MET ONBEPAALD KLEIM VERLOF Luchtalarm in Engeland Pokkengevaar Waak tegen WERKVERRUIMING M ij n b r a n d Hamsteren en prijsopdrijven demoralisatie! Noorschc haven aangedaan betaald van bespaarden steun in Zuid-Limburg Op vier plaatsen opgeschrikt Nederland niet voldoende immuun Nieuwe HchtingspToegen opgeroepen van de lichtingen 1939-1940 De City of Flint Valsche pas gebruikt Postvluchten op Indïë De Regeeringspersdienst meldt: Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, ligt het in het voornemen om de dienstplichtige korporaals en soldaten, behooren- de tot de hierna genoemde lichtingsploegen op de daarachter ver melde data in het genot van onbepaald klein verlof te stellen. Lichting 1924, bereden artillerie 15 November 1939 Lichting 1924, motorartillerie 15 November 1939 Lichting 1924, kustartillerie 15 November 1939 Lichting 1924, luchtdoelartillerie 5 Januari 1940 NIEUW OPGEROEPENEN. Voorts ligt het onvoorziene omstandighede voorbehouden, in het voornemen om de dienstplichtigen van de hierna genoemde lich tingsploegen op de daarachter vermelde data voor eerste oefening in werkelijken dienst te roepen. Lichting 1939, bereden artillerie 18 December 1939 Lichting 1939, 2, pioniers 5 Februari 1940 Lichting 1939 2, verbindingstroepen 20 November 1939 Lichting 1939, 2. torpedisten 20 November 1939 Lichting 1940 motordienst 20 November 1939 Lichting 1940 1, kustartillerie 18 December 1939 Lichting 1940, motorartillerie 18 December 1939 Lichting 1940, luchtdoelartillerie 8 Januari 1940 Lichting 1940, artilleriemeetdienst 8 Januari 1940 Lichting 1940, eskadronpantserwagens 15 Januari 1940 DE TAAK VAN „ONTWIKKELING EN ONTSPANNING." „Wij diénon er voor te waken, dat als te zijner tijd de demobilisatie zal plaats vinden, deze niet gepaard gaat met verschijnselen van demoralisatie onder onze soldaten", zoo zeide jhr. ir. O. C. A. van Lidt de Jeude, oud minister van Waterstaat en Voor zitter van den Ccntralen Bond van Advies inzake Ontwikkeling en Ont spanning van militairen, in zijn gis teravond gehouden radiospeech, waarin hij de taak van genoemden raad uiteenzette. Bij het organiseeren van de ontwikkeling en ontspanning voor de dienstplichtigen, wordt, aldus spr., door gedecentraliseerde uitvoering onder centrale leiding, de juiste weg bewandeld. Het gaat er om de belangen van een groot gezin van meer dan 300.000 leden te behar tigen en men onderschatte in dit verband niet de geldbehoeften! Men susse zijn geweten niet met de ge dachte, dat daarvoor van overheidswege moet worden gezorgd. De overheid blijft stellig niet in gebreke te doen wat in haar vermo gen is, doch het militaire budget is reeds overbelast en er blijft nog een ruim arbeids veld voor particuliere vrijgevigheid, die steeds op de bres stond, als het gold, nooden te lenigen. JHR: IR: O. C. A. VAN LIDT DE JEUDE. Contact. De Centrale Raad dient, zoo vervolgde spr., in de eerste plaats het juiste verband te leg gen tusschen burgerbevolking en militaire autoriteiten. Van zuiver militair standpunt bezien, zal ontwikkeling en ontspanning noodzakelijk zijn om den geest en den tucht in het leger te handhaven. Van algemeen maatschappelijk standpunt bezien ligt de be- teekenis daarvan in de geestesgesteldheid, bij terugkeer in de burgerlijke samenleving. De Raad hoopt, dat zeer binnenkort ter beschikking van de sectie O. en O. zal worden gesteld een bij uitstek daarvoor geëigende functionaris, die voorgelicht door deskundige mede werkers, onder meer er naar zal stre ven, dat overal op verschillend ge bied „the right man in the right place" zal worden gesteld. Geen amusements-organisatie. De oud-minister wilde den indruk wegne men, als was O. en O. een soort amusements organisatie. Weliswaar