Agrarische in= en uitvoer sterk gedaald Moreele steun van Amerika aan Finlan, SPERTIJD Weer een graanschip aangekomen Achterlichten hielpen niet duurt 18 maanden Duizend vrouwen geven gehoor Burgemeester geschorst Het bankschandaal te Roswinkel Optimisme in Finland Critiek op P.T.T.-winst Tweede Kamer Postvluchten op Scandinavische landen geven uiting aan hun eenheid Oogewenschte vreemdelingen in België Vrijhavens in Mexico Rivier is trein de baas INVOER VAN GRAAN, MEEL, VEEVOEDER EN OLIEHOU DENDE GRONDSTOFFEN BIJ NA GEHALVEERD. ZWARE SLAG VOOR BOLLEN EN TOMATENEXPORT. In de maand September is de es- port van boter, kaas, peulvruchten, lijne zaden, pootaardappelen, bloem bollen, tomaten, kool, wortelen, aard appelmeel, dextrine en stroocarton sterk gedaald. De invoer van voergraan, brood graan, tarwebloem ongepelde rijst, veekoeken, dierlijk eiwit en oliehou dende zaden en pitten bleef 40 a 50 beneden den ivoer in dezelfde maand van het vorige jaar en be neden dien in Augustus jL De totale boter-export daalde, ten opzichte van Augustus, aldus het Hsb., met 2245 ton, wat voornamelijk op rekening van Engeland moet worden geschreven. De kaasexport naar Engeland werd ge halveerd; die naar Duitschland verminderde slechts weinig. De druivenexport naar Engeland liep van 614.000 kilo tot 81.000 kilo terug, naar Duitschland werden in Sept. 1.173.000 kilo geleverd tegen 1.067.000 in Aug. Bollen. De bloembollen-export naar Engeland be droeg in de afgeloopen maand nog slechts 5,3 millioen kilo tegen 12.6 in Sept. 1938 en 9,1 in Aug. jl. Duitschland, dat vorig jaar September 2.5 en in- Augustus jl. niets afnam, kocht thans 1.1 millioen kilo. De totale bollen-export in Septem ber is per saldo, vergeleken bij vo rig jaar gedaald van 26.4 op 18.5 mil lioen kilo, dat is dus met 30 In het geheele kalenderjaar 1938 kochf Engeland 28 millioen kilo bol len van ons. Dit jaar zal deze hoe veelheid, gezien het invoerverbod, beperkt blijven tot de ruim-17 mil lioen kilo, die vóór 8 September, vaak in groote haast, zijn uitge voerd. Tomaten-export zwaar getroffen. Zéér zwaar getroffen is onze tomaten- export: deze heeft in September slechts 0.4 millioen kilo bedragen tegen het tienvoudige in September 1938 (en het ruim twintigvou dige in Augustus j.1.). Vorig jaar Septem ber kocht Engeland 3.8 millioen kilo van ons, thans niets (14 ton). Vergeleken bij September van het vorige jaar, daalde de totale export van; kool van 2.00 op 0.68 mill. kg. sla van 0.43 op 0.29 mill. kg. peen van 2.44 op 0.16 mill. kg. komkommers van 0.35 op 0.00 mill. kg. augurken van 1.01 op 0.00 mill. kg. snij- en prinsesseb. van 2.22 op 1.85 mill. kg. tomaten van 4.22 op 0.39 mill. kg. druiven van 1.59 op 1.40 mill. kg. Invoer veekoeken, enz. De invoer van voergraan, veekoeken en dierlijk eiwit, heeft in de afgeloopen maand bedragen 70 millioen kilo, tegen 125 vorig jaar in dezelfde maand en 120 in Augustus. Die van oliehoudende zaden en pitten be droeg 36, tegen 61 zoowel vorig jaar, als in Augustus. Deze daling is tè typisch, dan dat zij niet in verband zou staan met de internationale omstandigheden. Van beide groepen is de invoer n.1. met 42 gedaald ten opzichte van vorig jaar in Augustus j.1.! Tarwe-invoer. Wat betreft tarwe en tarwebloem, ook daar van is de invoer sterk gedaald. De tarwe- import bedroeg n.1. slechts 40 millioen kilo, tegen 76 vorig jaar en 73 in Augustus, een daling dus met 46 De import var 'arwebloem bedroeg 3.0 millioen kilo, tegen 4.4 vorig jaar en 7.1 in Augustus! Interpellatie-verzoek