Belangrijke dag voor de Koninklijke Marine Strijd tot het bittere einde Tweede Blad Tewaterlating van twee torpedoboot jagersTjerk Hiddes en Gerard Callenburgh Agenda Vrijdag 13 October 1939 Echtgenoote van den Minister van Defensie verricht de plechtigheid 1000 gulden voor feest viering x Gem. subsidie aan muziek corpsen Speeltuinvereen. „Den Helder" Burgerlijke Stand van Den Hekier Uit het politie-rapport Het is gisteren voor de Marine een dag van beteekenis geweest, een dag, die in de annalen op bizondere wijze zal worden aangeteekend. Twee torpedobootjagers, die de namen van beroemde admiraals uit de 17e eeuw dragen, de „Tjerk Hiddes" en „Gerard Callenburgh", begaven zich voor het eerst in hun natte element. Voor de Marine, zoowel als voor de Rot- terdamsche Droogdok-Maatschappij, waar de schepen gebouwd werden, was deze dubbele stapelloop een unicum. Het was nog niet eerder in de geschiedenis voor gekomen, dat twee nieuwe oorlogsschepen gelijktijdig van de scheepshelling gleden en het was dus bijna vanzelfsprekend, dat de hoogste autoriteit van Defensie, mini- ter Dijxhoorn, persoonlijk bij dit gebeuren aanwezig was, terwijl het een vriendelijke bijkomstigheid was, dat de echtgenoote van den minister, deze tewaterlating ver richtte. Vele hooge marine- en burgerautoritei ten woonden met hun dames deze plech tigheid bij. Voorspelde de vroege morgen gisteren een somberen dag, dag van nevel, grijs en dicht, en naren, droefgeestigen regen, tegen den mid dag brak de lucht, joegen de grauwe wolken, als sombere schimmen, voor de zon weg en straalde een vroolijk licht over d e gouden tinten van het herfstlandschap, waardoor de electrische ons naar Rotterdam bracht. Rotterdam, stad van den arbeid, waar helaas ook de huidige economische en maatschappelijke toestand tal van bedrij ven lam gelegd heeft. Op het uitgestrekte terrein van de Droogdok Maatschappij aan de Heyplaat, merkt men daar echter wei nig van. Hier dreunde van alle kanten nog het lied van den arbeid, hier grijpen de kranen met hun machtige armen de zware stalen platen en staan verschillende schepen op de hellingen. Naast de z.g. onderzeebootloods liggen de hellingen, waarop de nieuwste aanwinsten voor de Marine wachten, tot een elegante vrouwen hand de laatste beletselen zal wegnemen voor hun waterdoop. Op den boeg, verborgen onder een toef anjers, die bij de „Tjerk Hiddes" rood, bij de „Gerard Callenburgh" oranjekleurig is, zit de champagneflesch verborgen, die straks den boeg besproeien zal als een vreugdeteeken, dat het groote moment voor de beide Marine schepen is aangebroken. De Minister van Defesie, met echtgenoote en dochter, is reeds op het terrein aanwezig als de genoodigden daar aankomen, ontvangen door een vroolijken marsch van een muziek korps, samengesteld uit matrozen en soldaten. Rechts op het terrein staat het muziekkorps van de Maatschappij. Vlak voor de beide hel lingen is een houten tribune geslagen, waarop de genoodigden plaats nemen. Wie aanwezig zijn: Wij merken onder hen o.m. den chef van de afd. Materieel van het Dep. v. Defensie, vice- admiraal A. Vos; gep. vice-admiraal Jhr. Schorer; de directie van de Rott. Droogdok- Maatschappij, de heeren D. C. Endert Jr. en ir. A. Knape; de heer D. J. Sonne, hoofd der 3e afd. A. Dept. van Defensie; Kapt. t. zee D. J. Baron van Lynden, Chef Bureau Torpedo- en Mijnenmaterieel, Dep. van Def.; Kapt.- luit. ter zee A. R. Meyer, Bur.-hoofd vierde afd. A. Dep. v. Def.; Hoofd-off. M.S.D. 2e kl. E. Zietse, Bur. Marine Stoomvaartdienst, Dep. van Def.; Kapt.-luit. ter zee F. S. C. Baron van Randwijck; ir. C. de Rooy, hoofdingenieur der Marine, Dep. van Def.; Hoofdoff. M.S.D. Ie kl. D. W. Kwak, Chef v. h. Bur. Stoom vaartdienst, Dep. van Def.; onze oud-stad genoot, de heer C. Verberne, techn. ambte naar bureau M.S.D. Dep. v. Defensie; Mr. P. J. Het schip glijdt van de helling. Oud, burgemeester van Rotterdam; H. F. J. M. A.