Wie helpt? PÜRÖi ïuwWttgemest de huid. Slagkruisers voor Indië Milicien geeft zijn officier een vuistslag Ware vriendschap Schromelijke onachtzaamheid van een opgeroepen dienstplichtige De winterdienst- regeling Donderdag 19 October 1939 Tweede Blad Storm in de haven De reiniging van onze stad kost 24 jongens op 't Hoofd bureau In memoriam Paul Plasmeyer Tweemaal per maand zitting van het Kantongerecht Ned. Chr. Vrouwenbond Een motorritje in Mokum en deszelfs gevolgen Vertrek „Oranje" uitgesteld MadinieuuLi 1 Naar het zich laat aanzien, zal de mobilisatie nog wel geruimen tijd voort duren; dat beteekent: duizenden onzer jongens en gehuwde menschen onder de wapenen; ver van eigen gezin; levend in kazematten en kwartieren, waar uiter aard het verkeer niet die huiselijkheid en gezelligheid bieden kan, zooals we dat in het gezinsleven gewend zijn. Nu wordt er al veel gedaan, om het gemis zoo mogelijk eenigszins te ver zachten; door het bevorderen van ontwik keling en ontspanning; door het inrichten yan tehuizen en cantines. We zijn daarvoor dankbaar. Maar toch met dat al blijft er een groot gemis, dat door al deze dingen niet kan worden aangevuld. En dat is: de huiselijke sfeer, de gezel ligheid van het gezinsleven. Hierin zou de burgerij veel kunnen yergoeden! Door uw huis en gezin open te stellen yoor onze militairen! De winteravonden komen aan! Daar mee de lange avonden met hun guur getijde! En wanneer ze, na uren wacht in wind en weer, inrukken, hebben ze geen be hoefte meer aan een nat pak of geslenter langs den weg! Dan gaan hun gedachten naar hun huis; hun vrouw en kinderen! ,En dat beteekent voor menigeen: zorg! geldzorg; gezinszorg! Wat zou het heerlijk zijn voor deze menschen, wanneer ze dan een vriendelijk en gastvrij tehuis wisten, waar ze welkom zijn bij de gezellige kachel! Graag wijzen wij U eens op deze mo gelijkheid. We durven dit „offertje" van U vragen. Omdat het geldt voor onze „mannen", die zulke groote en dikwijls zware offers moeten brengen voor 's lands veiligheid; d.w.z. voor uw rust! We zouden graag adressen ontvangen van degenen, die bereid zijn, voor be paalde avonden in de week, maar ook des Zondags, hun woning open te stellen voor onze militairen. Burgers van Den Helder en omgeving! Wie helpt? Het gaat om onze gemobiliseerden, die evengoed als U zelf voorheen de huise lijke gezelligheid hebben gekend, en die er in hun eenzaamheid dikwijls naar snakken! De burgerij van Den Helder en om geving heeft een goede naam onder de militairen. Met dankbaarheid wordt nog steeds gesproken over de buitengewone gast vrijheid, waarmee ze de eerste dagen van de mobilisatie door U zijn onthaald! Daarom durven we met vrijmoedig heid ook nu een beroep op U te doen. Wie één of meer avonden zijn wo ning openstellen wil voor onze sol daten en matrozen, geve ons zijn adres op, liefst met vermelding van gezindte. Wij zullen er voor zorgen, dat het ter kennis van onze militairen komt. Gaarne wordt uw kaartje of adres ingewacht op het Bureau van dit Blad of bij den vlootpredikant J. H. VAANDRAGER, Hoofdgracht 17, of de reserve-veldpredikers: P. VEENHUIZEN, Binnenhaven 15. J. K. KROES, Kanaalweg 129. Twee uithouwers van de „Buffel" gekraakt. Dat het vannacht duchtig gespookt heeft, en dat niet alleen buitengaats, wordt wel bewezen door het feit, dat gedurende den nacht een tweetal uithouwers van de „Buffel" gekraakt werden. Het gevolg was, dat het vaartuig tegen den wal gedrukt werd. Zoo spoedig mogelijk werd