W apenstilstandsdag Voorzichtige prijspolitiek De kip op rantsoen Nazi-propaganda gooit het roer om Van den regen in den drup Omschakeling industrieën Brussels burocmeester overleden Prijsopdrijving Onze scheepvaart op Indië Lijk in boot gevonden Het kostbare radium „Dat durf jc toch niet!" PAUL VON HINDENBURG. Een en twintig jaren zijn verstreken sedert de wereldvrede werd ingeluid en het is schrijnend, dat dit feit dit maal in een deel der wereld wel en in een ander deel niet zal worden herdacht, nu de oorlogsfakkel in het oude Europa opnieuw ontstoken is. In de eerste jaren van den wereldoorlog, waaraan wij van dag tot dag opnieuw voort durend herinnerd worden, had Duitschland een gelukkigen strijd gestreden. Ondanks den mislukten slag aan do Marne, hield het in het Westen stand en behaalden de troepen in het Oosten regelmatig overwinningen. Maar reeds in 1915, na een jaar oorlog dus, was de geestdrift van den Duitschen soldaat voor den „frischen fröhligen Krieg" tot het nulpunt gezakt, dc overwinning ten spijt. In 1917 trokken de Duitschers voordeel van de Russische revolutie; de vrede van Brest- Litowsk schoof een machtigen vijand ter zij de. Vandaar dat Duitschland ook meer troe pen naar het Westfront kon zenden. Voordeel ging te niet. Het groote voordeel ging teniet, toen de Duitschers den onbeperkten duikboot-oorlog doorvoerden en aldus de Vereonigde Staten naar de zijde der Geallieerden dreven. Nog in het jaar 1918, ofschoon het blokka de-systeem zich reeds gelden deed. scheen Duitschland sterker en waren de Duitsche bevelhebbers zeker van hun zaak. Maar het strategische doel dc verovering van Amiëns werd niet bereikt. De reserves geraakten uitgeput en dat terwijl de Ameri- kaansche legioenen regelmatig de oceaan overstaken en aldus telkens voor nieuwe versterkingen zorgden. In Juni stonden de Amerikaansche solda ten op de Westelijke strijdveldcn. Ludendorff bleef aandringen op aanvallen, maar de Duit sche poging op 16 Juli om over de Marne te trekken, werd een fiasco, omdat de Gealli eerden al dagen van te voren van het plan op de hoogte waren, zoodat ze paraat bleken. Met enorme verliezen moesten de Duitschers terugtrekken. Eiken dag terreinwinst voor de geallieerden. Men schreef 18 Juli twee dagen na deze mislukte poging, toen generaal Foch het te gen-offensief aankondigde. Zijn poging ech ter om het Duitsche front te doorbreken, mislukte. Men trok op meesterlijke wijze te rug. Dat duurde tot eind September; de op- marsch der Geallieerden bleef aanhouden. Bijkans eiken dag werd terreinwinst ge boekt. Ludendorff drong er op 29 Septem ber bij den kroonraad op aan, President Wil- son niet alleen om vrede, maar ook om een spoedigen wapenstilstand te vragen. Dat was een verbazingwekkende bekente nis van onmacht, die den Duitschen soldaat de laatste hoop op een gunstigen vrede ont nam. Duitschland gaf zich hierdoor practisch over. De oude rijkskanselier, graaf Hartling trad af en Prins Max van Baden, de nieu we rijkskanselier, weigerde aanvankelijk om wapenstilstand te vragen hij wilde onder handelen. De vonk der revolutie. Na de afzonderlijke wapenstilstand van de Geallieerden met OostenrijkHongarije, volg de in Duitschland de opstand, die reeds lang zijn dreiging voelen deed. Op de vloot, in Kiel gelegen, begon de revolutie. Toen op 29 Oc- tober bevel werd gegeven uit te varen om een beslissenden strijd te wagen tegen de Brit- sche vloot, weigerden matrozen en mariniers te gehoorzamen, omdat zij in die poging een soort sabotage zagen van de wapenstilstand onderhandelingen, welke door de regeering gevoerd werden. De opstand op de vloot was het teeken