Teleurstelling De Gemeenteraad houdt Algemeene Beschouwingen ]Vlct de Maatschappij t*Nederland" in twee uur door de Tropen Vandaag Tweede Blad 1001 nacht Svrookie Romantiek en kleurenweelde voor Duitschland [voor 50 jaar Vhpumatiek K Mijnhardijes Huidonzuiverheden, vetwormpjes, pukkels en uitslag Geen verlaging van de hooge electriciteiis- tarieven f)onderdag 2 Novemher 1939 Balineesche Djanger danseresjes L- Smm Bali: Pasar te Sanver Drie mannen in de sneeuw „'n Huis vol Herrie" Gouvernements-marine Uondiien uit Piet Vliedend Ï3ktadi& De verbetering van verschillende wegen Op uitnoodiging van de Maatschappij „Nederland" hebben we gisterenavond aan boord van de „Johan van Oldenbar- nevelt" een reis meegemaakt naar de Tropen, een reis, waarop we het leven aan boord hebben meegeleefd, waarin we de hitte in de Roode Zee hebben gevoeld, waarbij we onder bekoring zijn gekomen van den rijkdom en de kleurenpracht van ons schoon Insulinde. Het is in Maart van het vorig jaar ge weest, toen de Maatschappij op het lumi- neuse idee kwam om een kleurenfilm te vervaardigen, die behalve cultureele waarde, tevens als propagandamiddel zou kunnen dienen om het toerisme naar Ne- derlandsch-Indië aan te wakkeren. En daarin mag de „Nederland" volkomen ge slaagd heeten, want het verlangen om Indië met eigen oog te zien is door het aanschouwen van de duizenden beelden van deze documentaire film, sterk toege nomen, terwijl de Maatschappij een prach tige propaganda heeft gemaakt voor het reizen met de schepen van de „Nederland". Het was de vervaardiger van de film, de heer Mr. A. Hustinx, die namens de Maat schappij „Nederland" de genoodigden welkom heette en die een inleidend woord sprak, waar in hij zijn bewondering uitte over het machtige werk, dat onze voorvaderen en tijdgenooten in Indië hebben tot stand gebracht. Het is dan ook onbegrijpelijk, zoo zegt de heer Hustinx, dat Nederland tot 1939 heeft moeten wachten op de eerste kleu renfilm van Ned.-Indië. De film wordt wel eens genoemd, de wereld van den schijn, maar deze film geeft de werkelijkheid, de simpele een voudige dingen van het leven van alle dag en zij toont ons de diepere beteeke- nis van het bezit van Indië voor ons land. Indië is een stuk van onszelf. Nederland zou zonder Indië, Nederland niet meer zijn. De genooidgden onderstreepten deze woor den met een hartelijk, instemmend applaus. De filmvertooning werd o.m. bijgewoond door Burgemeester Ritmeester, vergezeld van zijn echtgenoote en dochter, door schout-bij- nacht en mevr. Jolles, voorts door tal van hoofd- en subalterne officieren van land- en zeemacht met hunne dames. Mr. Hustinx maakte voor de vervaardiging van deze film een tocht van 13.000 km over iand en 15.000 mijl over zee. In Amsterdam stappen we aan boord van de „Johan v. 01- denbarnevelt" en na een laatsten groet aan vaderlandschen bodem,' kiest het schip door de sluizen van IJmuiden zee en zet koers naar het Zuiden. Het wordt een reis vol afwisseling, boeiend en spannend en prachtig van kleur. Wie de reis al eens gemaakt had en er waren er velen in de zaal. voor wie de beelden vertrouwd waren, die genoten bij de herinnering en wie nog nimmer een zeereis naar de Oost ondernam, werd be koord door het boeiend spel van de golven, door het opgewekte leven aan boord, dat een rijke afwisseling biedt en door de drukte en levendigheid in de havenplaat sen, die werden aangedaan. In Genua maken we de aankomst van den boottrein mee en als de laatste passagiers zijn opgenomen verlaat het schip Europa om het sprookjesland „Indië" tegemoet te varen. Wat een afwisseling biedt de lange reis. We komen in Port Said en maken een trip naar Cairo en worden geïmponeerd door de Sphinx en de Pyramiden. We varen door het Suezkanaal en