Dertig Hollandsche schepen bij Duins Auto maakt vreemde sprongen Hij „zat" voor een ander Balkan geen twistappel meer Radioprogramma Het geheim van de Examengelden achtergehouden Kous en borstel als sate door: A. PANDOR groot nadeel voor onze voedsel- en grondstof- fenvoorziening. Ondanks de Britsche verklaring, dat men alles in het werk wil stel len ooi de scheepvaart der neutralen zoo weinig mogelijk belemmering in den weg te leggen, blijft het pro bleem van het oponthoud onzer schepen bii Duins een blijkbaar moeilijk op te lossen zaak. Van gezaghebbende zijde in Amster- damsche reederskringen verklaart men, dat nog steeds een groot aan tal schepen is blootgesteld aan zeer langdurig oponthoud, hetgeen niet alleen is voor onze reederijen, maar ook en vooral voor de voorziening van ons land, omdat deze schepen zoo veel later ter beschikking ko men voor de behartiging der in. en ultvoerbelangen, die immers van vitale beteekenis zijn voor onzen handel. Het aantal Nederlandsche sche pen, dat op het oogenblik bij Duins ligt. varieert volgens mededeelingen van bevoegde zijde rondom de der tig. er WORDT ONDERHANDELD. Of een spoedige wijziging in gunstigen zin zal intreden, zal in belangrijke mate afhangen van de zeker niet gemakkelijke onderhandelingen, welke op het oogenblik te Londen gevoerd worden over den invoer van voedingsmiddelen en grondstoffen voor Nederland en de daarmee samenhangende gecompliceerde kwesties, die onzen reeders nog uit de dagen van den wereldoorlog zoo duidelijk voor oogen staan. In reederskringen vertrouwt men echter, dat ook van Engelsche zijde begrepen zal worden, dat zonder mogelijkheden voor de behartiging van zijn redelijke export- en landbouwbelangen de bestaansmogelijkheid van Nederland, evenals van de andere neu trale staten, zeer ernstig in gevaar dreigt te komen. Ook belastingpenningen verduis terd. Twee arrestaties. De politie te Nijmegen heeft den leeraar L. gearresteerd, die verdacht wordt gelden, welke hij van zijn leerlingen had ontvangen tot deelneming aan het examen voor het middenstandsdiploma, te hebben verduis terd. De jongelui hadden geen oproep ge kregen voor het examen dat 18 October j.I. zou worden gehouden. Bij nader onderzoek bleek het examengeld niet binnengekomen te zijn. De leeraar had het geld, ongeveer tweehonderd gulden, achtergehouden en volgens een bekentenis aan de politie, ten eigen bate gebruikt. De verdachte is in ar rest gesteld. De politie te Leiden heeft de opsporing verzocht van den adjunct-commies M. der directe belastingen te Leiden, die sinds Maandagmorgen spoorloos is verdwenen, vermoedelijk met medeneming van een be drag van eenige honderden guldens uit de kas. Er wordt een uitgebreid onderzoek in gesteld om na te gaan, of M. ook fraude in de boekhouding heeft gepleegd. FEUILLETON Naar 't Engelsch van A. WMarchmont 9. „Waarom nu niet?" vroeg mrs. Markham nogmaals, nu heel zacht en opnieuw de hand van het meisje drukkend. „Ik ik moet nog een beetje tijd hebben," kwam het met een zucht. „Is het iets iets omtrent Godefroi? probeerde Dora angstig. „Mag je hem werke lijk nog niet meer dan eerst? Aan tafel zei je ook niet veel tegen hem!" Weer kwam een geforceerd lachje op Dessies gezicht. „Toen had hij ook alleen maar aandacht voor jou! Trouwens, ik heb niet veel meer van hem gemerkt. Behalve vanmorgen heeft hij zich vrijwel uitsluitend met jou bezig ge houden." Mrs. Markham keek haar vriendin eenige oogenblikken aandachtig aan; toen zuchtte ze. „Hij vindt jou heusch aardig, Dessie," zei ze tenslotte, „maar hij schijnt te voelen, dat je hem niet mag. Hij is de edelmoedigste en ernstigste man dien ik ooit ontmoet heb en hij heeft me verteld hoeveel verdriet het hem doet, dat jij, eigenlijk mijn beste vriendin, hem blijkbaar wantrouwt en een hekel aan hem hebt. Heb je hem daar iets van gezegd? Stel ons niet op de proef en kom niet tusschen ons, kindlief. Doe liever je best hem sym pathiek te gaan vinden. Hij is bang, dat jij ons van elkaar wilt halen en hij zei vanavond nog, dat het zijn hart zou breken en zijn leven zou ruïneeren, als hei tot een breuk tusschen ons zou komen. Ik zou hem ook niet kunnen