Distributie is geen s plaats Niet zoo gauw moppeten Prof. Vening Meiocsz huldigt de Marine Voor haastige reizigers De Russen keeren in Wilna terug Schip op de Eierlandscbe gronden geloopen Zaansche arbeiders stellen ultimatum Ontstemming in Amerika over Molotoff's rede levensmiddelenraad. Conferentie van BaSkanstaten in overweging Brifsch schip in moeilijkheden Berlijn tevreden over Molotoff's rede Nog steeds geruchten om von Fritsch broek op langend ijk, 2 Nov. li. V t™,«" 1-HOO k« rooaS ïoS Minister Steenberghe over de distributiernaatre gelen. handel zooveel mogelijk nor maal. EB KOMT EEN CENTRALE In een radiorede heeft onze minis ter van Economische Zaken, de heer Mr. M. P. l. Steenberghe, gisteravond uiteengezet, waarom thans de ver schillende maatregelen voor de distri butie van levensmiddelen worden ge nomen. Er is van alles genoeg, zeide de minister, doch hierbij wijzende op het voorbeeld van de suiker de situal'ie kan de regeering ieder oogen- blik tot distributie noodzaken. De ervaring van den vorigen mobili satietijd heeft geleerd, dat men met de distributie beter te vroeg dan te laat kan zijn. Een ander motief voor distributie kan zim, dat het, hoewel er van een bepaald rtikel genoeg is, wenschelijk kan zijn vooraf te bepa len, welk deel voor de consumptie en welk deel voor andere doelein den (b.v. export of industrieele ver werking) bestemd mag worden. Nimmer zal echter tot distributie worden overgegaan, zonder dat zeer goede gronden hiervoor aanwezig zijn. Men meene niet, dat distributie een soort overheidslieihebberij is. Hel' is noch direct gebrek, noch overdre ven bemoei- of ordeningszicht van de overheid, maar alleen verantwoor delijkheidsbesef, dat in bepaalde ge vallen tot distributie doet besluiten. De minister zette vervolgens uiteen dat bij <le voorbereiding tot de distributie twee over wegingen golden en wel dat do bande] zoo veel mogelijk normaal moet blijven en frau de en onregelmatigheden uitgesloten moeten zijn. Dit is bereikt door de instelling van een centraal distributiekantoor in den Haag, waar alle draden van het ap paraat samenkomen. Ter vereenvoudiging werden de 1050 ge meenten samengevoegd tot 480 distributie kringen. De distributie-kantoren ontvangen de instructies van het centraal distributie kantoor en zonden hun gegevens regelmatig naar Den Haag. Met cijfers toonde minister Steenberghe aan welk een omvangrijken arbeid de distri butie in de praktijk meebrengt. Pfiet minder dan 87.000 kruideniers vulden formulieren in. Dit cijfer is daarom zoo interessant, omdat tot nu toe steeds aangenomen was, dat het totale aantal kruideniers in Ne derland 40 50 duizend bedroeg. Van deze 87.000 waren er echter niet minder dan 20.000, die nog geen 10 kg. kruidenierswaren per week omzetten. da^™ l 6erste distributie periode van 14 E,- 611 de winke'iers driemaal een toewijzing van resp. in totaal 2400 ton, 4800 ,,Vn t~?° ton in totaal dus 14.400.000 kg. Hier staat tegenover, dat op grond hn ,de bepaalde distributiehoeveelheid per non de verkoop in diezelfde periode 4 a 5000 inn™ Zljn.' De rest' dus ongeveer 9000 a ton is een overloopende voorraad, waarover de winkels steeds zullen kunnen schikken, want voor elke nieuwe distri- butiepenode krijgen zij op grond van de oor hen ontvangen bonnen in de vorige periode weer een nieuwe toewijzing van suiker. De winkelier blijft dus voldoende voorraad houden cn de techniek van het distributieproces is geheel aangepast aan de normale handels