Scandinavische staatshoofden komen bijeen Roosevelt geen bemiddelaar Hotelhouder DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Geen Russisch ultimatum aan Finland Zwarte dag Duitsche vloot rN Bregman Spoorwegramp in Engeland voor de ,,Gedachtenwisseling met Londen ten einde" jammerlijk omgekomen KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER TELEEOON 50 (2 UJNEN, - ZATERDAG 14 OC7 OBER 1939 67e JAAR G.No. 8747 Rooscvelt heeft geen pressie uitgeoefend Een millioen dollar voor de oorlogsslachtoffers 3 Duikbooten vernietigd Goed nieuws voor de huisvrouwen "moskou •BERL'JN Toenemende spanning tusschen Sovjet-Rusland en Finland Dit nummer bevat 12 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: LEERAAR M. O. Oorlogsjournaals weer toegelaten Zijn auto door trein vermorzeld heldersche courant Uitgave der Uttg.-MlJ. Hoflandi Noorderkwartier N.V. te Den Helder De koning van Zweden heeft, naar officieel wordt medegedeeld, de ko ningen van Denemarken en Noorwe gen, alsmede den Staatspresident van Finland nitgenoodigd tot een bijeen komst te Stockholm. De staatshoofden hebben deze nit- noodiging aangenomen en zullen, vergezeld van hun ministers van buiten]andsche zaken, naar Stock holm komen, waar de conferentie 18 October a.s. zal worden gehouden. De Noorsche premier Nygaardsvold heeft verklaard er van overtuigd te zijn, dat de conferentie van Scandinavische staatshoof den de samenwerking en de goede betrek kingen zal bevestigen en het verlangen neu traal te blijven zal versterken. Stellig zal uiting worden gegeven aan den vurigen wensch, dat de vrede gehandhaafd zal blij ven. In geheel Noorwegen heeft de aankondi ging der conferentie groote voldoening ge wekt Volgens een bericht uit Washington heeft president Roosevelt aan Kalinin een per soonlijke bevestiging van zijn boodschap ge zonden en de hoop uitgesproken dat er niets zal geschieden om de vreedzame betrekkin gen met de Oostzeestaten te verstoren of de onafhankelijkheid van Finland in gevaar te brengen. In een onderhoud met de pers zeide de president er naar te hebben gestreefd, dat zijn actie niet als een daad van pressie kon worden uitgelegd. Uitdrukkelijk verklaarde Roosevelt, dat zijn stap te Moskou niet als pressie moet worden opgevat, doch slechts beoogde een vriend schappelijke regeling te bewerkstelligen. Geen ultimatum. Omtrent de onderhandelingen tusschen Finland en de Sovjets verneemt men, dat Stalin geen ultimatum heeft overhandigd, doch slechts een memorandum. De Finsche onderhandelaar heeft de tekst naar zijn regeering doorgeseind, die haar heeft gedecodeerd en daarna de mededeeling heeft gepubliceerd, dat de voorstellen van Moskou nauwkeurig zijn bestudeerd en de regeering te Helsinki tot de conclusie is ge komen, dat Finland de onderhandelingen kan voortzetten. Deze mededeeling kan er op wijzen, dat de Russische eischen niet onvereenigbaar zijn met de Finsche zelfstandigheid, hoewel aan den anderen kant de bijeenroeping der Scandinavische conferentie van staatshoof den, die natuurlijk door Finland op de hoog te worden gehouden, reden tot bezorgdheid geeft. Drie clooden en vele gewonden. Twee deelen van den Schotschen expressetrein zijn gisteravond op het station van Büetchley (Enge land) met elkander in botsing geko men. Er vielen drie dooden en vele gewonden. Bij de botsing was ook een lichte locomotief betrokken, welker machinist een der drie per sonen is, die den dood vonden. De centrale wachtkamer wend volko men vernield. Nader vernemen wij nog, dat het ongeluk geschiedde tijdens de verduistering. De red dingsmanschappen moesten dan ook bij hun werkzaamheden van zaklantaarns gebruik maken. Hooi gebaar van het Amerfkaan- sche Roode Kruis. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft volgens een mededeeling van zijn president, Norman Davis, een bedrag van een millioen dollar be schikbaar gesteld voor de slachtoffers van den Europeeschen oorlog. Zoo noodig zal een algemeene collecte in de Vereenigde Staten gehouden wor den. Zweedsche reservisten opgeroepen. In Noord-Zweden zullen nieuwe catego rieën reservisten onder de wapenen geroe pen worden. Men brengt dezen maatregel in verband met het feit, dat in deze streek slechts een beperkt aantal reservisten is op geroepen, toen de defensie in het begin van September werd versterkt. Ook een Britsch schip tot zinken gebracht. Het Britsehe ministerie van marine deelt mede, dat gisteren drie Duitsche duikboo ten zijn vernietigd. De Britsehe strijdkrach ten konden eenige overlevenden aan boord nemen. Ook uit andere berichten blijkt wel, dat de zeeoorlog nog intensiever wordt gevoerd, dan tot heden het geval was. Zoo bericht „Press Association" dat de Duitsche koopvaardijschepen opdracht hebben gekre gen liever het schip in de lucht te laten vliêgen, dan het als buit in handen van de Britten te laten vallen. Men heeft te Londen bevestiging van dit bericht ontvangen. BRITSCH SCHIP VERNIETIGD. Het Engelsche ministerie van marine heeft medegedeeld, dat het Britsehe schip „Heronspool" is aangevallen door een duik boot. De geheele bemanning is veilig aan boord van een Amerikaansch schip geno men. Zij bestond uit 36 koppen. Poolsche torpedojagers in actie. Drie Poolsche torpedobootjagers, die bij het uitbreken van den oorlog uit de Oost zee ontsnapt waren, verrichten in samen werking met Britsehe jagers waardevolle arbeid bij het jacht maken op duikbooten, bij verkenningen en convooien. In gezaghebbende kringen zegt men, dat het Britsehe convooistelsel werkt met de regelmatigheid van een uurwerk en dat de Engelsche treilers vrijwel als in normale tijden hun werk verrichten. Vreemde duikbooten in de ribische zee. Ca- Naar aanleiding van het bericht, volgens hetwelk twee Italiaansche tankschepen een Duitsche duikboot voor de kust van Florida van voorraden zouden hebben voorzien, en de Caribische zee door duikbooten onveilig zou worden gemaakt, heeft Roosevelt in een persconferentie verklaard, dat dit bericht allen grond ontbeert en thuishoort bij de on controleerbare geruchten, waarmede de kranten vol staan. Roosevelts verklaring staat vierkant te genover de mededeelingen van Snijder, voor zitter der commissie voor de militaire mid delen, die een lange inspectiereis langs de kustverdediging heeft gemaakt, en ver klaart, dat in de Caribische zee ongeveer een half dozijn vreemde duikbooten ops- reeren. De suikerbielencampagne is nog slechts kort aan den gang en reeds zijn op verschillende plaatsen de eerste producties aangevoerd. 10.000 balen suiker, met Rijnaken aange voerd, worden aan de Laakkade te Den Haag gelost Bovenstaand kaartje geeft in het uiterste Noorden van Europa de begrenzing weer van Sovjet-Rusland. Finland, Zweden en Noorwegen. In dit gedeelte zijn de belangen der Scan dinavische landen het meest kwetsbaar. Het is niet uitgesloten, dat in geval van een conflict tusschen Sovjet-Rusland en Fin land de Russische invloedssfeer of een ge meenschappelijke controle zich zou voort planten naar de Zweedsche ijzercentra van Kiruna. Gellivara en de Noorsche haven Narvik. Een dezer dagen werd hiervan reeds in de pers gewag gemaakt: Rusland zou aan spraken willen maken op