Duitsche vestzak-slagschepen ifl actie Franschen blijven terrein winnen Een Sovjet-protectoraat in Letland? Tegen den grond geslingerd Pro Fransche toon der Italiaansche bladen Oorlog aan het Westfront en maand oud Het sluiten van den Meerdijk tusschen Lemmer en Urk Kort verband vliegers gevraagd Steunen Amerikaansche smokkelaars de Duitsche duikbooten? Onder-officier met houten paal te lijf Elke aanval wordt grondig voorbereid de rol van mussolini nog steeds niet uitgestip peld. verlangt hitler bemidde ling door een kleine mo gendheid? PUBLICATIE denaturatie van aardappelen door middel van stoomen. ÏLiemuó uit UhÈ Visscherij Yïlaüne£i4AicMen Prijsopdrijvings-varia middenstandscursus weer begonnen. DE ADMIRAL SCHEER VERNIE TIGDE DE CLEMENT. LASTIGE TEGENSTANDERS! Een bericht van de „United Press" uit Bahia meldt, dat daar 16 overle venden van het tot zinken gebrachte Britsche s.s. „Clement" zijn aange komen. Zij vertelden dat de „Cle ment" door het Duitsche vestzak slagschip „Admiral Graf Scheer" in den grond was geboord. Volgens hun verhalen had een Duitsch vleigtuig te 11 uur Zaterdag morgen boven het schip geslogen, met een mitrailleur geschoten en het schip' gelast te stoppen. De beman ning was toen in de reddingsbooten gegaan, waarop een bovenwater schip, voloens hen de „Admiral Scheer"., eeniqe schoten loste en de „Clement" vervolgens torpedeerde. Het schip was in drie kwartier ge zonken. Leveren Amerikaansche smokke laars aan Duitsche duikbooten? Volgens een artikel in het Amerikaansche blad „Philadelphia Record", aldus Reutér, zou er op het oogenblik in Amerika een streng onderzoek worden ingesteld naar aan leiding van berichten, dat vroegere Ameri kaansche dranksmokkelaars op het oogen blik benzine, olie, voedsel en water leveren aan de bemanningen van Duitsche onder zeebooten. Tegelijk weet United Press te melden, dat twee Fransche kruisers voor de kust van Midden-Amerika patrouilleeren, omdat een uit de Dominikaansche republeik afkomstig klein vaartuig leveranties aan de Duitsche onderzeebooten zou doen. Kaperschepen zijn lastige tegen standers. Het zoeken naar kaperschepen heeft veel van het zoeken van een naald in een hooi berg, zegt de maritieme medewerker van het Hsbl., en in den vorigen oorlog, toen het maritieme overwicht van de Britsche vloot op de Duilsche niet bijster groot was, hebben zij de Britsche marineleiding zeer veel zorgen gebaard. Het bericht, dat Duitschland thans wederom is overgegaan tot de actie tegen de handelsscheepvaart met bovenwaterkaperschepen, verbaast ons niet. Het duikbootwapen heeft blijkbaar weinig kans tegen beschermde convooien, doch de z,g. „slagschepen in zakformaat" van de „Duitschland"-klasse, welke een zeer groote actieradius hebben ((veel grooter dan de kaperkruisers van 1914), moeten in staat geacht worden, enorme verliezen toe te brengen aan onvoldoend beschermde convooien. Inderdaad beschikken de mari nes thans, dank zij het luchtwapen, over veel betere verkenningsorganen dan tijdens den vorigen oorlog, doch het is niet vol doende, een kaperschip te ontdekken, men moet ook een schip ter plaatse hebben, dat in staat is, den gevreesden „raider" te vernietigen. En noch Engeland, noch Frankrijk hebben veel schepen, die daartoe in staat zijn. Ook Finland zal tol moeten be talen aan Moskou. De Letlandsche minister van buitenland- sche zaken Munters heeft Maandagavond, direct na zijn aankomst, reeds een onder houd met Molotof gehad. De bespreking duurde 2 uur en werd ook door Staün bij gewoond. Gisteren vond een verdere samen komst plaats. In bevoegde kringen te Moskou is men van oordeel, dat ook met Letland een pact van wedcrzijdsche bijstand zal worden af gesloten en dat een soort Sovjet-protectoraat in Letland ingesteld zal worden. Men acht de positie van Letland gevaar lijker dan die van Estland en Littauen, daar het eerste land over uitmuntende ijs