gewoonten. Alleen wordt telkens het dis tributiekantoor ingeschakeld, opdat dit de vei kregen gegevens door kan zenden naar net centrale punt te 's-Gravenhage waar de controle plaats vindt. Minister Steenberghe besprak hierna de leeds bekend geworden maatregelen ten aanzien van de banketbakkers, ziekenhui zen, restaurants enz. Niet zoo gauw mopperen! Het moet mij van het hart, aldus de mi nister, dat vele inwoners van ons, in verge lijking met andere landen tocli no.g zoo gelukkige vaderland, wel erg vlug van hun ontstemming blijk geven, wanneer niet al les precies zoo gaat als zijzelf dit het beste achten. Men moet niet vergeten, dat de regeering verplicht is deze maatregelen te nemen en dat juist het massale karakter meebrengt, dat niet ieder particulier belangetje geheel ontzien kan worden. Ten einde een nog nauwer contact met het publiek en het bedrijfsleven te verkrijgen wordt te dezer dagen een centrale levensmiddelenraad geinstalleerd. waarin o.m. vertegen woordigers van consumenten-, mid denstands- en arbeidersorganisaties zullen zitting nemen. Het zal niet mogelijk zijn aan alle ver langens te voldoen. Zoo is b.v. bepaald, dat ook de cantines van fabrieken en kanto ren suiker krijgen toegewezen, omdat de werkers recht hebben op een verkwikking. Maar nu vragen ook kantoren, waar vier of vijf personen koffie en thee gebruiken, bridgeclubs, naaikransjes en wie al niet extra-toewijzingen. Dit gaat natuurlijk te ver, zij kunnen zich best wat schikken en een beetje suiker van huis meenemen. Een andere wensch is, de toewijzingen aan de winkeliers splitsbaar te maken, ten einde de mogelijkheid te openen bij verschil lende leveranciers-grossiers te bestellen. Het bij het centraal distributiekantoor toegepas te mechanische systeem zou dit op zichzelf wel mogelijk maken en inderdaad wordt onderzocht of het nut daarvan in verhou ding staat tot den ongetwijfeld enormen extra-arbeid, die daardoor vereischt wordt en vooral ook of de sluitendecontrole, die nu verkregen is. daardoor niet in gevaar wordt gebracht. De minister eindigde met een beroep op aller medewerking te doen. Laten regeering en volk niet tegen elkaar maar m e t elkaar de moeilijkheden, die wij thans ondervinden en die nog zooveel er ger konden zijn, trachten te boven te ko men. Een conferentie van Balkan- staten in overweging? De President der Turksche republiek fsmet Inonoe, heeft gisteren een rede ge houden, waarin hij de overeenkomst met iankrijk en Engeland verdedigde en zei- ae. dat Turkije er slechts naar streefde het eurspel van den oorlog van den Balkan verwijderd te houden en dat het verdrag "•"een in werking zal treden, wanneer een at poogt de Turksche wettige verlangens te beknotten. Over de Turksch-Russische onderliande- «jen te Moskou zeide Ismet Inonoe: „Wij adden gehoopt, dat de onderhandelingen ouden leiden tot een overeenkomst, waar- een zelfs nog grootere vriendschap zou Preken dan thans het geval is. Ditmaal hn! s'aagden wij er niet in het doel te reiken, dat. naar wij geloofden, evenzeer et de belangen van de andere partij als et de onze in overeenstemming zou zijn. b'j blijft de vriendschap, die onze 'de landen verbindt, op een hechten hondslag rusten. inonoe roerde de redevoering van Molo- tof met aan. Voldoening te Rome. Met de levendigste belangstelling heeft en in Rome kennis genomen van de rede- ering van Ismet Inonoe. De verduidclij- die door den Turkschen president -geven zijn op de strekking van 't Engelsch- 7r,an®ch—Turksche