STIJGENDE SPANNING DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Duitschers verlaten de Baltische landen Daladier spreekt hedenavond aan het Westfront Activiteit doet denken aan offensief DISTRIBUTIE- inspectie Noord-Holland Roode regimenten zullen Vrijdag Estland binnenrukken Ook uittocht der Duitschers uit Zuid-Tirol Levensverzekering in oorlogstijd Aanval op de „n' EERBERICHT ZELDZAAM ARSENAAL Knoeierijen met uitvoerpremies 10 OCTOBER 1939 67e JAARG. No. 8742 Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: HELDERSCHE COURANT KONINGSTXAAT 76. DEN HELDER. THBOQN so (2 UJNIN) Volksverhuizingen in 1939 Uitgave der Uitg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder dinsdag Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld, dat overeenkomstig de door den Luehrer aangekondigde maatregelen tot repatrieering van Duitbchers, besprekingen zijn geopend tusschen de Duitsche re- geermg en de regeeringen van Estland en Letland, welke ten doel hebben deze repatrieering tot stand te brengen met handhaven van de vermogens. Dit simpele officieele bei" ht beteekent een wegroepen van tienduizenden Duitschers uit hun haardsteden, waar hun geslachten soms reeds honderden jaren geleden zich vestigden en generatie na generatie zich een bestaan opbouwden. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat men niet alge meen is ingenomen met dit gedwongen vertrek, hoewel men van officieele zijde tracht het vele leed onder hoogdravende zinnen te verbergen. Zoo heeft de leiding van de „Duitsche volksgemeenschap in Letland." een oproep gepubliceerd, waarin o.a. wordt gezegd, dat in verband met de uitgebreide repatrieeringsmaatregelen ook de genoemde volksgroep zijn woonstede moet verlaten. Zij blikt met trots terug op een opbouwend werk van vierhonderd jaar. Door het groote geheel van het volk wordt thans een nieuwe opgave gesteld. Aaneengesloten zal de groep werken aan den wederopbouw en be volking van het door Duitschland teruggekregen gebied in het Oos ten. De oogen van de volksgemeenschap in Letland, zegt de oproep, zijn met trotsche verwachtingen gericht op de historische taak. In werkelijkheid is het verlangen oiv de „historische"' taak te vervullen, vooral bij de ouderen, niet zeer groot Meer dan 50.000 Duitschers of af stammelingen van Duitschers zijn alleen al in Letland bezig hun kof fers te pakken. In Estland bed raagt dit aantal ongeveer 20.000. Reeds liggen Duitsche schepen in de Bal tische havens gereed om deze land verhuizers naar hun nieuwe woon plaatsen te brengen. In Litthauen schijnen nog geen aanwijzin gen voor de wegvoering der Duitschers te Zijn gegeven. Blijkbaar wacht men op het einde der DuitschLittausche onderhande lingen. Dat het er echter ook in dit land van zal komen is wel zeker. In Littauen behooren de Duitschers tot verschillende evangelische kerken en is een aanzienlijk verzet tegen de wegvoering waar te nemen. Over deze volksverschuivingen schrijft de „Deutsche diplomatisch-politisch Korrespon- denz": „Volgens het programma, door d® Führer Opgesteld, heeft de Duitsche rege««"tng bij de regeeringen van Estland en Letland stappen ondernomen om tot een practisch resultaat te komen. In overeenstemming met den aard van het nationaal-socialisme, niet met woor den te volstaan, zullen hier de handen aan den ploeg geslagen worden, om tienduizen den Duitschers, die in de weer door het rijk teruggewonnen provincies nuttigen en nood zakelijken arbeid kunnen verrichten, uit die landen terug te halen, waar zij en hun voor vaderen eeuwenlang waardevollen, culturee- len arbeid hebben verricht. Na alles wat zij in die eeuwen