sleepboothulp ingeroepen die er voor zorgde, dat de „Buffel" vrij kwam van den kant. Hedenmorgen waren reeds een 2-tal andere uithouwers aangebracht. S.S. „DEMPO" WORDT OPGELEGD. Naar de „Telegraaf" verneemt, zal het s.s. „Dempo" na aankomst in Soerabaja aldaar voorloopig worden opgelegd. (Dit zal dus zeer spoedig het geval zijn, het schip is n.1. gisteren te Batavia aangekomen^- „Bouw noodzakelijk en daarbij financieel en technisch mogelijk." Naar de Telegraaf verneemt, heeft de departementale commissie ter adviseering over de versterking van de maritieme defensie van Ned.-Indië bij de aanbeve ling tot den bouw van drie zware slag kruisers uiteengezet, dat zij dezen bouw noodzakelijk en technisch en financieel uitvoerbaar oordeelt. Zij adviseert tot den bouw van drie snelle zwaarbewapende slagkruisers, van ongeveer 27000 ton, welke een snelheid zullen hebben van 33 mijlen per uur en als hoofdbewapening zullen voeren 9 kanonnen van 28 cm op gesteld in 3 drielingtorens. Deze moderne oorlogsbodems zullen voorzien zijn van een bijzondere bescherming tegen duik- booten en mijnen. De commissie heeft beoogd onze oorlogs marine de beschikking te geven over schepen, waarin de factoren snelheid, bewapening en pantsering zoodanig zijn opgevoerd, dat iedere vreemde vloot ze slechts met moderne slag schepen zal kunnen bestrijden. Wat de vlootbasis Soerabaja betreft is de commissie van oordeel, dat deze door uit dieping van het Westervaarwater voor der gelijke slagschepen geschikt gemaakt kan worden. Het zal mogelijk zgn, wanneer de re geering tot den bouw er van besluit, de drie slagschepen onverwijld In Nederland op stapel te zetten. De beslissing der re geering kan thans zeer spoedig verwacht worden. In het Voorloopig Verslag betreffende de al- gemeene beschouwingen over de staatsbegroo- ting-1940 in de afdeelingen der Tweede Ka mer is o.m. ook gevraagd naar de door de regeering te dezer zake genomen beslissing en aangedrongen op spoed. Verwacht wordt, dat de regeering in de Memorie van Ant woord, welke dezer dagen aan de Tweede Ka mer zal worden overgelegd, van haar beslis sing mededeeling zal doen. Wij hebben indertijd reeds gemeld, dat de gemengde departementale commissie, welke in den voorzomer onder het vierde kabinet Colijn was ingesteld om de regeering te dezer zake van advies te dienen, op 10 September j.1. haar rapport bij den minister van Defen sie heeft ingediend. Den Helder staat bekend als een j{ schoone stad, frissche straten, geen -j 11 armenwijken, veel vriendelijk groen, schoone grachten, hoewel ze niet stank- ij vrij zijn, etc., etc. Natuurlijk vraagt deze verzorging een flinken duit ge- meentegeld. Voor het volgend jaar zal dat een bedrag zjjn, zoo lezen we In de j; ontwerp-gemeentebegrooting voor 1940, ■j van 126.230. 't Is inderdaad een be- ihoorlijke som, maar het is verheugend j als we mogen constateeren, dat niet- tegenstaande de uitbreiding van onze i; stad, het schoonhouden 2.000 gulden minder zal vragen dan het vorig jaar. Nog eens een beroep op de ouders. Gistermiddag, den vrijen Woensdagmiddag, werden niet minder dan 24 jongens naar het Hoofdbureau van Politie gebracht inzake het spelen in, op en bij de aangelegde loop graven. Op het Hoofdbureau zijn ze een paar uur vastgehouden, waarna de ouders hen kwamen afhalen. Ons komt het voor, dat hier toch wel een taak voor deze ouders is weggelegd. De loopgraven zijn in geen enkel opzicht voorwerpen waarin de jeugd kan spelen. De werken vallen in, met alle