RADIO vrije Republiek of Russische Vazalstaat? Geboren uit den Wereldoorlog Anti-Russisch.-*. anti-Duitsch**,** en pro-Engelsch 1 Kassier van Boerenleenbank veroordeeld Derde blad Zondagsrijverbod voor velen groot nadeel De mark betaalmiddel in Polen Vorstin naar Spoorwegtentoonstelling Tarwcvoorraad verzwegen Duitsche vliegtuigen bij Schotland PROGRAMMA 21 JAAR VAN BESCHAVING IN IJL-TEMPO. (door onzen eigen verslaggever.) Ieder Jaar in den Sylvesternacht, zooals het in de sage heet, treedt uit het Ulemiste-meer, hoog boven de stad, een grijs manneke te voor schijn, trippelt van heel bovenaf naar beneden en vraagt den wachter van de stad of Tallin nu nóg steeds niet voltooid is. Waarop het stereo tiepe, door de vroede vaderen der stad bevolen antwoord luidt: „Neen, er wordt nog voortdurend aan ge bouwd!" Misnoegd draait het manneke zich om en trippelt weer naar boven, om opnieuw voor een jaar in zijn meer te verdwijnen. Maar als hij ooit een bevestigend ant woord krijgt, dan moet de stad ten onder gaan onder den stortvloed van het water in het meer, dat de oude man op de stad zal loslaten. Daarom mag Tallin nooit gereed ikomen Als men de laatste berichten leest over de pressie, welke van Sowjet-Russische zijde op de Baltische republiek Estland wordt uitgeoefend, zou men geneigd zijn een va riant op deze mythe neer te schrijven, Zou het niet meer in overeenstemming met de huidige gebeurtenissen zijn, indien het man neke zich iederen dég vertoonde, teneinde er naar te kunnen informeeren of Estland nógEstland is Als de tijden énders waren. Estland Maanden en maandenlang was de belang stelling van den op nieuws azenden kranten lezer gevestigd op de groote mogendheden: op Engeland, op Duitschland, op Frankrijk, op Rusland. Een enkele maal stond voor korteren of langeren tijd een kleiner land in een kortstondig zenith der belangstelling. Nu eens was dat het Memellanddan weer Oostenrijk. Soms Tsjechoslowakije, en een andere maal Polen. Maar vrijwel nim mer werd er gehoord van het'drietal Balti sche staten Estland, Letland en Litauen. Deze drie Oostzeestaten, waarvan het klein ste toch nog belangrijk uitgestrekter is dan Nederland, vormen een brug tusschen het Oostelijk en Westelijk deel van ons wereld deel. Zij vormen uiteraard een zeer belang- dijke sleutelpositie tusschen Rusland eener- zijds en Duitschland anderzijds en hadden een uiterst gewichtige vredesfactor kunnen worden. Als de tijden tenminste anders geweest waren en de menschheid zich niet telken male te vuur en te zwaard van meer „Le- bensraum" had willen verzekeren Het begon met de Orzel... Het ziet er voor het Noordelijkste der drie Baltische landen niet roos kleurig uit. Het is feitelijk begonnen met die ongelukkige ontsnapping van de „Orzel", welke ontsnapping Een Grieksch-Orthodox vrouwenklooster, één der overblijfselen van de Byzantijnsche pracht en praal die men in Estland aan treft. wijzigde omstandigheden dient aan te pas sen". We zouden ons wel zeer sterk moeten vergissen als van het tot standkomen van het verdrag af niet aan de zelfstandigheid van de Estlandsche republiek een einde ge komen is en dat zij als nummer één der drie Baltische landen aan een Russisch pro tectoraat onderworpen is. Het is interessant er daarbij op te wijzen, dat deze protectoraatspogingen reeds in het begin des jaars een onderwerp van behan deling uitmaakten t.usschen de Russische en Engelsche staatslieden, waarbij deze po gingen door Engeland met groote beslist heid afgewezen werden. Boeren, visschers en roovers. Bij een bezoek dat wij niet lang geleden aan de republiek brachten, waren wij in de gelegenheid met enkele vooraanstaande Estlanders in contact te komen en liet was van hen, dat wij diverse bijzonderheden betreffende land en volk mochten notee- ren. De geschiedenis van het