door de Roode Zee en komen dan in den Indi- schen Oceaan. Negen dagen niets dan lucht en water, voor we in Colombo voet aan wal zetten, waar ons oog bekoord wordt door de tempels en moskeeën. Wat een dankbare ob jecten voor den cineast. En hij heeft ze benut. We genieten van de kleurenpracht der weel derige gebouwen, met hun overdaad aan mar mer en goud. Drie dagen na het vertrek uit Colombo zet ten we voor het eerst voet aan wal op Neder- landsch-Indischen bodem. Sabang is bereikt en dan duurt het nog slechts enkele dagen, voordat we als einde van de zeereis Batavia binpenloopen. Dit is tevens het einde van het eerste gedeelte van de film. Het tweede filmgedeelte vangt aan met de landreis dwars door Sumatra. Een tocht van 1800 km. We genieten niet alleen van den rijkdom van de natuur op dit nog weinig be kende eiland, maar ook van de kleuren pracht van de kleeding van de bewoners en van hun typische woningen. Het worden even zoovele levende schilderijen, die voor het oog van de bezoekers getoond worden. Door de eindelooze oerwouden trekken we heen. We bezoeken de Korintji, den hoogsten berg van Sumatra, we bewonderen de rijke cultures en staan in stille bewondering voor de pracht van het blauwe Tobameer. We zien het bonte spel van de vlinders en genieten van den rijk dom van bloemen en planten. Langs de be kende petroleumterreinen bereiken we Pa- lembang en daarmee wordt het tweede deel van de film afgesloten. Het derde deel brengt ons op Java, dat we van Noord naar Zuid en van West naar Oost doorkruisen. Wat een heel ander beeld geeft Java weer van ons Indië. We komen in Bui tenzorg met haar plantentuin en in Bandoeng met zijn villa's en bloementuinen. We staan met huivering voor den geweldi gen krater van den Papandajan en bezoeken thee- en kinaplantages. We maken rammen- gevechten mee en beleven een vischpartij op het romantische meer van Bagendit. We ge nieten van de prachtige Sawahlandschappen van dén Preanger en staan in stille bewonde ring voor den Boroboedoer. Met een bezoek aan den kraton te Soera- karta begint de laatste acte. Wat een interes sant en boeiend beeld geeft de opname van de typische Wajang-Orang voorstelling, waar mee de huwelijksfeesten vergezeld gaan. Natuurlijk komen we ook in Soerabaia, de stad waar bijna ieder Heldersche één of meer familieleden heeft wonen of althans wel een bevriende familie heeft. Tenslotte brengen we een bezoek aan Bali en genieten van dit bonte veelkleurige leven, van de vreemde gebruiken en ceremonieën. Een geraffineerd slot maakte de cineast, door aan het einde van de film een zonsondergang langzaam te doen overgaan in den Tropennacht. Een filmavond, die volkomen aan zijn doel heeft beantwoord en die men niet licht ver geten zal. Met genoegen zullen velen vernemen, dat de Maatschappij „Nederland" nog eens terugkomt met deze film. zoodat velen, die nu teleurgesteld moesten worden, wegens gebrek aan plaats, dan deze zeldzame film nog kunnen genieten. Het bekende gezelschap „De Jonge Spe lers", leider Ben Groeneveld, geeft voor het Inst. voor Arb. Ontw. op Donderdag 9 No vember een voorstelling in Casino van het bekende tooneelstuk „Drie mannen in de sneeuw" van Erich Kastner, een blijspel in 5 bedrijven. Het stuk heeft weken achtereen in den Hollandschen Schouwburg te Amsterdam groot succes geoogst en er zullen ook hier velen zijn, die dezen bekenden roman van Kastner voor het voetlicht willen zien. Het bestuur van het I. v. A. heeft voorts de sympathieke gedachte gehad om de ge- mobiliseerden voor uiterst lagen prijs toe gang te verleenen, namelijk voor 35 cent, alles inbegrepen. Het is te hopen, dat de militairen deze geste zullen weten te waar- deeren, door in groot aantal deze uitvoering te bezoeken. Het belooft een zeer goede voorsteling te worden. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer opgenomen advertentie. Zondagavond in Casino. Zooals men reeds in de advertenties gelezen heeft, komt a.s. Zondagavond in Casino de Amerikaansche klucht ,.'n Huis vol herrie", waarin de hoofdrol vertolkt wordt door Johan Kaart. De Nederlandsche pers is zeer spontaan in haar lof. Zoo schrijft o.m. de Nieuwe Rot- terdamsche Courant: „Dit oergeestige stuk voorspellen wij een lang leven... er is gegierd en gebruld". De „Maasbode": ...Hier wordt meer gelachen dan in drie revue's bij elkaar". Haagsche Courant: ...het Scalapubliek, an ders haast niet uit de looi. te krijgen, was niet meer tot bedaren te brengen". Zooals men ziet: dit huis vol herrie belooft wat te worden! 0 Alle reserveschepen varen. In verband met de tijdsomstandigheden zijn alle reserveschepen der Gouvernements-Ma- rine, alsmede ale gewestelijke vaartuigen die om de een of andere reden al buiten dienst waren gesteld, opnieuw in de vaart gebracht, waardoor thans, naar wij in de „Java Bode" lezen, in totaal 22 schepen vaardiensten ver richten, hetgeen in geen jaren is gebeurd. Het bemannen dezer schepen heeft geen groote moeilijkheden opgeleverd. Wel moesten, zooals dit ook bij de K.P.M. het geval is, diverse opleidingen aan den wal (radio-cur sussen voor officieren, e.d.) tijdelijk worden stopgezet en ook andere maatregelen dienden te worden genomen, doch een tekort aan per soneel doet zich niet voor. Over den bouw van zes nieuwe gewestelijke vaartuigen te Soerabaja kan nog worden ge meld, dat deze in de tweede helft van het volgende jaar gereed zullen zijn. De drie booten met een 12 mijls-snelheid worden medio 1940 opgeleverd, die met een 10-mijls vaart tegen het einde van het derde kwartaal. Wanneer we de verschillende commentaren nagaan, die op de rede van Molotof, den Rus- sischen volkscommissaris, zijn losgekomen, dan moeten we wel tot de gevolgtrekking komen, dat deze ingegeven zijn door den wensch om den toestand te zien in het licht, waarin men gaarne wil dat hij zich ontwikkelt. Om dan maar met Duitschland te be ginnen. Dit land verbergt zijn teleurstel ling, dat Moskou geen positievere toezeg gingen heeft gedaan, achter de verklaring van zijn pers, dat Duitschland steeds op het standpunt gestaan heeft, dat het den oorlog, die het opgedrongen is, alleen moet uitvechten. En de pers herhaalt dan de verzekering, dat het voor den uitslag van den strijd niet bevreesd is. Toch is deze toon anders dan eenige weken geleden, toen het verdrag van Rusland pas wereldkundig werd. Toen werd het voorgesteld alsof Duitschland door de daadkracht van Rusland de overwinning binnen afzienbaren tijd zou bevechten. Maar in Berlijn weet men nu niet alleen, dat Rusland zich niet in den strijd zal begeven, de heele wereld is nu met dit standpunt op de hoogte gebracht. Dit be- teekent, hoe men de zaak ook beziet, een groote zorg voor Duitschland meer. Het risico voor een oorlog wordt er zooveel te grooter door en dus zal Duitschland zich nog wel eens bedenken, voor het een groot offen sief inzet, waarvan de uitslag bij voorbaat zeer dubieus is. De Engelsche pers schrijft dan ook, dat men te Londen den indruk heeft, dat Duitschland door de rede van Molotof slechts weinig bemoedigd wordt. Er is geen enkele reden voor Engeland om zich ernstig ongerust te maken na de woor den van den Russischen volkscommissa ris van buitenalnasche zaken. En de Parij- sche bladen schrijven eigenlijk in den zelfden geest en beschouwen de tegen strijdigheden in de rede van Molotof door den wensch om Hitier te voldoen en tege lijkertijd Rusland buiten den oorlog te houden. Zaterdag IS October: Waarschu wing De ondergeteekende waarschuwt ^uisheeren en neringdoenden