verdrag en vooral de ver f-Kenng. dat dit diplomatieke instrument riPht1 seen enkele derde mogendheid is _ge- j en naar de opvatting der regeering p kara zoowel als der kabinetten in v,«» en Londen uitsluitend de handha- iupfi den vrede in het Oosten van de een dsche Zee ten doe' heeft, hebben p "'^tekenden indruk gemaakt, ©r/ri ecns wijst men met veel belangstelling ■t e Passage in de redevoering van Inonoe, trnvi^nz'0n van de Turksch—Russische be dingen. Men merkt op, dat de president een zeer gematigden toon en taal gebruikt heeft jegens Rusland en men leidt daaruit af, dat Turkije de mogelijkheid van aanknoo ping van nieuwe onderhandelingen met Moskou wil openlaten. Uit Boekarest seint U. P., dat de mogelijk heid van een conferentie van Balkanstaten, reeds midden dezer maand, onder het oog wordt gezien. De moeilijkheid zou nog zijn Bulgarije, dat zich sinds de vorige wereldoorlog steeds in zijn rechten beknot heeft gevoeld, mede te krijgen. Het is vrijwel zeker, dat de Kroaten, die Roomsch-Katholiek zijn, hier als tussclien- persoon fungeeren, om te trachten een brug te slaan tusschen de uitecnloopende belan gen van Roemenië, Bulgarije cn Turkije en men beweert, dat deze rol van bemiddelaar door het Vaticaan is aangemoedigd, zeker mede om daardoor de Italiaansche belan gen in den Balkan te steunen, die immers parallel gaan met die van den Paus, daar beide vrede en rust in dit deel van Europa verlangen. Een tegenvaller is, dat ook Rusland met stilzit en door groote uitbreiding van het per soneel van het Sovjetgezantschap te Sofia, duidelijk blijk geeft, sterk bij de Balkanza ken te zijn geïnteresseerd en het voornemen te koesteren haar werkzaamheid in den Bal kan uit te breiden. De tegenstelling ItaliëRusland en daar mede Italië—Duitschl and, wordt door dit al les zeker niet minder. NOODSEINEN IN AMERIKA. Radio Mackay meldt een noodsein te heb ben opgevangen van een niet-geidentificeerd vaartuig, dat zich op ongeveer 400 mijlen ten Noordwesten van Bermuda moet bevin den In het bericht werd nog gesproken over een duikboot". Drie Amerikaansche sche pen "een stoomboot, een tankschip en een kustvaartuig begeven zich met spoed naar de plaats, waar het schip in moeilijkheden De noodseinen, die men aan de Ameri kaansche kust heeft opgevangen, waren, naar later verklaard wordt, afkomstig van een Engelsch schip. In het radiobericht kwa men de woorden „duikboot in zicht voor. Na deze woorden zweeg het schip. Nog later werd gemeld, dat het Ameri kaansche s.s. „Bibb" de opgegeven plaats bereikt had, doch geen schip of opvaren den o-cvonden had. De „Bibb" seinde, dat er oen storm van middelmatige kracht uit het Midcn woei en dat het zoeken zou worden V0HetKAmèrikaansche ministerie van marine deelt mede, dat torpedobootjagers en vlieg; tuigen „aan het reddingswerk deelnamen. Bij ambtsaanvaarding aan de Technische Hoogeschool te Delft. Heden heeft prof. Dr. Ir. F. A. Vening Mei- nesz met een rede over „het probleem der evenwichtsversloringen in de aarde" zijn ambt als buitengewoon hoogleeraar in de afdeeling der weg- en waterbouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft aan vaard. Spr. behandelde in de eerste' plaats de evcnwichtsverstoringen, die tot uiting ko men in die gebieden, van de aarde, waar nog groote gebergtevormende krachten wer ken, meestal gepaard gaande aan aardbe vingen. Hij beschouwt daarbij in het bij zonder den N.