Estlandsche volk dateert van de vroegste tijden. Reeds tus schen 700 en 500 voor Christus kwamen de Esten als onbeschaafd volk zich nestelen aan de oevers van de Oostzee. In menig opzicht moeten zij overeenkomst vertoond hebben met de Noormannen. Het waren in den gunstigsten zin boeren en visschers. Maar een groot percentage beoefende <le rooverij als handwerk. De geschiedenis van het Estland sche volk is een treurige. Het is een historie die in bloed geschre ven en... gesmoord is. Eeuwen en eeuwen werd dit volk onderdrukt. In knechtschap stond men hon derden jaren onder het Czaristi- sche Rusland. Het is nooit anders dan een vazalstaat, een lijfeigen- dom, geweest. Iedere poging om zich aan deze beschamende lijf eigenschap te ontworstelen mis lukte. Eerst in 1817 werd deze op geheven, maar ondanks deze voor uitgang bleef de Russiche hand zwaar op het kleine wingewest dit Men voerde zoowel een anti-Duitsche als anti-Russische politiek. Sedert Maart '34 werd de fascistische partij zelfs geheel verboden en uit alles bleek dat de Eisten eindelijk zichzelf wilden zijn en... blijven. 25 Jaar geleden liepen de Esten figuur lijk gesproken nog met de dierenhuiden om, en toen zij zich vrij gemaakt hadden bleek hen eerst hoezeer zij ten achter waren bij de West en Midden Europeesche cultuur. En in een ongekend tempo is men zich gaan beschaven. De eerste dagen, dat wij in de groote Estlandsche steden waren, ver wonderden wij ons over de hyper-moderne gebouwen die overal oprijzen of in aanbouw zijn. De loonen zijn uiterst laag, maar ieder een wandelt in vrij kostbare pelzen rond. De vrouwen dragen opvallend modieuze kleeren, schminken en poederen zich terde ge en gaan eens in de week naar de bios coop, waar de nieuwste films draaien. Men bezoekt van z'n laatste penningen een café, en doet zich gaarne rijker en voornamer voor dan men in werkelijkheid is. Dat treft een Hollander met zijn ingewortelde nuch terheid sterk. Het is ietwat kinderlijk, deze inbeelding, maar zij is te verklaren uit de schokken die de beschaving-in-ijltempo nu eenmaal met zich medebracht. Het is een inooi land. Een winternacht in Estland. Men moet de winternachten daar gezien hebben. De staalblauwe hemelkoepel die de Golf van Riga omspant, en waarin het wa ter als gevangen gehouden wordt. Men moet de eeuwenoude burchten zien, met de Ghoti- sche bastions. Een daarboven uit de fiere nationale vlag met de drie heroieke leeu wen. Men moet over de onderdrukking spreken met deze Eisten en ge zult zien hoe hun oogen vuur spatten. Fel anti-Duitsch, fel anti-Russisch waren deze Esten. De verhalen over het knellend Russisch keurslijf zijn ontzettend en als men de wreedhe den hoort vertellen waaraan de Rus sische despoten zich schuldig moeten hebben gemaakt, rijzen Uw haren ten berge. Chauvinisten. Het zijn onverbeterlijke chauvinisten. Er is maar één land op de wereld. En dat heet Estland. Er is maar één volk. De Esten. Maar dat alles vertellen ze met een naievi- teit en een laconisme, die dat niet hinder lijk doen zijn. Zij zijn in één enkel opzicht „pro". En wel... pro-Engelsch Wat uit Engeland komt is goed. Engelsche goederen, Engelsche po litiek. Engelsche cultuur... Estland beleefde er een hausse in. Op de scholen leert men naast met Estisch...Engelsch. En geen Duitsch en Russisch. Zoo zijn ze! Het raadsel Tallin. Maar toen wij met de auto over het plat teland reden, zagen wij keer op keer den echten, onvervalschten Moejik, den boer, met zijn bonte kleeren, z'n scharlaken klompen, en golvende haren. Daar was de cultuur nog niet genaderd. Daar streed men nog den harden strijd vaa het bestaan van den Baltischen mensch. En er is waarschijn lijk weinig verschil tusschen den moejik van '39 en zijn voorganger van 1400. Tallin, waaruit wij destijds, tijdens den Rallye-rit met