dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier LUCHTAANVAL op de Schotsche kust opengescheurd Kano=drama op het Marsdiep Britsche oorlogsschepen getroffen11 Duitsche vliegti uigen omlaag gehaald Militairen door trein gegrepen Graan gelost! Twee Heldersche jongelui keerden niet terug KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) dinsdag 17 OCTOBER 193^ 67e JAARG. No. 8749 Zeegevecht bij de Noorsche kust Wandelende boeren overreden Peddels en omgeslagen kano gevonden EERBER1CHT DE BILT SEINT. Hitier zendt koerier naar Stalin Duitschers schieten twee vliegtuigen neer HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Gisteren tusschen 14.30 uur en 15.30 uur hebben, volgens offi- cieele Duitsche lezing, dertig Duitsche bombardementsvlieg tuigen een aanval gedaan op En- gelsche oorlogsschepen, die in de Firth of Forth lagen. Twee Brit- sche kruisers zijn door bommen van zwaar kaliber getroffen. De aanval werd niettegenstaande ht hevige Engelsche afweervuur gedaan. Van de Britsche jacht vliegtuigen, die opstegen, wer den er twee door de Duitsche toestellen neergeschoten. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. Nader zegt de Duitsche lezing, dat groe pen Duitsche machines, duikstrijdtoestellen van groote aanvals- en gevechtskracht, gis ter met bedekt weer voor den vlucht naar Engeland startten. In zeer korten tijd werd met de uiterst snelle machines ondanks den grooten bommenlast de Noordzee overgesto ken en de Firth of Forth bereikt, vóór welke de voortdurend op den vijand loerende Duit sche verkenners vijandelijke zeestrijdkrach ten hadden waargenomen. Dicht bij de brug lagen Engelsche kruisers van een groote klasse, welker type tengevolge van de groo te duiksneiheid der Duitsche machines niet nauwkeurig kon worden uitgemaakt. Bijna alle machines van de groep konden hun bommen op deze of an dere eenheden die hier lagen, neer werpen. De eerste toestellen kregen nauwelijks vuur, zoo groot was de verrassing der Engelschen, toen Duitsche vliegtuigen plotseling op hen af doken. Reeds het tweede Duit sche vliegtuig maakte treffers op een Engelsche kruiser, welke hooge rook zuilen ten gevolge hadden. Ook door de volgende vliegtuigen konden tref fers waargenomen worden. Deze tref fers zijn fotografisch vastgelegd en kunnen nu door de Engelschen niet ontkend worden. Verscheidene Engelsche oorlogsschepen werden aanzienlijk beschadigd. Duitsche vliegtuigen vlogen ten slotte nog over de kust aan weerszijden van de Firth of Forth en Edinburgh. Zij vlogen deels zoo laag, dat zij door de landlieden toegewuifd werden. Van verschillende punten begon een krach tig luchtafweervuur. Twee Engelsche jagers die de Duitsche machines achtervolgden, werden neergeschoten. De Duitsche toestel len keerden in den loop van den avond, na deels buitengewoon groote vliegprestaties te rug. Twee Duitsche toestellen worden ver mist. De 'Engelsche lezing erkent verliezen aan manschappen, doch wijkt overigens belang rijk af van die der Duitschers. In een gemeenschappelijke mededeeling van de Engelsche Ministerieën van Marine, Luchtvaart en Binnenlandsche veiligheid wordt gezegd, dat de Duitsche luchtaanval was gericht tegen de schepen in de Firth of Forth en door een twaalftal toestellen werd ondernomen. Geen enkel schip heeft ernsti ge schade geleden. Een bom, die langs de huid van den kruiser „Southampton" schampte, veroorzaakte geringe schade bij den boeg en bracht de admiraalssloep en een achtriemsloep tot zinken. En Engelsche verliezen bedragen. Drie man aan boord van de „Southampton" en zeven aan boord van den kruiser „Edinburgh", die allen door bomsplinters getroffen werden. Verder viel een bom bij den torpedojager „Mohawk", waardoor 25 