-I. Archipel, waarvan zoowel de geologie als de seismologie goed bekend zijn, terwijl hij het zwaarte krachtsveld dank zij de groote medewerking der Nederland- sche Marine heeft kunnen bepalen. De daar bij gevonden strook van tekorten aan zwaar tekracht, die door den geheelen Archipel loopt, wijst op een groot proces van naar binnen knikken der aardkorst langs die strook. Uit het zwaartekrachtsveld kan men met groote waarschijnlijkheid de conclusie trekken, dat het geheele gebied van den Archipel door een groot vervormingsver schijnsel beheerscht wordt en dat de rich ting der samendrukking van de aardkorst daar ongeveer N.NAV.Z.Z.O. is. Vervolgens behandelde spr. andere ver schijnselen, die op evenwichtsverstoringên in de aarde wijzen, nl. het voorkomen van uitgestrekte velden van zwaartekrachts ano malieën, zooals die bijv. gevonden zijn in den Oostelijken Atlantischen, den Indischen en den Westelijken Stillen Oceaan. Wegens de groote uitgestrektheid kunnen deze niet aan verstoringen in de aardkorst toegeschre ven worden, doch moet men de oorzaak in de diepere plastische lagen zoeken. Dit wijst op stroomingen in de aarde en er is reden om te vermoeden, dat deze door onregelmatig heden in de temperatuursverdeeling teweeg gebracht worden, de onregelmatigheid in de afkoeling aan de oppervlakte en de ver schillen in gehalte aan radio-actieve mine ralen maken dergelijke temperatuursonre- gelmatigheden waarschijnlijk. Deze stroo mingen zouden wellicht door de groote rnee- sleepende krachten, die zij op de aardkorst moeten uitoefenen, ook de vervormingsver schijnselen dier korst kunnen verklaren. Hulde aan de Marine. Spr. beëindigde zijn rede met de gebrui kelijke toespraken, waarbij hij gelegenheid vond om vice-adniiraal Fürstner en Vos zijn erkentelijkheid uit te spreken voor de bij zondere medewerking, die de Nederlandsche Marine steeds voor zijn onderzoek heeft willen verleenen, daarbij gedenkende ook alle hulp van zijn vrienden aan boord, com mandanten, officieren en bemanningen der onderzeebooten. Ook retours bij de conducteurs verkrijgbaar. Vanaf heden zullen de treinreizigers bij de conducteurs ook gewone retourbiljetten kunnen verkrijgen. Dit geldt ook voor avondretours. Tot nu toe kon het treinpersoneel aan reizigers, die geen tijd hadden gehad een kaartje aan het loket te koopen of die ver der wenschten te reizen, dan waarvoor hun plaatsbewijs geldig was. alleen een enkele reis afgeven. Boven den prijs wordt dan een toeslag van vijf cent voor de eerste cn tweede klasse en vijf-en-twintig cent voor de derde klasse geheven. Uit den aard der zaak moet men den conducteur er tijdig van in kennis stellen. ANTI-JOODSCHE UITSPATTINGEN. MEER DAN VIJFTIG JODEN ERN STIG GEWOND. VERHOOGDE BROODPRIJZEN DE AANLEIDING. Om onbekende reden zijn gisteravond on geveer veertig Russische tanks in Wilna ge komen. Twee uur tevoren hadden Litausche troepen door de straten gepatrouilleerd, na dat zich een anti-semietische betooging had voorgedaan, waarbij meer dan vijftig Joden ernstig gewond werden. De Joodsche gemeenten van Wilna en Kaunas hebben een beroep op de Litausche regeering ge daan. Gistermiddag te één uur hebben 36 vlieg tuigen van de luchtmacht van Litauen bo ven Wilna gevlogen. Gisteravond zijn de anti-Joodsche betoo gingen weer opgelaaid. Verscheidene per sonen werden gewond. De politie kwam tusschenbeide. De aanleiding. De relletjes begonnen Dinsdagochtend op de. markt. Aanleiding was de prijsverhoo- ging van brood, dat meer dan dubbel zoo duur werd verkocht als den dag tevoren. Een