opgeven; niets zou me er ooit toe kunnen brengen. Probeer het niet Dessie, in 's hemels naam. Je vriendschap is me ontzettend veei waard en ik bewaar die diep in mijn hart. Maar dwing me nooit te kiezen tusschen mijn Gecompliceerde slippartij op den Rijkswet) Den BoschZaltbom- mel. Twee lichtgewonden. Gistermorgen te ongeveer halftien nader de op den rijksweg Den BoschZaltbommel even te Zuiden van het. plaatsje Orthen uit de richting Den Bosch een vrachtauto van de firma van Thiel uit Opijnen, terwijl een met paard bespannen wagen en drie militai re auto's in de richting Den Bosch reden. De eerste militaire auto, bestuurd door den heer de Wilde, directeur van Polygoon, en waarin verder gezeten waren kapitein Paters, luitenant Jo Spier, en kapitein Nieu- wenhuizen, kon den met paard bespannen wagen normaal passeeren. De tweede auto gelukte dit niet meer daar de kar met het paard reeds de van de tegenovergestelde richting komende vrachtauto was genaderd en de auto hier niet meer tuschen door kon De chauffeur van de personenauto remde tijdig, doch kon niet voorko men, dat de auto over den weg slingerde, twee maal om zijn eigen as draaide, een boom aan den lin kerkant van den weg ramde en ach teruit de tien meter hooge berm af schoof en tenslotte in een sloot te recht kwam. De drie militairen die in deze auto waar van de voorwielen nog op den slootkant hingen, gezeten .waren, konden door het dak de auto verlaten en kwamen met den schrik vrij. De chauffeur van de derde militaire auto, de slippartij van zijn voorligger ziende, be gon eveneens te remmen. Ook zijn wagen slingerde en kwam met een smak tegen den vrachtauto van de firma van Thiel terecht. De twee inzittende, militairen bleken in wendige kneuzingen te hebben opgeloopen. Hun toestand is niet ernstig. De chauffeur van de vrachtwagen kwam met den schrik vrij. Nu zit hij er mee Het zal niet dikwijls voorkomen, dat ie mand vrijwillig (zij het tegen vergoeding van 150 gulden) zijn intrek neemt in de gevangenis. Toch was de zaak, die gister ochtend voor de Haagsche rechtbank dien de, het tweede den officier van Justitie, bekende geval van vervanging. De ver dachte, L. K., liet verstek gaan. Hij had een maand in de strafgevangenis te Sche- veningen doorgebracht, waarbij hij zich uitgaf voor een zekeren W. uit Goes, die tot die maand was veroordeeld. Hij had de namen, voornamen, geboortedata enz. van den verd. en diens ouders, kinderen en verdere familieleden uit het hoofd geleerd, een portefeuille met naamkaartjes, brieven en kwitanties van W. in den zak gestoken en een met den naam van W. gegraveerde sigaret tenkoker als bewijsstuk in bruikleen gekregen. Bovendien vertoonen de veroordeelde en de verdachte eenige gelijkenis. Aldus geestelijk en materieel uitgerust klopte hij hij op de poorten van de straf gevangenis, waar hij volgens de regels werd opgenomen. Doch evenals in het eer ste geval kwam ook hier, aldus de officier, het bedrog aan het licht. Nu heeft de oorspronkelijk veroordeelde zijn straf alsnog te ondergaan en hij is de 150 gulden, die hij aan K. betaald had om te zitten, kwijt. K. heeft een maand in de gevangenis gezeten, zonder veroordeeld te zijn en staat nu terecht voor oplichting; immers hij heeft voedingsmiddelen en ar beidsloon ontvangen, waarop hij geen recht had. Daar K. reeds een uitgebreid straf register had, eisehte de officier zijn veroor deeling tot een gevangenisstraf van zes maanden. Uitspraak 7 November. GEHEIMZINNIGE BALLON. In een veld bij St. Truyen (België) werd een ballon aangetroffen, waarop in het Duitsch „doodsgevaar" stond geschreven. Hoe wel hier sprake schijnt te zijn van een mysti ficatie, heeft de ontdekking in de streek een zekere beroering gewekt. Een onderzoek is ingesteld. tt tt TURKSCHE GEZANT IN NEDER LAND ZEGT: De beteekenis van het driezijdig verdrag. De nieuwe Turksche gezant in Nederland, de heer IJ. K. Karaosmonoglu heeft ons in een interview zijn meening gezegd over het driezijdig verdrag, dat Engeland en Frank rijk met Turkije sloten. Turkije, nog in op bouw, heeft, aldus de gezant, behoefte aan vrede voor de consolidatie van zijn cultu- reelen en economischen