heeft men in deze ernstige tijden meer dan ooit behoefte aan een levensblijheid, doch naast ontspanning en kunstgenot, zijn ontwikkeling en scholing noodig. Spr. zette uitvoerig uiteen hoe men zich voorstelt deze laatste te organiseeren. Reeds wordt er voor lager- en technisch on derwijs gezorgd en zijn er nijverheids-, am- bachts- en landbouwscholen beschikbaar ge steld. Tenslotte hebben verschillende organisaties zich belast met de geestelijke verzorging der militairen en onderhouden ook op dit terrein nauw contact met de algemeene leiding. Aan het slot van zijn toespraak wees spr. op de gevaren van demoralisatie: „Beseft deze gevaren en slaat de handen ineen!", zoo besloot hij. ONTGINNINGSPLANNEN IN NOORD-HOLLAND. In een nota aan de Ttveede Kamer naar aanleiding van het verslag over het wets ontwerp tot verhooging van het crediet voor werkverruiming zegt de regeering o.a. Het is niet mogelijk thans reeds definitief te bepalen, of de eventueel aan te koppen gronden na de bewerking zullen worden verpacht of verkocht. Het kan zeer goed mogelijk zijn, dat in verschillende geval len verschillend wordt gehandeld, al naai gelang het belang van het rijk dit zal voor schrijven. Het is de bedoeling der regeering, om, gelijk tot heden gebruikelijk was, ook bij de uitvoering van civiel-technische onder- deelen zoo mogelijk aannemers in te scha kelen. De vraag naar de beslissing der regeering inzake ontginningsplan nen der provincie Noord-Holland kan door de regeering niet worden beantwoord, aangezien het haar niet bekend is, welke plannen in deze vraag bedoeld worden. Voor zoover de regeering bekend is, zijn met één uitzondering geen plannen, als hierbedoeld, onafgedaan. Deze uitzondering betreft slechts één groot plan, dat nog niet tot een be slissing kon worden gebracht, zulks in verband met de bijzondere om standigheden van het oogenblik. Subsidies voor productieve werken. Ten aanzien van de vragen omtrent de wijze, waarop de regeering zich voor stelt de subsidies voor de productieve wer ken op het gebied van nijverheid en verkeer te berekenen, merkt de regeering het vol gende op. Het is de bedoeling, bij de bereke ning van het subsidie rekening te houden eenerzij ds met de door de uitvoering der werken te verkrijgen tijdelijke en blijvende werkverrui ming, anderzijds met de te verwach ten besparingen op de uitgaven van werkloozenzorg (bespaarde steun). Het ligt niet in de bedoeling der regee ring bij bedoelde werken invloed uit te oefenen op de uit te betalen looncn. De regeering kan niet erkennen, dat de gedachtewijziging in het verstrekken van financieelen steun voor de uitvoering van openbare werken beide vormen van steunverstrekking zullen naast elkander blijven werken tot gevolg zou moeten hebben, dat een deel van de bereids uit het werkfonds aan de gemeenten en andere openbare lichamen verstrekte leeningen zou moeten worden kwijtgescholden. De regeering is bereid het rapport-Hidde Nijland ter griffie te deponeeren ter inza ge voor de leden. DE MAAND AGMORGENPLOEG DAALDE NIET AP MACHINIST DOOR KOOLMO- NOXYDE VERGIFTIGD. Een zeer ernstige brand woedde gisteren op de 378 meter verdieping in de ondergrondsche werken van de mijn Laura te Eygelshoven (L.) In den nacht van Zaterdag op Zon dag is deze brand ontstaan in een peiler op deze verdieping. Zondagochtend werd bij de gebrui kelijke controle de brand ontdekt. In middels was reeds een machinist, die 's Zondags do pompen contro leert, afgedaald. Hij meldde zich niet op het overeengekomen uur, waarop een reddingsbrigade met een zuurstofapparaat afdaalde. De ma chinist werd op vrij grooten afstand van den brandhaard aangetroffen. Hij was blijkbaar door koolmonoxy- de verrast en aan vergiftiging overle den. Het