voor de Oostzee-staten hebben gepresteerd, kunnen zij thans in alle eer den roep van het moederland volgen. Het initiatief van den Fuehrer bewijst op nieuw, dat het allerminst in de bedoeling van de Duitschers ligt, om deDuitsche volksgroepen, die reeds zoolang in vele lan den in Oost-Europa wonen, voor imperia listische doeleinden te misbruiken en om met hun hulp interventie-mogelijkheden te creëeren. Het weerlegt tegelijkertijd, zoo be sluit de „Deutsche dipl. politische Korres- pondenz," de vrees voor het Duitsche stre ven naar hegemonie in Europa. United Press zegt, dat een van de redenen "Waarom Hitier order heeft gegeven, de Duitsche minderheden naar Duitschland ever te brengen, is, alle aanleidingen voor een mogelijk geschil met Rusland, mi dit land de Baltische staten tot zijn in vloeds- sfeer gaat maken, uit den weg te ruimen. Ons inziens ligt de oorzaak dieper. De Duitsche volksgroep in de Baltische landen bestaat in hoofdzaak uit industrieelen en hit den gegoeden middenstand en heeft 'n groot deel van het economische leven in handen. Het weghalen van deze in econo mische zin rustgevende elementen bevordert in niet geringe mate de Sovjetiseering en zal er dan ook toe bijdragen om de communistische en daarmede de Russische invloed in de kleine Oostzeestaten te bevorde- deren. Rekent men dan nog daarbij dat straks tienduizenden roode sol daten deze streken zullen overstroo- men, dan mag het lot der Baltische staten als bepaald worden be schouwd. De Russische knoet komt wel zwaar neer op de Baltische Duitschers! Ook uittocht uit Zuid Tirol. Door de snelle loop der gebeurtenissen is de aandacht eenigen tijd afgewend geweest van de evacuatie der Duitschers uit Zuid- Tirol. Radio Roma heeft thans een artikel van den prefect van Bolzano aangehaald, waar in wordt medegedeeld, dat de regelingen voor den uittocht der Duitschers uit Zuid- Tirol volgens het DuitschItaliaansche ver drag gereed gekomen zijn. Sommige Duit- Vrijdag zullen de eerste Russische troe pen Estland binnenmarcheeren om zich naar de aan de Sovjet-Unie toegekende vloot en luchtbases te begeven. Opdat er tusschen de binnenrukkende Russen en de bevolking geen contact mo gelijk zal zijn, zullen de wegen, waar langs gemarcheerd zal worden, door leden van de Estlandsche burgerwacht worden bezet. In de garnizoenssteden zal dit contact natuurlijk niet te vermijden zijn. schers zijn reeds vertrokken, anderen ver trekken thans. Volgens de regelingen zijn alleen de Duitsche onderdanen verplicht te vertrekken, terwijl zij, die in Alto Adige zijn geboren vrij zijn in de keuze of zij willen weggaan dan wel willen blijven. Géén hooger premie, wél korting op nitkeeringen. Naar de Tel. verneemt, zal een represen tatieve groep van Nederlandsche levensver zekeringsmaatschappijen binnenkort een re geling tot dekking van het oorlogsrisico voor de nieuw te sluiten verzekeringen invoeren, terwijl ook aan de reeds verzekerden gele genheid zal worden geboden om zich daarbij aan te sluiten. Deze regeling komt hierop neer, dat geen onderscheid wordt gemaakt tusschen mili tairen en burgers terwijl geen extra-premie zal worden geheven. Komt Nederland echter in oorlog, dan zal op alle uitkeeringen 10 worden gekort. Blijft Nederland buiten den oorlog, dan verandert er dientengevolge in de bestaande verhoudingen niets. Over alle Fransche zenders. Hedenavond te acht nur Fran sche tijd (7.20 unr Nederlandsche tijd) zal de Fransche minister-pre sident Daladier een belangrijke re de honden, welke door alle Fran sche zenders zal worden uitgezon den. Een motie van de spellingvereen- voudigers. De „Vereniging tot