groep betoogers liep de Internationale zingende met een roode vlag door de stad en raakte voor het raadhuis slaags met een groep Poolsche nationaal democraten Dezen gingen Joodsche voorbijgangers P lijf en plunderden een aantal winkels er huizen. De regeering van Litauen heeft volgem het Hsb. besloten de nationale vrijheid-- klok van Kaunas naar Vilnius over brengen. Zij komt in den toren van he' beroemde Gediminkasteel te hangen. Dez^ 1 klok die alleen bij belangrijke nationale ge beurtenissen wordt geluid, is in 1919 aar de republiek geschonken door Litauers dir :n Amerika wonen. De bevolking van Vilnius heeft ernstige noeilijkhpden gehad met de verandering ir de munt. De Litausche regeering heeft daar nu een mouw aan gepast door de bewoners in staat te stellen hun zloty's wat voordee- liger in te wisselen tegen lits dan bij de heerschende koersen mogelijk zou zijn. DE SLEEPBOOT„UTRECHT" VERLAAT DEN HELDER. Hedenmorgen te zeven uur heeft de sleep boot „Utrecht" van bureau Wijsmuller de haven van Nieuwediep verlaten, in verband met een mededeeling, dat in de buurt van de Eierlandscbe gronden een schip aan den grond was geloopen. Wij vernemen, dat het hier betreft het schip „Omlandia", groot 400 ton, met hout geladen. Behalve de „Utrecht" is ook een sleepboot van de firma Doeksen op Terschelling uitgevaren. Te Zaandam zijn met betrekking tot het houtbedrijf moeilijkheden gerezen tusschen de werkgevers en de werknemers. De laat- sten zijn een actie begonnen voor verhoo ging der loonen, ter compensatie van de stijging der levensmiddelen. Als gevolg hiervan hebben arbeiders den eisch gesteld van een duurtebijslag van vijftien procent. Deze eisch is door den bond van werkgevers in het houtbedrijf afgewe zen, omdat de stijging der levensmiddelen niet zoo hoog is, dat daardoor de gevraag de duurtebijslag wordt gewettigd. Bovendien kent de gesloten arbeidsovereenkomst geen duurtebijslag. Zij zijn echter van eenige verhoo ging niet afkeerig, doch wenschen die afhankelijk te stellen van de indexcijfers over de maand October zoo noodig met terugwerkende kracht. Deze suggestie is door de arbei ders onvoorwaardelijk afgewezen. Zij houden vast aan de 15 pet. ver hooging. Mochten de werkgevers hierin niet be willigen ,dan zal, zoo is in een Dinsdag avond gehouden vergadering besloten, Maandagochtend het werk worden neerge legd. In dezen geest is thans een ultimatum aan de werkgevers verzonden. Naar mede gedeeld werd, zouden nog verscheidene hout booten in de Zaandamschc haven verwacht worden. Tijdens de debatten in het Amerikaan- -sche Huis van Afgevaardigden over het neutraliteitsontwerp verlangde Maccormack, dat de regeering haar ambassadeur te Mos kou zou terugroepen in verband met de critiek, die Molotof in zijn rede op president Roosevelt heeft geoefend. Hij noemde Mo- lotofs woorden over den stap van Roose velt ten behoeve van Finland een poging om het Amerikaansche publieWe beinvloe- den en een ernstige schending van het in ternationale recht. Het Witte Huis publiceert de boodschap die Kalinin, de voorzitter van den hoog- sten Sowjet op 16 April 1939 gezonden heeft aan president Roosevelt en waarin hij hem geluk wenscht met de boodschap, die Roo sevelt had gezonden aan rijkskanselier Hit- Ier en aan Mussolini op 14 April 1939 om op deze beide regeeringshoofden een beroep te doen tot behoud van den vrede. Dit besluit om de boodschap van Kalinin te publiceeren vormt het eenige officieele antwoord, dat president Roosevelt