Kees Kruit, een serie artikelen mochten schrijven, is wel de meest typische doorsnede van dit land. Eenerzijds ultra-modern, anderzijds stok-oud. De ar chitectuur is een raadsel. Men komt er al le stijlen tegen en alle opvattingen. Het naar Amerikaansche stijl gebouwde natio nale theater, waarvan men hier een afbeel ding ziet, grenst aan de Byzantijnsche ker ken. De wallen, waarvan men 4 eeuwen ge leden met donderbussen schoot, beschermen nu luxueuze boulevards. Dat is Estland! Een onmetelijk vlak land van bosschen, meren en eilanden. Waar mannen en vrou wen naast elkaar werken. Alle dagen van het jaar. Stil en eenzaam. Soms hoort men het geluid van klooster klokken en ziet men de popen voorbijgaan. Met blinkende gewaden en baardige hoof den. Aartsvaders, zooals men deze kan ziet} op de oude bijbelsche prenten. Barok en primitief. Tegelijk ruw en vol poëtische schoonheid. Wonderlijk land, land van contrasten. Drie Leeuwen. En nu Slechts luttele jaren was het deze repu bliek gegeven van haar vrijheid te profi- teeren Men heeft die vrijheid uitgebuit. Men was er trots op. Men vreesde niets en niemand. Men was zichzelf en zou zichzelf blijven. Maar Rusland was deze kleine republiek niet vergeten en als Stalin en de zijnen het huidige staatsbestel voorloopig tolereeren, mogen de Estlanders dankbaar zijn. Hoe zal de geschiedenis van dat kleine Oostzeeland zich verder voltrekken? Nóg waait van de bastions van Tallinn de fiere 3-lecuwcnvlag. Drie brullende leeuwen! Zullen zij tot zwijgen gebracht worden door den Russischen beer...? Wij, vrije Hollanders, die zoo zeer de knechtschap in de voorbije eeuwen leerden kennen, zullen den val van dit nijvere land met weemoed zien. „Maak er een tijdelijken maatre gel van"! adviseert de A.N.W.B. De A.N.W.B. heeft aan den minis ter van Economische Zaken verzocht in geval van invoering eener benzine distributie bij de vaststelling van de rantsoenen voor de verschillende ca tegorieën weggebruikers, de orga nisaties der weggebruikers te willen raadplegen. De A.N.W.B. heeft daar bij voorts den wensch te kennen ge geven, dat de thans getroffen rege ling, n.1. het verbod om op Zondag te rijden, die voor velen groot na deel veroorzaakt, zal worden inge trokken zoodra de benzinerantsoe- neering wordt ingevoerd. Uitzonderingen op den regel. Bij nadere beschikking van den minister van Economische Zaken zijn ten aanzien van het verbod om op Zondagen en alge meen erkende christelijke feestdagen na des voormiddags vijf uur benzine of benzol te verbruiken tot het doen rijden van motor rijtuigen onder de uitzonderingen nog op genomen: Motorrijtuigen, blijkens het kenteeken thuisbehoorend in het buitenland, echter met uitzondering van Ned'. Indië, Suriname en Curagao. Voorts is de uitzonderingsbepaling voor motorrijtuigen, in gebruik bij geneesheer ren, verloskundigen en verplegers, ten be hoeve van de uitoefening van hun beroep, uitgebreid tot „artsen, veeartsen, verlos kundigen, verplegers en verpleegsters." Tenslotte zij in herinnering gebracht, dat het verbod niet het goederenvervoer betreft. Een Duitsche rijkscredietkas be gint haar werkzaamheden. De opperbevelhebber van het Duitsche le ger heeft twee verordeningen uitgevaardigd, krachtens welke in het bezette Poolsche ge bied de rijksmark als wettig betaalmiddel wordt ingevoerd naast den zloty in een ver houding van een zloty 50 pfennig, en rijkskredietkassen worden ingesteld. Om een einde te maken aan het gebrek aan betaal middelen, zullen de kredietkassen in marken gestelde bewijzen afgeven, die in Polen wet tig betaalmiddel zullen zijn. De rijkskrediet- kas treedt in de plaats der opgeheven Pool sche nationale bank en begint haar werk zaamheden op 2 October. 9.45 Causerie „Van Staat en Maatschappij". 9.59 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.40 Declamatie en gramofoonmuziek. 