Italië's macht groeit in den Balkan Bedenkingen fegen het driezijdig verdrag Bedrijvigheid Nederland geen „militair luchtledig" Poolsch goud blijft in reserve Van kwaad tot erger Arroadissements rechtbank te Alkmaar De verkiezingen voor hel Hoogheemraadschap Bulgarije aan de zijde van Rome? aan het Westelijk front Handel in suikerbons Dr. Ir. WORTMAN ten grave gedragen De Yen aan den dollar gekoppeld Onlusten in Wilna? Noordholh Noorderkwartier Over de a.s. afsluiting der Italiaansch- Zuidslavische economische onderhandelin gen schrijft het Zuid-Slavische blad „Poli- tika" dat deze in zeer yriendschappelijken geest zijn gevoerd. Het 'voornaamste pro bleem was de herverdeeling der contingen ten. Zuid Slavic heeft zich vooral de leve. ring van katoen verzekerd voor zijn textiel industrie. Ook zal Italië rijst leveren. Om gekeerd zullen de Zuid-Slavische uitvoer- contingenten van vee en hout naar Italië aanzienlijk worden vergroot, waarbij men ook over den prijs tot overeenstemming is gekomen. De geheele ItaliaanscheZuid-Slavische handel zal over de clearing worden verre kend. „Vreme" meldt dat Italië zich ook ta melijk groote contingenten erts heeft ver zekerd. Opvallende klanken komen uit het tot dusver pro-Russisch en pro-Duitisch ge oriënteerde Bulgarije, 't Is alsof men zich na de kabinetswijziging geheel wil richten op Italië en in een nieuw te formeeren Balkanblok een oplossing wil zoeken voor de Bulgaarsche territoriale verlangens. Al thans de regeering spreekt in haar gepu bliceerde verklaring, van den wensch naar hartelijker betrekkingen met de naburige staten. Als klap op de vuurpijl zegt de regeerings- verklaring dat het kabinet besloten heeft den koning te vragen de kamer te ontbin den en nieuwe verkiezingen voor de wet gevende vergdareing uit te schrijven ten einde den wil van het volk te raadplegen en het de mogelijkheid te geven zich vrije lijk uit te spreken Los van deze officieele verklaring, die na tuurlijk gebonden is aan de noodzaak tot voorzichtigheid in publicatie van de doelstel lingen komen uit Sofia geruchten, dat te Rome een conferentie van Balkanstaten plus Hongarije wordt voorbereid. Men acht het waarschijnlijk dat alle Bal kanvolken, ook Turkije, een uitnoodiging van Italië zouden aannemen en dat Londen en Parijs, zij het met een klein tegenwicht, der Turken, Italië de vrije hand in de Bal kan willen laten om daardoor zeker te zijn van zijn neutraliteit. Er klinkt echter als addertje on der het gras een toon van voldoe ning in de Bulgaarsche persstem men door over dit Italiaansche ini tiatief en in Roemenië vraagt men zich dan ook reeds af of Sofia mis- schien thans in Rome een hulp ziet om de Dobroedsja terug te krijgen, Italië's bedenkingen en plannen. Virginia Gayda, wel eens Mussolini's stem genoemd, heeft in zijn blad, het Giornale d'Italia, een uitvoerige beschouwing gewijd aan het EngelschFranschTurksch drie zijdig verdrag. Italië vergeet niet, schrijft hij, de oorsprong van dit pact, dat bedoeld is om Italië in de Middellandsche zee schaakmat te zetten. Als Turkije, zij het in kleine mate, Balkanmogenheid is, dan is Turkije dat op veel grootere schaal, met zeer belangrijke levensbelangen. Uit het artikel blijkt dat Italië wil komen tot een nieuw Balkanblok, waarvan Italië zich aan het hoofd zou stellen. 