Wat de oorlog ons kost op het Westfront Leverantie van oorlogs materiaal Weer 100 millioeo voor Defensie aangevraagd Wat de fiscus ving De Italiaansche doelstellingen in den Balkan De eerste 30 dagen hebben 37 millioen gekost Het Rijk borg voor de K.EuM* Duizenden liters petroleum gehamsterd De halve visschersvloot mag uitvaren Cadeau van een minister Boodschap van Mussoli0| aan Chamberlain VICKERS-ARMSTRONG SPEELT EEN GROOTE ROL MOBILISATIE-KOSTEN MET TE OVERZIEN. DE EERSTVOLGENDE MAAND VERGT f37 MILLIOEN. De ministers van Financiën en De fensie hebben voor de landsverdedi ging een buitengewoon crediet aan gevraagd van f 100 millioen. Zooals men zich herinneren zal, werd in September 193S ook een crediet van f 100 millioen toegestaan. Daarvan werd terstond f 3 millioen gebruikt, terwijl het restant ad f 97 millioen werd toegevoegd aan de De- fensiebegrooting voor 1939. De uitgaven, gedaan en nog te doen door de verschillende onderdeelen, belast met de kust- en grensbëveiliging, zullen einde Sep tember 1939 een bedrag van rond f21 mil lioen beloopen. De bouw van kazematten en verdere veld- versterkingen, noodzakelijke verbeteringen van de kustverdediging, aanschaffing van intendancegoederen, van grondmijnen en dieptebommen, enz., vorderden op 24 Au gustus 1939 (tiidstip van uitzending van het telegram „vóór mobilisatie") rond f24 mil lioen. Op het tijdstip van de afkondiging der z.g. vóór mobilisatie was derhalve van het buitengewone krediet ad f 100 millioen nog ongeveer f 52 millioen beschikbaar. Wat er overblijft is niet genoeg! De geldelijke gevolgen van het afkondigen van de vóór-mobilisatie en van de algemee- nen mobilisatie zijn nog niet in hun vollen omvang te overzien. Wei kan worden gezegd, dat ten be hoeve van het op voet van oorlog brengen en van de legering en de verpleging van de verschillende on derdeelen van de gemobiliseerde weermacht voor de eerste 30 dagen gerekend wordt op een totaal bedrag aan uitgaven van ongeveer f37 mil lioen. Dit bedrag moet worden ver meerderd met de benoodigde bedra gen voor de vorming van noodzake lijke voorraden en de kosten, welke overigens uit den gemobiliseerden toestand voortvloeien, welke bedragen en kosten thans nog niet onder cijfers zijn te brengen. Het lijdt echter geen twijfel,, dat de hier- bovengenoemde f52 millioen binnen korten tijd zullen zijn verbruikt. Derhalve zijn de ministers van Defensie en van Financiën van oordeel, dat thans het tijdstip is aangebroken voor de indiening van een wetsontwerp tot verhooging van het buitengewoon crediet met een bedrag van wederom f 100 millioen. GRONINGERS IN OVERTREDING. De crisisopsporingsdienst te Gro ningen heeft gisteren in samenwer king met de gemeentepolitie bij eeni- ge inwoners ter plaatse een hoeveel heid van 1400 liter gehamsterde pe troleum in beslag genomen. D oor den burgemeester van Ulrum is bij een ingezetene 5500 liter petroleum in beslag genomen. OPRENGST RIJXSMIDDELEN SEPT. 1939. Blijkens het overzicht van den stand der Rijksmiddelen op ultimo September van het dienstjaar 1939 heeft de grondbelasting op gebracht f 10.684.087.— (vorig jaar f 10.5 millioen), de inkomstenbelasting f82.697.315 (vorig jaar f 69.9 millioen), de vermogens belasting f 17.029.830.— (vorig jaar f 16.7 millioen), de verdedigingsbelasting I f 10.141.272.— (vorig jaar f 10.5 millioen) en de belasting van de doode hand f 1.823.690.- (vorig jaar f 1.7 millioen) In totaal aan di recte belastingen f 122.378.195.(vorig jaar f 109.5 millioen). De overige middelen hebben in September j.1. in totaal f 37.816.198.