Rusland blijft neutraal Communisme steunt op het nationalisme Basis dei benzine- Berlijn boos op Noorwegen Amerihansche vermaning aan Tokio Ik zal niet gehoorzaam zijn Activiteit der Duitsche vestzak slagschepen verwacht „Huisvrouwen, Ghandi zegt.- Ruzie bij de radio Aanvallen op de Duitsche eenheid dat is Uw schuld'" Brandweer niet noodig Versterking van de weermacht Sovjet-pers staakt aanvallen op Fin'and De „Cify of Flint" Postvluchtcn op ID(jj| Australië, jongste vennoot van Engeland De Thetis drijft weef^ In een gisteren te Moskou gehouden bij eenkomst ter gelegenheid van den 22sten verjaardag der revolutie van 1917, heeft de volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotof, het woord gevoerd. Molotof begon zijn rede met een beschul diging tegen de kapitalistische en imperia listische landen, die, naar hij zeide, geen andere middelen hebben om hun binnen- landsche moeilijkheden te verbergen, dan hun toevlucht te nemen tot internationale avonturen. 570 millioen menschen zijn op dit oogenblik betrokken bij een oorlog, in het Verre Oosten en in Europa. Eenerzij ris zien wij Frankrijk en Groot Brittannie, die niet slechts hun eigen bevolking in den oorlog betrekken, maar ook die van hun koloniën. Tegen deze landen verheft Duitschland zich, dat op het oogenblik de tweede Europeesche mogendheid is. De pogingen der kapitalistische en impe rialistische landen, om de Sovjet 1 nie in den oorlog te betrekken, zijn mislukt. V ij hebben opnieuw aangetoond, dat de Sovjet Unie zich niet laat leiden door den geest van anderen, doch op eigen kracht ver trouwt, terwijl de kapitalistische wereld zich steeds meer moeite geeft het aantal oorlog voerenden te verhoogen en de neutrale lan den in den oorlog te betrekken. Deze oorlog zou zich dus kunnen uitbrei den, waarmede tevens de kapitalistische heerschappij zich zou uitbreiden. De Sovjet Unie is besioten zich er tegen te verzetten, daarmede handelend in het belang van de geheele menschheid. Het revolutionaire karakter van de Sov jet beschaving is niet gelegen in de ver- worping van het oude cultureele erfdeel van het land. Wij, bolsjewisten, aldus Mo lotof. waardceren de geschiedenis, en weten, dat de socialistische vooruitgang alleen mo gelijk is, indien hij steunt op de roemvolle geschiedenis van het verleden. De vader landsliefde, waarvan ons volk is doordrenkt, is reeds aan den dag getreden in het Verre Oosten, in de Westelijke Oekraine. Onze helden storten zich in den strijd onder den kreet „voor het Vaderland, voor Lenin" want het vaderland en het communisme is een. De Sovjet Unie, dat wil niet alleen zeg gen een bloeiende industrie, een welvarend landbouwbedrijf, dat wil in de eerste plaats zeggen: tientallen millioenen menschen, die zich bewust zijn van hun plicht jegens hun vaderland en jegens de andere landen in de geheele wereld. Overgaande tot de binnenlandsche poli tiek, zeide Molotof: De trotzkistische verraders, die in dienst stonden van vreemde mogendheden hebben hun misdadige plannen, welke zij zoowel in den Kaukasus, als in de Oekraine en elders smeedden, niet kunnen uitvoeren. De Sov jet Unie bleef onwrikbaar en eensgezind. Onlangs heeft zij haar grondgebied uitge breid. Wij weten niet, voor welke beproevingen wij in de toekomst nog zullen komen te staan. Wel weten wij, dat wij de defensieve kracht van ons land steeds verder gaan op voeren. Voor geen enkele beproeving, welke uit het buitenland komt, zijn wij bevreesd, wij weten, dat de beste politiek der Sovjet Unie de vredes politiek is die ons reeds tal rijke successen bezorxd heeft. Daaraan zul len wij vasthouden. Dat is de wil van het