ingezetenen voor de Wed. A. Joosten, want die belooft wel, maar betaalt slecht J. C. van Wijngaarden. Woensdag 16 October: Attentie s.v.pl..' Ondergeteekende bedankt van Wijngaarden voor de advertentie in de krant van Zaterdag. Hij moest zich wel schamen om voor h- achterstallige huishuur in de anderhalf jaar, een weduwe in de krant te annonceeren. Hier aan kunnen alle rechtgeaarde burgers een schraperig karakter kennen en ach.' als alle menschen die I, gulden schuldig waren m de krant geannonceerd werden, zoude een courant zoo groot als de kaart van Europa te klein zijn. Wed. A. Joosten. Zaterdag 19 October: Ingezonden. Mijnheeren! Wanneer XJ in 't vervolg in Uw courant weer zulke mooief?) advertentiën opneemt, betref fende achterstallige huur, heb dan althans s.v.p. de beleefdheid ook de voornamen van den betrokken persoon daarbij te vermelden. Ued. dienaar, D. J. van Wijngaarden. De echte x!|n niet rond, maar hartvormig. Het oordeel van de Ver. Staten is verschil lend aan dat van Engeland en Frankrijk. In Amerika meent men, na de Russische rede voering, dat het DuitschRussische bondge nootschap reëel is en gebaseerd op den ge- meenschappelijken wensch om tegen het front der democratieën te strijden en om Europa een DuitschRussische overheer- sching op te leggen. Men ziet dus, dat er nogal wat tegenstrij digheid is in de beschouwingen, maar hierover zijn allen het wel eens, dat de Russische hulp geen militaire hulp zal zijn en dat Duitsch land dus zijn boontjes in den oorlog alleen zal moeten doppen. En dat is een goede rem voor al te agressieve neigingen. verdwijnen door de huidzuiverende. huidvoedende en huidverfraaiende Purol. Doos 30, 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Meerdere leden wenschen zich het recht voor te houden om algemeene beschou wingen te houden. Hulde wordt gebracht aan het College, dat het de begrooting 1940 wederom sluitend heeft kunnen maken, zonder voorstellen tot belastingverhooging, niettegenstaande de min dere uitkeering van 44.178.uit het ge meentefonds. s Burgemeester en Wethouders zijn erkente lijk voor deze hulde. Enkele leden kunnen zich wel vereenigen met de wijze, waarop het College heeft ge tracht de begrooting sluitend te maken, doch zij wijzen erop, dat, mede in verband met de slotalinea van bijlage 87, gezien de tijds omstandigheden en de daaruit voortvloeiende sterke prijsstijging, verschillende posten, o.a. steunuitkeeringen en salarissen, misschien belangrijk zullen moeten worden verhoogd, ELECTRICITEITSBEDRIJF. Geen verlaging van de hooge tarieven. Gevraagd wordt: is het, naast hetgeen reeds in het voorwoord in uitzicht is gesteld, n.1. om te komen tot een meer billijke bere kening van het vastrechttarief, tevens moge lijk om tot verlaging der hooge tarieven over te gaan, een en ander in verband met het be langrijk batige saldo? B. en W. antwoorden: Neen. Bovendien wordt opgemerkt, dat de eenheidsprijzen der hierbedoelde leveringstarieven in onze gemeente, bij vergelijking met die in andere gemeenten, niet te hoog geacht kunnen worden. Nu door de distributie van petroleum de bewoners van het platteland in onze gemeente erg gedupeerd worden en men aldaar boven dien van gas verstoken is, wordt verzocht voor deze bewoners lagere electriciteits- tarieven vast te stellen voor kookgelegen heid, buiten den spertijd. B. en W. zijn bereid bij de voorgenomen herziening van het vastrechttarief nader te overwegen in hoeverre aan dezen wensch kan worden tegemoet gekomen. Verscheidene leden zijn erkentelijk voor het streven naar een billijk vastrecht-tarief, zoo als in het voorwoord is aangegeven. Ge vraagd wordt of verwacht mag worden, dat de voorgenomen herziening met inging van 1 Januari 1940 in werking zal treden. En