5 Toenemende Duitsehe actie. LUIDSPREKER-PROP AGANDA: WIJ HEBBEN GEEN OORLOG MET FRANKRIJK. Meer en meer neemt de bedrijvigheid aan het Westelijk front toe. Het Fransche legerbe- richt van gisteravond luidt als volgt: In het laatst van den afgeloopen nacht en gedurende den dag zijn aan verscheidene punten van het front schermutselingen ge voerd en zijn hinderlagen gelegd. Aan de zuidoostelijke zoom van het bosch van Warndt is een vrij levendig gevecht ge leverd, een van onze posten, welke door den vijand werd aangevallen, is door een onmid- dellijken tegenaanval bevrijd. In het dagelijksche commentaar zegt het Fransche persbureau Havas onder meer: De toegenomen druk van Duitsehe zijde op de vooruitgeschoven stellingen der Fran- schen heeft het Fransche bevel gedwongen een tegenaanval in te zetten op geregelde wijze om den bedreigden post te ontzetten. Het is de eerste maal sedert den aanvang der vijandelijkheden, dat het Fransche commu niqué melding maakt van een operatie van dezen aard van den kant van de Fransche troepen. Duitsehe propaganda. Het opperbevel van de Duitsehe weermacht maakt bekend: aan het front geen krijgsver richtingen van beteekenis. Langs den Rijn wordt volgens de Fran- schen de stilte slechts onderbroken door de Duitsehe propaganda met luidsprekers. Door middel van deze luidsprekers wordt tot de Franschen gezegd: „Wij hebben geen oorlog met Frankrijk". Eerst werd hierom gelachen, doch bet duurt thans te lang en men zoekt naar een middel om er een eind aan te maken. Vliegacrobatiek. Onverschrokken gaan,nu het weer wat is opgeklaard, aan beide zijden de verkenners weer de lucht in. Voor onze oogen, aldus de frontcorrespondent van het Hdbld., verscheen de veel-geroemde verkenningsvlieger uit het Lotharingsche Thionville, die reeds sinds we ken in den Drielandenhoek de meest-gewaag- de stukjes uithaalt en tegen wien tot op he den het hardnekkigste luchtdoelgeschut niets vermocht. Onverschrokkenheid kenmerkt de zen verkenner, die, naar men zegt, een nog piepjong Australiër is. Met een razend tempo vliegt hij over het strijdgebied, vliegt hij over de Duitsehe grens, zweeft vroolijk en wel door de kartets-wolkjes heen, valt recht naar beneden tot vlak bij den grond, stijgt weer loodrecht op. Zijn telkens weer herhaalde acrobatische toeren dwingen ook den tegen standers bewondering af. en thee, die als bij-product ook suiker leve ren en dan tegen 22% ct. in plaats van 24 ct. per pond. Zij hopen daardoor hun suiker- omzet te vermeerderen en straks bij de vol gende winkeliers-distributie een grooter quantum toegewezen te krijgen, waarna dan de verlaagde prijs niet meer zal gelden! De Tweede Kamer over de hand having onzer zelfstandigheid. De zelfstandigheidspolitiek, door de regee ring met betrekking tot de internationale aangelegenheden gevoeid, heeft de instem ming van alle Tweede Kamerleden, zoo le zen wij in het zoo juist verschenen voor- loopig verslag over Buitenlandsche Zaken. Opgemerkt wordt, dat het bij een beweer de schending van onze neutraliteit door één der bij het conflict betrokken partijen niet op den weg der tegenpartij ligt, te trachten op grond van haar eigen oordeel ons land tot het aannemen van een bepaalde hou- dig te bewegen. Enkele leden kunnen met de gewapende bescherming van onze neutraliteit niet in stemmen. Nederland aldus deze leden heeft slechts belang bij het bereiken van den vrede. Alle overige leden stellen daartegenover, dat wij er met alle beschikbare middelen te gen moeten waken, dat ons gebied een mi litair luchtledig zouden worden. Dat Ne derland niet liever wil dan vrede, is waai'. Juist daarom echter is een krachtige verde digingsvoorbereiding en neutraliteitsbe- scherming naar alle kanten geboden. Sommige leden meenen, dat Nederland onverzwakt zal moeten vasthouden aan den regel, dat het geheel luchtgebied boven het land en boven de territoriale zee tot zijn rechtsgebied behoort. Op avontuurlijke wijze ontsnap ten de vervoerders aan de Duit sehe achtervolgers. De „Paris Soir" bericht, dat toen de