De moord io de lordaas „Stonegate" door de „Deutschland" getorpedeerd conomische larometer Betaling van gevorderde paarden Studenten in 's konings rok De leeuwen van Sittard Hoe dankbaar is mijn kleine hond*** Dappere tuinjongen Ongelukkige landing Samenwerking tnsschen Anti- revolutionnairen en Socialisten onmogelijk Postvluchten op Indië Tegen Frans 12, tegeo Leeodert 9 jaar geëischt L Engeland zet kracht tegen kracht In zijn wekelijksche verklaring in het Lagerhuis heeft minister-presi dent Chamberlain gisteren gezegd, dat in de afgeloopen week geen ope raties van beteekenis zijn geweest aan het westelijk front. De stroom van versterking en ma- terieel-reserve voor het Britsche ex peditie-leger houdt aan. Geen van de schepen, die in convooi voe ren en werden aangevallen door Duitsche bommenwerpers werd geraak, evenmin is 'n van de vliegtuigen van de koninklijke lucht macht, welke bij het convooieeren betrok ken waren, neergehaald. Bij den aanval van Duitsche bommen werpers op Rosyth en Scapa Flow zijn twee Duitsche bommenwerpers door de lucht doelartillerie omlaag gehaald. De minister-president zeide ver der, dat de campagne der Duitsche onderzeeërs is versterkt, men heeft dit steeds verwacht. De minister president kon het Huis met vertrou wen verzekeren, dat de toestand wel in de hand wordt gehouden. De vernieling van vijandelijke duikboo- ten wordt op voldoende hoog peil gehouden om ons te doen gelooven, dat deze bedrei ging van onzen handel te niet zal worden gedaan. Chamberlain kondigde aan, dat hij zoo juist bericht heeft ontvangen, dat het Duitsche schip „Deutschland", eeni- gen tijd geleden het Britsche schip „Stonegate" tot zinken heeft ge bracht. LEER OM LEER. Vijf Britsche schepen met een totaal ton nage van 22.715 ton zijn tot zinken gebracht, doch het aantal vijnandige schepen, dat is buit gemaakt, heeft een totaal tonnage van 28.367 ton. De minister-president voegde hieraan toe, dat het kenmerk van de duikbootoorlog is de toenemende wetteloosheid hiervan. „Het schijnt thans regel te worden, dat koopvaardijschepen tot zinken worden ge bracht zonder waarschuwing. Dikwijls wor den passagiers en bemanning in kleine open booten in een stormachtige zee over boord gezet, zoodat zij te lijden hebben van koude en ontbering". Geen woorden zijn krachtig genoeg om onze afkeer uit te drukken van deze laffe wijze van oorlpgvoeren." (Applaus.) LEVERING VAN WAPENS AAN TURKIJE. Het BritschFransch'Turksche verdrag, zoo ging de minister-president verder, is met groote voldoening in het geheele land ont vangen, alsook in Frankrijk. Het verdrag is zuiver defensief, het bedreigt niemand en heeft alleen ten doel tegenstand te bieden aan den aanval. De Britsche, Fransche en Turksche regeering hebben gespro ken over het vraagstuk van financi- eelen bijstand aan Turkije, in het bijzonder over de levering van oor- logsmaterieel. De besprekingen zijn gevoerd in een geest van hartelijkheid en openhartigheid en na deren thans hun einde. De minister-presi dent vertrouwt, dat zij tot practische resul taten zullen leiden. VON RIBBENTROP'S REDE. „De laatste dagen komen uit Berlijn me- dedeelingen over langdurige besprekingen van de nationaal-socialistische leiders, mis schien is de rede van von Ribbentrop het gevolg van deze besprekingen. Gelach.) Ik wil geen tijd verspillen om com mentaar te leveren op de vele onder- deelen van deze rede. Niemand in dit land zal misleid worden door het verdraaien van de waarheid, en er zijn reeds aanduidingen te over, dat von Ribbentrop ook geen succes heeft gehad in zijn poging onpartijdige waarnemers te misleiden. (Toej.) E B Weck t. Muadtg t m Zttcrd- 16 Oct. tot 17 Oct. tot Eflectenmarkt 21 Oct. 1939 23 Oct. 19)8 Aan deel en koersen 72.7 92.9 Betalingsverkeer Omzet postcheque- en girodienst 118.4 111.