voor soortgelijke bewegingen in het geheêle land: de vonk der revolutie ver breidde zich. Deze opstanden werkten er op niet geringe wijze toe mede, de Berlijnsche regeering te doen besluiten om wapenstil stand te verzoeken. Hindenburg stuurde den 9den No vember een telegram aan de rijks- regeering, waarin hij verzocht te po gen, de zware voorwaarden te ver zachten, doch het slot van zijn tele gram luidde: „Gelukt dat niet, dan tóch maar een wapenstilstand slui ten" Het uitwijken van Wilhelm II Wilhelm II verklaarde afstand te willen doen als keizer van Duitschland, maar onder alle omstandigheden wilde hij koning van Pruisen blijven. Om een bloedige revolutie te voorkomen, besloten de sociaal-democrati sche leiders, ofschoon de afstandsverklaring van den keizer nog niet gekomen was, de republiek uit te roepen. Den tienden Novem ber week de Duitsche Keizer uit naar Ne derland. Men bracht hem naar het kasteel van Graaf Bentinck te Amerongen. Op 11 November werd de wapenstilstand gesloten, die een einde maakte aan den grootsten wereldkrijg die het menschdom in jaren geteisterd had. Voor de laatste keer in dien wereldoorlog donderden de kanonnen over de slagvelden. De Duitschers, doodelijk vermoeid en uitgeput, gedecimeerd in hun gelederen en in het besef ten eenenmale te zijn gespeend van verderen steun hunner bondgenooten, trokken terug en liéten al lengs meer terrein, in vier jaar strijd ver overd, aan den vijand over. In den ochtend van 11 November 1918 begaven de staatssecretaris Erz- berger, (die later vermoord werd) en generaal Von Winterfeldt, zich in opdracht van do rijksregeering naar het salonrijtuig van Foch welk rij tuig bij Compiègne stond opgesteld om de voorwaarden van den wapen stilstand te teekenen. De ceremonie dier onderteekening duurde maar kort. Iedere poging om de voorwaarden verzacht te krijgen, mislukte. Men teekende. Het was on geveer 11 uur in den morgen een mooie, wintersche dag. Even na el ven donderden de kanonnen van de Champ de Mars te Parijs ten teeken dat de wapenstilstand gesloten was. Onder het gelui -der kerkklokken stroomde de menigte over de boulevards. Men juichte, men viel elkander diep ontroerd in de armen, verheugd en zielsgelukkig dat den ontzetten- den strijd een halt was toegeroepen. Klokken luiden Op 11 November, des morgens om 11 uur, kondigden in alle landen die in den vreese- lijken strijd betrokken geweest waren, de klokken den wapenstilstand aan en sinds dien, tot op den llden November van dit jaar waarop deze ceremonie om begrijpelijke re denen achterwege blijft werd ei' telken- jare op het elfde uur van den elfden dag in de elfde maand van het jaar in stilte te ruggedacht aan dozen historischen da-tum. In Amerika is de 11e November een wette lijke vacantiedag in 23 staten geworden, een dag die gekenmerkt wordt door plechtighe den en parades. Naar verluidt heeft Presi dent Roosevelt bekend doen maken, dat de 11e November van dit jaar eveneens een her denkingsdag zal zijn, die de herinnering aan het verleden zal levend houden en de hoop op de toekomst, wanneer een recht vaardige en duurzame vrede tusschen de vol keren der aarde gevestigd zal zijn. En bij die aankondiging rest ons slechts één vurige hoop: dat het zóó en spoedig worde. REGEERING WIL NIET DWINGEND OPTREDEN. Verschillende industrieën hier te lande streven er naar, zich toe te leggen op andere producten, waar aan onder de huidige omstandighe den bij Defensie of de burgerbevol king meer behoefte is. Het is echter zaak te voorkomen, dat verschillen de firma's tegelijkertijd de fabri cage van eenzelfde product ter hand zouden gaan nemen, met als gevolg dat