vereenvoudiging van onze spelling"' heeft op haar dezer dagen gehouden ledenvergadering de volgende mo tie aangenomen: De jaarvergadering van de „Vereniging tot vereenvoudiging van onze spelling", bij een te Utrecht op 7 October 1939, beseffende dat eenheid van spelling, een dringende noodzakelijkheid is, overtuigd, dat de sinds vijf jaren op vrijwel alle scholen ingevoerde Nederlandsche spelling daartoe een bruik- baren grondslag biedt, echter van meening, dat in het belang van het onderwijs ook de naamvals-n bij namen van mannelijke per sonen en dieren afgeschaft dient te worden, of tenminste facultatief gesteld, verzoekt de regeering met aandrang, deze schrijfwijze, met algeheele afschaffing of tenminste facultatiefstelling van de naam vals-n zoo spoedig mogelijk voor eigen ge bruik en voor het onderwijs te aanvaarden, en herhaalt de verzekering, de vereeniging te zullen ontbinden, zoodat het regeerings- besluit tot uitvoering gekomen is. Verwachting: Krachtige tot ma tige, meest Z.O. wind, be trokken tot zwaar bewolkt, plaatselijk eenige regen, weinig verandering in tem peratuur. legerbericht van gisteroch- Het Fransche tend lnidt: Zeer groote activiteit van de vijan delijke patrouilles tusschen Moezel en Saar. Hier en daar artillerievuur tnsschen Moezel en Rijn. Op zee hebben onze strijdkrachten met succes een vijandelijken onder zeeër aangevallen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het Oosten werd de opmarsch naar de belangengrens voortgezet. In het Westen plaatselijke activi teit van verkenners en zwak artille rievuur aan beide zijden. In de lucht slechts geringe activi teit van verkenners. EEN OFFENSIEF? Naar Reuter uit Parijs aan de N. R. CrL meldt, was de activiteit aan het Westelijk front gisteren grooter dan anders. Men kreeg den indruk dat zij aan het toenemen was in een mate, die aan een offensief zou kun nen doen denken, zonder dat nog spreke was ven een eigenlijk ofien- De activiteit deed zich voornamelijk voor ai den sector tusschen. Moezel en. Saar brücken, waar de Duitschers last zouden ondervinden van den Franschen druk. Voor al in de buurt van Saarlouis is vrij fel ge streden. Hier zijn venecheidene Duitsche aanvallen gesignaleerd, die volgens de Fran schen alle werden afgeslagen. Het doel van deze aanvallen, waaraan meer troepen heb ben deelgenomen dan tot dusverre, scheen te zijn zekerheid te krijgen omtrent de Fransche posities en gevangenen te maken. Er zouden echter geen Fransche soldaten krijgsgevangen zijn gemaakt. Men hecht in Fransche kringen groote beteekenis aan het feit dat de Duitschers trachten te weten te komen wat de bedoelingen van de Fran schen zijn in dezen sector. De activiteit van de artillerie is vooral Oostelijk van de Moezel groot. Het weer is nog altijd nevelig en betrok ken en de activiteit van de luchtmacht is daarom gering. Enorme concentraties. In een beschouwing naar aanleiding van het oorlogscommuniqué van gisteravond, schrijft Havas o.m., aat van weerszijden de troepen thans beproefde tactische stellingen bezetten, welker permanente versterkings elementen verbonden of gedekt en krachtig geconsolideerd worden door veldwerken. De artillerie staat gereed en bij de stukken die reeds in de versterkingen stonden, zijn enorme hoeveelheden veldgeschut, van zwaar en licht kaliber, gevoegd, zonder nog van de troepen te spreken. Aan weerszijden van de contact- linie zijn in de afgeloopen vijf we ken millioenen manschappen bijeen gebracht, millioenen tonnen mate riaal. mitrailleurs, kanonnen van ieder kaliber, springstoffen van al lerlei aard, in hoeveelheden als de militaire geschiedenis