übonoesrt II op dit blad Ingezonden uit Urk Arrondissements rechtbank Alkmaar AU GASTBONOME Uitslag verloting Clubhuis Fonds „Nova Sento" JjMcelbcJPi nizuwJ Marktoverzicht Marktberichten Zilvermeeuw- nieuws V isscherij Dz nieuwe Kinderzegels „Ghr. Huygens" door het SueZ'kanaal Moofdp'J" iücAe^u^aaMeAtcfiteA KeAÈ exi Agenda MJLthfyielejei bloemen koopman V0ERW0RTELEN Raadpleeg onze advertentie kolommen voor uw inkoopen Zitting van Maandag 30 October. Portemonnaie verduisterd. Een Heldersche ingezetene stond gisteren terecht, omdat zij zich wederrechtelijk een portemonnaie had toegeëigend, waarin zich een bedrag aan geld bevond. De beurs had verdachte uit een regenmantel gestolen en na zich van het geld te hebben meester gemaakt, deze in het water gegooid. De politierechter, mr. Krabbe, wees er verd. op, dat zij in 1939 ook al wegens diefstal voor waardelijk was veroordeeld. Op genoemden datum was de getuige in een winkel een japon aan het passen en had haar regenjas neergehangen. In de rechterzak zat een beurs, inhoudende ruim 15.Later miste zij de portemonnaie. Maar alles was door verd. vergoed, ook de in het water gegooide beurs. Dat is tenminste iets, meende mr. Krabbe. De heer J. H. Wiggers, reclasseeringsambte- naar te Alkmaar, wilde het nog wel eens met verd. probeeren, doch zij moest haar leven beteren. De Officier van Justitie, mr. v. d. Feen de Lille, requisitoir nemend, achtte het feit door de bekentenis van verd. wettig en overtuigend bewezen en eischte een gevangenisstraf voor den tijd van 6 maanden, waarvan 4 maanden voorwaardelijk. De politierechter vonnis wijzende neemt in dat het ontvreemde vergoed is en dat zij bin nenkort gaat trouwen. Mr. Krabbe veroordeelt verd. tot 25.boete, subs. 15 dagen hech tenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden met een proef tijd van drie jaren; zulks onder bijzondere voorwaarden. De Koningin beleedigd. Den Helderschen straatmuzikant G. B. werd ten laste gelegd, dat hij de Koningin had be leedigd. In verband met de waardigheid onzer Ko ningin vroeg de Officier van Justitie behan deling met gesloten deuren, waarmede Mr. Krabbe zich kon vereenigen. De verdachte werd conform het requisi toir van de Officier door den Politierechter veroordeeld tot 25 dagen gevangenisstraf. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redact!» Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Algemeen Sint-Nicolaasfeest 1939. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat het Algemeen Sint-Nicolaasfeest dit jaar zal doorgaan. Had de commissie oorspronkelijk gedacht, gezien de tijdsomstandigheden, het dit jaar te moeten laten voorbijgaan, zij is op haar besluit teruggekomen, op aandrang van de Ouderraad, in deze gesteund door den Wethouder van Onderwijs. Wij hebben op de scholen circulaires uitgezet, waarop de ouders voor een bedrag konden intekenen. Toen Za terdagmiddag het totaal-bedrag werd vast gesteld, kon de commissie met bijzonder grote voldoening constateren, dat het feest door de ouders ten zeerste gewild was. Al leen... het bedrag was nog niet voldoende. Om ons het geld, dat nog ontbreekt, te ver schaffen, zullen we, behoudens toestemming van het College, van 6 tot en met 9 Novem ber een huis-aan-huis-collecte houden, waar we de kindervrienden, die nog niet in de gele genheid waren, een bijdrage te geven, hiertoe in staat te stellen. De ouders, die reeds op de circulaires getekend hebben, tekenen dus op deze intekenlijsten niet. Zij kunnen de col lectanten doorsturen met de boodschap, dat