vrije havens beschikt, welke voor de Russen yan primair belang zijn. In Stockholm acht men het zeker, dat, na de regeling met de kleine Baltische landen Moskou van Finland de afstand zal vragen van het eiland Ilogland en de daaromheen liggende kleine eilanden, welke een sterk overheerschende positie in de Finsche Golf innemen. Bevestiging der gevangenisstraf van één maand gevraagd. De 31-jarige C. W. L., gewoon dienst plichtig soldaat bij de infanterie moest gisteren wegens beleediging van een meer dere en poging tot feitelijke insubordina tie voor het Hoog Militair Gerechtshof te recht staan. Op 11 Mei van dit jaar had hij een ad judant onder-officier, eenige onbehoorlijke woorden toegevoegd, waarna hij dezen meerdere met een houten paal poogde te slaan. De onderofficier ontweek den slag. De Krijgsraad legde L. voor deze feiten een gevangenisstraf van 1 maand op, van welke straf de advocaat-fiscaal, mr. j. u. Polman, gisteren bevestiging vorderde. De verdediger bepleitte een voorwaardelijke straf, daarbij op beklaagde's goed gedrag in den militairen dienst wijzend. De geleidelijke vooruitgang der Fransche troepen in de richting van Saarbrucken houdt opnieuw de aandacht bezig van de En- gelsche bladen, die wijzen op de toenemende ongerustheid van den Uuitschen generaJen staf. Manchester Guardian is van meening dat, in dien de opmarsch der Fransche legers op de kaart onbeteekenend kali schijnen, hij toch van aanzienlijk belang is en geen gemakke lijke prestatie bëteekent. Naar het schijnt, bereiden de Duitschers een tegenoffensief voor of eeA aanval in de hoop de op Saarbrucken uitgeoefende druk te verlichten. Met dit doel concentreeren de Duitsche troepen langs de frontlijn van de Zwitsersche grens af in noordelijke richting. Naar het schijnt is de opening bij Belfort hun voornaamste doel. Italiaansche waardeering. De Italiaansche bladen, die de krijgsver richtingen aan het westelijk front met leven dige belangstelling blijven volgen, maken melding van de stelselmatige vorderingen der Fransche troepen. Zij verklaren, dat de Fransche generale staf er naar streeft, het verlies van menschenlevens te voorkomen. Verder spreken zij van reusachtige voorbe reidingen, welke aan iederen aanval vooraf gaan. Twee militairen bij verkeerson geluk in de hoofdstad zwaar ge wond. Vannacht om ruim één uur zijn te Am sterdam op de Weesperzijde bij de Berlage- brug een bestelauto van „Het Nieuws van den Dag", welke op weg was naar 's Herto- genbosch, en een motorfiets, waarop zich twee militairen bevonden, in botsing geko men. Het ongeluk gebeulde, toen de motorrij der, die van den kant van Diemen kwam, de brug wilde opzwenken, toen de bestel auto, van de stad komende de brug met snelle vaart passeerde. Bij de botsing werd het motorrijwiel te gen den grond geslingerd, waarbij zoowel de bestuurder als zijn op de duo gezeten metgezel ernstig aan het hoofd werden ge wond. Beiden waren bewusteloos en zijn per auto van den geneeskundigen dienst naar 't Burgerziekenhuis vervo-erd, waar bij hen een schedelbasisfractuur werd geconsta teerd. Hun toestand was zeer zorgelijk. Het motorrijwiel werd zwaar gehavend, terwijl de bestelauto aan den voorkant be schadigd werd. De beide voertuigen zijn door de politie in beslag genomen De in houd van de expeditie-auto werd in 'n an deren wagen overgeladen. Uit de zeer tegenstrijdige commentaren over de conferentie tusschen Hitier en den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken Clano komt één feit duidelijk naar voren: Men weet eigenlijk nog niets en ver diept zich in gissingen. Het gisteren door Reuter verspreide bericht betreffende een Italiaanse!) communiqué, waaruit zou blijken dat Mussolini definitief Hitiers zijde heeft gekozen, wordt ofifcieel tegengesproken. Reuter heeft hierop nog niet geantwoord. MUSSOLINI'S VREDESROL. Ciano is inmiddels in Rome teruggekeerd. Volgens