Bij de Portugeesche spinsters Wij lazen voor U Iemand zag een koffer laden Verloren tonnage Vaardige vingers, maar weinig Honger? Momentopnamen Hoe een mislukte loon Hollandsche koffietafel Niets bijzonders De spreeuwenplaag in West-Friesland De moord in het kasteel Een trillend stuur Schijnbrieven „Hoed af voor den Duiïscheo soldaat" „Het klasse instinct der bezitters" Dat Portugal arm is, wij weten het uit de brieven va me]. Boekei. Schrijnende ar moede heerscht er, bittere mi sère... Menschen die slechts leven van soep en brood, in krotten wonen, vrouwen den ganschendag weven of spinnen voor een honger loon... Niettemin, tevreden is vhet volk, héél tevreden.. ze Hollandsche vergeet echter bij al de ellende die zij ziet, haar eigen maag niet en smaakt een overvloedig en, maar eenigszins ongewonen koffiemaaltijd. Een oud vrouwtje, dat van 's niorgens vroeg tot 's avonds laat onophoudelijk vilten pan toffels weeft, om 30 of 40 ct. per dag te verdienen. Eindelijk had ik genoeg van het Portugeesche platteland en bracht voor de variatie een bezoek aan een spinnerij, waar voornamelijk vrou wen werkten, die met verbluffend vaardige vingers spoeltjes bedienden en draadjes knoopten. Een wit laag je katoenstofjes bedekte het haar en de kleeren der vrouwen, maar na tuurlijk ademen ze die zwe vende stofjes ook in, waarom het werken in de spinnerijen onge zond is. Toch doen ze het graag, omdat ze er 80 ct. per dag verdienen terwijl een dienstmeisje niet meer dan 2030 ct. verdient. Dure buitjes. De ioonen zijn in Portugal bijzonder laag. Een landarbeider b.v. verdient hoogstens 80 ct. per dag zonder den kost, waarvoor hij van zonsopgang tot zonsondergang moet werken, terwijl alle regenuren op zijn loon worden gekort. Een landarbeidster komt zeker niet hooger dan 40 ct. Maar het slechtst betaald zijn zeker de huiswerksters, de vrouwen die thuis kant klossen, weven of andere handwerken ma ken. Alleen als ze van vroeg tot laat ijverig doorwerken, kunnen ze 30 tot 40 ct. per dag verdienen. Zoo was ik bij een ruim 70-jarig vrouwtje, dat pantoffels weefde en daarmee per paar... 4 ct. verdiende. Het eten liet ze zich in haar werk- hokje brengen, want iedere minuut oponthoud, verminderde automatisch ook haar dagloon. Ook was ik bij vrouwen die kantklosten. Zij ontvingen voor een 30 c.m. bv. 40 ct., terwijl degene die haar dit betaalde, dat zelfde kleedje verkocht voor f 1.20 en dus zonder te werken 80 ct. verdiende. Wanneer de handwerksters samen een winkel zouden beginnen en één van haar lieten verkoopen, zouden ze veel meer verdienen, maar zoo veel initiatief en ondernemigsgeest hebben ze niet en... ook niet zooveel onderling ver trouwen. Een sober leven. Nu zouden die lage loonen niet erg zijn. als het leven zoo goedkoop was. Maar dat is niet zoo. Dat deze menschen nog rond komen. kan alleen omdat ze uiterst sober leven, in krotten wonen, bijna geen kleeren hebben en niets eten dan groentesoep en brood met soms een paar sardinen er bij. Men zegt, dat gekookte stokvisch het Por tugeesche volksvoedsel is. maar dat is niet waar. want voor de armen is dat nog veel te duur. Honger iets heel gewoons. En toch is het volk niet ontvreden. Wan neer de menschen maar eten hebben, een glas wijn en af en toe een feest met veel knallend vuurwerk, leven ze onbezorgd en gelukkig. In Caldas bezochten we een arme vrouw, bij wie een tante inwoonde en deze ouwe tante klaagde erg, maar het nichtje zei: Tante was een ontevreden mensch. want ze had het best. Een enkele keer had ze misschien wel eens honger, maar ieder had wel eens honger als er niets verdiend werd en er geen brood meer in huis was. En ze voegde er aan toe: „al ben ik dan arm. ieder eert mij omdat ik zoo goed weet hoe ik met de rijken moet praten en hoe met de armen." Dat te kun nen is hier nu eenmaal belangrijk. Een experiment. Onze vacantie verliep rustig en prettig. Toen kwam ik op zekeren dag op het on zalige idée. eens een „Hollandsche koffie tafel" te laten samenstellen, waarmee m'n lotgenoote dadelijk geestdriftig instemde. We ontveinsden ons niet. dat dit moeilijk heden zou opleveren en besloten, er ze kerheidshalve maar een schriftelijke acte van on te maken, welk stuk begon met de vermelding; „geen soen". 