zij reeds op school geven. Maar de vele anderen, die wij nog niet heb ben kunnen bereiken, verzoeken we, ons met een bijdrage te verrassen. Dat er zouden zijn, die zich van de collecte zouden willen afmaken, door te zeggen, dat zij op school geven, zonder dat dit zo is, geloven we niet. Daaivoor is het doel te mooi. De collectanten komen Vrijdag 3 Novem ber, des avonds half acht in het Militair Te huis, Spoorstraat samen, om bussen en wijken in ontvangst te nemen. Mochten er alsnog dames en heren zijn, die niet opgeroepen wer den en toch aan de collecte willen meehelpen, gaarne worden zij verwacht. Dan gaan ze er Maandag op uit en wij twijfelen niet, of de bussen zullen niet leeg terugkomen. Neen, wij zijn overtuigd, dat vele inwoners de opbrengst zo hoog mogelijk willen hebben. Vol vertrouwen zien we de uit komst tegemoet. Mocht men niet thuis zijn en toch een steentje willen bijdragen, hieronder volgen de adressen der commissieleden: M. van der Horst, voorz., Javastraat 155 B. H. J. Marinus, secr., Ruyghweg 21. H. C. de Stigter, penningm., Krugerstraat 12. M. Assendorp, Brandkraansteeg 1. C. Bakker, Ruyghweg 29. M. Dekker, Ceramstraat 56. E. Woud, Julianapark 6. J. H. Zijp, Javastraat 126. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN V AC ANTIE KOLONIES. Afdeeling Den Helder. De postzegelinzameling ten bate van boven genoemde vereeniging bereikte op 27 Oct. 1.1. de 40 d. i. 400.000 zegel gesorteerd en gebundeld in pakjes van 100. Als we nog op meer medewerking mogen rekenen, zouden we dit jaar over de helft van het millioen kunnen komen. Moge dit bericht een opwekking zijn tot volhouden van onze trouwe medewerkers en tevens een aansporing aan anderen, om ook hun steentjes (zegeltjes) bij te dragen voor het goede doel: de kinderuitzending. De secr. v. d. Afd. Den Helder C.G. v. H. ZEEUWSCHE MOSSELEN Spoorstraat 94. Telef. 660. De prijzen 1 t.m. 78 zijn gevallen op de volgende lotnummers: 1430 1451 1589 939 530 477 514 913 1943 1894 371 1344 1284 1791 396 1575 431 30 1819 1895 1861 1408 1916 1099 1442 1756 1536 1599 1982 155 388 1395 1038 1862 560 1561 816 1931 1168 479 446 1107 1234 1496 1187 1484 1058 1889 1440 1089 488 853 1410 300 989 318 247 1553 1204 77 1825 720 1779 1691 1356 85 1185 193 1057 66 929 1880 1243 1254 259 858 1797 456. De prijzen kunnen worden afgehaald tot en met Zaterdag 4 November, van 67 uur aan het adres: Hector Treubstraat 2. TRACTOR IN DE SLOOT. Gisteren is op den Koogerweg, nabij hoeve Margaretha een tractor van den heer Lange- veld in de sloot gereden. De bestuurder kon er bijtijds afspringen. Het zware voertuig heeft men met behulp van een andere trac tor weder op het droge weten te brengen. GEEN RUWE WEDSTRIJD. Men maakt er ons op attent, dat het be richt over het ongeluk bij het voetballen te Oosterend in zooverre onjuist is, dat er geen sprake van een ruwen wedstrijd is geweest. De beenbreuk, die de heer Kleppel bekwam, is geheel het gevolg geweest van een onge- lukkigen samenloop van omstandigheden. De wolvee-aanvoer aan de Texelsche markt is thans niet groot meer, vermoedelijk is de minder goede prijs hierop wel van invloed. Er werden ongeveer 10 schapen aangevoerd, de prijzen liepen van 16.— tot 20.Lam meren deden gemiddeld 9.50 per stuk. Er werd een vijftal rammen verhandeld voor ge middeld 20.per stuk. De rundvee-aanvoer was iets grooter dan we dit in de laatste weken gewoon zijn; de prijzen bedroegen voor koeien 175.tot 210.