dUacUmeuw-i Wederom een belangrijke sportgebeurtenis Arrondissements rechtbank Alkmaar Mui&en Europeesch conflict doet zijn invloed nog niet gelden Indië hamstert niet; bedrijfsleven normaal Woensdag 4 October 1939 T eraardebestelling slachoffers H» Ms» «Jan van Gelder" Uitslag verloting Missie-Naaikring „St» Theresia" Jubileum Feestavond H»S.V\ „Den Helder" Verbouwing en uitbreiding magazijnen Rijkswerf Leveringen aan 11-21 RX Inschrijving Handelsregister Burgerlijke Stand van Den Helder Uit het politie-rapport 1 Onderhoudsvoorzieningen etc. Rijkswerf Het mijnengevaar Schaakmat-Morphy 6-22 Geregeld scheepsverkeer Er moet een duurzame vrede komen Naar wij vernemen zal de Minister van Defensie en de Commandant der Marine, bij de teraardebestelling van het stoffelijk over schot van den korporaal-konstabel Grootjans, die hedenmorgen om 14,30 u. te Middelburg plaats heeft, vertegenwoordigd zijn, door den overste W. v. d. Donker. Aanvankelijk zou de begrafenis van Grootjans vandaag plaats heb ben, doch deze is thans ook gesteld op Don derdag. Overste J. C. Cornelis zal den minister en den commandant Marine morgen vertegen woordigen bij de begrafenis van den matroos le kl. Bimmel, te Vlissingen. Het ligt in de bedoeling van den commandant der Marine, schout-bij-nacht H. Jolles, persoon lijk de plechtigheid bij te wonen van de ter aardebestelling van den korporaal-machinist, Kruisland, die morgenmiddag op de alg. be graafplaats te Huisduinen teraarde zal wor den besteld. De verschillende plechtigheden zullen met militaire eer geschieden. De prijzen van de Missie-Naaiclub Verloting zijn op de volgende nummers gevallen: 357, 954, 660, 537, 160, 948, 88, 579, 98, 420 828, 825, 833, 125, 808, 147, 330, 801, 719, 223, 453, 974, 863, 15, 922, 832, 612, 455, 184, 413, 96?, 47, 178, 971, 649, 35, 7, 973, 679, 688, 577, 991, 990, 120, 34, 352, 423, 611, 870, 669, 543, 97, 499, 387, 992, 219, 622, 353, 317, 993, 41, 620, 590, 561, 721, 886, 968, 385, 675, 856, 882, 483, 571, 761, 846, 5, 440, 331, 450, 764, 575, 576, 307, 150, 781, 376, 92, 272, 912, 83. De prijzen kunnen dagelijks worden afge haald bij Mevr. Ruhland, Molengracht 16, tus- schen 46 tot en met 7 Oct. Niet afgehaalde prijzen vervallen aan de vereeniging. Nog zijn de gesprekken over de „Derby" niet verstomd of reeds staat een nieuwe belangrijke sportgebeurtenis voor de deur. Zoo juist is n.1. de organisatie tot stand gekomen van een derden wedstrijd tus- schen de vertegenwoordigende elftallen van de Koninklijke Marine en de Konink lijke Landmacht, welke wedstrijd Zater dagmiddag a.s. op het Heider-terrein aan de Sportlaan zal worden gespeeld. Het ons bekend, dat men in sportieve krin gen van de „Landmacht" eigenlijk nooit goed de beide in den zomer tegen de „Marine" ge leden nederlagen heeft kunnen „verkroppen" en dat men er steeds op gehoopt heeft om nog eens in de gelegenheid te komen revanche te nemen. Welnu, dank zij het contact tus- schen de Marine- en Landmacht sportorgani- satoren is deze gelegenheid geschapen, zoo dat de revanchewedstrijd Zaterdag gespeeld kan worden. Doch behalve „revanche" ligt aan deze ontmoeting een heel ander, een idieeler doel ten grondslag. De grondgedachte is n.1. om door mid del van de voetbalsport een finantieele bijdrage te leveren aan het Marine Ram penfonds, de stichting welke het zoo schoone doel nastreeft finantieelen bij stand te verleenen aan de nagelaten be trekkingen van hen, die ter zee ter wille van het Vaderland het leven lieten. Ver