlot, met van boven een, en van achteren twee roeren. Elk der drie plaatse zich nu aan een der roeren en zoo ging het vreemdsoortig transport stroomafwaarts. Woensdagmorgen werd van Kehl vertrok ken en Vrijdag kwam men aan in Mann- heim, alwaar men weer in een uitsluitend Duitsche haven was en de vreemde reis kon worden beëindigd. Tijdens het tweedaagsch transport had men geregeld Fransche of Duitsche vlieg tuigen boven zich, die zich gelukkig van een aanval onthielden. Ook op het dek was trouwens een groote Hollandsche vlag uit gespreid. Bovendien trok men steeds van de eene naar de andere haven, om zoo tel kens telefonisch de boodschap door te ge ven, dat men op komst was. Deze waarschu wingen hebben schijnbaar wel geholpen. Eenmaal in veiligheid hebben zij de ge legenheid aangegrepen om aanstonds weer vracht voor hun schepen aan te nemen, nadat de schippers telefonisch uit Holland waren ontboden om weer aan boord te ko men. Misschien dat voor de overige 17 Rijnsche pen, welke daar nog liggen, de weg nu is aangewezen! Hoe deze voor gemobiliseerden, die in werkverschaffing waren, berekend worden. Op de vragen van den heer Posthuma be treffende de berekening van het bedrag der kostwinnersvergoeding voor gemobiliseer den, die in de werkverschaffingen waren geplaatst, heeft de minister van Defensie ge antwoord: Voor hen, die in de werkverschaffing wa ren geplaatst, wordt het daar verdiende loon als grondslag voor het vaststellen van het bedrag der kostwinnersvergoeding genomen. Voor degenen, die wisselvallige inkomsten genoten onder welke categorie mede wor den begrepen zij, die nu eens in de werk verschaffing waren geplaatst en dan weer steun ontvingen wordt bedoelde grondslag zooveel mogelijk gevormd door het gemid delde hunner inkomsten. Dit gemiddelde zal liggen beneden het loon en boven den steun. De minister is van oordeel, dat de be staande regeling, wat het rekening houden met de werkverschaffingsloonen betreft, geen wijziging behoeft. Aanvoer van grondstoffen toege zegd. Er is onrust onder de ijverige Nederland sche huisvrouwen: er zijn op sommige plaat sen geen klosjes garen te verkrijgen, en, voor zoover men ze bemachtigen kan, zou hiervoor 40 tot 50 cents per klosje berekend worden. De directie van J. A. Carp's Garenfabrie- ken te Helmond machtigt de Tel. te verkla ren: a. dat er geen tekort aan garen is; b. dat de aanvoer van grondstoffen toege zegd is: c. dat een prijs van 40—50 cent voor een klosje gewoon naaigaren ergerlijke prijs opdrijving is. De militaire vliegtuigen van de Kon. Nederlandsche Marine en de Kon. Land macht worden thans van nieuwe herkenningsteekens voorzien. O-m. wordt op beide zijden van den romp van het vliegtuig een oranjekleurige gelijkzijdige driehoek met zwarte rand aangebracht. Het opspuiten der merkteekens. (Bo venstaande foto is gemaakt met toestemming der betrokken militaire auto riteiten.) De reacties op het gisteren gepubliceerde Russisch-Duitsche verdrag van vriendschap en samenwerking zijn wel zeer veschillend. In Duitschland juicht men en beschouwt de reis van von Ribbentrop als een der meest succesvolle van diens loopbaan. In de kringen der geallieerden daarten- tegen wijst men op het inderdaad vage van de formuleeringen in de gesloten overeen komst. De tirade, immers, dat, indien Frank rijk nóch Engeland op de Duitsch-Russische vredesvoorstellen ingaan. Moskou en Berlijn elkander zullen raadplegen, kan niets, doch ook alles beteekenen. In Londen ziet men er een totale misluk king van de Duitsche zending naar Moskou in en is men van meening, dat de clau sule echt Russisch, echt iets van Molotof is. Ze bindt tot niets en heeft ten doel be paalde effecten, in dit geval het afpersen van vrede onder dreiging tot stand te bren gen, nadat het beoogde doel, de deeling van Polen, is tot stand gebracht. Overigens gelooft men in Londen niet aan den ernst van het vredesaanbod. Zóó ver blind zijn de heeren in Berlijn en Moskou nog niet, redeneert men, dat ze aannemen Engeland en Frankrijk door een simpele bedreiging op de knieën te krijgen. Hoe de stemming in Engeland is, wordt het best vertolkt door de volgende pers- uitingen. De Times: De Duitsch-Russische overeenkomst is een „onbeschaamdheid". Het lang beloofde „vre desoffensief" is nooit anders dan als ma noeuvre bedoeld en deze manoeuvre is nog niet eens vernuftig. De Daily Telegraph: De Duitsche hoop om Rusland te gebrui ken tot het dicteeren van een vrede is tot mislukking gedoemd. Indien Rusland met vijandelijkheden