dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Koning Lcopold bij onze Koningin De Komintern keert zich ook tegen Duifschiand Nog geen oorlogsbrood Voorloopig geen scheurplicht Onderhoud over den internationalen toestand of broodrantsoen Wij proefden*.. EERBERICHT 7 NOVEMBER 1939 67e JAARG. No. 8767 Z.M. Koning Leopold der Belgen is gisteravond te Den Haag aangekomen en heeft zich naar het Paleis van H. M. de Koningin begeven. Naar verluidt, zou het doel Zijner Majesteits komst zijn om met H M. de Koningin van gedachten te wis selen over eenige aspecten van den internationalen toestand. Minister Spaak vergezelt den Koning. Ook minister Van Kleffkens was gisteravond ten paleize. Verwacht wordt, dat de Koning en Zijn minister nog in den loop van den dag zullen vertrekken. Naar het Belgische Persbureau Belga meent te kunnend bevestigen, houdt het bezoek van den Belgischen monarch aan ons land geen enkel verband met even tueele bemiddelingsvoorstellen. KONING LEOPOLD f 4% millioen tuinbouwsteun Arbeiders der oorlogvoerende landen tot opstand aangespoord Onze aardappelvoorraad Varkens en pluimvee in blik Onder Panameesche vlag Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT» Geen teeltbeperking vroege groenten HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Ultg. Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder dinsdag Van suikertekort geen sprake Waarom dan distributie?. Onthullingen van den minister. De vraag is gerezen, hoe in ons land. dat toch een der voornaamste suikerproduceerende landen is. de noodzakelijkheid is kunnen ontstaan van een suikerdistributie. Op deze vraag heeft mr. Stecnberghe in een persconferentie geantwoord, dat van een suiker-tekort hier te lande mo menteel niet gesproken kan worden, daar de huidige bietsuikercampagne een aanmerkelijke hoeveelheid le vert. Het is in zijn algemeenheid echter onjuist te veronderstellen, dat Nederland voldoende suiker zou produceeren om in eigen behoefte te voorzien. Ons land produceert wel voldoende voor eigen tafelconsumptie, zoo ging de minister voort, doch niet voldoende om naast dat verbruik ook de suikerverwerkende indu strie ten volle van grondstof te kunnen voor zien. Een gedeelte van de behoefte moet door invoer worden gedekt. Hierin wordt voorzien door den invoer van Javasuiker, Maatregelen om daartoe te geraken zijn reeds genomen. De veronderstelling, dat de suikerdistri butie is ingevoerd wegens een (tijdelijk) te kort is niet juist. Immers, kan er van een suiker-tekort niet worden gesDroken. De angst voor een tekort webkte echter het vormen van kleinere en grootere voorraden ln de hand. Ieder kocht suiker, of hij deze noodig had of niet waardoor een ongelijk matige verdeeling over de consumenten ont stond. Ten einde een juiste verdceling te Waarborgen werd tot distributie overgegaan. Waarom? M aarom heeft de regeering echter in het afgeloopen jaar niet voor grooter voorraden gezorgd? Dit is, naar de minister mededeel de, als volgt te verklaren: Het aanleggen van groote voorraden is een zeer kostbare maatregel, waartoe niet bij ie der product kon worden overgegaan. Daar uit de beschikbare gegevens te con- stateeren viel, dat de suikerpositie, hoewel er geen groote voorraden waren, niet veront rustend was en bovendien in ons land de productie van een aanzienlijke hoeveelheid bietsuiker kon verwacht worden, werd voor raadvorming van suiker van overheidswege destijds achterwege gelaten. De situatie wij zigde zich in Juni en Juli. Door een prijsstij* ging werden de voorraden onvoldoende aan gevuld. Voorraad-vormen op dat oogenblik beteekende een groot financieel ver lies. Toen echter in Augustus de oorlog dreigde, is het verliesrisico door de regeering genomen en werden suikeraankoopen ge daan, teneinde ook in de periode van 1 Sep tember tot het begin van den bietensuiker- oogst over een ruimen voorraad te beschik ken. De ontwrichting van het scheepvaart verkeer, welke bij het uitbreken van den oorlog intrad, heeft de uitvoering van dit plan belemmerd. Naar wij van officieele zijde ver nemen, wordt uit het Landbouw crisisfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de stichting Ne- derlandsche Groenten- en Fruit- centrale, gevestigd te 's Gravenhage, en op den dag der uitkeering geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun verleend over eenkomstig de bepalingen van deze beschikking tot een bedrag van ten hoogste f 4.250.000. Scherpe aanval op de Sociaal democraten. Aan den vooravond van den 22en verjaardag der bolsjewistische re volutie, heeft de Komintern de com munistische internationale te Mos kou een manifest gepubliceerd, waar in zoowel Duitschland als Frankrijk en Engeland worden aangevallen. In dit manifest worden de „bourgeois" re geeringen gelaakt, die in