wacht wordt dan ook, dat drommen voet balliefhebbers Zaterdag naar het Heider- terrein, dat door het bestuur der H.F.C. „Helder" belangeloos voor dit doel ter beschikking werd gesteld, zullen trekken. Niet alleen zal men door betaling van een laag gestelden entree-prijs een steentje bij dragen tot het lenigen van een helaas hoo- ger gestegen nood, maar bovendien is men verzekerd van een fraaien en spannenden wedstrijd. Want even groot als het verlangen van de Landmacht naar revanche is de wensch van de Marine om de door twee overwinnin gen gevestigde superioriteit te handhaven. Als gevolg van de algemeene mobilisa tie zal men in beide teams verscheidene „nieuwe gezichten" zien, van voetballers wier namen in de Nederlandsche voetbal wereld een zeer bekenden klank hebben. Het staat vast,'dat beide'teams sterker zullen uitkomen dan tijdens de zomerwed- srijden, zooals men zelf zal kunnen con- cludeeren uit de opstellingen, welke wij dezer dagen zullen publiceeren. Gaarne vragen wij aandacht voor de ko mende berichten over deze unieke sportge beurtenis en... houdt Uw Zaterdagmiddag vast vrij! De Hengelsportvereeniging „Den Helder", afd. van de Algemeene Hengelaarsbond, viert op 7 October in Casino haar le lustrum. Hoe- trum. Hoezeer deze vereeniging in de belang stelling staat, blijkt wel uit het feit, dat zij in de 5 jaren van haar bestaan tot 303 leden is uitgegroeid. Een béperkt aantal introducties voor kennis sen en sportvrienden zijn verkrijgbaar op Vrij dag 6 October in het eigen Secretariaat Hoog straat 72, van 79 uur en op de feestavond aan Casino. Voor bizonderheden zie men de advertentie in dit blad. Voor verbouwing en uitbreiding van eenige magazijnen der Rijkswerf die noodig zjjn in verband met de toege nomen voorraden en de wenschelijkheid van dislocatie dezer voorraden en ont ruiming van sommige zolders, is een bedrag op de rjjksbegrooting voor 1940 uitgetrokken van 15.000 gulden. Voor aanschaffing van nieuwe werk tuigen enz. in verband met verbetering der outillage en uitbreiding van ver schillende werkplaatsen, wordt een be drag van 70.000 gulden noodzakelijk geacht, welk bedrag is uitgetrokken op de rijksbegrooting van 1940. Voor het uitbreiden der werkruimte en outillage van het gebouw voor den Marine-gasdienst is een bedrag van 12.000 gulden uitgetrokken. Door middel van een advertentie wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat de administrateur van bovenvermeld on derdeel voor het betalen van vorderingen wegens aan dat onderdeel gedane leveringen (met uitzondering van de vorderingen we gens verstrekte inkwartiering), zitting zal houden in het Algemeen Militair Tehuis, Spoorstraat 44, alhier, op Vrijdag, 6 October a.s., van 820 uur. Wijzigingen: Texel: M. van Harn, Groeneplaats Parkstraat 1, winkelier, enz., overgegaan aan W. Vlas. Opheffingen: Texel: W. Vlas, Oudeschild, Dorpsstraat 116, manufacturenwinkel. Den Helder: H. Mazairac, Keizerstraat 71, kunsthandel. van 3 October 1939. BEVALLEN: A. Kater-Bergshoef d.; W. J. M. Wolfgang-Keppel d.; D. de Klerk-Scher mer d.K. Rog-de Graaf z. OVERLEDEN: I. Pelgrim-S joerts 72 j.; Wed. A. Th. van Wingaarden 78 j.; J. Bim mel 37 j.; C. Grootjans 40 j.; J. A. Kruis land 30 j.; P. J. J. Verburgt 73 j. RIJWIELMISERE. Gisteren werden aangifte gedaan, dat een persoon op den Kanaalweg door een personen auto was aangereden. Zijn rijwiel was bescha digd. Een tweetal dames kwamen aangifte doen van de vermissing van hun rijwiel. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 766.4 Temperatuur lucht: 6.7 Meximum temp. lucht: 13.4 Wind: richting: O. kracht: 4 Temj>eratuur zeewater: 12.0 Licht op: 7.06 (Zitting van Dinsdag 3 October). Uitspraken. De Rechtbank deed gisterenmorgen uit spraak in de navolgende zaken: J. G. V. uit Groningen werd veroordeeld tot 14 dagen hechtenis, met intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van één jaar, wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan een zekeren V. uit Amsterdam op den Afsluitdijk onder den Oever. De eisch luidde: 1 maand hechtenis en intrekking van het rij bewijs voor den tijd van één jaar. T. J. O. uit Zijpe, werd wegens het rijden met verblindend licht in de gemeente Heer- hugowaard, veroordeeld tot 15.boete, subs. 10 dagen. De eisch luidde 20.boete, subs. 10 dagen. Een razende Texelaar. In tweede instantie diende de zaak tegen J. H. M. te Texel, die ervan werd beschul digd in een vlaag van woede een marmeren plaat in een slagerswinkel te hebben stuk geslagen. De eerste keer was verdachte niet versche nen en daar de Officier van Justitie een wij ziging in de dagvaarding wilde aangebracht zien, moest de zaak worden aangehouden. Ook ditmaal liet verdachte versterk gaan. De zelfde getuigen als de vorige maal wer den voorgeroepen en legden ook nu weer de zelfde verklaringen af. De Officier van Justitie, requisitoir ne mend, achtte het tenlaste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Mr. v. d. Feen de Lille wees erop, dat verd., om zijn woede te koelen, de marmeren plaat in den slagerswinkel had stuk geslagen. Het is niet de eerste keer, dat deze verdachte voor de Rechtbank verschijnt, integendeel, hij was al verscheidene malen veroordeeld. De eisch luidde 40.boete, subs. 20 dagen hechtenis. Uitspraak over acht dagen; des morgens om tien uur. Hierna volgde twee zaken met gesloten deuren en daarmede was de zitting geëindigd. Onderhoudsvoorzieningen, waaronder ook begrepen baggerwerk, ten dienste van de terreinen, gebouwen, in richtingen en alle verdere werken, be- hoorende tot de Rijkswerf te Willems oord, voorzieningen, vallende op de grens van huishoudelijke en gebouwen bemoeiingen ten behoeve van alle ter reinen, gebouwen, inrichtingen en ver dere werken, vragen voor 1940 een be drag van 125.000 gulden op de rjjks- begrooting voor Defensie. Men schrijft in de Nw. Rott. Crt.: De Rotterdamsche motorlogger Bruinvisch R. O. 1 is Zondagavond van de visscherij te IJmuiden teruggekeerd. De vangst werd Maan dag verkocht en bracht 570 op. Wij spraken een der opvarenden, die ons meedeelde, dat men het slecht getroffen had met het weer, waar door men soms niet kon visschen. Men had Westelijk van Terschelling gevischt, waar veel mijnen werden gezien, die alle van het Noorden naar het Zuiden afdrijven. Men had zelfs eens een net moeten kappen en Zondag bij het thuis varen had men zooveel mijnen gezien, dat elke man aan boord op den uitkijk stond. Eenmaal waren ze zoo dichtbij, vlak voor het scheepje, dat men geruimen tijd achteruitgeslagen heeft, voor men verder kon varen. Toch gaat het scheepje Dinsdag of Woensdag weer naar zee. Ook de snurrevaadkotter Nelly van B. IJm 23 is voor de tweede reis naar zee gegaan. Maar met de stoomtreilers wil het nog niet, de Vikingbank IJm. 183 en Adelante IJm. 19, die naar zee zouden gaan, zijn nog steeds binnen. Men kan het niet eens worden over den bijslag op de gewone gage. En vanwege het mijnenge vaar is er weinig lust om te varen. In een overigens zeer prettigen wedstrijd leed „Schaakmat" tegen „Morphy" gisteren avond een verpletterende nederlaag. Het ver loor met 622. De uitslag was: SchaakmatMorphy. J. WijkerK. Geus 01 J. v. d. KuijlDr. J. Ch. Reeders 01 J. CheretDr. P. Feenstra Kuiper y2Vz A. C. GroenD. v. d. Kamp 0—1 J. GeurtsJ. N. Kuitems 01 A. MullerL. Dekkers 10 B. de JongH. Zegel Vz P. KelderC. J. Poortman 01 E. N HeijligenbergA. K. de Carpentier 0—1 D. DijkshoornA. A. Lagaay 01 K. de WaardA. A. Nijssen 01 K. HerderscheeK. Willemse - 10 R. MullerT. Goedhart 01 H. RiemersJ. Gras 01 J. KramerP. J. Steinberg 01 K. GeestmanH. A. Dorré 10 J. v. d. SandeH. Dolstra Jr. 01 K. LengersJ. v. d. Wijk 01 J. M. GreibJ. Beek 01 G. TimmermansC. Rab 10 J. J. MoretG. v. d. Beek 01 D. MullerC. J. Bosch 01 H. v. d. BoschL. de Koster 01 W. de Bruin—N. Geldhof 1—0 J. v. HeerwaardenW. E. F. Willemse 01 C. v. d. Engel—P. Lever 01 J. KelderTh. Adriaanse 01 J. v. StraatenA. Dijkstra 01 6—22 Lieve Lien. Oorlog of vrede? Het is een vraag geweest die ons vele weken bezig hield en benauwde. En thans is het antwoord dan gekomen: Oor log. Ondanks de laatste span nende dagen overviel het ons toch nog. Of het nu kwam, omdat iets in ons binnenste de vrede zoo vurig wenschte, ik weet het niet. Maar een ieder die diep in zijn hart de kansen van de oorlog toch groot achtte, begon je te •weerspreken. En nu valt er niets meer te weerspreken, want alles is in feiten om gezet. Een vurige wensch, dat Nederlands neutraliteit niet geschonden zal worden, bljjft bestaan. Zoodat behalve de groote activiteit, die momenteel van leger en vloot uitgaan, niet in daden om gezet zal behoeven te worden. Ook. hier is alles vol waakzaamheid, maar nog niet zoover doorgevoerd als in Holland. Waarschijnlijk omdat momenteel geen direct gevaar ons nog dreigt. En denk ik ook zoo, dat jullie alles wel veel intensiever beleefd hebben dan wij hier. Voor al jullie in Den Helder Lien, hebben toen de mobilisatie afgekondigd werd wel de volle laag over onze Jutterstad wel gekregen. Hier merk je in de buurt waar de garni zoenen 'gevestigd zijn, iets van een extra drukte, maar verder rolt alles hier normaal voort. Van prijsverhooging van etenswaren valt momenteel nog niets te bemerken. Wel ver telde men mij dat als de voorraad op is, wordt er door de import een paar procent opgelegd, maar dat zal denkelijk maar een heel klein verschil uitmaken. En dan betaal ik met ge noegen een paar centen meer. Men koopt hier (hoewel dat de laatste ja ren er ook wel erg uitgegaan is) eens in de maand. Nu viel het me wel op dat velen in het begin van deze maand, die oude gewoon ten weer aangenomen hebben. Maar dat vind ik een heel normaal verschijnsel. En voor voedselnood behoeven we ons hier niet onge rust te maken. De regeering heeft wat dat betreft uitgebreide maatregelen genomen. Een verheugend bericht las ik juist in de dagbladen dat de vliegdiensten onver anderd door blijven gaan. We zijn daar reeds zoo enorm mee verwend, dat het niet mee zou vallen, als je het met berich ten van een maand en ouder moet stellen. Hoewel dit allemaal kleinigheden zijn, waar je wel weer overheen komt. Maar je weet, hier voor ons beduid de mail al tijd nog meer dan voor jullie. En onze blijdschap wanneer er familie in levende lijve arriveert, kun je je zeker dan ook wel indenken. Het is me kort geleden zelf geschied en ik wil je nog wel enkele aardigheden van zoo'n ontmoeting vertellen. Je weet of misschien weet je het ook niet, dat iederen Zondagmorgen zoo'n mailboot aan de haven van Perak meert. Om