„Barendje hoort niet in een gesticht" Laatste scènes van het Oss-drama Radioprogramma Het geheim van de ^Het Meisje exprestreiK Onze Oost De brand in de Utrechtsche bazar Tragisch sterfgeval Het uitvaren van de visschersvloot HET WOORD „LANDVERRADER" KAN DEN HEER RUIJTER f 60.— KOSTEN. De laatste scènes van het Oss- drama spelen zich in de rechtszaal af. Werd het Tweede Kamerlid mr. M. Rost van Tonningen Maan dag door het Bossche gerechtshof veroordeeld tot f 150.boete subs. 3 maanden hechtenis, omdat hij het Ambtenarengerecht (waarvoor de zaak-Oss diende) had beleedigd, gisteren vervulde heer Rost de rol van aanklager, omdat hij zich zelf beleedigd achtte. Men zal zich herinneren, dat na een zeer rumoerige Tweede Kamervergadering in dit voorjaar mr. Rost van Tonningen uit de zaal werd gezet en er den heelen dag niet meer in terug mocht keeren. Dit, omdat hij, ondanks het feit, dat de Voorzitter hem het woord ontnomen had, blééf doorpraten over Oss... Na de zitting voegde het r.k. kamerlid H. Ruyter den opstandigen debater toe: „Landverrader!" De heer Rost diende tegen den heer Ruyter een klacht in wegens be- leediging, welke klacht gistermorgen voor de Haagsche rechtbank diende. Verd. had verstek laten gaan. Uit het verhoor van den beleedigde bleek, dat de beleediging geschiedde oogenblikkelijk na de sluiting van de vergadering. Een voor gelezen proces-verbaal toonde voorts aan, dat verd. erkende, het woord „landverra der" den heer Rost van Tonningen te heb ben toegevoegd. Requisitoir. De officier van Justitie, jhr. dr. L. H. K. C. van Asch van Wijck, was van oordeel, dat vaststaat, dat de vergadering was ge sloten. Dus valt de gedraging van verd. onder het gemeene recht. Men mag echter niet zeggen: Nu ja, even tevoren had hij het "wel mogen zeggen. Dit is niet juist; alleen had dan de strafrechter er niet aan te pas kunnen komen, doch de voorzitter. De uitlating blijft verboden. Spr. eischte tegen verd. een geldboete van 60 gulden of 60 dagen hechtenis. De rechtbank zal 17 October vonnis wij zen. UITVOERMONOPOLIE ZOETWATER- VISCH. Naar de minister van Economische Zaken ons mededeelt ligt het in het voornemen, met ingang van Donderdag 5 October a.s. de Nederlandsche Visscherij Centrale aan te wijzen als monopolie-houdster voor den uitvoer van zoetwatervisch (andere dan aal en paling) versoh, gekoeld, bevroren. Dit houdt in, dat de uitvoer van dit pro duct slechts zal zijn toegestaan, indien daarvoor eene machtiging tot uitvoer is af gegeven, hetgeen geschiedt door of namens de Nederjlandsche Visscherij Centrale en wel slechts, nadat de betreffende exporteur met die centrale of een door haar aange wezen instantie een 'monopolie-overeen komst voor het uit te voeren artikel heeft afgesloten. Slechts met een exporteur, die zich bij de Nederlandsche Visscherij Cen trale heeft doen organiseeren, kunnen mo nopolie overeenkomsten worden afgesloten.. Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de Nederlandsche Visscherij Centrale in vookomende gevallen 't sluiten van een monopolie-overeenkomst kan wei geren, dan wel een reeds gesloten monopo lie-overeenkomst wederom ongedaan kan maken. FEUILLETON. uit den Naar het Engelsch bewerkt door J. van der Sluys 23. Zij sprak tegen hem, maar hij was er zich van bewust dat hij maar half haar aandacht had. De andere helft van haar attentie was op de gang gericht. Zij luisterde met gespitste ooren. Van bene den kwamen verwarde geluiden. Wat gebeur de er? had zij gevraagd. Freddy had er geen notie van. Maar hij liet zich door haar on begrijpelijk protest niet van zijn stuk bren gen. „Ja, ik kom u weghalen, nu," hernam hij. „Er is geen oogenblik te verliezen!" „Natuurlijk moet-ie dat doen," mompelde de werkman van den grond af. ,,'t Is een han dige jongen... En we hebben het meissie ge red, ziet u?" De stem van den werkman, plotseling op klinkend, scheen den muur van haar ver strooidheid te doorboren. Ze zou hem hebben kunnen vragen wie hij was en hoe hij daar gekomen was. Maar ze deed niets van dit alles... ze fluisterde alleen gespannen: „Ik ben de eenige niet, die u moet