slachtoffer, de 32-jarige Hon gaar O. Janusch uit Chevremont, ge meente Kerkrade, was gehuwd en vader van een kind. De reddingsbri gade rukte uit en trachtte het vuur in te dammen door het maken van muren in de ondergrondsche gan gen. De Maandagmorgenploeg is niet afgedaald. Nog steeds geen richten. officieele be- TOT ZWARE STRAFFEN VEROORDEELD. De Utrechtsche politierechter veroordeelde gistermiddag een Utrechtschen bakker, die een partijtje huishoudelijk waren had ge hamsterd tot een geldboete van f 100 subs. dertig dagen hechtenis met verbeurd ver klaring der in beslag genomen goederen. De officier van justitie hield daar bij een scherp requisitoir, daarbij wijzend op de a-sociale daad van den verd. en in het algemeen waarschuwend, dat hij zich bij deze eerste gevallen slechts zou bepalen tot hooge geldboeten, doch bij her haling er zeker toe zou overgaan voor dergelijke overtredingen ge vangenisstraffen te eischen. Thans eischte de officier tegen den bakker een geldboete van f 250 subs. 30 da gen hechtenis met verbeurd verkla ring der in beslag genomen goe deren. Een ijzerhandelaar uit Zeist had getracht een hoogere prijs te krijgen voor een par tijtje draadnagels, dat hij in zijn bedrijf in voorraad had. Verd. beriep zich op het feit, dat op dat oogenblik de inkoopsprijs van de draadnagels aanmerkelijk was gestegen. Uit het onderzoek, dat was 'ingesteld, bleek, dat hij dat onmogelijk kon weten. De officier van Justitie eischte ook tegen dezen verd. een geldboete van f 250 subs. dertig dagen hechtenis. Do politierechter veroordeelde don ijzer handelaar tot een geldboete van f 150 subs. dertig dagen hechtenis. Het staatsdepartement te Washington heeft een rapport ontvangen van mevr. Har- riman, gezante der Vereenigde Staten in Oslo, waarin wordt aangegeven, dat zij of ficieus, maar uit goede bron, heeft vernomen, dat de City of Flint gistermiddag om 13 uur plaatselijken tijd in Tromsoe is aangeko men. Het schip voerde de Duitsche vlag en vertrok om 14 uur in zuidelijke richting. Mevr. Harriman voegt hieraan toe, dat zij geen officieele bevestiging heeft kunnen krijgen van dit bericht, aangezien het mi nisterie van buitenlandsche zaken gesloten was. De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken. Cordell Huil. heeft in een persconferentie verklaard, dat het ministerie van buitenladnsche zaken met oplettendheid de zaak van de „City of Flint" bestudeert. Hij voegde hieraan toe. dat alle maatrege len zijn genomen om de veiligheid van de bemanning van Amerikaansche schepen te verzekeren. Welke deze maatregelen zijn, deelde de minister niet mede. Zinken of opbrengen! Een der opvarenden van het Britsche schip „Stonegate" die door het Amerikaansche schip „City of Flint" aan boord waren genomen, nadat hun schip door de „Deutschland" tot zinken was gebracht, heeft medegedeeld, dat de commandant van de „Deutschland" den Amerikaanschcn kapitein van de „City of Flint" voor de keus stelde het schip tot zinken te bren gen of het naar Duitsehland te brengen. De kapitein verklaarde, dat hij dan liever had dat het schip naar Duitsehland werd gebracht. De Duitsche prijsbemanning, bestaande uit achttien man, gewapend met handgranaten en pistolen, kwam aan boord, sloot de Brit ten van de „Stonegate" op in de ziekenboeg doch liet de Amerikanen vrijheid van be weging. De „City of Flint" werd naar Tromsoe gebracht, waar de Britten aan land werden gezet. Nadat water was inge nomen, werd het schip buiten de Noorsche territoriale wateren gebracht. Officieel is te Washington nog steeds geen bericht over het schip binnengekomen. De ontstemming, vooral ook ten aanzien van de houding van Rusland neemt nog steeds toe. VOOR HET SMOKKELEN VAN MENSCHEN OVER DE GRENS. De