volk, bezield door de politiek van de partij, van Lenin en Stalin. Wij zullen den weg volgen, welke Lenin heeft uitgestippeld, want die voert naar de definitieve overwin ning van onze macht. Britsch commentaar. Het opmerkelijke punt in de redevoering van Molotof is volgens de Engelsche bla den, dat hij opnieuw de Russische neutrali teit heeft bevestigd. De Daily Telegraph schrijft: „Midden in Nieuwe critiek op de Britsehe re peering. Ik zal mij tegen de burgerlijke gehoor zaamheid verzetten, tenzij ik zie, dat lndië er gereed voor is, aldus een verklaring van Gandhi. De mahatma voegde er aan toe, dat de tegenwerking reeds begonnen is met het aftreden van de congres-ministeries. In een gisteren afgelegde verklaring heeft Gandhi aangedrongen op de verkiezing eener constitueerende vergadering tot op stelling van een grondwet voor de toekom stige Indische regeering. Gandhi zeide. dat het een verkeerde voorstelling van zaken was. indien de eischen van het congres van totalitairen aard genoemd werden. Het con gres had opzettelijk het gebruik van geweld verworpen. Gandhi betoogde verder, dat de meeningsverscliillen in de Indische gemeen schap door de Britsehe regeering gebruikt worden om het Indische streven te dwars- boomen. Het congres zal zich echter nooit partij stellen in dergelijke geschillen. Eer der houdt het zich afzijdig en wacht af. De Pendsjaab steunt Engeland. De wetgevende vergadering van de Pendsjaab heeft met lOi tegen 39 stemmen een motie aangenomen, waarvan de strek king is, dat Engeland bij de voortzetting van den oorlog onvoorwaardelijk steun wordt aangeboden. MOLOTOF. deze verbusterende uiteenzetting der gebeur tenissen en verdraaiing van waarden, die ten doel heeft de aandacht af te leiden van de werkelijkheid, brengt Molotof een na drukkelijke en begrijpelijke verklaring, n.1. dat de Sovjet-Unie neutraal zal blijven en weerstand zal bieden aan alle pogingen om haar in een oorlog te sleepen. Dat is een verzekering, die misschien niet aangenaam is voor Duitschland, maar die groote vol doening in Finland moet wekken." Het meest opmerkelijke in Molotov's re de springt naar voren als men haar in ver band brengt met het, eveneens in Moskou gepubliceerde manifest van de communis tische internationale, de Komintern, die on der de imperialistische landen ook Duitsch land rangschikt en weinig minder doet dan de Duitsche arbeiders tot opstand en sabo tage aan te sporen. Hoewel de Russische regeering zich, met het oog op haar buitenlandsche politiek, steeds officieel afzijdig heeft gehouden van de Komintern, is zij daarmede natuurlijk volkomen één en de aanval van de commu nistische partij ook op Duitschland spreekt boekdeelen over de werkelijke bedoeling der heeren in het Kremlin ten aanzien van het Hitier regime. Onderhandelingen afgewisseld door festiviteiten. Volgens telefonische ontvangen inlichtin gen uit Helsinki bestaat hoop op een over eenstemming tusschen de Russische en Fin- sche standpunten. De besprekingen zijn evenwel, gezien de ingewikkeldheid der vraagstukken, langdurig. De Sovjetpers heeft haar aanvallen ge staakt. De leden der Finsche delegatie wer den door de Sovjetregeering uitgenoodigd de feesten ter gelegenheid van den verjaar dag der revolutie op heden bij te wonen. Ook een delegatie uit Litauen gearriveerd. Een commissie van Litausche deskundigen is te Moskou aangekomen om er de werk zaamheden te beginnen met betrekking tot de afbakening van de nieuwe grens. Op wensch van de Russen' worden bij zonderheden over deze werkzaamheden ge heim gehouden. Mijnwerker sloeg zij kostvrouw met bijl. De radio-rede, welke minister-president