Rost van Tonningen afgewezen. De tweede Kamer heeft gistermiddag het interpellatieverzoek van den heer Rost van Tonningen (nsb.) o.m. betreffende het in gevaar brengen van de onzijdigheid van Ne derland door den voorzitter van het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen, zonder hoofdelijke stemming afgewezen. De voorzitter had opgemerkt, dat dit onderwerp zich beter leent voor schriftelijke vragen, terwijl bij de begrootingsdebatten ook gele genheid bestond den minister vragen te stellen. Het wetsontwerp wijziging van de Vesti gingswet Kleinbedrijf 1937 heeft nog eenig debat ontlokt. De bij nota van wijziging voorgestelde regeling, dat den ondernemers, die onder de wapenen zijn, een bijzondere vergunning zal worden verleend, welke hun toestaat een waarnemenden beheerder in dienst te nemen, die niet aan de vastge stelde vestigingseischen behoeft te voldoen, werd algemeen toegejuicht. Met betrekking tot de facultatieve verlen ging van den spertijd tot maximaal 18 maan den werden o.m. door den heer van den Heuvel (A. R.) bezwaren geuit. Naar zijn meening behoort deze helaas onmisbare ter mijn niet nogmaals verlengd te kunnen worden. Een door den heer Algera, even eens (A. R.) ingediend amendement met de strekking de verlenging niet mogelijk te maken, werd met 54 te gen 14 stemmen verworpen. Overigens had de meerderheid van de sprekers slechts lof voor de werking van de vestigingswet. De minister deelde nog mede, dat 20.000 van de 26.000 candidaten geslaagd zijn. Het onderwerp werd tenslot te zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De overige ontwerpen, waaronder een groote reeds contingenteeringsontwerpen werden zonder debat en zonder stemming door de Kamer aanvaard. De oproep tot geestelijke mr/ lisatie. Verscheidenen van de vrouwen, die on langs in de pers een oproep gericht heb ben tot de vrouwen van Nederland, waren gistermiddag ter verdere bespreking in Den Haag bijeen. Het bleek, dat reeds bijna 1000 betuigin gen van instemming waren binnengeko men. Besloten werd om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het beleggen van plaatse lijke bijeenkomsten van de schrijfsters van adhaesiebetuigingen, onder leiding yan de onderteekenaars. Schandaal in Tubberqen. Naar wij vernemen is de burgemeester van Tubbergen, de heer T. C. L. L. voor een periode van drie maanden geschorst, hetgeen verband houdt met een onderzoek, dat van rijkswege wordt ingesteld naar be paalde gedragingen van den geschorste. Leden van de Boerenleenbank moeten f 775.per hoofd be talen. Het is thans ongeveer een jaar geleden dat het Drentsche dorp Roswinkel werd op geschrikt door de arrestatie van den kas sier van de Boerenleenbank aldaar, de land bouwer K G.. wegens onregelmatigheden, waardoor een b'edrag van ongeveer cirie en een halve ton verloren zou zijn. Sedertdien hebben de leden en de spaarders van deze instelling zich moeten afvragen, welke ge volgen het gebeurdevoor ben zou hebben. De fraudeerende kassier is inmiddels door het gerechtshof te Leeuwarden tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Thans heeft, aldus de N.R.Crt., de raads man van het bestuur, mr. H. E. Timmer man te Ter-Apel aan de leden medegedeeld dat zij hoofdelijk voor 1 December f775 moeten betalen, hetgeen voor velen van hen, kleine landbouwertjes, en arbeiders, in de tegenwoordige omstandigheden ernstige moeilijkheden zal beteekenen. Kleine eige naren, die, mede onder den invloed van de crisis, hun bedrijfje tot het uiterste met hy potheek hebben moeten belasten, krijgen door deze vordering den nekslag en de mo gelijkheid schijnt dan ook niet uitgesloten te zijn, dat enkele van zulke bedrijfjes verkocht zullen moeten worden. De Zaandamin de Rotterdam.