S.DAP. de „verloren zoon" De wegentroepen Vèrdragend geschut Verschrikkingen van de concentratiekampen Oorlogsjournaals aan het Westfront Een probleem in Posen en West Pruisen Hoeveel graan heeft Neder!and in de bioscopen Huis van vluchteling omsingeld Tweede Kamer Afschuwelijke verhalen Postvluchten op Indig ALGEMEENE AANDRANG OP VERBETE RING LEERLINGENSCHAAL. HUMOR TIJDENS DE ALGEMEENE BESCHOUWIN GEN. „DENATURATIE" GEMEENTE FONDSBELASTING. In de Tweede Kamer zijn gistermiddag de replieken van de Algemeene Beschou wingen over de rijksbegrooting 1910 voort gezet. De heef Drees (s.d.) acht de kosten van f 4.1 millioen per jaar voor verbetering der leerlingenSchaal geen dwingend belet sel. Spr. heeft voorts den indruk, dat de fegeering de urgentie van dit probleem niet ernstig genoeg inziet. Naar sprekers smaak heeft de heer de Geer, de opneming van sociaal-democraten in het kabinet verdedigende, wel een beetje te veel als christelijk-historisch man tegen over de antirevolutionnairen gesproken en te weinig als minister-president. Als de heer de Geer den heer Schouten met den oudsten zoon uit de gelijkenis van den ver loren zoon vergelijkt, wil spr. daartegen over alleen opmerken, dat de S.D.A.P. in ieder geval niet wenscht, dat het gemeste kalf voor haar zal worden geslacht. Overi gens wil spr, niet te diep ingaan op het verleden, ook van andere partijen, waar over wel iets te zeggen zou zijn. „Een nieuwe slag bij Duins". De heer Kupers noch het I.V.V. hebben #e neutrale landen aangespoord aan den oorlog deel te nemen. Er was alleen sprake van een sympathie-betuiging. Welnu, sym pathiebetuigingen kan men in het „Natio nale Dagblad" dagelijks lezen, zelfs svm- pathiebetuigingen met Stalin. De heer Mus- sert heeft in een rede gesproken van een as AmsterdamBrusselKaapstad. Dit is een aansnoring dat Nederland zich gedeel ten van België en Zuid-Afrika zal toeöige- nen. In een andere rede suggereert de heer Mussert, dat Nederland een nieuwe slag bij Duins zal wagen (interrupties en vroolijk- heid). Onder groote hilariteit bestrijdt spr. den heer de Visser (comra) en artikelen uit het Volksdagblad. „Rusland ging Polen bevrij den!". interrumpeert de heer Roestam Ef- fendi. „Ongewenschte tegenstelling". De heer Tilanus (c.h.) begrijpt het niet van de anti-revolutionnairen, dat zij de te genstelling tot de roomschkatholieken zoo scherp zijn gaan zien. Spr. acht het jam- •mer, dat "dr. CöTijri niét in deze kamer aan wezig is. De reactie van dr. Deckers op de rede van Colijn heeft spr. versterkt in zijn opvatting, dat het oproepen van de tegenstelling roomsch-katholick en calvininst zeker in dezen tijd zeer ongewenscht is. De tijden zijn thans even ernstig als in 1914. Spr, meent, dat er voor godsvrede in dézen tijd meer aanleiding is dan voor po litieleen strijd. Voorzoover hem mogelijk is zullen spre kers politieke vrienden en hij de daden van dit kabinet steunen. Spr. dringt ook op verbetering der leerlin- genschaal aan, evenals de volgende woord voerders, de vrijz. dem. heer .Toekes. Deze acht verder ter bestrijding van pers-exces sen repressieve maategelen beter dan ver vroegde afkondiging van den staat van be leg. De last van actieve luchtverdediging laat het Rijk te veel aan anderen over. Vervolgens wijst spr. op een uitlating van dr. Colijn, dat de coalitie op het oogenblik niet meer mogelijk is. Spr. meent, dat de voorwaarden voor een verheldering van de politieke