Jan Zeedijk in Amerika verleden pijn gebaar van prins Bernhard het Radioprogramma De Avonturen van In geval van evacuatie,* Op het IJsselmeer vergaan? feuilleton van Erfenis uitgeleend Redacteur „Volk en Vaderland" veroordeeld Onze Oost Moderne oorlog is besmettelijk Koopt Rusland Duitsche schepen door R. J. VAN NEER VOORT Een oriqineele kleurenfoto van prinses Beatrix voor den 5000en bezoeker der fototentoonstelling „Kleurbeeld '39". prins Bernhard heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan de fototentoonstelling „Kleurbeeld '39'", welke momenteel te Am sterdam wordt gehouden. De Prins, die, zoo als bekend zelf een enthousiast fotograaf jg, toonde veel belangstelling voor de kin derfoto's en wijdde ook groote aandacht aan tal van technische foto's en aan de kleurenfoto's Toen de Prins hoorde, dat de pu blieke belangstelling voor de ten toonstelling zeer groot is. verklaarde hij, voor den vijfduizendsten bezoe ker een van de vijf geëxposeerde door hem zelf vervaardigde originee- le kleurenfoto's van Prinses Beatrix beschikbaar te willen stellen. De foto-tentoonstelling zal op 5 November a.5. gesloten worden. De geestelijke verzorging der burgerb evolking. De regeeringspersdienst meldt: De minister van Binnenlandsche Zaken heeft prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine verzocht zich in verbinding te stellen met de kerkgenootschappen, teneinde te verkrij gen, dat een vertegenwoordiger worde aan gewezen om de regeering van voorlichting te dienen met betrekken tot de geestelijke verzorging der burgerbevolking in geval van evacuatie. Prof. Slotemaker de Bruine heeft zich voorshands gewend tot de drie grootste kerkgenootschappen. Voor de Nederlandsch-Hervormde kerk zal als zoodanig optreden prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Wassenaar, voor de Roomsch-Katholieke kerk rector W. A. E. Bokeloh te 's-Gravenliage en voor de Ge reformeerde kerken dr. J. J. C. van Dijk, eveneens te 's-Gravenhage. Voorts heeft de minister van Binnenland sche Zaken aan de commissie burgerbevol king toegevoegd een sub-commissie, waar aan wordt opgedragen de commissie van voorlichting te dienen met betrekking tot de aangelegenheden inzake de volksgezondheid. In deze subcommissie zijn benoemd: Tot lid, tevens voorzitter: Dr. C. van den Berg, directeur-generaal van de Volksge zondheid; Tot lid, tevens secretaris. Dr. Ir. H. G. van Beusekom, inspecteur van de volkshuisvesting in algemeenen dienst; Tot leden: H. Bakker, luitenant-generaal b. d., Dr. C. Banning, geneeskundig hoofdinspec teur van de Volksgezondheid; J. F. F. Götz, directeur van het bureau afvoer burgerbe volking, Dr. W. Schuurmans Stekhoven, re serve dirigeerend officier van gezondheid 3e klasse. Vrachtboot uit Zaandam mist. ver- Van de vrachtboot „Nooit Volmaakt" schipper J. van der Woude uit Zaandam, welke op 13 October j.1. de Oranjesluizen is gepasseerd, heeft men sindsdien niets meer gehoord. Het schip was geladen met hout, bestemming Meppel, doch het is daar tot nu toe niet aangekomen. Men vreest thans dat het schip gedurende den overtocht op het IJsselmeer is verongelukt. Naar 't Engelsch van A. W. Marchmont 16. Ik heb den man nooit gezien, maar hij moet een ideale partner voor Rooie Lizzie ZlJn geweest. Een knappe, lange donkere 'Jan, sluw als een vos en glad als een aal. wat zijn aandeel in dien diefstal was weet Jk niet, maar op een avond werd Maiwand boor zijn bediende gevonden hij was dood gestoken. Vermoedelijk werd degenen die den Woord heeft gepleegd en er was geen twij- el of die vrouw had er de hand in ge- oord. De kamer was geheel overhoop ge haald alsof alles grondig doorzocht was, en een deel der juweelen lag klaar om meegeno men te worden. Door naar de rest te zoeken adden ze vrijwel den heele buit verspeeld. ■riet eenige waardevolle dat vermist werd was we ster van de Halve Maan, en één theorie was dat Maiwand zelf die in een dronken bui Roode Lizzie had cadeau gegeven. Maar Je ster is nooit teruggevonden, ook van po- g'ngen om de' steenen te verkoopen is niets p 'kend en van dat oogenbilk af schenen ook ^ode Lizzie en