status. Dit verdrag ziet de gezant als het tegenwicht voor een strooming, die van den Balkan weer een twistappel zou willen maken. Er zijn geen brandende vraagstukken meer in de Balkan- landen in tegenstelling met Centraal-Europa. Uit deze beschouwing volgt de conclusie, dat Turkije door het sluiten van dit verdrag blijk heeft gegeven van den wil om conflicten te voorkomen en dus het zijne heeft bijgedra gen tot handhaving van den vrede op den Balkan. Een pootige herbergierster en een brutale dievegge. Gisteren stond voor de Haagsche recht bank de 27-jarige dienstbode G. A. Z. te recht, omdat zij in een café een ouden man van een bankbiljet van f 100.— beroofd had. Ze was den heelen dag met den ouden heer uitgeweest en toen deze, na vele glaasjes wijn, aan een café-tafeltje in een diepen slaap raakte nam hij het uit zijn zak. De herbergierster, ook niet voor de poes, fouilleerde het meisje op het toilet, omdat enkele omstanders gezien hadden, dat mei. Z. het bankbiljet in haar kous had gestopt. Er werd echter niets op het meisje gevon den het bankje bleek echter in de haren van een borstel op het toilet te zijn ver borgen. Verd. ontkende, de f 100.in haar kous te hebben verstopt, doch de officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewe zen en eisehte vier maanden gevangenis straf. Tegen den 24-jarigen loswerkman L. J. D. werd eveneens vier maanden gevorderd we gens medeplichtigheid. De man zou n.1. den buit in den borstel hebben gedeponeerd. De verdediger drong op vrijspraak aan. Uitspraak 7 November. DONDERDAG 26 OCTOBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV, 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (12.45—1.10 Berichten ANP en gramofoonmuziek). 2.00 Handwerkuurtje 3.00 Pianovoordracht en gramofoonmuizek. 3.453.55 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Handenarbeid voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelconcert. 6.45 C.N.V.-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Causerie: „Metaalbewerking". 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Ber. 8.15 Orgelspel. 8.55 Declamatie. 9.10 NCRV-Harmonica-orkest (opn.), (9.25 9.45 Declamatie). 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 11.10 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. IVOREN SCHAT Een avontuurlijke reis naar de ontoegan kelijke oerwouden van Afrikaop zoek naar de plaats, waar de olifanten hun laatste lz- vevsdarjen sliiten. HOOFDSTUK 14. Het einde van een schurkenleven. 181. Er viel niets anders te doen dan te wach ten tot bet dag werd. Gevangen op het olifan tenkerkhof, zonder enigen gids wisten de mensen, dat het gevaarlijk was om rond te kwalen. Het laatste risico dat ze zouden lopen was, dat ze hopeloos zouden verdwalen. „Sheik Mohammed en Kazimoto zullen ons wel helpen," verzekerde mijnheer Hendriks zijn reisgenoten." 182. Zij zwegen en in die stilte bereikte een ger luid hun oren. „Help!" „Riep daar iemand?' vroeg René ongelovig. „Misschien is hij door de aardbeving over vallen", zei Bep. Terwijl ze hun zaklantaarn gebruikten, liepen René en Koen voorzichtig naar de rotswand. Na enkele ogenblikken zoeken werd het hulpgeroep luider. „Hier is iemand!", riep Koen. 183. In een lichtstraal verscheen het hoofd en de schouders van een mens, onherkenbaar door het vuil en het bloed op zijn gezicht. „Het is Lopez", verklaarde René, terwijl hij bij de gestalte neerknielde. Hij was aan het eind van zijn krachten en daar er een groot ro' -blok op zijn beenen terecht was gekomen, kon Lopez zich niet bewegen. Zacht vroeg de Brazilaan om wat water. Bep en haar vader, die de beide jonge mannen gevolgd waren, gaven den gewonden man te drinken. „We moeten proberen hem te bevrijden", zei René. 184. Onmiddellijk gingen ze aan het werk en trachtten voorzichtig de zware stenen te ver wijderen. „Het heeft geen nut!" zei de Braziliaan, „het is met me gedaan. Jij hebt gewonnen, René Marcelles!" „We zitten hier in een val," legde René uit. „Maar morgen zullen we wel zien weg te komen". „Neen", antwoordde Lopez fluisterend. „De olifantsman ik wachtte op jullie in de schaduw Boo-loo-la veroorzaakte de aard beving!" „Boo-loo-la!" riej René. „Ik ben benieuwd waarom hij dat gedaan kan hebben". Hilversum n. 301,5 m. AVRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel 8.