verhou dingen aanwezig zijn. Als laatste spreker voert de heer Zandt (staatk. ger.) het woord en dan antwoordt de minister-president Godsvrede. De heer De Geer heeft met het woord godsvrede bedoeld te zeggen, dat de politie ke omstandigheden afgezien van oorlogs gevaar op zichzelve reeds een samengaan van zooveel mogelijk partijen rechtvaardig den. Spr. raakt in debat met den heer de Marchant et d'Ansembourg over de neutrali teit en citeert een artikel van den heer Mus sert, waarop de heer Duyinaer van Twist (a.r.) tot de N.S.B.fractie zegt: „Ga maar naar huis en zeg maar, dat het mis. is!" De heer de Geer deelt nog mede, dat niet dan in uiterste gevallen zal worden overge gaan tot rijkstoeslag op den prijs van distri butiegoederen. Tenslotte wordt hoofdstuk I der Rijksbegrooting 1940 zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. De twee moties van den heer de Visser, resp. strekkende tot toekenning van een duurtebijslag en tot een heffing op de vermogens, werden bij zitten en opstaan verworpen. Vóór stemden de communisten en de nat. socialisten. Onbillijke druk op het platteland. De Kamer maakt een begin met het debat over de belastingherziening. De heer ter Laan (s.d.) merkt op, dat do klasseindeeling der gemeenten voor de prtvsoneele belasting leidt tot een onbillijken druk op het platte land. Anti-rev. en kath. woordvoerders achten de gemeentefondsbelasting een ongeschikte basis voor een rijksheffing; de gemeente- fondsbelasting wordt gedenatureerd. De minister-president deelt mede, bij nota van wijziging in het voorstel te zullen invoeren het zoogenaamde „Masse-excedent", waardoor hetgeen de derde klasse-gemeenten relatief méér opbrengen ten gunste komt van de individueele gemeenten der derde klasse. De vergadering wordt geschorst tot heden middag. Uitslag inventarisatie graan, peulvruchten en krach'jvoeder be kend. Hot Hdbld. publiceert dc uitkomsten van de z.g. oorlogsinventarisatie, welke de regec- ring in de eerste week van September heeft doen houden bij dc boeren. Op grond der jaarlijksche oppervlakte-in ventarisatie in de derde week van Mei wa ren dc arealen der verschillende gewassen reeds bekend. Thans echter zijn de gewich ten opgenomen. Gebleken is, dat bij de land bouwers in totaal aanwezig was, gedorselit en ongedorscht tezamen. Tarwe 367.8 millioen kilo Gedenatureerde tarwe 0.9 ii Rogge 427.6 ii Gedenatureerde rogge 4.1 ii Gerst 113 8 ii a Haver 3)9.9 it a Veldboonen 28.6 a Erwten 1016 ii a Bruine en witte boonen 11.7 ii a Overige zaden 21.8 a a Gemengd graan 13.6 a ii Krachtvoer 19.7 a In totaal was dus bij de boeren aan wezig 1434 millioen kilo graan, peul vruchten en krachtvoeder, waarbij natuurlijk moet worden bedacht, dat vrijwel de gehééle nieuwe oogst nog op de boerderijen aanwezig was. „Klassepolitiek." De heer de Visser (communist) beschul digt de regeering van klassepolitiek, doch moet dit woord op aandrang van den voor zitter terugnemen. Is het voor de S.D.A.P. niet hard als de verloren zoon in 't kapitalisti sche huis te worden opgenomen? vraagt, spr. Waarom gaat zij zich niet in een hoek staan schamen? Marx en Troelstra draaien zich om in hun graf om de wip- en schommel- politiek dezer nazaten. GEEN PANTALON GEVONDEN. In tegenstelling met hetgeen wij gisteren meldden heeft men in de sloot onder Bleis- wijk niet de pantalon van den korporaals uniform gevonden, wel de tuniek en de beenwindsel, welke intussche ndoor de