man gedood of gewond werden. Tenminste vier van de 12 tot 14 aanvallen de toestellen werden neergehaald, waarvan drie door den Britsche luchtmacht. Het eerste contact tusschen de Britsche en Duit sche vliegtuigen vond plaats ter hoogte van het eiland May bij den mond van de Firth of Forth. Twee vijandelijke vliegtuigen wer den toen gedwongen tot enkele voeten bo ven het water te dalen: zij werden naar zee teruggejaagd. Een ander Duitsch toestel werd boven Dalkeith aangevallen: het stort te brandend in zee. Binnen een kwartier was een hevig ge vecht ter hoogte van Crail ontbrand, waar hij een tweede Duitsche machine in zee viel. Een derde aanvaller werd bij de ach tervolging vernield. Er zijn geen berichten over verliezen on der de burgerbevolking en ook de Britsche luchtmacht heeft geen verliezen geleden. Twee Duitsche vliegers werden door een torpedoboot jager gered, doch een hunner is later overleden Spannende oogenblikken voor de Edinburgers Den Engelsche dagbladen publiceeren ver halen van ooggetuigen, waaruit blijkt, hoe de menigte in Edinburgh de straat op is ge gaan om den luchtaanval op de oostkust van Schotland te aanschouwen en hoe de passagiers in den trein die over de befaamde brug over de Forth reed. zagen hoe de eer ste luchtaanval op Engeland werd tot een terugtocht der Duitschers. In Edinburgh stroomden de menschen samen in de straten. Zij zagen de granaten in de lucht ontploffen ter weerszijden van de Forth en aanschouwden de spannende luchtgevechten. Granaatsplinters vielen in de straten, doch niemand werd gewond. Een passagier in de trein die over de Forth reed. vertelde; Toen de trein lang zaam over de brug ging leken twee vlieg tuigen een nabij den zuidelijken oever en een aan den noordoever van de Forth bo ven ons te duiken. Groote fonteinen water spoten omhoog, toen de bommen neervie len, maar de brug werd niet beschadigd. Onmiddellijk openden onze kanonnen het vuur. Toen verschenen Britsche vliegtuigen en zij waren in uiterst korten tijd vlak bij de aanvallers. Tijdens den overval reed nog een tweede trein over de brug. Een andere ooggetuige vertelde, dat het gedonder van het .geschut op de oorlogs schepen verschrikkelijk was. „Ik stond ver baasd over de kalmte van iedereen rondom mij. Granaten ontploften aan alle kanten om de vliegtuigen. VREESELIJK ONGELUK BIJ DE „HERTENKOP". Op den onbewaakten overweg bij de Hertenkop te Amersfoort is gis terochtend een ongeluk gebeurd, dat twee personen het leven heeft ge kost. Omstreeks tien uur passeerden twee militaire motorrijders den over weg. Klaarblijkelijk bemerkten zij niet, dat er een trein uit Nijmegen met volle vaart naderde. Beiden wer den gegrepen en op slag gedood. Het lijk van een hunner werd on geveer veertig meter, dat van den ander circa tweehonderd meter mee gesleurd. De trein had zestien minuten ver traging. DUITSCH OORLOGSSCHIP GEZONKEN? Volgens een bericht in het Noorsche „Af- tonbladet" heeft men ter hoogte van de Noordfjord waargenomen, hoe een oorlogs schip het vuur opende op de drie andere oorlogsbodems. Een der schepen werd ge troffen en rookwolken stegen op. Visschers hebben medegedeeld, dat Zater dag aan de westkust van Noorwegen drie Britsche oorlogsschepen en Engelsche vlieg tuigen een Duitsch oorlogsschip hebben aangevallen en tot zinken gebracht. Er werden verscheidene schoten gelost, waarna een rookkolom opsteeg en de Britsche sche pen zich verwijderden. Het gevecht zou ter hoogte van Noordfjord gevoerd zijn. Zeeslag duurde twee uur Visschers, die gisteren te Bergen terug keerden uit de buurt van het eiland Vaagsö. hebben gemeld, dat zij Zaterdag met een verrekijker een zeeslag hebben gevolgd die twee uur duurde, van drie oorlogsschepen en