Colimbert van den aard- i -*em verdwenen te zijn. Dus lag de con clusie omtrent de daders voor de hand. Dat 18 de geschiedenis heel in het kort. Hebt u er wat aan?" -O zeker, ik vind het buitengewoon inte- essant. Daar is een heeleboel van te maken. Maar wat is er met de rest van de sieraden gebeurd •A de regeering heeft er zich mee be- woeid, toen de waarheid bekend werd. De aharadja werd afgezet en de juweelen wer- eh naar Rohilkund teruggezonden, behalve 3-n die drie robijnen, die nooit zijn terugge- v°nden zooals ik zei. Er is een groote be- „Een vreemde opvatting voor een executeur-testamentair"zegt de rechter. De oud-assistent-resident mr. J. R. van der M. is wegens verduistering door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Als executeur-testamentair had hij een bedrag van ruim f 7.000.niet aan de rechthebbende, een stichting, ter hand ge steld, doch, naar hij zeide, uitgeleend aan zekeren K., om zaken te doen met de Fran- co-regeering. Van het geld heeft hij geen cent terug gezien. Verdachte stond gisteren voor het Haag sche gerechtshof terecht. Hij deelde mede, dat hij in de meening verkeerd heeft, dat hij verplicht was het geld tegen rente uit te zetten. „Een vreemde opvatting voor een execu teur-testamentair", zeide de president van het gerechtshof. De advocaat-generaal, vroeg bevestiging van de door de rechtbank opgelegde straf. De verdediger, vroeg schorsing van de zaak om verdachte gelegenheid te geven, het geld van K., die zich in het buitenland bevindt, terug te vorderen. Ook van zich zelf heeft verdachte aan K. geld gegeven. Subsidiair pleitte spr. clementie. Uitspraak 15 November. Wegens beleediging van de Joden. De kunstschilder M. M., redacteur van het blad „Volk en Vaderland" is tot f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis veroordeeld we gens beleediging van een ten deele tot de Nederlandsche bevolking behoorende groep van personen. In genoemd blad had M. n.1. een artikel gepubliceerd, waarin hij zich minder waar deerend uitliet over het internationale Jo dendom, hetgeen ook beleedigend werd ge acht voor de tot de Nederlandsche bevol king behoorende Joden. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft gisterep dezelfde boete opgelegd. MEEVALLER VOOR MR. ROST VAN TONNINGEN. Wegens smaadschrift tegen den toenana- ligen minister van Justitie en den procu reur-generaal bij het hof te 's Hertogen bosch, is de hoofd-redacteur van het Natio nale Dagblad, mr. M. M. Rost van Ton ningen, door de Haagsche rechtbank ver oordeeld tot f 500.boete subs. 100 dagen hechtenis. De advocaat-generaal bij het Haagsche gerechtshof had in hoogcr beroep bij deze boete een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden geëischt. Het hof, gister arrest wijzend, legde mr. Rost van Tonningen een geldboete xan f 100.subs. 10 dagen hechtenis op, zonder de voorwaardelijke gevangenisstraf. CHILEENSCHE LEGEROFFICIEREN VERBANNEN. Een Chileensche krijgsraad heeft 41 offi cieren van het Chileensche leger veroor deeld tot langdurige verbanning uit het land wegens medeplichtigheid aan een sa menzwering tot het doen uitbreken van een opstand op 25 Augustus j.1. Generaal Ari- osto Herrera, die, volgens de regeering, de leider van het complot was, werd veroor deeld tot twintig jaar ballingschap in Pa raguay. ERNSTIGE TREINBOTSING IN ITALIë. Uit Milaan wordt gemeld, dat op het sta tion van Quero een naar Treviso rijdende personentrein op een goederentrein is ge- loopen. Twee wagons van den personen trein werden vernield. Negen personen werden ernstig, acht licht gewond. 