kele leden spreken als hun meening uit, dat deze tariefsverlaging spoedig aan de orde dient te komen. De vraag wordt voorts ge steld of bij de komende voorstellen rekening wordt gehouden met het voor velen onbil lijke verbruiksverleden. Er wordt ernstig naar gestreefd, zoo antwoorden B. en W. op deze vraag, het nieuwe vastrechttarief, waarbij het ver bruiksverleden niet mêer als basis zal dienen zoo spoedig mogelijk te doen vast stellen. Geen goedkooper stroom voor bemaling. De stroom voor de waterbemaling wordt alleen gebruikt overdag, dus wanneer vol doende stroom beschikbaar is. Is het met het oog op den toestand, waarin de land- en tuinbouw en de bollencultuur vei keeren, niet doenlijk den stroom voor dit doel beschikbaar te stellen 'voor hetzelfde tarief als voor broedmachines B. en W. zeggen in hun antwoord: De leveringsprijs voor de waterbema ling buiten den spertijd bedraagt, in ver band met de reductie hierop wegens crisisrabat, 7 ct. per kWh. Deze leve ringsprijs komt ons, gezien het veelal ge ringe gebruik, zeer laag voor, GRONDBEDRIJF. Bestaat de mogelijkheid de huurbedragen, voor de sportterreinen te verhoogen Neen, althans voor het jaar 1840 r.o°- niet zeggen B. en W. GASFABRIEK. Het verdient, naar enkele leden meenen, aanbeveling om ook de bakkersbedrijven, die gas bezigen voor de verwarming der ovens, op te nemen m het tarief van 0.03 per kub. M. In verband met de hierbedoelde leveringen is met ingang van 1939, zoo antwoorden B. en W. het vastrechttarief van 4.50 per maand teruggebracht tot 3.met een leveringsprijs van 0.04 per kub. M. Verdere verlaging meenen wij voorloopig te moeten ontraden. Gevraagd wordt: Hoe is het te verklaren, dat bij een verheugende stijging van het aantal muntmeters het aantal gewone meters nog steeds daalt? Er zijn verschillende kleine gebruikers, die de voorkeur geven aan de gemakkelijke be talingsmogelijkheid, verbonden aan het ge bruik van een muntmeter. Op hun verzoek wordt dan de reeds geplaatste gewone meter verwisseld voor een muntmeter. Tijdens de crisisjaren zijn hoofdzakelijk zeer kleine verbruikers voor de Gasfabriek verloren gegaan. Deze afvallige verbruikers komen langzamerhand weer op hun besluit terug en verlangen dan gaslevering over den muntmeter, omdat de maandelijksche afreke- kening over den gewonen meter voor hen te bezwaarlijk is. Hieronder volgt een overzicht van de toe neming der aangesloten meters: Gewone Munt meters. meters. Totaal 1 Januari 1938 3964 1428 5392 1 Januari 1939 3932 1510 5442 1 October 1939 3968 1569 5537 Verwacht het College geen uitbreiding van het aantal afnemers, wanneer de meterhuur voor de 3 t/m 30 lichts- en muntmeters met 10 ct. zou worden ver laagd? Dit zou een mindere opbrengst aan meterhuur beteekenen van 505. Gezien de schaarschte aan petroleum zou zulks voor velen wellicht aanleiding -kunnen zijn gas te gaan betrekken. Zou door meerdere aansluitingen de min dere ontvangst aan meterhuur niet gecom penseerd worden Van een verlaging van de meterhuur met ct. per jaar welke voor de gemeente zooals uit de toelichting op den post kan blijken, een mindere opbrengst van 506 zou beteekenen is geen uitbreiding van het aantal afnemers te verwachten, zeggen B. en W. in antwoord hierop. B. en W. zeggen hierin: Tenslotte deelen wij U mede, dat bij den opzet van de ont- werp-begrootingen geen rekening is gehou den met uitgaven, welke verband houden met de thans heerschende buitengewone omstan digheden. Dit is ook niet mogelijk, omdat de duur van deze buitengewone omstandigheden on bekend is en niet is te zeggen, welke maat regelen zullen worden genomen en welke ge volgen zij zullen hebben voor de gemeente lijke inkomsten en uitgaven,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5