De onzichtbare oorlog der spionnen Scherpe commentaren op Molotoffs rerle Wij lazen voor IS E Mijnramp in België Baas in eigen huis Luxemburg „Er moest iets goed gemaakt" Duitschland tevreden over Molotoffs rede Spaarbankboekje met f 2600-gestolen conomischc arometer let op zijn grenzen Ongeluk met een brug Twaalf ambachten, dertien ongelukken GEHEIME DIENST MAAKT ONVERBtD DELIJK JACHT OP HEN. HOE BERICHTEN IN GEHEIMSCHRIFT WORDEN OVERGEBRACHT. (Van onzen Parijschen correspondent). PARIJS, October 1939. Hen „oniziohtbaren oorlog'1 noemt men den stillen, geheimzinnigen strijd op leven en dood, die wordt gestreden tusschen spionnage en contra-spionnage. De ontcijfering van de sleutels, die gebruikt wor den voor het geheimschrift, waar van men zich van weerszijden be dient, is van het grootste belang voor den geheimen dienst van alle oorlogvoerende mogendheden. De heldendaden van sluwe mannelijke en vrouwelijke spionnen, die hun leven dage lijks op het spel zetten, zooals ons die worden opgedischt in boeken en films, ge- yen in den regel een sterk romantisch ge tinte voorstelling van den werkelijken staat van zaken. Dit neemt evenwel niet weg, dat spionnage en contra-spionnage ten allen tijde, en ook in den tegenwoordi- gen oorlog, een belangrijke rol spelen. Ach ter de hermetisch gesloten deuren der ge heime diensten worden dagelijks veldsla gen geleverd, welke niet minder belangrijk zijn dan die, welke aan het front worden gestreden. De jacht op spionnen vormt een onderdeel van eiken oorlog, waarvan het groote publiek weinig gewaar wordt, om dat daarbij uiteraard de stipste geheim houding wordt betracht. Het komt er niet alleen nn aan, dergelijke tegenstanders on schadelijk te maken, maar ook, om don vij and hiervan onkundig te laten, ten einde latere eventueel aan deze lieden gerichte mededeelingen te kunnen onderscheppen. Overigens gelukt he niet zoo licht, om een spion te ontmaskeren. Het beste bewijs daarvoor is wel, dat men in den wereld oorlog slechts weinigen hunner op 't spoor is gekomen, hoewel hun aantal legio moet zijn geweest. HET RAADSEL DER GEHEIME CODES. Men gaat bij de opsporing uit. van de eenvoudige, zeer begrijpelijke theoretische stelling, dat het voor een spion niet de groote kunst is, om bepaalde bijzonderhe den te weten te komen, doch om deze be richten in handen te spelen aan zijn op drachtgevers. Alle naar het buitenland verzonden brie ven, drukwerken, pakketten, enz. genieten derhalve de bijzondere aandacht van den geheimen dienst. Natuurlijk doet men zijn voordeel met de in den vorigen oorlog op gedane ervaringen. Bladen muziekpapier, bedekt met notenschrift, konden een tijdlang aan de aandacht ontsnappen, tot een muzikaal aangelegde beambte het wijsje trachtte te spelen, hetgeen tot zonderlinge resultaten leidde. De achterzijde van een postzegel, bleek vaak den sleutel te bevatten tot een geheime code. Of er wa ren, bijna onmerkbaar, bepaalde tandjes uit de tanding van den post zegel verwijderd, waardoor een sleutel ontstond. Het gemakkelijkste geheimschrift, dat ieder kan toepassen, doch dat ook het vlug ste kan worden ontraadseld, ontstaat door opschuiving der letters. Bijvoorbeeld: a wordt b, b wordt c, enz. Men kan natuur lijk ook twee of meer letters regelmatig la ten verspringen. Dit geheimschrift ver raadt zich door het veelvuldig voorkomen van zekere letters, in de meeste Euro- peesche talen de letter e, in het Russisch de o, en in de meeste Oostersche talen de a. Dergelijke codes zijn aan de hand van zulke bijzonderheden vrij spoedig te ontcij feren, wanneer men er voor gaat zitten. ONTCIJFEREN VAN GEHEIM SCHRIFT IS EEN GEDULD WERKJE, DOCH STEEDS MO GELIJK. De zaak wordt echter veel ingewikkelder, wanneer schrijver en geadresseerde een afgesproken woord als sleutel bezigen, ONTPLOFFEND MIJNGAS MAAKT VELE SLACHTOFFERS. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft zich tegen half vier een ontploffing van mijngas voorgedaan in een mijn in La Bouverie bij Bergen (België), niet ver van de plaats, waar ook in 1930 een ongeluk is gebeurd. Tijdens het ongeluk waren een vijftigtal arbeiders aan het werk. Een der arbeiders heeft alarm kunnen maken. De reddingcen trale heeft direct een hulpactie ingezet. Om zeven uur bevond zich reeds een reddings ploeg in de mijn. Intusschcn had een tien tal mijnwerkers, die dreigden door het gas bedwelmd te raken, kans gezien uit de mijn te komen. In het ziekenhuis van Fra- meries zijn deze menschen verzorgd. Er bestaat voor hen geen levensgevaar. Er is een Italiaan bij. De overigen zijn Belgen. Pas om elf uur konden de eerste drie lij ken worden bovengebracht. Tot de slacht offers behoort de baas van de nachtploeg. Er zouden twaalf arbeiders zijn gedood, o.m. een Tsjech, één ernstig gewonde en tien arbeiders zouden gasvergiftigingen heb ben opgeloopen. bijvoorbeeld KAISER. Nu wordt uit de vijf en twintig letters van het alfabet (de let ters i en j worden voor één geteld) en vier kant gevormd van vijf maal vijf letters. De b komt onder de A van KAISER te staan en verder wordt het alfabet gewoon voortgezet, zooals hieronder aangegeven. KAISE RBCDF GHLMN OPOTU VWXYZ De letters, die in het overeengekomen woord voorkomen, worden natuurlijk niet herhaald. Nu kan men verschillende af spraken maken. Men kan, om een voor- beeldt te noemen, elke letter vervangen door 'de daaronder staande, zoodat „Papa" wordt WBWB, „groot": OGVVY, enz. De laatste letter van een regel kan worden vervangen door de eerste letter van dien zelfden regel; en zoo zijn er natuurlijk ontelbare combinaties te maken. Men ka'j ook voor iederen dag of iedere week een ander woord overeenkomen, zoodat, als een woord is ontcijferd, dit in het geheel niet meer toepasselijk is op de mededeeling van de volgende week. Het is dus bijna onmogelijk, zou de buitenstaander den ken, om het systeem op het spoor te ko men; maar toch heeft de ondervinding ge leerd, dat de geheime dienst slechts zel den een geval als hopeloos opgeeft. De ont- cijferaar heeft steeds twee feiten, waaraan hij houvast heeft in een geval als het bo venstaande: den tekst en het alfabet, dat hij telkens opnieuw in rijen van vijf letters kan verdeelen. Er zijn natuurlijk ontelbare variaties denkbaar, doch met behulp van een groot aantal deskundigen als taalkun digen, wiskundigen, taalkenners, enz., die zich allen aan den arbeid zetten, gelukt het bijna altijd, het gewcnschte resultaat, te bereiken. DE WENSCH VAN SPANJE: Dinsdagavond is de nieuwgevormde poli tieke commissie van de Phalanx in Spanje bijeengekomen, onder voorzitterschap van den minister van binnenlandsche zaken, Serrano Suner. In een radiorede heeft de minister gespro ken over de politiek van het nieuwe Spanje. Hij wekt alle Spanjaarden op het belang van de natie boven alles te stellen om de oecono- mische schade als gevolg van den burger oorlog zoo spoedig mogelijk te boven te ko men. Spanje zal bewijzen, dat het ook onder do door den Europecschen oorlog ingetreden on gunstige omstandigheden, dank zij do een heid der natie den opbouw zal kunnen ten uitvoer leggen. De wenseli van Spanje is ge-, rechtigheid in de samenleving der volken, daar geen ware vrede kan bestaan. z<x) lang deze toestand niet bereikt is. Overigens wil Spanje baas in eigen huis zijn en wijst het alle vreemde invloeden van de hand. De bladen ingekrompen. Met het oog op de papierschaarschte zul len de bladen in Spanje met ingang van van daag worden ingekrompen. Teneinde het werk van de gendarmes en vrijwilligers te verlichten die sinds verschei dene weken de grenzen bewaken, is een aan tal douanebeambten die tot dusver dienst de den bij de centrale adminisratie, naar de grens gezonden, met name ter versterking van de controle langs de Sure. /ij hebben tot taak terstond eiken inbreuk op de neu traliteit van Luxemburg te signaleeren. DE ZELFVERZEKERDHEID