55.000 ARBEIDERS ONTEVREDEN. De Chrysler Corporation in Detroit heeft oen voorgesteld contract gepubliceerd, dat de United Automobile Workers (G.I.O.) ver worpen en als onvoldoende beoordeeld heeft. Bij het arbeidsgeschil bij Chrysler zijn 55.000 arbeiders betrokken. AMOKMAKER WONDT VIJF MENSCHEN. De „Deli Courant" verneemt, dat een Ba- tak, wiens identiteit nog niet kon worden vastgesteld, amok maakte te Seriboedolok, bij Kabandjahe. Drie Batakkers en twee Chineezen werden ernstig gewond. Een Ba- tak is later in het ziekenhuis te Kabandja he aan zijn verwondingen overleden. De amokmaker werd door een agent van de veldpolitie met een klewang overmees terd. waarbij zoowel de amokmaker als de agent ernstig werden gewond. Politie-assistenfie was zeer snel aanwezig. Neutralen kunnen aan de recht- streeksche gevolgen nie ontko men, aldus Mevr. Roosevelt. Mevrouw Roosevelt heeft gesproken in een club te Oklahoma-City en gezegd, dat de moderne oorlog besmettelijk is, en dat de neutrale landen niet kunnen ontkomen aan de rechtstreeksche gevolgen. Waar de oorlog woedt, wij hebben er mede te ma ken. Onze Oceanen beschermen ons niet meer tegen militaire offensieven. De Ameri kanen moeten beslissen welk soort vrede zij willen hebben, opdat aan den huidigen oorlog een eind kome. Volgens den Berlijnschen correspondent van Politiken zou Rusland hebben toege stemd in den aankoop van de Duitsciic koopvaardijschepen, welke zich thans in Russische havens bevinden en „met het oog op de Britsche blokkade bevreesd zijn uit te varen." ZUSTER VAN MORGENTHAU VAN JUWEELEN BEROOFD. De New Yorksche politie heeft onthuld, dat Mevrouw Ruth MorgenthauNaumberg Knight, zuster van den Amerikaanschen minister van financiën, Henry Morgen thau Jr., verleden week Woensdagavond be roofd is voor 25.000 dollar aan juweelen. RUBBER VOOR RUSLAND. Van gezaghebbende zijde verneemt de New York Times in Washington, dat Rusland tracht in de Vereenigde Staten 10.000 ton rubber te koopen. VRIJDAG 3 NOVEMBER 1939. Hilversum I, 1875 en 414.4 m. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Berichten ANP, schriftlezing, meditatie. 8.20 Gramofoonplaten (9.309.45 Gelukwen- schen) 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonplaten. 11.15 Amsterdams Salonorkest (12.00—12.15 Berichten). 12.30 Toespraak: „Een woord voor U". Hierna: Gramofoonplaten. (Om 12.45 Be richten ANP). 1.00 Amsterdams Salonorkest I.45 Gramofoonplaten. 2.252.55 Christelijke lectuur. 3.00 Haagsch pianokwartet en gramofoon platen. 4.25 Gramofoonplaten. 5.00 Friesche uitzending. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Tuinbouwcauserie. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Ber. 8.15 Orgelconcert. 9.00 Melodia. 9.30 Actueel halfuur. 10.00 Berichten ANP. 10 05 Causerie: „Ons gezin in de crisii»". 10.35 Melodia. II.15 Gramofoonplaten. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. 5. Bij het horen van den naam „Jan Zeedijk" zwegen de mannen plotseling. De vrouw be gon te spreken. Een uur alte steeg ze alleen op in een vliegmachine en zette koers naar het vasteland Den volgenden dag bevond Jan Zeedijk zich in het laboratorium van ingenieur Mortimer Drake, den wereldberoemden vlieg tuigbouwer. Hij keek vol aandacht naar een reageerbuisje, dat Drake tegen het licht hield om den inhoud te bestudeeren. 6. „Ik heb de verloren gegane uitvinding van Admiraal Warburton weer gevonden, Zeedijk!" verklaarde de ingenieur opgewonden. „Deze brandstof, benzine te zamen met een geheime vloeistof geeft een nieuw mengsel, geschikt voor de motoren van vliegtuigen, waardoor deze een buitengewone snelheid kunnen ont wikkelen van wel vier tot vijfhonderd mjj- len per uur!" „Hm!" mompelde Zeedijk." „Dat moet wel gevaarlijk goedje wezen om te hanteeren!" „In het geheel niet!" riep Drake uit, „want kijk hier!" Hij nam een buisje en schonk wat van het vocht uit de tube hierin. Het buisje gleed uit zijn handen. Hij probeerde het nog te grijpen, maar het was te laat, de proeftube viel op de tafel in het laboratorium. Pang!! Er ontstond een groote steekvlam, daarna volgde er een geweldige ontploffing. Het geheele vertrek was gevuld met grauwe rook wolken. Jan Zeedijk werd door de schok achteruit geworpen. Mortimer Drake, wiens kleren zwart gebrand waren, stond te beven op zijn benen. Met verwilderde blik keek hij naar de jonge marine-ofifcier. „Zeedijk!" fluister de hij, „dit is vreselijk! Ik heb weer gefaald!" Op datzelfde ogenblik dreunde er een geluid van motoren boven hun hoofden. „Een vlieg machine!" riep Zeedijk. „Luister eens, die aviateur vliegt te laag! Wat wil hij doen die waaghals?" Hilversum II, 301.5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.0012.00 VARA. 8.00 Eventueel berichten ANP, gramofoon platen. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Cello en piano. 11.10 Declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 De Palladians. 12.45 Berichten ANP, gramofoonplaten. 1.00 AVRO-Amusementsorkest. 1.45 Gramofoonplaten. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Causerie: „Joego-Slavië", een land van contrasten" (met volksliederen. Opn.) 2.40 Gramofoonplaten. 3.30 AVRO-Dansorkest. 4.00 Gramofoonplaten met toelichting. 4.30 VARA-Orkest. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.00 De Ramblers. 6.30 Causerie: „Beeldende kust". 6.50 Gramofoonplaten. 7.00 Cyclus: „Het beginselprogramma der S.D.A.P." looning uitgeloofd voor het ontdekken er van ik geloof twee duizend pond en dit be drag is later door den opvolger van den ma- haradja nog verhoogd. Ze hebben wel eens gemeend aanwijzingen te hebben, maar dat is op niets uitgeloopen. Die de juweelen te pak ken heeft gekregen, heeft ze bewaard óf ze op een duistere manier van de hand weten te doen. In ieder geval geloof ik niet, dat we er ooit nog wat van zullen hooren." Dessie stond op, bedankte den inspecteur, herhaalde haar belofte om een exemplaar van haar nieuwe roman te sturen zoodra die verschenen was en verliet Scotland Yard. Ze stak Parliant street over en wandelde naar het St. James Park. Daar ging ze op een bank zitten om te verwerken wat ze ver nomen had. Ze had wel behoefte om dit rus tig te overdenken, want het zou waarschijn lijk haar heele leven veranderen! „Roode Lizzie" was niemand anders dan de zuster, waarop de Montalt had gedoeld en Dessies groote angst was nu dat hij, door persoonlijk contact met deze zuster wier eigenlijke naam Daphne was wel meer zou afweten van de feiten die haar nu bekend waren geworden. Haar vermoedens dat zijn bedekt dreigement haar zuster gold, schenen door de mededeelingen van inspecteur Mal- colm bevestigd. Dessie had altijd vermoed dat een onbezon nen liefdegeschiedenis de oorzaak was van alle buitensporigheden van haar zuster, maai den naam van den man had ze nooit gehoord en evenmin wist ze iets van zijn uiterlijk. Zou het inderdaad de Montmalt zijn geweest, die Adolphe Colimbert? De persoonsbeschrijving die de inspecteur gegeven had, kwam heele- maal met zijn signalement overeen, de drie robijnen vormden een prachtig sluitstuk voor de theorie, terwijl zijn verbijsterende, beklem- mend-volledige kennis omtrent het verleden van haar en haar familie, het vermoeden vrij wel tot zekerheid deed worden. Ze kon, vrees de ze, de illusie wel laten varen, dat de Mon talt en de Colimbert niet een en dezelfde per soon zouden blijken. En wat zou er dan ge beuren Terwijl haar hersens koortsachtig werkten, kwamen de vreeselijkste vermoedens bij haar op. Ze wist nog heel goed, hoe Daphne plot seling in het dorpje gekomen was waar zij en haar moeder over wie de schaduw van den dood zich reeds had gelegd zich na haar vaders dood teruggetrokken hadden. Ze had Dessie verteld dat ze groote moeilijk heden had gehad en al maanden geleden haar oude leven vaarwel had gezegd; dat ze een streep had gezet onder het verleden en een ander mensch was geworden en nu voor verpleegster werd opgeleid. Ze was ook in verpleegsterscostuum geweest. Maar na het geen inspecteur Malcolm haar verteld had, bekeek ze alles in een ander licht. Dat cos- tuum en het kortgeknipte, zwart geverfde haar waren als een vermomming bedoeld ge weest; Daphne was natuurlijk doodsbang dat deze vreeselijke misdaad zou uitkomen. Het was waar, dat ze gebroken had met het verleden en nu al jaren achtereen rus tig en behoorlijk geleefd. Maar het verhaal had Dessie zoo geschokt, dat ze haar geloof in iedereen en alles verloren had. Toch moesten er practische stappen wor den gedaan, moeilijkheden en gevaren onder de oogen gezien en haar allesbeheerschende angst gold nu in de eerste plaats haar zus ter. Toen haar moeder gestorven was had zij haar de belofte gegeven, dat ze alles zou doen om de zuster te helpen als het noodig mocht zijn. Daphne was twee jaar ouder, maar Dessie