voor het oogenblik wenscht te geven op de critiek van Molotof betreffende de interventie ten gunste van den vrede bij de onderhande lingen tusschen Finland en Rusland. Felle gedachtenwisseling. De verklaring van Maccormack, waarin hij terugroeping van den ambassadeur te Moskou verlangde, leidde tot een felle ge dachten wisseling. De republikein Hamilton Fish noemde de verklaring de meest oor logszuchtige redevoering sedert 1917, toen de Verecnigde Staten in den oorlog ging. Maccormack antwoordde: „Als Amerikanen moeten wij er voor zorgen, dat ons land niet den goddeloozen krachten steun ver leent, doch hen, die op de bres staan voor christendom en democratie, helpt." ZIJN REDE EEN MEEDOGENLOOZE AANKLACHT GENOEMD. De Deutsche Diplomatischpolitische \orrespondenz behandelt de redevoering van Molotof en schrijft o.a.: Deze redevoering heeft met meesterlijke luidelijkheid licht gebracht in de Europee- ;che verhoudingen, welke een zekere propa ganda zou willen verdraaien of verduiste ren. Duitschland en de Sowjet-Unie zijn astbesloten hun vriendschappelijke betrek kingen naar alle richtingen uit te breiden, rij hebben er ook een wederzijdsch belang bij dat de ander sterk is en dat ieder naar zijn aard de verhoudingen in zijn ruimte ordent en in orde houdt. Wanneer Engeland en Frankrijk deze ontwikkeling met ont stemming en teleurstelling beschouwen, kan dit gezien de huidige omstandigheden, tot op zekere hoogte begrijpelijk zijn. Ken merkend voor de geheele geestesgesteldheid der beide mogendheden is het echter, wan neer door haar in Duitschland een zekere teleurstelling wordt veronderstelt omdat Molotof zich aldus heeft uitgesproken, dat Hl de neutraliteitspolitiek wil voortzetten en met wil bijdragen tot een verdere aan wakkering van den oorlog. Dat de vredespolitiek gelijk die de Sowjet- unie voor oogen staat, aan den anderen kant met de uiterste waakzaamheid en eventueel vastberadenheid gepaard is, too- nen de uiteenzettingen van Molotof vooral ten aanzien van de Zwarte Zee. Engeland zou ook de uitvalpoorten van deze zee willen controleeren maar Rusland zal niet dulden, dat zijn belangen en die van zijn vrienden over het hoofd worden gezien. Meedoogenloos wordt door Molotof ook die schijnheilige heerschzucht ontmaskerd die systematisch den oorlog heeft doen ont staan, voorbereid en uitgevoerd. De uiteen zettingen van den Sowjetrussischen volks commissaris zullen een teleurstelling ziji voor degenen die belang hebben bij vertroe beling van de toestanden, zij zullen echte vooral een goede leer zijn voor degener die misschien nog de mogelijkheid hebbei zich te bezinnen op de realiteiten en eei weigering te doen heeren jegens verlc/ kingen en valsche raadgevingen. Britsch persbureau houdt ver haal over vermoorden vol. Reuter meldt: Drie soldaten, die naar be weerd wordt, generaal von Fritsch zouden hebben gedood tijdens gevechten nabij War schau ,zijn de vorige week in Duitschland terechtgesteld volgens welingelichte kringen in Boekarest. Men beschouwt dit als een bevestiging van de berichten, volgens welke von Fritsch vermoord werd en niet in den strijd is gevallen. W1ERINGEK BURGER BRANDWAARBORGVEREEN. „WIERINGEN." In hotel Centraal hield gistermorgen bo« vengenoemde vereeniging haar jaarvergade ring onder leiding van den heer Kat. Door den heer W. de Vries worden na opening de notulen voorgelezen welke zon der op of aanmerking worden goedgekeurd. Volgt 'jaarverslag voorzitter, ofschoon het afgeloopen jaar er één was van beroering, was het voor de vereeniging een gunstig jaar. Er is voor f 200890.verzekerd bedrag en er zijn 822 polissen. In totaal zijn er 17 polissen afgegaan voor een bedrag van f 50730.20 polissen zijn verhoogd voor'een bedrag van f 34460.16 polissen zijn ver laagd met f 17440.27 polissen werden uit gegeven voor f 99860.