— opgebracht tegen over f 38.184.411.in September 1938, ter wijl 1/12 van de raming f 36.810.416.be loopt. Over de eerste negen maanden van 1939 was de opbrengst van de „overige midde len" in totaal f 349.2 millioen tegenover f 330.5 millioen over de eerste negen maan den van 1938, terwijl 9/12 van de raming f 331.2 millioen bedraagt. Gemeentefondsbelasting. De inkomsten ten bate van het Gemeente fonds waren tot en met Sept. j.1. voor den dienst 1938'39: gemeentefondsbelasting ruim f 67.6 millioen, opcenten vermogens belasting ten getale van 50 ruim f 6 milli oen (vorig jaar resp. bijna f 60.3 millioen en ruim f 6 millioen) en voor den dienst 1939—'40 resp. f 52.7 en f 4.1 millioen (vo rig jaar resp. f .46.5 en f 4 millioen). Ten bate van het Werkloosheidssubsidie- fonds, dienst 1938, komt tot en m. Sept. '39 f 53.1 millioen, en dienst 1939 f 4-8.4 mill. Verkeersbelasting. De motorrijtuigenbelasting (ten bate van het Verkeersfonds) leverde over September j.1. f 1.053.399.de rijwielbelasting f 650.877.— op. Over de eerste negen maan den waren deze opbrengsten respectievelijk f 19.481.914.— en f 8.330.797.—. Duitsche aanval Als voorspel van het aangekon digde offensief beschouwen. NA KORTEN TIJD VAN HET FRANSCHE GEBIED VERJAAGD. Het Fransche legerbericht van gisteravond luidt als volgt: Vanochtend hebben de Duitschers een aanval ondernomen, gesteund door artillerie onmiddellijk ten oosten van de Moezel, het front van den aanval was zes kilometer breed. De aanvallers bezetten de Schnes- berg, waar wij lichte bewakingsdeta chementen hadden liggen, be schermd door mijnenvelden. Door ons vuur moest de vijand den aan val stoken en zelfs moest hij zich ten noorden van Apach, waar hij een oogenblik was binnengedrongen, te rug trekken. DE INZET VOOR DEN GROO- TEN STRIJD. Gelijk alles dit eergisteren liet verwach ten, hebben de Duitschers gisteren den eer sten grooten aanval van den oorlog ontke tend. Het betreft niet meer kleine overval len door zwakke troepenafdeelingen, maar een operatie van vrij grooten omvang, met machtige middelen van infanterie en artil lerie op een front van ongeveer zes kilome ter. Het gebied vormt den sector ten oosten van de Moezel, onmiddellijk aan de oostzij de van dezen stroom, die van den aanvang der vijandelijkheden af het zenuwknoop punt vormt, waar de tegenstanders herhaal delijk op elkander zijn gestooten tijdens de kleine plaatselijke overvallen. Aldus vangt het Fransche persbureau aan het legercommuniqué te commentarieeren, en vervolgt dan: De Duitsche aanval in deze streek heeft de Fransche bevelvoering niet verrast. De laatste dagen hadden de Duitsche troepen hier een koortsachtige bedrijvigheid aan den dag gelegd. Er moet op gewezen worden, dat het front beeld in het geheel niet gelijkt op dat, het welk de soldaten in den loopgravenoorlog van 19151917 leerden kennen. De stellin gen zijn aan weerszijden niet gevormd door aaneengesloten loopgraven linies, maar vor men een opstelling in de diepte van posten, die vaak los van elkaar staan en die elkan der flankeeren met buitengewoon weionder houden vuur uit automatische wapenen. Een golvend plateau. Het terrein over een breedte van zes kilo meter vanaf rle Moezel, dat wordt aangege ven als het tooneel van den Duitschen aanval, wordt gevormd door een golvend plateau met de hoogte van den Schnesberg als hoogste punt, dat op eenige honderden meters ten zuiden van de Fransche grens doorsneden wordt door een diep ravijn. Het dorp Apach, waarin de Duitschers volgens het Fransche communiqué een oogenblik bij hun aanval zijn doorgedrongen, ligt aan het einde van het ravijn, aan de samen vloeiing van de kleine beek, die door het ravjjn stroomt, met de Moezel. Het Fransche gebied, dat een oogenbh bedreigd werd, blijft onaangetast. Er zijn nog geen bijzonderheden bekend over den aard van deze offensieve Duitscn operatie. Zooals de gebruikte troepens e en de soort troepen, die in den strijd we geworpen. Het is meer dan waarschijnlijk, dat zware aan va ls wagens er aan hePDen deelgenomen. Aan den anderen kant is i onmogelijk aan te geven, of het hier gaa om een onderneming met belangrijke mia delen, maar van plaatselijken aard, dan we om het voorspel van een reeks felle aan vallen, die dan over het geheele front zouden worden ontketend. Postvluchten op Indig De Nandoe landde