de rentabilitëitsbasis voor de beoogde fabrieken in gevaar wordt gebracht, zoo betoogde minister Steenberghe dezer dagen in een persconferentie. De regeering wil hier echter niet dwingend ingrijpen, voegde Z. Ex cellentie hier aan toe, doch slechts een uit de industrie opkomend on- denings-iniatief leiden en steunen. «i ADOLPHE MAX STOND STEEDS VOOR ZIJN STAD OP DE BRES. Gistermiddag om twaalf uur is de burgemeester van Brussel, Adolphe Max, overleden. Adolphe Max was sinds 1909 burgemeester van de Belgische hoofdstad en heeft in die hoedanig heid in de eerste oorlogsmaanden van 1914 met de Duitschers onder handeld over de overgave van Brussel, opdat deze stad met haar historische gebouwen niet zou worden blootgesteld aan een bom bardement door de artillerie. Max was de liberale beginselen toege daan en heeft als liberaal zitting gehad in de Belgische kamer, waar hij voorzitter was van de fractie der linksgeoriënteerde liberalen. Hij was minister van staat. In binnen- en buitenland heeft de po pulaire Brusselaar, die steeds voor de be langen van zijn stad op de bres stond, een groote bekendheid verworven. Wegens zijn verdiensten gedurende de oorlogsjaren werd de Noord-boulevard te Brussel later verdoopt tot Boulevard Adol phe Max. De overledene is bijna 70 jaar oud gewor den. Max werd op 31 December 1869 te Brus sel geboren. Van 1894 tot 1903 was hij on derscheidenlijk lid van de Provinciale Sta ten van Brabant, lid van den gemeenteraad en schepen van Brussel. In 1909 werd hij burgemeester van Brussel. TIJDENS DEN WERELDOORLOG OPGESLOTEN. Toen de Duitsche troepen in 1914 te Brussel aankwamen, weigerde hij onder het Duitsche gezag zijn functie voort te zetten. Hij eischte volledige vrijheid van actie. Hij protesteerde krachtig tegen het optreden van het bezettingsleger en streed voor de rechten van zijn medeburgers en de verlaging der belastingen en requisities. Op 26 September 1914 werd hij ge arresteerd en in de vesting Namen opgesloten, vanwaar hij latei' naar Duitschland werd gezonden. In No vember 1918 slaagde hij er in naar België terug te keeren. In 1919 werd hij tot lid van do. Kamer ge kozen. Op 21 November 1918 werd hij minis ter van staat, terwijl hij verder gekozen lid was van dc Belgische Academie. G«én anti-communisme, Jodenhaat. geen Rosenberg heeft opdracht gekregen, wij ziging te brengen in de politieke en ideolo gische propagandaliteratuur. Niet slechts het anti-communisme zal weggelaten moeten worden, doch ook het anti-semietisme. twee begrippen, die vroe ger voor de nazi's slechts een geheel vorm den. De Berlijnsche correspondent van het Deensche blad dc „Politiken" preciseert, dat deze herziene literatuur zal moeten spreken van do militaire verdediging van Duitschland. den Duitschen arbeid, omvat tende het binnenlandsche front en de le vensmiddelen- en grondstoffenvoorziening, de volksgemeenschap, de Europeesehe poli tiek van vroeger en thans, Engeland, dat van alle ellende de oorzaak is, wapenfei ten en het Oosten. CHOLERA TE WARSCHAU? Als gevolg van den verschrikkelijken toe stand, welke te Warschau heerscht, zijn er volgens een juist vandaar teruggekeerden Deenschen reiziger gevallen van cholera voorgekomen. In 's lands belang geacht. De door de regeering gevolgde prijspoli tiek in dezen oorlogstoestand heeft nogal critiek ondervonden. Deze bestond hierin, dat men zich afvroeg, waarom door de betrokkenen niet van den aanvang af met de vervangingswaarde rekening mocht worden gehouden. In verband hiermede heeft de minister van Economische Zaken, mr. Steenberghe, in een persconferentie de motieven der regeering nader uiteengezet. De