des kundigen worden onderzocht. VELE BEVESTIGENDE BEWIJZEN VAN GROVE MISHANDELINGEN. ONTSLAGEN GEVANGENEN UIT DE KAMPEN IN DUITSCHLAND TE ANGSTIG OM IETS TE VERTEL LEN. De mededeelingen omtrent wreedheden in Duitsche concentratiekampen, welke worden medegedeeld in het Engelsche witboek, vin den steun in getuigenverklaringen, afge legd voor een hof, samengesteld uit Sir George Bonner, president van het opperste gerechtshof en vijf andere vooraanstaande Engelsche juristen, tot dat doel aangewezen door het Britsclie departement van binnen- landsche zaken. Aan dit hof was opgedragen een onderzoek in te stellen naar de antece denten van 3600 Joodsche vluchtelingen, welke zijn ondergebracht in liet kamp Rich- borough in Ként. Deze menschen waren door liet uitbreken van den oorlog van vluchteling tot onderdaan van vijandelijke mogendheid geworden. Deze advocaten hebben in een door allen onderteekenden brief aan de Times medegedeeld, dat uit hun on derzoek zooveel bevestigende bewij zen waren aan den dag gekomen van grove mishandeling, dat zij het geboden achtten daaraan publiciteit te verleenen, althans wat betreft een aantal feiten, van welke zij overtuigd zijn, dat zij waar zijn. Deze advocaten hebben, aldus ontleent de N. R. Ct. aan het bericht in de Times, enkel beschuldigingen aanvaard, die zij hadden kunnen controleeren en waaromtrent naar hun oordeel liet bewijs geleverd was. De ge tuigen kwamen met hun verhalen slechts Burgemeester kan ingrijpen. Op de vragen van den heer Schaepman betreffende het vertoonen in bioscopen van oorlogsjournaais en films met een propa gandistisch karakter ten voordeele van een dor oorlogvoerende partijen heeft de mi nister van binncnlandsche Zaken als volgt geantwoord: Bij het overleg tusschen regeering en Ned. Bioscoopbond, dat nog niet beëindigd, docli dat haar verwacht mag worden tot een bje-;. vredigend resultaat zal leiden, heeft' het hoofdbestuur van den Bioscoopbond zich bereid verklaard te bevorderen, dat films, die vóór 1 September 1939 door de centrale commissie voor de filmkeuring voor open bare vertooning zijn goedgekeurd en tegen vertooning waarvan in verband niet den sindsdien ingetreden internationalen toe stand bezwaar wordt gemaakt, uit de circu latie worden genomen. Mocht van de toegestane films on danks de genomen voorzorgsmaatregelen niettemin, blijken, dat bepaalde beelden of teksten door bijvals- of afkeuringsbetui gingen aanleiding geven tot verstoring van de openbare orde de handhaving van on- zo neutraliteit daaronder begrepen-, dan mag worden vertrouwd, dat de betreffende burgemeesters terstond met toepassing van at. 19 der Bioscoopwet zullen ingrijpen. Vierde ontsnapte Duitscher; te Uitgeest gearresteerd. Nadat drie van de onlangs uit de strafge vangenis te Haarlem ontsnapte Duitschers reeds eerder waren gearresteerd, is het de Haarlemsche recherche, in samenwerking met de gemeentepolitie van Beverwijk en L.