(een pas afgekalfde koe bracht on geveer 220.op). Nuchtere kalveren gol den gemiddeld 10.oudere kalveren meer, hoogste prijs 65.Voor pinken werden prijzen betaald van 110.tot 135.per stuk. Biggen golden op de markt ongeveer 15. per stuk. Vette varkens op de boerderij doen 3031 cent per pond. De kipeieren waren op de veiling belang rijk duurder dan vorige week, de prijs liep om de 6.per 100 stuks (zie noteering). Veemarkt, Maandag 30 Oct. 1939. 4 Koeien 175.tot 2.10.3 pinken 110.tot 137.3 graskalveren 40. tot 65.5 nuchtere kalveren 7.tot 14.10 schapen 16.tot 20.5 ram men 18.tot 24.21 Lammeren 7. tot 12.15 biggen 12.tot 18. Eierenveiling, Maandag 28 Oct. 1939. Aangevoerd: 30500 eieren. 5862 kg per 100 5.65 tot 6. 62—64 kg per 100 5.90 tot 6.10; 66—70 kg per 100 6.10 tot 6.30; 50—56 kg per 100 5.05 tot 5.55; 40—50 kg per 100 4.30 tot 5.10. Aan de j.1. Zondag door de Bussumsche Wandelsportvereeniging ,,de Kievit" georgani seerde wandeltocht over 30 km, nam ook onze plaatselijke vereeniging „de Zilvermeeuw" met twee groepen deel. Tot slot van een wèl-ge- slaagd wandelseizoen kwam zij ditmaal uit met een aparte dames- en dito heerengroep, in totaal 44 leden. Het bij uitstek gunstige wandelweer en het prachtige parcours door 't Gooi in herfsttooi, maakten de wandeling tot een waar genot. Beide groepen ontvingen een fraaien groeps- prijs terwijl de leden ieder een persoonlijke her innering verwierven. Urk, 30 October. Door 19 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan den Gem. Vischafslag alhier aangevoerd: 430 pond kuilpaling, van 8 tot 50 pond per vaartuig, prijs 23 tot 25 ct; 3500 pond snoekbaars, 8 tot 9% ct.; 1300 pond bleibaars, 2 tot 5% ct., alles per pond en 60 manden nest, prijs 40 tot 50 ct. per mand. Verleden week heeft de visscherij over het geheel veel hinder ondervonden van het ruwe en stormachtige weer. Daarom kon er veelal niet meer dan 3 etmaal gevischt wor den. Op de voormalige Zuiderzee is de aal- en palingvisscherij in afnemende lijn. Nu het kouder gaat worden, zoo gaat de aal en pa ling den grond in, waardoor vangen dan on mogelijk meer is. De motorlooze zeilvaar- tuigen hadden per etmaal ten hoogste 10 pond kuilpaling gevangen. Hiervan was de gemiddelde prijs 25 ct. per pond. De nestvisscherij van deze vaartuigen was maar ten hoogste tot 4 manden. In vele ge vallen was de weekresultaten niet hooger dan 7 tot 10 gulden per zeilvaartuig. De mo torvaartuigen brachten per etmaal vangsten aan de markt tot 50 pond kuilpaling. De kleinste motorvaartuigen maar ten hoogste tot 30 pond. Deze soort kuilpaling was nog mooi van stuk en werd gemiddeld voor 30 ct. per pond verkocht. De nestvisscherij was maar van 9 tot 14 manden per vaartuig. De weekbesommingen waren maar tot matig. Deze waren van 15 tot 29 gulden per motor vaartuig. De vangsten van de snoek- en Bleibaars- visscherij zijn zeer verschillend. Deze waren van zeer gering tot goed te noemen. Er wa ren vaartuigen, welke per etmaal maar tot 100 pond boven water bracht, terwijl ande ren meer dan 1000 pond boekten. De prijs van deze soort visch was stabiel. De ver diensten varieerden van 40 tot 150 gulden per vaartuig. De lijn- of beugaalvisscherij is zoo goed als geëindigd. De Noordzeevisscherij was de vorige week van matig tot goed. De kustvisscherij was matig; enkelen, welke iets meer veraf visch- ten, hadden zelfs zeer bevredigende week resultaten. Alhoewel de vangsten niet zoo groot waren, zoo waren de prijzen van de visch zeer hoog. De weekbesommingen voor IJmuiden en Scheveningen waren van 100 tot 260 gulden; grootere motorvaartuigen tot 300 gulden per vaartuig. De vorige week (23 tot en met 28 October) werd door 6 tot 25 vaartuigen per dag aan den Gem. Vischafslag alhier aangevoerd 2237 pond kuilpaling, 23 tot 30 ct.; 80 pond bot, 23 tot 25 ct.16429 pond snoekbaars, 8 tot 10 ct.; 3260 pond bleibaars. 