'want voor een Portugees is e°n maaltiid zonder groente soen. als een huis zonder muren en dus moest op deze eifennr>viier. abviiking van ons worden gewezen. Het tweede gerecht heette „thee", want „koffietafel" klonk wel aardig, maar we hadden liever thee. Dan volgden: brood, boter, kaas, marmelade, tomaten en geraspte worteltjes. Achter deze groep kwam een accolade met de vermel ding: „alles tegelijk", wat later overbodig bleek, want de kellner bracht toch niets te gelijk. Het menu vervolgde met een dich terlijke vrijheid onzerzijds, n.1. pudding, maar daar hadden we nu juist eens trek in, terwijl we met „vruchten" besloten. Dit document werd den kellner met een heele- boel mondelinge verklaringen overhandigd, waarbij hij onophoudelijk boog en be weerde. dat hij alles begreep en toen snelde hij er mee naar de keuken en begon het hardop voor te lezen. 't Werd een vertooning Toen wij 's middags verschenen ik had haast gezegd: op de plaats des onheils, waren alleen de theekopjes en de tomaten present. De wortels weden wel rauw. maar ongeschraapt opgediend, waarom we ze eerst terugstuurden en meteen om brood en boter vroegen. Toen staken we van wal, onder toezicht van den kellner, die ons waarschijnlijk net een paar geiten vond en moeite had niet te lachen. „De kaas??" in formeerden we. „Ah ja..." Hij draafde weg en kwam eindelijk terug met kaas die ken nelijk juist uit den winkel kwam. „En de marmelade? „ah ja..." Ook de marmelade bleek nog gekocht te moeten worden. Onze zwartrok kwam weer rond ons tafeltje drentelen om toe te kijken, alsof wij een vertooning gaven met een gehypnotiseerde kip of zooiets. Hij zag zich blijkbaar ge rechtigd van dichtbij onze vreemde mani festaties bij te wonen. Eindelijk waren we aan de pudding toe. Die was tot zijn spijt niet in den juisten vorm, maar in elkaar gezakt. We vroegen, of hij warm was. „Nee, Signoras, maar hij is héét geweest; héél heet!" Inderdaad; hij was zelfs aange brand. Nee, die Hollandsche koffietafel, waarop de thee pas verscheen toen we klaar wa ren, bracht niet het verwachte genot en ver wekte in de anders zoo voortreffelijke keuken veel consternatie. DE GRUWELKOFFER VAN DEN HOFMEESTER? De Amsterdamsche rechter-oom- missaris in strafzaken, mX. P. B. Dijksterhuis, heeft Zaterdag een op roep doen publiceeren, met betrek king tot den koffermoord te Am sterdam. Naar aanleiding van dezen oproep heeft zich een motorrijder aange meld, die in den nacht van 8 op 9 Juli tusschen Terschuur en Hoeve laken heeft gereden. Hij zag een auto stilstaan, waarin een koffer werd geplaatst. De wagen was een Opel met een Duitsche nummer plaat, waarop de letters I. I. voor kwamen. Het oijfer heeft de motor rijder niet precies kunnen onder scheiden. Het vermoeden bestaat, dat de au tomobilist den koffer gevonden heeft en in zijn wagen gezet. De rechter-commissaris heeft den motorrijder een Singapore-koffer ge toond en deze verklaarde, dat de automobilist een dergelijken kof fer in zijn auto laadde. De resten van het lijk der vrouw zijn volgens verklaring van den hofmeester n.1. in een Singapore-koffer gestopt SCHEPEN WORDEN IN DEN GROND GEBOORD Van gezaghebbende zijde wordt te Lon den verklaard, dat de Britsche koopvaardij in de afgeloopen week als gevolg van de actie van Duitsche duikbooten 21.000 ton heeft verloren, terwijl de Duitsche sche pen, welke door de Britten werden buitge maakt, een tonnage hadden van 19.500 ton. De tot