—. Mededeeling wordt gedaan van eenige wij zigingen in het reglement. Uit de algemeene verlies- en winstreke ning blijkt een verlies van f 988.65. Op de balans staat het kapitaal gewaardeerd met een bedrag van f 42.457.21. Voorzitter brengt dank aan den pen ningmeester, den hr J. N. Bruul, voor zijn keurig beheer en. 't vele werk. Als aardige vergelijking noemt spr. eenige cijfers uit 1928, hieruit blijkt, dat in die 11 jaar de ver eeniging f21.752.52 is vooruit gegaan. Door de heeren Kat en de Vries wordt vervolgens verslag uitgebracht van de pro vinciale vergadering. Op deze vergadering werd in het bijzonder de Molestrisico be handeld. Om hiertoe als vereeniging toe .te treden", zod teveel kosten meebrengen, daar dan alleen al f2800 inleggeld zou moe ten betaald worden Wel kunnen de leden individueel toetreden, het inleggeld is fl. per flOOO, met zegelkosten van 18 ct. per f 1000. De prémie is voor woonhuizen of goe deren 4 0100, dit kan echter verhoogd wor den tot maximum 20 0/00 en bij oorlog 2 Daar dit punt in de huidige omstandig heden van groot belang is, werd het van verschillende zijden besproken. Besloten werd om alle leden een circulaire te zenden waarin dan vermeld wordt dat inlichtingen over molestrisico gaarne door het bestuur verstrekt worden en dat de Mij. krachtens art. 12 bij oorlogsschade geen uitkeering doet. Na eenige huishoudelijke besprekingen volgde sluiting. SCHAGEN, 2 Nov. 4 stuks paarden 200—300; 133 geldekoeien (magere) 80—170; 50 idem (vette) 180—300; 12 kalfkoeien 170—220; 18 vaarzen 80—130; Ji' Kraskalveren 3055; 32 nuchtere kalve- ren 6—14; 20 schapen (magere) 12—14; 280 idem (vette) 1626; 272 overhouders 1016; 4 bokken en geiten 3—8; 20 varkens (ma- S®ra) 25 35; 52 biggen 1220 konijnen 0.75 —1.50; kippen 0.45—0.75. AMSTERDAM. 1 Nov. Veemarkt. - 211 vette kalveren: le kw. 5866 ct., 2e kw. 50—58 ct., 3e kw. 42—50 ct. per Kg. levend gewicht; 54 nuchtere kalveren f 7—12 per stuk, 119 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 Kg 76 —78 ct., zware varkens 76—78 ct., vette "var kens 7678 ct. per Kg. slachtgewicht. Aan gevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren: matige aanvoer, sleepende handel, hoogere prijzen. Nuchtere kalveren; matige aan voer, stugge, handel, constante prijzen, varkens: matige aanvoer, trage handel, on veranderde prijzen. ALKMAAR, 1 Nov) Aardappelen 2.203.60, andijvie 0 502 20 appelen 2—5, bloemkool I 17—19, idem' II b—10, boerenkool 3—6, bieten 2.60—3.80 koo]Vl 80^30 p616 ko°' 2'89' groene Hel -30, kr°psla 0-50-2.60,. knolselde- A .2~9' prei 4.605.20, peter- f V~~P°sfëlein 0.91, roode kool 3440 tïn S^uZ4'10' -?pinazie 0.71-0.83, sprui ten o'a^Zll^0- ?nilb°onen 15.50-16. fooia- 5 wHlof~T 7^0 "'j11 H00-3 40, wortelen 3- witlof T 7.50, idem II 5.—. vn /l o'oT1'8 2-602.70, bl. dito 3.20, gro- 20^9r3.3S!egne,3eVf-drielinRen t9°' Peen A 170—2; B 210250' C 170210- fc ~«-l rooi NOORDSCHARWOUDE. 2 Nov. 990 5' aardappelen schotsche muizen «en U0-,50; d™"?: 25(00 Kg. witte kool 2302 53 /Qnnn v D. witte kool 2.40-2 70 7000 s 49309 ,K?- 1.20—1.30. st- andijvie

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 11