was haar moeders steun geweest en de sterkere van hen beiden. Ze had altijd ge voeld dat de oudere de hulp van de jongere eens zou behoeven. En terwille van de ge storven moeder bleef Dessie in contact met haar zuster door bemiddeling van de Safe Company. Eén ding stond voor haar vast: Daphne moest gered worden, wat de prijs ervoor ook zou zijn. Wét zou die zijn? Terwijl ze zich dit afvroeg huiverde ze bij de herinnering aan de Montalts woorden: „Geheimhouding voor geheimhouding". Was het mogelijk ver der door het leven te gaan, afhankelijk van het al of niet zwijgen van dien duivel in men- schengedaante En haar vriendin op te offe ren, die vrouw die voor haar haar leven ge waagd had, haar getrouwd te zien met een man, van wien z ij wist dat hij een dief en een moordenaar was Dat mócht niet. Er moest een uitweg zijn en ze zou hem vinden ook. Ze sprong op als of dit besluit haar nieuwe kracht gegeven had en op hetzelfde oogenblik viel haar iets in en ze was verbaasd en geprikkeld dat ze er niet eerder aan had gedacht. Ze moest haar zuster spreken en van haar de waarheid hooren. Voor ze Tom sprak en ze nog een enkel woord met de Montalt zou wisselen, moest ze een onderhoud met Daphne hebben. Nauwelijks was dit plan bij haar gerijpt of ze besloot het direct uit te voeren. En meteen begaf ze zich op weg naar het Vic toria-Station. HOOFDSTUK XII. Tom Cherlton krijgt argwaan. Daphne Marlow, of zuster Morland, zooals ze zich thans noemde, was werkzaam in een 7.18 Berichten ANP. 7.30 Toespraak: „Schuilkelders en zandzak ken". 7.35 Cyclus: „De boeken van den Bijbel" (VIII). 8.00 Pianovoordracht. 8.30 Berichten. 8.32 Cyclus: „Het ontwaken van het platte land" (III). 9.00 Vlgs. aankondiging. 9.15 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Avondwijding. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.4012.00 Orgelspel. particuliere ziekeninrichting in het Noord oosten van Yorkhire een zes of zeven uur sporen van Londen. Dessie zou voor het be zoek aan haar zuster dus een nacht weg moeten blijven en mrs. Markham een verkla ring van haar afwezigheid moeten geven. Tom Cheriton kwam dien dag ook en hij moest eveneens bericht hebben. Ze zou hem natuurlijk de werkelijke toedracht schrijven, maar de vraag was wat voor reden ze nu moest opgeven voor haar plotseling vertrek. Ze besloot beiden een telegram te sturen en nog een extra brief aan Tom. Ze ging naar Victoria Station en verzond vandaar haar telegrammen om geen spoor achter te laten, want haar trein vertrok van Kings' Cross Station. Aan mrs Markham telegrafeerde ze dat ze onverwacht een dringende opdracht had gekregen en een of twee dagen zou wegblij ven. Tom zond ze twee telegrammen. Het eerste aan het adres van zijn oom in Staf- fordshire met het verzoek om, als hij nog niet vertrokken was, vandaag niet naar de stad te komen. Het tweede naar mrs. Markhams huis, waarin ze hem liet weten, dat ze voor een dringende aangelegenheid weg moest en naar zijn kamers schrijven zou. Het was maar een kort briefje: „Liefste, ik heb moeilijkheden, waarover ik je niet schijven kan. Ik moet er voor de stad uit en het zou mij ontzettend spijten als je voor mij vandaag terug komt. Dit briefje klinkt geheimzinnig, dat weet ik, maar het is een dringende zaak. Gisteren heb ik den heelen dag vreeselijk naar je verlangd en nu je eindelijk komt, kan ik niet voor je in de stad blijven. Wees er niet boos om. Je zult het ook niet zijn als ik het je later uitleg. Heel veel liefs van je Dessie". Het was een onsamenhangend epistel, maar ze had geen tijd het over te schrijven; daar om postte ze het, in de vurige hoop, dat de scheiding niet langer dan twee dagen zou duren en ze dan voor alles een verklaring zou kunnen geven. Toen nam ze een taxi naar Kings Cross en eenmaal in den sneltrein gezeten, liet ze de gebeurtenissen van de laatste dagen nog eens aan haar geest voorbijgaan en ver diepte zich in de vraag wat het resultaat zou zijn van het gesprek met haar zuster en wier veiligheid nu misschien gekocht moest worden met haar eigen eer en geluk. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 15