United Press wijdt Mussolini zich thans geheel aan dé taak om een vrede tus schen partijen te bewerkstelligen. Hij zou een zeven mogendheden-conferentie overwe gen, met deelneming van de landen Enge land, Frankrijk, Duitschland, Rusland, Ita lië, Vereenigde Staten en Turkije. Anderzijds wordt echter medegedeeld, dat Mussolini alle actie heeft stopgezet, tot na het houden van Hitler's rede in den Rijks dag. Goed ingelichte kringen bevestigen, dat Ciano in Berlijn waarbor -n met betrekking tot de Italiaansche belangen in de Middel- landsche Zee en den Balkan hoeft gekregen. Moet een kleine mogendheid be middelen? Het onderhoud van Ciano met Ilitler blijft op den voorgrond staan van de belangstel ling der Italiaansche bladen, die vooral aan dacht wijden aan de reacties in de oorlog voerende landen, gewekt door de Berlijn- sclie besprekingen. De Regime Fascista geefi duidelijk te verstaan, dat er een bemidde lend optreden van de Italiaansche regeering zal komen. De „United Press" schrijft dat men in Fransche politieke kringen den indruk heeft, dat Hitier zijn plannen tot het ope nen van een diplomatiek ofensief in den vorm van een „vredesultimatum" heeft op gegeven. Hij zou er thans de voorkeur aan geven, zoo denkt men in sommige Parijsche krin gen, als een neutraal land als bemiddelaar zou optreden. Hierbij wordt in de eerste plaats gedacht aan België of Zwitserland. Te Parijs heeft men hier echter geen ooren naar, men wenscht op geen enkel voorstel in te gaan dat gebaseerd zou zijn op het „fait accom pli" in Polen. Italië strikt neutraal. Het volgend bericht, dat wij onder alle voor behoud weergeven, komt uit Brussel en zou van Italiaansche zijde zijn. Het zegt dat het bezoek van Ciano aan Berlijn niet het effect heeft opgeleverd, dat de Duit schers ervan hadden verwacht. De duce, die, naar men zegt persoonlijk gepolst zou zijn, heeft er de voorkeur aan gegeven een onderhandelaar naar Berlijn te zenden, die geen volmacht had, verplich tingen aan te gaan. Duitschland zou hebben willen bereiken, dat de duce door aan te nemen zijn vredes voorstellen zelf over te brengen, daaraan het gewicht van zijn gezag en van de Ita liaansche macht zou geven. Graf Ciano heeft te dien opzichte weinig hoop gelaten aan de Duitsche staatslieden, met wien hij heeft gesproken. Itali is meer dan ooit besloten buiten hot conflict te blijven. Tempo vertraagd. Havas seint uit Parijs: Het was gisteren één maand geleden, dat de eerste Fransche soldaten, die uit voorposten van de Maginotlinie te voorschijn kwamen, Duitsch grond gebied betraden. Sinds dat oogen blik, na een snellen vooruitgang dwars door een terrein van val strikken van allerlei aard, mijnen, verwoestingen, velden met betonnen palen tegen gevechtswagens, zijn de operaties in het Duitsche door Fran sche troepen bezette gebied verricht over een al naar gelang van de streek zeer veranderlijke diepte, gaande van duizend nieter tot zes a zeven kilometer. De algemeene voortgang is na het einde van de eerste veertien dagen vertraagd en heeft piaats gemaakt* voor plaatselijke ope raties van korten duur, gevolgd door pe rioden van kalmte. Gisteren, bijv. was het één maand gele den, dat het communiqué slechts vernield- de, dat in den loop vah den nacht slechts enkele patrouilletochten en eenige beschie tingen door artillerie langs het geheele front van Rijn tot Moezel waren voorgeko men. Vier dagen geleden waren de Franschen opnieuw plaatselijk opgetrokken, waarna zich gedurende 24 uur tegenaanvallen der Duitschers voordeden. Na het falen van zijn pogingen het verloren terrein terug te win nen, bepaalt het Duitsche opperbevel er zich toe de artillerie te laten schieten, ten einde een opruiming van het terrein te ver hinderen. Er worden patrouilles uitgezon den om den juisten omvang van de terrein- verliezen vast te stellen. Hunnerzijds zonden ook de Fransche troe pen bij het verbeteren van hun nieuwe stel lingen verkenners uit in de richting van hun volgend doel. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat in afwachting van een definitieve regeling ten aanzien van dena turatie van aardappelen een tijdelijke voor ziening zal worden getroffen. Of een denalu- ratietoeslag zal worden verleend staat thans nog niet vast; binnenkort zal hierover een beslissing worden genomen. In afwachting daarvan is, om eventueel voor steun in aan merking te komen denaturatie door mid del van steken of prikken voorshands niet toegestaan. Wel zal met ingang van 3 Octo- ber 1939 de gelegenheid tol denaturatie van aardappelen door middel van stoomen on der toezicht voor iederen bij een provinciale landbouw-crisis-organisatie of bij de Neder- landsche Akkcrbouwccntrale aangesloten georganiseerde openstaan. De denaturatie dient te geschieden met inachtneming van de bepalingen van de de/er dagen te publi- ceeren Crisis-Steunbeschikking 1939, Aard appelen I (Oogst 1939) en het daarbij behoo- rende Reglement Steun Aardappelen Oogst 1939. De aanvrage kan worden ingediend bij de betreffende provinciale landbouw-crisis- organisatie. Voor de aanvraag der denatura tie zal de toezichthoudende ambtenaar be slissen. hoe groot het gedeelte tarra is, waar op in geen geval steun zal kunnen worden verleend. Mede komen nimmer voor steun in aanmerking die partijen, welke zoodanig door ziekte zijn aangetast dat zij niet meer voor veevoeder kunnen dienen of niet vol doen aan nader door de' Xedcrlandsche Ak- kcrbouwcentrale ten aanzien van de bepa ling der tarra te stellen eischcn. Als tarra zullen onder meer worden beschouwd aard appelen, welke kunnen vallen door een ope ning van 1225 mm2. Indien de georganiseerde zich -niet kan vereenigen met de beslissing van den toe- zicht'ymdenden ambtenaar, bestaat de mo- gelijkneid van beroep op de Nederlandsche Akkerbou weent rale. Vroege aardappelen kunnen ook worden gedenatureerd. Fabrieksaardappelen echter niet vóór 1 Januari 1940 Voor elke aanvra ge tot denaturatie is de aanvrager, evenals vorig jaar, een bedrag van f 1verschul digd, welk bedrag evenwel alleen voldaan behoeft te worden, indien besloten wordt tot steunvcrleening over te gaan. Indien bij een teler minder dan 2500 kg. en bij een hande laar minder .dan 5000 kg. tegelijk worden ge stoomd, zullen bovendien kosten voor toe zicht verschuldigd zijn. 's-Gravenhagc. 3 October 1939. (Adv.) URK, 2 October. Door 4 vaartuigen werd heden aan den ge meentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 166 pond kuilpaling, prijs 201^2V/$ ct.34 pond fuikaal, 24 ct. en 200 pond snoekbaars, 7 ct. per pond. Per m.s. Johan van Oldenbarnevelt, dezer dagen naar Ned. Indië vertrokken, reist van de Kon. Marine luitenant ter zee der le klasse B G. van der Werff. OnzeOoit w Militaire luchtvaart kan flink, jongens gebruiken. DeMilitaire Luchtvaart stelt in 1940 \Ve. derom dienstplichtigen van 19 tot 25 jaar in het bezit van liet einddiploma Mulo 0l daarmede gelijkgesteld diploma, in de gele- geniheid te worden opgeleid tot onderoffj. cier-vlieger met kort dienstverband, aldus het „Alg. Ind. Dagblad." De duur dezer opleiding, welke op 1 julj F 1940 aanvangt, is 18 maanden, terwijl jlet verband voor 7 jaar wordt gesloten. Zij die de eerste oefening als dienstplic^. 5 tige nog niet hebben vervuld, worden begin üecémber a.s. opgeroepen tot het dooiioo. i pen van een militaire vooropleiding. Na 4h! maand opleiding wordt bij het be- halen van het klein militair brevet de rang van militie-brigadier toegekend, terwijl njj een totaal opleiding van 18 maanden, bij i1(it behalen van het groot militair brevet |)e. noeming sergeant kort verband vlieger plaats heeft, waarna latere bevordering tot sergeant-majoor en adjudant-onderofficier K. V. vlieger mogelijk is. De aanvangsbezoldiging van een sergeant K.V.