op de heenreis te Rangoon, de Gier en de Pelikaan kwamen op de terugreis resp, te Me- dan en te Alexandrië aan. De Noorsche Staten zouden Mus- solini en Roosevelt vragen. GERUCHTEN OVER GEWIJZIGD VREDESPLAN VAN HITLER. In welingelichte kringen in de Fin- sche hoofdstad Helsinki zijn berich ten in omloop, welke de mogelijk heid opperen aan Roosevelt en Mus- solini te vragen de rol op zich te ne men van bemiddelaars voor een al- gemeenen vrede. Morgen zal deze aangelegenheid ter sprake komen op de conferentie der Noorsche landen te Stockholm. Een gewijzigd vredesplan? De diplomatieke medewerker van de „Sunday Dispatch" schrijft dat Hitier een nieuw „gewijzigd" vredes plan zou willen aanbieden, hetwelk door bemiddeling van neutrale di plomaten aan de geallieerden zou worden overhandigd. De overhandi ging zou samenvallen met het inzet ten van een Duitsch offensief op het Westelijk front. De nieuwe voorstellen zouden omvatten: le. de schepping van een internationaal gegarandeerden Poolschen staat met uitslui tend Poolsche inwoners, met een uitweg naar zee, doch economisch en strategisch ten nauwste met Duitschland verbonden; 2e. De status quo der tegenwoordige Euro peesche grenzen; 3e. De terugkeer der voormalige Duitsche koloniën, of althans speciale faciliteiten in deze koloniën; 4e. Hervorming van de Europeesche han delspolitiek; 5e. Een grootere mate van autonomie voor Bohemen en Moravië; 6e. Hergroepeering der Europeesche min derheden; 7e. Een non-agressiepact op langen ter mijn tusschen Duitschland, Groot Brittannië, Frankrijk en Italië; 8e. Inwilliging van eenige van Italië's territoriale eischen, Nog gisteren wezen wij er op, (jat het zaak zal zijn de ontwikkeling van de verhoudingen in den Balkan nauwkeurig te volgen. Wij trachtten daarbij inzicht te geven in het in~ wikkelde diplomatieke spel, dat om de Dardanellen, de invloed in den Balkan zelf en tenslotte om de machtsverhoudingen in de Middel- landsche zee wordt gespeeld. Dat Engeland, gesteund door zijn kleine, maar krachtige vriend Tur kije, hierbij een rol van beteekenij speelt, is duidelijk en wij toonden de troefkaart aan, die Londen op ta fel kan gooien en waardoor de Duce voorgoed van BerlijnMoskou kunnen worden vervreemd. zou Een garantie van f 3 millioen. Ingediend is een wetsontwerp houdende wijziging van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Verkeersfonds voor het. dienstjaar 1939 (garantie van het rijk ten behoeve van de K.L.M. ter zake van een door die maatschappij aan te gaan rekening courant-crediet) De minister van Waterstaat schrijft in de memorie van toelichting: Ter overbrugging van tijdelijke kapitaal behoeften in verband met de noodzakelijke vernieuwing en uitbreiding van haar vloot, is noodig, dat de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën N.V., boven en behalve het door het Rijk in '1938 verstrekte rentedragend voorschot van f 2.500.000.—, in 1940 de beschikking krijgt over een bedrag van f 3.000.000. Verwacht wordt, dat de K.L.M. uit afschrij ving op het aan te schaffen materiaal in de jaren 1941 tot en met 1943 voldoende li quide middelen beschikbaar zal krijgen om de bij wijze van voorschot op te nemen f 3.000.000.geleidelijk te kunnen aflos sen. In overleg met zijn ambtgenoot van Fi nanciën acht de minister het gewenscht de K.L.M. in staat te stellen dat bedrag bij een particuliere bankinstelling op te nemen. Teneinde het bedrag te kunnen verkrijgen en daarbij gunstige voorwaarden te kunnen bedingen, is het noodig dat van staatswege een garantie wordt gesteld voor de aflos sing en betaling van rente. Daartoe wordt voorgesteld een nieuw artikel in de' begroo ting van inkomsten en uitgaven van het Verkeersfonds voor het dienstjaar 1939 in te voegen. Wie kent niet, ook buiten het Vereenigde Koninkrijk, den naam van Vickers Arm- trong? In de komende da gen van zwanen strijd voor Engeland zal dit machtige concern een groote rol spe len bij de leverantie