nog toe in October verloren tonnage bedraagt ongeveer 65.000 ton vergeleken met 156.000 ton in September. De verliezen in de eerste maanden zijn daarom on geveer gelijk aan die gedurende een week tijdens de heftige duikboot campagne van April 1917. „Belachelijke beweringen". De beweringen van de Duitsche radio over de Britsche verliezen tengevolge van duik booten worden te Londen belachelijk ge noemd. Verklaard wordt, dat het Duitsche opper bevel Zondag mededeelde, dat drie Duitsche duikbooten niet zijn teruggekeerd, terwijl de Duitsche admiraliteit denzelfden dag het verlies van negen bekend maakte. Ook wordt de bewering belachelijk ge noemd, dat een aantal Britsche oorlogs schepen, o.m. de Ark Royal, Hood, South- ampton en Edinburgh zou zijn tot zin ken gebracht, waarbij een afbeelding van de Edinburgh wordt gevoegd. Wat de Duitsche bewering aangaat, dat de Britsche koopvaardij 475.000 ton scheepsruimte zou hebben verloren, wordt te Londen de meening uitgesproken, dat bij deze tonnage die moet zijn opgenomen van de gezonken oorlogsschepen en dat zelfs nog in dat geval het dubbele cijfer der tonnage wordt opgegeven. Gezegd wordt, dat de door Chnrchill en Chamberlain opgegeven cijfers de juiste zijn. Churchill sprak over dertien duik booten. welke tot zinken zijn gebracht en over vijf duikbooten. welke ernstig werden beschadigd en mogelijk gezonken waren, terwijl Chamberlain later zeide. dat er nog een duikboot tot zinken was gebracht en een tweede waarschijnlijk vernield. De duikboot aan de Goodwin Sands. Er zijn nog verdere berichten verkregen over het wrak van de Duitsche duikboot, welke onlangs op de Goodwin Sands is aangetroffen. Als gevolg van het slechte weer z,akt de duikboot steeds dieper in het zand weg. De Duitsche steenkoolproductie. Polen kan 40 milLioen ton per jaar bijleveren. De verovering van Polen heeft bijna 48 millioen ton steenkool per jaar, of bijna 20 procent, toegevoegd aan Duitschlands steenkoolproductie van voor den oorlog, volgens de „Manchester Guardian". Voor den oorlog produceerde Dtiitschland onge veer 195 tot 200 millioen ton per jaar. legen een nroductie in Groot-Brittannië van ongeveer 230 millioen ton, welke men. krachtens het plan der regeering, hoopt op te voeren tot 260 millioen. De Poolsche steenkoolmijnen, welke Duitschland onlangs in zijn bezit heeft gekregen, hadden in de eerste helft van 1939 een productievermo gen van 40 millioen ton per jaar, terwijl de mijnen van Teschen, welke door Tsjecho- Slowakije aan Polen waren afgestaan, en thans onder Duitsch beheer staan, een pro ductievermogen hebben van 8 millioen ton. Duitschlands potcntieele steenkoolproductie bedraagt dus thans ongeveer 245 tot 250 millioen ton per jaar. Met succes bestreden. In het afgeloopen fruitseizoen is in ver schillende dorpen in West-Friesland, naar gebleken is, de spreeuwenplaag op doelma tige wijze bestreden Vooral in Schellinkhout waar, zooals reeds eerder werd meege deeld, een verordening door den raad op het verstoren der nesten in den broedtijd word aangenomen, is deze actie intensief gevoerd. De gemeenschappelijke slaapplaats, waar voorheen duizenden trekspreeuwen over nachtten, werd onherbergzaam gemaakt, ter wijl op de daken der gebouwen de nesten werden verstoord. Het resultaat is geweest dat in 1939 de spreeuwen geen schade van eenige beteeke- nis aan de fruitgewassen hebben aange richt. Dader veroordeeld. Gisteren heeft de Maastrichtsche recht bank den 61-jarigen kasteelheer te Meers- sen, die op 11 Juni j.1. zijn vrouw dood schoot, tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. De eisch was vijf jaren. De psychiater had verminderde toereke ningsvatbaarheid geconstateerd. Oorzaak ongeluk. van ernstig motor- Gisterochtend omstreeks kwart over ne gen is de 23-jarige C. B., wonende in de Stuyvesantstraat te Den