- sche haven. Het oponthoud in de Downs. Gisteren zijn vijftien „neutrale" passa giers van het s.s. „Noordam" van de Hol- land-Amerika lijn in de Rotterdamsche ha ven gearriveerd. Sedert 25 September j.1. wordt de „Noordam" in de Downs vastge houden. Vrijdag j.1. kwam echter een beamb te van den immigratiedienst aan boord met de mededeeling, dat het den „neutralen" passagiers was toegestaan de reis voort te zetten. In verband met het ongunstige weer is de overtocht eerst gisteren geschied per Ba tavierlijn. Aan böord was alles wel. Ook kwamen met de Batavier vier passagiers mee van het s.s. „Juno" van de K.N.S.M., welk schip eveneens in de Downs ligt. Aan boord van beide schepen is alles wel. Tegelijk met de Batavierboot arriveerde te Rotterdam het s.s. „Zaandam", dat sa men met de „Noordam" bij Downs lag. Duitsche bommenwerpers boven de „Zaandam". De „Zaandam" had slechts e>en op onthoud van acht dagen in de Downs gehad, hetgeen te danken is geweest aan de lading, die bestond uit 7900 ton graan, meel, lijnkoeken en olie voor de Nederlandsche re geering. Korten tijd nadat het schip in de Rijn haven ligplaats had genomen, hadden wij een onderhoud met den heer Henken van de H.A.L., die namens kapitein Stamperius enkele bijzonderheden over den overtocht mededeelde. Het schip vertrok 3 October van New York en kwam na een voorspoe dige reis op 11 October in de Downs aan. Daar werden de papieren door een Brit- schen officier van boord gehaald en had men niet anders te doen dan te wachten. Behalve het verschijnen van enkele Duit sche vliegtuigen op een flinken afstand gebeurde er niets bijzonders. Dinsdagmid dag kreeg men verlof om te vertrekken. Ook de thuisreis bracht geen emoties, een Duitsche bommenwerper vloog even over het schip en verdween na kennis te hebben genomen van de nationaliteit. Het schip zal in den loop van deze week worden gelost en zal daarna in den nacht van Donderdag 26 op Vrijdag 27 October a.s. met een lading- stukgoed en ongeveer 140 passagiers naar Amerika vertrokken. Op de heenreis kwam de Na te Bandoeng aan en de TorW^0® te Basra; op de terugreis landwu"1 Gier te Jodhpoer. ée Motorrijder op stilstaande vracht auto gereden. Gisteravond om kwart voor zeven is de 21-jarige motorrijder C. M. A. de Bruyn, kan toorbediende te Rotterdam, nabij het via duct in den Rijksweg te Overschie op een stilstaande tractor met oplegger gereden, welke met zeven ton bloembollen geladen was en met een lekken band langs den weg geparkeerd stond. Hoewel de achterlichten van den wagen brandden, lieeft de B. dc groote vrachtauto pas op het laatste oogen- blik gezien. De man werd tegen den grond gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Met een ern stige verwonding van het hoofd is het slachtoffer in zorgelijken toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam vervoerd. TENZIJ HET HEM WORDT GEVRAAGD. Het Vaticaan blijft strijden tegen godloosheid, bolsjewisme en nieuw-heidendom. Ter gelegenheid van de overhandiging der geloofsbrieven door den nieuwen Littauschen gezant bij den H. Stoel, heeft de Paus een toespraak gehouden, waarin hij zinspeelde op het gevaar, dat ontstaan is door bet voort schrijden van de Sovjets in Europa. De Paus zeide o.a.: Ons welbewust van onzen plicht als opper ste herder, zullen wij onze actie, welke al tijd gericht