m m m m m WM CHEVIINI Dl 10©SC©PilM? preiuhbeurten mu)6sw©©roMtp prebthbeurtm Groot Kcrmisbal ÜM-o-tL-tPieate'i 52ste Straat ZeuellcPi nieuuM „De Stervende Zwaan" De dans als kunstuiting DF Mff)ff)!ATF FOTO Spoedcursus Middenstands diploma Dc Heintje Davids-revue De abonnements-tooneel- voorstelling Nat» Hist» Museum HRC-nieuws Aanvang der indoortraining der Held» Athletiekvereeniging Ingekomen personen Vertrokken personen 1 tS$ 10 il B ar gg 1 WERNER CRONE Tweespan op hol^eslagen Burgerlijke Stand van Texel ZONDAG 8~OCT» MAANDAGAVOND „Adel in Livrei" P» Kreijger, 't Zand (N.H.) Yvette Chauvire in de Fransche film „La Mort du Cygne" („De Stervende Zwaan"), welke deze week in het Rialto-theater draait. Ontroerende Fransche film Het zal omstreeks twee jaar geleden zijn, dat er in een der Amsterdamsche theaters een film draaide, geheeten „La Maternelle" (De Bewaarschool"), en waarmede het won der gebeurde, dat zij omtrent 25 of 30 we ken geprolongeerd werd. En dat gold niet alleen voor „La Maternelle" in d i e bioscoop, dat gold vrijwel voor alle theaters ter wereld. Overal waar deze Fransche film, vervaardigd door den cinéast Jean Benoit Levy, in roula tie kwam, volgden stormen van enthousiasme van het publiek en ook n u nog wordt ge sproken over deze onvergetelijke relprent. Het is dezelfde vervaardiger van „La Ma ternelle", die thans weer van zich spreken doet. Behandelde hij met een waarlijk ge niaal inzicht in deze film het leven van een groep kinderen in haar primitieve jeugd, in de film die deze week in het Rialto-theater in roulatie komt, zijn het kinderen tusschen de 10 en 14 jaar. En wederom blijkt dat Jean Benoit Levy erin geslaagd is de kinderlijke psyche op onverbeterlijke wijze vast te leggen op het doek der schaduwen. Wederom ook bewijst hij te zijn: een cameraman van op vallende veelzijdigheid: in één woord: een kunstenaar, die zijn regie-plichten op niet te overtreffen conscentieuze wijze opvat. Deze film is een dansfilm. Men vergisse zich echter niet. Onder dansfilm pleegt het filmpubliek te verstaan de rolprenten, waar in een Ginger Rogers, een Eleanor Powell of een Fred Astaire optreden. Die daarin de niet altijd begrijpelijke, en veelal bizarre, om niet te zeggen groteske dansen van deze eeuw voordansen. En waarover een deel van het publiek in extase pleegt te geraken. In deze film wordt óók gedanst. Er wordt zelfs véél in gedanst, maar dit dansen is iets anders. Dit is de dans, die niets van doen heeft met het „tappen" der „girl 1939". Dit is geen „Boomps a daisy" en geen Lambeth- walk. De dans die de kinderen dansen in „La Mort du Cygne" is iets dat behoort tot de beste, cultuur, die een cultuurrijk volk als het Fransche bezit. Het laat zien de dans in haar edelsten vorm, de dans als verrukkende uiting van een ziel in extase. De dans, in het kort gezegd, als plastische weergave van de vreugde der ziel en de melancholie van het hart. „La Mort du Cygne"de stervende zwaan. Het kan niet anders, of deze naam zal herinnering doen opleven aan haar, die eens 's werelds meest begaafde prima ballerina was: Anna Pavlowa. Anna Pavlowa, deze zeer bijzondere, zeer voor name Russin, die danste over de wereld- „Bühne" als een lichte vogel. Die het volle, bloedwarme leven zélf kon uit beelden in de wonderlijke rhythmen van haar rappe voeten. Het moet een feest geweest zijn, deze Pavlowa te zien dan sen, en zoo het leven vertolkt te zien in al zijn schakeeringen, al zijn korte vreugden en lang verdriet. Het is op deze idee, dat de Franschman (natuurlijk een Franschman!) Jean Benoit Levy, via de novelle van Paul Morand, zich heeft geïnspireerd. En hij wist de idee te ver werkelijken tot een film, die op een zeer hcog artistiek niveau staat en aan wier bij zondere eigenschappen men nog dikwijls zal terugdenken. Over