2 tot 5 ct.; 80 pond Noördzeeschol, 19 tot 20 ct.; 90 pond schar, 12 ct. per pond; 100 manden Nest, 40 tot 50 ct. per mand en 12 stuks rog, 50 tot 130 ct. per stuk. Ontworpen door Sierk Schröder. Wederom zullen dit jaar weldadigheids zegels „voor het kind" verkrijgbaar worden gesteld, en wel gedurende het tijdvak van 1 December tot en met 5 Januari 1940, met een bijslag boven de frankeerwaarde, welke ten goede komt aan het bescherming- en hulp behoevende kind in het algemeen, met uit zondering van de zuigelingenbescherming. De zegels zullen in 5 frankeerwaarden ver schijnen, nl.: 1(4 cent (grijs) met een bijslag van 1(4 cent; 2(4 cent (groen) met een bij slag van 2(4 cent, 3 cent (roodbruin) met een bijslag van 3 cent, 5 cent (groen) met een bijslag van 3 cent, 12(4 cent (blauw) met een bijslag van 3(4 cent. Zij zijn ontworpen door den kunstschilder Sierk Schröder te Wassenaar. De voorstelling is voor alle waarden dezelfde: een loopend kindje met een hoorn des overvloeds over zijn schoudertje hangend. De zegels zijn vervaardigd is rotogravure. De afmetingen van het beeldvlak zijn 18 X 27 mm- De geldigheidsduur loopt tot en met 31 December 1944. Naar De Telegr. verneemt, heeft de directie der Stoomvaart Maatschappij "N^®rla"^t besloten het m.s. „Christiaan Huygens dat bestemd is om Dinsdag 28 November van Amsterdam naar Java te vertrekk route door het Suezkanaal te laten Het schip vaart dan Woensdag 6 Decem ber van Genua af. Nader zal worden beslist, of deze mailboot ook Lissabon zal aanloopen. De mogelijkheid om een deel der ,,«uy- gens"-passagiers per boottrein uit Nederlan naar Genua te vervoeren, is in studie geno men. is een ellendige pijn en kan Uw heelen dag vergallen Een "AKKERTJE" verdrijft ze binnen een kwartier geheel. JjjdlcAlip^en Toeristenkampioen no. 43, De „Toeristenkampioen" spoort in zijn jong ste en zeer goed geïllustreerde nummer de treinreizigers aan, zich aan de geldende regels te houden en onder de huidige moeilijke om standigheden eenige verdraagzaamheid te too- nen. „Sportieviteit van alle passagiers kan het reizen per spoor niet anders dan veraangena men!" H. van Leeuwen schrijft een goed ge documenteerde bijdrage over de voetverzor ging, vooral voor hen, die flinke wandeltoch ten willen maken. In „De Herfst klopt aan de boerderijdeur" wordt het leven op en om de boerenhoeve in dit jaargetijde geschetst. Johan Paauw vertelt van de schoonheid van Rotterdams omgeving en B. C. J. Groenevelt van het Noord-Afrika aan de Middellansche zee. Een nummer, dat vooral door zijn foto's opvalt! Autokampioen no. 43. De „Autokampioen" geeft een paar fraaie fotoseries van de zweefbrug bij Maarssen en den nieuwen autoweg Den HaagUtrecht, welke laatste bijna geheel gereed is. Verder treffen wij in dit nummer aan: de beantwoor ding van de vraag: „Zou ik een nieuwe auto durven koopen?", een beschrijving van het officieele Britsche masker voor de autolamp, van de nieuwe modellen van verschillende automerken, en de wijze van zuinig rij den voor motorrijders. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Jagersfontein, u., 29 Oct. v. Las Palmas. Tabinta, t., 28 Oct. v. Lissabon. SlLVER-JAVa PACIFIC LIJN. Bengkalis, 30 Oct. v. Soerabaja. Madoera, 28 Oct. v. Calcutta. JAVA-NEW-fORK LIJN. Tawali, 29 Oct. te Batavia. Kota Tjandi, 28 Oct. v. Singapore. Siantar, 29 Oct. te Belawan. Java, 28 Oct. v. Colombo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Blitar, u., pass. 30 Oct. Point de Galle. Buitenzorg, u., 29 Oct. te Batavia. Indrapoera, u., pass. 29 Oct, Finisterre. Kota Baroe, 29 Oct. te R'dam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Noordam, 29 Oct. te R'dam. Azië in de branding, door John Gun- ther, geautoriseerd vertaling door J. M. Palm; uitgegeven door de Universum-edit.ie, N.V. Eigen Volk, Haarlem; 525 bladzijden; prijs 4.50. Na „Europa in de branding" schreef de wereldreiziger John Gunther, bovengenoemd eerlijk boek over Azië. Beide boeken kunnen in nauw verband met elkaar worden bezien, zooals ook de werelddeelden zelf onderling samenhangen in economisch, diplomatiek en en strategisch opzicht. En meteen roeren wij hiermede een zeer interressante bladzijde van het boek aan. Want onontwarbaar is Azië met de overige wereld verbonden. De huidige toestand, ge boren eenige maanden nk het totstandkomen van het boek, is er de droeve bevestiging van. Het „conflict" is twee maanden oud en reeds zweven de namen Japan, Rusland, China, Amerika, Engeland, Polen, Z.-Afrika, de Oostzeestaten, Britsch-Indië, Canada, Pa lestina... enz. enz. door elkaar in een onont- waarbaar kluwen. Al is er een onderling ver band tusschen de individueele of gecompli ceerde belangenbotsing der staten van de geheele wereld... nog botsen zij niet alle. Maar één ding is zeker: het huidige conflict kan nooit de oplossing brengen van alle moeilijkheden, óók die van de toekomst. En zoo wordt achter den klaagmuur van dezen oorlog, de hemel reeds wederom gekleurd door den onheilspellenden gloed van nieuwe conflicten. Wat nu een zuiver plaatselijke belangenbotsing lijkt, kan over eenige korte jaren de kern van een grooter conflict blij ken te zijn, dat zich uitbreidt over de vreed- zamen van nu. Ver buiten het Europeesche strijdtooneel woedt de strijd in China, schijn baar zonder verband met elkaar. Maar ligt Amerika niet aan de eene zijde tusschen de in-strijd-gewikkelde werelddeelen Azië en Europa, en ligt Rusland aan de andere zijde b.v. niet ingeklemd tusschen het Aziatische en het Europeesche slagveld? Ligt Ned. Indië niet tusschen een vechtend Azië en een Australië, dat actief de zijde van bloedend „democratisch" West-Europa koos? Wie is veilig tusschen vechtende honden? Zco moeten wij, wel met ernstige interesse kennis nemen van het bovengenoemde boek, dat een gebied overspant van de Middelland- sche Zee tot den Stillen Oceaan. Het boek lost geen Oostersche vraagstuk ken op, maar het stelt en anaylseert een groot aantal problemen van zeer-uiteenloo- penden aard. Het typische van 's schrijvers schrijfwijze is, dat hij, na door gansch Azië te zijn gereisd, na te heben gekeken en gron dig te hebben gestudeerd, Azië beschrijft „op het stramien van de persoonlijkheid". Aan de hand van de karakters der Oostersche leiders, die hij spreekt, interviewd en ontleed aan de hand van toestanden en eigenaardigheden van economischen, maatschappelijken en po- litieken aard, leert men het werelddeel ken nen. In de personen van Tsjiang kai-sjek, Ibn Saoed, den Gouverneur-Generaal van N.