den veekoopman ONGEREGELDHEDEN te Praag DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER 3o october .939 Onafhankelijkheidsdag aanleiding tot nationale demonstraties Sudeten Duitschers berouw? Eén of twee daders? Slecht weer belet alle krachtige actie Vandaag suikerbon 2 aan de beurt KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Minister Steenberghe voor de radio Van het Westfront Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTt Zware sneeuwval in Noord-Italië Italiaansche slagkruiser loopt van stapel MAANDAG Uitgave der Uitg. Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 67eJAARG. No. 8760 gruwelijke bijzonderheden komen aan het licht. Er zijn zoodanige aanwijzingen ge vonden in zake den moord op den veekoopman Kees van der Horst te Leidschendam, die door een als korporaal verkleeden man zou zijn geschied, dat men meent op het goede spoor te zijn en dat de ar restatie van den dader weldra te gemoet kan worden gezien. Het zou inderdaad een militair zijn, die den moord heeft gepleegd. Ook Zondag is het onderzoek in alle richtingen voortgezet. Behalve de gemeente politie in verschillende gemeenten is ook de militaire politie hier en daar actief opgetreden, omdat men het niet onwaarschijnlijk blijft ach ten, dat de dader werkelijk korpo raai is. Verraderlijke pleister. Het feit, dat enkele vrachtrijders Vrijdag morgen een militair met een pleister bij den neus van den omtrek van Leiden in de richting Waddinxveen hebben vervoerd, heeft, aldus het N. v. d. D., mede in ver band met enkele andere binnengekomen gegevens, het vermoeden gewettigd, dat de dader wellicht uit Rotterdam afkomstig is. Vandaar, dat de militaire politie aldaar huiszoekingen heeft verricht. Intusschen schijnt de lijkschouwing nog fe hebben uitgewezen, dat het slachtoffer behalve de doodelijke verwondingen aan den hals, ook een bloedige wonde op het hoofd heeft opgeloopen. Eén of twee daders? De eerste theorie was, dat de korporaal een medeplichtige heeft gehad, die zich on der een deken achter in de auto zou hebben verborgen, om den naast den bestuurder zit tenden veekoopman tijdens den rit onver hoeds aan te vallen. In deze richting wees ook de verklaring van den vader der huis houdster,, den arbeider van Es, die achter in de vrij ruime auto onder een bruine au toplaid een hoog voorwerp had gezien. Hij schonk daaraan verder geen aandacht, maar later, na het drama, kwam hij op het vermoeden, dat een tweede persoon onder de plaid gezeten heeft. Bovendien is het slachtoffer zeer zwaar gebouwd, zoodat het onmogelijk moest worden geacht, dat één man hem heeft neergeslagen. Nadere onderzoekingen hebben echter twijfel doen ontstaan aan de theorie van twee daders. Bij de reconstructie van het drama is men tot de overtuiging gekomen, dat de mogelijkheid, dat de korporaal alleen de misdaad heeft verricht, niet kon worden uit geschakeld. De feiten, zooals deze thans vrijwel zijn komen vast te staan, wijzen uit, dat de moord heeft plaats gehad binnen vijf minuten nadat Van der Horst met den korporaal de boeren woning aan de Kuiplaan had ver laten. Op dat oogenblik was er op de stille, smalle Kuiplaan, die een ver binding vormt tusschen den Stomp- wijkschen weg en den Oostvlietweg, niemand te zien. Dit achtte de korporaal blijkbaar het gun stige moment, om tot zijn lang voorbereide daad over te gaan. Den ruim 200 pond we gende veekoopman, die zich in de smalle zitplaats van den auto nauwelijks kon be wegen, werd gezegd, dat er iets aan den auto was, waardoor deze moest stoppen. Op het moment, dat de wagen stopte, heeft de korporaal bliksemsnel een zware staaf of sleutel, die hij ergens verborgen had ge houden, op het hoofd van den niets vermoe denden veekoopman doen neerdalen. Vlijmscherp dolksmes. Van der Horst, die door dezen slag, die hem, naar de lijkschouwing heeft uitgewe zen, bloedend heeft verwond, reeds versuft svas, werd direct daarop met een vlijm scherp dolkmes in den hals dodelijk ge wond. Na dezen aanval heeft de veekoop man nog even getracht zich te verzetten en zich willen oprichten, waarbij hij zich over zijn zitplaats naar achteren heenboog, doch nog enkele dolksteken maakten een einde aan zijn leven. Op dat moment naderde van de zijde van den Oostvlietweg de café houder Van Velzen met zijn auto. De moordenaar had op