zwerver J. H. v. d. B., was te Vaals in de tram gesnapt in gezelschap van een paar Duitsche joden, die hij over de Duitsche grens had gesmokkeld. De man gaf toe te hebben behoord tot een complot van joden- smokkel uit het Duitsche gebied. Ongeluk kig voor hem toonde hij aan de Nederland- sche grensbeambten een bewijs van Neder landerschap, waarop weliswaar zijn portret stond, maar dat ten name van een ander was gesteld. Hij werd echter herkend en had zich niet alleen wegens gebruik maken van een valsch bewijs van Nederlanderschap te verantwoorden, maar ook wegens verboden Engeland vier maal opgeschrikt. LUCHTAANVAL BIJ DOGGERSBANK. Viermaal is gistermorgen in Engeland luchtalarm gemaakt en wel voor: 1. een gevecht tusschen Britsche en Duit sche vliegtuigen boven een stad aan de Noordoostkust. 2. een waarschuwing voor het gebied van de Firth of Forth, 3. waarschuwingen in vier steden in het Z.O. des lands. 4. alarmeeringen bij vergissing in ver schillende wijken van Londen, o.m. Kings Cross. St. Pancras en het ministerie van voorlichting. Naar de oorzaak der verkeerde alarmee ringen wordt een onderzoek ingesteld. Plotseling werd in de zalen en gangen van het ministerie van voorlichting op fluitjes geblazen. Bij het gebouw van het ministerie wer den geen sirenes geloeid, doch bij vergis sing wel in aangrenzende districten van Ilolborn. Ongeveer een kwartier later klonk het signaal, dat alles weer veilig was. Duizenden menschen die juist op hun kantoren waren aangekomen en anderen, die op weg waren naar hun werk, begaven zich naar openbare en andere schuilplaat sen. Nauwelijks waren aan de Z.O. kust de voorzorgsmaatregelen tegen den lucht aanval genomen of het sein werd gegeven, dat alles veilig was. 3000 schoolkinderen werden in minder dan vier minuten geëva cueerd. Britsche gevechtsvliegtuigen stegen op. Hoewel de vliegtuigen door de laag hangende wolken aan het oog ontrokken waren, kon het gebrom van vele vliegtui gen worden gehoord. LUCHTAANVAL BIJ DOGGERSBANK. De admiraliteit deelt mede, dat twee Duit sche bombardementsvliegtuigen gisteroch tend een flottielje Britsche torpedobootja- gers zuidelijk van Doggersbank hebben aan gevallen. Er is volgens Reuter geen schade aangericht. Vele schepen gezonken. Het Noorsche schip, „Varangmalm" is gisteren op de Noordzee tot zinken ge bracht. Het schip meette 3551 ton en werd gebouwd te Capelle a./d. IJssel. Men weet niet of het schip op een mijn is geloopen, dan wel door een torpedo tot zinken is gebracht. He te^Grimsby thuisbehoorende treiler „Lynx II" is op de Noordzee door den vij and tot zinken gebracht. De uit 10 koppen bestaande bemanning is in Schotland aan land gekomen. De „Malabar", het Britsche stoomschip, dat gisteren door 'n Duitsche duikboot tot zinken werd gebracht, was op weg van de Verecinigde Staten naar Engeland en werd zonder eenige waarschuwing aange vallen, vroeg op den Zbndagmorgen, aldus Op dè heenreis landde de Gier gi teren te Rangoon en de Buizerd t Alexandrië; de Torenvalk bereikt op de terugreis Alexandrië en de Wielewaal arriveerde te Medan terugkeer, omdat hem in Mei 1.1. bij ep„ lelijk vonnis de toegang tot het grensgph- was ontzegd wegens een ander gevai jodensmokkel. Vah Het O. M. wees er op, dat men hier te d heeft rnet een van die mensehen, die v' het overbrengen van Duitschers 300 tot iftnr mark vragen en krijgen. De omstandigheri maken het misdrijf ernstig en daarom vrn het O. M. veroordeeling van verdachte tot e jaar gevangenisstraf. 