Pool- sche regeering besloten had Warschau te verlaten, de toenmalige minister van finan ciën, Matuszeswki, opdracht gekregen het goud uit de kluis van de Poolsche bank mee te voeren. Het goud werd in een aantal vrachtwagens geladen en naar de Roemeen- sche grens gebracht. Na een avontuurlijke reis stonden de wagens op het punt de grens te overschrijden, toen zij werden aangevallen door Duitsehe vliegtuigen, doch zonder suc ces. In Roemenië werd het goud per trein naar Constanza gebracht, waar het door een Turksch schip aan boord werd genomen. On- dertusschen bad de Duitsehe regeering ver nomen, dat het goud in Roemenië was, doch eerst eenige uren na het vertrek van het Turksche schip ontving de Roemeensehe re geering uit Berlijn het verzoek niet toe te staan, dat het Poolsche goud zou worden uit gevoerd. Het Turksche schip voer meer dan een week rond in het oostelijk deel van de Mid dellandsche Zee, totdat de Fransche regee ring opdracht gaf het in Syrië aan land te brengen. Van hier werd het door een Fransch schip naar Frankrijk gebracht. De „Paris Soir" voegt hieraan toe, dat de nieuwe Poolsche regeering heeft verklaard dat van dit goud niets zal worden gebruikt voor de huidige behoeften, doch dat het zal worden bewaard om een reserve te vormen voor de Poolsche munt in het herstelde Polen. Arbeider aan den drank, zijn broer bestolen, brand gesticht. Door snel en krachtig optreden is de Tiel- sche politie er in geslaagd den lossen arbei der R. v. d. V. te arresteeren, die Zondag brandstichtte in een door hem met zijn vader en broer bewoond huis, nadat hij zich eerst een gedeelte van de gelden toegeëigend had, die zijn broer, een man, waarop evenals trouwens op den vader niets aan te mer ken is, als courantenbezorger onder zijn be heer had. De brandstichting werd ontdekt, doordat de politie bij het gebruikelijke onderzoek naar het ontstaan van den brand in het niet- verbrande gedeelte van het huis met pe troleum overgoten papier en kleeding en in een bedstede veel papier aantrof. V. d. V, heeft reeds een bekentenis afge legd. Omtrent de motieven van den dader tast men nog in het onzekere, doch algemeen wordt aangenomen, dat de brandstichting geschiedde om de sporen van den diefstal, die waarschijnlijk het gevolg is van drank zucht, uit te wisschen. Nieuwigheid in de Amsterdam- sche volkswijken. In de Amsterdamsche volkswijken blijkt de animo om van de distributiebons voor de suiker gebruik te maken, niet groot te zijn. Men vindt er, aldus het Hsbl., de suiker te duur en geeft dan de voorkeur aan de goed- koopere saccharine. En de bonsver koopt men. Of beter: men leent zijn distribu tiekaart aan liefhebbers uit tegen een be paalde kleine vergoeding. Van welke gele genheid door degenen, die zich de weelde kunnen veroorloven, gebruik wordt gemaakt om extra hoeveelheden suiker in te slaan. oorts zijn er enkele handelaren in koffie Groot was de belangstelling gistermiddag op de Oude Algemeene Begraafplaats in het plantsoen te Amersfoort bij de ter aar- debestelling van het stoffelijk overschot van dr. ir. H. Wortman, in leven oud in specteur-generaal van den Rijkswaterstaat en oud directeur-generaal der Zuiderzee werken. Een krans van de Zuiderzeewerken was aanwezig als laatste hulde aan den man, die van den aanvang af gedurende tien ja ren den grootschen arbeid der drooglegging leidde. Onder de gelangstellenden bevonden zich de minister van Waterstaat, ir. J. W. Al- barda, ir. S. Smeding, directeur van de Wieringermeer en tal van ingenieurs en oud-ingenieurs van Rijkswaterstaat en Zui derzeewerken. De lijkbaar werd gedragen door de oudste leden van het personeel der Zuiderzeewer ken, onder leiding van