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek, (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Omroeporkest en solist. 12.20 Puszta-orkest. 12.45 Berichten ANP, Dansmuziek (gr.pl.). 1.15 AVRO-Aeolianorkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Zang met pianobegeleiding. 3.00 Brei- en borduurcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Viool en piano. 5.00 AVRO-Weekkaleidoscoop. 5.25 Gelukwenschen. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist. 6.30 Sportpraatje. vriendschap en mijn liefde. Beloof me, dat je dat nooit doen zult. Beloof het me!' De heftigheid waarmee ze gesproken had, werd gesmoord in een halve snik en ze sloeg de armen om Dessie en kuste haar onstuimig. „Ik kan je eerlijk beloven," antwoordde het meisje rustig, „dat ik je nooit zal vragen tusschen je vriendschap voor mij en je liefde voor de Montalt te kiezen." „De toon waarop je dat zegt staat me niet aan," protesteerde Dora. „Het klinkt hard en wreed, heelemaal niets voor jou. Wat is van daag tusschen jou en Godefroi voorgevallen? Wil je het me niet vertellen? Ik ben er zeker van dat het iets ernstigs is." Dessie zweeg. Mrs. Markham bracht haar gezicht vlak bij dat van het meisje en staarde haar bijna wild aan met een uitdrukking, die verried wat haar volgende vraag zou zijn. „Heb je hem ooit eerder ontmoet? Weet je iets over hem over hem en een andere vrouw? Houd je iets voor me verborgen? Dessie, dat moet je niet doen," zei ze met een ernst, die het meisje ontroerde. „Het kan me niet 'schelen of je iets weet over andere vrouwen. Ik houd van hem met mijn heele ziel, en als er ooit een man werkelijk van een vrouw gehouden heeft, dan houdt hij van mij. Meer wensch ik niet en die zekerheid maakt me bijna gek van geluk. Nogmaals, probeer niet ons te scheiden, Dessie, je kunt het niet!" Maar al had de hartstocht, de vervoering haast, waarmee Dora gesproken had, Dessie diep getroffen, ze dacht er niet aan haar vriendin daarom blindelings haar noodlot tege moet te laten gaan. Integendeel, nu ze zoo geheel uit het lood geslagen bleek, had ze een beschermende hand dubbel noodig. -De stem van het jonge meisje klonk dan ook nuchter en nadrukkelijk, toen ze hernam: „Hij heeft je met zijn charmeursmanieren en zijn radde tong in zoo'n toestand van op winding gebracht, dat je je normalen kijk op de dingen hebt verloren. Het klinkt niet vriendelijk, maar het is zoo. En wat ik gister avond zei, zeg ik vanavond: Als hij is wat jij denkt, zal niemand het huwelijk méér toe juichen dan ik." „Dus met andere woorden, dat ik mij het hoofd op hol heb laten brengen," viel haar gastvrouw ongeduldig en bijna boos uit. „Laat ik op dien onzin maar niet ingaan, je zult op den duur wel inzien, dat je je vergist. Maar er zit wat achter dat „a 1 s" en door de manier waarop je dat zegt word ik koud en ben haast bang voor jevoor de mogelijkheid van scheiding, die er in opgesloten ligt. Dessie, ik geloof, dat ik zelfs jou zou kunnen haten, als je tusschen ons probeerde te komen." Toen stond ze haastig uit haar stoel op en begon de kamer op en neer te loopen; het leek Dessie het beste niet te antwoorden. Doch de stilte werd drukkend en spoedig gingen ze naar bed; het meisje besefte nog duidelijker dan ze reeds gedaan had, hoe de greep van den man machtig en onweerstaanbaar om het leven van haar vriendin was. Na een onrustigen nacht stond ze den volgenden morgen moe, ellendig en met een barstende hoofdpijn op, maar spoedig werd haar geest in beslag genomen door de komende ontmoeting met de Montalt. Een van de dienstmeisjes vertelde haar, dat mrs. Markham op haar kamer bleef ontbijten en dus was Dessie vroeg vrij. Ze haastte zich naar haar kamers om te zien wat voor brieven er waren ze wist zeker, dat er een van Tom zou zijn. Ze ging terug met de „underground"; las Toms brief, terwijl ze naar het station in Cower street liep en eindigde haar lectuur in den trein. Het was een lange brief voor zijn doen vroolijk en hartelijk en