ïgeest gelukt den vierden vluchteling te Aangezien de wegentroepen geheel zijn samengesteld uit buitengewone dienstplich tigen, derhalve uit mannen, die nimmer ecnige militaire opleiding hebben genoten, was het noodzakelijk dezen dienstplichtigen vóór alles- eenige algemeene militaire scho ling bij te brengen. Het ligt overigens in het voornemen de wegentroepen zoo spoedig mogelijk te bezi gen voor het doel, waarvoor zij zijn opge richt. Het voornemen bestaat, de kadervorming bij de wegentroepen zoodanig te regelen, dat van ieders bijzondere bekwaamheden zooveel mogelijk wordt partij getrokken. De bij de wegentroepen ingedeelde buiten gewone dienstplichtigen verkeeren in dezelf de positie als de overige in werkelijken dienst zijnde dienstplichtigen; zij zijn ech ter niet gewapend. Uiteraard kan thans nog niet worden overzien voor hoe langen tijd de bij de we gentroepen ingedeelde buitengewone dienst plichtigen in werkelijken dienst zuilen moe ten blijven, al zal vanzelfsprekend van hun diensten niet langer worden gebruik ge maakt, dan strikt noodzakelijk is. Zij verkeeren in dit opzicht in hetzelfde geval als de overige in verband met de bij zondere omstandigheden in werkelijken dienst zijnde of alsnog in werkelijken dienst te roepen gewone en buitengewone dienst plichtigen, waaronder eveneens velen zijn, die in het burgerleven een positie hebben. Overigens kan worden medegedeeld, dat het in het voornemen ligt hen, die behoo- ren tot de lichting 1924 of een oudere lch- ting, eerlang door jongeren te vervangen. schoorvoetend voor den dag, omdat zij bang waren, dat, indien zij als de zegsman zouden worden geïdentificeerd in Duitschland, in dat land tegen hun familie wraaknemingen zou den worden genomen. Voor zulke lieden uit een concentratiekamp in Duitschland werden ontslagen, werd hun ingeprent nooit iets los te laten over wat zij hadden moeten lijden of wat zij hadden gezien of wat men hun had verteld. Dit ging vergezeld met de mededee- ling; „Wij hebben overal de spionnen De advocaten gaven als hun opinie te kennen, dat het ernstige letsel, dezen onge- lukkigen menschen toegebracht, niet met juistheid kan worden aangewezen, maar ge durende hun verdere leven tot uiting zal komen in een vernield zenuwgestel en een gebroken gezondheid. Een gestudeerd man, wien de raad was gegeven te pogen te ver geten, wat hij geleden had. antwoordde: „Dat zal ik nooit kunnen Ik droom zoo vaak van het concentratiekamp." Een treu rig gevolg in vele gevallen was de onver mijdelijke uiteenscheuring van gezinnen. Voorts heet liet in den brief* „Wij hebben in verscheiden gevallen gehoord, dat de in hechtenisneming van een vader binnen en kele dagen gevolgd werd door de mededee- ling, dat hij in de gevangenis of in een con centratiekamp (de plaats werd dan niet vermeld) was ziek geworden. Dan volgde daarop liet bericht, dat hij overleden was. Na verloop van tijd werd een doos ontvan gen, welke naar het heette zijn stoffelijk overschot bevatte, waarbij ^een rekening moest worden voldaan van 500 Mark voor kosten van crematie. De verhalen omtrent de manier, waarop de menschen per trein naar de gevangenis of een concentratiekamp werden gebracht zijn bijna niet te gelooven. Van een zoo n reis is er overtuigend bewijs, dat drie men schen in een wagon, die over de warmte hadden geklaagd, waren doodgeschoten. De lijken werden uit het raam gegooid. Op deze eene reis werden, naar wij met zekerheid meenen te weten, op zijn minst zeven men schen vermoord. Bij aankomst in het con centratiekamp moesten de menschen, de jongen zoo goed als de ouden, spitsroeden loopen door twee rijen S.S.