zou dreigen, zou het ant woord der geallieerden precies hetzelfde moeten zijn, doch het is hoogst onwaarschijn lijk, dat Stalin tot dat uiterste zal overgaan. De Daily Mail: „Wij verwerpen de vredesvoorwaarden van Hitier. Het aanbod van Hitier en Sta lin is verachtelijk." Twee misdadigers, wier handen druipen van het bloed, vragen de gerechtigheid van hun misdaad door de vingers te zien en hen in vrede te laten gaan. Groot verschil is er tusschen de Duitsche en Russische commentaren over het gesloten verdrag. De eerste spreken, zooals gezegd, van een succes en zijn het best gekarakteriseerd door de woorden van von Ribbentrop bij zijn ver trek uit Moskou, gericht tot de vertegen woordigers van de pers: Als de oorlogshit sers in deze landen (bedoeld wordt Frank rijk en Engeland) toch de overhand houden, dan zullen Duitschland en Sovjet Rusland weten hoe ze tegemoet te treden. Rusland daarentegen put zich uit in hof felijke frasen, die niets zeggen en ruimte la ten aan elke mogelijke wending. Intusschen is het een feit, dat de ironische Brtische opmerking, hoewel wat overdreven, toch in de grond juist is: Engeland heheerscht de Noordzee, Rusland thans de Oostzee en Duitschlandhet ka naal van Kiel. Dat Rusland bij al de transacties tot dus ver de lachende derde is geweest, is zeker. Het beheerscht, door de bezetting der Estlandsche eilanden vóór de Golf van Ri ga, in elk geval het belangrijke noordelijk deel der Oostzee, domineert in de Baltische landen, krijgt zonder slag of stoot Wit- Rusland en Galicië, oefent druk uit op de Balkan en laat Duitschland heel handig met de zuiver Poolsche gebieden zitten. VREDESCONFERENTIE. Geruchten zeggen, dat Mussolini eerstdaags het initiatief zal nemen tot het bijeenroe pen van een vredesconferentie. Als lokaas voor de democratieën zou Duitschland dan aanbieden het herstel van den Poolschen staat, vrij en autonoom, in de zui ver Poolsche gebieden. Dat de Duitsche politiek dezen kant heen zal sturen, wint aan waarschijnlijkheid door het feit, dat als resultaat van de be sprekingen te Moskou de oorspronkelijke demarcatielijn ten voordeele van Duitsch land is gewijzigd, waardoor alle zuiver Poolsche streken met inbegrip van War schau, aan Duitschland zijn toegewezen. Hitier kan dus als voorwaarde voor een- directen vrede aan Londen en Parijs de herrijzing van Polen aanbieden. Hoe de democratieën er over denken, heeft men reeds hierboven kunnen vernemen. Enquête hij de suikerverwerkende industrieën, handelaren en gros siers. De Minister van Economische Zaken deelt het volgende mede: Teneinde een beter inzicht te verkrijgen in de positie van suiker in Nederland, zullen alle ondernemingen of zelfstandige onderne mers, die suiker verwerken, zoomede alle handelaren en grossiers in suiker, een enquêteformulier moeten invullen. Voor zoo ver zij dit Zaterdag 30 September a.s. niet reeds van de Nederlandsche Meelcentrale te 's-Gravenhage, Riouwstraat 178, afdeeling suiker, hebben ontvangen, tienen zij dat for mulier ten spoedigste uiterlijk Donderdag 5 Oct. a.s. bij genoemde Centrale aan te vra gen. Deze aanvrage behoeft niet te geschieden door détaillisten, die rechtstreeks aan het pu bliek verkoopen noch ook door. café's,hotels restaurants, gestichten, ziekenhuizen, canti- nes, en dergelijke. Het niet nakomen van de verplichting tot het inzenden van het enquête-formulier is strafbaar. Nu in handen van de Kinder politie. Donderdagavond heeft een negenjarig jongmensch te Amsterdam, thuis uit een mantel van een bezoekster, een portemonnaie met negen gulden weggenomen. Met dat geld wilde hij eens iets van de wereld zien en ging op stap. Loopen was wat langzaam, het station te onbekend en voor een kleinen jongen, bovendien te gevaarlijk terrein en daarom nam hij een fiets van de straat weg. Op de fiets zat echter geen licht en gister nacht werd de jongen in de buurt van het Stadion aangehouden, omdat hij zonder licht reed. Van het een kwam het ander en den agent was het al gauw duidelijk, dat hij met een van huis weggeloopen knaapje te doen had. Op het politiebureau kwamen daarop zijn verdere zonden aan het licht. De jongen is in handen gesteld van de Kinderpolitie. Wielrijder, met kind op den ba gagedrager, door vrachtauto ge grepen. Om ongeveer vijf uur gistermiddag is een zeer ernstig ongeluk gebeurd op den Klei weg te Overschie. Mevrouw J. K.B. uit Vlaardinger ambacht reed. met haar zoontje op den bagagedrager, per fiets van Hille- gersberg naar Overschie. Zij werd gepasseerd