den inhoud kunnen wij kort zijn. Het verhaal van eenige jeugdige danseressen, die hun opleiding krijgen in de Grand Opéra. Om te worden opgeleid tot prima ballerina. Een moeilijke weg, zoo moeilijk, dat slechts en kele, door de fortuin begunstigden, het eind punt weten te bereiken. Men ziet ze allen: de sterren, de grootheden en de mindere grootheden. Heel dat bonte, vlinderachtige leven van opgang en teleurstelling. Van nim mer eindigende studie en ijzeren geduld. En men ziet, wat er komt kijken, alvorens men het ballet uit „Samson en Délilah" of „Les Pigeons" danst. Een film, die vefen zal weten te ontroeren, en die eens te meer bewijst het hooge ni veau der hedendaagsche Fransche film. Een allercharmantst filmwerk, product van United Artists en in Nederland gepresenteerd door de Loet C. Barnstijn Filmmaatschappij, wordt deze week in het Tivoli-theater gedraaid. Deze film is door en door Amerikaansch, zij biedt alles wat Amerika biedt en met een kennelijk plezier heeft Harold Young, de regisseur, die combinaties gekozen, waardoor de film steeds nieuw, verrassend en daardoor boeiend is. Hoewel het scenario, dat zoo is samenge steld dat de combinaties hoe verrassend ook, toch niet onwaarschijnlijk zijn, tragische en droeve momenten niet mist, is 52e Straat toch een licht verteerbare cocktail van cabaret, show, oude gracieuse en moderne dansen, songs en vele dwaasheden. En dit alles als protest tegen het conservatisme, dat zelfs in Amerika, het jongste rijk der aarde overal voorkomt en wel voornamelijk in 52ste Straat. Hoe dit conservatisme wordt overwonnen, wordt in een bont en veelzijdig filmwerk u getoond. 191252e straat. De meest deftige, meest aristocratische straat van New-York, waar men in de bruin-steenen patriciërswoningen, het leven van de upper-ten vermoedt. Wat achter de gesloten en met dichte gordijnen be hangen vensters gebeurt is niet te zien. De straat ligt dood en verlaten. En in deze straat begint de intrige en het lint wordt afgewik keld, steeds sneller, steeds sneller, en als de haspel is afgerold is 52e straat een hyper moderne straat met dancings, cabarets, jeugd en vertier. Eén man is er, die daar de oorzaak van is, Rufus Rondell, die levende met twee oer-conservatieve zusters, Adela en Lotitia welke zoetvloeiende namen niet, zooals natuurlijk zou zijn, bleef volharden in conser vatisme door een aristocrate te trouwen, maar huwde met een toneelspeelster, een cabaret- artiste, een zangeres, en breekt met de „snobs", de aristocratie. Maar de zangeres heeft connecties, artisten. Rufus Rondell ziet het artistenbestaan, en ook het publiek wordt een blik gegund in dit bestaan. Zijn dochfer Marguerite, die eveneens aan het tooneel wil, raakt bekend met Ben, jazz-bandleider. Com plicaties doen zich voor, straatgevechten en knockpartijen binnenshuis; er worden parties gegeven. 52e straat wordt een rij clubx Roo- sevelt maakt Amerika weer „nat" en 52e straat verdient Enfin, het slot van het heele bonte drama, afwisselend en rijk aan onverwachte effecten, kan niet anders zijn dan dat alles op zijn pootjes terecht komt. Dat ten eerste de dames bekeerd worden van hun dwaas conservatisme Adela zingt zelf in 't cabaret dat dien tengevolge een verzoening met Rufus tot stand komt, dat alle overige personea dramatis daar glimlachend en gelukkig bij staan, in hun karakteristieke houdingen. En dat de ge lukkigste van alle Marguerite is spreekt van zelf. Als tweede film draait „Tommy en zijn móeder", een R.K.O. Radio-picture, buitenge woon chermant filmwerk, waarvan de fraaie opnamen en de rijke afwisseling het talent van den regisseur duidelijk in het licht stellen. Intusschen hamert deze fil mop hetzelfde aam beeld als 52e straat, zij het op geheel andere Intusschen hamert deze film op hetzelfde aam- trekkelijke