gevolgen van dien. Daarbij is het niet mogelijk dat ons politie-corps dag-in, dag-uit de wacht houdt. Volwassenen moeten hier de overheid assisteeren. Wij meenen, dat dit herhaald beroep op de ouders ongetwijfeld gehoor zal vinden en dat men de taak van de politie op deze wijze verlichte. Tenslotte helpt men tevens datgene te beschermen wat voor een gemeenschapsbelang werd aan gelegd. JEUGDIG VANDALISME. Behalve de loopgraven was gisteren ook het Atlas-voetbalterrein doelwit van de jeugd. De politie stelt een onderzoek in naar deze ver nielzucht. WIENS FIETS IS DAT? In de Prinsenstraat werd een onbeheerd heerenrijwiel aangetroffen. Op het politie bureau kan men het terugbekomen. Een sportvriend van Paul Plasmeyer, den zoo tragisch omgekomen jeugdigen kano vaarder, Cor Boonen, verzocht ons opname van het onderstaande; De kano gevonden, dus er bestaat geen twijfel meer aan den afloop van het tochtje van onze wakkere sportvrienden. Vooral Paul kende ik goed en wist zijn kwaliteiten als watersportliefhebber. Ik kan mij nog niet goed realiseeren, hem nooit meer te zullen ontmoeten, dezen door en door gezonden sportman, een kameraad bij uitnemendheid. Wij allen kenden hem als een jongen uit één stuk. Op zijn woord kon je je gerust verlaten, daar al zijn handelingen steeds de uitkomst waren van weloverwogen denken. Voor iedereen had Paul zijn hulpvaar digheid bereid en waarschijnlijk is zijn zucht tot dienen hem tenslotte noodlottig geworden. Het is voor ons insiders en beoefenaars der kanosport niet zoo moeilijk de feiten van het ontzettend drama te reconstrueeren. Wij we ten, dat wanneer Paul in zijn eigen boot en dus alleen geweest was, vertrouwende op eigen kracht en kennis, hij veilig en wel thuis was gekomen, zooals wij allen steeds weer gesterkt en voldaan voet aan wal zetten na een heerlijk gevecht met wind en water. Ook Paul zocht van tijd tot tgd een uitlaatklep voor zijn geweldige energie, die hij in zijn werkkring toch niet ten volle kon afreageeren. Een groote vreugde schonk het hem steeds weer het woelige water te bekampen, zijn eigen krachten te beproeven en hierdoor te stalen. Hij was een jongen, die wat wilde, een vent waar je iets aan had, een groote kame raad, die zijn zeer hooge idealen trouw geble ven zal zijn tot in den dood en ons hierdoor te meer een onvervaagbare herinnering van hem achterlaat. Den Helder, 18 Oct. '39. Naar wij vernemen is, met het oog op de toename van strafzaken, het Kantongerecht hier ter plaatse in de tweede klasse ingedeeld, tengevolge waarvan voortaan tweemaal per maand strafzitting zal worden gehouden, n.1. op den tweeden en vierden Dinsdag van de maand. Wij vestigen de aandacht op de advertentie in dit blad, betreffende de lezing over Dr. Niemöller. Zeekrijgsraad Willemsoord Gladjanus of stommeling? De eerste der drie zaken, die gisteren voor den Zeekrijgsraad behandeld werden, betrof den zeemilicien-matroos 2e kl. A. S'., die terecht stond terzake desertie. Begin Septem ber j.1. had S. zich aan zijn dienst onttrokken en was naar huis gegaan. Hij had een dag verlof tot passagieren, doch verlengde dezen termijn met niet minder dan een 10-tal dagen. Inmiddels werd hg ziek, maar van dat alles verzuimde hij kennis te geven aan de kazerne in Amsterdam. Den 14den September werd hij aangehouden door de militaire politie en naar de kazerne gebracht. Uit het verhaal dat men van den verd. te hooren krijgt blijkt, dat deze zich inderdaad aan een ernstig militair verzuim heeft schul