oorlog zijn en wordt een beroep gedaan op de arbeiders der oorlogvoerende landen in opstand te ko men tegen hun regeeringen. Het heeft te Moskou verrassing gewekt, dat liet manifest blijkbaar ook gericht is tot de Duits- 'ie arbeiders. Ook Italië wordt be schuldigd omdat het afzijdig staat en af wacht om zich bij de winnende partij te scharen. Engeland, Frankrijk en Duitschland, zoo vervolgt het manifest, voeren oorlog om de wereldoverheersching. De kapitalistische landen, die laat in de arena der koloniale expansie getreden zijn (Duitschland—Italië —Japan!) strijden tegen de Engelsche, Fran- sche en Amerikaansche wereldhegemonie. Zij wenschen in hun voordeel een nieuwe ver deeling te bewerkstelligen van de grondstof fen, de levensmiddelen, het goud en de ko loniën. Dat is de ware beteekenis van dezen oorlog, welke onrechtvaardig, reactionair en imperialistisch is. Zulk een oorlog kan door de arbeidende klassen niet gesteund wor den. Sinds ruim twee jaar kwellen de Ja- pansche imperialisten China, dat vecht voor zijn onafhankelijkheid. De bourgeois dictatuur werpt nu het de mocratische masker af. onderdrukt de ar beidersorganisaties en stelt een bewind in van oorlog en terreur. In de oorlog- en niet-oorlogvoerende landen pleegt de bour geois dictatuur brutaalweg roof op de ar beiders. door hun werkuren te verlengen, hun loonen te verlagen en den prijs de» noodzakelijke artikelen te verhoog-en. Een handvol speculanten en klaploopers profi teert van het bloed en hef lijden der ar beiders. Gelooft hen niet. die u oproepen onder leuzen van nationale eenheid. Wat hebben de arbeiders gemeen met de kanonnenfabri- kanten en de handelaars in menschen- bloed? De bourgeoisie zou dezen oorlog niet hebben kunnen beginnen zonder den hulp van de verraderlijke leiders der sociaal democratische partijen Er dient een een heid van krachten te komen voor den strijd tegen den oorlog, tegen de reactie en het kapitaal. Zulk een eenheid is thans mogelijk, doelt alleen zonder en tegen de leiders van de sociaal-democratie, die vol ledig is overgegaan in dienst van de im perialisten. De Komintern roept de arbeiders op, het Chineesche volk te beschermen tegen de imperialistische indringers. Zij roept de ar beiders op zich te keeren tegen hen. die den oorlog willen voortzetten en te eischen dat de eclitgenooten. zoons en broeders te ruggebracht worden uit de loopgraven. Op een persconferentie met den minister van Economische Zaken hebben wij gelegenheid gehad het oorlogsbrood te keuren. Het brood bleek in zijn verbeterde samenstel ling smakelijk en goed. houdbaar te zijn. Ook proefden wij regeerings soep, waarvan groote voorraden weer beschikbaar worden gesteld. De smaak van de soep is iets zach ter dan verleden jaar en beviel iedereen uitstekend. Naar wij vernomen, is de tarwepositie op het oogenblik van dien aard, dat er geluk kig nog een aanleiding is tot het voor schrijven van oorlogsbrood. Evenmin is te verwachten, dat broodkaarten op korten termijn zullen worden ingevoerd. De regee ring zal trachten de invoering zoo lang mogelijk uit te stellen. SAMENSTELLING OORLOGSBROOD. Bakproeven zijn genomen met tarwe wit brood met 60 pet. tarwebloem (of -meel), 25 pet. roggebloem (of-meel) en 15 pet. aard appelmeel, proeven voor roggebrood met 85 pet. roggemeel en 15 pet. aardappelmeel. Met betrekking tot het percentage aard appelmeel, dat zal worden bijgemengd, mo ge er nog eens op worden gewezen, dat dit niet in de laatste plaats afhankelijk is van de broodgraanpositie, waar in Neder land op het moment van invoering van het oorlogsbrood zal verkeeren. Overigens zal uiteraard zooveel mogelijk met de belan gen van consument en bedrijf worden reke ning gehouden. Dat het oorlogsbrood niet de kwaliteiten zal hebben van het normale brood, behoeft geen toelichting. Het ligt voor de hand, dat het streven der regeering er op gericht zal zijn, dezen achteruitgang tot het noodzake lijke te beperken. Indien voor een geheel jaar oorlogsbrood zou moeten worden verstrekt van de sa menstelling 60 pet. tarwe, 25 pet. rogge, 15 pet. aardappelmeel, dan zal ongeveer oOO.OOO ton tarwe, 225.000 ton rogge cn 90.000 ton aardappelmeel noodig zijn. De proeven worden voortgezet. Drie maal zooveel als wij kunnen op- Onze aardappelen-positie in verband met de volksvoeding is, zoo vernemen wij van Regeeringswegc, gunstig; de totale aardap pelenproductie is ongeveer driemaal zoo groot als de menschelijke consumptie. Als afslachting noodzakelijk wordt. 