-von Frijtag Drabbe, chef van het korps MariniSrs, Rotterdam; Hoofdofficier M.S.D. 2e kl. J. Kooijman. Onder de kiel van de beide jagers zitten nog de zware stutten, die de schepen op de hel ling boeien, maar om tegen drieën zijn tal van arbeiders bezig deze houten beletsels weg te rammeien. Zij doen het met opgewektheid. Drie uurnog twee sterke balkenstapels rusten onder de „Gerard Callenburgh", zwaar dreunende hamers op de houtblokken, een don derend lawaai, ook deze belemmering stort in, nu is er nog slechts de ingenieuze vinding van het dunne touw, dat het schip op de helling houdt. Een attentiesein klinkt. Allen staan in span ning. Over de reeling van de „Gerard v. Callen burgh" hangt het werfpersoneel. Nog tweemaal klinkt een fluitsignaal van den wal, op het schip met eenzelfde sein beant woord. Het beteekentalles is gereed. Mevrouw Dyxlioorn neemt vriendelijk lachend het bijltje, slaat resoluut op het touw; een moment angstige spanning, dan glijdt de „Gerard Callenburgh" langzaam van de helling. Van alle schepen op de werf gillen de stoom fluiten, een juichende instemming. De muziek corpsen spelen het Volkslied, de officieren salueeren, de burgers ontblooten 't hoofd. Zoo dra het schip in het water ligt, schiet een sleep boot toe, maakt verbinding en sleept den nieu wen jager naar de afbouwplaats. Een kwartier later volgt de „Tjerk Hiddes", even vlot als zijn voorganger loopt ook deze jager van stapel en wordt even snel naar de plaats van afbouw gesleept. Nog enkele maan den van hard werken, dan zal deze nieuwe aan winst voor onze Marnie officieel in gebruik worden gesteld. Speechen en eerewijn. In de directiehal vereenigen zich daarna de genoodigden en het is hier, dat de direc teur van de Rott. Droogdok-Mij., de heer D. C. Endert Jr., die den Minister van Defen sie, burgemeester Oud. vice-admiraal Vos, marine- en burgerautoriteiten, het welkom toeroept. V. =•- vN>- v 's - ■V L_l„: Mevrouw Dijxshoom laat de „Gerard Callenburgh" te water, De heer Endert wijst op de bizondere omstandigheden waaronder deze tewater lating plaats heeft. De schepen zijn grooter dan hun voorgangers, hebben zwaarder bewapening, zijn sneller. Voor iedere Marine zouden ze een sieraad zyn. De schepen gingen op de helling 1 October 1938, zoodat de bouwtijd pl.m. 1 jaar is. Zij dragen, aldus de heer Endert, de namen van beroemde admiraals uit de 17de eeuw. De directeur brengt dan aan vice-admiraal Vos en zijn staf een woord van hartelijken dank voor de prettige samenwerking en spreekt den wensch uit, dat ze een succes volle vaart zullen hebben. Mevr. Dijxhoorn dankt spr. voor het verrichten van de plech tigheid en hij biedt haar een zilveren schaal met orchideeën aan. Op de schaal zijn de namen van de schepen ingegraveerd. Dan wordt de eerewijn rondgediend. Woord van Minister Dijxhoorn. De minister begint met een woord van dank aan de directie voor de uitnoodiging aan zijn echtgenoote om de schepen te water te laten. Door Z.Excellentie was deze geste op hoogen prijs gesteld. Beide schepen zijn een schoon voorbeeld van de prestaties waartoe de Ned. Scheepsbouwmaatschappij in staat is. Het heeft Hare Majesteit de Koningin be haagd de schepen namen te geven van admi raals, die ook in moeilijke omstandigheden ter zee, de belangen van ons land hadden te verdedigen. Zij hebben mede de grondslagen gelegd voor de positie, die ons land in de wereld inneemt. De minister staat dan stil bij de namen van de schepen. Er mag op gerekend worden, dat de Koninklijke Marine beide schepen zal doen varen en als het noodig is, zal doen vechten, om den naam die zjj dragen eer aan te doen. De minister spreekt de hoop uit op een voorspoedige vaart en dat het den bouwers gegeven mag zijn nog lang de verrichtingen van hun product te mogen volgen. Enkele bizonderheden over de nieuwe schepen. De schepen hebben een lengte van 106.30 m, een breedte van 10.30 m en een holte van 6.17 m en zijn derhalve belangrijk grooter dan de thans in dienst zijnde torpedoboot jagers. Zij zullen worden bewapend met een hoofdbatterij van 5 kanons van 12 cm, een krachtige anti-vliegtuigbatterij van 4 40 mm mitrailleurs in dubbelopstellingen en eenige kleinere mitrailleurs. Als torpedo vaartuigen worden zij voorzien van twee vierling-lanceer- inrichtingen, welke opstellingsgewijze hier mede haar intreden bij de Koninklijke Marine zal doen; verder worden inrichtingen voor het lanceeren van