- Groothandel Groot handelsprijzen 88.5 70.3 Omzet termijnmarkt 20.6 78.9 Amsterdam Kleinhandel Omzet winkelbedrijf 126.2 108.5 Goederenverkeer Gewerkte taken (1 taak halve ar beidsdag) Haven Am 65.8 132.9 sterdam Bevrachtingen wilde binnenvaart 108.9 90.9 Arbeidsmarkt Aanvragen van werk gevers 124.4 113.2 Aanbiedingen werknemers 91.9 95.3 Plaatsingen 126.3 111.1 Het voornaamste thema van de rede van Von Ribbentrob was, aldus Ghamberlein, dat Engeland en niet Duitschland den oor log wenschte en tot stand heeft gebracht. De geheele wereld weet, dat dit niet waar is. De geschiedkundigen van de toekomst zullen bepalen in hoeverre het groote treur spel van dezen tijd te wijten is aan het feit, dat von Ribbentrop noch de politiek, noch het karakter van het Britsche volk heeft begrepen. In dit verband sprak Cham berlain nog van von Ribbentrop's bezoek aan Engeland in 1936. De communist Gallacher interrumpeerde hier en zeide: „Hij was toen uw favoriet", waarop MacGovern van de Labourpartij tot Gallacher zeide: „Nu is hij de uwe". (Luid gelach.) Slechts één antwoord. Von Ribbentrop heeft aangekon digd, dat de strijd zal worden voort gezet met alle ten dienste staande energie en kracht. Indien dit de bedoeling is, dan is er slechts één antwoord en wij zijn bereid dit te geven. Het is de Duitsche regeering, welke ons genoopt heeft de wapens op te nemen. Het is de Duitsche regeering, welke door het schaamteloos breken van het gegeven woord en het minachten van de rechten en vrijheden van andere volken de verantwoor delijkheid moet dragen voor den oorlog en alle gevolgen hiervan. De indruk van Chamberlain's rede. Reuter meldt, dat het Britsche volk zeer voldaan is over de .verklaring van Chamber lain. Men is algemeen van oordeel, dat de Britsche oorlog ter zee meer succes heeft dan bekend is. Dit wordt nog versterkt door het bericht in het blad „Argus", in Zuid- Wales, dat een vrachtschip dat kort geleden door een duikboot werd aangevallen, den aanvaller tot zinken heeft gebracht na een heftig vuurgevecht. .Jfc „Met bekwamen spoed." Op vragen van het Tweede Kamerlid Hil- genga betreffende de betaling van voor de mobilisatie gevorderde paarden, heeft de mi nister van Defensie als volgt geantwoord: Uit ingewonnen ambtsberichten is geble ken, dat de commissarissen der Koningin de gelden, bestemd voor de betaling van voor de mobilisatie gevorderde paarden, met be kwamen spoed aan de burgemeesters heb ben overgemaakt. Er zijn geen aanwijzingen dat de betaling van deze gelden aan de be langhebbenden thans nog niet heeft plaats gevonden. Terugbetaling van collegegelden moet ook voor de landbouwhoo- gescholen mogelijk zijn! Aan het voorloopig verslag van de Twee de Kamer over het wetsontwerp tot tijdelij ke afwijking van enkele bepalingen der Hooger Onderwijswet is het volgende ont leend: De bedoeling van dit wetsontwerp, tege moet te komen aan de moeilijkheden van studenten, die wellicht binnenkort onder de wapenen zullen