-mannen, die hen met stokken sloegen of met de bajonet steken gaven. Daarbij werden ze verblind en in verwarring gebracht, doordat men zoeklichten op hun gezicht richtte. Men verhaalde ons van oude menschen, die vielen en, terwijl zij op den grond la gen, nog werden getrapt. Er werd veel ge- achterhalen. Hij kon gistermiddag te Uit geest worden aangehouden. De politie had aanwijzingen gekregen, dat deze man, K. S„ zich ten huize van een geestverwant te Uitgeest bevond. Gistermid dag omstreeks kwart over 3 werd daarom het bewuste huis omsingeld. De vluchteling scheen evenwel niet van plan zich voet stoots aan de politie over te gev3n en vluchtte op het moment, dat deze de wo ning betrad, naar den zolder. Van hier sprong hij drie meter omlaag op straat. Een der buiten wachtende mannen van de recherche loste toen een schot in de lucht. Dc vluchteling, die in dc meening verkeer de, dat er op hem geschoten was. doch dat het schot miste, liet zich op den straatweg vallen en simuleerde gewond te zijn. Dit spelletje had.de politic evenwel snel door zien ö'n cntclé oögcnblikken latei* werd do man geboeid naar het huis van den burge meester van Uitgeest geleid. Vandaar heeft men S. op transport gesteld naar de straf gevangenis in Haarlem. ELK SCHOT KOST EEN VER MOGEN. PLAATSELIJKE ACTIVITEIT EN NIEUWE VERKENNINGSVLUCHTEN BOVEN DUITSCHLAND. De „U'nited Press"-correspondcnt bij de Britsche troepen in Frankrijk vertelt over verdragend geschut, dat hij heeft bezichtigd De rubberbanden waren de grootste, die ik ooit onder mechanische toestellen zag. Zij maken het mogelijk dat de tractoren het geschut, dat toch vele tonnen weegt, langs de wegen voorttrekken met dezelfde snel heid als van een gewone vrachtauto. De be dienende manschappon hebben het, ook voor personen die op korten afstand voorbij komen, haast onzichtbaar opgesteld. Net werk, waaraan gekleurde lappen, takken en stroo zijn bevestigd, zorgen voor een zoo danige camouflage dat de Britsche piloten, die toch de plaats waar het geschut is op gesteld tot op w*einige meters nauwkeurig kennen, het niet opmerken. Vroeger konden dergelijke groote kanon nen slechts enkele mijlen per uur afleggen, maar thans is deze afstand, dank zij ver schillende verbeteringen vijf a zes maal zoo groot. Huls en lading van ieder projectiel kosten een klein vermogen. Zij worden daarom niet in het wilde weg afgevuurd. Van iedc* afgeschoten projectiel worden alle bijzon derheden opgeteekend, o.a. de hoeveelheid lading en den tijd, die noodig was voor het stellen. Het Fransche legerbericht: Het 1 ransche legerbericht van gisteravond luidt als volgt: Gedurende den dag de gebruikelijke acti viteit van de lichte infanterie afdeelingen aan beide zijden op verschillende punten van het front. Het Duitsche legerbericht: In het westen plaatselijke activiteit van artillerie en verkenners, zoomede afzonder- 'UK optreden van stoottroepen. Het aantal op 30 October aan het westelijk front en boven de Noordzee omlaag geschoten vlieg tuigen is gestegen tot zes, waaronder vier Britsche. Op de heenreis bereikte de „bu; zerd" gisteren Basra en de ,,Gier'. Bandoeng". Op de thuisreis landde de „Wielewaal" te Jodhpur. Op weg naar Napels kwamm de Emoe de „Oehoe" en de „Reiger" te Wee- nen aan. slagen en er was daarbij geen controle n man kreeg van een bewaker het bevel van zijn vrienden met een schop te s'jaeen Deze geslagene was een voormalige reclu die twee nazi's had ter dood veroordeel' omdat zij misdaden hadden begaan. De tuige weigerde het bevel op te volgen H-' kreeg onmiddellijk een bajonetsteek riZ11 den arm; hij moest naar het hospitaal Sn dig daarna overleed in het kamp de recht Een dokter, die zes maanden in een conr tratiekamp gewérkt had, verhaalt, dat h" sterfte