het Zweedsche ijzergebied van de haven Narvik. Onder de huidige omstandigheden heeft de Sovjet vloot geen veilige verbindingsweg, zij beschikt alleen over een vrije toegang tot de wereldzee, aan de Noordkust v. h. schier eiland Kola, nl. Alexandrowsk, Moermansk, en Kola. Deze havens vriezen niet dicht, het geen te danken is aan den invloed van den golf stroom. De havensteden" zijn met een dubbel spoor verbonden met Leningrad aan de Finsche Kolf. De Noorsche haven Narvik blijft het ge heele jaar open, hier gaat het ijzererts scheep, omdat in den winter de Zweedsche haven Lulea dicht vriest. De regeeringen van Zweden, Noorwegen en Denemarken slaan nauwkeurig de han delingen tusschen Sovjet-Rusland en Fin land gade; het zou wel eens kunnen ge beuren, dat Zweden en Noorwegen nu aan de beurt kwamen, en dat de zwarte vlek, welke men op het kaartje ziet aangebracht, wel eens in een gevarenhaard zou kunnen veranderen. SLECHTS EEN OFFICIEEL DUITSCH VERZOEK ZOU WASHINGTON IN BE WEGING KUNNEN BRENGEN. Gunstige beoordeeling van Cham- berlain's rede in Italië. Dr. Otto Dietrich, de Duitsche perschef, die juist van een conferentie van vele uren met Hitier kwam, heeft tegenover persver tegenwoordigers uitdrukking gegeven aan de meening, dat nog slechts één mogend heid, de Vereenigde Staten, zou kunnen in- tervenieeren, om 't meest gruwelijke bloed- blad van de geschiedenis te verhinderen. Dr. Dietrich, die de rechterhand van Hit- Ier is, gaf informatoriisch uitdrukking aan zijn overtuiging, dat Groot-Brittannië zijn onbeschaamd antwoord aan Hitier bij mon de van Chamberlain slechts heeft durven uitspreken, omdat het op de hulp der Ver eenigde Staten vertrouwt. Hitier, dat voelt hij zeker, zou zelfs nu nog het bevel, de campagne in het Westen te beginnen, willen uitstel len, wanneer er eenige aanwijzing zou zijn, dat Roosevelt waarschijn lijk Chamberlain met nadruk zou mededeelen, dat hij zich bereid moet verklaren Duitschland aan een conferentietafel te ont moeten. De rede van Chamberlain, aldus zeide hij, duidt op de vastbeslotenheid het Duit sche volk uit te roeien. „Laat ons zien, al dus voegde Dietrich hier met een beslist gebaar aan toe, wie zal worden uitge roeid." Duitschland heeft volgens de mee ning van andere prominente nationaal-so- cialisten, die aan de discussie deelnamen, nog niet eens een begin gemaakt met zijn luchtwapen in het Westen te ontplooien. Daar waren tot.nutoe nimmer meer dan twee dozijn vliegtuigen bij een aanval sa mengetrokken. Bij Modlin, aldus zeide men, zijn achthonderd bombardementsviieg tuigen losgelaten. Overeenkomstige aantal len ingezet tegen de Britsehe schepen en strategische kustpunten, zouden een onge kende schade kunnen aanrichten. De redevoering van Chamberlain be schouwt Dietrich als een van de domste, welke hij ooit van een staatsman heeft ge hoord. Zij bevatte geen hooge opvatting en geen begrip van den werkelijken toestand ter wereld, aldus Dietrich. De stemming in de omgeving van de Fuhrer is er een van woede en zich belee- digd gevoelen. De haatuitbarstingen aan het adres van Engeland nemen sterk toe. De gedachtenwis- seling met Londen is ten einde zegt men, Duitschland wen$cht geen oorlog, zal dien ook niet verklaren, maar de verdediging kan een vorm van defensiefoffensief aan nemen. Wat de inmenging van Amerika betreft, is men er echter wel van overtuigd, dat slechts een officieel Duitsch verzoek Was hington in beweging zou kunnen brengen. Indien het naar Duitschen wensch ging, dan zouden de neutralen plechtig moeten verklaren, dat Engeland door de afwijzing van de