-I., den Sjah van Perzië, den Joodschen leider Dr. Weisman, den Manilleeschen Gouverneur der Philippijnen Quezon, ...enz., vormt zich bij den lezer het beeld van dit werelddeel; het werelddeel, dat bruischt en kookt en leeft onder den zweepslag van het Japansche Im perialisme. „Japan is in opmarsch. De marsch is „meedoogenloos krachtig. Japan heeft de „jeugdige woestheid, èn een zeldzamen zin „voor discipline, van een staat in expansie. „Niets zal Japan weerhouden behalve macht een macht sterker dan Japan of mogelijk een maatschappelijke omwente ling, die op een ernstig militair fiasco zou „volgen. En China, even oud als Japan jong, „even charmant als Japan ruw, even be- minnelijk als Japan sinister, even beschaafd ,,en sierlijk als Japan dynamisch en effi ciënt, maakt schokken door, deels van „ontbinding en deels van nieuwe geboorte... „enz. „In Britsch-Indië vecht een zeer groot „volk om het licht van onderwijs, om be- „vrijding van religieuse Shibolths, om mo- „demen vooruitgang en staatkundige onaf hankelijkheid. De Japanners dringen op „naar het Zuiden, Westen en Zuid-Westen. „Ze zullen vroeg of laat op de Russen „stooten, die somber zitten te wachten, ten „tweede op wat over is van het Brische „Rijk en dat is nog heel veel." De schrijver verklaart dan uit het gerin gere weerstandsvermogen van den Aziaat, dat „Pan-Azië een hersenschim is. Het is te groot om een eenheid te zijn, het is drie con tinenten in één." Ons bekruipt de lust om uit het boek veel te citeeren, omdat het met zooveel eerlijke overtuiging is geschreven en zóó gedocumen teerd i3, zonder ook maar op éné bladzijde vervelend te worden. Plaatsruimte verhindert ons zulks. Wij willen echter nog even wijzen op de bladzijden over ons Aziatisch gebiedsdeel, welk hoofdstuk is getiteld: „Een Hollandsche verrassing". Gunther zegt dan: „de Holland sche verdediging is voor een groot deel geba seerd op de diplomatie, dat wil zeggen op hulp van Engeland, en die zal ook verleend worden, zoolang er iemand in Londen over blijft, die eenig begrip heeft van „empire- politiek, omdat een vijand in Indië de verbin ding tusschen Australië en (Britsch-) Indië zou verberken"... Als wij dan den schrijver volgen bij wat hij zegt over den Zuidwaart- schen drang van Japan en ons de woorden nog eens herinneren: „Niets zal Japan weer houden dan macht", dan lijkt ons de veilig heid van ons Indië niet zoo heel goed gega- randeert door alleen diplomatieke verdedi ging. Wij wagen het tenslotte, deze zinnen over N.-I. aan te halen: „De Hollanders zien met wantrouwen naar de Amerikaansche politiek op de Philippij nen; zij zijn van meening, dat de regeering der Ver. Staten, wanneer zij de Philippijnen los laat, een dommen en verraderlijken slag aan het blanke ras zal toebrengen. De Japan ners zullen waarschijnlijk Ned.-Indië boven de Philipijnen verkiezen, omdat de inheem- sche bevolking er niet zoo ontwikkeld is en deze eilanden rijker zijn, en de Hollanders vreezen. dat als de Ver. Staten den Philip- pino's de vrijheid geven, de Japanners hen zullen overslaan en Insulinde zullen inpikken." Zoo is dit boek voor den Nederlandschen lezer een reden tot bezinning en tot inkeer, wijl het hem ertoe brengen kan, zich te ver- dieen in de dreigingen van een zich-bewust wordend werelddeel en hem de oogen kan openen voor de zwakheden van de positie der Westerlingen, indien deze zich niet tijdig dit alles realiseeren. Gaarne bevelen wij dit (iets tè uitvoerige) boek ter lezing aan. j^r DS. H. JANSSEN. Ds. H. Janssen, leger- en vloot predikant algemeenen dienst (het hoofd der veldm, kers, met den militairen rang van kolonel] u binnenkort zijn functie neerleggen. Hij *0! hoogstwaarschijnlijk worden opgevolgd door^ G. W. Harrenstein, thans reserve-veldpreswr- en Gereformeerd predikant te Santpoort iy- dr. Harrenstein