worden geroepen, vond al gemeen waardeering. De vraag werd gesteld, of aan de gerezen moeilijkheden niet een einde kan worden gemaakt door de gemobiliseerde studenten zooveel mogelijk te legeren in de universi- teits- en lioogeschoolsteden, waar zij dan, voor zoover de dienst dit toelaat, de colle ges kunnen volgen. Blijkens courantenbe richten schijnt dit reeds te geschieden., zij het wellicht nog niet op groote schaal. Van verschillende zijden werd er de aan dacht op gevestigd, dat het wetsontwerp al leen van toepassing is op de rijiksuniversi- teiten en de technische hoogeschool. De bil lijkheid vordert, zoo meénde men, in de eer ste plaats uitbreiding van de voorgestelde regeling tot de landbouwhoogeschool Verscheidene leden zouden het billijk ach ten, indien ook aan de b ijz o n d e r e inrich tingen van hooger onderwijs van rijkswege werd vergoed hetgeen zij door de terugbe taling van collegegelden aan inkomsten zullen derven. Andere leden gaan hier niet mee accoord. Ten offer gevallen aan den oor logstoestand. Enkele jaren geleden kocht een avontuur lijke slagerszoon uit Helmond een leeuwen welp bij Burgers' Dierenpark, te Arnhem, en voedde den jongen „koning der wilder nis" zorgvuldig op in een stevigen ijzeren kooi, in den tuin achter de ouderlijke wo ning. De leeuwenbaby gedijde voorspoedig en zijn eigenaar bleek ook spoedig durf en aanleg te bezitten om het jonge dier te dresseeren. Hij verscheen er zelfs mee op straat en wekte daarmee niet alleen ver wonderde gezichten, doch ook de ont ruiming van het trottoir! Bijna volwassen kende het dier reeds enkele kunstjes e« de dresseur ging in de kooi „doodgewoon met hem om. De omwonenden hadden het echter, aldus de Msb., niet op den leeuw begrepen en het gevolg was o.m., dat de kooi door de politie werd afgekeurd. De ondernemende slagerszoon wilde echter niet van zijn makker scheiden en kocht een heuschen wilde-dieren-wagen van een rondreizend circus. Na daarmee op enkele Brabantsc'he dor pen „kijken-voor-een-dubbeltje" te hebben gespeeld, verkocht hij evenwel den leeuw en verving hem door een tweetal jonge leeuwtjes. Hieruit groeiden twee leeuwen, welke tot in de finesses afgericht een at tractie voor menige kermis in het land zouden worden, daar dresseur Karei ze heel wat kunsten had geleerd, Met één klap wer den ze echter beroemd, toen ze op een goe den dag in 1938 uit hun kooi op de kermis te Sittard ontsnapten en één hunner kalmp jes de kerk binnenwandelde tijdens de Hoogmis. Men zal zich dit drama herinne ren! Nadien zijn de leeuwen nog op vele plaat sen in ons land opgetreden. Deze week ech ter' is hun een roemloos einde ten deel ge vallen. Wegens den oorlogstoestand werd de voeding te duur en zoo heeft de eigenaar moeten besluiten zijn trouwe makkers naar de eeuwige jachtvelden te doen op gaan. Zoo pijnloos mogelijk zijn de leeuwen te Geldrop afgemaakt onder toezicht van veearts 'dr. Pulles uit Eindhoven en Gel- drop's gemeenteveldwachter. Hun huiden vormen thans voor den eigenaar een kost bare herinnering. VOEDSELTOEWIJZING. De minister van Economische Zaken maakt het volgende bekend: Houders van honden, die voorheen hon denbrood aan hun dieren verstrekten, zijn ook thans in de gelegenheid een bepaalde hoeveelheid hondenbrood te betrekken. Ofschoon vleeschafval, dierlijke organen, e.d. alsmede groenten nog vrij kunnen worden aangeschaft, ligt