Voor versterking van onze middelen Duitschland wendt zich tot neutrale staten Engeland „omsingelt' nog steeds DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Stijging eierprijzen Breg man Auto van den dijk gekanteld Een verhooging in haar huidigen vorm niet mogelijk Geen Duitsch vredesaanbod aan Frankrijk Weer luchtalarm in Schotland KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON Herziening Inkomstenbelasting Naar een klasse-indeeling Dit nummer bevat 12 pagina's EERBERICHT Duitsche pers verbolgen over het driezijdig verdrag Dc fwee inzittenden in den modder omgekomen Onze ontwrichte zuivel-uitvoer op Engeland heldersche courant 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Uitg.-Mi). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder ZATERDAG 21 OCTOBER 1939 67e JAARG. No. 8753 Meerdere opcenten op Rijks- inkomstenbelasting ontoe laatbaar geacht. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, inzake het wets ontwerp tot verhooging der belastin gen lezen wij het volgende: In tegenstelling met de leden door wie de: in het voorloopig verslag ge maakte bezwaren werden geopperd, is de minister v. financiën van oor deel, dat de voorgedragen regeling de voorkeur verdient boven een ver hooging van de bestaande opcenten op de rijksinkomstenbelasting, die ten getale van 70—88 ten behoeve van de algemeene middelen en ten getale van 10 ten behoeve van het Werkloosheidssubsidiefonds worden geheven. Doordat de progressie in het tarief der rijksinkomstenbelasting in den loop der jaren sterk is opgevoerd en bovendien progressie in de opcenten is gebracht, is de druk dezer belas ting, in verband met wat uit anderen hoofde moet worden betaald, voor be paalde inkomens reeds nu tot een bedenkelijke hoogte gestegen. Om hét benoodigde bedrag van f 30.000.000 per jaar te verkrijgen uit opcenten, zou het aantal van de bestaande op centen (8090) nog met ongeveer 60 moeten worden verhoogd. Zulk een verhooging, welke zelfs het nuttig rendement der heffing in gevaar zou brengen, acht de minister ontoelaat baar. Met de stellers van de memorie van toelichting op het ontwerp natio nale inkomsten- en winstbelasting is hij van oordeel, dat de inkpmsten- belasting in haar huidigen vorm voor verdere verhooging niet meer in aanmerking komt. Daarom stelt hij zich voor gelijk In de Millioenennota werd medege deeld de vereischte versterking der middelen te vinden door een her ziening van de inkomstenbelasting, gepaard aan nog een anderen aldaar genoemden maatregel. Nog een voordeel. Wijl die herziening echter eenigen tijd voorbereiding zal eischen, wordt voor het eerste jaar een voorloopige maatregel voor gesteld in de heffing van opcenten op de Ge meentefondsbelasting. Hierdoor zal tevens het voordeel worden verkregen, dat alsdan rekening wordt gehouden met enkele per soonlijke omstandigheden die de rijWsinkom- stenbelasting verwaarloost, doch die niette min op de draagkracht van de belastingplich tigen een soms niet onbelangrijken invloed oefenen. De minister wijst hier op het verschil dat de Gemeentefondsbelasting maakt tusschen gehuwden en onge- huwden, op den bijslag wegens sa menwonen, alsmede op het wonen in een gemeente die in de 2e of de 3e klasse is gerangschikt. De minister acht het dan ook geen be zwaar, maar een voordeel, dat in de voorge stelde heffing ook züllen bijdragen zij, die niet in de rijksinkomstenbelasting, doch, b.V. omdat zij ongehuwd zijn óf in een gemeente der 2e of 3e klasse wonen, wel in de ge meentefondsbelasting worden aangeslagen. Klasse-indeeling. De minister is voornemens bij de aanstaande herziening van de inkom stenbelasting daarin een klasse-in deeling op te nemen. Evenzeer koestert hij dat voornemen ten aan zien van het thans slechts in de ge- meentefondsbelasting gemaakte on derscheid tusschen gehuwden en on- gehuwden. De vraag van verscheidene leden, of het niet mogelijk zou zijn, het ontwerp tot de 15 opcenten in artikel 1, sub a., genoemd te beperken moet de minister ontkennend be antwoorden, aangezien hij het niet mogelijk acht, de voorgenomen herziening van de rijksinkomstenbelasting zoo tijdig tot stand te brengen, dat zij met 1 Mei 1940 in werking zou kunnen treden. Geen verhooging dividend- en tantième-belasting. Aan het denkbeeld