dieptebommen aangebracht. De schepen zijn ingericht voor het mede voeren van een verkennings-watervliegtuig, terwijl tenslotte nog de mogelijkheid bestaat om ze als mijnenleggers te gebruiken. Het spreekt vanzelf, dat de modernste navigatie- en richtmiddelen zullen worden aangebracht. De zeer krachtige turbines, welke zullen dienen om het noodige vermogen voor de bij dit soort schepen gebruikelijke hooge snel heid te ontwikkelen, worden geleverd door Werkspoor, terwijl de ketels gedeeltelijk door Werkspoor en gedeeltelijk door De Rotter- damsche Droogdok Maatschappij worden ver vaardigd. Wanneer deze schepen in dienst zijn, Neem direct 'n "AKKERTJE", want "AKKERTJES" ziin dan van groote waarde. Ze be strijden koorts en infectie. "AKKERTJES" verdrijven de ziektekiemen, door nun af leidende werking. Bovendien bevorderen "AKKERTJES" het transpireeren, onmisbaar bij het doeltreffend bestrijden \van kou, koorts en griep. "AKKERTJES" stillen direct alle pijnen en maken dat U zich prettig gaat gevoelen. tegen hoofdpijn, pijnen, "nare dagen" Doos: 13 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. Op de ontwerp-begrooting voor 1940 is de post: „Uitgaven voor volksfees ten" geraamd op 1.000 gulden, n.1. voor het verleenen van medailles aan vereenigingen enz. 100.en voor de feesten 900.De werkelijke uit gaven, volgens de laatst vastgestelde rekening bedroegen 5.961.04, zullen zij een bemanning voeren van 1 commandant, 13 officieren, 15 onderoffi cieren en 128 minderen. Door de goedgeslaagde tewaterlating is voor deze schepen thans de periode van afbouw te water ingegaan, zoodat binnen afzienbaren tijd de beproevingen en de indienststelling te wachten zijn. Waarschijnlijk ongeveer Mei volgend jaar. Tjerk Hiddes diende onder Wassenaar van Obdam in de Sond en onderscheidde zich al daar door de verovering van drie Zweedsche schepen. Hij werd als belooning voor" zijn ge drag in den slag bij Lowestoft benoemd tot Luitenant-Admiraal van Friesland. Hij vocht in den Vierdaagschen Zeeslag en sneuvelde in den Tweedaagschen Zeeslag. Gerard Callenburgh werd op zijn 31e jaar door De Ruijter uit honderden scheepsbevel hebbers als vlagge-kapitein op „De Zeven Provinciën" gekozen en bleef dit tot den dood van De Ruijter. In den zeeslag bij Messina hield hij het doodelijk gewond raken van De Ruijter geheim en zette den strijd voort. Hij commandeerde onze voorhoede bij Besevier en La Hogue en, voor de rest van den oorlog, het Nederlandsche Contingent van omstreeks 30 schepen. In 1694 ontzette hij Barcelona en werd door de stad en den koning geëerd en beloond. In 1696 nam hij deel aan de expeditie tegen de Fransche kust en werd in 1697 LuitenantAdmiraal van het Noorderkwar tier. In den Spaanschen Successie-oorlog voerde hij, wegens ziekte van Van Almonde, het be vel bij de overwinning in de baai van Vigos. Hij nam deel aan den aanslag tegen Barce lona, hielp Gibraltar veroveren, en vocht in den slag bij Malaga. Hij is de man. die in den Negenjarigen- en in den Spaanschen Successie-oorlog, toen de Nederlandsche Zeemacht een secundaire rol speelde, onze reputatie onder zeer moeilijke omstandigheden heeft hooggehouden. In totaal bijna 2000 gulden Op de ontwerp-gemeentebegrooting voor 1940 is een bedrag van 1.987.50 gulden uitgetrokken voor subsidiën aan muziek- vereenigingen. Aan de verschillende plaats, muziekvereenigingen wordt dezelfde subsidie toegekend als het vorig jaar, alleen de subsidie voor „Toonkunst" wordt voorgesteld om van 67.50 te brengen op 135.—. Muziekver. „Harmonie Kunstzin", Julianadorp, ontvangt 90. „Stedelijk Muziekkorps" 472.50 „Winnubst" 180. Comité voor Marinconcerten 750. „Oranje Harmoniekapel" en „Helder's Fanfarekorps", leder 180. Zooals wij reeds in de krant van 10 dezer hebben meegedeeld, zal de speldjesdag ten bate van de Speeltuinen gehouden worden op Zater dag a.s. De heer P. van Twisk heeft spontaan zijn medewerking toegezegd om dezen speldjes dag te doen slagen. Voor iedere collectrice stelt hij n.1. een gratis toegangsbewijs beschikbaar voor een bezoek aan de bioscoop. Collectrices, die zich voor deze collecte be schikbaar willen stellen, worden verzocht zich hiervoor