bijkomstigheid ingelascht. r~ PORTRET - ATELIER/ 'r~ JAC Ét BOER' Verwijzend naar de advertentie in dit blad, vestigen wij er de aandacht op, dat thans de laatste gelegenheid wordt geboden, deel te nemen aan bovengenoemde cursussen ter ver krijging van het Middenstandsdiploma in ver band met de Vestigingseischen. Dit is thans nog de eenige gelegenheid om dit diploma te verkrijgen op bijzondere voor waarden. Daarna bestaat alleen nog gelegenheid een volledige cursus te volgen, welke 3 jaar studie vereischt. De Militairen zijn op t\jd thuis. Men verzoekt er ons de aandacht op te willen vestigen, dat de militairen, die deze voorstelling morgenavond zullen bezoeken, zich geen zorgen behoeven te maken over het feit, dat men niet de geheele revue zal meemaken. Circa 11 uur is deze namelijk afgeloopen. zoodat men ruimschoots tijd heeft om half 12 binnen te zijn. Cor van der Lugt en zijn ensemble openen de serie. Sjieciale regeling voor gemobili seerde officieren. Eenigen tijd geleden vestigden wij de aan dacht op de tooneel-abonnementsvoorstellin- gen, waarvoor, zooals telkenjare, ook thans weer de gelegenheid bestaat een abonnement te nemen. De circulaires zijn rondgestuurd en verreweg het grootste aantal kwam ingevuld terug. Men zal het evenwel met ons eens moeten zijn, dat het van het grootste belang is, dat Casino op dergelijke avonden inderdaad tot de laatste plaats bezet moet zijn. Is dat na melijk niet het geval, dan bestaat het gevaar, dat men in de toekomst niet de eerste klas gezelschappen naar Den Helder zal kunnen krijgen, welke er thans komen. En dat zou ten zeerste te betreuren zijn. Derhalve adviseeren wij hun, die tot nu toe hun circulaire niet geteekend terugzonden, nog vandaag een besluit te nemen. Men ver zekert zich met een dergelijk abonnement een serie avonden, welke zonder onderscheid alle op een hoog artistiek niveau staan. Wij behoeven er toch zeker niet nog eens den nadruk op te leggen, dat men speciaal de beide laatste jaren zeer ingenomen was met de keuze der Casino-directie. Het was dan ook werkelijk haar streven het beste te brengen, dat gedurende het bepaalde seizoen op de tooneel-„markt" te krijgen was. Als stimulans moge wellicht nog gel den, dat de eerste voorstelling gegeven wordt door het gezelschap van Cor van der Lugt Melsert, dat zooals men weet, de Amsterdamsche Stadsschouwburg be speelt. De keuze van het stuk is nog niet bekend, maar men kan er zich verzekerd van weten, dat het een bijzondere uitvoe ring zal worden. Nadere bijzonderheden dienaangaande zullen wij zoo spoedig mogelijk laten volgen. Den Helder. De vorige week deelden wij reeds mede, dat het Natuur Historisch Museum, nadat dit, in verband met de huisvesting van militairen, tijdelijk gesloten was geweest, j.1. Zaterdag weder voor het publiek was opengesteld. Wij achten het van belang er thans nog de halve des Zaterdags van 710 uur, ook ge- aandacht op te vestigen, dat het museum be- opend is op a.s. Zondag van 35 uur en a.s. Woensdag van 810 uur nam. H.R.C, 3—Oudesluis 1. Aanvang 10 uur. Het 3e opent het seizoen met een thuiswed strijd tegen de nieuwe 4e klasser Oudesluis, welke wedstrijd om 10 uur 's morgens plaats vindt. HRC 3 speelt in de volgende opstelling: Goudswaardt Dijkstra Dekker Kok Bijl v. d. Berg J. D. Bakker Kater Vinke Van Kralingen Toegang 20 cent. Van Vliet HELDER 3—H.R.C. 4. Aanvang 10 uur. H.R.C. 4 komt als volgt uit: Blankwater Siersma Theloesen Post Stompedissel Geervliet Van Anraat De Graaf Markus Van Veen Van Dam In een advertentie in dit nummer vindt men de aanvang der indoortraining vermeld name lijk voor dames op 5 Oct. van 8.309.30 u. en voor de heeren 6 Oct. van 9.1510.15 u. Dit laatste in verband met de avondscholen die om 9 u. eindigen. Doordat het sportterreintje aan de Javastraat in