Chamberlain op 3 September j.1. heeft ge houden, heeft voor een mijnwerker uit Schaesberg ernstige gevolgen gehad. Teza men met zijn kostvrouw had hij naar de rede geluisterd en al spoedig kreeg het tweetal een heftige politieke ruzie. De vrouw had daarbij de radio kapot gesme ten. Hierop was de man de woning uitge gaan. Later was hij evenwel met een bijl terug gekomen en had de vrouw daarmede verschilende slagen toegebracht, zoodat zij ruim veertien dagen in een ziekenhuis moest worden verpleegd. De rechtbank, gisteren vonnis wijzend, veroordeelde den mijnwerker wegens po ging tot zware mishandeling tot acht maan den gevangenisstraf met de bepaling, dat vier maanden daarvan voorwaardelijk wor den opgelegd met een proeftijd van twee jaar. Verboden omroep stations predi ken opstand en sabotage. Reuter meldt, dat de Gestapo er niet in geslaagd is het omroepstation van de So cialistische Duitsche Vrijheidspartij op te sporen. De omroeper van het station heeft gisterenavond medegedeeld, dat het hoofd-' kwartier naar een ander district in West- Duitscliland verplaatst is. „Verscheidene malen stond de Gestapo op het punt ons Ie snappen", zoo zeide de spreker, en wij danken het aan de medewerking van onze vrienden en aan onze uiterste waakzaam heid, dat wij in staat waren onze menschen en ons zelf te redden van de bloedhonden van Himimler. Wij zullen onze luisteraar? Teneinde de Amerikaansche overzeesche leveranties te belet ten. In leger- en marinekringen te New- Tork voorspelt men volgens U.P., dat Duitschland het uiterste zal doen om de overzeesche leveranties van Amerika te beletten, teneinde de supprematie in de lucht niet te ver liezen. Dit heeft natuurlijk slechts betrekking op leveranties aan En geland en Frankrijk. In dit verband wordt er de aandacht op gevestigd, dat de twee Duitsche vestzak-slag schepen zullen trachten de convooien te bestoken. Een Amerikaansch expert vestigde er, in verband met de beweerde kwetsbaarheid van de Britsehe luchtbasis op New-Found- land, de aandacht op, dat een Duitsche lucht aanval op die basis de actieve oorlogstoe stand op het Westelijk Halfrond zou bren gen. Het Amerikaansche departement van Bui tenlandsche Zaken wijst er nog op, dat het zoogenaamde „moreele embargo" van vlieg tuigen naar Japan gehandhaafd blijft. Dit „moreele embargo" is ontstaan doordat het departement de fabrikanten wist te overre den geen vliegtuigen te verkoopen. welke mogelijk gebruikt zouden worden -om de ci viele bevolking, vrouwen en kinderen, te bombardeeren. De Amerikaansche vliegtuig-industrie zal, als resultaat van de groote orders, naar men verwacht weldra een diep doorgevoerde ver andering ondergaan in verband met de standaardisatie en vereenvoudiging, gelijk dit ook het geval is bij de massa-productie in de automobiel-industrie. Een dergelijks verandering zou onmogelijk zijn indien de fabrieken uitsluitend van binnenlandsche orders afhankelijk waren. Tegelijkertijd wordt gemeld, dat de regeering het plan heeft, het systeem van export-licensies, het welk tot dusverre gevolgd werd, te handha ven. hetwelk ook zal dienen om te vermij den, dat door de buitenlandsche orders te kort zou worden gedaan aan de nooden van de eigen defensie. Wallstreet Journal weet nog te melden, dat de North American Aviation Corpora tion. waarbij Engeland reeds verscheidene honderden vliegtuigen gekocht heeft, op het punt staat een groote bestelling te ontvan gen van do Britsehe luchtvaart, waarschijn lijk voor 1000 a 1600 toestellen. Interneering der prijsbemanning bijzonder ernstig geacht. In politieke nazikringen te Berlijn verklaart men, volgens U. P., dat