van enkele leden om het aanhangige voorstel gedeeltelijk te ver vangen door een verhooging van de dividend en tantièmebelasting, kan de minister geen gevolg geven, al ware het slechts omdat, naar hij verwacht, in het betrokken jaar de dividend- en tantièmebelasting zelve zal wor den vervangen. Ook tegen het denkbeeld, opnieuw pro gressie te brengen in de opcenten on een progessieve belasting, heeft hij overwegend bezwaar. Gaarne zegt de minister toe. dat, waar noodig, bij de invordering van de suppletoire aanslagen wegens de 15 opcenten, de vereischte soepel heid zal worden betracht. Het Duitsche Nieuws-Bureau meldt: Naar in politieke kringen wordt ver nomen, hebben de pogingen der En- gelschen den neutralen koopvaardij schepen, evenals in den wereldoorlog convooi aan te bieden, Duitschland genoopt tot een mededeeling aan de neutrale staten. In deze mededeeling worden de neu trale staten er aan herinnerd, dat een ingaan op het Engelsche aanbod volkenrechtelijk de neutrale schepen hun neutraliteit ontneemt en dat zij dan als schepen van den vijand zou den kunnen worden behandeld. Naar wij vernemen, is ook aan het departement van Buitenlandsche Za-, ken te 's-Gravenhage bovenbedoelde nota van het Duitsche gezantschap ontvangen. DUITSCHLAND HEEFT DE HAND SCHOEN DER VEETE OPGENOMEN. De Kopenhaagsche kranten „Berlingske Tidende" en „National Tidende" meldden gisteravond in ongeveer gelijke bewoordin gen, dat er te eBrlijn verscheiden aanwij zingen bestaan, volgens welke Duitschland de sedert kort begonnen militaire activiteit aan het Westelijk front voorloopig afgeslo ten heeft. Men spreekt, zoo heet het verder, zegt de Tel., van een nieuwe Duitsche poging om met Frankrijk onderhandelingen aan te gaan. Vermoedelijk zal Parijs de eerstko mende dagen langs bijzondere wegen een nieuw aanbod ontvangen tot het sluiten van vrede met het Duitsche rijk. Daartegenover deelen beide Jjladen te vens mede, dat de Duitsche oorlogsopera ties tegen Engeland voortgezet zullen wor den. Blijkbaar zijn deze geruchten ontstaan door het sobere, zakelijke legerbericht der Duitschers, dat zeer objectief erkent, dat de Franschen aan het Westfront vrijwillig zijn teruggetrokken op van tevoren klaarge maakte stellingen en dat eindigt met de opmerking: „Hiermede is de eerste fase van den strijd in het Westen geëindigd." Naar aanleiding van deze vredesgeruchten zegt het Duitsche legerbericht van heden: Het is eenvoudig absurd, in onze zakelijke uiteenzettingen een „vredesoffensief" te wil len zien. De toestand behoeft niet verder meer te worden opgehelderd. Engeland en Frankrijk hebben de vredelievende hand van den Führer. afgewezen. Zij hebben den handschoen der veete geworpen en Duitsch land heeft dien opgenomen, SUIKER GEEN HAMSTERARTIKEL MEER. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat artikel 1 van de Hamsterbe schikking 1939 wordt gewijzigd in dier voege, dat de woorden: „witte suiker, basterdsui ker", vervallen. De nieuwe samenstelling van het voer oorzaak van lagere pro ductie? VRAAG NAAR KIPPENVLEESCH! De productie van eieren in Nederland loopt terug, met als gevolg hoogere prijzen Volgens de Tel. is dit niet slechts te wij ten aan de grondige selectie, welke de pluimveehouders in verband met de voed- selschsarschte hebben moeten toepassen, maar ook aan de nieuwe voorgeschreven samenstelling van het voeder, welke ont stellende gevolgen zou hebben. De pluimveehouders zijn dan ook zonder uitzondering zeer slecht te spreken over deze, huns inziens, ondeskundige samenstel ling van het pluimveevoer. Export-mogelijkheden. Wat den export naar Duitschland betreft, is er sinds de vorige week geen nieuws te vermelden. Nog steeds doen harnekkige ge ruchten de ronde, dat Rusland van plan is, door bemiddeling van Duitschland, groote partijen Nederlandsche eieren af te nemen. Bevestiging hiervan is echter nog niet ver kregen. De toestand op de Engelsche markt is eveneens nog ongewijzigd, al doen ook hier omtrent geruchten de ronde, dat de prijzen verhoogd zullen worden Eet kippenvleesch! De binnenlandsche vraag naar kippen was gisteren te Barneveld veel grooter. Deze plotseling gestegen vraag naar kippen vleesch staat mede in verband met de steeds hoogere vet- en vleeschprijzen. DE BILT SEINTt Verwachting: Koude ochtend, overdag weinig verande ring in temperatuur, ge deeltelijk bewolkt, geen re gen van beteekenis, matige tot zwakke 'Noordelijke wind Accountantskantoor Lid N. I. y. B LEER AAR M. O. Lid. Ned. Gen. v. Acc. Loodsgracht 72 - Tel. 560 Het kwam niet tot treffen met de Duitsche vliegtuigen. Het Britsche ministerie van voorlichting meldt, dat gisteren gedurende den ochtend en in het begin van den middag vreemde vliegtuigen, men gelooft Duitsche, getracht hebben, verkenningsvluchten te maken bo- Nevenstaandi* kaartje geeft den lezer een duidelijk beeld van de strategische beteekenis van het Turksche rijk, dat in het Oostelijk bekken van de Middellandsche zee de toegang tot de Zwarte zee be- heerscht. De Duitsche bladen betoogen, in hun commentaar op het verdrag tusschen Engeland, Frankrijk en Turkije, dat reeds de voorgeschiedenis dezer ge beurtenis in het nauwste verband met de Britsche omsingelingspolitiek stond. Zij zeggen ook, dat het pact vele punten onopgehelderd laat. Onduidelijk blijft in de eerste plaats aldus het „Hamburger Frem- denblatt" hoe en tegen wien de westelijke mogendheden Turkije hulp zouden kunnen bieden. Artikel twee, dat spreekt van Turk sche hulp aan de westelijke mogendheden in geval van een aanval in de Middelland sche zee, zal, aldus dit blad, in Italië de bij zondere aandacht trekken. Italië is immers de eenige Middellandsche zeestaat, waarop het artikel betrekking kan hebben. In art drie, volgens hetwelk Turkije ook zal hel pen, wanneer vijandelijkheden ontstaan ten gevolge van de Britsche en Fransche waar borgen aan Roemenië en Griekenland, ziet de Berlijnsche correspondent van dit blad het bewijs, dat Engeland het conflict wil uit breiden. Hij vraagt zich verder af tegen wie de garantie aan Roemenië gericht kan zijn, De nakoming der garantie is slechts denk baar, wanneer de Dardanellen voor de oor logschepen der westelijke mogendheden ge opend zouden worden. Hieruit kan men zien, dat het ver drag tegen Rusland gericht is. Doch ten aanzien van de Sovjet Unie ver liest het verdrag veel van zijn kracht door het protocol, dat zegt, dat Tur kije geen actie behoeft te voeren, die het in een gewapend conflict met de Sovjet Unie zou brengen. Ook uit dit pact blijkt, zoo vervolgt de correspondent, dat Engeland de eigenlijke rustverstoorder op het Europeesche conti nent is. De les., die het lot van Polen geleerd heeft, zal juist door de Kleine Staten niet zoo spoedig vergeten worden. Intusschen tracht Turkije in allerlei hof felijke betuigingen van vriendschap Sovjet- Rusland er van te overtuigen, dat het drie zijdig verdrag allerminst bedoeld is als een diplomatieke zet tegen Moskou. Zoo verklaarde den Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken Saradjogloe, te genover vertegenwoordigers van de ners o.a.: „De in.Ankara onderteekende pacten zijn belangrijke documenten en uiterst nuttig voor de Turksche natie. Tk ben er echter van overtuigd, dat de pacten niet het min ste negatieve effect hebben op de oude en oprechte vriendschap tusschen Turkije en den Sowjet". Ten slotte legde Saradjogloe den nadruk op de hartelijkheid, waarmede hii in Mos kou is ontvangen en op de „uiterst vriend schappelijke atmosfeer" die tijdens de be sprekingen heeft geheerscht. De verhouding tot Rusland blijft natuur lijk een teer punt. De aanspraken van de Sovjets op vrije doortocht dor de Dardanellen zijn moeilijk te verwaarloozen. Een blik op bijgaand kaartje doet zien,, dat de smalle in Turksch bezit zijnde zee straat, die'men Dardanellen doopte, de sleu tel is van de voor Rusland zoo belangrijke Zwarte Zee, die als afvoerkanaal fungeert van de producten der Oekraïne, zooals graan, petroleum en ertsen. Door het thans afgesloten drievoudig verbond is dan ook in Zuid-Oost-Europa een zeer ernstige toestand geschapen. Dat ook Duitschland dat inziet moge blij ken uit en U.P. telegram uit Berlijn, mel dende dat Hitier von Ribbentrop en de hooggeplaatste ambtenaren van buitenland- sce zaken gisteren den geheelen dag con fereerden over het pact van Ankara. Laat in den middag had Von Papen met den Führer een onderhoud van eenige uren, dat waarschijnlijk heden zal worden voort gezet. Van officieele zijde zijn geen inlich tingen verstrekt, doch het ligt voor de