regeering heeft zich op hek standpunt gesteld, aldus de minis ter, dat een voorzichtige prijspoli tiek, welke een rustige prijsontwik keling zonder groote schokken en met behoud van het zoo noodza kelijk evenwicht in de bestaande prijsverhoudingen waarborgt, in 's lands belang moet worden geacht. Het werd niet noodig geoordeeld, zich reeds dadelijk te richten naar de vervangingswaarde van de veel al voor gerukiien tijd voldoende voorraden. Wisselwerking. Voorts moge nogmaals worden gewezen op het groote belang, dat er voor de ge- heele bevolking aanwezig was om een wilde en ongemotiveerde prijsopdrijving te gen te gaan. Indien dit niet was geschied, zouden de kosten van levensonderhoud reeds thans, op bedenkelijke wijize zijn ge slegen. Immers prijsverhooging van de eerste levensbehoeften schept een drang tot verhooging der loonen. Een dergelijke ver hooging vermeerdert de productiekosten, zoodat de producent weer genoodzaakt wordt de prijizen van zijn producten te verhoogen. Het is duidelijk, dat, indien de regeering zich niet als eerste doel had ge steld een stijging van de kosten van le vensonderhoud zooveel mogelijk tegen te gaan ,de prijzen zich reeds thans als heit ware omhoog hadden geschroefd tot een onder de huidige omstandigheden zeer on- gewcnscht peil. Voor het stelsel der maximumprijzen voelt de minister niets. A7oordhollandsche -pluimveehou ders wenden zich tot den minis ter. Het Bestuur van den Bond van Pluimvee houders in Noordholland heeft zich gewend tot den minister van Economische Zaken, in verband met bezwaren, die aan de tegen woordige voer-regeling kleven, in het bij zonder voor een groot aantal pluimveehou-ï efers in Noordholland. Verondersteld wordt, dat alle pluimvee houders in het najaar 35% van hun pluim vee opruimen en daarom is dus het rant soen voor kippen gesteld op maximum 65 gr. per kip over het aantal hennen, dat be gin September is geïnventariseerd. Iemand, die begin September 300 kippen had en er nu nog 240 heeft, krijgt nu 300 maal 65 gr. 19.5 kg. voer per dag, terwijl hij, het rantsoen berekend op 100 gram per dag, 24 kg. zou noodig hebben. Wie er ech ter 100 heeft verkocht en dus nu nog 200 kippen heeft, komt met die 19.5 kg. onge veer uit. Nu zullen in het algemeen velen in do laatste weken wel 1/3 van hun kippen, meest de oude uitgelegde, hebben ver kocht. In Noordholland is er evenwel een groote categorie, die in het najaar niet opruimt, omdat ze dan weinig oude kippen hebben, daaron der vallen vriiwel alle houders van Noordhollandschc Blauwen. De meeste Noordhollandsche Blauwen worden na den broedtijd verkocht, eind Maart begin April gaan er massa's naar de markt. Dc bedrijven, die Noordhollandsche Blau wen houden, komen dus met het nu vastge- scldc rantsoen niet uit en zoo zijn er mis schien nog wel enkele pluimveehouders meer. Het bestuur van B.P.N.H. is voornemen® een enquête in te stellen naar de mate, waarin jonge kippen, dus bedrijfsdieren, in Noordholland werden opgeruimd om met het toegestane kwantum voer te kunnen toekomen. Honderd en zestig processen- verbaal. Van Regeeringswege zijn tot nu toe meer dan 250 accountantsonderzoekingen ingesteld naar prijsopdrijving. Er werden ongeveer 160 processen-verbaal opge maakt. De indirecte gevolgen van de toepassing van de prijsopdrijvingswefc, (m.a.w. de preventie) zijn echter naar wij vernemen veel grooter, dan in aan tallen processen-verbaal is uit te druk ken. Tonnage toereikend geacht, mits— Van Regeeringswege is ons op een des betreffende vraag medegedeeld, dat de ca paciteit van de vloot, die op Indië vaart, voor zoover thans kon worden beoordeeld,, vermoedelijk