het in de bedoe ling voor degenen, die meer dan drie hon den houden, behalve hondenbrood ook voe- derrijst beschikbaar te stellen, indien zij daaraan behoefte hebben. Verder komen voor het verkrijgen van voederrijst o.m. in aanmerking: honden in kennels, politie diensthonden en de diensthonden van de jachtopzieners en geleidehonden voor blin den. Opgaven dienen te worden gedaan onder vermelding van ras (kruising) bij het Rijks bureau Voedselvoorziening in oorlogstijd, afd. Veevoederdistributie, sectie bijzondere diergroepen, P. J. Wijk Pzn., 't Spelderholt 22 te Beekbergen, waar tevens nadere in lichtingen zijn te verkrijgen. K,N.I.L.M.-Karteeringsvliegtuig zwaar beschadigd. De directie van de K.N.I.L.M. deelt mede: Het Kokker F 7 karteeringsvliegtuig van de K.N.I.L.M., dat in Australisch Nieuw Gui- nea vluchten uitvoert voor luchtkarteerings- doeleinden, is bij een landing te Kiunga, dicht bij de grenslijn tusschen het Australi sche en het Nederlandsche gebied, zwaar be schadigd. De bemanning is ongedeerd. KAMERMEISJE VEROORDEELD. De Haagsche rechtbank heeft gisteren het Duitsohe kamermeisje A. R. F., dat bij haar werkzaamheden in een groot hotel te Noordwijk eenige sieraden van hotelgasten had weggenomen, overeenkomstig den eisch van den officier van Justitie tot drie maan den gevangenisstraf met aftrek van de pre ventieve hechtenis veroordeeld. De S. D. A. P nog revolutionnair? ALGEMEENE BESCHOUWINGEN OVER DE RIJKSBEGROOTING BEGONNEN. Aan het begin der Tweede Kamervergade ring werd gisteren een voorstel van den voorzitter, om den spreektijd bij de Alge- meene Beschouwingen over de Rijksbegroo- ting 1940 te beperken, met 74 tegen 5 stem men aangenomen (tegen comm. en nat.-soc.), Na goedkeuring van het wetsontwerp in zake een Rijksgarantie aan de K.L.M. ter zake vpn een door de K.L.M. aan te gaan re- kening-courant-crediet, wordt een aanvang gemaakt met de algemeene beschouwingen over de Millioenennota. (De garantie be draagt f 3 millioen.) De heer Schouten (a.r.) opent de debatten Men moet hieruit echter niet afleiden, zegt hij, dat zijn partij een oppositie-partij is. Spr. bespreekt uitvoerig de totstandkoming van het vijfde kabinet-Colijn. Op 27 Juli hadden we aldus spr. principieele oppositie onder lei ding van den voorzitter der R.K.- fractie. Daaruit had een andere con sequentie moeten zijn getrokken. Het was hier geen accidenteele oppositie, zooals b.v. van ds. Kersten ten aanzien der quaestie van een gezantschap bij het Vati- caan. De oppositie van 27 Juli had de keu ze moeten hebben tusschen betalen of weer heel maken. De tegenwoordige solutie heeft geen dui delijkheid. Wie het vijfde kabinet-Colijn ten val brachten, gingen dadelijk samen met den volgenden samensteller den heer De Geer, die principieel toch niet aan den kant van de oppositie stond. En het program van dit kabinet is niet medegedeeld. We staan voor een reeks van vragen. Voor de anti- rev. blijft spr. het opnemen van soc. democraten in het Kabinet een onoverkomelijk beletsel zien, daar de soc. democratie nog steeds re volutionnair is. Er is ook een belangrijke staatrechtelijke zijde aan deze zaak, n.1. nu het toetreden van personen tot het kabinet afhankelijk is gemaakt van machtiging eener politieke organisatie. Het financieels beleid, in de millioenenno ta neergelegd, ontmoet bij den heer Schouten geen bezwaar. Wel hield hij vast aan zijn