ir. J. F. R. van de Wall. Aan de groeve nam ir. C. J. P. de Blocq van Kuffeler het woord. Spr. gaf uiting aan zijn grooten eerbied en waardeering voor al hetgeen dr. Wort man voor ons land is geweest. Wortman was een bekwaam ingenieur, die met groote rust en degelijkheid werkte, een man van onkreukbare eerlijkheid, die bij al zijn medewerkers de liefde voor hun arbeid wist op te wekken. Dat Lely juist heeft gezien, door hem met de leiding te be lasten, is wel gebleken, door de succesvolle uitvoering van dit werk. Toen hij eenmaal als directeur-generaal optrad heeft hij getoond bijzonder vrij te staan tegenover de technische ontwikkeling en heeft hij de oplossingen voor alle proble men, die zich konden voordoenweten te vinden. Met eenige woorden van persoonlij ken dank eindigde spr. zijn toespraak Ds. M. de Roon uit Drumpt sloot de plechtig heid. MEERVOUDIGE STRAFKAMER.R Zitting van Dinsdag 24 October. r UITSPRAAK. Voor den aanvang van de zitting' deed de Rechtbank uitspraak tegen een zekeren II. J. M. W., wonende te Alkmaar, die de vorige week had terecht gestaan wegens 't toebrengen van zwaar lichamelijk letsel en veroordeelde hem tot een geldboete van f 00.subs. 60 dagen, met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. De eisch was f 60.— subs. 30 dagen, met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar Scliagen, EEN ONTROUWE POSTBEAMBTE. Het was een nette man die voor zijn rechters verscheen. Maar aan de zucht tot drinken had hij geen weerstand kunnen bieden en zoo kwam hij ertoe om in het tijdvak van Maart tot Juli als ambtenaar der posterijen te Schagen een bedrag te verduisteren van f 306.78, welk bedrag toe behoorde aan den Staat der Nederlanden. •De Officier van Justitie mr. v. d. Feen de Lille had hem dit althans primair ten laste gelegd; subsidiair had de officier hem diefstal van postkwitanties verweten. Verdachte bleek besteller aan het postkan toor te zijn geweest en bekende ruiterlijk het tenlaste gelegde. Op een vraag van den president, mr. Le- deboer of .verd. deze kwitantie had weggeno men met de bedoeling die te gaan innen en het geld in zijn zak te stoppen of dat verd. de kwitanties gekregen had, om ze te in nen, antwoordde verd. dat hij ze had wegge nomen uit een map met de bedoeling ze te innen en het geld voor zichzelf te gebrui ken. Do waarn. directeur van het postkantoor te Schagen, H. de N. werd als getuige ge hoord en vertelde, dat verd. de meest actie ve besteller was, Maar u wist toch van z'n gedrag, namelijk dat hij veel café's bezocht'? vroeg mr. Ledeboer. Dat wist ik antwoordde get. en ik heb hem ook verschillende malen gewaar schuwd. Verd. erkende dit, doch zeide in finantiee- le moeilijkheden te zijn geraakt. Natuurlijk; u gaf meer uit, dan u doen kon. Het is verschrikkelijk; vooral omdat u uit zoo'n fatsoenlijk gezin komt, vond de president. De ambtenaar der Reclasseering, J. H. W. bracht geen ongunstig rapport uit en stelde een gecombineerde straf voor. Als dat niet gebeurt dan is verdachte's toekomst naai de maan. Hij heeft nu een tijdelijke betrek king en misschien kan hij daar mettertijd wel voor vast worden aangesteld; aldus get. Ja, hij verdient daar f 16.per week. Dat is niet veel, maar hij zal toch die f306.78 moeten terugbetalen, meende Mr. Ledeboer. Bent u al aangesloten bij de Geheelonthou ding? vroeg de president aan verd. Nee, nog niet antwoordde verd. Maar sinds 8 Juli heb ik geen druppel sterken drank meer gedronken. De Officier van Justitie requisitoir ne mend, achtte het subsidiair ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Mr. v. d. Feen de Lille noemde de daad van verd. zeer geraffineerd en ook hier was de drank weer