is op het heil der zielen, niet la ten bezighouden met zuiver tijdelijke tegen stellingen en met territoriale strijdpunten tusschen de landen. Maar plicht laat ons niet toe de oogen te sluiten, wanneer nieuwe on metelijke gevaren opdoemen, wanneer over het Christelijk Europa zich steeds meer de schaduw gaat afteekenen van de denkbeel den en het werk der vijanden van God. In een dergelijke omstandigheid, meer dan wan neer ook in de geschiedenis, verkrijgt het be houd van de Christelijke beschaving en de verdediging van het Christelijke erfdeel een beslissende beteekenis voor de toekomst van Europa en voor den bloei van elk der Euro- peesche landen, groot of klein. De Times meldt uit Rome: Het is wel bekend, dat de recente uitbrei ding van den bolsjewistisohen invloed in Riga den Paus diep heeft verontrust en het Va ticaan doet door middel van een zijner ver tegenwoordigers in het buitenland reeds in verscheidene landen stappen om verdedi gingsmaatregelen op groote schaal tegen communistische activiteit te bevorderen. De eerste rapporten, hierover in het Vaticaan onivangen duiden er op, naar wordt verno men, dat onder de staten, die aan zulk een PAUS PIUS initiatief terstond hun steun zouden geven, zich bevinden: De Vereenigde Staten van Amerika, alle Zuid-Amerikaansche staten met uitzondering van Mexico, Hongarije, Spanje, Roemenië, Zuid-Slavië, Finland, de Oostzcelanden en de Scandinavische landen. In zijn rcile verklaarde dc Paus nog, dat hij geen bemiddeling in de internationale kwesties zou aanbieden, tenzij Hem daartoe een verzoek zou bereiken. DE ENCYCLIEK BIJNA GEREED. Men verwacht dat 29 October 's Pausen en cycliek gereed zal zijn. De tekst is reeds tweemaal gewijzigd. De secretaris van de Apostolische Breven mgr. Bracci, heeft gisteren juist de laatste band gelegd aan de door den paus opgestel de en door hein uitgewerkte encycliek, die naar schatting 8 a 10.000 woorden telt. De eerste helft van deze nieuwe en eerste encycliek is gewijd aan het nieuwe heiden dom en de godloosheid. De paus zet daarin uitvoerig uiteen, hoezeer de geest hiervan met den geest van het katholicisme in strijd is. De paus uit vervolgens zijn vrees, dat het nieuw heidendom en godloosheid die thans in Duitschland en Rusland ingang gevonden heblvon, zich over Midden-Europa zullen verspreiden en roept daarom alle christenen en in het bijzonder de katholie ken op, een barricade op te werpen tegen deze stroomingen. Zeer veel telegrammen naar de vorstenconferentie. te Stockholm RUSLAND DRINGT AAN OP ONVERWIJL- DEN TERUGKEER VAN DEN FINSCHEN ONDERHANDELAAR. Zeer veel telegrammen zijn gezonden naar de vorstenconferentie in Stockholm, waar van het grootste deel uit ongeveer alle sta ten van Amerika. President Roosevelt telegrafeerde: „Deze regeering voegt zich bij de regee ringen van andere Amerikaansche republie ken om uiting te geven aan haar steun voor de beginselen van neutraliteit en orde over eenkomstig de wet, welke de landen, welke thans te Stockholm vertegenwoordigd zijn, gedurende de geschiedenis steeds hebben voorgestaan. De Scandinavische conferentie, welke door Uwe majesteiten bijeen is geroepen, wordt door de regeering en het volk van de Ver eenigde Staten van Noord Amerika met groote belangstelling gevolgd." Men beschouwt dit gemeenschappelijk zenden van telegrammen aan koning Gustaaf als een der eerste vruchten van de onlangs te Panama gehouden conferentie, waar de Amerikaansche republieken elkaar beloof den neutraal te zullen blijven. Deze moreele steun zal den Finnen