tal van vliegtuigen, naar men meent Britsche tegen één oorloglogsschip. De vliegtuigen vielen den eenen oorlogsbodem aan, die naar men meent tot zinken werd gebracht. De bemanning van een visschersboot was gedwongen een omweg rondom het ge- vechtstooneel te maken, ten einde den vas ten wal te bereiken. Zij verklaarde voorts dat het ééne aangevallen oorlogsschip trachtte te ontsnappen binnen de driemijls- grens vóór de Noorsche kust. Het maakte echter zeer veel water en was zwaar be schadigd toen de drie aanvallende schepen en de vliegtuigen in westelijke richting ver dwenen. Twee schepen in de Rotter- damsche haven aangeko men. Te Rotterdam zijn twee Neder- landsche stoomschepen met graan voor onze regeering aangekomen. Het zijn de „Westernland" van de Holland-Amerika-Lijn. die 3500 ton graan voor Nederland loste, en de „Alpherot" van de Rotterdam-Zuid- Amerika Lijn. Beide schepen wer den geruimen tijd bij Duins opge houden. ZWARE TOL AAN HET VER KEER. TWEE DOODEN, DRIE GEWONDEN. Omstreeks middernacht is op den Vugh- terstraatweg, onder de gemeente 's-Herto- genbosch, een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan twee personen het slachtoffer wer den. Een hunner werd op slag gedood. Omtrent de toedracht van dit ongeluk wordt gemeld, dat ter plaatse kort tevoren een minder ernstig verkeersongeluk zich voordeed Daardoor kwam het, dat een trac tor met oplegger langs den weg stond ge parkeerd onder een lantaarn Uit de rich ting van de stad nu naderde een personen auto, waarvan de bestuurder blijkbaar de stilstaande vrachtauto niet had opgemerkt, zoodat door de groote vaart waarmede hij op dat oogenblik reed. zijn wagen met een geweldigen klap tegen deze opbotste. De gevolgen waren ontzettend. De rijdende auto werd volkomen open gescheurd en de bestuurder, de heer van A. uit Vught, slingerde uit den wagen en bleef zwaar gewond lig gen. Nog noodlottiger werd deze aanrijding voor den naast hem zit- tenden heer de Boer, aannemer, wonende te Amsterdam, die op slag werd gedood. Medische en geestelijke hulp waren spoe dig aanwezig. De Officier van Justitie te 's Hertogenbosch kwam een onderzoek in stellen, terwijl de zwaar gehavende auto in beslag werd genomen. Door tegenligger verblind? Gisteravond om zes uur gebeurde op den Middenweg in den Grooten IJpolder te Am sterdam een ernstig ongeluk, waarbi] de 65- jarige landarbeider, afkomstig uit Honte- nisse, het leven verloor. Zijn 54-jarige collega uit Hulst werd ern stig gewond. Op dat uur liepen A. Blok uit Hon- tenisse en S. Verhoeven uit Hulst, die tijdelijk werkzaam zijn in het landbouwbedrijf van den heer De Vries in den Grooten IJpolder op de grasberm langs den weg. Een auto, bestuurd door 'n arts, die thans in militairen dienst is. moest uitwijken voor een tegenligger. Hij zag de bei de mannen op de grasberm niet tij dig en zoowel Blok als Verhoeven werden overreden. De dokter reed met een snelheid van cir ca vijftig kilometer en verklaarde verblind Een droevig ongeval heeft zich Zon dag op het Marsdiep afgespeeld. Een tweetal jongelui, de 26-jarige P. B. Plasmeyer, wonende op den Polder weg, en zijn vriend de 28-jarige Ro- tier, wonende aan het Singel te Den Helder, waren Zondagochtend om 11 uur, verleid door het fraaie herfst weer, naar de jachthaven aan de Bui tenhaven getrokken, om met een twee-persoons kano een tocht naar den overkant, Onrust, te maken. Zij maakten deze uitstapjes wel meer en hoewel men hen meermalen ge waarschuwd had voor het gevaar van een tocht over zee, met een wankel vaartuig als een kano, zagen ze dit gevaar niet in. Plasmeyer was een geroutineerd kanovaarder en een goed zwemmer. Met zijn vriend was dit echter niet het gevaL In een luchtig zeilpak