wel toereikend zal zijn, mit§ er verbetering komt in den duur 'van het ophouden der scheipen voor onderzoek. Er bestaat vooralsnog geen aanleiding voor een speciale regeling. Niet te lang naar kijken, anders gaat U óók gapen! Zondagavond hebben twee agenten van het bureau Linnaeusstraat te Amsterdam een militair gearresteerd, die zich aan dief stal van een fiets had schuldig gemaakt. De man moest zich Zondagavond in zijn garnizoen te Muiden melden, doch Amster dam was zoo gezellig, dat hij den tijd ver gat en niet meer van autobus of tram ge bruik kon maken. Uit angst voor straf be sloot hij toen in de Tweede Boerhaave- straat maar op een onbeheerd staand rij wiel te stappen. Deze diefstal werd tijdig opgemerkt en na een spannende achtervol ging werd de soldaat op den Muiderstraat- weg achterhaald en gearresteerd. Momenteel vertoeft hij, inplaats van ia een cel te Muiden, in een cel van het 'bu reau Linnaeusstraat. Dief verraadt heler. De Amsterdamsehe politie heeft voorts nog een rijwieldief gearresteerd. Dit was echter geen „gelegenheidsdief", zooals met den verlofganger het geval was, maar een recidivist. De man raakte op het politie bureau aan de praat en verraadde den heler der gestolen fietsen, een gemeente werkman, die natuurlijk ook spoedig achter slot en grendel zat. 't Bleek dat de arbeider de karretjes voor f 3.50 per stuk in zijn be zit had gekregen. Wielrijder woei 's nachts van de kade. Gisterochtend zeven uur is door den brug wachter aan de Steentilbrug te Groningen aan boord van de motorboot „Alida", het lijk gevonden van een man. Het lichaam lag met beide beenen buiten boord. Het hoofd vertoonde een diepe wonde. Nabij het lijk werd een voorstuk van een electrische rijwiellantaarn gevonden en later visohte men een hecrcnrijiwiel op. Aangenomen moet worden, dat de man, wiens identiteit tot nu toe nog niet kon worden vastgesteld, tijdens den hevigen storm en regen in den nacht van Zondag op Maandag met zijn rijwiel van den kade muur is gereden en daarbij is omgekomen. WIEL IN HET VISGHNET. De in IJmuiden binngekomnen Deensche vischkotter E. 419, thuisbehoorend, in Es- bjerg, heeft op de Noordzee een wiel van een vliegmachine van onbekende nationali teit opgevischt en in IJmuiden aange bracht. Het wiel is aan de strandvonderij te IJmuiden overgegeven. Londensch ziekenhuis beveiUü het. Vijftien meter onder het Westminster zie- laats kenhuis te Londen wordt een bewaarp ingericht voor den radiumvoorraad van ziekenhuis, waarvan de waarde KeSL"_^ wordt durende het weekeinde heeft men het hat .op 30.000 tot 40.000 pond sterling- Ge' stak11 buizen met een doorsnede van 15 duim tot een gezamelijke lengte van 15 rneteI'rt, den kiezelbodem aan den Theemsoever dreven. Voortaan zal dc radiumvooiia iederen nacht alsmede bij eventueele h'c aanvallen in de buis worden opgeboifï®11' Maar hij dolst wel Het Haagsche gerechtshof heeft gisteren tegen den 25-jarigen Rotterdamsohen mo torrijder M. J. H., wegens poging tot dood slag, bevestiging van het door de rechtbank gewezen vonnis geëisoht (twee jaar gevan genisstraf met bevel tot vernietiging van het motorrijwiel). Op een Juli-avon-d had verd. in Den Haaf? drie vrouwen, die den weg wilden overste ken en hem toeriepen, dat hij niet zoo hard moest rijden, toegevoegd: „Ik zal jullie pletter rijdend" „Dat durf je toch niet. hadden de vrouwen geantwoord, maar H. dorst wèl en reed in woeste vaart het trot toir ap. Het scheelde een haar of een der drie voetgangsters was het slachtoffer van deze misdadige manoeuvre geworden. Op 20 Nov. a.s. zal het hof uitspraak- doen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 16