deze onmoe- ting niet gerekend, doch behield zijn tegenwoordigheid van geest. Krampachtig hield hij het portier De correspondent van Politiken te Berlijn bericht, dat Zaterdag te Ber lijn verontrustende en dikwijls el kaar tegensprekende berichten zijn ontvangen uit Praag. Ter gelegen heid van den onafhankelijkheidsdag zouden een groot aantal Tsjechen met de nationale kleuren in het knoopsgat in de straten betoogd heb ben tegen de Duitsche soldaten en de S.S. op verscheidene plaatsen heb ben zich ernstige botsingen voorge daan tusschen de Tsjechische orde dienst en de Duitsche politie. De S.S. en Duitsche soldaten moesten ingrijpen en verscheidene personen zouden ernstig gewond zijn. Vijftien Tsjechen, meest jonge lieden, wer den gearresteerd. Tot twee keer loe moest het Wenceslaus-plein voor het verkeer worden gesloten. Kreten als „Leve Benesj", Leve de republiek!" werden gehoord. Na de betoogingen is een-conferentie van de politie gehouden onder voorzitterschap van Von Neurath en de chef van de politie, generaal von Camptz, om na te gaan of de betoogingen van te voren waren beraamd en of hierachter buitelandsche invloed stak. Men weet, dat eenige honderden vooraan staande Tsjechen als gijzelaars gearresteerd werden. Uit Duitsche bron wordt daarentegen ge meld, dat Zaterdag de vroegere nationale feestdag, evenals verleden jaar, een dag van den arbeid was. Overal in het protectoraat waren de zaken geopend. Alle fabrieken en bedrijven arbeidden als op een werkdag. Al leen in Praag probeerden opgestookte jeug dige elementen van verschillende politieke groepen na winkelsluiting betoogingen te houden. Arbeiders namen niet daaraan deel. Op liet Wenceslausplein verzamelde zich een vrij groote groep jongelui. Zij werden door de Tsjechische politie uiteengejaagd. Een aantal onruststokers is vastgehouden. Ove rigens had de Zaterdagavond een normaal verloop, aldus deze Duitsche lezing. Benesj spreekt te Londen. Op een bijeenkomst te Londen, waarbij de Tsjecho-Slowaaksche onafhankelijkheidsdag herdacht werd, is Benesj, de oud-president v. Tsjechi-Slowakije, bij acclamatie tot lei der gekozen. Toen Masaryk, de vroegere ge zant te Londen, dit voorstel deed en de aan wezigen als één man opstonden om aan hun instemming uiting te geven, werd de emotie den oud-president bijna te machtig „Tsjecho Slowakije leeft'!, riep hij uit. Masaryk zei- de: „Wij verzoeken den gealieerden ons toe te staan, dat wij een orgaan vormen, dat voor ons leger verantwoordelijk zal zijn. Het blijft mij gelijk, of men het regeering, natio- nalen raad of iets anders noemt: het moet de bevoegdheid hebben onze jonge mannen, die wenschen te strijden, bijeen te brengen en uit te rusten." Ook te Parijs is de onafhankelijkheidsdag herdacht. Sudeten Duitschers berouw? Reizigers wier berichten als betrouwbaar beschouwd worden, aldus Reuter uit Boe karest, verklaren, dat tachtig vrouwen in Eger (waar het vroegere hoofdkwartier van Konrad Henlein was gevestigd), gevangen gezet zijn. omdat zij op straat geklaagd had den. dat zij geen voedsel hadden voor haar gezinnen. Deze reizigers voegen hier aan toe aldus dit Reuterbericht dat de be volking reeds honger begint te lijden en dat het voedsel niet voldoende is om de kracht van een gezond persoon in stand te houden. In Boekarest ontvangen berichten zoo voegt Beuter hier nog aan toe melden, dat er groote schoorvoetendheid bestaat in de Sudentengebieden om dienst te nemen in 't leger en dat de opgeroepen mannen door de politie naar de recruteeringscentra worden geëscorteerd. van auto van binnen vast, zoodat Van Velzen, die met moeite van wege de smalheid van den weg kon passeeren, den indruk kreeg, dat de korporaal even wachtte met hulpverleening aan zijn medepassa gier. Even dacht Van Velzen aan een ongeluk, al was het bebloede hoofd van den veekoop- ma voor hem toch raadselachtig. Helaas niet gestopt. Maar aangezien zijn vrouw en kinderen ook in den auto zaten, achtte hij het niet geraden te stoppen. De korporaal reed, zoo als bekend, daarna snel weg. Tot hij, na den Oostvlietweg een eind te zijn opgereden, op een stil plekje stilhield. Hier moet hij het lijk van de waardevolle portefeuille hebben beroofd en toen het zware lichaam van het slachtoffer uit den auto hebben verwijderd. Heeft hij dit alles alleen gedaan? De po