daar voor een paar dagen van zijn lange reis te beko men en dan Woensdags de terugtocht naar Holland weer te aanvaarden. De ééne week is het een boot van de R. L., de .andere één van de Maatschappij „Nederland". Het zijn niet alleen afhalers van familieleden of ken nissen, die je daar zoo Zondagsmorgens de Ferakweg naar de haven langs ziet loopen. Velen zijn er, die er een genoegen in vinden te kijken naar de aankomst van zoo'n boot en deze dan verder eens te bezichtigen. De tijd van aankomst is meestal in den vroegen morgen zoo tusschen 7 en 8 uur. In verge lijking tot de aankomst in Batavia, zijn de booten hier reeds zoo goed als leeg. In de diverse plaatsen blijven steeds enkele pas sagiers achter. Maar de groote uittocht vindt te Batavia toch plaats. En zij, die toch ver der moeten, meer haast hebben, of de kust- reis te warm vinden, volbrengen het laatste gedeelte per „Eendaagsche" zoodat bij aan komst hier nog een klein gedeelte van het aantal passagiers, die enkele weken lang het schip bevolkten zijn overgebleven. Maar juist omdat het bij aankomst te S. reeds zoo rustig is, heb je kans aan een heer lijke ontbijttafel uitgenoodigd te worden. Dat sla je natuurlijk niet af, want zooiets als je daar krijgt voorgezet dat zie je neusch iede ren dag niet. Reeds van heel uit de verte herkenden we elkaar, het weerzien was prettig, we hadden hebben elkaar nog steeds veel te vertel len. Niet alles schiet je ineens te binnen. En het idee hier weer wat familie te hebben, is geweldig prettig. Jammer genoeg kon ik niet allen te logeeren hebben. Vooral als je juist zoo'n bootreis en niets dan behelpen achter den rug hebt, ben je dol gelukkig weer een beetje ruimte om je heen te hebben. Het ver schil tusschen ons en de nieuw aangekome- nen merk je heel duidelijk. Als je hier reeds een tijdje zit, vind je het lang ztoo warm niet als een „Baroe", die pas uit Holland komt. Je ziet in gedachten dan weer den tijd, waarin je zelf voor het eerst voet aan wal zette. Het zoeken naar huizen en meubels herhaalt zich iederen keer weer. Want hoe mooi een pen sion de eerste dagen ook lijkt al heel gauw verlang je naar een eigen huis. En evenals vorig jaar, moet je de kans om een geschikt huis te huren, met beide handen aangrijpen, voor een ander het juist voor je neus weg kaapt. Kortelings schreef ik je nog over een nieuwe bios. die hier in aanbouw was. Het was een van de mooiste en modernste thea ters geworden. Maar nauwelijks geopend (1 Augustus) brandde het een week of drie later totden grond toe af. Men beweerde, dat het binnenwerk van onbrandbaar materiaal was, maar desniettegenstaande stortte na vijf minuten het plafond reeds omlaag. Binnen een half uur stond het gebouw in lichte laaie. En mag van geluk gesproken worden, dat de voorstelling nog niet begonnen wos. Lien ik heb getracht, niet te veel van de mineurstemming, die in mij heerscht, te laten merken. Veel liefs en een stevigen handdruk van je IRA. Deze dagen z(jn vol „vredesgerucht", het verlangen van de massa naar vrede wordt sterker naarmate de oorlog langer duurt en achter alle felle commentaar van de pers der oorlogvoerende landen, voelt men toch datzelfde diepe verlangen naar vrede, naar opbouw van het leven, in- plaats van naar afbraak en vernietiging. Dit verlangen mag ons eenige hoop ge ven, dat ook het vastberaden Engeland, een kans zal aangrijpen om de massa- vernietiging van een totalitairen oorlog te voorkomen. Eén ding is echter wel zeker: Engeland wil geen vrede bouwen op