redden! We kunnen nu niet praten. Later. Maar er is nog iemand een klein meisje ik moet haar vinden ik moet!" Br flitste Freddy iets door het hoofd, 'n Klein meisje. Had hij niet wat over een klein meisje gehoord... wel ja! Rose Ter rence! De dikke mijnheer had het over haar gehad „Help me haar te zoeken!" ging het meisje voort. „Dan zal ik met u meegaan maar niet eerder!" Het rumoer beneden werd duidelijker. Er sloeg een deur dicht. Iemand gaf op scherpen toon een bevel Rose Terrencezette de stroom van Freddy's gedachten zich voort. Maar wat had DE „ORANJE" AANGEKOMEN. Gisterochtend is het groote passagiers schip „Oranje" onder enorme belangstelling te TandjongPriok aangekomen. Geestvermogens van den oplichter zullen opnieuw onderzocht wor den. Een befaamde oplichter, die sedert 1914 een reeks oplichtingen, verduisteringen en flesschentrekkerijen heeft gepleegd en die reeds twaalf veroordeeüngen achter den rug heeft, stond gisteren weer voor drie oplichtingen terecht voor het gerechtshof te Amsterdam. De eerste twee gevallen betroffen oplich tingen ten nadeele van een grossier in de kens en van een grossier in byouterieën. Voor deze beide feiten had de rechtbank hem veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van verd. van de regeering om van harentwege te worden verpleegd. Voor het tweede geval had hij eveneens in Juli terecht gestaan voor de rechtbank te Utrecht; hij had zich daar hooren veroordeelen tot anderhalf jaar gevangenisstraf. „Daar hoor ik niet!" Tegen gevangenisstraffen heeft verdachte zoo zeide hij geen bezwaar, maar wel tégen opsluiting in een psychopatenasyl, waar hij wegens de ter beschikking stelling zou moeten worden verpleegd. Edelachtbare, Barendje hoort niet in een gesticht. Ik heb eens ja ren geleden in Avereost geze ten. Toen de tijd om was, wilde de officier van Justitie mijn verblijf daar verlengen, maar de dokter zei: „Geen sprake van, die man hoort hier niet, er uit!" Pres.: Maar u bent nauwelijks uit de ge vangenis of u begint weer opnieuw met iw oplichtingen. Ja, president, anwoordde verd., maar ik ben nu 53 jaar en het is nooit te laat om je nog te verbeteren. Ik sta nu op het standpunt: „Wat heb je aan al die fles- schentrekkerij, je kunt beter droog brood eten". Daar stond de boer met zijn koe. De oplichtingen gaf verd. volledig toe, en ook in de tweede zaak, waarvoor de recht bank te Utrecht hem tot anderhalf jaar had veroordeeld, legde hij een bekentenis af. In dit geval had hij zich uitgegeven voor grossier in slachtvee en in Soest kocht hij van een boer een koe, die afgeleverd moest worden op de markt te Weesp en eenige kippen. De kippen nam hij mee, hij zou ze gelijk met de koe op de markt betalen. Toen de boer daar met zijn beest kwam, was er van verd. niets te zien. Noch zijn kippen, noch zijn gemaakte onkosten zou hij ooit vergoed krijgen. De verdediger, mr. R. Kokosky vroeg, al vorens de procureur-generaal mr. J. Ver steeg het woord verkreeg, om een nieuw onderzoek in te doen stellen naar de geestvermogens van verdachte, omdat het laatste psychiatrisch rapport al tien jaar oud is. De procureur-generaal kon zich hiermede vereenigen. Beide zaken werden voor ombepaalden tijd aangehouden. Loodgieter vrijgesproken. Gistermorgen deed de Utrechtsche recht bank uitspraak in de zaak tegen den 21-iari- gen Utrechtschen loodgieter H. V. Z. wien ten laste was gelegd, dat hij onvoorzichtig te werk was gegaan bij zijn werkzaamheden waardoor het groote warenhuis N.V. Gale ries Modernes een prooi der vlammen is ge worden. De officier van Justitie had tegen deze verdachte een gevangenisstraf geëischt van I maand. De rechtbank sprak gistermorgen den lood gieter vrij. Leveridge met Rose Terrence te maken...? „Hemel-nog-aan-toe! riep Freddy ,in het oogenblik, dat een licht in zijn brein ging da gen. „U bent voor haar hier gekomen hebt u voor haar laten ontvoeren om haar te kun nen vinden „Vlug! Vlug!" pleitte het meisje. „Om 's hemelswil!". Toen begon Freddy's geest helder en actiet te werken. Beneden gebeurden gevaarlijke dingen. Hij kon niet toestaan, dat het meisje dat gevaar