litie acht het niet onmogelijk, gezien het feit. dat de korporaal een krachtige figuur van circa 1.80 M. was. Met het verwijderen van het lichaam moet hij vrij lang bezig geweest zijn. want de caféhouder Van Velzen was inmiddels door Leidschendam gereden en kwam hein eerst in het dorp tegen. Op dat moment zou de korporaal gearresteerd hebben kunnen zijn, als Van Velzen zijn auto dwars over den weg had geplaatst. Op dit gedeelte wonen veel m'enschen en als toen de kreet: „Moord" was geroe pen, zou de dader naar de politie aan neemt stellig zijn aangehouden, YoorspeL In een onderhoud met een verslaggever van de Tel. heeft de huishoudster van den veekoopman, de 26-iarige mei. v. E., nog verteld, dat de korporaal, dien zij op dien noodlottigen middag in huis ontving, en zeufs een kop thee gaf. erg zenuwachtig deed en herhaaldelijk naar buiten kwam om te zien, of de veekoopman nog niet thuis kwam. De man droeg een donkergroene bril en had zijn veldmuts diep over zijn hoofd ge trokken. Hij had een briefje bij zich, een soort verlofpas, waarop de „kapitein" een uitnoodiging aan v. d. Horst geschreven had, om koeien te willen taxeeren. Slachtoffer had veel geld bij zich. De veekoopman moet veel geld bij zich gehad hebben, minstens een be drag dat tusschen de 5000 en 10.000 gulden ligt, daar hij juist zeven koeien verkocht had op de markt te Leiden en bovendien nog een groote som ander geld bij zich had. Boerenwoning als een juweliers zaak. De rijke van der Horst had dan ook aller lei vernuftige voorzorgsmaatregelen in zijn huis genomen, om dieven te weren. Daar hij zeer vast sliep, was alles er op ingericht, om hem door neervallende voorwerpen wak ker te maken. Zoo hing ergens een electrisch lampje aan een draadje tegen een raam, dat neer zou storten als het raam open ging. Het geheele huis was inwendig bewaakt alsof het een groote juwelierszaak betrof. lederen avond sleepten de huishoudster en haar baas legio breekbare voorwerpen voor de vensters als valmateriaal. Op tal van plaatsen had hij bovendien nog wapens opgesteld om zich te verweren, zooals ëen revolver, een gummistok en ook een hooi vork. Dan was er nog een waakhond in zijn slaapvertrek, die op het minste geluid begon te blaffen. Nog een spoor? Uit getuigenverklaringen moet gebleken zijn, dat op den dag van den moord een tweetal beruchte individuen in Leidschen dam hebben rondgezworven en ook in de omgeving van de boerderij van het slacht offer zijn gezien. Een van het tweetal moet vroeger in Leidschendam hebben gewoond en een aantal jaren geleden onder verden ding hebben gestaan van een brutalen moord te Voorschoten. Deze man is later naar Den Haag ver huisd. Na den moord op Van der Horst heeft men direct verband gezocht tusschen de aanwezigheid van deze personen en h&t misdrijf. Er zijn dus sporen die naar Den Haag en naar Rotterdam leiden... In ieder geval schijnt er gegronde reden te zijn, dat dit lugubere drama spoedig tot een oplossing zal worden gebracht Over de distributie. De minister van Economische Zaken zal op Woensdag 1 November a.s. te 20.10 uur over de drie Nederlandsche zenders een toespraak houden tot de Nederlandsche be volking aangaande de distributie van le vensmiddelen. CONCENTRATIES VAN DUITSCHE TROEPEN ACHTER DE LINIES. Het Fransche legerbericht van gis teravond luidt als volgt: „Over het geheel een kalme dag." Achter de Duitsche linies schijnt echter groote activiteit te heerschen Op verschillende plaatsen worden, volgens Havas troepenconcentraties waargenomen in het Duitsche kust gebied en ook aan de Nederlandsche grens ten Westen van Bremen. Het zou echter zeer gewaagd zijn hieruit voorbarige conclusies te trekken, meent hetzelfde persbureau, daar de ze troepen vermoedelijk uit Polen komen en rust nemen. De Duitsche bladen blijven bewe ren dat alle geruchten over zooge naamde troepenconcentraties of in vallen in neutrale landen kwaadaar dige verzinzels van den Engelschen propagandadienst zijn. Van het front. Fransche verkenningstroepen hebben eeni ge lijken van Duitsche soldaten gevonden, w.o. een officier, hetgeen vrij ongewoon is, aangezien lijken van officieren gewoonlijk het eerst naar de eigen linit worden terug gebracht. Over de Duitsche troepenconcentraties aan de Noordwestkust ten westen van Bremen, is verder niets bekend. Gezaghebbende