onge twijfeld een hart onder den riem steken. Waar de vorsten zich te Stockholm ver- toonen, worden zij daverend toegejuicht, en waar maar eenigszins mogelijk trachten de Scandinavische burgers uiting te geven aan hun gevoel van eenheid. Stockholm is met vlaggen versierd, de openbare gebouwen zijn geïllumineerd, en de president van Finland is op zeer harte lijke wijze verwelkomd. Van Stockholm straalt inderdaad in deze twee dagen een golf van vertrouwen uit. KERKDIENSTEN. Ter gelegenheid van de bijeenkomst der vier Noordsche staatshoofden is een gods dienstplechtigheid gehouden in de oude kerk Storkyrkan, in tegenwoordigheid van de staatshoofden, de leden van de koninklij ke familie en de Zweedsche regee nevens een bewogen menigte. Na z/it,0*- bad de aartsbisschop God zijn zegmi r6 ven aan de beraadslagingen, die "in1 holm gevoerd worden. Vervolgens k, een gebed voor den vrede wor. De^vt plechtigheid speelde zich af in een van diepe ontroering. BI» WAT WORDT BESPROKEN? De agenda van de conferentie der Scandinavische landen in Stockholm te zullen gaan over: 1. Vraagstukken de neutraliteit Scandinavische landen en met nam/1 Finland betreffende. hl 2. de economische zijde van deze n liteit, de betrekkingen op economisch^' rein met de verschillende oorlogvoer/,/ 3. kwesties met betrekking tot int tionale aangelegenheden. eri4 Gezien de door de verschillende v» rijen ingenomen standpunten, heeft den indruk, dat de conferentie zich PT" zal bepalen eenvoudig den wensch V* spreken tot een herstel van het i nalen vrede. Een tegenvoorstel van Finland aan t> land zou eveneens worden besproken u de Russische eischen aan Finland wen. contractueelen band door een rijst// nonl Vioi rrftnn rrrvn nnnrl'nmnn cr> schijnt niemand er meer aan te twiïn,v dat Rusland van Finland eischt -- 'e« ken van Finland van de Scandinaviu landen. Politieke kringen, zoo voegt dit t legram hferaan toe, toonen er zich bezo/i' Russis^ over, dat het binnenrukken der troepen in Estland bij wijze van spreken// gesloten deuren geschiedt, aangezien gt verbindingen met Tallinn afgesneden zij? De Finsche regeering gaat voort met het men van defensiemaatregelen en met 2 verplichte evacuatie van Helsinki, we/ stad des nachts, geheel verduisterd is u vens worden de ministeries verplaatst, Overigens valt te Helsinki een toenemen} optimisme te constateeren. Dc stad is m vlaggen getooid ter eere van de conferen/ te Stockholm. De plaatselijke Duitsche autoriteiten hek' ben den in Finland wonende Duitschani aangeraden hun zaken te regelen en vrij, willg naar Duitschland terug te keerat alvorens zij daartoe gedwongen worden. MOSKOU ONGERUST? Het is te begrijpen, dat Moskou dit allej met leede oogen aanziet en daarom is h(| volgende bericht zeker van groot belang. Volgens Radio Roma wordt de terugkeei van Paasikivi, het hoofd der Finsche misski naar Moskou dringend door de Russische» geering verzocht! Deze steeg met f IV2 millioen. De voorgestelde verhooging van de winst- uitkeering uit het PTT-bedrijf van 8.5 milli oen tot 10 millioen wordt in het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de PTT- begrooting gecritiseerd. Verscheidene leden herinnerden er aan, dat drie jaar geleden deze uit.keering bij wijze van uitzondering tot f 8.5 millioen is opgevoerd en sedertdien bestendigd. Tegen een verdere verhooging met f 1.5 millioen hadden deze leden be zwaar, vooral nu de minister in de memo rie van toelichting mededeelt, dat hij zoo noodig tariefswijziging hetgeen niet an ders dan tariefsverhooging