de oorzaak van alles. De man is herhaaldelijk gewaarschuwd, èn door z'n familie èn door zijn superieuren. Maar hij is zelf zijn onge luk tegemoet gerend. Hij is eerst geschorst, daarna ontslagen en heeft bovendien z'n naam weggegooid. Met stomme verbazing had Mr. y. d. Feen de Lille gehoord, dat de man weer een positie heeft. Een positie, vaar eerlijke menschen naar snakken. Nu is het wel gemakkelijk den man in de geiangems te stoppen, maar dan staan z n vrouw en zijn nog jeugdig kind op straat. De Officiei eischt daarom een voorwaardelijke ge\ange- nisstraf voor den tijd van één jaar, met een proeftijd van drie jaar, zulks onder bijzon dere voorwaarden, o.a. dat hij het gestolen geld zal hebben terug te betalen. De Rechtbank zal heden over acht dagen des morgens om tien uur uitspraak doen. Callantsoog. EEN GOEDE BUIT. Op een mooien zomerschen dag, om pre cies te zijn op 11 Augustus jl. was de zakken- handelaar J. V. op z'n fiets Amsterdam uit- gepeddeld en al fietsende in Callantsoog terecht gekomen. De dagvaarding luidde, dat hij aldaar bij ene zekeren G. Vr. een slaapkamer was bin nengestapt en uit een geldkistje, dat in een kast stond, een bedrag van f350.— had weg genomen. De bewoners waren niet thuis. De verdachte ontkende; wel was hij op genoemden dag in het zeeplaatsje geweest, maar hij had geen geld weggenomen. Wat deed U er dan? vroeg de president. Ik liep met een lijst, aldus verd. Ja, dat heeft u wel eens meer gedaan; het geld dat u ophaalt, houdt u zelf. Maar u was niet bevoegd om daar binnen te gaan. Ik had geen bevoegdheid noodig, want ik ben er niet binnen geweest, antwoordde verd. De president hield verd. voor, dat hij al reeds tal van malen wegens diefstal en op lichting veroordeeld was. Niet minder dan zeven getuigen waren m deze zaak door den Officier gedagvaard, de ondervraging ging echter zeer vlot. Daar was in de allereerste plaats de be nadeelde landbouwer G. Vr., die vertelde, dat het huis gesloten was, alleen één dei- slaapkamers aan de voorzijde stond open, maar daar was een hor voor. Toen get. om half elf in den morgen thuis kwam, miste hij het geld uit het kistje in de slaapkamer. Wel was de hor weer voor het raam, maar de vitragekoordjes hingen los en er waren voetafdrukken in het zand onder het raam, dat get. 's morgens nog had opgeharkt. Dat zelfde zand was ook in de kamer. De cchtgenoote van .den vorigen getuige, mej. A. V., verklaarde, hetzelfde en zeide te hebben geweten ,dat het geld in het kist je was. Mej. D. H. uit Callantsoog heeft verd. 's morgens met een fiets in de richting van de woning van. Vr. zien gaan. Bent u daar wel op het erf geweest? vroeg mr. Ledeboer aan verd. Dat wel, gaf deze toe. De verdachte was met een bedelbrief bij mej. V. A. B. geweest en deze had hem een kwartje gegeven. Een melkslijtster uit Amsterdam, een ze kere mej. J. K. kwam vertellen, dat verd. op Zaterdag 19 Aug. bij haar in de zaak was geweest en gevraagd had, of ze honderd gulden kon wisselen, terwijl de Amsterdam sche sigarenwinkelier H. S. zeide, dat verd. van hem een huisje had gehuurd en de in ventaris daarvan had gekocht voor f 60. Hij zou dit bedrag met f 1.50 per week afbeta len. Hetzelfde getuigde ook mej, S. J. P. uit Amsterdam, die met verd. had samenge leefd. En is verd. wel eens weg geweest? vroeg Mr. Ledeboer. Eén dag, maar welke dag dat was, weet ik niet zoo precies meer, zeide get. Zij had eerst met verd. in een logement gewoond en had daarna met hem de gehuurde woning betrokken. Hoeveel kreeg U voor huishoudgeld? wilde Mr. Ledeboer weten. Drie gulden vijftig per dag, antwoordde getuige. Dat is heel aardig, vond de president. Kreeg U dat huishoudgeld ook in