op te geven Vrijdagavond 13 October aan het clublokaal Centrum Hoogstraat, tus- schen 8 en 8.30 uur n.m. van 12 Octoxber 1939. ONDERTROUWD: R. Vroone en E. E. Eichberg. GETROUWD: A. T. den Braven en N. Roost; C. Lastdrager en E. J. van der Veer; S. A. van der Veer en T. van der Vlies; J. van Aperen en W. J. Grande. OVERLEDEN: A. G, KeggeKalkman, 69 jaar. De redevoering die Chamberlain gisteren ""voor het Lagerhuis heeft gehouden, is slechts voor één uitleg vatbaar, ze is ©en krachtig neen geworden tegen het Duit- sche rijk. Chamberlain heeft op duidelijke wijze het standpunt van de Britsche regeering uiteengezet, wat hierop neer komt, dat men geen enkel vertrouwen meer hecht aan het woord van Duitsch- land, doch dat men slechts op daden zal letten. De vrede, zoo zei Chamberlain hard en meedoogenloos, wordt slechts in den weg gestaan door de Duitsche regee- ring. Zelfs als Duitschland beloven zou herstel van onrecht te doen, dus Polen en Tsjechoslowakije in zijn oorsprenke- ljjken staat terug te brengen, zou Enge land met deze verklaring geen genoegen nemen. Eerst moet de tegenwoordige regeering met daden toonen, wat zij van plan is. Vredesvoorwaarden, welke be ginnen met een agressie goed te praten, kunnen niet worden aanvaard, zoo zei de Engelsche premier. Dit woord van den Engelschen minister is zoo absoluut afwijzend op de voorstellen van Hitier, dat hierna nog slechts één weg open blijft: strijdt tot het einde. Een verbitterden strijd, een strijd met alle middelen, waarover de huidige techniek beschikt. Officieus heeft Duitschland dezen strijd reeds aangekondigd. De rede van Chamber lain was voor Berlijn een bittere ontgooche ling. Men had toch altijd nog gehoopt, dat dS „groote oorlog" afgewend zou worden. Nu beseft men de volle en verschrikkelijke werkelijkheid en volgt de regeering dan ook een andere methode. De felle haat tegen Engeland barst los, de meest verschrikkelijke dreigementen worden geuit. Het volk moet tot den strijd bereid worden, het moet Enge land als zijn felste tegenstander gaan zien, de oorlogshaat moet worden aangewakkerd. Alle hoop op een andere regeling van het bestaande conflict, dan door strijd, moet worden opgegeven. Reeds schijnt Duitschland te beraadslagen met Moskou. We zullen dus vandaag of morgen weten in hoeverre Rusland aan Duitschland militairen steun zal verleenen. Italië maakt zich intusschen steeds meer los van zijn asgenoot. In Berlijn hoort men het woord as niet meer gebruiken en Italië heeft zijn vingers niet willen branden aan een vredesstap, hoewel we mogen gelooven, dat hij daarmee zijn bondgenoot van dienst zou zijn geweest. Weinig hoopvol is, dat Berlijn de positie van de westelijke neutrale staten. Nederland en België dus, plotseling als bijzonder critiek gaat beschouwen. We wachten de dingen af, maar zijn er van overtuigd, dat de dag van heden een nieuw tijdperk heeft ingeluid, dat als een van de somberste van de geschiedenis van Europa zal kunnen worden beschouwd. We mogen onze oogen daarvoor niet sluiten, ook al blijven we de innige hoop koesteren, dat ons land voor den oorlog bewaard zal worden. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30— l" u. Zaterdags van 912 uur Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Het lied van de Vrijheid". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Mijn vrouw heeft talent" en „Vechters- bloed". Witte-Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Oproer in Damascus". Zaterdag 14 October. Casino 8.00 uur: Uitvoering Accordeon-ver. „Bravo". Zondag 15 October. Casino 8.00 uur. Dansavond. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 749 4 Temp. lucht: 12.6 Wind: richting: Z.W., kracht: 5 Licht op: 5i2 OVERTREDING ARBEIDSWET. Door de politie werd gisteren proces-verbaal opgemaakt tegen een slager in de Keizerstraat terzake overtreding van de Arbeidswet. VERKEERD GEPARKEERD. Gisteren parkeerde een automobilist zijn wagen aan den verkeerden kant van de Spoor straat. Prompt volgde proces-verbaal. EMAILLE NAA.MPLAAT VERNIELD. Van een perceel in de Breewaterstpaat werd gisteren een emaille naamplaat vernield.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5