kan beteekenen zal bevorderen om te zorgen, dat de ra ming bereikt wordt, ook indien de uit komsten mochten tegenvallen. Minister Spaak stelt een onder zoek in. In de vergadering van socialistische frac ties van Kamer en Senaat in België is ge sproken over hot optreden van sommige vreemdelingen in België. Henri Rolin vestigde de aandacht van minister Spaak op het optreden van enke le Duitsche onderdanen, die sedert het uit breken van den oorlog onder het mom van handel of journalistiek intensieve propagan da voeren. Spaak heeft zijn collega's verzocht hem tijd te laten om een onderzoek in te stellen. Wapens mogen niet worden in gevoerd. Het Mexicaansclie Staatsblad publiceert een wet, waarbij vrijhavens worden inge steld. De eenige goederen, welke in deze havens niet mogen worden ingevoerd, zijn wapens en munitie. Ook mogen in deze ha vens geen wapenen en munitie gemaakt worden. De havens zullen een autonoom be stuur krijgen. Het ministerie van financiën wijst de beheerders aan. Ernstige spoorwegstagnatie in Engeland. Dc hoofdspoorlijn van het Eusion-station, een der vele lijnen, welke Londen met het Noorden verbinden, is versperd in het ge bied van Bletchley, 30 mijl van Londen, als gevolg van een overstrooming. welke ver oorzaakt is door bet buiten de oevers tre den van het Grand Union Kanaal. De trei nen zijn tijdelijk omgelegd. De overstrooming strekt zich uit over een oppervlakte van ongeveer 120 vierk. kilo meter. Verscheidene dorpen staan onder water. Een dorp is geïsoleerd. Motie die onrust zaait onder K Amsterdamsche burgerij. ft E kering op het oorlogspad. In een meer politiek dan zakelijk detei dat een geheelen middag en avond duurde en waarbij het soms vooral aan het sic» tot heftige tooneelen kwam, heeft dt Amsterdamsche gemeenteraad gistera breedvoerige beschouwingen gewijd aan dt zaak der luchtbescherming. Er was een voordracht van B. en W. tot het beschikbaar stellen van een credit! van f 1.300.000 voor het nemen van verder* maatregelen op het gebied van de luchtte scherming. Naast deze voordracht lag ter tafel een motie van de communistische reedsfractie, waarin werd voorgesteld onmiddellijk ovef te gaan tot het bouwen van schuilplaatsen en bomvrije kelders op veel grootere schaal het verstrekken van gasmaskers aan d( geheele bevolking, enz. enz. De heer Beu» maker verdedigde deze motie en zeide dai de kosten van de voorgestelde maatregel®! f 20 a f 25 millioen zouden bedragen. De woordvoerder der. S.A.D.P.-fractie, <1® heer Schmidt, merkte op, dat de communis' tische motie slechts was ingediend om <w rust te zaaien. Om de uniformen der burgerwacht Ds. Ekering, sprekende voor de N-S-fb fractie, zeide, dat de nationaal-socKistea tegen het uittrekken van f 5000.voor uniformen der burgerwachten zijn. I uniformen dienen niet uit de gemeeteliiK^ kas betaald te worden, want „na de groot zwaai van de S.D.A.P. op politiek terrein, zijn de burgerwachten de wachten bil de f' taren van democratie en kapitalisme". De burgemeester, dr. W. de Vlugt betoogde, dat de motie der commu nisten agitatie onder de bevolking verwekt en vermoedde dat er tus schen deze motie en een aantal adressen om betere luchtbescherming welke bij B. cn W. waren ingeko men, verband bestaat. Meer dan ooit is thans rust en vertrouwen noo dig! Het voorstel der communisten werd hi®1" na verworpen met 35 tegen 7 stemmen, ®n de voordracht van B. en W. daarop aang®- nomen met alleen de stem van den h®®* Sneevliet (r.s.a.p.) tegen,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2