het loge ment? Ja zeker, zeide get. Dat hooren we nu voor het eerst, zeide Mr. Ledeboer. De officier van Justitie, requisitoir ne mend, achtte het tenlaste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Mr. v. d. Feen de Lille wees op de voet stappen in het zand onder het raam van de slaapkamer, hetzelfde zand werd ook in de kamer aangetroffen. Voorts op de loshan gende koordjes van de vitrage. Verd. was echter slim genoeg geweest, de hor weer voor het raam te zetten. Verder wees de of ficier op het wisselen van het bankbiljet van f 100 en op de overneming van den in ventaris van het gehuurde huisje voor f 60, al zou verd. dan ook dit geld met f 1.50 p. week afbetalen. Weliswaar heeft verd. een onschuldige, vrijpostige houding aangeno men, maar dat hij schuldig is, staat wel vast. Hoe zou verd. aan een biljet van f 100. komen, als hij door middel van een bedel brief aan den kost tracht te komen? vroeg de Officier zich af. En iemand die met een vrouw en een kind in een logement woont, beschikt maar niet zoo ineens over zooveel geld. Bovendien heeft verd. zich de luxe gepermitteerd drie weken te rentenieren. Op al deze gronden eischt de officier een ge vangenisstraf voor den tijd van twee jaar. Al zou de Officier tien jaar eischen, dan zou ik nog niet iets bekennen, wat ik niet heb gedaan; zeide verd. Verdachte's raadsman mr. Zeiler achtte he bewijs geenszins geleverd, daar niemand heeft gezien, dat zijn cliënt in de woning is binnengeklommen en het inkomen van den man niet zoo gering was, als de Offi cier het wel doet voorkomen. Pleiter vroeg dan ook vrijspraak voor verd.. De rechtbank zal heden over een week vonnis wijzen. RIJKSKANSELIER HITLER BELEEDIGD. Voor den politierechter mr. Krabbe heeft tercht gestaan L. IJ. O., van beroep journa list en wonende te Alkmaar, wegens be- leediging van Rijkskanselier Hitier in een te Hoorn uitgegeven en te Alkmaar ver schijnend weekblad, van 15 September j.I. Op verzoek van den verdachte werd deze zaak met gesloten deuren behandeld, met het oog op de neutraliteit van ons land. Verdachte legde een volledige bekente nis af en zeide geen spijt te hebben over het door hem geschreven artikel Inderdaad had hij Rijkskanselier Hitier bedoeld. De Officier van Justitie mr. v. d. Feen de Lille eischte, wegens beleediging van een staatsboofd eener bevriende natie, een geldboete \an f 75.subs. 30 dagen hechte nis en conform dezen eisch werd yerd door mr. Krabbe veroordeeld. Geen wijziging van Japans com mercieele politiek. Reuter meldt uit Tokio d.d. heden: Het Japansche kabinet heeft besloten dat de yen, welke tot nu toe gekoppeld was aan het pond sterling, met ingang van morgen gekoppeld zal zijn aan den Amerikaanschen dollar. Naar aanleiding van het bovenstaande heeft het Japansche ministerie van fina" ciën erop gewezen, dat het besluit geheel en al een gevolg is van de bestaande oeconomi sche omstandigheden en niet moet worden opgevat als een aanwijzing, dat er een ver andering zal komen in Japans conimercieelè politiek. Op het voorbeeld van Japan, heeft de re geering van Mandsjoekwo besloten haar munteenheid de yen eveneens te verbtn den aan den Amerikaanschen dollar, te gen een koers van 23 7/16 dollar per 'hon derd yen, met onmiddellijke inwerkingtre ding. Wraak op de vroegere Poolsche re»; eering. Volgens te Rome ontvangen berichten uit Riga zouden ernstige onlusten zijn uitgebro ken in Vilnius (Wilna) en omgeving. De „uitgehongerde" bevolking zou magazijnen van levensmiddelen geplunderd hebben. De orde kon pas hersteld worden, nadat het tot een waar gevecht gekomen was tus- schen de wachtposten en het volk, waarbjj talrijke dooden vielen. Ook zouden daden