in die zes maanden 10 pet.' had h dragen. Van deze sterfgevallen waren 15 i*t liet gevolg van mishandeling, de overig voor het meerendeel het gevolg van lonw11 ring en diphteritis. Het was onmogelijk o de zieken aan longontsteking en diphterih behoorlijk te verzorgen." ns In den brief van de juristen wordt voort een beschrijving gegeven van de straffen die voor weinig beteekenende vergrijpen wol. den gegeven. Een dier straffen was, dat d gevangene met het gezicht vooruit' moJ staan en dan onafgebroken met het gelaa een waterstraal moest opvangen. Eiken keer dat het slachtoffer van pijn of uitputting de' kin terugtrok, werd hij hard geslagen door den schildwacht. Anderen moesten naakt over vergruisd graniet kruipen. Somtijds werden menschen weken achtereen in Q donker in ongestookte ruimten opgesloten gehouden. Anderen weer moesten den m. heelcn nacht in nachtgoed in Januari bui, ten blijven. Volgens de Engelsche juriste» zijn deze verhalen afkomstig van lieden uk alle klassen der maatschappij: doktoren, rechters, rabbijnen, kooplieden, vakarbeiders kantoorbedienden enz. De personen uit de arbeidersklasse waren in de minderheid. De meesten waren uit de weionderwezen klas sen en veelal menschen van groote be kwaamheid. Velen hunner verstaan e» spreken Engelsch. V erkenningsvluchien In de afgeloopen vier en twintig u. hebbe» vliegtuigen der Britsche koninklijke lucht strijdkrachten succesrijke verkenningen jjit- gevoerd boven Noordw. Duitschland, waan van foto's werden genomen. Alle toestellen zijn goed en wel teruggekeerd, zegt een En. gelsch legercommuniqué. Het weer zou een offensief beletten. De correspondent van de „Daily Tele* graph" te Kopenhagen schrijft: „Indien men in Duitschland gelooft, dat een aanval aan het Westelijk front zal komen, denkt men toch niet dat deze op groote schaal zal zijn. De correspondent verneemt, naar hij zegt, uit Berlijn dat Duitsche militaire krim gen thans erkennen, dat de weerscxmsta!» digheden een aanval op groote schaal ft dc Maginotlinie voor het voorjaar onmofre' lijk maken. Thans valt sneeuw op het ge- heele gebied tusschen Karpathen en Vog» zen, van Modlin in het Oosten tot Belfort in het Westen. Majoor Temperley spreekt in hetzelfda blad een dergelijke meening uit. Hij voegt hier evenwel aan toe, dat het geheel ia overeenstemming zou zijn met de methode» van Hitier, wanneer Ëngeland als hot# doel werd uitgekozen, daar de Duitsche propaganda het vereenigd Koninkrijk verhei ven heeft tot de positie van hoofdvijamt Het is na'de jongste verkenningsvluchten! boven het gebied van Huil en Grimshjl Waarschijnlijk, dat deze zönes en een zeke? aantal andere havens zullen worden aaw gevallen. De vestiging van Duitschers ia de nieuw-verworven gebieden. De Essener Nationalztg. schrijft: In Posod en in West-Pruisen is men thans voor h« probleem gesteld het door de Poolsche mia* derheden politiek gedecimeerde „Deutsch- turn" te moeten „opfrisschen". Men g»3' daarbij van het volkspolitiek gezonde stand punt uit, dat de nieuw te vestigen Duitsche bevolking zoo mogelijk veelzijdig moet zijn, wat de groepeering van de beroepen be treft, dat achter de boeren-krachten. de hand arbeider staat en dat ook de handeldrijven de middenstand en de zuiver-inteilectueele beroepen niet achter mogen blijven, hun percentage betreft. In het gebied tusschen Posen en worden volks-Duitschers gevestigd, die dusver in het buitenland onder vr0?Jïlj« heerschappij