van oorlogsmateriaal. Voor de naaste toekomst zal veel af hangen van het prestatiever mogen harer fabiekien en werven. Eiken morgen om negen uur houdt voor Vickers Hou se in Westminster 'n prach tige Rolls Royce stil, waaruit ian een heer stapt met een gestreepte pantalon en jac quet. Merkwaardigerwijze evenwel rookt hij niet de Havanna, welke men van ie mand van dien stand zou verwachten, doch een heel gewone sigaret, zooals zijn werklieden ook rooken. Die heer is namelijk Sir Charles WorthingtonCraven, de al machtige heerscher over de Vickers-Armstrone and Eng- lish Steel,.de grootste wapen fabrikant van Engeland. Hij heeft meer dan 20 staal- en ijzerfabrieken onder zijn be heer, alsmede verschillende bouwonderne mingen en verzekeringsmaatschappijen. Hij bleef bescheiden. Hoewel hij een ontzaglijk inkomen heeft en een prachtig landgoed bezit in Surrey, is hii een bescheiden, werkzame man geble ven. Hij zag 56 jaar geleden het licht als zoon van een advocaat in Manchester en ving zijn loopbaan aan als scheepsjongen op den kruiser „Britannia". In 't jaar 1912 deed hij zijn intrede in den technischen staf van ickers als duikboot-specialist; en zoo beeft bij zich opgewerkt tot dpn verheven post, dien hij thans bekleedt. Hij verlaat zijn bureau nooit vóór 8 uur '<s avonds, be halve wanneer hij geplaagd wordt door een van de jichtaanvallen, waarvan hij sinds De „Mauretania", gebouwd op de scheeps werf Canimell Laird en Co., een der be langrijkste zusterfirma's van de wereldbe kende wapenfabrikanten Vickers-Armstrong. eenigen tijd te lijden heeft, Tegenover een journalist heeft hij na het uitbreken van den oorlog verklaard: „Wij staan er nu veel beter voor clan in 1914. Onze overzee- sche verbindingen laten niets te wenschen over. Onze fabrieken in Canada kunnen dus op volle kracht werken." Jamieson had liever kinderwagens gebouwd! Sir Charles' vertrouwdste medewerker is Archibald Auldjo Jamieson, voorzitten van i den Raad van Toezicht van Vickers. Deze heeft in Oxford gestudeerd en is geruimen tijd als booekhouder werkzaam geweest in Edinhurgh, voordat hij zijn tegenwoordige functie bekleedde. In Engeland is hij zoo goed als onbekend, want hij waakt er angst vallig voor. dat zijn naam niet wordt ge noemd in de pers. Eenimaal per jaar even wel moet hij tegen wil en dank wel in het licht der openbaarheid verschijnen, name lijk wanneer hij den aandeelhouders het jaarverslag moet voorleggen. De laatste maal verklaardë hij, dat hij „pijnlijk was getroffen door 't feit, dat de firma veel meer bewapenings-orders had gekregen, dan op drachten van vredelievenden aard." Deze pijnlijke verrassing vond niet haar grond in overwegingen van financieelen aard, want Vickers boekte in het afgeloojxm jaar een zuivere winst van 1.398.853 pond ster ling en keerde een dividend uit van 6%; doch hem persoonlijk zou het aangenamer zijn geweest,indien dit geld verdiend was met de fabricage van kinderwagens en ploegen. Hij is namelijk de „vredelievend- ste" man, dien men zich denken kan, die zijn vrije uren besteedt op de golflinks of met het begieten van zijn bloemetjes.! Winst aan slagkruisers. De firma Vickers wérd opgericht drie jaar voor den Fransch-Duitschen oorlog van 1870 Haar zaken namen een fabelachtige vlucht, toen zij in den befaamden Basil Zaharoff een ongekend handig verkooper vond. Tegen woordig oefent zij een onbeperkt gezag uit over een aantal maatschappijen met een ge zamenlijk kapitaal van bijna 100 millioen pond. De belangrijkste harer zuster firma's is de scheepswerf Cammell Laird Co., algemeen bekend ge worden door de ramp van den on derzeeër „Thctis". Op de werven van deze firma werden o.m. de slag kruiser „Rodnev" en de nieuwe „Mauretania" gebouwd. Haar winst bedroeg over het afgeloojren boek jaar 253.907 pond; zij keerde een di vidend uit van 10%. Dit resultaat werd echter nog overtroffen doordat van Swan, Hunter Wigham Ri- chardson Ltd., eveneens deel uitmaleend van