krin gen gelooven, dat sommige gepubliceerde cij fers overdreven zijn, maar het valt niet te betwisten dat een bepaald aantal eenheden naar dat gebied gezonden is. Bevestigd wordt voorts, dat het Duitsche hoofdkwartier ge vestigd is in Godesberg aan den Rijn, het stadje, waar Chamberlain verleden jaar met Hitier heeft geconfereerd, herhaalt Havas voor de zooveelste keer. Slecht weer. Het weer aan het Westelijk front wordt iederen dag slechter, in de Vogezen en in het Saargebied sneeuwt het en elders valt een ijskoude regen. Overal is het modderig en de rivieren wassen opnieuw. Deze weersomstandigheden maken niet alleen de plaatselijke operaties gedurende den dag en den nacht onmogelijk, doch ma ken het ook zeer onwaarschijnlijk, dat groote operaties zich ontwikkelen. Het Duitsche oppercommando beschikt thans over alle menschelijke en materieele middelen om een offensief te ontketenep, doch het schijnt, dat het overvallen is door het slechte weer, dat dit jaar buitengewoon vroeg is ingevallen. Men zal moeten wach- Met de eerste koude dagen heeft ook de wintersport haar intrede gedaan. Zooals onderstaand plaatje toont, hebben de kunstrijders hun geliefde bezigheid weer opgenomen. In Weenen werd het eerste ijsfeest gehouden. Een tooverachtige figuur in het licht van de schijnwerpers. Verwachting: Matige tot krach tige O. tot N.O. wind, half bewolkt tot betrokken, plaat selijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur ten tot de eerste droge koude het terrein weer vast heeft gemaakt, niet alleen aan Moezel en Rijn, doch ook op het verdere operatieterrein. Het zicht in de lucht is bijna tot niets verminderd en het plafond voor de vliegtui gen is zeer laag. Derhalve is de luchtmacht practisch niet in actie geweest. Dit is ook een kwade factor voor een offensief op groote schaal. GEALLIEERDE LUCHTMACHT SUPERIEUR? De „Matin" en de „Action Fran- caise" berichten, dat binnen enkele maanden de Britsche en Fransche luchtmacht tezamen drie keer zoo veel vliegtuigen zullen hebben als de Duitsche. Uit verscheidene luchtgevechten, welke zijn geleverd, is gebleken dat de Fransche vliegtuigen beter zijn dan de Duitsche en men hoopt, dat deze superioriteit nog zal toenemen. De Fransche jachtvliegtuigen zijn meer wendbaar dan de Duitsche. Verder wordt medegedeeld, dat op 20 Oc tober Frankrijk acht toestellen verloren had, terwijl 24 Duitsche toestellen omlaag ge haald waren. Sedert het begin van den oor log zijn meer dan 250 vluchten uitgevoerd overdag en 74 des nachts. Hierbij zijn waar devolle gegevens over den vijand verzameld Binnenkort zullen 300.000 personen werk vinden in de vliegtuigfabrieken en de fa brieken zullen vijf keer zooveel producee- ren als voor den oorlog. Eerlijk zullen we alles dec- len De minister van Economische Za ken deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Maandag 30 October, dus vandaag, tot en met Maandag 20 November de met 2 genummerde bon van de rijksdistributiekaart recht geeft op het koopen van een kilogram suiker. De minister heeft ook aan de bakkers en banketbakkers gedacht, die in verband met het St. Nicolaas- feest natuurlijk veel meer suiker noodig hebben dan gewoonlijk. Zij krijgen voor de 2e periode ander half maal de normale hoeveelheid en voor de derde periode een en een kwart maal het gewone kwantum suiker toegewezen. Deze extra rantsoenen worden echter in het eerste kwartaal van het volgend jaar in mindering gebracht Wijnoogst ernstig beschadigd. De hevige sneewval van de laatste dagen heeft ernstige schade aangericht aan den landbouw, in het bijzonder aan de nog niet binnengehaalde oogst van de wijnbergen in Noord-Italië. Nabij Molveno in de provincie Iriente is een weg door een steenlawine be dolven; het zal geruimen tijd duren eer de weg geruimd zal zijn. In de Istrische Karst is een vrouw op een autoweg doodgevroren gevonden. Ook in de Apenijnen heeft het gesneeuwd. Binnen achttien maanden qe- bouwd. In Genua is de nieuwe slagkruiser Im- pero van stapel geloopen. Het is een zus terschip van de in 1937 van stapel geloopen Littoria. Het schip is 130 m. lang en heeft een waterverplaatsing van 35.000 ton Het is binnen nauwelijks achttien maanden ge bouwd en behoort tot de modernste vloot- eenheden ter wereld.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1