dig gemaakt. Hij heeft alles maar laten loopen. Weliswaar heeft hij volgens zeggen tweemaal de kazerne opgebeld, maar daar de telefoon beide keeren in gesprek was, gaf hij deze po gingen op. Hij zegt veel spijt te hebben over het gebeurde en belooft dat dit niet meer zal voorkomen. De Fiscaal, de officier van administra tie le kl. Mr. D. B. A. Franken, merkt op, dat bekl. voorgeeft dat alles uit on benulligheid gebeurd is, maar dat hij aan deze houding weinig geloof hecht. Hij heeft de gelegenheid uitgebuit. De Fis caal vordert dan 3 maanden gevangenis straf, met aftrek van preventief. Als verdediger treedt op Mr. A. Prins van Alkmaar. Deze geeft toe dat er weliswaar op zet in het spel is, maar dat men verd. niet moet zien als een „gladjanus". Integendeel, hij is een zeer behoorlijke jongen, die een goede opvoeding kreeg en in het burgerlijk leven een uitstekende baan heeft. Hij geeft daarbij toe een ernstige fout gemaakt te hebben en er kende dat alles royaal. Overigens vindt de verdediger zijn optreden verre van „glad". In tegendeel, hij noemt het ongelooflijk stom. Daarbij komt nog, dat verd. niets tegen den militairen dienst heeft. Hij is een goed vader lander, die hoopt te mogen bewijzen dat hij ook anders tegenover het militaire leven kan staan. Van het ondergane arrest heeft hrj veel spyt. Nog erger is het wellicht voor zijn jonge vrouw, die door al deze misère een zenuw aanval opliep. Gezien al deze factoren dringt pleiter aan op de grootst mogelijke clementie van den Krijgsraad. Als de president, Mr. Arn. Veltman infor meert bij verd. of deze nog iets tot zijn ver ontschuldiging te zeggen heeft, vraagt deze of er misschien een voorwaardelijke straf op gelegd kan worden. Wat gebeurd is spijt hem ontzettend, maar hij belooft dat zooiets nooit meer geschieden zal. Uitspraak 3 maanden met aftrek. Gevolgen van een driftbui. De volgende zaak was een vrij ernstige. Zjj betrof een affaire, die zich voorgedaan liad op 2 September in de Atjehloods. Al daar had verd. J. van B„ een zeemilicien matroos 3e kl. zich gepermitteerd te rooken. Reeds enkele malen eerder was dat dien dag gebeurd, en steeds waren de overtreders daarvoor op rapport geroepen by den luitenant ter zee 2e kl. J. N. J. van der Mey. Ook zoo deze verdachte. Hy had zich evenwel verstout een weinig militaire houding aan te nemen en had bovendien den superieur een slag met den vuist gegeven. Een ernstig vergrijp, waar voor hy gisteren terecht stond. Op de vraag van Mr. Veltman of hij zijn laakbaar gedrag toegeeft, antwoord verd. dat hij dit inderdaad doet. Hg had evenwel ge meend dat men op dat moment in dat deel van de Atjehloods had mogen rooken. De lui tenant ter zee was toen uit zijn kantoor ge komen en had gezegd: „daar staat weer zoo'n stomme hond te rooken". Hg was meegegaan naar het kantoor en daar zou hij door zijn superieur niet al te vriendelijk bejegend zijn. Met als gevolg dat hij in drift ontstak met de fatale consekwenties. De President wijst erop, dat hg ook volgens zeggen van de marinier v. d. Heyden in het kantoor onhebbelgk is opgetreden. Hij heeft een allesbehalve militaire houding aangeno men en zich al direct agressief getoond. Verd. zegt dat het niet zijn bedoeling ge weest is die klap te geven. Hij was evenwel door zijn drift meegevoerd. Het gebeurde spijt hem zeer. Nadat de President er op gewezen heeft aat hg ook in het burgerleven den naam heeft van een driftkop te zgn, houdt de Fiscaal zijn requisitoir. Deze noemt het gedrag van