voorstellen des Führers, de schuld aan de voortzetting van den oorlog zou dragen. Mochten zij zulks nalaten, dan zijn zij, volgens deze Duitsche opvatting, mede schuldig aan de voortzetting van den oor- 1°R, ja, dan geven zij daarmede stilzwijgend te kennen, dat ook zij den oorlog wenschen. Deze omstandigheid zou kunnen worden aangegrepen om de neutraliteit dus ook van de Westelijke Staten in twijfel te trekken en vemioedelijk daarom zegt men in sommige kringen te Beriijn, dat de toestand zooals die zich thans ontwikkelt voor de Westelij ke neutrale staten kritieker is geworden. Resumeerende: de Duitsche commentaren op Chamberlains rede zijn uitermate-vijan dig en zeer bepaald bedoeld den oorlogs geest bij het Duitsche volk wakker te roe pen. STEMMEN UIT ITALIë. De Italiaansche pers bespreekt Chamber lains rede uitvoerig, en beoordeelt haar gunstig. Interessant is b.v. de commentaar van de „Messaggero", eveneens van den Londen- schen correspondent van dit blad. Deze meent dat Chamberlain ietwat vaag is ge- Verwachting; Matige, later toe nemende, Z.O. tot Z.W. wind, betrokken tot half of zwaar bewolkt, tijdelijk re- glh, weinig verandering in temperatuur, in den morgen plaatselijk mist. Accountantskantoor Lid N. I. v. B Lid. Ned. Gen. v. Acc. Loodsgracht 72 Tel. 560 weest wat betreft de voorwaarden, waarop Engeland vrede zou willen sluiten, maar dat hij in ieder geval de deur nog geens zins voor Hitiers neus heeft dichtgeworpen. Dezelfde correspondent meent dat mis schien datgene wat Chamberlain niet ge zegd heeft, nog belangrijker is dan hetgeen hij wel heeft gezegd. Met geen woord wordt Rusland genoemd. Mag men daaruit aflei den dat de Engelsche regeering bereid is Moskou vergiffenis te schenken? Deze cor respondent gelooft dat de Engelsche regee ring wellicht toch wel geneigd zou zijn me de te werken tot het organiseeren van een. groote internationale conferentie, mits de daar genomen besluiten de garantie zouden krijgen van alle deelnemende mogendhe den. De Rijkscommissie voor de Filmkeu ring heeft haar verbod van oorlogs journaals in de biosconen opgehe ven. Voor de vertooning zijn echter enkele richtlijnen vastgesteld, opdat de neutraliteit niet geschonden wor de. Slachtoffer onvoldoende rijvaar- dig. Gistermiddag om ongeveer kwart voor voor vier is op een onbewaakten overweg onder de gemeente Bunnik een ongeluk ge beurd, dat aan een ongeveer 45-jarigen ho telhouder het leven heeft gekost. De eigenaar van het hotelcafé-restaurant „Riche te Utrecht, de heer Nachbar, was uit zijn woonplaats per auto vertrokken om enkele bestellingen voor de cantine van een fort af te leveren. Om zijn doel te bereiken moest hij gebruik maken van een weg, wel ke, met eën onbewaakten spoorwegovergang, de spoorlijn Arnhem—Utrecht kruist. De heer N. naderde den spoorweg overgang, juist toen de electrische trein, nummer 546 uit Arnhem met een snelheid van ruim honderd kilo meter, kwam aanstormen. Vermoe delijk heeft de heer N., die nog wei nig routine van het besturen van auto's had, niet precies geweten, hoe nog snel weg te komen, met gevolg dat de auto werd gegrepen en vol komen vernield. De bestuurder werd op slag gedood. De voorzijde van den trein werd ernstig beschadigd. Op eigen kracht zij het lang zaam kon de trein de reis naar Utrecht voortzetten, waar hij met vijftig minuten vertraging arriveerde. Hier werd het be schadigde voorste treinstel losgekoppeld, waarna de reis naar Rotterdam werd ver volgd. Het deerlijk verminkte slachtoffer is naar Utrecht overgebracht

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1