11.00 VARA-Kinderkoor „De Merels" en gra mofoonmuziek. 11.30 VARA-Harmonie-orkest. 12.00 „De oorlog en de moderne berichtgeving" 12.20 AVRO-Amusementsorkest en solist. (Om 12.45 Eventueel berichten ANP). 1.15 Gramofoonmuziek. 1.30 Causerie „Wat er in Indië gebeurt". I.50 Gramofo ïmuziek. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Pianovoordracht. 3.00 AVRO-Musette-ensemble (opn.). 3.30 Gramofoonmuziek. 4.15 AVRO-Dansorkest. 4.45 Eventueel Sportnieuws ANP, gramofoon muziek. 5.00 Gesprekken met luisteraars. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Sportpraatje. 6.25 Sportnieuws ANP. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 Vrijzinnig-Protestantsche Kerkdienst. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. Even tueel: Vraag en antwoord. 8.25 Omroeporkest en solisten. 9.30 Radiotooneel met muziek. 10.00 Orgelspel. 10.15 Het Renova-septet. II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Dans muziek (gr. pij. MAANDAG 2 OCTOBER 1939. Hilversum L 1875 en 414.4 m. NCRV-TJitzending. 8.00 Eventueel berichten ANP, schriftlezing, meditatie. 8.15 Gramofoonplaten (9.309.45 Gelukwen- schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 Gramofoonplaten (12.0012.15 Ber.), 12.30 Amsterdamsch Salonorkest en gramo- foonpl ten. (Om 12.45 eventueel berichten ANP). 2.00 Schooluitzending. HIJ VERDUISTERDE TWEE EN EEN HAL VE TON. BESTUURSLEDEN DER LEEN BANK „STUMPERDS IN HET VAK." Het gerechtshof te Leeuwarden eisch- te gisteren tegen den 54-jarigen land bouwer G. G. te Roswinkel indertijd kassier bij de Coöperatieve Boeren leenbank aldaar, vernietiging van 't vonnis der Assensche rechtbank (1 jaar gevangenisstraf) en veroordee ling tot drie jaar en zes maanden, met aftrek van de preventieve hech tenis. Zooals men zich herinneren zal, heeft G. de leenbank voor f 250 duizend opgelicht; zijn knoeierijen dateeren van 1919. De procureur-generaal wees in zijn scherp requisitoir niet slechts den verdachte op zijn schaamteloozen diefstal, maar nam ook de bestuurs leden der boerenleenbank, van wie er één, in vertrouwen op den kas sier, blanco staten had onderteekend, duchtig onder handen. Spr. noemde de bestuursleden „stumperds in het vak". De verdediger pleitte vrijspraak, subs. een veel lichtere straf. Uitspraak over veertien dagen. Hooge gasten op de tribunes van het Amsterdamsche Stadion Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin om heden een bezoek te brengen aan de spoorwegtentoonstelling „De trein 1839—1939", te Amsterdam. Bij de in den namiddag te houden inspec tie door de Landsvrouwe van den gemeente lijken luchtbeschermingsdienst zal de opper bevelhebber van Land- en Zeemacht, gene raal I. H. Reynders, aanwezig zijn. Deze inspectie zal, zooals bekend, in het Olympisch Stadion worden gehouden. Eisch f 300.boete. De Amsterdamsche kantonrechter eisch te gisteren tegen een landbouwer uit den Grooten IJpolder wegens het onjuist opge ven van voorraden tarwe en haver een geldboete van f 300.en verbeurdverkla ring van het in beslag genomen koren. De niet aangegeven voorraad had een waarde van ongeveer f 900.De verdediger conclu deerde tot ontslag van rechtsvervolging. Vonnis 6 October. Op de vlucht gedreven. Een escadrille Duitsche bombardements vliegtuigen heeft gisteren geprobeerd Schot land te bereiken, doch hun poging is mis lukt, daar verscheidene Engelsche jacht vliegtuigen, die hun tegemoet waren gezon den, de vijandelijke machines hebben ge noopt de vlucht te nemen. Van officieele Britsche zijde wordt ont kend, dat een Duitsch escadrille vliegtuigen gepoogd heeft een aanval te doen op Schot land. 2.35 Gramofoonplaten. 3.00 Causerie „Wat de pot schaft". 3.303.55 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gramofoonplaten, 5.15 Kinderuur. 