Haag, op den Be- zuidenhoutscheweg aldaar, van zijn motor rijwiel gevallen, doordat'hij de macht over zijn machine verloor door het trillen van het stuur. Hot slachtoffer bekwam een schedelbreuk, oen hersenschudding, verschillende hoofd wonden en brak de linkerarm. De geneeskundige dienst heeft hem naar het r.k. ziekenhuis aan het Westeinde ver voerd. Raadslid staat terecht. Op 14 Juni, den dag van de gemeente raadsverkiezingen, heeft in Heemstede een politieke partij propaganda gemaakt door het verspreiden van pamfletten in groote gele enveloppen, die zoo waren bedrukt, dat sommige geadresseerden den indruk kre gen, werkelijk een brief te ontvangen. Wegens het verspreiden van op postze gels gelijkend drukwerk moest zich veer tien dagen geleden voor den Haarlemschen kantonrechter het 38-jarige raadslid W. de T. uit Heemstede verantwoorden. Een boete van zes gulden, subsidiair één dag hechtenis, werd tegen hem geëischt. De kantonrechter wees gisteren schrifte lijk vonnis en veroordeelde den verdachte tot een boete van tien gulden, subsidiair vijf dagen hechtenis. Aangezien het hier een principieele zaak betreft, zal de verdachte van dit vonnis in hooger beroep gaan. Ver^ersgewet(n Bij Goor is een luitenant na aanrijding om het leven qekoJ*11 De chauffeur, die het ongeluk r oorzaakt had. is doorgereden w e^' later gearresteerd. Je rijdt een omver En je suist maar voort, Wat geeft het, één meer of minder? Vol gas! Uit den weg! Je hebt niets gehoord.- Zoo geeft het geen soesah, geen hinder... En of daar nu aan den kant van den Een doodbloedt of kreunend zich sleept naar een he? Dat geeft niet! Vol gas! Want we leven snel' Maar het le v e n is niet meer in tel... Je moest er eens zien: In een huisje wacht Een vrouw op haar man, die bleef toeven Is het déze misschien Die je onverwacht Door misdaad zoo diep moest bedroeven? Of is het een moeder, een argeloos kind Dat leeg straks de plaats aan de tafel vindt? Krijgt nu je zwijgend geweten geen stem? Bezin je! de voet op de rem Polen en joden diep vernederd, Volgens den Berlijnschen correspondent van 't Deensche blad de „Berlingske Tiden- de" zijn de Polen en Joden in Polen aan strenge bepalingen onderhevig. Alle Polen moeten van het trottoir af en hun hoofd deksel afnemen, wanneer leden van het Duitsche leger of van de nationaal-socialis- tische partij voorbijgaan. Polen moeten in de winkels wachten, totdat alle Duitschere bediend zijn. Poolsche schooljongens mo gen geen uniformen dragen. De reden, welke de Duitsche autoriteiten voor hun houding opgeven, is dat Polen „onbeschaamd en aanmatigend zijn." De Joden heben hevig te lijden onder de nationaal- socialistische onderdrukking, al dus vervolgt de correspondent. Zij mogen heelemaal niet op de trottoir loopen. Sy- nagoges worden platgebrand en dan wordt den Joden gevraagd aan de Duitschers een schadeloosstelling te betalen alsof zij zelf brand hadden gesticht. Joden mogen niet meer dan 2000 zloty bezitten, daarvan slechts 100 zloty in baar. De rest moet bij een bank worden gedeponeerd. Alle schulden aan Joden boven de 500 zloty zijn geschrapt. Er worden pogingen gedaan de joden uit te sluiten van Roode Kruishulp. Joden mogen geen radiotoestellen bezitten Op order der Duitsche autoriteiten is de koop en verkoop in Polen zoo veel moge lijk beperkt. Men moet zich tot het hoog- noodige beperken. JODEN VEROORDEELD IN PALESTINA De krijgsraad te Haïfa heeft een Jood veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf en 42 anderen tot 10 jaar gevangenisstraf, wegens het dragen van wapenen en het deelnemen aan een militaire parade, waar voor geen toestemming was verleend op 5 October j.1. ZWEEDSCHE VLIEGTUIGEN GEBOTST. Gisteren zijn tijdens vliegoefeningen twee Zweedsche militaire vliegtuigen met elkan der in botsing gekomen. Een vlieger werd gedood, de andere