trokken de jonge lui er op uit. De kano, waarin ze den over tocht maakten, was geen zeekano, het was een open vaartuig. In de Heldersche jacht haven is trouwens geen enkele kano, die geschikt is om een tocht over zee te maken, 't Blijft altijd zeer riskant, zich met 'n der gelijk klein vaartuig tocht op het gevaar lijke vaarwater, dat de zee nu eenmaal is, te begeven en het bestuur van de Heldersche Watersport-Vereeniging heeft zijn leden dan ook herhaaldelijk gewaarschuwd, dergelijke avonturen niet te wagen. In Juni van dit jaar brachten twee andere Heldersche jon gens er ternauwernood het leven af, toen ze eveneens met een kano een tocht naar Texel maakte. Na eenige uren op een boei Boven: De 26-jarige P. W. PLASMEIJER. Onder: De 28-jarige ROTIER. te hebben doorgebracht, konden ze toen wor den gered. Met de jongelui, die Zondag den overtocht maakten is het tragischer afgeloo- pen. Want hoewel men nog geen bevestiging heeft van een ongeval, is zoo goed als ze ker aan te nemen, dat beiden verdronken zijn. Tot nu toe is nog niets van hen ver nomen en in het kleedlokaal van de H.W.N. aan de Buitenhaven hingen de grijze costu- mes, stonden de zwarte schoenen en lag een bruine hoed. Buiten het clublokaal stonden twee fietsen. Van het droevige drama dat zich op zee heeft afgespeeld, zal men wel licht nimmer meer iets hooren. „Denk er om, heeren!" Toen de beide jongelui Zondagmor gen de jachthaven verlieten in hun open bootje, merkte de havenknecht, Taekema, nog op: „Denk er om hee ren, het is herfst". De jongemenschen zagen echter geen gevaar. Ze hebben den overtocht naar alle waarschijn lijkheid goed volbracht, want door den luchtwachtdienst in het gebouw tje van het Meteorologisch observa torium aan den Windwijzer, werd ge meld, dat men het bootje Zondag middag om 3 u. had zien varen bij 't Horntje, bemand met twee men schen; gistermiddag 2 uur zag men vandaar dezelfde kano op den eb- stroom naar buiten irijven onbe mand. Het vermoeden, dat een ongeluk gebeurd was, is eerst vrij laat opgekomen. Zondag morgen vertrokken de jongelui en eerst Maandagochtend werden beiden vermist. Toen de havenknecht Taekema Zondag om kwart voor zes de jachthaven verliet, hin gen de kleeren van de jongelui nog in het kleedlokaal. Taekema koesterde echter nog geen vrees, want het kwam wel meer voor, dat de kanovaarders lang weg bleven. Nog geen achterdocht. Ook de ouders van Plasmeyer kregen geen achterdocht, toen hun zoon Zondag avond niet thuis kwam. Het kwam wel meer voor, dat hij bij zijn vriend logeerde, evenals het wel gebeurde, dat de vriend bij de familie Plasmeyer bleef overnachten. In het kosthuis van den heer Rotier was men dus evenmin ongerust toen hun kostganger niet thuis kwam. Eerst toen P. gistermorgen niet op kantoor verscheen, hij was op het kantoor van de woningstichting en Rotier niet op de R.K. jongensschool kwam, werden de beide families ge waarschuwd en begon men het ergste te vreezen. De commissaris van het loodswezen werd an het vermoeden in kennis gesteld en de ze stelde zich in verbinding met het bu reau Zeeverkeer, dat het onderzoekingsvaar tuig voor het Schulpengat opdracht gaf naar de kano en inzittenden uit te kijken. Ondertusschen was van Den Helder Óude- schild en den Oever opgebeld, doch zonder resultaat. Een vliegtuig zoekt,. Van het vliegkamp de Mok werd een vliegtuig uitgezonden en dat rapporteerde bij terugkomst een om geslagen kano te hebben gezien in het Malzwin, achter den Zuidwal, bij Texelstroom. Ondertusschen bracht de visscherman Steegers Dll nummer bevat 8 pafllna'e Verwachting: Helder tot gedeel telijk bewolkt, wellicht nog enkele regenbuien, koude ochtend, overdag iets kou der, zwakke tot matigen wind uit Westelijke