vol liefde als gewoonlijk, maar hij gaf weinig hoop op een spoedigen terugkeer. Zijn oom Samuel Dave- nant, was ditmaal werkelijk ziek; er was wel geen direct levensgevaar, maar het was een slepende kwaal, waaraan de oude heer leed en hij was er erg op gesteld den jongeman bij zich te hebben. „Het zou lang niet gek zijn geweest, als ik jou meegenomen had," schreef Tom. „Tusschien haakjes, ik hoop maar, dat je je vingers niet te diep in die warboel steekt, maar dat zal ik wel hooren. In ieder geval zul je het een tijdje zonder mij moeten bol werken en misschien een langen tijd. O, ik wou dat je hier was." Dessie glimlachte bij den laatsten regel, maar de mededeeling, dat hij lang zou weg blijven, bracht een vermoeide, ontmoedigde frons op haar gezicht. Toen bedacht ze, dat hij op dit oogenblik haar brief zou hebben met de explicatie van den loop die de zaken hadden genomen en ze hoopte, dat hij als ge volg daarvan een middel zou trachten te vinden toch naar Londen te komen. Er waren nog drie andere brieven. Twee zakelijke, over een verhaal en een paar arti kelen, die geschreven moesten worden. De derde was een handschrift dat ze eerst niet herkende. Ze bekeek de enveloppe op die hulpelooze manier waarop menschen brieven omdraaien in een vreemde of vergeten hand; maar toen ze hem opende en las bedekte een vurig rood haar wangen en haar oogen fonkelden boos. Het was maar een kort briefje. „Mijn liefste Dessie, Wordt niet boos als je dit opschrift ziet. Ik heb ontzettend lang gezocht om je terug te vinden en heb eindelijk je adres ontdekt, wat vrijwel uitsluitend aan het toeval te 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Vroolijk programma voor militairen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen, eventueel Vraag en antwoord. 8.20 Concertgebouw-orkest en solist (ca. 9.10 Lezing: „Thomas More (Utopia) en wij". 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP, hierna; Orgelspel. 11.25—12.00 AVRO-Dansorkest. danken is. Maar ik zal je morgenochtend komen opzoeken en je zeggen, dat mijn liefde steeds gegroeid en sterker geworden is sinds we elkaar verlieten, onder omstan digheden, waaraan ik me nu schaam te denken. Als steeds je toegewijde vriend, Edmund Landale." De brief was van den man van wiens schandelijk gedrag tegen haar ze Dora verteld had, toen ze haar waarschuwde hoe verachte lijk en laag sommige mannen konden zijn, en terwijl Dessie den brief las en het verleden voor haar geestesoog verrees, was haar hart vol bitterheid en angstige voorgevoelens. Hij wist een heeleboel en was schurk genoeg' om zijn kennis in haar nadeel te gebruiken. De wetenschap, dat hij weer in haar leven kwam, was grievend en ontmoedigend en ge durende de rest van de treinreis zat ze be drukt te piekeren over de mogelijke compli caties en moeilijkheden, die het resultaat van dezen onverwachten en onwelkomen brief zou den kunnen zijn. Nog meer dan tevoren betreurde ze nu Toms afwezigheid uit Londen en ze had er diep spijt van, dat ze hem niet alles verteld had, wat hij behoorde te weten. Ze had den steun van zijn sterke persoonlijkheid noodig, de vertroostende veiligheid van zijn liefde; en bovenal de zekerheid dat, wat ze mee te deelen had, geen verschil in zijn gevoelens voor haar zou maken. Haar tegenwoordige geestestoestand deed haar alles zoo somber mogelijk inzien. Ofschoon in dat afschuwelijke verleden niets onteerends voor haar zelf school, waren daarin toch ongetwijfeld zekere dingen, die iedere man met groot leedwezen moest vernemen en die menigeen als ernstige belemmeringen zou beschouwen om haar tot zijn vrouw te maken. Ze voelde zich zoo zeker van Tom als een jonge vrouw zich maar zeker voelen kan van een edelmoedigen, trouwen kameraad, dien ze met heel haar hart liefheeft. Tom moest aan zijn toekomst en positie denken. Op dit punt echter knapte de draad van haar overpeinzingen afze had zich zelf wel om de ooren kunnen slaan, dat ook maar een schaduw van twijfel aan Toms trouw bij haar had kunnen opkomen. Maar dat nam met weg dat het haar toch niet lukte zich heelemaal op haar gemak te voelen (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 15