6.15 Gramofoonplaten. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten. 8.15 Pianovoordracht en gramofoonplaten. 8.45 Causerie „Force Majeure door oorlogs omstandigheden". 9.15 Het Christel, radiokoor en gramofoon platen. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Orgelconcert. 11.15 Gramofoonplaten. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Algemeen Programma verzorgd door de AVRO. 8.00 Eventueel berichten ANP. Hierna: Gra mofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr. pl.). 10.35 Lyra-trio. 11.20 Orgelspel en hobo-voordracht. 12.10 Ensemble Jetty Cantor (Eventueel 12.45 Berichten ANP). 12.55 Gramofoonmuziek. 1.15 Ensemble Jetty Cantor. I.45 Orgelspel (Opn.). 2.00 Nina Dolce en haar Puszta-orkest (opn 2.30 Omroeporkest en solist (3.30—3.50 Voor dracht). 4.30 Disco-causerie. 5.30 AVRO-Aeolianorkest. 6.15 De Vagebonden. 7.00 Pinaovoordracht. 7.35 Causerie „Van Galileï tot Einstein: I Ga- lileï. 8.00 Berichten ANP. Eventueel Vraag en ant woord. 8.30 Het Concertgebouworkest en soliste. 9.30 Radiotooneel. 9.55 Gramofoonp'aten. 10.15 AVRO-Amusemen' sorkest. II.00 Berichten ANP. AVRO Dansorkest. 11-4012.00 Orgelspel. ©en prachtige stok bleek te zijn, die de Russische beer te hanteeren kreeg Estland had de „Orzel" opzettelijk laten ontkomen. Althans: het had niet die maatregelen genomen, die noodzakelijk geweest waren. Daarna zijn de mededeelingen gekomen ifn het bekende tempo. De Estlandsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Selter, reisde ijlings naar Moskou en de gevolgen waren, dat er volgens de perstelegrammen praktisch weinig meer over is van een zelf standig Estland. Rusland gaat een vlootba- sis aanloggen, men heeft een verdrag (lees: dictaat!) van wederzijdschen bijstand geslo ten en reeds nu schrijven de Estlandsche bladen, „dat men zich nu eenmaal aan ge- rusten. En zij bleef er op rusten, totdat de groote wereldbrand van 1914 nieuwe hoop bracht voor dit volk. Duitschers bezetten in 19J7 de eilanden en het vasteland en met de ineenstorting van het Czarisme en den val van Duitschland kreeg de energieke bevol king eindelijk de handen vrij. En toen de golf van opstand en bolsjewisme door de wereld toog werd 12 November 1918 de republiek uitgeroepen. De schoonste dag in het bestaan van een eeuwenlang verdrukt volk. Anti-Duitsch en anti-Russisch. Een merkwaardig volik. Het zijn sterke beenen die de weelde kunnen dragen en ongetwijfeld konden de Estlandsche beenen ZONDAG 1 OCTOBER 1939 Hilversum I. 1875 en 414.4 m. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45— 11.15 KRO 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Hoogmis. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.15 Causerie „Organisatiewezen van boeren en tuinders in Nederland". 12.35 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 Causerie „Het Katholieke boek voor het Katholieke kind. I.20 KRO-Orkest. 2.00 Vragenbeantwoording. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Viool, piano en gramofoonmuziek. 4.00 Ziekenlof. 4.55 Gramofoonmuziek. 5.00 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Ge wijde muziek (gr. pi.). 7.45 Berichten. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Beriehten ANP, mededeelingen. 8.15 Vrooljjk programma. 9.15 KRO-orkest en solisten (In de pauze: Gramofoonmuziek 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. II.0011.15 Esperanto-nleuws. Het enorme Estonia Theater in Tallinn, geheel in Amerikaanschen stijl gebouwd en vertegenwoordigend den geest van vooruit strevendheid der Estlanders. Hilversum li. 301.5 m. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. VARA. 6.30 VPRO. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten. 9.05 Tuinbouwhalfuur. 9.35 Gramofoonmuziek. 5.30

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 9