VAN EEN VERWARD BREIN, DAT OP PLECHTIGEN TOON ONZIN VERKONDIGT. Natuurlijk besteden de Britsche en de Fransche bladen veel aandacht aan de rede van Molotoff, welke op opvallende wijze wordt gepubliceerd. Wat de Fransche commentaren betreft, zegt de Ordre bijvoorbeeld: De Duifs'che dictator hoeft Moskou ge hoord en zich afgevraagd of Molotof zijn belofte zou houden. Thans is Ilitler inge licht. Sovjet Rusland blijft neutraal. Duitschland kan slechts gelegonheidshulp verwachten, en dan nog beperkt, daar de redevoering van den Russischen volkscom missaris van buitenlandsche zaken in drie punten kan worden samengevat: 1. de handen vrij houden; 2. do neutraliteit in acht nemen, en 3. alles doen om een einde te maken aan de vijandelijkheden. Mevrouw Tabouis schrijft in Oeuvre: De redevoering werd niet gehouden om Berlijn tevreden te stellen, dat in verschillende hoofdsteden had betoogd, dat de Russische redevoering een buitengewone gebeurtenis zou zijn. Berlijn dacht, dat een betoog van Duitsch Russische solidariteit een meer gespeciali seerd en met name meer offensief karakter zou aannemen. Er kan worden gezegd, dat, de redevoering van Molotof absoluut niets nieuws heeft gebracht bij de -tegenwoor dige gegevens van de internationale poli tiek. Journal, Jour en Petit Journal zijn van meening, dat Molotof de rol van advocaat heeft gespeeld van een beschuldigde wiens naam Ilitler is, aldus Fernand Lautent in de Jour. Hij schrijft verder, dat Molotof geen woord heeft gezegd over Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Polen. In zijn pleidooi voor Hitier dringt Molotof aan op een tege moetkomende houding. BRITSCHE COMMENTAREN. „Daily Telegraph" zegt, dat de Russische bedoeling de neutraliteitspolitiek voort te zotten don kern vormt van de redevoering, welke zoo luid werd aangekondigd. Berlijn had de wereld verrassingen beloofd met een beslissende uitwerking op don gehee- len loop van den oorlog. Molotof heeft zeer zeker voor verrassingen gezorgd, doch niet van dien aard, welke voorspeld was. De wereld is gewoon aan verrassende wendin gen in de Sovjet Russische politiek en verklaringen, doch zij kan thans bekennen, versteld te staan van de verklaringen van Molotof, welke in ernst waren aangekon digd en bij verstandige menschen een gevoel doen opkomen, alsof de wereld plotseling op den kop staat. Al wat duidelijk en onbe twistbaar geleek, is door Molotof in tegen spraak met zichzelf gebracht, met oen zelf verzekerdheid van een verward brein, dat op plechtige toon onzin verkondigt. Sovjet Rusland is een zoo groote en mach tige factor in de aangelegenheden der we reld, dat het onmogelijk is de uitlatingen te negecren van degenen, die zijn meenin gen en bedoelingen uitspreken, anders zou het onmogelijk zijn Molotof heelemaal ernstig te nemen. Zijn geheele redeneering is het voorspel op en de rechtvaardiging van een politieke lijn. Zijn conclusie is de proclamatie van een andere politiek, wel ke geen logisch verband houdt met zijn eerste en al hetgeen hij vroeger heeft ge zegd te niet doet. De ecnige zorg van Molotof is voordeel voor Rusland, niet voor Dutischland. DE STEM DER HOOGERE AMBTENAREN. „Het Correspondentieblad", orgaan der Centrales van Hoogere Rijks- en Gemeente ambtenaren, schrijft, dat de onlangs verschenen ministe- riëele circulaires inzake over- werk-vergoeding tot her nieuwd optreden van het Cen traal Ovcrleg-Orgaan hebben geleid. We weten niet zeker, doch betwijfelen, aldus het blad, of het Rijks Georganiseerd Over leg is en zal worden gehoord over gelijksoortige Ministeri- eele circulaires, welke voor de Rijksdiensten zijn of worden uitgevaardigd in verband met de huidige bijzondere omstan digheden. We kunnen de juistheid van zoodanig voorafgaand Overleg beamen, zoolang de betreffende ambtenarenbelan- gen niet overhecrscht worden door die van het dienstvak. Ten aanzien van overwerk bij het Rijk ligt de regelingsbe voegdheid