verd., weliswaar begrijpelijk, doch niet vergeeflijk. De officier is even wel over de schreef gegaan, hetgeen ech ter verklaard kan worden door het feit dat hij reeds diverse malen rookers had gewaarschuwd en het dien dag in de loods een groote drukte was. Dat alles doet echter niets af van het feit, dat verd. zich aan een ernstige militaire overtre ding heeft schuldig gemaakt en dat een straf niet kan uitblijven. Hij vordert dan een straf, deels voorwaardelijk, deels on voorwaardelijk: namelijk 6 maanden ge vangenis, waarvan 3 maanden onvoor waardelijk met een proeftijd van 1 jaar. Mr. Prins, ook deze beklaagde verdedigend, geeft toe dat hier inderdaad sprake is van een etnstig vergrijp. De matroos heeft echter ge meend dat het rooken toegestaan was. Jam mer is het dat het verbod niet op het publi catiebord vermeld stond. Wat den luitenant ter zee v. d. Mey betreft, deze had iets minder nerveus moeten zijn en den matroos anders moeten aanspreken. Deze toch is een Amster- damsche volksjongen, die al spoedig in drift ontbrandt, maar met wat goeden wil toch wel te leiden is. Daarvoor zijn echter tact en paedagogisch inzicht noodzakelijke factoren. Natuurlgk kon de officier dat alles niet weten en zeer zeker is het een drukke dag geweest. Overigens merkt de verdediger op, dat het ook hem bekend is welk een prima verhouding er bg de Nederland- sche Marine bestaat tusschen de meer deren en minderen. Dit geval was dan ook een uitzonderingsgeval. Mr. Prins zegt den Fiscaal nog dank voor zijn mild oor deel. Uitspraak: 8 maanden met aftrek. Duur ritje. De laatste verdachte is de matroos le kl. J. W. de G., die terecht staat in verband met een ernstig verkeers-delict. Op 20 Augustus j.1. reed De G. met zgn motor in Amsterdam, terwijl zich op de duo een getrouwde dame uit Den Helder bevond. Zij reden op de Prins Hendrikkade en bij het passeeren van den Dam geschiedde het onge luk. Een tram, die passeerde, kon door verd. niet ontweken worden, hoewel deze tram voor rang had. De motor werd van achteren ge grepen, met het gevolg, dat de dame zoo ern stig aan eèn der beenen gewond werd, dat zij gedurende langen tijd in het hoofdstedelijke Binnengasthuis verpleegd moest worden en eerst kortelings daaruit ontslagen werd. Uit het verhoor vernemen wij dan, dat verd met hard gereden heeft. Hij had op het laatste oogenblik de tram gezien en wilde stoppen. Toen hij evenwel bemerkte, dat hij niet meer zoo snel stoppen kon om een aanrijding te voorkomen, zelfs niet bij zoo krachtig mogelijk remmen, heeft hij vol-gas gegeven. Met het genoemde noodlottige gevolg. De Fiscaal acht bewezen, dat hier zwaar lichamelijk letsel door schuld is toegebracht. Er kan evenwel met een geldboete volstaan worden. Hij vordert 30.— boete, subs. 10 dagen gevangenisstraf. Uitspraak; Conform, Het is een weldaad in dezen tgd van „berekende vriendschappen", de ontmoe ting te lezen van de vier Noordsche staats hoofden, den Koning van Zweden, den Koning van Noorwegen, den Koning van Denemarken en den President van Fin land. De echt warme begroeting, de be wijzen van hartelijke genegenheid doen ons goed in een tijd, waarbij je bij alle vriendschapsuiting bij de „groote heeren" vraagt, wat er achter kan zitten. Hier zijn vier staatshoofden, die geen enkele bedoe ling hebben elkanders belangen te scha den, doch slechts door overleg de Scandi navische belangen te behartigen. Heel de wereld volgt met belangstelling de conferentie, die vandaag tusschen de hoofden van de