kon zich met een val scherm redden. ANTI-SEMIETISCHE BETOOGINGEN TE WILNA. Eenige honderden Poolsche studenten heb ben te Wilna geprobeerd betoogingen op touw te zetten, vooral van anti-semietischen aard. Er werden kreten van afkeuring je gens Litauen geuit. De betoogers werden verspreid. „ER IS TEGEN ONS TOCH VEEL GEOORLOOFD". Uit de Maasbode (r.k.): „De Avondpost" heeft tegen een blijvend gezantschap be zwaar; ook vernemen wij: „een blijvend gezantschap acht ook de Minister-Presi dent onjuist". Dit moet een vergissing van „De Avondpost" zijn, want minister Van Karnebeek ver dedigde het gezantschap bij hot Vaticaan nog op 19 Maart 1926 in de Tweede Kamer en op dien datum was jhr. mr. D. J. de Geer „minister-presi dent", zooals dat tegenwoor dig heet. De heer De Geer is een te verstandig man om in 1939 onjuist te achten, wat hij in 1926 juist acht. Overigens regardeert de zaak den minis ter van Buitenlandsche Za ken. Het is aan hem te oor- deelen, of een gezantschap bij den H. Stoel gewenscht is, of aan te toon en, dat de argu menten van minister Van Karnebeek vervallen zijn en alle landen, die bij den H. Stoel een vertegenwoordiger hebben, daar niets van ge merkt hebben. Wij herhalen, dat de zaak niets specifiek-katolieks heeft. Mgr. Nolens heeft dat in 1926 onomwonden in de Kamer gezegd, en zoo is het. Als Ka tholieken kunnen wij het ge- zantschap missen, maar als Nederlanders hebben wij er belang bij. Maar wij verwachten van anderen, aldus de Msb., er dan ook niet iets negatief ka tholieks van te maken. Het wordt bepaald eenigs zins eigenaardig, als „De Avondpost" schrijft, dat men „geen katholiek belang op het oog behoeft te hebben, om toch katholieke overwegingen te doen gelden." Er is tegen ons toch véél geoorloofd. ARBEIDERSPERS CONTRA LIBERALEN. „Het Volk" bestrijdt een cri- tiek van de Nieuwe Rotterd. Crt. op de belastingplannen van het kabinet-De Geer en vangt zijn verweer als volgt aan: Daar steekt de oud-libera le „Nieuwe Rott. Courant" de krijgstrompet; het kabi net, 'en de heer De Geer vooral, krijgen de volle laag. De omstandigheden mogen nog zoo ernstig zijn het klasse-instinct der bezitters laat zich niet lan ger onderdrukken. Wij hebben waarlijk geen behoefte orn dezen strijd uit den weg te gaan. Uiteraard blijven er verschillen van op vatting tusschen ministers uit dit ministerie en de sociaal democratie. Maar hoofdzaak is, dat wij in deze zware maanden een regeering heb ben, die de nooden van de breede massa des volks kent en op alle manieren poogt te lenigen; onbeheerscht felle aanvallen uit den hoek van de conservatieve bezitters, zooals de „Nieuwe Rott. Courant" er thans een ondernomen heeft, doen de niet-bezitters te meer beseffen, hóéveel zij wonnen toen de ploeg vanden heer Colijn voor het ministerie-De Geer moest plaats maken. Het Rotterdamsche orgaan geeft naar aanleiding van de memorie van antwoord van minister De Geer over de alge- meene politiek het volgende ten beste: „Voorts bestaat ons land behalve uit arbeiders, ook nog uit kleine zelfstandi gen, neringdoenden, landbou wers en ambachtslieden, die evenzeer een recht op een zoo weinig mogelijk door zorgen gedrukt bestaan kunnen doen gelden". „Behalve uit arbeiders", proeft men de gezindheid? MR. STEENBERGHE EN DE BOEREN. Het Nationale Dagblad (n.s.b.) schrijft: De geheel in liberalen geest gestelde rode van minister Steenberghe moet in de boe- renharten en van allen, die met de boeren meeleven, wel een wrangen naklank hebben achtergelaten. Of het echter uitwerking zal hebben, wagen we te betwijfelen, na zoovele malen te hebben ervaren, dat de voorlieden der boerenorga- nisaties van tijd tot tijd wel met woorden hun eischcn en verlangens hebben toegelicht, doch nog nimmer tot daad werkelijke resultaten gekomen zijn.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8