van sabotage gepleegd zijn tegen de vroe gere Poolsche regeeringsgebouwen. Het mcu bilair werd vernield en op straat verbrand Voorts zou in Vilnius typhus zijn uitge broken welke 12 slachtoffers gemaakt heeft Er zou zijn opgetreden tegen Poolsche bur gers een geestelijken. Het compromis, gesloten tusschen de poli tieke partijen en de Algemeene Kiesvereeni- ging, zal ongetwijfeld, n.1. als van andere zijde geen candidaten worden gesteld, tot ge volg hebben, dat de verkiezingen voor het Hoogheemraadschap Noordh. Noorderkwar tier, bij enkele candidaatstelling zullen af- loopen. De volgende candidaten zullen wor den gesteld. In het district Alkmaar als Hoofdingelan den de heeren G. Haremaker te Koog aan de Zaan, C. Kramer Glijnis te Stompetoren en J. Kroonenburg te St. Pancras, voor Hoofdingelanden plaatsvervanger de heeren J. J. de Moei te Schagen, W. J. Dirkmaat te Alkmaar en A. Veerman Az. te Midwoud. In het district Den Helder als Hoofdinge landen de heeren J. Jimmink Hz. te Bar- singerhorn, G. v. d. Sluijs te Zijpe, P, Tromp Sr. te Heerhugowaard; voor Hoofd ingelanden-plaatsvervanger de heeren P, Blaauboer te Barsingerhorn, P. J. Waiboer te Anna Paulowna en Joh. de Veer te Schagen. In het district Schagen als Hoofdinge landen de heeren J. Best Nz. te Berkhout, Jn. Lakeman te Lutjebroek en Abr. Sluis te Enkhuizen; als Hoofdingelanden-plaats vervanger de heeren J. B. van Kampen te Spierdijk, J. Commandeur te Wognum en S. Kossen te Broek op Langendijk. In het district Purmerend als Hoofdinge landen de heeren C. Ham te Wijdenes, C. P. Hartog en J. H. Langendijk te Beem- ster; als Hoofdingelanden-plaatsvervanger de heeren J. Laan Dz. te Kwadijk, Jn. Ko ning Az. te Purmer en G. P. Roeleveld te Ilpendam. PURMEREND, 24 Oct. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 21 par tijen, wegende 76.000 Kg., handel matig, hoogste prijs f 25—, 8 stapels kleine boe renkaas f 25, 3 stapels volvette f 29. 1155 Kg. boter f 1.501.61 per kilo. Runderen, to taal 892 stuks: 500 vette koeien 6470 ct, per Kg., stug; 242 geldekoeien f 100-170 P- stuk, stug; 100 melkkoeien f 160—260 per stuk, stug; 50 stieren 4456 ct. per kilo, matig; 6 paarden f 90—200 per stuk, stug; 162 vette kalveren en graskalveren: vette kalveren 6080, stug; graskalveren 2560 stug; 322 nuchtere kalveren: voor de slacht f 8—11, voor de fok f 13—17 per stuk, ma tig; 226 vette varkens: voor de zouterij 48 —50 ct., voor de slacht 60—66 ct. per kilo, vlug; 21 magere varkens f 2030 per stuk, stug; 63 biggen f 1220 per stuk, stug; 2494 schapen f 20—25 per stuk, matig; 69 bokken f 3io per stuk, matig! kipeieren f 5—5.50, eendeieren f 3.per 100 stuks, 10.700 oude kippen en hanen 2535 ct. per kilo, uitzond, prijs 36 ct., konijnen f 0.30— 1-70 per stuk, 1500 eenden 10—60 ct per stuk, duiven 40 ct. per paar, 600 Jon^? hanen 4245 ct., uitz. prijs 47 ct., 1100 N.-Holl. blauwe 42%47% ct. 397 Ganzen 2.25—3.10 per st Coöp. Centrale Eierveiling Purmerend. 1 Aanvoer: 100.000 condeieren f 3.153.40, kleine eendeieren f 2.60—3.05, 60.000 kip- eieren f 4-5.60. - NOORDSCHARWOUDE, 25 Oct a olOO kg. uien 290310; drielingen 120; gi°" ve 290-310; gele nep 510-520; 700 kg. kro; HO—240; 4800 kg. roode kool 290-330, 64700 kg. witte kool 290—341; 40600 kg. O witte kool 320—350. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Oct UT Utib.N JUi.l i\, M oqfl BI. eigenheimers 330; zilver eigenh. men 230320; drielingen 130160; 2o0—290; gele nep 480—530; kroten roode kool 120—340; witte kool 210-3^- Savoyekool 2—310; gele kool 210—2S0; witte kool 210—350; andijvie 30—150; torna ten A 650—760; B 720; C 440—5; CC 410, J

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 16