een geheel nieuwe toestand in het leven is geroepen, nadat de Noorsche re geering het Duitsche protest van de hand had gewezen in een nota, die aan den Duitschen zaakgelastigde in Oslo werd overhandigd. Men beschouwt te Berlijn de inter neering van de Duitsche prijsbeman ning als bijzonder ernstig, en wijst er op, dat de Duitsche regeering tot dusverre vermeden heeft het gebeur de met de „City of Flint" te dramati- seeren, maar dat men nu mogelijk een andere houding zou aannemen. Volgens den Bcrlijnschen correspondent van de „Stockholm Tidningen", gelooft men in de Duitsche hoofdstad, dat Duitschland de Noorsche scheepvaart in het nauw zal drijven. DUITSCH—NOORSCHE ONDERHANDELINGEN. Bevoegde kringen hebben verklaard, dat thans Duitsch—Noorsche onderhandelingen over 3 punten gevoerd worden, namelijk over het vrijlaten van de prijsbemanning, over de teruggave van het schip plus de lading aan Duitschland en over een Duitsch verzoek, dat de Noorsche autoritei ten het schip ten minste voor den duur van de onderhandelingen vasthouden. Deze kringen zeiden verder: „Wij be schouwen het slechts als een correcte pro cedure van de zijde der Noorsche regee ring, indien zij zou voorkomen, dat de „Citv of Flint" uitvaart, voordat de zaak geregeld is. Noorsche en Duitsche juristen zijn mo menteel met de bestudeering van deze drie vragen bezig. Op de vraag, wat zou gebeuren, indien de onderhandelingen tenslotte op een dood punt zouden geraken, zeide een der woord voerders: Ik kan daaromtrent niets zeg gen, doch tot nu toe is er geen tijdslimiet door ons vastgesteld. DE PERSOONLIJKE BEHOEFTEN DER AUTOGEBRUIKERS. INVOERING OVER TWEE MAANDEN VERWACHT. De minister van Economische Zaken, mr. Stecnberghe, heeft medegedeeld, dat naar verwachting over twee maanden tot invoering der benzine- distributie zal kunnen worden ovei- gegaan. Eenigen tijd geleden meld den wij reeds, dat de rantsoenee ring omstreeks het einde van dit jaar tegemoet kon worden gezien, Waarom er vóór den oorlog geen voldoen de benzinevoorraden zijn aangelegd, kan zoo deelde Zijne Excellentie in een onder houd met tal van Nederlandsche persver tegenwoordigers mede, hieruit verklaard worden, dat het onmogelijk is, ook in ver band met de beschikbare opslagruimte, zoo veel aardolieproducten op te slaan, dat hieruit de behoeften van het Nederl. volk voor langen tijd zouden zijn gedekt.Van veel meer belang dan de voorraden zijn dan ook de vooruitzichten op de regelmatige aanvul ling daarvan. Intuschen had het overleg tusschen regeering en importmaatschappij en reeds tot vergrooting der voorraden ge leid. DE WIJZE VAN DISTRIBUTIE. Wat de wijze van de distributie betreft, had de regeering de keuze tusschen een eenvoudige en een meer gedifferentieerde distributieregeling. Bij de eerste zou men zich moeten baseeren op een algemeen gel dend aantal af te leggen kilometers. In het tweede geval wordt de distributieregeling afgestemd op de individueele behoeften der autogebruikers. Ofschoon de eerste methode het voordeel heeft, dat zij binnen enkele weken tot uitvoering had kunnen ko men, heeft de regeering aan de twee de methode de voorkeur gegeven, omdat men daardoor in veel ruime re mate met de positie der verschil lende categorieën van automobilis ten rekening kan houden en de be langen van het bedrijfsleven zooveel mogelijk kan ontzien. De keuze van dezen weg was mogelijk, doordat de benzinevoorraden hier te lande ruim genoeg zijn om de voor de voorberei ding der gedifferentieerde regeling benoo- digdé langere tijdsperiode te overbruggen. In verband met onzekerheid ten aanzien van een regelmatigen aanvoer van benzine