hiervan bij de Dienstvakken. Ofschoon we ons afvragen, of bij de Gemeentebesturen partieele regelingen naar den eisch van dienst en omstan digheden in deze niet even zeer aanbeveling verdienen boven algemeene uniforme, kunnen we slechts toejuichen, dat een in 't leven geroepen Overleg-orgaan tusschen de belanghebbende gemeenten, hierover in actie moet komen en zoo mogelijk vooraf wordt geconsulteerd. Maar andermaal moet ons de ernstige grief van 't hart, dat onze Centrale in dat Cen- traal Overleg ontbreekt en op de stem van de hoogere amb tenaren de verantwoordelij ke leiders en hoofden van openbare diensten, bedrijven en onderdeel en blijkbaar niet wordt prijsgesteld.' In een particuliere onderneming zou :t als bespottelijk en er ger gequalificeerd worden. Dat de Minister van Bin nenlandsche Zaken deze uit schakeling laat bestendigen, is ons onbegrijpelijk. WERKLOOZENKASSEN. Uit het Volk (s.d.a.p.): De publicatie van de cij fers over den stand der werk loosheid, uitgaande van den rijksdienst der werkloosheids verzekering, zijn waard, nader beschouwd te worden. Dezen keer vinden wij bij het staatje van den dienst een overzicht van het percentage werkloozen bij de vakbonden, die een werkloozenkas hebben, en dat staatje vermeldt een sterke daling van dit cijfer in de laatste zeven jaar. Terwijl in 1936 26.6 pet. van de leden werkloos was en in 1936 zelfs 30.3 pet., bedraagt het percen tage op het oogenblik 18. Dat schijnt een zeer verheugende teruggang te zijn in werke lijkheid is het niet zoo mooi als het lijkt. Natuurlijk is het percentage gedaald, toen de werkloosheid Over de heele lijn afnam. Maar daarnaast wordt het beinvloed door de om standigheid, dat de werk- loozeitkassen niet tot in het oneindige kunnen uit- keeren en genoodzaakt zijn om leden, die een bepaald aantal jaren werkloos zijn, af te voe ren. Daarbij komt, dat alleen ar beiders, die werk hebben, mo gen worden aangenomen als lid. Er vindt dus een soort ge dwongen selectie plaats, waar door de arbeider, die tot de permanent-werkloozen is gaan behooren, geen kaslid kan blij ven en do nieuwe toevoer van leden, die juist in het afgoloo- pen propaganda-jaar stevig geweest is, uitsluitend uit werkenden bestaat. Daarom is het percentage werkloozen bij de werkloozenkassen geen ge geven, waaruit algemeene conclusies getrokken kunnen worden. NOG GEEN GOED BEGRIP. Het orgaan van den Alg. Ned. Zuivelbond schrijft: Het stemt ongetwijfeld tot voldoening, dat de landbouw met zijn vrijwel eensgezind gevoerde actie tot hoogere prijzen, succes heeft gehad; aan den anderen kant stemt het toch weer tot nadenken dat deze actie noodig was om iets te hereiken. Dit beteekent, dat er in de regeeringsbureaux en ook bij den Minister zelve nog geen goed begrip heerscht van hetgeen de landbouw noo dig heeft en waarop hij recht heeft. En stel u eens voor, dat er in de toekomst telkens zoo'n actie noodig is om tot eenigerlei verbetering in de prijsverhoudingen te komen! Dat beteekent dan tevens dat we steeds achteraan komen bij de andere bevolkingsgroepen, maar ook dat we in de oogen van anderen steeds de „mopperaars" zijn, om geen erger woord te ge bruiken. Zoo ging het nu ook. Er was weken lang in de regeerings bureaux met allerlei argumen ten betoogd, dat de landbouw nog geen recht op hoogere prijzen had en dat dit in strijd zou zijn met het alge meene standpunt der regee ring ten aanzien van prijsver- hoogingen. Blijkbaar is men toen toch cen beetje geschrokken van de reactie welke dit ging ver wekken en men heeft het roer omgegooid. De rede van den Minister kreeg daardoor eenigszins het karakter, „dat er iets goed gemaakt moest worden" en dat moet niet noodig zijn. IN POLITIEKE KRINGEN UITSTEKEND ONTVANGEN. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt- De ochtendbladen publiceeren de redevo ring van Molotof, voor zoover zij déze nnt tijdig ontvingen, in zeer grooten opmaat en zeer uitvoerig. Commentaren ontbreken nog. In politieke kringen heeft de rede Van den Sovjet-Russischen v°lkscominissarU van buitenlandsche zaken een uitstekenden indruk gemaakt. Na den eersten indruk T de eerste opmerking die men maakt, jat zij zoozeer voor zich zelf spreekt, dat ?i nauwelijks opheldering behoeft, ln het bil -rrvKirlor xx/rtrrï t flf> nadruk fflfilp.oirl tvn M -in tussche n n vut3 vol ledige overeenstemming in de doelstelling der buitenlandsche politiek tusschen Duitschland en de Sovjetunie, voorts de meenschappelijke afwijzing van den toe. stand ontstaan door Versailles, en de ver oordeeling van een ideologischen oorloc welken Molotof als misdadig kenschetste. Smid wegens veroorzaken va» letsel door schuld veroordeeld Een smid te Monnikendam, die tijdens de reparatie van een klapbrug in die gemeen, te verzuimd had, de noodige voorzorgsmaat regelen te nemen, waardoor van een twaalf! jarig meisje de voet verbrijzeld werd, is door de Amsterdamsche rechtbank veroordeeld tot een voorwaardelijke hcchtenisstraf van veertien dagen en tot een geldboete van f 25.—. De man had den toegang tot de brug tij. dens zijn reparatiewerkzaamheden niet af gesloten. Toen plotseling de balans van de brug naar beneden schoot, bevond een twaalfjarig meisje zich juist daaronder, met het bekende noodlottige gevolg. Nog steeds inbraken in Amster damZuid. De zolderkamers van de flatwoningen in Amsterdam Zuid moeten het herhaaldelijk ontgelden. De dieven sluipen het trappen huis binnen en weten zich dan toegang te verschaffen tot de zolderkamers, welke dik wijls niet afgesloten zijn. Zoo werd thans weer een bezoek gebracht aan de zolderkamertjes van de huizon Mi- nervalaan 73 en 87 en Rubenstraat 62. In de Rubenstraat werd een goede slag geslagen. Een spaarbankhoekje met een be drag van 2600 gulden en een doublé arm bandhorloge. In de Mincrvalaan werden slechts in èèn der kamertjes zeven kwartjes gevonden. Zaakwaarnemer die tot oneer lijke practijken verviel, voor de rechtbank. De officier van justitie der Am sterdamsche rechtbank, vorderde gisteren een jaar gevangenisstraf te gen een zaakwaarnemer, die te recht stond wegens verduistering en oplichting ten nadeeie van een zij ner cliënten. De man zou voor een zijner cliënten een omzetbelastingschuld regelen. Hij ontving een bedrag van f 208, terwijl in werkelijk heid slechts ruim honderd gulden aari de belasting moest worden betaald. De rest had verd. niet aan zijn cliënt te rug betaald, doch ten eigen bate aange wend. Ook had hij zijn cliënt in plaats van f 5.f 10.— berekend voor het bij een opslagplaats bewaren van meubelen, voor gevende, dat hij er f 10 voor moest betalen. Verd. hooft een reeks beroepen uitge oefend, hij begon als diamantwerker, woon de langen tijd in België, kwam terug in Nederland, werd steuntrekker, kooper en verkooper van huizen, gaf „raad" op juri disch gebied en ten slottê vestigde hij &jch als zaakwaarnemer. Eens won hij f 2000 in de Staatsloterij en hij voelde zich den ko ning te rijk, hij gaf veel te veel geld uit en verviel op deze wijze in oneerlijke prac tijken. Eens wist hij geld los te krijgen, door zich uit te geven voor don neef van een bekenden Amsterdamschcn hoogleeraar De verdediger vroeg een onderzoek te doen instellen naar de geestvermogens van den verdachte. Vonnis 13 November. Week v. Maandag t/m Zaterd 23 Oct. tot 23 Oct. tot Effectenmarkt 28 Oct. 1939 28 Oct. 1938 Aan deel en koersen 74.8 93.0 Betalingsverkeer Omzet postcheque- en girodienst 155.0 1167 Groothandel 70.0 Groothandelsprijzen 85.8 Omzet terrnijnmarkt 18.7 61.7 Amsterdam Kleinhandel 112.1 116.0 Omzet winkelbedrijf Goederen verkeer Gewerkte taken (1 taak halve ar beidsdag) Haven Am 48.2 118.8 sterdam Bevrachtingen wilde 93.6 binnenvaart 90.7 Arbeidsmarkt Aanvragen van werk 110.7 gevers 128.1 Aanbiedingen tran 88.4 108.6 werknemers 89.8 Plaatsingen 125.1

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8