-vlieger bedraagt f 185 plus een toelage van f 140 's maands, terwijl na afloop van het verband een gratificatie van f 3000. wordt uitgekeerd. Er worden nogal wat gevallen gemeld van vervolging wegens prijsopdrijving. Op één da? heeft de landrechter te Malang aan vijf over treders in totaal 1100 boete opgelegd. In Buitenzorg hebben er 25 terecht gestaan Te Soerabaja heeft een Chineesche vrouw terecht gestaan, die de vorige week reeds was veroordeeld tot 25 boete. Zij kreeg nu 50 boete. Een Europeesch handelaar te Malang, die zich onlangs tot het bestuur gewend had met een klacht inzake prijsopjaging door impor teurs te Soerabaja, deed nu aangifte dat in verband met dit signaleeren van de firma's ip kwestie men verder met hem geen zaken meer wenschte te doen. Een geval van boycot dus, dat evenwel ook strafbaar is, daar het ver boden is zich te onttrekken aan het normale handeldrijven. Wij volstaan met deze greep uit- de rijke schakeering berichten over dit onderwerp in de Indische bladen. De laatste „hap" kleileem wordt in de geul gestort. ANNA PAULOWNA Gisteravond is weer de Middenstandscur sus, die in School I gehouden wordt, aan gevangen. Ter inleiding van het nieuwe cursusjaar sprak de heer C. Kaan namens het schoolbestuur leiders en leerlingen toe, waarbij hij er op wees, dat de heer Har- tog ook reeds het vorig jaar les gaf en de heer Noorman, liet nieuwe hoofd van School I, de functie van den heer Mol had overgenomen. De heer Noorman sprak mede namens z'n collega en dankte voor het in hem ge stelde vertrouwen, dat uit z'n benoeming bleek. Na het doel van den cursus in ver band met de vestigingswet in 't kort uit eengezet te hebben, uitte spr. den wensch, dat de cursisten (waaronder ook een paar dames waren) aan 't einde van den cur sus met genoegen aan de lessen zouden terugdenken. De leerlingen van 't eerste en tweede leerjaar namen hierop hun plaatsen in de beide lokalen in en de lessen, vingen aan. PURMEREND, 3 Oct. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 partijen, wegende 95.000 Kg., handel goed, hoogste prijs f 33. 5 stapels kleine Boeren kaas f 30, 1 stapel volvette f 32. boter 1.45 —1.55 per kilo. Runderen, totaal 065 stuks: 450 vette koeien 0374 ct. per Kg., matig', 320 geldekoeicn f 120—180 per stuk, matig; 105 melkkoeien f 180—260 per stuk, matig! 90 stieren 4850 ct. per kilo, matig! 26 paarden f 100290 per stuk, matig! 139 vette kalveren 60— S0 ct. per kilo, gras kalveren 3065 ct. per stuk, matig! 266 nuchtere kalveren: voor de slacht f 8—11, voor de fok f 1419 per stuk, vlug; 189 vette varkens voor de slacht 60—67 ct. per kilo, vlug; 29 magere varkens f 2530 per stuk, matig; 225 biggen f 14—22 per stuk, matig; 3364- schapen f 20—26 per stuk, matig; 68 bokken f 3—11, matig! 1100 jonge hanen 4-0—50, kipciercn f 4.75—5.25, eend eieren f 2.50 per 100 stuks, 800 piepkuikens 45—50 ct. per kilo, 10.400 oude kippen en lianen 2535 ct. per kilo, konijnen f 0.20— 1.80 per stuk, 800 eenden 20—50 ct. p. stuk, duiven 40 ct. per paar, ganzen f 1-603.20 per stuk. Coop. Centrale Eierveiling Purmerend. Aanvoer; 110.000 eendeieren f 2.75—3, klei ne ei ere" f 1.80—2.65, 70.000 kipeieren 3-20 —5.40. Zeldzaam groote aanvoer van schapen. De aanvoer van schapen is zoo groot, dat men meer dan een eeuw terug moet gaan, om getallen van pl.m. 3000 te vinden. BROEK OP LANGENDIJK, 4 Oct. Eigenheimers 2—2.20, bl. dito 2.10—2.40, o'xft1 drielingen 1.802.10, grove 2.40—2.90, gele nep 4.80—5.20, peen 1.40— 1.70 kroten 1.50-2.70, roode kool 2.404*'°- NOORDSCHARWOUDE, 4 Oct. !?.y?er< 3700 kg. aardappelen: groote0 i/u—lJo; eigenhemers 190; bl. dito 230; drie lingen 130; Bevel. 190; 26500 kg. uien 270—3 drielingen 150—210; grove 280—290; ge'® nep 480—520; 3300 kg. peen 130-170; 2200 ion s|?®rcieboonen 720—12.70; 2600 kg. kroten -'(nnrTT kg. roode kool 270—310) 000 kg. witte kool 138—170

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 16