beslag is genomen voor de schuilloopgraven, kon de buitentraining niet meer doorgaan, zoodat de H.A.V. genoodzaakt is dit jaar iets vroeger met de indoortraining te beginnen. Hoewel de damesafdeeling nog niet groot is, verwacht men met de zaaltraining een groot aantal leden De training welke gevolgd wordt bestaat voor een groot gedeelte uit Zweedsch Deensche gymnastiek, welke ook weer gecom bineerd wordt door athletiekoefeningen als loo- pen en springen enz. Hoewel de buitentraining gesloten is, zullen waarschijnlijk nog de jaar- lijksche clubkampioenschappen gehouden wor den als besluit van het seizoen. De waarschijn lijke datum is hiervoor 8 October. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, n.m. 7.30 Ds. Visser. Oosterend, v.m. 10 u. Ds. Kok. Waal, v.m. 10 u., de heer Lodder. Godsdienstonderwijzer te Alkmaar. Den Hoorn, v.m. 10.30 u. Ds. Visser. Maandcollecte. De Cocksdorp, v.m. 10.30 u. Ds. Salm. Zuid-Eierland, n.m. 4 u., Ds. Salm. Koog, n.m. 7.30 u., de heer Lodder. Oudeschild, v.m. 10 u„ Ds .Tinholt. Geref. Kerk. Den Burg, v.m. 10 u. (geb. Fanfare), Cand. Feenstra van Den Helder. N.m. 3 u. Cand. Wouda. Oosterend, v.m. 10 u. Cand. Wouda. N.m. 3 u. Cand. Feenstra. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Ds. de Ridder, van Zaandam. Bediening H. Avondmaal. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, 10 u„ Ds. Gorter. Intrede. Oosterend, n.m. 3 u., Ds. Gorter. Intrede. Catherina Sleutel, Eierland 63, van Amster dam, Stadionkade 105 Hl; Auke Boon, Oude schild 19a Centr. Bev.register; Grietje Hoep, Waal 64, van Zijpe I 152; Helena Emilie Dijt, Weverstraat 85, Den Burg, van Amsterdam, Amsteldijk 13 II. Mevr. BoswijkRitmeester en 3 kinderen, van Warmoesstraat 52, Den Burg, naar Ber gen (N.H.), Meerwijklaan 4; Cornelis Jan Boon, echtgenoote en dochter van Kogerweg, Den Burg, naar Den Helder, Javastraat 86; Feitje Douma, van De Koog 101, naar Baar- deradeel, Jouwerd, 10 B.; Cornelis Stam, van De Mok naar Den Helder, a.b. H.Ms. v. Hulst; Karei Clemens Zoetelief, van Koog 84, naar Laren N.H.; Johannes Pieter Plas, van de Koog 175, naar Amsterdam, Amstellaan 30 II; Cor- nelia J. Hölzel, van Den Hoorn 21, naar Am sterdam, Tidorenstraat 51; Femma Jacobs, van Den Hoorn 131, naar Papendrecht, Wilhelmina- straat 20. MOND- EN KLAUWZEER. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer op Texel blijft nog steeds beperkt tot een geval op de boerderij van den heer D. Boot te De Waal. Horizontaal: 3. Delfstof. 1. Zoogdier. 5. Hoofddeksel. 4. Begrensd, nauw 6. Voertuig. 8. Lichaamsdeel. 7. Onderwas. 10. Tijdstip. 9. Muzieknoot. r Lekkernij. 12. Zeker soort zoog 14. Boom. dieren. 15. Stad in Neder 13. Deel van een land. vaartuig. 17. Plaatsnaam. 16. Het liefste op 19. De onbekende. aarde. 20. Deel van een mast 18. Bloedverwant, 22. Plaatsnaam. 19. Familielid. 25. Roofdier. 21. Uiting en onmis 27. Aanw. voorn. bare voorwaarde woord. van leven. 28. Loot. 23. Rekenkunstige 29. Muzieknoot. term. 31. Afstandmaat. 24. Deel van een wa 32. Spoedig. gen. 33. Maat (verouderd) 26. Meisjesnaam 35. Verblijf van huis (afk.). dieren. 30. Deel van een bui 38. Nieuwsblad. zenstelsel. 41. Have. 31. Apparaat in de 43. Achting. zuivelbereiding. 45. Jongensnaam. 34. Kleurstof. 46. Telwoord. 36. Gast. 37. Stammoeder. Verticaal: 39. Uitroep van pijn. 1. Speelgoed. 40. Maat. 2. Twee gelijke 42. En anderen. klinkers. 