0511 I)e rechtbank te Maastricht zal 13 nov ber vonnis wijzen. eot Oorlogstoestand maakt de nies. we regeling zeer dringend. In de zoo juist verschenen memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot vast- stelling van nieuwe bepalingen betreffend» de inenting tegen pokken lezen wij het vol gende: 11 De Minister van Sociale Zaken heeft m»t groote voldoening vernomen, dat het begin- sel, van het ontwerp: wettelijke geregelde drang tot inenting, in zoo belangrijke mate instemming heeft gevonden. Hij is het eens met de uitspraak, dat de indirecte dwang, zooals wij dien vroeger hebben gekend, niet opnieuw kan worden ingevoerd. Wat daarentegen het stelsel van den directen dwang betreft, aan welk stel sel volgens sommige leden de toekomst zon moeten zijn, kan de minister zich niet bij deze leden aansluiten. Ook indien de oor zaak van de kinderverlamming zou komen vast te staan, zou de minister, indien met het thans voorgestelde stelsel bevredigende resultaten worden verkregen, niet tot wijzi- ging van dit stelsel in dit van den directen dwang willen overgaan. Encephalitis beneden de 2 jaar. De minister is het niet eens met hen, die betoogen, dat de vaccinatie gevaarlijk is, welk betoog wordt ge leverd met een beroep op de door de Staatscommissies verzamelde cijfers betreffende gevallen van encephali tis beneden den leeftijd van twee jaar. Daarbij wordt evenwel niet vol doende aandacht geschonken aan het belangrijke feit, dat geen van deze gevallen doodelijk is verloopen. Daartegenover staat het betrekke- C lijk groote aantal gevallen van en cephalitis met doodelijk verloop, in dien de eerste vaccinatie boven de 2 jaar heeft plaats gevonden. Nu Is van de voorgestelde regeling do ver-1 mijding van het gevaar van eerste inenting I op lateren leeftijd een even belangrijk ele-1 ment als de bescherming in het algemeen I tegen de pokken. Het is immers aan te Bf-if men, dat men, indien zich een pokkenepi' I de-mie voordoet op groote schaal zal over i gaan tot het vaccineeren van nog niet ge- vaccineerden, ook indien deze reeds op dali voor de eerste vaccinatie minder gunstigen I leeftijd zijn. De taak der burgemeesters, Het is niet de bedoeling, dat de burge-1 meester als propagandist voor de vaccinatie j zal optreden. Zijn taak is slechts de ouders voor te lichten. Naar aanleiding van de gevraagde ra ming van de kosten merkt de minister op, dat het bezwaarlijk is, deze met groote f nauwkeurigheid te geven. Een voorzichtig® j raming is gekomen tot een bedrag van ten f hoogste f 30.000 per jaar. De minister besluit met er op te wijzen, dat in oorlogsiijd het gevaar van besmet-1 ting door vluchtelingen, geinterneerden enI reizigers uit oorlogvoerende landen, veel i grooter is dan anders. Het ligt voor de hand, zoo zegt de minis ter, dat het tot stand komen van de thans voorgestelde regeling slechts geleidelijk een einde zal maken aan den thans ook uit W' litair oogpunt zoo onbevredigenden immn® teitstoestand van onze bevolking. De tijd® Jg omstandigheden hebben de urgentie van voorgedragen regeling nog vergroot. Thaflt h6' loopt de immuniteitstocstand elk jaar m langrijke mate achteruit. meldt „U.P." uit Londen. De bemanninjjl kreeg: geen grelegenheid in de booten te K^i Toch slaagde het grootste deel er in g ondanks de moeilijkheden en de duist van boord te komen. Na ongeveer een werden zij opgepikt. Lijken spoelen Te Happisburgh in Norfolk is F's,eJ'€nvije- stoffelijk overschot van twee Duitsche fiers aangespoeld. j,ad| De een, een Duitsch vliegerofficier pH een opgeblazen zwemvest om do bors man was gedood door een kogel in jver slaap en, aangezien er een leege ie e(11tj houder op het lijk werd gevonden. I men aan, dat de vlieger zich vani ne beroofd heeft na uren in zee te hei' legen. Hij had geen papieren bij zie ]l0rl°' f wel een identiteitsplaatje, terwijl zil' j)8([l ge was blijven stilstaan op 5 uur. verder 45 mark bij zich.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 10