rich tingen, in den morgen plaat selijk mist. te zijn geweest door den tegenligger, een mi litaire auto, die later aangehouden kon wor den, zoodat de juistheid van de verklaring kon worden gecontroleerd. De dokter be handelde onmiddellijk de beide gewonden, het bleek, dat B. een schedelbasisfractuur had opgeloopen, tengevolge waarvan hij enkele oogenblikken later overleed. V. moest met een gecompliceerde onderbeenfractuur naar het Wilhelminagasthuis worden ge bracht, waarheen ook het stoffelijk over schot van B. werd getransporteerd De auto van den arts is voor het onderzoek in be slag genomen. De Führer confereert met de le gerleiders. In gewoonlijk goed ingelichte kringen ver luidt, volgens U.P., dat Hitier een boodschap heeft gericht tot Stalin, welke tijdens het weekend door een koerier naar Moskou zou zijn overgebracht. Een spoedig antwoord is te verwachten. Ofschoon er geen enkele aan wijzing is omtrent den inhoud dezer bood schap, gelooft men, dat het antwoord vaan het grootste belang zal zijn voor de volgen de stappen van Duitschland. Hitier zet de reeks conferenties op de rijkskanselarij voort. Gistermorgen ontving hij een aantal leidende officieren van leger en luchtmacht. Maarschalk Göring was vol gens het Hdbld., bij het onderhoud tegen woordig. Een Engelsch en een Fransch. Het Engelsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat, ondanks de slechte weers gesteldheid, de Royal Air Force Zondagnacht verkenningsvluchten boven Noord- en Mid- den-Duitschland heeft uitgevoerd. Uit Berlijn meldt het D. N. B., dat in den nacht van Zondag op Maandag in het ge bied MainzFrankfurt een Britsch bom bardementsvliegtuig van het type Whitley 2 door een batterij luchtdoelartillerie ten Zuid westen van Grossgera is neergeschoten. Een der inzittenden is omgekomen, drie anderen zijn gevangen genomen. Maandagochtend vroeg werd in hetzelfde district nabij Germersheim een Fransch verkenningsvliegtuig, een Potez 63, door de luchtdoelartillerie neergeschoten. Een der inzittenden is gedood, twee anderen, die ge wond werden, zijn in een hospitaal opge nomen. een tweetal peddels in Den Helder binnen, die hij terzelfder hoogte had opgevischt. Het vermoeden, dat een ernstig ongeluk gebeurd was, werd daardoor meer en meer bewaarheid. Gistermiddag om ongeveer half drie is de reddingboot „Dorus Rijkers" nog uitgevaren en heeft gezocht naar de kano. Zonder re sultaat kwam de Dorus echter gisteravond om half zes weer binnen. Men was nog aan den overkant geweest en had bij 't Horntje vernomen, dat beide jongemannen daar nog aan den wal waren geweest. Op den terugweg naar Den Helder, toen het weer intusschen zeer slecht was geworden, moet het drama zich dus hebben afgespeeld' Een zware slag. Voor beide families is deze slag wel ont zettend zwaar. Plagmeijer is op een na de jongste zoon uit een gezin met 5 kinderen Een zeer sympathieke jongeman, altijd be reid anderen te helpen, in aanzien bij zijn werkgevers en zeer gezien bij zijn vrienden Drie iaar was hij bestuurslid van de Hel dersche watersportvereniging en toonde, zooals een van de bestuursleden opmerkte! initiatief en daadkracht. Zijn vriend, Rotier. onderwijzer bij de R.K. Jongensschool, stond eveneens hoog aangeschreven. Een prettige jongeman, met open karakter. Sedert eenige jaren was hij in pension bij de familie Muste, Singel. Hij was de oudste jongen van acht kinderen Een wel zeer tragische omstandigheid is dat anderhalf jaar geleden zijn vader bij een spoorwegongeluk om het leven kwam Een slag waaronder zijn moeder nog steeds zwaar gebukt gaat. Wij vernemen nog, dat Rotier een slecht kanovaarder was en dat hij de zwemkunst niet verstond.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1