44. Voedsel. OPLOSSING. Horizontaal: 1. Maidenspeech; 9. Mei; 10. Fel; 12. Eb; 14. In; 15. G.M.; 17. Me.; 18. P.A.; 19. Gent; 21. Waal; 23. Veen: 25. Aria; 26. Baas; 27. Axel; 28. A.G.; 29. Te; 31. S.S.; 32. A.T.; 33. Ra; 34. Isl.; 36. Ido; 37. Frequentie. Verticaal: 2. Imitatie; 3. Den; 4. Ei; 5. P.f.; 6. Eem; 7. Elevator; 8. Legaat; 11. Panlat; 13. Berg; 15. Gaas; 16. Maas; 18. Peer; 20. N.I.; 21. W.B.; 22. L.S.; 24. Ex; 30. Esq; 32. Ade; 35. Le; 36. I.e. De prjjs werd gewonnen door den heer J. M. J. Wiebus, Bassingracht 5. I 2 3 5 6 7 8 11 12 13 14 2S 15 16 21 18 19 26 22 23 24 25 27 28 29 30 r -.vr» 32 33 34 35 36 37 38 39 44 40 41 42 45 Correspondentie. J. H. Geographische mijl (G. M.). Daarom stond in de opgaaf „Afstandmaat" en niet „Lengtemaat". H. J. R. Elke nieuwe oplosser is welkom. Inzending van oplossingen tot uiterlijk Donder dagnamiddag 12 uur. Elke week wordt een prijs van 2.50 beschikbaar gesteld, welke bij loting onder de goede oplossers wordt toege kend. Zijn er meer dan 100 oplossingen, dan wordt nog een tweede prijs van 1.toege voegd. J. H. de V. Dank voor uwe bijdrage, welke wij t.g.t. gaarne zullen plaatsen, behoudens eenige wijzigingen. (Horizontaal 42: de 3e let ter is ook „N"). (Verticaal 10 ligt in Noord- Amerika, staat Washington; Zuid-Holland, in- plaats van Zeeland (Verticaal 17), m Ned Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) Morgendienst 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar Avondienst 5.30 u., Ds. H. J. Jansen (van de Evangelisatie), Doopdienst. Geref. Kerk (Julianapark) V.m. 9 u„ Ds. Veenhuizen. V.m. 10.45 u., Ds. Tollenaar. N.m. 4 u., Ds. J. M. Kroes, van Dalfsen. N.m. 6 u., Ds. Veenhuizen. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) V.m. 10 u., Ds. J. M. Kroes. N.m. 6 u., Ds. Tollenaar. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Donderdag a.s. 's Avonds 7.15 uur, Ds. Hennephof, van Scheveningen Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Meiners. Liturgie, Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) 's Morgens 10 uur: Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur Kerkdienst. Pastoor H. J. Verheij. Evangelisatie (Palmstraat) V.m. 10 uur, Ds. J. H. Jansen. 's Avonds geen dienst in de Palmstraat. Westerkerk Helden der Zeeplein, 's Avonds 5i/£ u., Ds. J. H. Jansen. Doopdienst. Gebouw Middenstraat 117 's Avonds 8 u. Evangelisatie-samenkomst. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 10 uur samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Tuindorp 's Avonds 8 uur, Samenkomst. Leger der Heils 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente v.m. 9.30 uur Ds. M. van Wichen. JULIANADORP v.m. 11 uur Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope" Niet ontvangen. Voor een goede foto gaat U tóch naar Koningstraat 29 6 fotokaarten f 2.50 6 Juttertjes ff I.OO ZONDAGS GEOPEND VAN 10.30-130 BOUWVERGUNNINGEN. Mevr. Wed. C. Tiessen, Den Burg, bouwen van een bijkeuken met privaat. Militair ernstig gewond. Een tweespan, gespannen voor een vracht wagen en bestuurd door een militair, sloeg gis termorgen op den weg nabij Bloemwijk te Everstekoog op hol. De paarden sprongen op een stilstaanden luxe auto van een heer uit Apeldoorn. De voerman werd van den wagen geworpen en bekwam daarbij ernstige verwon dingen aan de borst. De paarden kwamen spoe dig tot stilstand. De auto werd beschadigd aan den kop, de schade werd op 200.250. geschat. De gewonde militair is per ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd. van 2329 September. GEBOREN: Marretje, d. v. G. D. Alb. Dros en J. Bont; Cornelia, d. v. J. Kuiper en Th. G. Harte; Gerrit, z. v. Z. W. Stolk en H. Blom. ONDERTROUWD: Gerrit Witte en Marretje Verberne; Gerrit Jurjens en Cornelisje Vonk. OVERLEDEN: Jan Cupido, 56 j.; Antje Hil- lenius, 76 j. Gevonden: een shawl, een ceintuur, een fietsnet, een rijwielplaatje, een boodscliappen- tasch, twee portemonnaies, een konijn, een dameshoed. Aanvang 3 uur. Entree 50 cent. optreden Maskespelers van Bergen met het tooneelstuk Blijspel in 3 bedrijven. Entree 85 cent. Aanvang 8 uur. Kaarten en plaatsbespreking vanaf heden. Beleefd aanbevelend,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6