leefden, n.1. Duitschers uit u Baltische landen, Wolhynië en Galicië, wel de steden als het platteland zullen a* een sterken en biologisch gezonden stroo van Duitsch „Volkstum" opnemen. De V scliers uit Wolhynië en Galicië, die over gend tot den boerenstand behooren, z" naar het platteland trekken. De Balten ore' gen verhoudingsgewijs een hoog aantal - delijke en inteiiectueele beroepen mee. zal bijv. Posen buiten het kader van agrarische provinciestad ook in intellect" opzicht aan beteekenis winnen. Posen en West-Pruisen zijn in menig zicht voor de daarheen komende Duitse als nieuw land te beschouwen. De P°° be. staat heeft op vroegere Duitsche boerc drijven systematisch Polen gevestigd en„(ef sen en Thom moesten een Poolsch ^,aravep krijgen. Het is weer een bewijs van den zienden politieken blik en van de £r'°° 'lujt als staatsman van den Fülirer, zoo bfi bet artikel, dat hij thans in deze geme" r Duitschers neerzet, die in den vreemde het Rijk bij lange na niet zoo gewic taken konden vervullen als thans wee geval zal zijn. Het is een onwaarheid, dat Duitschland en Rusland Polen hebben verdeeld. De aan Rusland gekomen gebieden waren in 1920 door de contra-revolutie geroofd. „Daar zit ten jullie nu!" roept spr. uit. (Verhoogde vroolijkheid). Monsterverbond. Tusschen de vrijzinnig-democraten en de sociaal-democraten bestaat geen verschil meer. „Waarom zijn 't nog twee partijen?" vraagt de comm. heer de Visser, die naast de nat.soc. heer de Marchant et d'Ansembourg staat. Eenige Kamerleden wijzen met de vinger op het tweetal, waarna de vergadering in lachen uitbarst. De heer de Visser merkt dan op, dat fascisme en communisme water en vuur blijven. De affaire Mendelssohn. Na een pleidooi van den heer van Houten (C.D.U.) voor duürtetoeslag, verbeterde leer- lingenschaal en staatspensioen, zegt de r.k. vertegenwoordiger, de beer Teulings, niet voldaan te zijn over de behandeling van den publieken kant der affaire Mendelssohn. Tiet gaat er niet om. aldus spr. of de Nederland- sche Bank verlies heeft geleden, maar boe het mogelijk is geweest, dat aan een firma als Mendelssohn in dergelijke ruimte mate credietfaciliteiten konden worden gegeven. AAN BURGERS KAN HET WERK NIET WORDEN OPGEDRAGEN. EERLANG VERVANGING VAN LICHTING 1924 OF EEN OUDERE LICHTING DOOR 'JONGEREN. In een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag over het wets ontwerp betreffende het onder de wape nen blijven van dienstplichtigen zegt de mi nister van defensie: De door verscheidene leden uitgesproken meening. als zouden de aan de wegen troepen toegedachte werkzaamheden beter aan de burgers kunnen worden opgedragen kan de minister niet onderschrijven. De op lichting van militaire wegentroepen toch berust op de .overweging, dat het noodza kelijk is, de beschikking te hebben over vaklieden, bestemd voor het onderhouden, herstellen en aanleggen van naar het ge vechtsfront leidenden wegen, die te allen tijde en onder alle omstandigheden, der halve ook in de nabijheid en onder het vuurhereik des vijands, kunnen worden in gezet. Dit nu is slechts te bereiken door de hiorhedoelde vaklieden in militair verband te brengen. Ongetwijfeld zal het noodig zijn om, daarnaast, voor het uitvoeren van werk" zaambeden aan wegen, welke buiten het bereik van den tegenstander zijn gelegen, naar behoefte van burgerwerkkrachten ge bruik te maken.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 10