was niettemin een, direct ingaande beper king noodzakelijk. Naar verwachting zal over twee maanden tot invoering der distri butie kunnen worden overgegaan. De volgorde van voorkeur bij de benzine industrie zal in het algemeen zijn, dat de openbare diensten in de eerste plaats ko men, daarna het bedrijfsauto verkeer en daarna het particuliere verkeer. waarschijnlijk later doen weten in welke Duitsche steden wij werken. Vele bespre kingen hebben aangetoond, dat onze pro- oaganda op vruchtbaren bodem is gevallen onder de bewapeningsarbeiders in West- Duitschland." Toen de omroeper daarop begon met het voorlezen van een proclamatie van „de so cialistische Duitsche Vrijheidspartij" werd de zender geheel door storingsgeluiden overstemd. De Japansche politiek schaadt dc belangen der Vereenigde Staten. MET ECONOMISCHEN DRUK GEDREIGD? De Amerikaansche ambassadeur te Tokio, Grew, heeft Zaterdag een onderhoud gehad met admiraal Nomoera, den Japanschon mi nister van Buitenlandsche Zaken. Hij was op uitnoodiging van den Japanschen minister gekomen, aldus een Times-bericht in het Hdbld. De Amerikaansche ambassadeur gaf uiting aan de bezwaren van de Amerikaan sche regeering tegen de Japansche politiek in China en stelde den minister in kennis van het Amerikaansche verzoek, dat er een einde zal komen aan de schending van de Amerikaansche rechten door de Japansche troepen in China. De ambassadeur legde in het onderhoud documenten over ter staving van hetgeen hij had gezegd en een lange lijst van Amerikaansche protesten, tot nu toe door de Japansche regeering veronachtzaamd was er bij inbegrepen. Hij gaf uiting aan de hoop der Vereen. Staten, dat de bestaande verdragen door de Japansche regeering zul len worden gerespecteerd. Grew zou met economischen druk hebben gedreigd. Japansche tegenspraak. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft de buitenlandsche persberichten, volgens welke de Amerikaansche ambassadeur Grew in zijn onderhoud van j.1. Zaterdag met minister Nomoera zou hebben gedreigd met economi schen druk, categorisch tegengesproken. De Japansche bladen bevatten een soortge lijke tegenspraak van het Amerikaansche staatsdepartement. Volgens den woordvoerder was het onder houd gevoerd in een buitengewoon vriend schappelijke atmosfeer. Grew had uiting ge geven aan zijn persoonlijken wensch, de Japansch-Amerikaansche situatie tot een vriendschappelijke oplossing te brengen, terwijl Nomoera eenzelfde verlangen had ge uit. Op de vraag, of de Amerikaansche neu- traliteitswet het Verre Oosten raakt, ant woordde de woordvoerder, dat de nieuwe wet klaarblijkelijk bedoeld is om tegemoet te komen aan den toestand in Europa en niet dien in het Verre Oosten, zoodat het Verre Oosten er niet bij betrokken is. Op de heenreis landde de Nand gisteren te Rangoon, terwijl de p likaan en de Gier op de terugrit resp. te Bagdad en te Medan ari veerden. n" „Gii bebt elkander besmet met garen-kooplust". „Men onderschat de gevolgen van het hamsteren", aldus mr. Ste->n berghc in een vraaggesprek merdè Nederlandsche pers. „De ervaring met artikelen ais naaigaren 6n kaas heeft ons dit geleerd. De re geering is zeker niet voornemens met het-invoeren van distributie t» wachten, tot er eenmaal schaarsch te is, doch van den anderen kant~ zal zij distributie toch ook niot toepassen bij „kunstmatige" schaarschte, ontstaan door ham sterwoede eenerzij ds en achterhou den van voorraden anderzijds. Dat er b.v. schaarschte aan naaigaren is, mag geen ernstig verschijnsel genoemd worden. Er zijn genoeg grondstoffen en genoeg garenfa- brieken in het land. Dat de win kels leeg zijn, is de schuld