verlangens betreffende den leerlingenschaal en de gemeentefinancien. Aandrang op versobering. Ook de heer Bierema (lib.) is van oordeel, dat de groepen, die het vijfde kabinetCo- lijn ten val hebben gebracht, de verantwoor delijkheid voor het regeerbeleid hadden moeten aanvaarden. Wat de financieele po litiek betreft, is deze spr. van oordeel, dat op tal van rijksdiensten nog versoberd kan worden, evenals de andere sprekers brengt de heer Bierema hulde aan de weermacht. De heer de Marchant et d'Ansembourg (n.s.b.) eischt o.m. het uittreden van de so ciaal-democratische ministers uit het kabi net, daar naar zijn oordeel door de S.D.A.P. en het N.V.V. onze neutraliteit in gevaar wordt gebracht. De R.K.. fractievoorzitter de heer Deckers verklaart o.m., dat het Kamervotum van 27 Juli niet tot doel had den persoon van dr. Coli.in of de anti-revolutionnairen te treffen zoo Is hem en de r.k. fractie verweten was. Het vijfde kabinet was in strijd met onze staatkundige opvattingen samengesteld en bood niet de waarborgen van samenwerking, die in het landsbelang geboden zijn. Voorts bestrijdt de spr. de opvatting, dat de katho lieke ministers de crisis in het vierde kabi net-Colijn zouden hebben veroorzaakt. Ten aanzien van onze economische positie is spr. van oordeel, dat deze thans zoo sterk is ten gevolge van de sinds 1930 gevoerde actieve welvaartspolitiek. De laatste spreker van dezen middag is de heer Drees (S.D.) Spr. had liever ge zien, dat dit kabinet terstond met een ver klaring was gekomen. Spr. zeide verheugd te zijn dat thans samenwerking op breede basis is verkregen in een kabinet, waarin ook sociaal-democraten zitting hebben. Hij weerlegt voorts de woorden van den heer Schouten met betrekking tot het revolutionnaire karakter der sociaal-democratie in Neder land. Ook deze spreker is van oordeel dat kwes ties als leerlingenschaal en verzorging van ouden van dagen zelfs onder huidige om standigheden niet op den achtergrond mo gen geraken. Hedenmiddag om één uur wordt de ver gadering voortgezet. Op de heenreis landde de Pelikaan gisteren te Jodhpoer; de Nandoe bereikte op de terugreis Basra en de Torenvalk Medan. Gisteren stonden de. 19-jarige Frans E. en diens 25-jarige vriend Leen- dert K., te Amsterdam, in hooger beroep terecht wegens roofmoord op de alleenwonende bejaarde weduwe Storck aan de Lindegracht, Men zal zich dit gruwelijke drama in de Jor- daan herinneren. De oude vrouw was de grootmoeder van Frans E. en werd door de twee boosdoeners gekneveld waarna haar een prop in den mond werd geduwd en een kussen op het hoofd gelegd. De geweldenaars door zochten daarop de woning en stalen f2400.Beiden werden gevat en de rechtbank veroordeelde den klein zoon tot 15 jaar en zijn vriend tot 10 jaar gevangenisstraf. Rechtop en bleek stonden de twee ver dachten in de bank en vertelden nogmaal» de lugubere bijzonderheden van den moord. Beiden bezwoeren den president echter, dat ze niet de bedoeling hadden gehad, de vrouw te dooden; ze wilden haar slechts bewuste loos maken en bestelen. Evenals bij de behandeling voor de recht bank ontspon zich thans tusschen den verde diger-deskundige mr. van Everdingen en den tegen-deskundige dr. L'eusden, een langdu rig debat over de doodsoorzaak; deze was volgens eerstgenoemde hartverlamming, vol gens laatstgenoemde verstikking. Nadat de politiecommissaris, die met zijn mannen