door een auto uit Ilillcgersherg, welke echter kort daarna moest stoppen om een tegenligger te laten passeeren. Deze tegenligger, een vrachtauto, besUüüd door J. N. uit Overschie, werd door me vrouw K. niet opgemerkt. Zij reed aan de linkerzijde langs de personenauto, welke haar juist was gepasseerd. De bestuurder van de naderende vracht auto kon, ondanks hevig remmen, een bot sing niet meer voorkomen. Mevrouw K. werd gegrepen en over den weg geslin gerd. In stervenden toestand is zij naar het gemeentelijk ziekenhuis te Rotterdam overgebracht. Haar zoontjqe, dat geen letsel kreeg, werd voorloopig bij bewoners van den Klei weg ondergebracht Vertrek van Aankomst te EnreS |Karachi 29 Sept jcalc. 29 Sept. (terugreis) |Basra 29 Sept. Athene 29 Sept. (hS) |Alex" 29 SePl- |Basra 29 Sept ften.greis) |Medan 29 Sept.|Bangk. 29 Sept. Duitsche duikbooten uitgewerkt. Luchtbombardementen zonder veel schade te doorstaan. In Frankrijk heerscht een zeker optimis me ten aanzien van den zeeoorlog. De Duit sche duikbooten hebben de grenzen van hun mogelijkheden bereikt en de Britsche en Fransche handelsvloot vaart thans voldoen de beschermd. Algemeen verwacht men in Frankrijk daarom, dat de Duitsche duik bootcampagne zal plaats maken voor vlieg- tuigaanvallen op grooteren schaal dan tot dusverre. De operaties tegen eenige Britsche oorlogsschepen zijn een generale repetitie geweest. De F.ngelsche marinemedewerkers spreken in gelijken zin. Na een maand van oorlog, aldus wordt gezegd, functioneert het escortestelsel even goed als in 1918, toen het een jaar oud was. In Amerika staat men vrij sceptisch tegenover de Duitsche luchtbom bardementen en is men geneigd de Britsche verzekeringen te gelooven, dat Engeland de ze zal afslaan zonder veel schade te lijden. Scandinavië in het nauw, De te Oslo verschijnende „Morgenbladet'' schrijft: „De oorlog ter zee is blijkbaar verplaatst naar de Scandinavische wateren. Dit is mo gelijk een bevestiging van de Britsche ver klaring, dat de Engelsche maatregelen tegen de duikbooten zeer doeltreffend zijn." Het blad acht het tot zinken brengen van het Zweedsche s.s. „Nyland" door een duik boot onverklaarbaar, daar de „Nyland" een neutraal schip was, dat van neutrale ha ven was vertrokken met 'bestemming naar een neutrale haven. Onderzeeër verdwenen, olievlek bleef. In het logboek van een Britsch' piloot, die in den Atlantischen Oceaan een onder zeeër heeft gebombardeerd, staat: „We merk ten op zee een oliespoor. We wierpen boeien uit en het spoor ging langzaam verder. Na 'n kwartier nauwkeurig waarnemen wierpen we bommen en een olievlek, grooter dan de vorigen, steeg op, de beweging zette zich voort met een snelheid van ongeveer een knoop. We lieten toen wederom bommen vallen en gedurende een half uur kwam nog olie aan de oppervlakte, daarna werd geen beweging meer waargenomen. Onze regeering protesteert te Londen. Naar wij vernemen heeft H.Ms. ge zant te Londen dezer dagen op dracht ontvangen, aan de Britsche regeering de bezwaren der Neder landsche regeering kenbaar te ma ken, welke bij haar gerezen zijn te gen het weghalen van de brievenpost aan boord van 't stoomschip „Nieuw Amsterdam" en van andere Neder landsche schepen door Britsche ma rine-autoriteiten. Thans verbetert zij het wereld record 150 yards rugslag. In het Sportfondsenbad te Rotter dam heelt Cor Kint gisteravond op nieuw bewezen in bnitengewonen vorm te zijn; zij slaagde er in het vereldrecord over 150 yards rug- lag, dat sedert 10 November 1938 op naam stond van Irene van Feggelen met een tijd van 1 min. 43,3 sec., met 1,2 sec. te verbeteren en te brengen op 1 min. 42,1 sec. Suprematie van onze rugzwem sters. Binnen twee weken tijds heeft Cor Kint dus reeds drie wereldrecords op den rug slag op haar naam gebracht, wel een be wijs, dat de Rotterdamsche zwemster in bij zonderen vorm is. Toen de heer J. J. Oster, die als starter fungeerde, het signaal van vertrek gaf, ging Cor Kint op de bekende rustige wijze door het water. Zij zwom net haar langen, zeer soepelen slag zeer regelmatig en nog voor de laatste baan was het duidelijk, dat zij het re cord inderdaad scherper zou stellen. Nadat de chronometers vergeleken waren, kon de heer Oster bekend maken, dat het nieuwe wereldrecord op 1 min. 42,1 sec. was gebracht Van de vijf wereldrecords op den rugslag zijn er thans drie in het bezit van Cor Kint. de twee overige, op de 200 en 400 meter, staan op naam van Irene van Feggelen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2