benoemd, dan zal hij zijn +s> Rnntrinnrt rr> nn/on U7hö als predikant te Santpoort moeten neerleg1% P. TH. HUGENHOLTZ. Te Amsterdam is op H-jarigen leeftijd oi. leden de heer P. Th. Hugenholtz van Voortfo' zen, secretaris der Evangelische maatschap De overledene, zoon van ds. F. W. N. Hiu,?J' holtz, die mede het initiatief heeft genomen de stichting van de Vrije Gemeente te Anist dam, ging met zijn vader naar Grand RaJl' waar hij in den landbouw werkte. Bij zijn terp keer vestigde hij zich als makelaar te Amstt dam, waar hij veel heeft gedaan voor de Evn',' gelische maatschappij. Ook nadat hij zich t Voorthuizen had gevestigd zette hij zijn arbeid I voor de maatschappij voort. HULP AAN DE FRANSCHEN. De Zwitsersche kerken hebben aanstalten qc troffen om hulp te bieden aan de kerk in j' Elzas. Daar zijn namelijk 25 gemeenten om ruimd en de predikanten zijn grootendeels gè, mobiliseerd. Men stuurt uit Zwitserland thanl tweetalige predikanten en candidaten om deze gemeenten te helpen verzorgen. Straatsburg is bijna geheel leeg. Meer do.n .500.000 menschen werden naar binnen-Frank- rijk gebracht. Zulk een evacueering brengt ai lerlei nood mee: kleeding stukken, geneesmidde'. len, lokalen voor godsdienstoefeningen enz' terwijl ook de salarissen der predikanten daar', bij natuurlijk in het gedrang komen. Het Eu. ropeesche Centraalbureau voor kerkelijke hulp. actie (leider prof dr. Addlf Keiler te Gent re 1-5586) doet een oproep in alle landen tot hulp voor het Franschc Protestantisme. ONZE KINDEREN EN DE VERANDERDE WERELD. Dit is het onderwerp, waarover op een ver gadering te Washington in Amerika zal gehan deld worden. De vergadering wordt belegd voor onderwijzers, predikanten en allen die belang stellen in de godsdienstige cpvocding der kin deren. Ongetwijfeld een belangrijk onderwerp, dat ook in andere landen belangstelling ver dient. ECHT AMERIKAANSCH! Een bede om hulp voor een weeshuis in En geland wordt aldus ingeleid. Een spoorreiziger merkte, dat een passagier, die lichtelijk be- schonken was, een courant onderstboven hield. Hij maakte hem hierop opmerkzaam. „Ja, zeide de ander, en zoo is het heel moeilijk te lezen". In deze benarde tijden is het zoo ook heel moei lijk, het benoodigde geld los te krijgen voor ons weeshuis. De menschen denken, dat ze het geld niet missen kunnen, maar de zorg voor de vader- en rhoederlooze kinderen moet door gaan. Ik hoop, dat ge onze groote familie niet vergeten zult en dat ge spoedig de postwissel gaat zenden, die ongetwijfeld al klaar ligt. Dank bij voorbaat! Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30— l" u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „De Bruigom in angst" en „Terwijl New- York slaapt." Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Bleeke Bet". VVitte-Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Met geheime opdracht." Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 765.2 8 uur 'smorg. lucht 5.4 Wind: richting: O., kracht: 4 Licht op: 5.05 Donderdag a s. 2 Nov. begint de Esperanto-Cursus te geven door de Neutrale Hel- derse Esperantisten Vereniging „Nova Sento". Aanmelding op de eerste cur susavond, Donderdagavond te acht uur, in de bovenzaal van het Evangelisatiegebouw, Palm straat 3. Cursusgeld 5.00, leerboek inbegrepen. LEERT ESPERANTO! Voor uw naar C. Bloemenmagazijn Emmastraat 103. Wij zijn gewoon den geheelen dag geopend. H.H. KONIJNENHOUÜERS Wederom ontvangen bij P. KALIS Gravendwarsstraat 3

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6