vijf Noordsche landen, ook IJslands belangen zullen worden behartigd, zal worden begonnen. In een ernstigen en bewogen tijd zijn ze bij elkaar gekomen, in een tijd, waarin voor allen het gevaar dreigt, het gevaar van het naderend Bolsjewisme. Al mag dit gevaar voor Finland accuut zijn, voor de andere lan den is het even dreigend, want wanneer Fin land onder Russischen invloed komt, dan komen de andere landen ook te liggen in de Russische sfeer en vandaar dat men gezamen lijk met bezorgdheid het optreden van Rus land ziet en zich nog eens uit wil spreken over zijn vastbeslotenheid zijn neutraliteit en volledige politieke onafhankelijkheid te hand haven. De vriendschap van de Noordsche lan den dateert van het begin van den oorlog, toen ook door den nood gedreven, Koning Gustaaf van Zweden, zijn mederegeerders uit het Noorden tot een conferentie bij eenriep om de gemeenschappelijke hou ding in het toenmalige wereldconflict te bespreken. Van dien tijd af bestaat het geregeld contact van deze landen bij alle gebeurtenissen van beteekenis, waarbij de gemeenschappelijke belangen gemoeid zijn. Een meer dan tachtigjarigen vorst riep de landen bijeen. Een koning, die door zijn volk op de handen gedragen wordt, die vreemd ge worden is aan alle aspiraties naar macht en eer, maar die diep bewogen is over den gang van zaken in het huidige Europa en de drin gende noodzakelijkheid voelt voor het tegen woordige geslacht, maar ook voor de komende geslachten de houding te bepalen van de Noor delijke landen, om ze buiten den waanzinnigen krijg te houden, die voor de deur staat, en om ze te behoeden voor den gevaarlijken vriend van Duitschland, Sowjet-Rusland, dat als een panter op den loer ligt om zijn prooi te bespringen. Het is mogelijk en men rekent er op, dat een vastberaden houding van de landen van het Noorden, Rusland zullen remmen in zijn vaart naar het Noorden en het ziet er inder daad naar uit, dat Moskou zijn aspiraties, al thans voorloopig, stopzet. Er wordt momen teel reeds gesproken over de mogelijkheid van een compromis-oplossing met Finland en dat wijst er op, dat Rusland nog geen risico's wil wagen, maar dat het alleen toe zal slaan als de weg vrij is. Mogelijk zullen de vier staatshoofden dien weg nu, door hun vast beraden houding versperren en dat kan niet anders dan in het belang van hun eigen zelf standigheid en in het belang ook van Europa zijn. Vandaag bij de krant. Vandaag krijgen de lezers van de Helder- sche Courant een goeden vriend thuisge stuurd. Een'vriend, die men reeds sedert vele jaren kent en zonder wiens hulp men het moeilijk kan stellen. Deze vriend in het boekje van de Winter- dienstregeling, dat vandaag door de abonné's ontvangen wordt. Als gewoonlijk werd daarin alles opgenomen wat de reizende of goederen versturende Nieuwedieper maar eenigszins kan interesseeren. Het kan niet anders of ook ditmaal zal men dit handige werkje met vreugde ontvangen en het zuinig bewaren tot... de Zomerdienstregeling 1940. Tenslotte nog het volgende: ook in deze dienstregeling vindt men een groot aantal ad vertenties. Gaarne wekken wij de bezitters van het boekje op, van deze aankodigingen grondig kennis te nemen. En natuurlijk even eens van de diverse wijzigingen, die in de diensten zijn aangebracht. Batavia, 18 Oct. Het vertrek van de ..Oranje" van de S.M. „Nederland", van Priok is uitgesteld tot morgenmiddag twee uur, in verband met oponthoud in de belading.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5