het Vickers-concern. Deze werf keerde namelijk niet minder dan 12% uit Dit had zij overigens te danken aan het feit, dat zij een belangrijke opdracht had uitgexoeid voor de Turksche regeering. In den oorlog, die thans wordt gevoerd, zal Vickers weder een overwegende rol spelen evenals dit het geval was in den wereldoorlog. "«(ft* Deze visie op den toestand in den Balkan schijnt te worden bevestigd door een Reuk bericht uit Londen, dat Radio Roma in een bespreking van de aankomst van dei! nieuwen Italiaanschen ambassadeur, Bastia nini, in Londen gaf en waarin werd aanse' duid, dat hij een boodschap van Mussolinï bij zich heeft, welke verband houdt met da Italiaansche doelstellingen in den Balkan De omroeper verklaarde: „Terwijl men in Londen en Parijs van meening is, dat Ba< tianini de Britsche regeering op de hoogte zal brengen van de Italiaansche opvattin gen ten aanzien van den internationalen toestand, zijn er andere kringen, die van oordeel zijn, dat hij mededeeling zal doen van het voornemen van den Duce om een nieuw en beter evenwicht in den Balkan en in het Donaubekken te vestigen." Hieraan werd toegevoegd, dat Italië stellig de best geschikte mogendheid is om dit evenwicht in dat gedeelte van Europa tot stand te brengen, dat beschouwd wordt als een bron van moeilijkheden. De wedloop om de heerschappij in den Balkan tusschen Rusland eenerzijds en Ita liëEngeland anderzijds blijkt in een acuut stadium te zijn gekomen. Immers de Turksche minister van buitenlandsche za ken, Saradjogloe, die nu al weken en weken in Moskou vertoeft, heeft gisteren weer eens na langen tijd een onderhoud met Mo- lotof gehad, met wien hij 2 uur lang coa» fereerde. Diplomatieke activiteit van heide zijden! Wie zal het gelag moeten betalen? Het Rijk steunt, Na tal van conferenties is men er, naar het Hsb. meldt, in geslaagd overeenstem ming te bereiken om het uitvaren van onze visschersvloot weer mogelijk te maken, door interventie onzer regeering, die met een aantal financieele maatregelen het bedrijf op effectieve wijze steunt. Met het oog op de bestaande onzekerheid ten opzichte van de ontwikkeling in de naaste toekomst, zal een uitvaarbeperking worden toegepast in dien zin, dat behoudens omstandigheden, welke vanzelf reeds een uitvaren in den weg staan, hetzij niet min der dan 40 van de thans voor de uitoe fening der haringdrijfnetvisscherij, resp, treilvisscherij beschikbare vloot zal uitvaren hetzij niet minder den 50 van genoemde vloot ,met dien verstande, dat het in het laatste geval uit te varen gedeelte in over leg met de Nederlandsche Visscherij centrak in 3 gelijke termijnen van 7 dagen over de periode, waarbinnen het eerste uitvaren plaats vindt, wordt verdeeld. Verplichte aanvoer in Nederland, De reeders, die volgens deze regeling ter visscherij uitvaren zijn verplicht behoudens gevallen van overmacht hun vangsten in Nederland aan te voeren. Haagsche jongen gelukM De jongen, die onlangs op het Lange oor hout te 's-Gravenhage door een militair» auto werd aangereden, bij welk verkeerson geval minister Van Kleffens de functie van verkeersagent op zich nam, door bij afwe zigheid van politie-ambtenaren de bijzonder heden van de aanrijding te noteeren, krees dezer dagen een verrassing van den nun'5 ter van Buitenlandsche Zaken. Aan de o derhjke woning van den jongen aan. d Lavendelstraat werd, aldus de Tel., mooi jongensboek bezorgd, getiteld ,De twe urker jongens". Erw as een visitiekaarP van den minister bij, waarop stond: „M® een boek voor Koos Goethart, omdat n' zich zoo goed heeft gehouden bij het ong val dat hem met zijn fiets overkwam. Men begrijpt, dat de dertienjarige K°°" met deze ministerieele surprise ten ze- ste in zijn nopjes was. Iedereen moest n boek zien. De lichte verwonding, welke at aan een arm heeft opgeloopen, is zoo g° als genezen. Met dit mooie cadeau is na iuurlijk alle leed bijna alweer vergeten»

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2