tegemoet ging. Ook kon hij den werkman niet aan de genade van dat gespuis overlaten. En Rose Terrence! Hij moest Rose Terrence vinden! Rose Terrence beteekende bijna alles voor Lydia Leveridge, dat ze zoo veel voor het kind op het spel zette. Ja, maar hoe had ze... Och daar was nu geen tijd voor. Welke drie dingen had hij te doen. O ja, hij moest zich voor het moment bij drie dingen houden... het meisje de werkman Rose. „Wat gaat u doen?" riep het meisje. „Kom niet tusschenbeide," waarschuwde Freddy, al bij de deur. ,Als u mij mijn gang laat gaan, komt alles in orde." Ze sprong naar hem toe en pakte hem bij den schouder. „Ik moet dat kind vinden," riep zij uit. „Ja, en u zult het vinden," beloofde Freddy, Rose Terrence ik weet het." Zij staarde hem verbluft aan. „U ziet, ik weet meer dan u denkt, u kunt op me vertrouwen." „Maar weet u waar ze is?" „Ja verklaarde Freddy, „ik heb haar ge zien!" Hij probeerde den deurknop. „Luister ga, terwijl ik weg ben, naar dien man op den grond. Laat hij u kunnen zien. Laat hem weten, dat we het klaargespeeld hebben. Hij heeft behoefte aan een beetje troost en ge ruststelling." Echtgenoot vindt zijn vrouw, door kolendamp vergiftigd, dood op bed. Naar eerst thans bekend wordt, is in don nacht van Vrijdag op Zaterdag j.1. te Badhoevedorp een tragisch ongeluk ge schied, dat de 25-jarige mevrouw Burgers het leven heeft gekost. Sinds twee maanden woonde in de Ibis straat 3 het jonggehuwde echtpaar Bur gersLucke. Donderdag heeft de jonge vrouw voor het eerst de kachel aange maakt. .Naar later bleek, was de schoor steen verstopt door neervallende kalk van den nieuw gemetselden schoorsteen, zoo dat de kolendamp geen uitweg had en de woning langzamerhand en ongemerkt voor de bewoners vol vergiftigde dampen was. Vrijdagavond ging het echtpaar, dat hoofdpijn had, dan ook vroeg ter ruste. Toen de man den volgenden ochtend wak ker werd, voelde hij zich onwel. Zijn vrouw lag roerloos op bed. De heer Bur gers kon nog een raam bereiken en waarschuwde een voorbijganger. Spoedig was doktershulp aanwezig. Deze mocht voor de vrouw niet moer baten. Zij was reeds ongeveer vier uur dood. Rijk zal risico lielven dragen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van Economische Zaken aan de organisaties in het visscherij bedrijf een brief gezonden, waarin financieele me dewerking in geval van oorlogszec-orceyal- len in het vooruitzicht wordt gesteld. Deze medewerking zal alleen gelden, voor het geval de bijzondere bedrijfslasten zullen blijken de draagkracht van het bedrijf te boven te gaan en voorts alleen voor do eer ste zes weken en voor een nader te bepa len gedeelte van de vloot. Do faciliteiten zullen hierin bestaan, dat bij oorlogszeeongevallen de kosten van de ongevallenuitkeeringen, voor zoover deze op de huidige basis door het bedrijf worden gedragen, voor de helft worden gebracht ten laste van het rijk. Indien van de zijde van de reeders en van de opvarenden over een aanvullende uitkeering een regeling wordt getroffen, heeft de minister zich be reid verklaard tot een zeker maximum en ten bedrage van de helft der aanvullende uitkeeringen steun te verleenen. Verder wordt een restitutie van 3/5 ge deelte van de premie voor de staatsmolcst- verzekering in het vooruitzicht gesteld. Hierdoor zijn eenige moeilijkheden, welke de hervatting van het bedrijf in den weg stonden, ondervangen. DONDERDAG 5 OCTOBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 2.0012.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuizek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. 12.45—1.15 Berichten ANP en gramofoonmuziek. 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.303.55 Gramofoonnuiizek. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Handenarbeid voor de jeugd. 5.45 Orgelspel. 6.45 Causerie: „Al hun wijsheid wordt ver slonden". 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Causerie „Metaalbewerking: 2. Gereed schappen". 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-ber. 8.15 Bijeenkomst van de 3 Gereformeerde Jeugdbonden. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 All Round sextet. 