van de huisvrouwen, die elkaar met garen kooplust hebben geinfecteerd!". Want er was geen water Limburgsche modelboerderil gebrand. Gisteravond woedde te Geulle (L.) een fel]» brand, waarbij de kapitale boerenhoeve d« „Geuldertoren", eigendom van de dames «z Schoeneveld te Heerlen, tot den grond is at gebrand. Omstreeks acht uur in den avonj ontdekte de pachter, de heer Roebroek, dat er brand in de hoeve was uitgebroken. Doof de eigenaardige ligging van de hoeve aan den grooten rijksweg BeekMaastricht, in da nabijheid van de gemeenten Beek en Geulle, is ter plaatse geen waterleiding aanwezi»' zoodat aan blusschen niet te denken viel' Het vuur deelde zich spoedig mede aan dj schuur, de stalling en de inventaris van het woonhuis en vond daarin gretig voedsel. Het geheel werd weldra een vuurzee, welke de omgeving in gloed zette en talrijke nieuw? gicrigen naar het terrein van den brand trok, Te twee uur in den nacht woedde het vuus nog onverminderd voort. ModelH De „Geuldertoren" is ongeveer tien jaar geleden gebouwd en is een modelboerderij, omgeven door een grooten boomgaard. Het geheele complex is totaal uitgebrand, zonder J dat er een brandweer aan te pas kwam. Ma is er evenwel kort na het uitbreken van dm brand in geslaagd het aanwezige vee uit de stallen in een aangrenzende weide in veilig* heid te brengen. Een vonk in de hooiberg) Omtrent de oorzaak van dezen brand tast men nog in het duister. Vermoedelijk is cr een vonk gewaaid in een hooiberg, die daar* door in brand geraakte. De schade wordt oi) minstens f20.000.geschat, doch wordt door verzekering gedekt. De marechaussee en ge* meentepolitie heeft het publiek dat naar ciif fantastisch schouwspel was komen kijken, op behoorlijken afstand gehouden. Als de koning in oorlog is, zijl wij allemaal in oorlog. In een radio toespraak heeft de Australb sche minister Casey, o.a. gezegd: De mededeeling van de Duitsche dat Engeland weinig hulp uit de dominions kan verwachten, is volkomen onzin, zooals het ongelukkige Duitsche volk eerlang ervaren. Vele vreemdelingen kunnen moeilijk grijpen, zoo vervolgde de minister, waa het ver verwijderde autonome Australië zon* der cenige dwang den oorlog ingaat, omdat een klein eiland aan den anderen kant van de wereld zich in oorlog bevindt. Het antwoord luidt, omdat wij al len van hetzelfde Britsehe ras zijn en gaarne deel uitmaken van het zelfde rijk. Wanneer de koning ie oorlog is, zijn wij allemaal in oor log. Gij zijt de oudste vennooten in deze zaak, gij zult den schok moeten opvangen, maar ge hebt eenige jongere vennooten, die de zaak met u zullen doorzien en u zooveel mo gelijk zullen helpen. Australië bezit fabrieken, waar het- dernste luchtdoelgeschut, kanonnen en nitie van elk kaliber, dieptebommen, vuw tuigbommen en honderd andere zaken produceerd worden. Wij vervaardigen moderne gevechtsvliegtuigen en het lat dat ik drie weken geleden, Voor ik uit A tralie vertrok, heb gedaan, was het stellen van eenige honderden lesvliegtuig, die tot oefening van vele duizenden nie bestuurders zullen dienen. Wat onze vensmiddelen en grondstoffen betreft: da* van zullen wij u voorzien zooveel ons w gelijk is." Gereed om naar een haven sleept te worden. Deskundigen hebben gisteren het torPe magazijn van de Thetis onderzocht. Het sulfaat zal eerst hekend worden, wanne.lrhoot onderzoek naar het vergaan van de duik heropend zal zijn. Den geheelen dag L{[1 men besteed aan het leegpompen vaI! ,y)| onderzeeer en bij vloed dreef de duik ,- voor het eerst sedert twee weken. - thans gereed om de Thetis naar een h tp <=l(>onr»n

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2