8.5 millioen blikken tomatensoep. Indien een tekort aan veevoeder zou no pen tot afslachting van een gedeelte van den varkensstapel, teneinde het beschikbare krachtvoeder zooveel mogelijk voor de in standhouding van de rundveestapel te re serveeren, zou tot conserveering van var- kensvleesch kunnen worden overgegaan, zoo vernemen wij van minister Stecnberghe. Wat eieren en pluimvee betreft, in het na jaar zijn de normale hoeveelheden eieren voor conserveering opgeslagen. Mocht het noodzakelijk worden met het oog op de vee voederpositie tot inkrimping van den pluim veestapel over te gaan, dan zal pluimvee ter conserveering worden ingeblikt. 8.5 millioen bilkken tomatensoep. Door den ingetreden oorlogstoestand draai den in begin September, de periode van zeer hooge aanvoeren, bijna alle tomaten door, terwijl stagnatie in het vervoer en gebrek aan capaciteit der fabrieken verhinderden, dat deze geheele hoeveelheid kon worden verwerkt. Intusschen zal toch binnenkort een hoe veelheid van 8.5 millioen blikken tomaten soep gereed staan voor den Nederlandschen consument, een hoeveelheid, die ruim vol doende mag worden geacht om de behoefte te dekken. Ook van andere producten, die voor ver duurzaming geschikt waren, als boonen, an dijvie, spinazie, zijn belangrijke hoeveelhe den verwerkt. Amerikaansche reeders ontduiken de neutraliteitswet. De Amerikaansche scheepvaart commissie heeft de United States Li nes gemachtigd acht van haar sche nen onder Panameesche vlag te brengen De schepen zullen met niet-Amerikanen bemand worden. Door deze manipulatie zullen de schepen kunnen varen op Engelsche. Fransche en lersche havens, het geen volgens de nieuwe neutrali teitswet niet mogelijk was onder Amerikaansche vlag. Verwachting: Licht tot half be wolkt, waarschijnlijk droog, weinig verandering in tem peratuur, meest matige wind uit Z. richtingen. PRODUCTEN VAN GOED WEILAND DOEN NIET ONDER VOOR DIE VAN GOED BOUWLAND. Of op grond van de bodemproduc- tiewet 1939 te eeniger tijd tot het opleggen van scheurplicht zal wor den overgegaan, is thans nog niet te zeggen, aldus heeft de minister van Économische Zaken in een pers conferentie verklaard. In ieder ge val lig{ het opleggen van dien plicht voorloopig niet in de bedoeling. De productie aan voederstoffen van een hectare goed weiland doet in het algemeen niet onder voor die van een hectare bouw land van daarmee overeenkomende kwali teit. En aangezien er ovenzeer behoefte be staat aan voedsel voor het vee als aan voedsel voor den mensch, bestaat er geen aanleiding over te gaan tot het dwingend voorschrijven van het scheuren van goed weiland. Er is ook weiland van mindere kwaliteit, dat door den aard van zijn bodem en zijn hoogteligging voor bouwland ongeschikt is en dat dus evenmin voor scheuring in aanmerking komt. Het zou bovendien in hooge mate ondoelmatig zijn tot scheuren over te gaan, ook al zou het grasland er zich toe leenen, wanneer de landbouwers in de desbetreffende streek met het bouw bedrijf niet op de hoogte zijn en de daar voor noodige outillage niet bezitten. Zoodoende zal het scheuren zich moeten beperken tot die perceelen, die door hun aard en hoogteligging als bouwland meer voedsel kunnen opbrengen dan als grasland en gele gen zijn in een streek, waar de landbouwers in staat zijn dit resul taat ook te kunnen bereiken. Hieruit volgt, dat met algemeene scheur- maatregelen de noodige voorzichtigheid moet worden betracht. De zaak zou geval voor geval moeten worden beoordeeld. Mocht evenwel ooit hetgeen thans geenszins de bedoeling is scheurplicht worden opgelegd en mocht daaraan gelde lijke tegemoetkoming zijn verbonden, dan zal deze laatste zeker terugwerkende kracht hebben tot 1 September 1939. Voor gladiolen irissen en nar cissen wordt eventueele beper king overwogen. Hoewel door de regeering alleen ten aan zien van de hyacinten en tulpen een be slissing werd genomen om tot 'n sterke be perking over te gaan. zal uit den aard der zaak ten aanzien van de gladiolen, irissen en narcissen onder het oog moeten worden fe^;n\ of n'et eenzelfde beperking noodza kelijk is. aldus een verklaring van het dep. van Economische Zaken. Alleen voor de gla diolen zou het echter nog mogelijk zijn om een eventueele beperking nog voor den oogst 19jA jn te voeren. Wat de groentengewassen betreft, nl .vroege spinazie, sla. komkom mers. meloenen, augurken en toma ten kan worden ongemerkt, dat het in hef algemeen genomen niet in de bedoeling van de regeering ligt om tot een beperking over te gaan. Behalve dat dit tot een te sterke ontwricH- F van de bedrijven aanleiding zou geven geldt hierbij de overweging, dat deze ge wassen niet zonder beteekenis zijn voor de voedselvoorziening van ons land. Vooral wanneer er schaarschfe zou komen aan an dere voedingsgewassen zal het van belang zijn. dat de voorziening met groenten vol doende is. waarbij kan worden opgemerkt, dat dit ook in sterke mate geldt voor de vroege groenten zooals die door de inten- sieve groententeelt worden voortgebracht.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1