11.30 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Het volgende oogenblik was Freddy de ka mer uit. De kamer met het licht de kamer, waar hij dat kléine gezicht gezien had. Hij kende de ligging. Op de verdieping hierboven en dan twee kamers verder de gang in. Heelemaal rechts aan het einde. Misschien was er ergens een tweede trap. Een achtertrap. Verduiveld, ja vlak bij hem... Dus de heele geschiedenis was met voor bedachten rade in e'Jkaar gezet! Lydia Leve ridge had zich met opzet laten ontvoeren om te kunnen uitvinden, waar Rose Terrence was. En die beide anderen de man met het bruine pak en de reverend moesten de tectives geweest zijn, die probeerden de ver bindingslijn te onderhouden tusschen haar en de veilige wereld. En natuurlijk had ze niet gewild, dat Freddy tusschenbeide kwam, want als hij verhinderde, dat ze ontvoerd werd, of iets deed om de ontvoerders te verschrikken, zou 't heele plan in duigen vallenAh, daar was hij er! Boven aan de rechtertrap. Nu welken kant op? Naar rechts natuurlijk. Het lawaai van beneden kwam nader. Voor hem uit was een deur, rechts in de gang. Het was de derde deur, de eenige, waar een licht schijnsel onderdoor viel. Daar was hij er... zijn hand rustte op den knop, Hij draaide dien om. Meer dan omdraaien kon hij echter niet. De deur was gesloten. „Dat had ik kunnen verwachten," dacht Freddy, „ik zal hem moeten i jslaan, dat is het eenige." Het rumoer was nu nog dichter bij. Voet stappen spoedden zich in zijn richting. Bin nen enkele seconden ging er bij deze dem :ets gebeuren. Toen schoot hem eensklaps een luisterrijk idee door het hoofd.. Aan het einde van de gang was een hoek. IVOREN Een avontuurlijke reis naar de ontoeqan- kelijke oerwouden van Afrika, op zoek naar de plaats, waar de olifanten hun laatste le vensdaden sliiten. F" 121. De voorbereidingen waren al spoedig getrof fen. De volgende morgen vroeg stonden dra gers, bepakte dieren en wagens klaar voor de start. „Let vooral op Lopez", waarschuwde mijn heer Timmers. „We hebben hier in Kisumu geen spoor van hem kunnen ontdekken". Terwijl ze den gouvernements-ambtenaar bedankten, vertrokken zij. „Aan een kant bof fen we", zei René. „De perkamenten kaart geeft aan, dat „Het kasteel dat roept", in de zelfde richting ligt als het kamp van Sheik Mohammed". 123. Doch door de vaste slaap vojkomen uit gerust, zetten zij de volgende morgen, on- midde'lijk na zonsopgang hun tocht voort. De tweede dag leidde hun weg langs de rand van het plateau. Zij zagen allerlei wild en dl ren, springbokken, giraffen, elanden en allerlei soort antilopen. Eens rende een kudde van misschien tweeduizend zebra's hen voor bij, die opgeschrikt waren door het gebrul van een leeuw. De dieren waren op nog geen steenworp cfstand van de expeditie. „Zeg René", riep mijnheer Hendriks plotseling", daar is de Elgon of Maangebergte vlak voor ons". Hilversum II. 301.5 m. AVRO-uitzending. 8.00 Eventueel: Berichten ANP. Hierna: Or gelspel. 8.15 Gramofoonmuziek. 10,00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest m.m.v. solisten (Om 11.35 Declamatie). 12.30 Gramofoonmuziek. (Ca. 12.45 Eventueel: Berichten ANP). 1.00 AVRO-Amusementsorkest. 1.30 Renova-septet en solist (opn.). 2.10 Gramofoonmuziek. 2.20 Orgelspel. 2.40 Pianovoordracht. 3.10 VVRO-Aeolianorkest. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden 4.30 Viool en piano. 5.00 Jeugdhalfuur. 5.30 AVRO-Amusementsorkest. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kinderen. In een wip was Freddy er achter gekropen. Geen seconde te vroeg. Een gestalte, die haast scheen te hebben, werd zichtbaar. Al weer een oude kennis uit' trein 5 uur 18, de man met den paardenkop! Zijn oogen waren strak gericht op de deur, waar de lichtspleet onder door scheen. Met onverholen voldoening merkte Freddy op, dat de man een sleutel in de hand hield. De sleu tel maakte metalen muziek in het slot. De deur werd opengegooid „Handen omhoog," sprak Freddy, die uit zijn schuilplaats geschoten kwam, rustig. „Het is meenens, hoor!" De man met het paardengezicht stond met een ruk