hand, dat het pact werd besproken. Men krijgt sterk den indruk, dat de be langhebbenden bij den Balkan bezig zijn zich opnieuw en thans definitief te groe- peeren. De vraa.g waar het blijkbaar te Berlijn om gaat is of Rusland en Italië door Duitschland tezamen kunnen worden ge bracht. Dan zouden de geallieerden een zeer sterk blok tegenover zich zien ge plaatst, dat de diplomatieke overwinning van Engeland weer zou te niet doen. Dat Hitier hierin zal slagen, is moeilijk te geloovcn. Italië, dat zeer kwetsbaar is en daarenbo ven door en door Katholiek, toont zich zeer gereserveerd tegenover alle pogingen om het in nauw contact met Moskou te brengen. Zeker is echter, dat, hoe verheugd men te Rome ook moge zijn over het weren van den Russischen concurrent uit de Middel landsche Zee, de versterking van den oer vijand Turkije toch met leede oogen wordt aangezien. Diens vermeerderde invloed op den Balkan moet voor een deel toch gaan ten koste van de Italiaansche. ven de Firth of Forth. Britsche gevechts vliegtuigen stegen op, doch de vreemde vliegtuigen verdwenen, vóór het tot een contact was gekomen. Te Edinburgh werd even over elven luchtalarm gemaakt, dat tot Dundee werd uitgebreid. Omstreeks den middag werd het sein „alles veilig" gege ven, doch eenige minuten later werd te Edinburgh opnieuw alarm gemaakt, toen andere, niet geidentificeerde vliegtuigen in het gebied van de Firth of Forth versche nen. Er werd geen aanval gedaan en even na half twee werd het signaal „alles veilig" weer gegeven. De vrede, die op de aarde niet is. Bij de begrafenis van de twee Duitsche vliegers, die omgekomen zijn bij den Duit- schen luchtaanval op de Schotsche kust, heeft een geestelijke het woord gevoerd. Hij zeide. „de teraardebestelling, welke wij thans ondernemen, is een hulde aan de trouwe plichtsvervulling van deze twee jónge Duitschers. die eerlijk hebben gestre den en moedig zijn gestorven Tevens is zij de uitdrukking, van onze christelijke hoop, dat in een andere wereld zij den vrede zul len vinden, die hun op aarde was ontzegd". MOEIZAME, DOCH VERGEEFSCHE REDDINGSPOGINGEN. Gisteravond om kwart over zeven is een vrachtauto van het destructiebedrijf „Gekro te Overschie, welke op weg was naar de fabriek, op den Kleiweg te Hilligersberg bij het uitwijken voor een aan de rechterzij de van den weg stilstaande personenauto van den berm gereden en in de poldervaart terecht gekomen, waarbij de wagen kantel de. De bestuurder, de zesentwintig jarige W. Vente uit Bergschenhoek en de mede-inzittende de veertien jarige M. van Kamp uit Overschie, eveneens werkzaam bij de „Gekro". kwamen onder het voertuig te lig gen. De bestuurder van de stilstaan de auto, de handelsreiziger Maltha uit Hilligersberg schoot onmiddel lijk met andere omstanders te hulp, doch de wagen lag zoo diep in den modder, dat het niet mogelijk was de slachtoffers te bevrijden. Onmiddellijk werden waarop de politie en een roode kruis colonne gealarmeerd. De burgemeester, de heer F. van Kempen was eveneens spoedig ter plaatse. Toen de slachtoffers na moeizame reddingspogingen op het droge waren gebracht, heeft men eenige uren getracht de levensgeesten op te wekken, hetgeen niet mocht baten. De lijken zijn naar het lijkenhuisje te Hil ugersberg overgebracht. V. was ongehuwd. De vrachtauto is met een takelinrichting weer op den wal gebracht. Het drukke ver keer tusschen Overschie en Hilligersberg langs den Kleiweg was meer dan een uur gestremd, hetgeen buitengewoon veel last veroorzaakte. Besprekingen verwacht. Meerdere malen berichtten wij, dat de ex port van zuivelproducten en bacon naar Engeland sinds het uitbreken van den oor log nagenoeg ontwricht is. Thans meldt de Londensche correspondent van de Msb Verwacht wordt, dat in de naaste toe komst besprekingen zullen worden geopend tusschen het ministerie van levensmiddelen en een landbouwcommissie uit Nederland om de kwestie van de prijzen van Neder landsche zuivelproducten onder de oogen ig zien. Sinds de depreciatie van het pond ster- hng en de door den oorlog sterk gestegen transport- en andere kosten zijn de prijzen, welke hier voor Nederlandsche züivelpro- ciucten betaald worden voor Nederlandsche exporteurs verliesgevend geworden.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1