het misdrijf binnen een etmaal tot oplossing had gebracht, getuigd had, ging de procureur-generaal mr. J. Versteeg over tot het houden van zijn requisitoir, waarin hij allereerst de politie huldigde voor haar snel en doortastend werk. Dan zegt spr. koelbloedig heeft Frans eerst nog met zijn grootmoeder zitten praten een kwartier tje later belde vriend Leendert. Frans aar zelt, hij werpt de doek niet over zijn groot moeder, maar wacht tot Leendert boven is, Hij slaat zijn hand voor den mond van het slachtoffer, Leendert houdt haar beenen vast en samen dragen zij het weerlooze vrouwtje op het bed. Zij binden haar. Nog verweert ■zij zich. De onverlaat Frans ontziet zich niet zijn grootmoeder een sok in den mond te du wen. Een handdoek wordt over het gezicht gelegd, daarop drukt hij een kussen. Zij is dan volkomen weerloos, de beide daders doorzoeken het huis en vinden het geld. Het tweetal had moeten begrijpen, dat de vrouw zou sterven. „Ik beweer niet" aldus mr. Ver steeg, „dat zij bij het binnenko men van de woning het plan hadden om te dooden. maar de omstandighe den brachten hen er toe". Zij konden op hun vingers natellen, 'dat de vrouw, die, beide mannen kende, direct nadat zij weer bij haar positieven zou ko men, naar de politie zou gaan. Ook de rechtbank heeft dit zoo opgevat, daarbij E. zwaarder straffende, omdat van hem het plan is uitgegaan en hij in nauwe familierelatie met het slachtoffer stond. Op formeele gronden eischte spr. .vernietiging van het vonnis. Sprekende over de strafmaat wees mr. Versteeg op het weerzinwek kende van dit' misdrijf. Opnieuw rechtdoende eischte spr., wegens doodslag, gevolgd door diefstal en gepleegd om dit laatste misdrijf te vergemakkelijken, tegen den klein zoon twaalf jaar gevangenisstraf en tegen Leendert K. negen jaar gevangenisstraf. De verdediger van Frans E., mr. M. Schor- lestein, bepleit clementie voor zijn jeugdi gen cliënt, er op wijzend, dat deze een on gelukkige opvoeding heeft gehad en een straf van 12 jaren heel zwaar voor hem te dragen is. 1 Ook de verdediger van Leenderts dringt op uiterste clementie aan. Beide pleiters be- toogen, dat de verdachten niet de bedoe ling hebben gehad, de oude vrouw te ver moorden. Het Hof zal 9 November arrest wijzen. Onze Oog! Met de bloote vuist een amok maker te lijf. Op Molenvliet-West te Batavia heeft een tuinjongen zich bijzonder dapper Parage bij het onschadelijk maken van een arrl° maker. Deze woesteling had n.1. kans S zien niet minder dan 36 personen te v wonden. Van deze ongelukkigen zijn reeds vier overleden, n.1. een inlander, tv Chineesche meisjes van 5 en 8 jaar den vader van een dezer meisjes, tn ziekenhuis worden thans nog 19 fil- verpleegd; de toestand van enkelen hun is levensgevaarlijk. A. De tuinjongen Hanapi zag, dat de am 11\ L am 1 i i w-v De Tweede Kamer begon Donderdagmiddag met de algemeene beschouwingen over de begrooting voor het jaar 1940. Een overzicht tijdens de debatten. ,1 vil i-Xciua^r ZJO.^-,1 K"- /iliPH maker achtereenvolgens drie nersloeg, doch aarzelde geen oogenbha "ng den man met- de bloote vuist te in rechercheur en een agent snelde'i hulp en met z'n drieën konden ze het k vaarlijke personage overmeesteren. A» looning krijgt Hanapi een premie, ten j hij bij de eerstvolgende werving in aan king komt voor recruut bij de politie-

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 10