stil. „Ik schiet als ik drie zeg," ging Freddy voort. „Eén twee De handen gingen omhoog. „Naar binnen," commandeerde Freddy," En dan op uen grond liggen. Gezicht naar bene den". „Verdorie," vloekte hij een oogenblik later. Hij duwde zijn revolver tegen den rug van zijn gevangene; dezelfde revolver, die nog niet lang-geleden pijnlijk in zijn eigen rug ge drukt was! „Wat voor den drommel...!" schuimbekte de man met den paardenkop Maar Freddy was niet in de stemming voor praatjes. „Plat op den vloer, hoor je?" De trekker van de revolver was in de spanning van het oogenblik bijna overgehaald. „Gezicht omlaag". De man gehoorzaamde. En uit een bedje in een hoek van de kamer, staarde een klein, bleek meisje, in snikkende vrees naar haar bezoekers. In een ommezien had Freddy het kind in één arm. De ander met het pistool hield niet op te wijzen naar den man. die tegen den SCHAT door: A. PANDOR 122. De eerste uren in de jungle waren vlug voor bij Daarna begon de hitte hinderlijk te wor den voor de blanke leden van de expeditie. „Ik begrijp niet hoe die kaffers dat uithou den", zei Koen. René stuurde een van de zware automobielen met Koen en Boo-Loo- La als zijn medepassagiers. Vader, Bep en Ka- zimoto zaten in een andere auto. Toen ze te gen de avond hun kamp opsloegen op een groen plateau, waren ze allen doodmoe. 124. „Daar zullen we Sheik Mohammed ont moeten!" Omhoog kijkend zag René de ruwe om trek van een berg ?gen de horizon afteke- ner. Maar voordat hij op de roep van mijn heer Hendriks kon antwoorden, gebeurde er iets anders. Een troep kaffers in drie groepen ver deeld kwam uit het kreupelhout te voor- schijn. Onder het uitstoten van wilde strijd kreten omsingelden zij de langzaam rijdende auto's. René en mijnheer Hendriks stopten. „Laat ons even vragen, wat ze willen, Kazi- moto", zei René. 7.05 AVRO-Dansorkest, 7.35 Causerie: „De rechten en plichten van den onzijdigen staat". 8.00 Berichten ANP,, mededeelingen. Even tueel: Vraag en antwoord. 8.25 Concertgebouworkest en solisten. (In de pauzeGramofoonmuizek 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Mar tin Roman en zijn dansorkest. vloer gedrukt lag. In alweer een ommezien werd de kamerdeur opnieuw gesloten, den sleutel omgedraaid, en de man met den paardenkop had het vertrek voor zich alleen „Luister, Rose," fluisterde hij troostend. „Je ziet, ik ken je van naam, ook al ken je me niet. Ik ga je nu bij een groote vriendin van je brengen, maak je dus maar niet meer ongerust. „Wie is het?" vroeg het meisje door haar tranen heen. „Miss Lydia Leveridge," deelde Freddy mee „Wie is dat?" wilde het kind weten. „Wie Lydia Leveridge was?" Freddy's ver stand weigerde de vraag toe te laten. Die was in strijd met alle andere vragen, die het had kunnen verwerken. Nu waren ze onder aan de achtertrap en Freddy spoedde zich met zijn last naar de kamer, waar hij Miss Leveridge en den werk man had achtergelaten. Gelukkig, de door gang was vrij! Maar toen hij de deur be reikte, trof hem een nieuw geluid. Er kwam iemand over de hoofdtrap op hen af. Er viel geen tijd te verliezen. Hij zou niet in de gelegenheid zijn om zijn revolver te ge bruiken, tenzij hij het kind neerzette, en dat kon hij in de gang niet dóen. Hij loerde naar de deur. Die was open. „Miss Leveridge!" riep hij. Uit de deur schoot iets op hem toe en sloeg hem op het voorhoofd. Met het kind in zijn armen kon hij zich ii< verweren. Het volgende oogenblik werd het kind hem ontrukt en een tweede tik, ditmaal op zijn kin, deed de wereld terugwentelen. XXVII. Grimmig gezelschap. Gedurende een aantal seconden had Freddy Reeve geen zorgen in deze wereld. Maar de vergetelheid, die hem vergund was, duurde slechts kort en spoedig keerde hij uit zijn flu- weelen veiligheid terug tot de minder vriende lijke bewustheid. Hij lag merkwaardig zacht en gemakkelijk. Hoe kwam hij hier ook weer? O ja, iemand had hem een tik met een hamer gegeven En hij was op den grond gevallen. Maar hoe kwam hij dan zoo zacht te liggen. Hij taste met zijn hand, hii lagboven op een lichaam. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 15