nog nooit op eengehoopt heeft gezien, zelfs niet tijdens de verschrikkelijke mate riaal-veldslagen van den vorigen oorlog. Voorts zijn de afgeloopen weken nuttig geweest voor het stalen van een zeer groot aantal eenheden en het beproeven van ze kere technische wapenen, waarbij bijv. bleek, dat de Fransche aanvalswagens uit stekend voldoen. Britten on verkenning. Een ooggetuige bij- de Britsche lucht strijdkrachten in Frankrijk schrijft, dat vier Britsche vliegtuigen thans voor het eerst bij daglicht een verkenningsvlucht hebben gemaakt lsmgs de geheele Duitsche grens, van Frankrijk tot de Noordzee. De bedoe ling was o.m. foto's te maken. Toen een groep toestellen langs de Zuide lijke punt van Luxemburg vloog, maakte zij gebruik van gaten in de wolken om de uitwerking van de schoten der Fransohe artillerie op Duitsche gebied te bestudeeren. Door de Duitschers beschoten. In de buurt van Koblenz werden de Brit sche vliegtuigen gehoord en Duitsch lucht doelgeschut opende, afgaande op de sterkte van het geluid der motoren, het vuur, dwars door de wolken heen. De granaten explo deerden in de buurt van de vliegtuigen, doch zij werden niet geraakt. Blijkbaar werd het bericht van hun vlucht doorgege ven aan andere steden, want boven Sieburg werden de toestellen opnieuw beschoten, we derom zonder gevolgen. TE ALKMAAR GEVESTIGD. Teneinde een soepele regeling bij de uit voering van eventueele distributiemaatrege len te waarborgen en de mogelijkheid te scheppen, dat daarbij ten volle rekening wordt gehouden met plaatselijke belangen en omstandigheden, heeft de minister van Eco nomische Zaken besloten distributie-inspec ties in te stellen. De distributie-inspecteurs hebben tot taak de verbindingen tnsschen de plaatselijke distributiediensten en het departement van Economische Zaken, met name het Centraal Distributiekantoor te bevorderen en te ver gemakkelijken. Verder zullen deze inspeo- teurs zoo noodig de verbindingsschakel knnnen vormen tnsschen de plaatselijke ve^eenigingen van de bij de distributie be trokken bevolkingsgroepen en de plaatselij ke distribntiediensten. Men kan zich derhalve met wenschen en klachten, de distributie in het algemeen betreffende, tot hen wenden. Het land is verdeeld in 4 inspecties. Voor de provincies Noordholland, Zuidholland en Utrecht, be halve de steden Amsterdam, 's Gravenhage, Rotterdam en Haarlem, welke steden res sorteeren onder het Centraal Distributie kantoor, is aangewezen inspecteur D. J. Scheffel, secretaris Kamer van Koophandel en Fabrieken, Oudegracht 182, Alkmaar. Minister beantwoordt vragen. De heer Gerbrandy, minister van Justi tie, heeft op vragen van den heer Dieters betreffende het instellen van een justiti eel onderzoek naar beweerde knoeierijen met uitvoerpremies geantwoord, dat uit de buiten vervolgingstelling van den schrijver van de artikelen in „Volk en Vaderland" niet de gevolgtrekking mag worden ge maakt, dat de geuite beschuldigingen juist zÜn geweest. Wèl moet worden aangeno men, dat het Landbouwcrisisfonds van de toegepaste praktijken nadeel heeft onder vonden. Naar aanleiding van de publicaties is zoo wel door de politie als van de zijde van het ministerie van Economische Zaken een onderzoek ingesteld. Genoemd departement heeft daarbij mede de kansen van een civielrechtelijke actie onder oogen gezien- De justitie neemt, na overleg met den mi nister, de betrokken aangelegenheid nog in nader onderzoek. Gok in Denemarken moet men op de benzine bezuinigen, hetgeen ondernemende leveran- Mar b°lt€B9ew<me mkWeleH *>oaIs bovenstaand plaatje laat zien.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1