een wankele basis. Vrede, graag, maar dan een hechte, niet een, die over drie maanden weer verstoord zou worden, want dan zou de vrede alleen winst be- teekenen voor den vijand. In zijn verklaring, die Chamberlain gisteren voor het Lagerhuis heeft afgelegd, heeft hij dit standpunt opnieuw duidelijk naar voren gebracht. Engeland en Frankrijk zullen geen vrede aangaan onder bedreiging. Die tijd is voorbij. Nu Engeland en Frankrijk eindelijk de wapenen hebben opgevat, zullen zij, het gaat zoo het gaat, hun vrede aan den tegenstander opleggen. Als dus inderdaad blijkt, dat Duitschland niet van goeden wil is om een vrede te willen vestigen, die een eind maakt aan de agressies en die gedaan onrecht, voor zoover mogelijk, hersteld, dan zal Engeland op de voorstellen niet ingaan. Deze week is daarom een week van groote en belangrijke beslissingen. De vredesvoorstel len van Hitier zijn reeds, via de bemiddeling van Italië, aan de Britsche regeering ter hand gesteld en al zullen deze voorstellen wellicht niet vandaag of morgen publiek gemaakt wor den, de beslissing erover zal niet lang duren. Als het mogelijk is, zal Engeland er op ingaan. Reeds nu vraagt de oorlog aan Groot Brit- tannië veertig millioen gulden per dag en tal van zijn beste onderdanen, als straks de strijd in alle hevigheid ontbranden zal, dan zullen de schatten, die dezen waanzin aan de schatkist vragen, nog aanzienlijk hooger worden en dan zal het aantal jonge menschen, dat onder het moordend lood zal vallen, van honderdtallen in tienduizendtallen gaan loopen. De beslissing, die de Engelsche regeering te nemen heeft, is daarom van groote beteekenis. Men is zich het gewicht daarvan bewust. De Britsche regeering zal heusch geen op pervlakkig besluit nemen en wij willen hopen en vertrouwen, dat men „den weg terug" nog zal weten te vinden. De houding van Italië in een mogelijke groote botsing is nog niet met zekerheid bekend, maar het ziet er wel naar uit, dat Mussolini zich aan de zijde van de toeschouwers van dit drama zal scharen. Hoelang deze positie echter mogelijk zal zijn is nog een open vraag. Voorloopig wachten we op het antwoord van Engeland op het Duitsch-Russische vredesoffensief. Hun plicht roept naar de zee, Waar stille mijnen drijven, Die voor den schepeling Zoo vol gevaren blijven, Die dreigend eiken dag En loerend verder gaan. Om ook het sterkste schip Als prooi uiteen te slaan. Hun plicht roept naar 't gevaar, Waar grauwe golven klotsen, Die op een verre pier, Of stille stranden botsen. Daar doen ze ongezien Zooveel met waren moed. En vluchtig brengt een meeuw Hun krijschqnde haar groet. Hun plicht roept dag aan dag. Zij gaan dien plicht vervullen... Weer komt een kort bericht Hun arbeid ons onthullen Er sloeg een mijn uiteen, Ginds ergens op de zee, En nam met scherp gebaar Weer jonge levens mee. Hun plicht teneinde toe, Zóó hebben ze 't begrepen, Thans draagt de monsterrol Zoovele donk're strepen, Want mannen, steeds bereid, We voelen het zoo wèl, Ontbreken en voorgoed Op 't dagelijksch appèl! Hun plicht! Dat blijven zij, Die voortgaan thans gedenken, Waar telkens 't mijngevaar Te al' kant blijft wenken.....'. „Rust zacht", zegt stil ontroerd Geheel ons land en bovenal Den Helder, Gij makkers, stoer en trouw, Van onze Jan van Gelder! - KROES. October 1939. (Nadruk verboden). Bij Kon. Besluit is de commies bij de Rijks werf te Willemsoord R. de Kok bevorderd tot hoofdcommies met ingang van 1 October

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 13